معمولاً بعد از پایان یک رابطه، این طور به نظر می‌رسد که زندگی متوقف شده است. آن شخص همه‌جا هست و فراموش کردن او غیرممکن به نظر می‌رسد. اما این فکر اشتباه است. می‌توانی با ایجاد تغییر در محیط اطراف خودت، هدایت درست افکارت و مشغول نگه‌داشتن خودت با چیزهای دیگر، او را به‌آسانی در گذشته رها کنی. این ویکی‌هاو به تو یاد می‌دهد چگونه یک نفر را فراموش کنی و فردی شادتر، سالم‌تر و کامل‌تر شوی.

بخش 1
بخش 1 از 3:

فرار از خاطرات منفی

 1. 1
  هر نوع ارتباط فیزیکی را با او قطع کن. نمی‌توانی کسی را که هر روز می‌بینی یا چیزهایی در موردش می‌شنوی، فراموش کنی. این موارد را در نظر داشته باش: [1]
  • سعی کن در طول کارها و فعالیت‌های روزانه‌ات با او برخورد نکنی. اگر هر دو هم‌زمان برای خرید به سوپرمارکت می‌روید یا صبح‌ها از یک مسیر به محل کار می‌روید، برنامه‌هایت را کمی تغییر بده تا احتمال برخورد تصادفی با او کم شود.
  • فعلاً به جمع‌هایی که می‌دانی او حضور دارد، نرو. مؤدبانه به میزبان توضیح بده که امیدواری اوقات خوبی داشته باشند ولی به این دلیل که می‌خواهی از یک برخورد ناخوشایند جلوگیری کنی،‌ ترجیح می‌دهی در آن جمع حضور نداشته باشی.
 2. 2
  او را از زندگی مجازی خودت حذف کن. امروزه بیشتر اوقات از طریق صفحه نمایش با دیگران ارتباط برقرا می‌کنیم. حتی اگر آن شخص را نبینی، خیلی راحت می‌توانی بفهمی چه کارهایی می‌کند. اگرچه ممکن است کمی خشن به نظر برسد ولی او را تمام صفحات اجتماعی خودت حذف کن. [2]
  • اطلاعات تماس او را از گوشی و ایمیل خودت پاک کن.
  • فیسبوک، توییتر، اینستاگرام و صفحات اجتماعی دیگر او را مسدود کن.
  • هر کاری لازم است انجام بده تا از تماس ناخواسته با او جلوگیری کنی. در صورت نیاز، آدرس ایمیل خودت را عوض کن.
 3. 3
  از دوستان مشترکتان بخواه تو را از کارهایی که او انجام می‌دهد، مطلع نکنند. ممکن است اتفاق جالبی افتاده باشد اما لازم نیست تو آن را بدانی. اگر دوستانت این موضوع را فراموش کردند و به‌طور تصادفی در مورد او صحبت کردند، درخواستت را مؤدبانه به آن‌ها یادآوری کن؛ مثلاً بگو، "ببخشید مریم، ولی فکرکردن در مورد نوید برایم ناراحت‌کننده است. شاید بهتر باشد در مورد موضوع دیگری صحبت کنیم. [3] "
  • البته می‌توانی یک استثنا برای این موضوع قایل شوی: بعضی از اخبار کمک می‌کنند بتوانی او را کاملاً از ذهنت حذف کنی؛ مثلاً‌ چیزهایی مثل اینکه او شروع به کشیدن سیگار کرده است، به شهر دیگری رفته است یا شغلش را از دست داده است. به به دوستانت بگو، اگر فکر می‌کنند دانستن چیزی کمک می‌کند او را به‌طور کامل فراموش کنی، در مورد آن به تو بگویند.
 4. 4
  از شر چیزهایی که تو را یاد آن شخص می‌اندازند، خلاص شو. تمام چیزهایی را که یادآور خاطرات دردناکی در مورد آن شخص هستند، از زندگی خودت حذف کن. ندیدن این چیزها کمک می‌کند زودتر این دوران را پشت‌سر بگذاری. [4]
  • اگر نمی‌توانی یک سری از این وسایل را دور بیندازی، آن‌ها را بسته‌بندی کن و از یکی از دوستانت بخواه آن را در جایی دور از دسترس، پیش خودش نگه دارد. از او بخواه این وسايل را حداقل ۶ ماه دور از دسترس تو نگه دارد.
  • همه آهنگ‌هایی را خاطرات او را یادآوری می‌کنند، از گوشی خودت پاک کن. این آهنگ‌ها را با آهنگ‌های شاد و امیدوارکننده که کمک می‌کنند اعتماد‌به‌نفس خودت را به دست بیاوری و به جلو بروی، جایگزین کن.
  • گر از او بچه داری یا حیوان خانگی مشترکی دارید، مسلماً نمی‌توانی به‌سادگی آن‌ها را ترک کنی. در این صورت سعی کن روی کارهای خوبی که برای پرورش و نگهداری آن‌ها انجام داده‌ای و زندگی خوبی که برایشان فراهم کرده‌ای، تمرکز کنی.
بخش 2
بخش 2 از 3:

تغییر دیدگاه

 1. 1
  اجازه نده حس انتقام‌جویی بر تو غلبه کند. توجه داشته باش که تمایل به انتقام‌ (از طریق ایجاد حس حسادت، ناراحتی یا پشیمانی در او) باعث می‌شود به فکرکردن به او ادامه بدهی. اگر دچار وسواس انتقام‌جویی شوی، نمی‌توانی او فراموش کنی و به زندگی خودت ادامه بدهی؛ بنابراین یاد بگیر آن را رها کنی. [5]
  • اگر به یک قدرت بزرگ‌تر، کارما یا نوعی عدالت کیهانی اعتقاد داری، این‌طور فکر کن که او در نهایت جواب کارهای خودش را می‌گیرد.
  • اگر باور نداری که هرکس در نهایت جواب کارهایش را می‌دهد، این واقعیت را بپذیر که زندگی منصفانه نیست. آن شخص ممکن است به ناحق تو را آزار داده باشد ولی این موضوع این حق را به تو نمی‌دهد که انتقام بگیری.
  • این جمله قدیمی جورت هربرت را به خاطر بسپار: "خوب زندگی‌کردن بهترین انتقام است. " ادامه‌دادن به زندگی و پایین‌نرفتن در سطح آن شخص، این پیام را می‌دهد که تو تحت‌تاثیر آنچه اتفاق افتاده است، نیستی و این موضوع اساساً برایت بی‌اهمیت است.
 2. 2
  برای بیان احساسات خودت وقت بگذار. اگر همه روش‌ها را امتحان کرده‌ای ولی هنوز نمی‌توانی به آن شخص فکر نکنی، یک روش جدید را امتحان کن. زمان معینی (مثلاً یک یا دو ساعت) را برای نشستن و نوشتن تمام احساسات خودت در مورد آنچه اتفاق افتاده است، اختصاص بده. وقتی زمان یا حرف‌هایت تمام شد (هرکدام که زودتر تمام شد)، دفتر را ببند و کنار بگذار. دفعه بعد که او دوباره ذهنت را درگیر خودش کرد، به خودت بگو: "نه، من قبلاً احساساتم را در این مورد ابراز کرده‌ام. وقتم را با انجام دوباره آن تلف نمی‌کنم. [6] "
  • در صورت لزوم، هر روز ۱۰ یا ۱۵ دقیقه برای فکرکردن به احساسات خودت وقت بگذار. وقتی زمانت تمام شد، به خودت بگو که فردا دوباره روی این موضوع فکر می‌کنی. همان طور که روزها بگذرند، کمتر و کمتر به این دقیقه‌ها نیاز خواهی داشت. حتی فهمیدن اینکه به‌مرور زمان کمتری را صرف تمرکز روی احساسات خودت می‌کنی، باعث می‌شود حس بهتری داشته باشی.
 3. 3
  ذهنت را مشغول نگه دار. خوشبختانه همه ما می‌توانیم افکار خودمان را کنترل کنیم. اگر نمی‌خواهی در مورد چیزی فکر کنی، مجبور نیستی این کار را انجام بدهی. خودت را با مدرسه، کار یا پروژه‌ای که ذهنت را متمرکز نگه می‌دارد، مشغول کن. وقتی چیزهای دیگری برای فکرکردن داشته باشی، آن افکار در پس‌زمینه ذهنت محو می‌شوند. [7]
  • اگر متوجه شدی دوباره به آن موضوع فکر می‌کنی، توجه‌ات را به چیز دیگری معطوف کن. همه ما رویاپردازی می‌کنیم و ناگهان متوجه می‌شویم داریم به چیزهایی فکر می‌کنیم که انتظارش را نداریم. هروقت این افکار به ذهنت آمدند، به خودت بگو، قرار نیست به آن موضوع فکر کنی یا بعداً به آن فکر می‌کنی (راهنمایی: لازم نیست به آن‌ها فکر کنی). کسی را پیدا کن که بتوانی با او صحبت کنی، بازی کنی یا هر کار دیگری را که بتواند ذهنت را حتی برای چند دقیقه به خودش مشغول کند، انجام بدهی؛ این تمام کاری است که باید انجام بدهی.
 4. 4
  به موسیقی غمگین گوش نده و فیلم‌‌های احساسی تماشا نکن. وقتی سعی می‌کنیم کسی را فراموش کنیم، مستعد نوسانات خلقی و افسردگی می‌شویم. شاید احساس کنی به‌شدت آسیب‌پذیر شده‌ای. آخرین چیزی که در چنین شرایطی نیاز داری، محرک‌های بیرونی است که این احساسات را تشدید می‌کنند؛ بنابراین فقط به موسیقی شاد گوش بده و برنامه‌های تلویزیونی یا فیلم‌هایی را تماشا کن که حس خوبی به تو می‌دهند. [8]
  • از دوستانت هم بخواه این موضوع را در نظر داشته باشند. آن‌ها می‌توانند به ایجاد یک فضای مناسب که تو را از افکار منفی دور نگه می‌دارد، کمک کنند. هر وقت به تقویت انرژی نیاز داشتی، به آن‌ها زنگ بزن و مطمئن باش آن‌ها می‌دانند چه کاری انجام بدهند تا حالت بهتر شود.
 5. 5
  برای خودت ارزش قائل باش. احتمالاً شخصی که می‌خواهی فراموشش کنی، کار اشتباهی در حق تو کرده است و آن‌طور که باید برایت ارزش قائل نبوده است. چنین شخصیتی نباید دیگر در زندگیت باشد. با ارزش قائل شدن برای خودت، راحت‌تر می‌توانی این موضوع را درک کنی. او با تو درست رفتار نکرده است و بس. تو باید توسط افرادی احاطه شوی که برایت ارزش قائل هستند و آن‌طور که شایسته است با تو رفتار می‌کنند. [9]
  • با ارزش قائل شدن برای خودت، حرکت‌ به‌سمت جلو برایت آسان‌تر خواهد بود. یادت باشد: تو فوق‌العاده هستی! همه دنیا پیش‌رویت است و فرصت‌های زیادی در انتظارت هستند. برنامه بعدی چیست؟
بخش 3
بخش 3 از 3:

پیداکردن خوشبختی

 1. 1
  علائق خودت را دنبال کن. با جایگزین‌کردن زمانی که با او می‌گذراندی (یا به او فکر می‌کردی) با یک فعالیت جدید، روحیه‌ات را حفظ کن. سرگرمی را که همیشه دوست داشتی امتحان کنی، انجام بده، به یک باشگاه ورزشی برو یا یک ورزش جدید را شروع کن. این فعالیت هرچیزی که هست، باید آنقدر جالب باشد که نتوانی در حین انجام آن به چیز دیگری فکر کنی. [10]
  • تسلط بر چیزهای جدید و بهبود خودت باعث می‌شوند احساس بهتری داشته باشی. حتی ممکن است احساس کنی فرد جدید و بهتری هستی که به خودش احترام می‌گذارد و لیاقت بهترین‌ها را دارد. خودسازی بهترین کاری است که می‌توانی برای خودت و حفظ آرمش و عزت‌نفس خودت انجام بدهی.
 2. 2
  تغذیه درستی داشته باش و ورزش کن. آیا تا حالا برایت پیش آمده است که نتوانی از خوردن غذاهای ناسالم دست بکشی و تمام چیزی که بخواهی این باشد که روی مبل بنشینی و برنامه‌های بی‌محتوای تلویزیون را تماشا کنی؟ و مهم‌تر از همه این که از انجام این کارها حس خوبی هم نداشته باشی؛ تنبلی و داشتن زندگی ناسالم حس خیلی بدی دارد. تغذیه درست و ورزش باعث می‌شود راحت‌تر بتوانی در مورد خودت و شرایطی که داری، انرژی و احساس مثبتی داشته باشی. [11]
  • سعی کن رژیم غذاییت بیشتر شامل میوه‌ها، سبزیجات و گوشت بدون چربی باشد. در رژیم غذایی خودت تعادلی بین مصرف فیبر، پروتئین، کربوهیدرات‌های پیچیده و چربی‌های سالم (مثل چربی‌های موجود در ماهی، آجیل یا روغن زیتون) برقرار کن. از غذاهای ناسالم و فرآوری‌شده که ابتدا به تو انرژی می‌دهند اما به‌سرعت انرژیت را کاهش می‌دهند، خودداری کن.
  • سعی کن هر روز ۳۰ دقیقه ورزش کنی ؛ این ورزش می‌تواند پیاده‌وری، شنا، دویدن یا حتی تمیزکردن خانه باشد. اگر برنامه‌هایت اجازه نمی‌دهند زمان طولانی ورزش کنی، سعی کن این کار را در بازه‌های زمانی کوچک‌تر انجام بدهی. حتی تلاش‌های کوچکی مثل پارک‌کردن ماشین دورتر از محل کار، در درازمدت نتیجه می‌دهند.
 3. 3
  خودت را با خانواده و دوستانت احاطه کن. بهترین راه برای اینکه ذهنت را مشغول نگه داری، برنامه روزانه‌ات را پر کنی و حس مثبتی داشته باشی این است که خودت را با افراد شگفت‌انگیزی که به تو اهمیت می‌دهند، احاطه کنی. این افراد می‌توانند مادر، خواهر، بهترین دوستت، هم‌گروهی‌های تئاتر یا هم‌تیمی‌های کلاس ورزشی باشند. آن‌ها تو را می‌خندانند و کمک می‌کنند بفمهمی هزاران چیز ارزشمند در زندگی خودت داری. [12]
  • مواقعی که دوست داری تنها باشی و کسی را نبینی، به خودت اجازه بده ۲-۱ ساعت در خانه بمانی و بعد با پذیرفتن یک دعوت برای رفتن به بیرون و معاشرت با دیگران به این تنهایی پایان بدهی. شاید در ابتدا خیلی حوصله نداشته باشی ولی در آخر روز از تصمیمی که گرفته‌ای، خوشحال می‌شوی.
 4. 4
  به خودت زمان بده. مغز انسان به‌طور شگفت‌انگیزی خودش را درمان می‌کند. این ضرب‌المثل قدیمی که می‌گوید “زمان همه زخم‌ها را درمان می‌کند” همیشه درست بوده و خواهد بود. مغز به‌طور طبیعی، شروع به تمرکز روی زمان حال می‌کند، گذشته را فراموش می‌کند و معمولاً گذشته را آن‌طور که مناسب است، تغییر می‌دهد. بنابراین اگر فقط چند هفته از آن جدایی گذشته است، آرام باش. این کارها زمان می‌برد. اگر صبر داشته باشی، ذهنت کارهایی که لازم است را برایت انجام می‌دهد. [13]
  • روند سوگواری طبیعی است و در بیشتر موارد، باید طی شود. ۵ مرحله غم و اندوه وجود دارد که ممکن است تکمیل آن‌ها کمی طول بکشد. صبور باش: با گذشت زمان متوجه پیشرفت خودت خواهی شد.
 5. 5
  ببخش و فراموش کن. فراموش‌ کردن کسی که نتوانی او را ببخشی، تقریباً غیرممکن است. اگر همه مراحل بالا را دنبال کرده‌ای و هنوز نمی‌توانی او را فراموش کنی، سعی کن روی بخشیدن او تمرکز کنی. او فقط یک انسان است و چنین اتفاقاتی رخ می‌دهد. زندگی ادامه دارد. [14]
  • یادت نرود خودت را ببخشی. برای بسیاری از ما، کینه‌توزی نسبت به خومان راحت‌تر از دیگران است. یادت باشد، آنچه را که فکر می‌کردی درست است،‌ انجام داده ای. آن شخص هم همین‌طور. هیچ‌کس مقصر یا گناهکار نیست. گذشته در گذشته است و همان جا هم می‌ماند. با رهایی از گذشته می‌توانی آزادانه به‌سوی آینده حرکت کنی.

نکات

 • هرگز سعی نکن از آن شخص خاص متنفر باشی؛ هرچه بیشتر سعی کنی از او متنفر باشی، بیشتر درگیر می‌شوی و آن را به یک وسواس تبدیل می‌کنی. این موضوع باعث می‌شود هر دقیقه به او فکر کنی و در نتیجه نمی‌توانی او را فراموش کنی.
 • برای فراموش کردن رابطه قبلی، سریع وارد یک رابطه جدید نشو. چنین رابطه‌هایی همیشه با شکست مواجه می‌شوند.
 • هرگز سعی نکن با او تماس بگیری. ممکن است او بخواهد با تو تماس بگیرد ولی تو روی تصمیم خودت بایست و اجازه نده او دوباره به زندگی تو برگردد. یادت باشد چرا از او جدا شدی.
 • در مورد "پایان‌دادن" به رابطه وسواس به‌خرج نده. همین حالا ارتباط خودت را قطع کن و در مقابل تمایل به انجام کارهای نمایشی (مثل فرستادن یک "ایمیل خداحافظی" بلندوبالا) مقاومت کن.
 • فراموش کردن یک رابطه طولانی‌مدت همیشه سخت است، فقط بدان که لایق چیزهای بهتری هستی و هیچ‌کس کامل نیست. این را درک کن که زندگی ادامه دارد و افراد هم به زندگی ادامه می‌دهند.
 • یادت باشد گاهی وقت‌ها یک نفر می‌تواند همچنان (یا برای همیشه) جایی را، هرچند کوچک، در قلبت اشغال کند.
 • سعی نکن وسایلت را پس بگیری. اگر حلقه الماس یا چیز ارزشمندی پیش او نداری، بهتر است برای پس‌گرفتن وسایلت با او تماس نگیری. DVD، لباس، خیمردندان اضافی....، همه را فراموش کن. آیا این‌ها ارزش تحمل درد دیدن دوباره را دارند؟ غرور خودت را برای چنین موارد بی‌اهمیتی زیر پا نگذار.
 • کارهایی متفاوت از کارهایی که با او انجام می‌دادی، انجام بده. خودت را با فعالیت‌های جدید مشغول کن.
 • فراموش کردن یک نفر می‌تواند کمک کند به زندگی ادامه بدهی ولی سعی نکن چیزهایی را که از آن رابطه یاد گرفته‌ای، فراموش کنی. تا زمانی که چیزی یاد می‌گیری، هیچ وقتی تلف نمی‌شود.

هشدارها

 • هرگز به خشونت متوسل نشو.
 • اگر ماه‌ها گذشته است ولی هنوز نمی‌توانی به آن شخص فکر نکنی، به یک روانشناس مراجعه کن.

در مورد ویکی‌هاو

Maggie Mitchell
به‌طور مشارکتی نوشته شده با همکاری:
Maggie Mitchell
این مقاله توسط تیم آموزش‌دیده‌ی ویراستاران و پژوهشگرانی که صحت و جامعیت آن را تأیید کرده‌اند، به‌طور مشارکتی نوشته شده است. این مقاله ۱٬۸۹۷بار مشاهده شده است.
رده‌ها: سلامتی | روابط
از این صفحه ۱٬۸۹۷بار بازدید شده‌است.

آیا این مقاله کمکتان کرد؟