این ویکی‌هاو به تو یاد می‌دهد که چگونه BIOS (مخفف عبارت Basic Input/Output Settings تنظیمات ورودی/خروجی پایه) کامپیوتر ویندوز خودت را به تنظیمات پیش‌فرض کارخانه برگردانی. در بیشتر کامپیوتر‌ها می‌توانی این کار را در صفحه‌ی تنظیمات BIOS انجام بدهی؛ ولی اگر BIOS قفل شده باشد، برای ریست کردن باید کامپیوتر را باز کنی و باتری CMOS مادربرد را خارج کنی و یا در‌صورت استفاده از کامپیوتر رومیزی باید برای راه‌اندازی مادربرد، سوئیچ جامپر آن را ریست کنی. بعضی مواقع بازکردن کامپیوتر موجب باطل شدن گارانتی می‌شود و ممکن است با انجام این کار آسیب جدی به کامپیوترت وارد شود. اگر نمی‌توانی به BIOS کامپیوترت دسترسی پیدا کنی بهتر است به یک تعمیرگاه تخصصی مراجعه کنی.

روش 1
روش 1 از 3:

ریست کردن از طریق تنظیمات BIOS

 1. 1
  کامپیوترت را ریستارت کن. منوی Start (شروع) را باز کن، ابتدا روی آیکون پاور و بعد روی Restart (راه‌اندازی مجدد) کلیک کن.
  • اگر کامپیوترت قفل شده است، روی صفحه‌ی قفل شده کلیک کن، سپس روی آیکون پاور در گوشه‌ی سمت راست و پایین صفحه‌ کلیک کن و روی Restart (راه‌اندازی مجدد) کلیک کن.
  • اگر کامپیوترت خاموش است، دکمه‌ی "On" (روشن کردن) را فشار بده.
 2. 2
  منتظر بمان تا صفحه‌ی راه‌اندازی کامپیوتر ظاهر شود. پس از ظاهر شدن صفحه‌ی راه‌اندازی، باید خیلی سریع کلید setup (تنظیم) خواهی داشت.
  • اگر عبارت "Press [key] to enter setup" (برای ورود به بخش تنظیمات، [کلید] را فشار بده ) یا چیزی شبیه به این در پایین صفحه‌نمایش ظاهر و سپس ناپدید شد، باید کامپیوتر را مجدداً ریستارت کرده و از اول شروع کنی.

  نکته: بهترین کار این است که به محض راه‌اندازی مجدد کامپیوتر، بلافاصله شروع‌ به فشار دادن کلید setup (تنظیم کردن) بکنی.

 3. 3
  کلید Del یا F2 را پشت‌سر‌هم فشار بده تا وارد بخش تنظیمات شوی. ممکن است از تو خواسته شود برای این کار کلید دیگری را فشار دهی؛ در‌این‌صورت همان کلید خواسته شده را فشار بده.
  • اگر کلید Del یا F2 عمل نکرد، کلید‌های F8 F10 Esc یا Tab را امتحان کن.
  • معمولاً برای دسترسی به BIOS باید از کلیدهای "F" استفاده کنی. این کلید‌ها در قسمت بالای صفحه‌‌کلید قرار دارند؛ ممکن است نیاز باشد تا هنگام فشار دادن کلید "F" موردنظر، کلید Fn را نیز فشار داده و نگه داری.
  • برای پیدا کردن کلید BIOS کامپیوترت می‌توانی در دفترچه‌ی راهنما یا صفحه‌ی پشتیبانی آنلاین جستجو کنی.
 4. 4
  منتظر بمان تا BIOS بارگذاری شود. بعد از اینکه با موفقیت وارد تنظیمات BIOS شدی، BIOS بارگذاری می‌شود. این کار حدوداً چند لحظه طول می‌کشد. بعد از اینکه بارگذاری تمام شد به منوی تنظیمات BIOS هدایت می‌شوی.
  • اگر به‌دلیل خراب شدن یا فقل شدن کلمه‌ی عبور نتوانستی به BIOS دسترسی پیدا کنی، از روش‌های دیگر این مقاله استفاده کن.
 5. 5
  گزینه‌ی "Setup Defaults" (تنظیم پیش‌فرض) را پیدا کن. عنوان پیوند متن این گزینه و محل قرارگرفتن آن برای مدل‌های مختلف BIOS متفاوت است ولی معمولاً چیزی شبیه "Reset to Default" (ریست به پیش‌فرض)، "Factory Default" (تنظیمات کارخانه)، "Setup Defaults" (تنظیم پیش‌فرض) است. ممکن است این گزینه تحت یکی زبانه‌ها قرار داشته باشد و یا به‌صورت گزینه‌‌ای در کنار دکمه‌های ناوبری باشد.
  • اگر BIOS کامپیوتر تو چنین گزینه‌ای را نداشت، از سایر روش‌های گفته شده در زیر استفاده کن.
 6. 6
  گزینه‌ی "Load Setup Defaults" (بارگذاری تنظیمات پیش‌فرض) را انتخاب کن و کلید Enter (ورود) را فشار بده. از کلید‌های پیکان‌دار برای انتخاب کردن این گزینه استفاده کن. معمولاً بلافاصله بعد از فشار دادن کلید Enter (ورود) ، BIOS کامپیوتر ریست می‌شود.
  • در این مرحله هم ممکن است عبارتی که برای این گزینه‌ نمایش داده می‌شود برای هر BIOS متفاوت باشد.
 7. 7
  در‌صورت نیاز، تغییراتی که ایجاد کرده‌ای را تائید و ذخیره کن. این کار معمولاً هنگام خارج شدن از بخش BIOS انجام می‌شود. با ذخیره‌ی تغییرات، کامپیوتر تو به‌صورت خودکار reboot (راه‌اندازی مجدد) می‌شود. اگر بخواهی بعد از اینکه BIOS ریست شد دوباره تنظیمات BIOS را انجام بدهی، باید کامپیوتر را دوباره reboot (راه‌اندازی مجدد) کنی و برای تغییر تنظیمات وارد BIOS شوی.
روش 2
روش 2 از 3:

خارج کردن باتری CMOS

 1. 1
  کامپیوترت را خاموش کن. می‌توانی برای خاموش کردن کامپیوتر از منوی Start (شروع) استفاده کنی و یا دکمه‌ی پاور کامپیوتر را فشار داده و نگه داری.
  • اگر از کامپیوتر رومیزی استفاده می‌کنی، معمولاً می‌توانی با فشار دادن کلیدی که پشت کیس قرار دارد، CPU را به‌طور کامل خاموش کنی.
 2. 2
  کامپیوتر را از هر نوع منبع تغذیه‌ی برق جدا کن. این کار شامل خارج کردن کابل برق در کامپیوتر‌‌ رومیزی و کابل شارژ در لپ‌تاپ‌ است.
 3. 3
  درصورت نیاز، باتری کامپیوتر را خارج کن. اگر از لپ‌تاپ ( یا کامپیوتر رومیزی دارای باتری پشتیبان) استفاده می‌کنی، قبل از ادامه‌ی کار باتری را خارج کن.
 4. 4
  قبل از ادامه‌ی کار، هر‌گونه الکتریسیته‌ی ساکن را تخلیه کن. قبل از جدا کردن قطعات کامپیوتر، یک سطح فلزی بدون رنگ را لمس کن تا از شر الکتریسیته‌ی ساکن خلاص شوی. در‌صورتی‌که الکتریسیته‌ی ساکن تخلیه نشود، ممکن است دست زدن به مادربرد و سایر اجزاء داخلی باعث آسیب جدی و دائمی به کامپیوتر شود.
 5. 5
  کیس کامپیوتر را باز کن. برای خارج کردن باتری باید به مادربرد کامپیوترت دسترسی داشته باشی. هنگام کارکردن با اجزاء داخلی کامپیوتر بسیار مراقب باش، چون‌که تخلیه‌ی الکترواستاتیک می‌تواند به‌راحتی به اجزاء حساس کامپیوترت آسیب برساند.
  • در بسیاری از لپ‌تاپ‌ها می‌توانی از طریق پنل جداشدنی زیر لپ‌تاپ به باتری CMOS دسترسی پیدا کنی. اگر زیر لپ‌تاپ پنلی نبود باید برای دسترسی به باتری، لپ‌تاپ را باز کنی.
 6. 6
  باتری CMOS را خارج کن. این باتری معمولاً در کنار شیار‌های PCI قرار دارد، ولی ممکن است محل آن بسته به شرکت سازنده‌ی مادربرد کامپیوترت کمی متفاوت باشد. همچنین ممکن است باتری زیر کابل‌ها یا کارت‌‌های جانبی مخفی شده باشد. این باتری معمولاً یک باتری ساعت استاندارد ۳ ولتی، گرد و تخت (CR2032) است.

  نکته: باتری CMOS همیشه قابل خارج کردن نیست، اگر باتری از جایش تکان نخورد، سعی نکن آن را به‌زور خارج کنی. به‌جای آن سعی کن جامپر مادربرد را ریست کنی.

 7. 7
  دکمه‌ی‌ پاور کامپیوتر را فشار بده. دکمه‌ی پاور کامپیوتر را برای حدود ۱۵-۱۰ ثانیه فشار بده و نگه دار تا باقیمانده‌ی الکتریسیته‌ی ذخیره شده در خازن‌ها نیز تخلیه شود. با تخلیه‌ی الکتریسیته، CMOS ریست شده و در نتیجه BIOS نیز ریست خواهد شد.
 8. 8
  باتری CMOS را مجدداً سرجای خودش قرار بده. باتری CMOS را با احتیاط کامل در محل خودش قرار بده. مطمئن شو که باتری را از سمت درست آن در محلش قرار بدهی. سمتی که سطح آن تقریباً کوچتر است باید رو‌ به پایین‌ قرار بگیرد.
 9. 9
  کامپیوترت را دوباره ببند. این کار را با احتیاط انجام بده و یادت باشد که مرتباً الکتریسیته ساکن خودت را تخلیه کنی.
 10. 10
  کامپیوتر را دوباره به برق متصل کن. اگر کابل‌های برق را از پریز دیوار بیرون کشیده‌ای و یا باتری را خارج کرده‌ای، آن‌ها را دوباره وصل کن و یا باتری را سرجای خودش قرار بده.
 11. 11
  کامپیوتر را دوباره روشن کن. بسته به نوع کامپیوتر، باید دوباره وارد تنظیمات BIOS شوی و بعضی از گزینه‌های آن از جمله گزینه‌ی پیش‌فرض بوت یا تاریخ و زمان را مجدداً تنظیم کنی.
روش 3
روش 3 از 3:

ریست کردن جامپر

 1. 1
  کامپیوترت را خاموش کن. می‌توانی برای خاموش کردن کامپیوتر از منوی Start (شروع) استفاده کنی یا با فشار دادن و نگه‌داشتن دکمه‌ی پاور کامپیوتر، آن را خاموش کنی.
  • اگر از کامپیوتر رومیزی استفاده می‌کنی، معمولاً می‌توانی با فشار دادن کلیدی که پشت کیس قرار دارد، CPU را به‌طور کامل خاموش کنی.
 2. 2
  کامپیوتر را کاملا از برق خارج کن. این کار شامل خارج کردن کابل برق کامپیوتر‌‌ رومیزی و کابل شارژ لپ‌تاپ‌ است.
 3. 3
  درصورت نیاز باتری کامپیوتر را خارج کن. اگر از لپ‌تاپ ( یا کامپیوتر رومیزی داری باتری پشتیبان) استفاده می‌کنی، قبل از ادامه‌ی کار باتری را خارج کن.
 4. 4
  قبل از ادامه‌ی کار، هر‌گونه الکتریسیته‌ی ساکن را تخلیه کن. قبل از جدا کردن قطعات کامپیوتر، یک سطح فلزی بدون رنگ را لمس کن تا از شر الکتریسیته‌ی ساکن خلاص شوی. در‌صورتی‌که الکتریسیته ساکن تخلیه نشود، ممکن است دست زدن به مادربرد و سایر اجزاء داخلی باعث آسیب جدی و دائمی به کامپیوتر شود.
 5. 5
  کیس کامپیوتر را باز کن. برای خارج کردن باتری باید به مادربرد کامپیوترت دسترسی داشته باشی. هنگام کارکردن با اجزاء داخلی کامپیوتر بسیار مراقب باش، چون‌که تخلیه‌ی الکترواستاتیک می‌تواند به‌راحتی به اجزاء حساس کامپیوترت آسیب برساند.
 6. 6
  جامپر CMOS را پیدا کن. جامپر سه پین کنترل‌کننده‌ی BIOS روی مادربرد را پیدا کن. این جامپر معمولاً کنار باتری CMOS قرار دارد و دو عدد از سه پین موجود را پوشش می‌دهد.

  توجه: این جامپر معمولاً با عنوان‌های CLEAR، CLR، CLEAR CMOS، PSSWRD، یا عنوان‌های متعدد دیگر نام‌گذاری شده است. برای پیدا کردن جامپر صحیح، به مستندات مادربرد کامپیوترت مراجعه کن.

 7. 7
  جامپر را به دو پین دیگر منتقل کن. به عنوان مثال، اگر جامپر در حال حاضر روی دو پین اول قرار دارد، آن را جا‌به‌جا کن تا پین دوم و سوم را پوشش دهد. یادت باشد تا برای در آوردن جامپر باید آن را کاملاً به‌سمت بالا بکشی تا به‌درستی از جای خود خارج شود و پین‌های روی مادربرد خم نشوند.
 8. 8
  دکمه‌ پاور کامپیوتر را فشار بده. دکمه‌ی پاور کامپیوتر را برای حدود ۱۵-۱۰ ثانیه فشار بده و نگه دار تا باقیمانده‌ی الکتریسیته‌ی ذخیره شده در خازن‌ها نیز تخلیه شود. با تخلیه‌ی الکتریسیته، CMOS ریست شده و در نتیجه BIOS هم ریست خواهد شد.
 9. 9
  جامپر را به موقعیت اولیه‌ی خودش بازگردان. جامپر را روی پین‌هایی که قبلاً روی آن‌ها بود برگردان. با انجام این کار با راه‌اندازی دوباره‌ی کامپیوترت به BIOS دسترسی پیدا خواهی کرد.
 10. 10
  کامپیوترت را دوباره جمع کن. این کار را با احتیاط انجام بده و یادت باشد که مرتباً الکتریسیته ساکن خودت را تخلیه کنی.
 11. 11
  کامپوتر را دوباره به برق متصل کن. اگر کابل‌های برق را از پریز دیوار بیرون کشیده‌ای و یا باتری را خارج کرده‌ای، آن‌ها را دوباره وصل کن و یا باتری را سرجای خودش قرار بده.
 12. 12
  کامپیوتر را دوباره روشن کن. بسته به نوع کامپیوتر، باید دوباره وارد تنظیمات BIOS شوی و بعضی از گزینه‌های آن از جمله گزینه‌ی پیش‌فرض بوت یا تاریخ و زمان را مجدداً تنظیم کنی.

نکات

 • اکثر سیستم‌های کامپیوتر بدون انجام تنظیمات خاص و با تنظیمات پیش‌فرض BIOS عملکرد مناسبی دارند.

هشدارها

 • قبل از کار کردن با تجهیزات و قطعات داخل کامپیوتر، الکتریسیته‌ی ساکن بدنت را تخلیه کن تا به کامپیوتر آسیبی وارد نشود.

مقالات مرتبط ویکی‌هاو

با استفاده از عکس به‌راحتی شخصی را جستجو و پیدا کنیمبا استفاده از عکس به‌راحتی شخصی را جستجو و پیدا کنیم
از اینستاگرام موزیک دانلود کنیمدانلود آهنگ از اینستاگرام
افراد را وادار کنیم به پیام ما جواب دهندافراد را وادار کنیم به پیام ما جواب دهند
در فایل‌های PDF تایپ کنیمدر فایل‌های PDF تایپ کنیم
به فایل‌های PDF عکس اضافه کنیمبه فایل‌های PDF عکس اضافه کنیم
همه‌ی توییت‌ها را یک‌باره حذف کنیمهمه‌ی توییت‌ها را یک‌باره حذف کنیم
به حافظه‌ی کلیپ‌بورد اندروید دسترسی پیدا کنیمبه حافظه‌ی کلیپ‌بورد اندروید دسترسی پیدا کنیم
به صورت خصوصی تماس بگیریمبه صورت خصوصی تماس بگیریم
ایمیل های قدیمی را در Gmail‌ پیدا کنیمایمیل های قدیمی را در Gmail‌ پیدا کنیم
در اینستاگرام روی عکس‌ها آهنگ بگذاریمدر اینستاگرام روی عکس‌ها آهنگ بگذاریم
صدای گوشی آیفون را زیاد کنیمصدای گوشی آیفون را زیاد کنیم
شماره‌ تلفن را در فیسبوک جستجو کنیمشماره‌ تلفن را در فیسبوک جستجو کنیم
پس‌زمینه‌ی تصاویر را با Paint حذف کنیمپس‌زمینه‌ی تصاویر را با Paint حذف کنیم
فایل‌های EXE را باز کنیمفایل‌های EXE را باز کنیم

در مورد ویکی‌هاو

Luigi Oppido
به‌طور مشارکتی نوشته شده با همکاری:
تکنسین تعمیرات کامپیوتر
این مقاله با همکاری Luigi Oppido به‌طور مشارکتی نوشته شده. لوئیجی اوپیدو، صاحب و گرداننده‌ی مجموعه‌ی Pleasure Point Computersدر شهر سانتا کروز ایالت کالیفرنیا است. لوئیجی در زمینه‌های تعمیرات عمومی کامپیوتر، بازیابی اطلاعات، حذف ویروس‌ها و ارتقا سیستم‌ها بیش از 25 سال تجربه دارد. این مقاله ۳٬۹۸۸بار مشاهده شده است.
از این صفحه ۳٬۹۸۸بار بازدید شده‌است.

آیا این مقاله کمکتان کرد؟