اگر می‌خواهی به فضای اتاقت رنگ و روی تازه‌ای بدهی، استفاده ازLED نواری می‌تواند انتخاب خیلی خوبی باشد. نوار‌های LED به‌صورت حلقه‌ای (حلقه‌های بزرگ) به بازار عرضه می‌شوند که حتی در صورت نداشتن تجربه‌ی کافی هم می‌توانی آن‌ها را به‌راحتی نصب کنی. برای جلوگیری از اشتباه، طول نوار مورد نیاز و منبع تغذیه‌ی متناسب را مشخص کن. می‌توانی نوار‌های LED را با لحیم یا رابط‌های الکتریکی که از قبل تهیه کرده‌ای به‌هم وصل کنی. استفاده از رابط کار را آسان می‌کند ولی لحیم گزینه‌ی مناسب‌تری برای اتصال طولانی‌مدت نوار‌های LED و رابط‌های بین آن‌ها است. بعد از وصل‌کردن نوار‌ها به‌هم می‌توانی آن‌ها را با استفاده از چسب موجود در قسمت پشت نوار LED به محل مورد‌نظرت بچسبانی و به برق متصل کنی و از این فضای جدید لذت ببری.

روش 1
روش 1 از 4:
انتخاب LED و منبع‌ تغذیه

 1. 1
  محلی را که می‌خواهی LED در آنجا نصب شود اندازه بگیر. بررسی کن ‌وببین برای روش‌شدن فضا حدوداً به چه مقدار نور نیاز داری. اگر می‌خواهی نوار‌های LED را در جا‌های مختلفی نصب کنی، اندازه‌ی مورد‌نیاز برای هر قسمت را اندازه بگیر تا بعداً نوار LED را برش بزنی. اندازه‌های گرفته‌شده را با‌هم جمع بزن تا طول تقریبی نوار LED مورد‌نیاز را بدانی.[۱]
  • قبل از انجام هر کاری، ابتدا برنامه‌ریزی کن. سعی کن طرح مکان نصب را ترسیم کنی؛‌ محل نصب نوار‌ها و پریزهای برقی را که می‌توانی از آن‌ها برای اتصال استفاده کنی مشخص کن.
  • فاصله‌ی بین نزدیک‌ترین پریز برق و محل نصب LED نواری را درنظر بگیر. می‌توانی برای پر‌کردن قسمت‌های خالی طول نوار را کمی بلند‌تر در نظر بگیری یا از کانکتور یا همان ترمینال استفاده کنی.
  • LED نواری و قطعات و لوازم مرتبط با آن را می‌توانی از فروشگاه‌های آنلاین خریداری کنی. بعضی از فروشگاه‌های بزرگ، فروشگاه‌های الکتریکی و لوازم‌ ساختمانی نیز این محصولات را می‌فروشند.
 2. 2
  ولتاژ موردنیاز LED نواری را بررسی کن. درصورت خرید آنلاین، اطلاعات درج‌شده در وب‌سایت با برچسب محصول را بررسی کن. نوار‌های LED معمولاً ۱۲V (۱۲ ولت) یا ۲۴V (۲۴ ولت) هستند. برای بالا‌بردن عمر مفید LED باید برای آن‌ها یک منبع‌ تغذیه‌ی مناسب تهیه کنی. در‌غیر‌این‌صورت نوار‌های LED قدرت‌ کافی را برای روشنایی نخواهند داشت.[۲]
  • اگر می‌خواهی از چند عدد LED‌ نواری استفاده کنی یا یک LED را به قسمت‌های کوچک‌تر تقسیم کنی، می‌توانی تمام نوار‌ها را به یک منبع تغذیه وصل کنی.
  • نوار‌های LED با ولتاژ ۱۲V به‌راحتی در بیشتر جا‌ها نصب می‌شوند و برق کمتری مصرف می‌کنند. اما نوار‌های ۲۴V (۲۴ ولت) درخشان‌تر هستند و طول آن‌ها نیز بلند‌تر است.
 3. 3
  بیشترین مقدار مصرف برق نوار‌های LED را محاسبه کن. هر رشته LED نواری مقدار مشخصی وات یا جریان برق را مصرف می‌کند. این مقدار به طول نوار بستگی دارد. برچسب‌ محصول را بررسی کن تا مشخص کنی نوار‌ها به‌ازای هر ۳۰ سانتی‌متر، چند وات برق مصرف می‌کنند. سپس مقدار وات به‌دست‌آمده را در مجموع طول نواری که می‌خواهی برای نصب استفاده کنی ضرب کن.[۳]
  • برای مثال،‌ اگر می‌خواهی ۷/۶ متر LED نواری را که به‌ازای هر ۳۰ سانتی‌متر طول، ۵/۱۲ وات برق مصرف می‌کند نصب کنی، مقدار کل ولتاژ موردنیاز برابر خواهد بود با :‌ وات ۱۲۸ = ۷/۶ × وات ۱۷.
  • در نظر داشته باش که نحوه‌ی محاسبه بسته به محل زندگی‌ات متفاوت خواهد بود. مقدار جریان مصرفی را با دقت بررسی کن و ببین استاندارد آن برحسب وات بر متر است یا وات بر فوت.
  • اگر برچسب محصول مقدار کل ولتاژ را نشان می‌دهد، آن عدد را بر مقدار فوت یا متر حلقه تقسیم کن. برای مثال،‌ اگر نواری با طول ۱/۵ متر و با ولتاژ ۲۴ وات داری:‌ وات بر متر ۱۶ = ۱/۵ ÷ ۲۴.
 4. 4
  برای محاسبه‌ی توان اسمی، مقدار برق مصرفی را در عدد ۱/۲ ضرب کن. نتیجه‌ی این محاسبه، میزان توان موردنیاز را برای روشن‌ نگه‌ داشتن نوار‌های LED توسط منبع‌تغذیه مشخص می‌کند. ازآنجایی‌که ممکن است نوار‌های LED بیشتر از مقدار پیش‌بینی‌شده برق مصرف کنند،۲۰٪ به نتیجه‌ی به‌دست‌آمده اضافه‌ کن و آن را به‌عنوان مقدار حداقل در‌نظر بگیر. با‌ انجام این کار توان برق مورد‌استفاده هرگز کمتر از مقدار مورد‌نیاز LED نمی‌شود.[۴]
  • برای مثال، درصورت استفاده از یک نوار ۷/۶ متری:‌ وات ۱۵۳/۶ = ۱/۲ × (مجموع وات‌ها) وات ۱۲۸. منبع‌تغذیه مورد‌استفاده باید حداقل ۱۵۳/۶ وات برق را تامین کند، در‌ غیر‌ این‌ صورت LED روشن نمی‌شود.
  • برای اطمینان از عملکرد درست نوار‌های LED و خاموش‌نشدن آن‌ها،۲۰٪ به‌عدد به‌دست‌آمده اضافه کن‌: وات ۳۰/۷۲ = ٪۲۰ ×‌ وات ۱۵۳/۶ . سپس آن‌ها را با‌هم جمع کن تا مجموع وات مورد‌نیاز به‌دست بیاید: وات ‌۱۸۴/۳۲ = وات ۳۰/۷۲ +‌ وات ۱۵۳/۶ .
  • بعضی از فروشگاه‌های آنلاین برای اطمینان از محاسبه‌ی صحیح توان منبع‌تغذیه، یک ماشین‌حساب آنلاین در اختیارت قرار می‌دهند.
 5. 5
  برای به‌دست‌آوردن آمپر، مقدار برق مصرفی را بر ولتاژ تقسیم کن. آخرین محاسبه‌ای که باید انجام بدهی، اندازه‌گیر‌ی شدت‌‌جریان برق مورد‌نیاز LED است. Amperes یا amps (آمپر) نشان می‌دهد که جریان الکتریکی با چه سرعتی حرکت می‌کند. اگر شدت‌‌جریان برق در‌ طول نوار LED کافی نباشد، چراغ‌ها کم‌نور یا کاملاً خاموش می‌شوند. می‌توانی برای اندازه‌گیری آمپر (شدت‌جریان‌ برق) از یک مولتی‌متر استفاده کنی یا مقدار آن را با انجام چند عمل ریاضی محاسبه کنی.[۵]
  • برای مثال،‌ اگر یک LED‌ نواری ۱۲ ولت داری که ۱۲۸ وات برق مصرف می‌کند: آمپر ۱۰/۶۶ = ۱۲ ÷ ۱۲۸ .
  • برای بررسی نوار LED، سیم‌های مولتی‌متر را به نقطه‌های مسی روی نوار وصل کن. برای اندازه‌گیری آمپر باید سلکتور را روی حالت A قرار بدهی.
 6. 6
  یک منبع‌ تغذیه‌ مناسب با برق مورد‌نیاز تهیه کن. حالا اطلاعات کافی را برای انتخاب منبع‌ تعذیه‌ی مناسب برای روشن‌کردن نوار‌های LED در اختیار داری. منبع‌ تغذیه‌ای که تهیه می‌کنی باید مناسب با حداکثر توان خروجی (وات) و مقدار آمپری باشد که قبلاً محاسبه‌‌ کرده‌ای. متداول‌ترین نوع‌ منبع‌ تغذیه،‌ آداپتور‌های مستطیل شکلی مشابه آداپتور لپ‌تاپ‌ها هستند. استفاده از آن‌ها آسان است زیرا تنها کاری‌ که باید انجام بدهی این است که آن را روی دیوار نصب کنی و به LED‌ نواری وصل کنی. بعضی از آداپتور‌های موجود در بازار، خودشان کانکتور لازم برای وصل‌کردن آداپتور به نوار LED را دارند.[۶]
  • اگر می‌خواهی نوار‌های LED را جداگانه نصب‌ کنی، برای هر‌کدام از آن‌ها یک منبع‌ تغذیه‌ی جداگانه تهیه کن. ازآنجایی‌که ممکن است برق مورد‌نیاز برای هر‌کدام متفاوت باشد، حتماً قبل از خرید، محاسبات مورنیاز را انجام بده.
  • اگر نوار‌های LED قابل تنظیم هستند، منبع‌ تغذیه‌ای تهیه کن که این قابلیت را داشته باشد. همچنین می‌توانی از یک کلید دیمر بین منبع‌تغذیه و نوار‌های LED استفاده کنی.
  • گزینه‌ی دیگر این است که LED نواری را با کابل‌ برق و مبدل مخصوص آن به شبکه‌ی برق ساختمان وصل کنی. انجام این کار سخت و فوق‌العاده خطرناک است، بنابراین حتماً از یک متخصص برق‌ کمک بگیر.

روش 2
روش 2 از 4:
اتصال نوار‌های LED و منبع تغذیه

 1. 1
  برای اتصال نوار‌های جداگانه‌ی LED، از کانکتور اتصال سریع استفاده کن. کانکتور‌های قفل‌شو به‌راحتی روی نقاط مسی انتهای نوار‌های LED قرار می‌گیرند. این نقاط با علامت‌های مثبت و منفی نشانه‌گذاری شده‌اند. کانکتور‌ها را طوری وصل کن که سیم‌ها به‌درستی روی نقاط صحیح قرار بگیرند. سیم قرمز باید روی نقطه‌ی مسی با علامت مثبت (+) و سیم سیاه روی نقطه‌ی مسی با علامت منفی (-) قرار بگیرد.[۷]
  • اگرچه این کانکتور‌ها را باید به‌صورت جداگانه تهیه کنی ولی استفاده از آن‌ها باعث می‌شود نصب نوار‌های LED راحت‌تر شود. این کانکتور‌ها برای اتصال نوار‌های LED یا منبع تغذیه بسیار مناسب هستند.
  • اگر کانکتور نداری یا نمی‌خواهی از آن‌ها استفاده کنی، می‌توانی نوار‌ها را به‌ هم لحیم کنی.
 2. 2
  برای جلوگیری از شل شدن سیم‌ها از کانکتور‌ یا ترمینال پیچ‌دار استفاده کن. کانکتور‌ها یا ترمینال‌های پیچ‌دار شیار‌هایی برای اتصال سیم‌های بعضی از دستگاه‌ها یا نوار‌های LED دارند. قبل از اتصال کانکتور‌ها، جهت مثبت و منفی را مشخص کن و سیم‌های مرتبط با هر‌کدام را در شیار مربوطه قرار بده. از یک پیچ‌گوشتی برای بستن پیچ‌های ترمینال در جهت عقربه‌های ساعت استفاده کن تا سیم‌ها سر جای خودشان کاملاً تثبیت شوند.[۸]
  • کانکتور‌ها یا ترمینال‌های پیچی اغلب در لحیم‌کاری استفاده می‌شوند ولی می‌توانی از آن‌ها برای سیم‌کشی دیمر یا وصل‌کردن چند LED به یک منبع تغذیه نیز استفاده کنی.
 3. 3
  نوار‌های LED را با استفاده از یک کانکتور اتصال سریع به منبع‌تغذیه وصل کن. منبع‌ تغذیه‌ای که خریداری‌ کرده‌ای یک کابل بلند دارد که در انتهای آن یک سوکت وجود دارد. در یک طرف LED نواری نیز سوکت‌ مشابه‌ای وجود دارد. اگر سوکت نوار LED را قطع کرده‌ای، می‌توانی یک کانکتور اتصال سریع که قابل اتصال به کانکتور منبع تغذیه باشد، تهیه کنی.[۹]
  • اگر LED کانکتور ندارد، از یک کانکتور یا ترمینال پیچی برای اتصال کابل‌ها استفاده کن.
  • یکی از راه‌های وصل‌کردن چند نوار LED به یک منبع‌تغذیه استفاده از رابط‌های یک به چند است. در یک سمت این رابط‌ها چند عدد کانکتور برای اتصال به نوار‌های LED وجود دارد. طرف دیگر رابط هم به منبع تغذیه وصل می‌شود.
  • نوار‌های LED را بررسی کن. اگر درست کار نمی‌کنند، ‌تمام اتصالات مثبت و منفی را بررسی کن.

روش 3
روش 3 از 4:
لحیم‌کردن نوارهای LED به‌ یکدیگر

 1. 1
  برای لحیم‌کردن نوار‌های LED، از سیم‌های قرمز و مشکی برق استفاده کن. هر نوار LED دو عدد پایه، که به آن‌ها کنتاکت نیز گفته می‌شود، دارند که هر‌کدام به سیم‌های جداگانه‌ای نیاز دارند. از سیم‌هایی استفاده کن که قطر آن‌ها ۰/۵ تا ۱ میلی‌متر باشد. برای اتصال هر‌یک از نوار‌های LED،‌ از سیم‌های قرمز و مشکی جداگانه استفاده کن.[۱۰]
  • اگر می‌خواهی سیم را به کانکتور لحیم کنی، ابتدا کانکتور را بررسی کن تا سیمی به آن متصل نباشد. اگر سیمی به‌ کانکتور متصل باشد، دیگر نیازی به خرید سیم نیست.
  • بعضی از نوار‌های LED ممکن است به ۴ عدد سیم نیاز داشته باشند. در نوار‌های ۲۴V (۲۴ ولت) معمولاً به‌جای سیم های مشکی و قرمز از رنگ‌های آبی، قرمز، زرد و سبز استفاده می‌شود. این موضوع را می‌توانی با بررسی برچسب‌های روی نقطه‌های مسی سیم تشخصی بدهی.
  • توجه‌داشته باش که رنگ‌بندی و اندازه‌ی سیم‌ها ممکن است بسته به محل زندگیت متفاوت باشد. ولی به صورت کلی سیم‌های قرمز و مشکی معمولاً برای برق استفاده می‌شوند.
 2. 2
  با یک سیم لخت‌کن، سیم را به اندازه‌ی ۱/۵ سانتی‌متر لخت کن. از انتهای سیمی که می‌خواهی آن را لخت کنی،‌ ۱/۵ سانتی‌متر اندازه بگیر و آن را بین دندانه‌های سیم لخت‌کن قرار بده. دستت را به‌آرامی فشار بده تا روکش سیم شکسته شود. سپس روکش را بیرون بکش و باقی‌مانده‌ی سیم‌ها را مرتب کن. [۱۱]
  • اگر یک طرف سیم‌ها به کانکتور وصل است، انتهای آزاد سیم را لخت کن ولی اگر از سیم‌های جداگانه‌ای استفاده ‌می‌کنی باید هر دو سر آن‌ها را برای لحیم‌کاری آماده کنی.
  • اگر از چاقو برای برش روکش سیم‌ها استفاده می‌کنی، مراقب باش به سیم‌ها آسیب نرسانی.
 3. 3
  از تهویه‌ی مناسب و شیلد استفاده کن. هنگام لحیم‌کاری گاز‌هایی آزاد می‌شوند که در‌صورت تنفس می‌توانند آزاردهنده باشند. برای محافظت از ماسک استفاده کن و در و پنجره‌های اطراف را باز کن. همچنین برای محافظت از چشم‌هایت در برابر حرارت، دود یا ذرات لحیم از عینک ایمنی استفاده کن.[۱۲]
  • همچنین می‌توانی از دستکش‌های مقاوم در‌برابر حرارت نیز استفاده کنی ولی ممکن است لحیم‌کاری با این دستکش‌ها برایت کمی سخت باشد.
  • تا زمانی‌ که لحیم‌کاری تمام و لحیم سرد نشده است، حیوانات‌خانگی یا افراد دیگر را از محل دور نگه‌دار.
 4. 4
  حدود ۳۰ ثانیه صبر کن تا هویه گرم شود و دمای آن به ۱۷۷ درجه‌ی سانتی‌گراد برسد. در این دما، هویه می‌‌تواند بدون سوزاندن قسمت مسی سیم آن را ذوب کند. در این مرحله هویه خیلی داغ است، بنابراین موقع استفاده از آن مراقب باش. بعد از وصل‌کردن هویه به برق، آن را روی پایه‌اش بگذار یا از جایی آویزان کن تا گرم شود.[۱۳]
  • برای لحیم‌کاری از هویه‌ای با قدرت ۳۰ تا ۶۰ وات استفاده کن. این هویه‌ها به‌ اندازه‌ای گرم می‌شوند که بتوانند بدون سوزاندن سیم، قسمت مسی آن را ذوب کنند.
  • وقتی هویه گرم شود، گرمایی که از آن خارج می‌شود کاملاً قابل‌تشخیص خواهد بود. تا قبل از خنک‌شدن دستگاه آن را از مواد یا سطوح قابل‌اشتعال دور نگه دار.
 5. 5
  انتهای سیم‌ها را روی نقاط مسی LED نواری لحیم کن. سیم قرمز را روی نقطه‌ای که علامت مثبت (+) دارد و سیم مشکی را روی نقطه‌ای که علامت منفی (-) دارد قرار بده. هرکدام را به‌صورت جداگانه لحیم کن. هویه‌ را با زاویه‌ی ۴۵ درجه کنار سیمی که می‌خواهی لحیم کنی نگه‌دار. سپس آن را به‌آرامی به سیم نزدیک کن تا در نقطه‌ی موردنظر ذوب شود.[۱۴]
  • اگر چسباندن سیم‌ها با این روش سخت است، می‌توانی از سیم‌لحیم جداگانه برای ذوب‌کردن آن روی سیم موردنظر استفاده کنی. با استفاده از لحیم این اطمینان را پیدا می‌کنی که سیم‌ها به‌خوبی به پایه‌ها چسبیده‌اند.
 6. 6
  حداقل ۳۰ ثانیه صبر کن تا لحیم خنک شود. لحیم‌های مسی معمولاً سریع‌تر خنک می‌شوند. بعد از خنک‌شدن، دستت را به LED نزدیک کن. اگر احساس کردی هنوز گرم است، بیشتر صبر کن تا لحیم کاملاً خنک شود. بعد از خنک‌شدن لحیم می‌توانی نوار LED را به برق وصل کنی.
  • زمانی که منتظر خنک‌شدن لحیم هستی، مراقب دستگاه هویه نیز باش. هویه را روی پایه‌ی نگه‌دارنده آن بگذار، سیم آن را از برق خارج کن و بگذار خنک شود.[۱۵]
  • اگر نوار‌های LED روشن نشدند، اتصالات را بررسی کن. مطمئن شو سیم‌ها درست به نقاط مسی LED وصل شده باشند. اگر LED همچنان روشن نمی‌شود، یک نوار LED دیگر را امتحان کن.
 7. 7
  روی سیم‌ها روکش حرارتی بکش و به‌‌آرامی گرم کن. روکش حرارتی از سیم‌های لخت محافظت می‌کند و مانع برق‌گرفتگی یا شوک الکتریکی می‌شود. از یک منبع حرارتی ملایم با درجه‌حرارت کم مثل سشوار برای انجام این کار استفاده کن. سشوار را حدود ۱۵ سانتی‌متر بالاتر از روکش نگه‌دار و به سمت عقب و جلو حرکت بده تا سیم‌ها نسوزند. بعد از حدود ۱۵ تا ۳۰ دقیقه حرارت‌دادن، وقتی‌ روکش حرارتی به‌خوبی روی سیم‌ها و لحیم‌ چسبید، می‌توانی نوار‌های LED را نصب کنی.[۱۶]
  • حتی اگر لحیم‌کاری را درست انجام داده باشی، باز‌هم سیم‌های بدون روکش خطرناک هستند. روی سیم‌ها را بپوشان تا دوام بیشتری داشته و برای استفاده در خانه ایمن باشند.
  • می‌توانی از سشوار صنعتی یا هر‌ وسیله‌ی دیگری برای گرم‌کردن روکش‌های حرارتی استفاده کنی. اگر از حرارت شعله برای این کار استفاده می‌کنی مراقب باش تا چیزی‌های دیگری نسوزند یا ذوب نشود.
 8. 8
  انتهای دیگر سیم‌ها را به یک LED یا کانکتور دیگر وصل کن. از لحیم‌کاری اغلب برای اتصال نوارهای LED به یکدیگر استفاده می‌شود و می‌توانی این کار را با لحیم‌کردن سیم‌ها به نقاط مسی موجود روی نوار LED انجام بدهی. همچنین می‌توانی سیم‌ها را با استفاده از کانکتور‌های اتصال پیچی یا ترمینال‌های پیچی به منبع‌تغذیه یا هر دستگاه دیگری متصل کنی. اگر از این نوع ترمینال‌ها استفاده می‌کنی، سر سیم را داخل سوراخ ترمینال بگذار و با پیچ‌گوشتی، پیچ ترمینال را سفت کن تا سیم محکم در جای خودش ثابت شود.[۱۷]
  • سیم های برق بعضی از کانکتور‌ها یا ترمینال‌ها از قبل نصب شده است. در صورت استفاده از این نوع کانکتور‌ها، کافیست سر آزاد سیم‌ها را به نوار LED لحیم کنی.

روش 4
روش 4 از 4:
چسباندن نوار‌های LED

 1. 1
  محل ‌نصب را با آب گرم بشوی و خشک کن. یک پارچه‌ی تمیز را با آب گرم خیس کن و روی سطح موردنظر بکش تا گرد‌و‌خاک روی سطح تمیز شود. هرگونه آلودگی می‌تواند مانع از چسبیدن نوار LED به سطح موردنظر شود؛ بنابراین سطح را کاملاً تمیز کن تا هیچ‌گونه آلودگی روی آن باقی نماند. هرگونه رطوبت باقی‌مانده‌ی روی سطح را با یک پارچه‌ی تمیز و خشک پاک کن یا ۳۰ دقیقه صبر کن تا در معرض هوای آزاد کاملاً خشک شود.[۱۸]
  • می‌توانی برای پاک‌کردن لکه‌های مقاوم‌تر،‌ از پارچه‌ی آغشته به الکل ایزوپروپیل استفاده کنی. همچنین می‌توانی مقدار مساوی از آب گرم و سرکه‌ی سفید را ترکیب کنی و سطح را با این محلول پاک کنی.
  • اگر هنوز با پاک‌کردن لکه‌های باقی‌مانده مشکل داری، از پاک‌کننده‌ی مخصوص سطح مورد‌نظر استفاده کن. برای مثال اگر روی سطح چوبی کار می‌کنی از پاک‌کننده سطوح چوبی استفاده کن.
 2. 2
  برچسب روی چسب را جدا کن و LED را روی محل موردنظر فشار بده. نوار‌های LED مثل برچسب هستند، بنابراین قبل از جدا‌کردن برچسب و چسباندن آن به دیوار همه چیز را آماده کن. بهتر است این کار را با حوصله انجام بدهی. از یک گوشه شروع کن و قسمت پشت برچسب را از نوار LED جدا کن. نوار LED را روی محل مورد‌نظر قرار بده، با دست به‌صورت صاف روی سطح بچسبان و بعد ادامه‌ی نوار را روی سطح بچسبان. [۱۹]
  • عجله نکن. اطمینان پیدا کن LED سرجای درستش قرار دارد تا بعداً مجبور نشوی آن را جا‌به‌جا کنی.
  • اگر نوارها به‌سطح نمی‌چسبند، شاید لازم است سطح را دوباره تمیز کنی. در غیر‌ این‌ صورت می‌توانی از نوارچسب، بست‌ها پلاستیکی، بست‌های دیواری یا هرچیز دیگری که قابلیت نگه‌داشتن آن‌ها را داشته باشد استفاده کنی.
 3. 3
  با استفاده از نقاط راهنمای نقطه‌چین، نوار‌های LED را به اندازه‌ی دلخواه برش بزن. نوار‌ LED را به‌اندازه‌ی موردنیازت از روی حلقه باز کن،‌ سپس نقاط راهنمای برش را مشخص کن. این نقاط معمولاً در فاصله‌های ۵ سانتی‌متری از نقاط مسی و در امتداد نوار قرار دارند. اندازه‌ی مورد‌نظرت را از روی نقاط مشخص شده برش بزن تا آسیبی به‌ نوار وارد نشود. نوار را دقیق اندازه‌گیری کن و به اندازه‌ی مورد‌نیاز برش بزن.[۲۰]
  • نوار را فقط از روی علامت‌های مشخص‌شده برش بزن. اگر از هر‌جای دیگری برش بزنی، LED کار نخواهد کرد. نقاط مسی برای اتصال نوار‌ها به منبع تغذیه یا نوار‌های دیگرتعبیه شده‌اند.
  • یادت باشد هر نوار LED بریده‌شده باید به منبع‌تغذیه یا یک منبع تغذیه‌ی مجزا وصل شود. اگر می‌خواهی روند کار به ساده‌ترین شکل ممکن انجام شود، نوار‌های LED را تا وقتی‌ که واقعاً نیاز نیست قطع نکن.

نکات

 • نوار‌های LED در رنگ‌های مختلفی عرضه می‌شوند. علاوه‌ بر مدل رنگی آرجی‌بی که رنگ آن‌ تغییر می‌کند، می‌توانی از بین انواع مختلف رنگ سفید با درخشش‌های مختلف نیز انتخاب کنی.[۲۱]
 • نصب دستگاه‌های دیگری از قبیل سویچ‌های دیمر برای LED ساده است. اگر تمام اجزاء با‌‌هم سازگار باشند، می‌توانی آن‌ها را به LED و منبع تغذیه وصل کنی.[۲۲]
 • تقویت‌کننده‌های LED برای تامین طولانی‌مدت برق نوار‌ها مناسب هستند. همه‌ی نوار‌ها را به تقویت‌کننده وصل کن و اطمینان حاصل کن که برق موردنیاز برای آن تامین می‌شود.

هشدارها

 • وصل‌کردن LED به سیم‌کشی خانه خطرناک است. برای انجام صحیح این کار با یک متخصص برق تماس بگیر.
 • هنگام لحیم‌کاری علاوه‌ بر خطرات سوختگی، بخار‌هایی در نتیجه‌ی ذوب‌شدن فلزات متصاعد می‌شود که می‌تواند خطرناک باشد. نکات ایمنی را با پوشیدن ماسک و تهویه‌ی مناسب اتاق رعایت کن.

چیزهایی که نیاز داری

اتصال نوار‌های LED و منبع تغذیه

 • LED‌ نواری
 • منبع تغذیه
 • کانکتور‌های اتصال سریع

لحیم‌کردن نوار‌های LED به هم

 • سیم لحیم
 • سیم‌ برق
 • سیم لخت‌کن
 • عینک محافظ
 • پایه‌ی سیم لحیم
 • روکش حرارتی
 • سشوار، اتوی گرم یا یک منبع حرارتی دیگر

چسباندن چسب‌های LED

 • آب گرم
 • پارچه تمیز
 • قیچی

مقالات مرتبط ویکی‌هاو

چگونه قفل در را باز کنیم
دزدگیر لباس را از لباس جدا کنیمدزدگیر لباس را از لباس جدا کنیم
برچسب را از سطوح پلاستیکی جدا کنیمبرچسب را از سطوح پلاستیکی جدا کنیم
اندازه ها را از روی خط کش بخوانیماندازه ها را از روی خط کش بخوانیم
لباس‌های سفید را دوباره سفید کنیملباس‌های سفید را دوباره سفید کنیم
لکه چربی یا روغن را از روی لباس پاک کنیملکه چربی یا روغن را از روی لباس پاک کنیم
چسب قطره‌ای را از روی پوست پاک کنیم
پاور بانک را شارژ کنیمپاور بانک را شارژ کنیم
زاویه را محاسبه کنیمزاویه را محاسبه کنیم
از جوش شیرین برای شستن لباس ها استفاده کنیماز جوش شیرین برای شستن لباس ها استفاده کنیم
کاکتوس در حال مرگ را نجات دهیمکاکتوس در حال مرگ را نجات دهیم
از شر بید کاغذ خلاص شویماز شر بید کاغذ خلاص شویم
آلوئه ورا را هرس کنیمآلوئه ورا را هرس کنیم
از شر کلاغ ها خلاص شویماز شر کلاغ ها خلاص شویم

در مورد ویکی‌هاو

کادر فنی ویکی‌هاو
به‌طور مشارکتی نوشته شده با همکاری:
wikiHow Staff Writer
این مقاله توسط تیم آموزش‌دیده‌ی ویراستاران و پژوهشگرانی که صحت و جامعیت آن را تأیید کرده‌اند، به‌طور مشارکتی نوشته شده است. تیم مدیریت محتوای ویکی‌هاو با دقت کار ویراستاران را زیر نظر دارد تا اطمینان حاصل شود که تمامی مقالات طبق پژوهش‌های معتبر صحیح هستند و استانداردهای بالای کیفی ما را دارند.
رده‌ها: خانه و باغچه
از این صفحه ۹۸۴بار بازدید شده‌است.

آیا این مقاله کمکتان کرد؟