این ویکی‌هاو به تو یاد می‌دهد که چگونه نرم‌افزار BIOS کامپیوتر ویندوز را به‌روزرسانی کنی. یادت باشد که BIOS کامپیوتر به‌ندرت به به‌روزرسانی نیاز دارد و به‌روزرسانی نادرست می‌تواند باعث خراب شدن کامپیوتر شود. کامپیوتر‌های مک از BIOS استفاده نمی‌کنند.

بخش 1
بخش 1 از 2:

دانلود فایل به‌روزرسانی BIOS

 1. 1
 2. 2
  صفحه‌ی System Information (اطلاعات سیستم) را باز کن. در پنجره‌ی منوی Start (شروع)، عبارت msinfo را تایپ کن و در قسمت بالای پنجره‌ی Start (شروع)، روی System Information (اطلاعات سیستم) کلیک کن.
 3. 3
  مدل کامپیوتر را بررسی کن. در کنار سرفصل "System Model" (مدل سیستم)، تعدادی حرف و عدد قرار دارد که نشان‌دهنده‌ی مدل کامپیوتر است. برای جستجوی فایل به‌روزرسانی BIOS به این اطلاعات نیاز خواهی داشت.
  • درصورتی‌که کامپیوتر سفارشی است، از این مرحله صرف‌نظر کن.
 4. 4
  شماره‌ی نسخه‌ی BIOS کامپیوتر را پیدا کن. در کنار سرفصل "BIOS Version/Date" (نسخه/تاریخ BIOS)، می‌توانی اطلاعتی در مورد شرکت سازنده، مدل کامپیوتر و شماره‌ای را بعد از یک نقطه پیدا کنی.
  • به عنوان مثال برای کامپیوتری که مدل آن "Q553UB" و شماره‌ی نسخه‌ی BIOS آن ۲۰۲ است، این اطلاعات به‌صورت "Q553UB.202" خواهد بود.
  • اگر کامپیوتری که استفاده می‌کنی از نوع سفارشی است، باید به‌جای پیدا‌کردن شماره‌ی مدل کامپیوتر، مدل مادربرد آن را پیدا کنی.
 5. 5
  وب‌سایت پشتیبانی شرکت سازنده‌ی BIOS را باز کن. معمولاً ساده‌ترین راه برای جستجوی اسم شرکت سازنده‌ی کامپیوتر، نوشتن مدل کامپیوتر و اسم "درایور‌ها" یا شماره‌ی "BIOS" در جستجوگر گوگل و کلیک روی لینک مربوطه در نتایج جستجو است. روند انجام این کار به شرکت سازنده‌ی کامپیوتر بستگی دارد بنابراین شاید لازم باشد برای پیداکردن لینک صفحه‌ی مورد‌نظر، روی چند لینک دیگر نیز کلیک کنی.
  • اگر از کامپیوتر سفارشی استفاده می‌کنی باید اسم مادربرد کامپیوتر را همراه "BIOS" و "update" (نسخه یا تاریخ به‌روزرسانی) جستجو کرده و سپس وارد وب‌سایت سازنده‌ شوی.
 6. 6
  فایل به‌روزرسانی BIOS را پیدا کن. بسته به نوع وب‌سایت، ممکن است لازم باشد تا ابتدا یکی از بخش‌های "Updates" (به‌روزرسانی‌ها)، "Support" (پشتیبانی)، یا"Downloads" را باز کنی یا روی سرفصل "BIOS" کلیک کنی. وقتی‌ فایل BIOS را پیدا کردی، می‌توانی ادامه‌ی مراحل را انجام بدهی.
  • مجدداً برای این کار هم ممکن است نیاز به آزمون و خطا باشد.
  نکته از طرف متخصص
  Mobile Kangaroo

  Mobile Kangaroo

  متخصص تعمیرات کامپیوتر و تلفن
  Mobile Kangaroo یک فروشگاه خدمات کامل تعمیر و دفتر مرکزی مجاز ارائه دهنده‌ی خدمات شرکت اپل واقع در مانتین ویو ایالت کالیفرنیا است. Mobile Kangaroo با داشتن نمایندگی‌هایی در بیش از20 شهر، بالغ‌بر 16 سال است که در زمینه‌ی تعمیرات دستگاه‌های الکترونیکی مثل کامپیوتر، تلفن و تبلت فعالیت می‌کند.
  Mobile Kangaroo
  Mobile Kangaroo
  متخصص تعمیرات کامپیوتر و تلفن

  آیا به‌روزرسانی BIOS در ویندوز بی‌خطر است؟ ژورف آلکساندر که یک متخصص تعمیرات کامپیوتری است به این سئوال پاسخ می‌دهد: "معمولاً به‌روزرسانی BIOS تا زمانی‌که مستقیماً از طریق منابع معرفی‌شده‌ی شرکت سازنده‌ی قطعه باشد، بدون خطر و مشکل است. مطمئن شوید که دستورالعمل انجام آن را به‌درستی مطالعه کرده‌اید."

 7. 7
  مطمئن شو نسخه‌ی فایلی که می‌خواهی به‌روزرسانی کنی جدید‌تر از نسخه‌ی فعلی است. باید بتوانی همراه اسم فایل، یک شماره‌ی نسخه هم مشاهده کنی. اگر شماره‌ی نسخه‌ی نوشته‌شده جدید‌تر از شماره‌ی نسخه‌ی فعلی BIOS تو باشد، به این معنی است که نسخه‌ی BIOS تو منسوخ شده است و می‌توانی آن را به‌روزرسانی کنی.
  • اگر شماره‌ی نسخه‌ی موجود در وب‌سایت با شماره‌ی نسخه‌ی BIOS تو مطابقت داشت، به این معنی است که BIOS تو به‌روز است و نیازی به به‌روزرسانی دوباره ندارد.
  • حتی اگر شماره نسخه‌ی BIOS تو یک عدد صحیح (به عنوان مثال 301) است و فایل قرار گرفته در وب‌سایت به اندازه‌ی یک عدد اعشاری از آن بزرگ‌تر است (به عنوان مثال 301.1)، به معنی این است که نسخه‌ی فایل وب‌سایت از نسخه‌ی BIOS تو بالاتر است.
 8. 8
  فایل به‌روزرسانی را دانلود کن. روی لینک، دکمه یا آیکون Download کلیک کن تا دانلود فایل انجام شود. وقتی دانلود فایل به‌روزرسانی BIOS به پایان رسید، می‌توانی به‌روزرسانی BIOS را شروع کنی.
  • بعضی مواقع شاید لازم باشد برای دانلود فایل، روی اسم خود فایل کلیک کنی.
  • اغلب فایل‌های به‌روزرسانی BIOS، داخل یک پوشه‌ی ZIP شده دانلود می‌شوند.
بخش 2
بخش 2 از 2:

به‌روزرسانی BIOS

 1. 1
  مطمئن شو که کامپیوتر به یک منبع برق قابل‌اطمینان وصل است. در صورت خاموش‌شدن کامپیوتر در حین به‌روزرسانی ممکن است برای همیشه خراب شود، پس باید آن را به یک منبع برق قابل‌اعتماد وصل کنی.
  • اگر از لپ‌تاپ استفاده می‌کنی علاوه بر وصل بودن به برق، باطری لپ‌تاپ نیز باید کاملاً شارژ باشد.
 2. 2
  فایل BIOS را از حالت فشرده خارج کن. در بسیاری از موارد باید فایل به‌روزرسانی BIOS را از داخل پوشه‌ی Zip شده‌ی آن استخراج کنی:
  • روی فایل Zip دانلودشده، دو بار کلیک کن.
  • روی زبانه‌ی Extract (استخراج) در قسمت بالای پنجره کلیک کن.
  • روی Extract all (استخراج همه) کلیک کن.
  • وقتی از تو خواسته شد، روی Extract (استخراج) کلیک کن.
  • منتظر بمان تا پوشه‌ی استخراج‌شده باز شود.
 3. 3
  در صورت بودن سند README (من را بخوان) همراه فایل BIOS، آن را مطالعه کن. اگر یک فایل متنی با اسم "README" (من را بخوان) یا چیزی شبیه به آن وجود داشت، قبل از هر اقدامی دو بار روی آن کلیک کن تا سند باز شود و کل محتویات آن را مطالعه کن.
  • اگر دستورالعمل نوشته‌شده برای به‌روزرسانی BIOS در فایل README (من را بخوان) با موارد این مقاله مغایرت داشت، به‌جای استفاده از دستور‌العمل این مقاله، روش نوشته‌شده در فایل README را دنبال کن.
 4. 4
  یک فلش USB به کامپیوتر وصل کن.از‌آنجایی‌که BIOS نمی‌تواند به فایل‌های کامپیوترت دسترسی داشته باشد باید فایل به‌روزرسانی BIOS را در یک فلش USB خالی کپی کنی.
 5. 5
  فایل‌ BIOS را در یک فلش کپی کن. روی فایل BIOS یک بار کلیک کن و کلید‌های Ctrl+C را فشار بده تا فایل کپی شود ، سپس فلش را باز کن و با فشار دادن کلید‌های Ctrl+V، فایل کپی‌شده را به فلش منتقل کن.
  • فلش باید در حین فرایند به‌روزرسانی به کامپیوتر وصل باشد.
 6. 6
  به صفحه‌ی BIOS دسترسی پیدا کن. با کلیک روی منوی Start (شروع)، سپس Power و بعد Restart (راه‌اندازی مجدد)، کامپیوتر را ریستارت کن و بلافاصله کلید دسترسی به صفحه‌ی BIOS را که شرکت سازنده‌ی کامپیوتر معرفی کرده پشت‌سر‌هم فشار بده. اگر صفحه‌ی BIOS باز نشد باید دوباره کامپیوتر را ریستارت کرده و کلید دیگری را امتحان کنی.
  • در اغلب کامپیوتر‌ها، این کلید، یکی از کلید‌های عملکردی (مانند F12) و در بعضی دیگر کلید Del یا کلید Esc است.
  • اگر نمی‌دانی کلید دسترسی به صفحه‌ی BIOS کامپیوتر کدام است، می‌توانی با نوشتن اسم سازنده‎‌ی کامپیوتر، مدل و عبارت "BIOS key" در موتور جستجو، آن را پیدا کنی.
 7. 7
  در صورت امکان یک نسخه‌ی پشتیبان از BIOS فعلی تهیه کن. اگر در صفحه اصلی BIOS گزینه‌ای مثل "Backup" (پشتیبان‌گیری) یا "Save" (ذخیره) و یا زبانه‌ی Backup (پشتیبان‌گیری) را در بالای صفحه مشاهده کردی، آن را انتخاب کن و دستورالعمل روی صفحه‌نمایش را دنبال کن. انجام این کار باعث می‌شود تا درصورت عدم‌سازگاری BIOS به‌روزرسانی‌شده بتوانی تنظیمات BIOS را بازیابی کرده و به حالت قبلی برگردانی.
  • همچنین ممکن است در ابتدای شروع فرایند به‌روزرسانی از تو خواسته شود تا نسخه‌ی پشتیبان BIOS را تهیه کنی.
  • همه‌ی صفحه‌های BIOS اجازه‌ی تهیه‌ی نسخه‌ی پشتیبان را نمی‌دهند.
 8. 8
  ابزار به‌روزرسانی BIOS را فعال و از آن استفاده کن. نحوه‌ی دسترسی به ابزار به‌روزرسانی BIOS در هر کامپیوتر متفاوت است، بنابراین باید برای پیداکردن توضیح مستقیم در مورد نحوه‌ی دسترسی به آن، از وب سایت پشتیبانی شرکت سازنده‌ی BIOS کمک بگیری.
  • در بسیاری از موارد، باید زبانه‌ی Boot (راه‌اندازی مجدد) را انتخاب کنی، مطمئن شوی که فلش USB نمایش داده می‌شود، هر گزینه‌ی مرتبط با پشتیبان یا "Flash" را از منوی نمایش داده‌شده فعال ‌کنی و سپس گزینه‌ی Start Flash (فعال‌کردن فلش) را از زبانه‌ی Advanced (پیشرفته) انتخاب ‌کنی.[۱]
  • بعضی وقت‌ها ممکن است با فشار دادن کلید BIOS در‌حالی‌که فلش USB به کامپیوتر وصل است، منوی خاصی نمایش داده شود که امکان انتخاب گزینه‌ی Update (به‌روزرسانی) و دنبال‌کردن دستورالعمل‌های روی صفحه‌نمایش را برای تو فراهم کند. این حالت معمولاً در کامپیوتر‌های Dell رخ می‌دهد.[۲]
 9. 9
  اجازه بده BIOS کامپیوتر به‌روزرسانی شود. این فرایند ممکن است بسته به کامپیوتر و مقدار به‌روزرسانی BIOS از چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد. وقتی به‌روزرسانیBIOS به پایان رسید، کامپیوتر باید ریستارت شود و ممکن است از تو خواسته شود تا عملیات ریستارت را تایید کنی.
  • هنگام به‌روزرسانی BIOS، کامپیوتر را خاموش نکن. انجام این کار باعث قفل شدن BIOS کامپیوتر می‌شود به این معنی که کامپوتر قادر به شروع و تکمیل نصب BIOS و یا به‌طور کلی روشن‌شدن نخواهد بود.

نکات

 • در کامپیوتر‌های مدرن امروزی معمولاً BIOS را با اسم "UEFI" می‌شناسند.
 • به‌روزرسانی BIOS ممکن است با دلایلی مثل برطرف‌کردن مشکلات موجود، پشتیبانی سخت‌افزار‌ها و استاندارد‌های جدید یا بهینه‌سازی عملکرد صورت ‌گیرد. اگر برای کامپیوتر فایل به‌روزرسانی آمد، سند یا هرنوع مستندات دیگر مرتبط با آن را مطالعه کن تا بدانی که آیا این به‌روزرسانی برای تو مفید است یا نه.
 • در صورت خرابی BIOS، ممکن است امکان تعمیر آن وجود داشته باشد.

هشدارها

 • BIOS را فقط در‌صورتی‌‌که دقیقاً می‌دانی چه‌ کار‌هایی باید انجام بدهی به‌روزرسانی کن. رعایت‌نکردن دستورالعمل‌ها و اقدامات احتیاطی اعلام‌شده توسط شرکت سازنده، ممکن است منجر به قفل‌شدن و خرابی BIOS شود.
 • هرگز فایل به‌روزرسانی BIOS را از جایی به‌غیر از وب‌سایت شرکت سازنده دانلود نکن چون ممکن است حاوی بدافزار باشد.

مقالات مرتبط ویکی‌هاو

با استفاده از عکس به‌راحتی شخصی را جستجو و پیدا کنیمبا استفاده از عکس به‌راحتی شخصی را جستجو و پیدا کنیم
به فایل‌های PDF عکس اضافه کنیمبه فایل‌های PDF عکس اضافه کنیم
از اینستاگرام موزیک دانلود کنیمدانلود آهنگ از اینستاگرام
همه‌ی توییت‌ها را یک‌باره حذف کنیمهمه‌ی توییت‌ها را یک‌باره حذف کنیم
افراد را وادار کنیم به پیام ما جواب دهندافراد را وادار کنیم به پیام ما جواب دهند
در فایل‌های PDF تایپ کنیمدر فایل‌های PDF تایپ کنیم
به صورت خصوصی تماس بگیریمبه صورت خصوصی تماس بگیریم
فایل‌های EXE را باز کنیمفایل‌های EXE را باز کنیم
ایمیل های قدیمی را در Gmail‌ پیدا کنیمایمیل های قدیمی را در Gmail‌ پیدا کنیم
به حافظه‌ی کلیپ‌بورد اندروید دسترسی پیدا کنیمبه حافظه‌ی کلیپ‌بورد اندروید دسترسی پیدا کنیم
مین‌روب بازی کنیممین‌روب بازی کنیم
به حساب واتس‌اپ افراد وارد شویمبه حساب واتس‌اپ افراد وارد شویم
صدای گوشی آیفون را زیاد کنیمصدای گوشی آیفون را زیاد کنیم
در اینستاگرام روی عکس‌ها آهنگ بگذاریمدر اینستاگرام روی عکس‌ها آهنگ بگذاریم

در مورد ویکی‌هاو

Mobile Kangaroo
به‌طور مشارکتی نوشته شده با همکاری:
متخصص تعمیرات کامپیوتر و تلفن
این مقاله با همکاری Mobile Kangaroo به‌طور مشارکتی نوشته شده. Mobile Kangaroo یک فروشگاه خدمات کامل تعمیر و دفتر مرکزی مجاز ارائه دهنده‌ی خدمات شرکت اپل واقع در مانتین ویو ایالت کالیفرنیا است. Mobile Kangaroo با داشتن نمایندگی‌هایی در بیش از20 شهر، بالغ‌بر 16 سال است که در زمینه‌ی تعمیرات دستگاه‌های الکترونیکی مثل کامپیوتر، تلفن و تبلت فعالیت می‌کند. این مقاله ۵٬۲۱۱بار مشاهده شده است.
از این صفحه ۵٬۲۱۱بار بازدید شده‌است.

آیا این مقاله کمکتان کرد؟