wikiHow:سیاست‌های مرتبط با کوکی‌ها

این صفحه نسخه ای ترجمه شده از وب سایت رسمی "ویکی چگونه" می باشد که به صورت قانونی شامل قوانین کوکی می باشد که در آدرس : https://www.wikihow.com/wikiHow:Cookie-Policy. این ترجمه صرفا جهت راحتی شما صورت گرفته است و لزوما از قوانین الزام آور "ویکی چگونه" پیروی نمی کند .

کوکی‌ چیست؟

کوکی‌ها فایل‌های متنی کوچکی، شامل رشته‌ای از کاراکتر‌ها هستند که می‌توانند با قرار گرفتن در موبایل یا کامپیوتر تو، مرورگر یا دستگاهت را شناسایی کنند. کوکی‌ها به چه منظور استفاده می‌شوند؟ کوکی‌ها این امکان را برای یک سایت یا سرویس فراهم می‌کنند تا بتواند تشخیص دهد که آیا کامپیوتر یا دستگاهت قبلاً از آن سایت یا سرویس استفاده کرده است یا خیر. همچنین می‌توان از کوکی‌ها برای مواردی مثل فهمیدن اینکه یک سایت یا سرویس چگونه مورد استفاده قرار می‌گیرد، کمک به هدایت موثر بین صفحات، کمک به یادآوری ترجیحات کاربر و به‌صورت کلی بهبود تجربه‌ی جستجو بهره برد. کوکی‌ها همچنین می‌توانند کمک کنند تا تبلیغات آنلاینی که برایت نمایش داده می‌شوند، با علایقی که داری مرتبط‌تر باشند.

ویکی‌ها از چه نوع کوکی‌هایی استفاده می‌کند؟

به‌صورت کلی چهار دسته کوکی وجود دارد: کوکی‌های “کاملاً ضروری،” “کاربردی،” “عملیاتی” و “هدف‌مند.” ویکی‌هاو در سرویس خود به‌صورت مرتب از هر چهار دسته کوکی استفاده می‌کند. در زیر می‌توانی اطلاعات بیشتری در‌مورد هر دسته از کوکی‌ها کسب کنی.

  1. کوکی‌های کاملاً ضروری. این کوکی‌ها بسیار ضروری هستند، چرا‌که این امکان را فراهم می‌کنند تا بتوانی از ویژگی‌های سرویس ویکی‌هاو مانند دسترسی به صفحه‌ی ورود یا دسترسی به قسمت‌های امن استفاده کنی.
  2. کوکی‌های کاربردی. این کوکی‌ها اطلاعاتی در‌مورد نحوه‌ی استفاده‌ی کاربر از سرویس را جمع‌آوری می‌کنند به‌عنوان‌مثال اطلاعاتی در‌موردنام‌کاربری منحصر‌به‌فردی که از آن استفاده می‌کنی را ذخیره می‌کنند تا بدین‌ترتیب فشار کمتری به زیرساخت‌های اصلی ما وارد شود. این کوکی‌ها همچنین می‌توانند به ما اطلاع بدهند که وارد حساب‌کاربریت شده‌ای و در‌نتیجه ما می‌توانیم برای تو اطلاعات و محتوای تازه‌تری نسبت به کاربری که هرگز وارد وب‌سایت نشده است فراهم کنیم. همچنین از این کوکی‌ها برای ردیابی تراکم مصرف سرویس و بررسی و آزمون ویژگی‌های جدید و تغییرات سرویس استفاده می‌کنیم. اطلاعات جمع‌آوری شده برای بهبود کیفیت و نحوه‌ی سرویس‌دهی مورد استفاده قرار می‌گیرند.
  3. کوکی‌های عملیاتی. این کوکی‌ها به ما در یادآوری این اطلاعات کمک می‌کنند: چگونه وارد سایت شده‌ای، آیا در‌حالی‌که هنوز وارد سایت نشده‌ای مقاله‌ای را نوشته یا ویرایش کرده‌ای، چه زمانی در سایت وارد یا از آن خارج شده‌ای و وضعیت و تاریخچه‌ی ابزار‌هایی که استفاده کرده‌ای چگونه است. این کوکی‌ها همچنین به ما این امکان را می‌دهند تا بتوانیم سرویسی با امکانات و محتوای بهتری برایت فراهم کنیم. کوکی‌های عملیاتی همچنین به ما در یادآوری تنظیمات شخصی کاربر، از‌جمله تنظیمات نوار‌ابزاری که در سمت راست هر صفحه قرار دارد، کمک می‌کنند. اطلاعاتی که این کوکی‌ها جمع‌آوری می‌کنند به‌صورت ناشناس بوده و از این اطلاعات برای ردیابی فعالیت‌های کاربران در سایت‌ها یا خدمات دیگر استفاده نخواهد شد.
  4. کوکی‌های هدف‌مند. ویکی‌هاو، شرکای تجاری ویکی‌هاو و یا همکاران شخص سوم ویکی‌هاو ممکن است از این کوکی‌ها به‌منظور ارسال تبلیغاتی متناسب با علاقه‌مندی‌های کاربران استفاده کنند. این کوکی‌ها می‌توانند بازدید‌های انجام شده از یک سایت یا سرویس را ذخیره کرده و به یاد بسپارند و همچنین قابلیت ردیابی فعالیت‌های مرور و جستجوی دستگاه تو در سایت‌ها یا سرویس‌های دیگری به‌غیر‌از ویکی‌هاو را نیز دارند. این اطلاعات ممکن است به‌منظور ارائه‌ی تبلیغات موثر‌تر برای کمپین‌های تبلیغاتی با سازمان‌های دیگری خارج از ویکی‌هاو از قبیل شرکت‌ها یا شبکه‌های تبلیغاتی و یا به‌منظور ارائه‌ی آمار تراکم مصرف سرویس و آزمون تراکم سرویس با سایر شرکای تجاری به اشتراک گذاشته شود.

کوکی‌های شخص اول

کوکی‌های شخص اول، کوکی‌هایی هستند که به ویکی‌هاو تعلق دارند. این کوکی‌های همان طور که در بالا نیز گفته شد برای فعال‌سازی ویژگی‌های ویکی‌هاو از قبیل ورود به سرویس ویکی‌هاو و اجازه‌ی دسترسی به ابزار‌ها یا صفحات امن، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کوکی‌ها شخص سوم

کوکی‌های شخص سوم کوکی‌هایی هستند که شخص دیگری از طریق سرویس ما روی دستگاه تو قرار می‌دهد. کوکی‌های شخص سوم ممکن است توسط اشخاصی که سرویسی برای ویکی‌هاو فراهم می‌کنند روی دستگاه تو قرار داده شوند؛ به‌عنوان‌مثال این کوکی‌ها به ما کمک می‌کنند بفهمیم سرویس ما چگونه مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع کوکی‌ها همچنین ممکن است توسط شرکای تجاری ما روی دستگاه تو قرار بگیرند که در این صورت آن‌ها می‌توانند محصولات و سرویس‌هایشان را در سرتاسر اینترنت برای تو تبلیغ کنند. کوکی‌های شخص سوم مورد استفاده در ویکی‌هاو عبارتند از:

  • تجزیه‌و‌تحلیل‌گر‌ ترافیک گوگل (Google analytics) – تجزیه‌و‌تحلیل‌گر ترافیک گوگل با استفاده از کوکی‌ها به ما در تجزیه‌و‌تحلیل اینکه کاربران چگونه از وب‌سایت ما استفاده می‌کنند کمک می‌کند. این کوکی‌ها اطلاعات مرتبط با حساب‌کاربری کاربران را از ویکی‌هاو دریافت نمی‌کنند و آدرس IP کاربر توسط سرویس تجزیه‌و‌تحلیل‌گر ترافیک گوگل کوتاه ومختصر می‌شود. اطلاعات در تجزیه‌و‌تحلیل‌گر ترافیک گوگل فقط به‌صورت کلی قابل بررسی و مشاهده است و اطلاعات هیچ کاربری به‌صورت جداگانه و انفرادی بررسی نمی‌شود. برای آشنایی با تجزیه‌و‌تحلیل‌گر گوگل و قوانین حریم خصوصی می‌توانی به آدرس https://policies.google.com/technologies/partner-sites مراجعه کنی. همچنین برای غیرفعال کردن این کوکی می‌توانی از طریق لینک https://tools.google.com/dlpage/gaoptout اقدام کنی.
  • سرویس حس تبلیغ گوگل (Google AdSense) و دابل کلیک (DoubleClick) – این سرویس‌ها از کوکی‌ها برای ارائه‌ی تبلیغات روی بعضی از صفحات سرویس‌ ویکی‌هاو استفاده می‌کنند. با استفاده از این کوکی‌ها تبلیغات شخصی‌سازی شده و در‌نتیجه تبلیغات مرتبط‌‌تری برای تو نمایش داده می‌شود. بازدید‌کننده‌های بعضی از مناطق ممکن است فقط تبلیغاتی که مبتنی بر محتوای صفحه است را مشاهده کنند و نه تبلیغاتی مبتنی بر اطلاعات شخصی‌سازی شده خودشان. برای اطلاعات بیشتر در‌مورد کوکی‌های تبلیغاتی می‌توانی به لینک https://policies.google.com/technologies/ads مراجعه کنی.

کوکی‌ها چه‌مدت در دستگاه من خواهند باقی خواهند ماند؟

مدت‌زمانی که کوکی‌ها در موبایل یا کامپیوتر تو باقی می‌مانند بستگی به “دائمی” یا “موقتی” بودن آن‌ها دارد. کوکی‌های موقتی تا موقعی که در حال استفاده از مرورگر هستی در دستگاه تو باقی می‌مانند. کوکی‌های دائمی تا زمان حذف یا انقضا مدت‌زمان اعتبارشان در کامپیوتر یا موبایل تو باقی می‌مانند.

چگونه کوکی‌ها را کنترل و حذف کنیم

اگر می‌خواهی کوکی‌ها را حذف کنی، دستورالعمل زیر را دنبال کن: چگونگی پاک کردن کوکی‌های مرورگر: اگر می‌خواهی ویژگی دریافت کوکی‌های مرورگر را غیر‌فعال کنی، دستور‌العمل آن را در قسمت چگونه کوکی‌ها را غیر‌فعال کنیم دنبال کن. در نظر داشته باش که در صورت غیر‌فعال کردن کوکی‌های مرورگر، ممکن است امکان دسترسی به قسمت‌های بخصوصی از سرویس ما را نداشته باشی و همچنین ممکن است قسمت‌های دیگر سرویس نیز به‌درستی کار نکنند. می‌توانی برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تنظیمات کوکی‌ها به سایت‌های اطلاعاتی شخص سوم مثل https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/HTTP/Cookies مراجعه کنی.