این ویکی‌هاو به تو یاد می‌دهد چگونه کد QR را با استفاده از دوربین گوشی، تبلت یا کامپیوتر اسکن کنی. کد‌های QR مربع‌های سیاه‌و‌سفید رنگی مشابه بارکد‌ هستند که اطلاعاتی مثل لینک‌، شماره تلفن‌، عکس‌ و چیز‌های مشابه دیگر را در خود ذخیره می‌کنند.

روش 1
روش 1 از 4:
در آیفون

 1. 1
  دوربین آیفون را باز کن.[۱] روی آیکون برنامه‌ی دوربین که به‌شکل یک دوربین مشکی با پس‌زمینه‌ی خاکستری است ضربه بزن.
 2. 2
  دوربین را به‌سمت کد QR بگیر. بعد از چند ثانیه دوربین روی کد QR متمرکز می‌شود.[۲]
  • اگر دوربین جلویی آیفون فعال است، ابتدا روی آیکون دوربین در گوشه‌ی سمت راست و پایین صفحه‌ بزن تا از دوربین عقب استفاده کنی.
 3. 3
  مطمئن شو کد QR درست در وسط صفحه‌ قرار گرفته است. همچنین هر چهار گوشه‌ی کد QR باید داخل صفحه‌‌ قرار بگیرند.
 4. 4
  منتظر بمان تا اسکن کد انجام شود. بعد از اینکه کد QR در وسط صفحه‌نمایش آیفون قرار گرفت، بلافاصله اسکن آن انجام می‌شود.
 5. 5
  محتوای کد QR را باز کن. برای باز‌کردن صفحه‌ی وب یا اطلاعات دیگری که داخل کد QR قرار گرفته است، روی اعلان مرورگر سافاری که در بالای صفحه‌ ظاهر می‌شود بزن.[۳]

روش 2
روش 2 از 4:
در اندروید

 1. 1
  روی برنامه‌ی فروشگاه برنامه‌های گوگل ضربه بزن. روی آیکون فروشگاه برنامه‌های گوگل ‌که به‌شکل یک مثلث رنگارنگ است بزن.
 2. 2
  روی نوار جستجو بزن. این نوار جستجو در بالای صفحه‌ قرار دارد.
 3. 3
  عبارت qr code reader no ads را تایپ کن. با انجام این کار یک منوی کشوی که حاوی نتایج جستجو است ظاهر می‌شود.
 4. 4
  روی QR Code Reader - No Ads بزن. این گزینه باید در بالای منوی کشویی قرار گرفته است. با انجام این کار صفحه‌ی برنامه‌ی موردنظر باز می‌شود.
 5. 5
  روی INSTALL (نصب) بزن. این دکمه در سمت راست صفحه‌ قرار دارد.
 6. 6
  روی ACCEPT (قبول‌کردن) بزن. این گزینه در وسط صفحه‌ی نمایش‌داده‌شده قرار دارد. با انجام این کار، دانلود برنامه‌ی QR Code Reader شروع می‌شود.
 7. 7
  روی OPEN (باز‌کردن) بزن. به‌محض اتمام نصب برنامه، این دکمه به‌جای دکمه‌ی INSTALL (نصب) ظاهر می‌شود. روی این دکمه ضربه بزن تا برنامه‌ی QR Code Reader باز ‌شود.
 8. 8
  دوربین اندروید را به‌سمت کد QR بگیر.[۴] دوربین بعد از چند ثانیه روی کد QR متمرکز می‌شود.
 9. 9
  مطمئن شو کد QR در وسط صفحه‌ قرار دارد. کد QR باید بین چهار براکت و در وسط صفحه‌نمایش اندروید قرار بگیرد.
 10. 10
  منتظر بمان تا کد اسکن شود. بعد از اینکه کد اسکن شد، عکسی از کد QR ‌همراه محتوای کد (مثلاً یک لینک) در وسط صفحه‌ و زیر عکس، نمایش داده خواهد شد.

روش 3
روش 3 از 4:
در ویندوز

 1. 1
 2. 2
  عبارت store را در منوی شروع تایپ کن. با انجام این کار جستجوی برنامه‌ی Windows Store (فروشگاه برنامه‌های ویندوز) که در همه‌ی کامپیوتر‌های ویندوز ۱۰ تعبیه شده است، انجام می‌شود.
 3. 3
  روی فروشگاه کلیک کن. این گزینه در بالای پنجره‌ی منوی شروع قرار دارد. با انجام این کار، پنجره‌ی برنامه‌ی Store (فروشگاه برنامه‌های ویندوز) باز می‌شود.
 4. 4
  روی نوار جستجو کلیک کن. این نوار در گوشه‌ی سمت راست و بالای پنجره‌ی Store (فروشگاه محصولات ویندوز) قرار دارد.
 5. 5
  عبارت qr code bar scanner را تایپ کن. با تایپ این عبارت، لیستی از برنامه‌های اسکن کد QR در منوی کشویی که در زیر نوار جستجو قرار دارد ظاهر می‌شود.
 6. 6
  روی Qr Code Bar Scanner کلیک کن. این گزینه باید در بالای لیست کشویی قرار گرفته است. با انجام این کار صفحه‌ی برنامه‌ی موردنظر باز می‌شود.
 7. 7
  روی Get (دریافت) بزن. این دکمه‌ی آبی رنگ در سمت چپ پنجره قرار دارد. با کلیک روی آن، دانلود برنامه‌ی QR scanner در کامپیوترت شروع می‌شود.
 8. 8
  برنامه‌ی Qr Code Bar Scanner را باز کن. روی Start (شروع) کلیک کن، عبارت qr code را تایپ کن، روی Qr Code Bar Scanner کلیک کن و وقتی از تو خواسته شد، روی Close dialog (بستن گفت‌و‌گو) کلیک کن.
 9. 9
  دوربین کامپیوتر را به‌سمت کد QR بگیر. کد QR باید دقیقاً در وسط صفحه‌نمایش قرار بگیرد.
 10. 10
  منتظر بمان تا کد QR اسکن شود. بعد از اینکه کد QR توسط برنامه اسکن شد،‌ می‌توانی محتوای کد QR را در پنجره‌ی جدیدی که باز می‌شود ببینی.
  • برای مثال،‌ اگر کد QR حاوی لینک یک وب‌سایت باشد، می‌توانی آن لینک را در پنجره‌ی نمایش‌داده‌شده ببینی.
  • می‌توانی داخل پنجره‌ی باز‌شده، روی Other (دیگر) کلیک کنی و سپس در پنجره‌ی جدیدی که باز می‌شود، روی آیکون کره‌ای شکلی که در سمت راست و پایین پنجره است کلیک کنی تا محتوای کد QR در مرورگر وب باز شود.

روش 4
روش 4 از 4:
در مک

 1. 1
  یک مرورگر وب باز کن. هیچ راه یا برنامه‌ی از پیش نصب‌شده‌ای برای اسکن کد QR در مک وجود ندارد. اگر می‌خواهی یک کد QR را اسکن کنی، باید این کار را با استفاده از یک اسکنر آنلاین کد QR انجام بدهی.
 2. 2
  وب‌سایت Web QR را باز کن. به آدرس https://webqr.com/ برو. این وب‌سایت کد‌های QR را با استفاده از دوربین کامپیوتر مک اسکن می‌کند.
  • در بعضی از مرورگر‌ها (مثل گوگل کروم) باید برای دسترسی به دوربین، وقتی از تو خواسته می‌شود، روی گزینه‌ی Allow (اجازه‌دادن) کلیک کنی.
 3. 3
  کد QR را روبه‌روی دوربین نگه دار. کد QR موردنظرت باید به‌سمت دوربین مک باشد. با انجام این کار، کد اسکن‌شده را داخل پنجره‌ی اسکنی که در وسط صفحه قرار دارد خواهی دید.
  • همچنین می‌توانی با کلیک روی آیکون دوربین که در گوشه‌ی سمت راست و بالای صفحه قرار دارد، کلیک روی Choose File (انتخاب فایل)، کلیک روی عکس کد QR و سپس کلیک روی Open (باز کردن)، کد QR را که قبلاً در کامپیوترت بارگذاری کرده بودی اسکن کنی.
 4. 4
  کد QR را داخل پنجره‌ی اسکن قرار بده. مطمئن شو هر چهار لبه و گوشه‌ی کد QR داخل پنجره‌ی اسکن قرار گرفته باشند.
 5. 5
  متنظر بمان تا کد اسکن شود. بعد از اینکه دوربین مک روی کد متمرکز شد، می‌توانی محتوای کد را داخل کادری که در پایین صفحه ظاهر می‌شود ببینی. می‌توانی در صورت تمایل روی محتوای کد کلیک کنی تا باز شود.

نکات

 • می‌توانی از کد‌های QR برای تايید حساب‌کاربری در واتس‌آپ یا اضافه‌کردن مخاطب به لیست مخاطبین در پیام‌رسان فیس‌بوک استفاده کنی.

هشدارها

 • کد‌های QR می‌توانند تو را به‌ وب‌سایت‌های مخرب یا محتوای‌های نامناسب هدایت کنند. اگر به منبع ارسال شده‌ی کد QR اطمینان نداری،‌ آن را اسکن نکن.

منابع

 1. Luigi Oppido. تکنسین تعمیرات کامپیوتر. Expert Interview. 10 June 2020.
 2. Luigi Oppido. تکنسین تعمیرات کامپیوتر. Expert Interview. 10 June 2020.
 3. Luigi Oppido. تکنسین تعمیرات کامپیوتر. Expert Interview. 10 June 2020.
 4. Luigi Oppido. تکنسین تعمیرات کامپیوتر. Expert Interview. 10 June 2020.

در مورد ویکی‌هاو

Luigi Oppido
به‌طور مشارکتی نوشته شده با همکاری:
تکنسین تعمیرات کامپیوتر
این مقاله به‌طور مشارکتی نوشته شده با همکاری Luigi Oppido. لوئیجی اوپیدو، صاحب و گرداننده‌ی مجموعه‌ی Pleasure Point Computersدر شهر سانتا کروز ایالت کالیفرنیا است. لوئیجی در زمینه‌های تعمیرات عمومی کامپیوتر، بازیابی اطلاعات، حذف ویروس‌ها و ارتقا سیستم‌ها بیش از 25 سال تجربه دارد. این مقاله ۲٬۵۰۰بار مشاهده شده است.
از این صفحه ۲٬۵۰۰بار بازدید شده‌است.

آیا این مقاله کمکتان کرد؟