این ویکی‌هاو به تو یاد می‌دهد چگونه یک ماوس بی‌سیم را به کامپیوتر وصل کنی. دو نوع ماوس بی‌سیم وجود دارد: نوع بلوتوث که مستقیماً به گیرنده‌ی بلوتوث کامپیوتر وصل می‌شود و نوع بی‌سیم RF که به گیرنده‌ای که به کامپیوتر متصل می‌کنی، وصل می‌شود.

روش 1
روش 1 از 5:

وصل‌کردن ماوس با گیرنده‌ی بی‌سیم

 1. 1
  گیرنده‌ی ماوس را وصل کن. گیرنده‌ی ماوس باید داخل یکی از پورت‌های USB کامپیوتر قرار بگیرد. پورت‌های USB را که به‌صورت شکاف‌های نازک و مستطیل‌شکل هستند، می‌توانی در قسمت‌های کناری لپ‌تاپ یا جلوی جعبه‌ی CPU کامپیوتر رومیزی پیدا کنی.
  • با وصل‌کردن گیرنده قبل از روشن‌کردن ماوس،‌ کامپیوتر این امکان را خواهد داشت تا درایور‌ها یا نرم‌افزار‌های مورد‌نیاز را برای استفاده از ماوس نصب کند.
 2. 2
  مطمئن شو ماوس باتری دارد یا باتری‌ها شارژ دارند. برای انجام این کار باید ماوس را برگردانی و درب زیر آن را باز کنی؛ البته باتری بعضی از ماوس‌ها داخل محفظه‌ای در زیر ماوس قرار دارند.
  • اگر مدتی است که از ماوس استفاده نکرده‌ای، حتی اگر باتری‌هایی که قبلاً انداخته‌ای نو بوده‌اند، آن‌ها را عوض کن.
  • باتری بعضی از ماوس‌ها مثل Apple Magic Mouse 2، به‌جای تعویض به شارژ‌شدن نیاز دارد.
 3. 3
  ماوس را روشن کن. این کار معمولاً از طریق روشن‌کردن دکمه‌ای که زیر ماوس قرار دارد، انجام می‌شود ولی شاید لازم باشد دنبال کلید On/Off (روشن/خاموش) در کنار ماوس بگردی.
  • اگر دکمه‌ی On/Off (روشن/خاموش) را پیدا نکردی، کتابچه‌ی راهنمای ماوس را مطالعه کن.
 4. 4
  دکمه‌ی "اتصال" ماوس را فشار بده. محل این دکمه بسته‌ به مدل و سازنده‌ی ماوس، متفاوت است ولی معمولاً می‌توانی آن را بین دو دکمه‌ای که کنار یا روی ماوس قرار دارند، پیدا کنی.
  • بعضی از ماوس‌ها "plug and play" (نصب آسان) هستند، به این معنی که برای وصل‌کردن آن‌ها نیازی به انجام تنظیمات اتصال دستی یا دانلود نرم‌افزار نیست.
 5. 5
  ماوس را حرکت بده و اتصال آن را بررسی کن. وقتی دیدی نشانگر ماوس روی صفحه حرکت می‌کند، به این معنی است که ماوس وصل‌شده است.
  • گر نشانگر روی صفحه حرکت نکرد، آن را خاموش و دوباره روشن کن. در صورت امکان، پورت USB را که گیرنده ماوس به آن وصل است، تغییر بده.
روش 2
روش 2 از 5:

وصل‌کردن ماوس بلوتوث در ویندوز ۱۰

 1. 1
  ماوس را روشن کن. برای انجام این کار باید کلید "On/Off" (روشن/خاموش) را که زیر ماوس قرار دارد، پیدا کنی و آن را در حالت "On" (روشن) قرار بدهی.
  • اگر ماوس با باتری کار می‌کند، باید مطمئن شوی باتری‌ها نو هستند. محفظه‌ی باتری معمولاً در زیر ماوس قرار دارد.
 2. 2
  منوی start (شروع) را در کامپیوتر باز کن. می‌توانی این کار را با کلیک‌کردن روی آیکون ویندوز در گوشه‌ی پایین و سمت چپ صفحه یا فشار‌دادن کلید Win روی صفحه‌کلید انجام بدهی.
 3. 3
  روی آیکون Settings (تنظیمات) کلیک کن. آیکون این گزینه به‌شکل یک چرخ‌دنده است و تقریباً در گوشه‌ی سمت چپ و پایین پنجره‌ی شروع قرار دارد.
 4. 4
  روی Devices (دستگاه‌ها) کلیک کن. این گزینه در کنار آیکونی که به‌شکل یک صفحه‌کلید و آی‌پاد است، قرار دارد و دومین گزینه در منوی تنظیمات ویندوز است.
 5. 5
  روی Bluetooth & other devices (بلوتوث و دستگاه‌های دیگر)‌ کلیک کن. این گزینه اولین مورد در نوار کناری صفحه است.
  نکته از طرف متخصص

  "با انجام این کار، کامپیوتر شروع به جست‌و‌جو برای پیدا‌کردن سیگنال از ماوس می‌کند تا اجازه‌ی اتصال دو دستگاه را به هم بدهد."

  Spike Baron
  Spike Baron
 6. 6
  روی کلید در زیر سرفصل "Bluetooth" کلیک کن. با انجام این کار، بلوتوث در کامپیوتر ویندوز ۱۰ فعال می‌شود.
  • اگر کلید آبی است،‌ به این معنی است که بلوتوث از قبل روشن است.
 7. 7
  روی Add Bluetooth or other device+ (بلوتوث یا دستگاه دیگری را اضافه کن)‌ کلیک کن. این گزینه اولین دکمه در بالای منوی "Bluetooth & Other Devices" (بلوتوث و دستگاه‌های دیگر) است. با انجام این کار، پنجره‌ی "Add a device" (اضافه‌کردن یک دستگاه) نمایش داده می‌شود.
 8. 8
  روی Bluetooth کلیک کن. این گزینه اولین مورد در بالای منوی "Add a device" (اضافه‌کردن یک دستگاه) است. با انجام این کار جست‌و‌جو برای پیدا‌کردن دستگاه‌های بلوتوث اطراف شروع می‌شود.
 9. 9
  دکمه‌ی 'Pairing' (جفت‌شدن) روی ماوس را فشار بده و نگه دار. بیشتر ماوس‌های بلوتوث یک دکمه‌ی جفت‌شدن دارند که باید آن را یک ثانیه فشار بدهی و نگه داری تا ماوس از طریق بلوتوث قابل‌شناسایی باشد. معمولاً وقتی ماوس در حالت جفت‌شدن قرار می‌گیرد،‌ چراغ آن چشمک می‌زند.
  • دفترچه‌ی راهنمای کاربران را مطالعه کن و ببین آیا ماوس دکمه‌ی جفت‌شدن دارد یا خیر و جای دکمه کجاست.
 10. 10
  اسم ماوس را پیدا کن. وقتی ویندوز ماوس بلوتوث را پیدا کرد، اسم آن در لیست دستگاه‌های پنجره‌ی "Add a device" (اضافه‌کردن یک دستگاه) نمایش داده می‌شود.
  • اگر اسم ماوس در لیست نمایش داده نشد،‌ دکمه‌ی جفت‌شدن روی ماوس را دوباره فشار بده و نگه دار. سپس بلوتوث کامپیوتر را خاموش و بعد دوباره روشن کن.
 11. 11
  روی اسم ماوس کلیک کن. با انجام این کار، ماوس به لیست دستگاه‌های کامپیوتر اضافه می‌شود و می‌توانی از این به بعد، بدون نیاز به اتصال مجدد، از آن استفاده کنی.[۱]
روش 3
روش 3 از 5:

وصل‌کردن ماوس بلوتوث در مک

 1. 1
  ماوس را روشن کن. برای انجام این کار باید کلید "On/Off" (روشن/خاموش) را که معمولاً در زیر ماوس قرار دارد، پیدا کنی و آن را در حالت "On" (روشن) قرار بدهی.
  • اگر ماوس با باتری کار می‌کند، باید مطمئن شوی باتری‌ها نو هستند. محفظه‌ی باتری معمولاً در زیر ماوس قرار دارد.
 2. 2
  روی آیکو اپل کلیک کن. آیکون اپل به‌شکل یک سیب است و در گوشه‌ی سمت چپ و بالای صفحه قرار دارد. با انجام این کار منوی اپل باز می‌شود.
  • اگر آیکون بلوتوث را درسمت راست و بالای نوار منو می‌بینی، به‌جای آیکون اپل روی آن کلیک کن.
 3. 3
  روی System Preferences (تنظیمات سیستم) کلیک کن. این گزینه تقریباً در قسمت بالای منوی کشویی قرار دارد.
 4. 4
 5. 5
  روی Turn Bluetooth On (روشن‌کردن بلوتوث)‌ کلیک کن. این گزینه در سمت چپ پنچره قرار دارد. با انجام این کار بلوتوث مک فعال می‌شود.
  • همچنین می‌توانی روی آیکون بلوتوث در گوشه‌ی سمت راست و بالای نوار منو کلیک کنی و سپس روی Turn Bluetooth On (روشن‌کردن بلوتوث) در منوی بلوتوث کلیک کنی.
 6. 6
  دکمه‌ی 'Pairing' (جفت‌شدن) روی ماوس را فشار بده و نگه دار. بیشتر ماوس‌های بلوتوث یک دکمه‌ی جفت‌شدن دارند که باید آن را یک ثانیه فشار بدهی و نگه داری تا ماوس از طریق بلوتوث قابل‌شناسایی باشد. معمولاً وقتی ماوس در حالت جفت‌شدن قرار ‌می‌گیرد،‌ چراغ آن چشمک می‌زند.
  • دفترچه‌ی راهنمای کاربران را مطالعه کن تا ببینی آیا ماوس دکمه‌ی جفت‌شدن دارد یا خیر و جای آن کجاست.
 7. 7
  صبرکن تا اسم ماوس نمایش داده شود. مک به طور مداوم دستگاه‌های بلوتوث اطراف را جست‌و‌جو می‌کند. هر‌وقت یک دستگاه بلوتوث شناسایی شد، اسم آن در لیست دستگاه‌های پنجره‌ی بلوتوث نمایش داده می‌شود. [۲]
  • برای جفت‌کردن Magic Mouse 2، باید ابتدا آن را روشن کنی و سپس از طریق کابل شارژ USB Lightning به مک وصل کنی.
 8. 8
  روی Connect (وصل‌شدن) در کنار اسم ماوس کلیک کن. وقتی اسم ماوس در لیست دستگاه‌های بلوتوث ظاهر شد، روی گزینه‌ی Connect (وصل‌شدن) در کنار اسم دستگاهی که می‌خواهی ماوس را با آن جفت کنی،‌ کلیک کن. بعد از اینکه اتصل برقرار شد، ماوس آماده‌ی استفاده است.
روش 4
روش 4 از 5:

وصل‌کردن ماوس در کروم‌بوک

 1. 1
  ماوس را روشن کن. برای انجام این کار باید کلید "On/Off" (روشن/خاموش) را که زیر ماوس قرار دارد، پیدا کنی و در حالت "On" (روشن) قرار بدهی.
  • اگر ماوس با باتری کار می‌کند، باید مطمئن شوی باتری‌ها نو هستند. محفظه‌ی باتری معمولاً در زیر ماوس قرار دارد.
 2. 2
  روی ساعت کروم‌بوک کلیک کن. این گزینه در گوشه‌ی سمت راست و پایین صفحه قرار دارد.
 3. 3
  روی آیکون Bluetooth بلوتوث کلیک کن. این گزینه داخل منویی قرار دارد که با کلیک‌کردن روی ساعت، در گوشه‌ی سمت راست و پایین صفحه باز می‌شود. [۳]
 4. 4
  روی Enable Bluetooth (فعال‌کردن بلوتوث) کلیک کن. اگر بلوتوث از قبل روشن نیست، روی Enable Bluetooth (فعال‌کردن بلوتوث) در قسمت بالای منو کلیک کن. با انجام این کار بلوتوث روشن می‌شود و شروع به جست‌و‌جوی دستگاه‌های بلوتوث اطراف می‌کند.
 5. 5
  دکمه‌ی 'Pairing' (جفت‌شدن) روی ماوس را فشار بده و نگه دار. بیشتر ماوس‌های بلوتوث یک دکمه‌ی جفت‌شدن دارند که باید آن را یک ثانیه فشار بدهی و نگه داری تا ماوس از طریق بلوتوث قابل‌شناسایی باشد. معمولاً وقتی ماوس در حالت جفت‌شدن قرار می‌گیرد، چراغ آن چشمک می‌زند.
  • دفترچه‌ی راهنمای کاربران را مطالعه کن و ببین آیا ماوس دکمه‌ی جفت‌شدن دارد یا خیر و جای آن کجاست.
 6. 6
  روی اسم ماوس در منوی بلوتوث کلیک کن. با انجام این کار، کروم‌بوک با ماوس جفت می‌شود. وقتی اتصال برقرار شد، ماوس بلوتوث آماده‌ی استفاده است. [۴]
روش 5
روش 5 از 5:

وصل‌کردن ماوس بلوتوث در ویندوز ۷

 1. 1
  ماوس را روشن کن. برای انجام این کار باید کلید "On/Off" (روشن/خاموش) را که زیر ماوس قرار دارد، پیدا کنی و آن را در حالت "On" (روشن) قرار بدهی.
  • اگر ماوس با باتری کار می‌کند، باید مطمئن شوی باتری‌ها نو هستند. محفظه‌ی باتری معمولاً در زیر ماوس قرار دارد.
 2. 2
  روی منوی Start (شروع) کلیک کن. می‌توانی این کار را با کلیک‌کردن روی آیکون ویندوز در گوشه‌ی سمت چپ و پایین صفحه یا فشار‌دادن کلید Win روی صفحه‌کلید انجام بدهی.
 3. 3
  روی Devices and Printers (دستگاه‌ها و پرینتر‌ها) کلیک کن. این گزینه باید در سمت راست پنجره‌ی شروع و درست زیر گزینه‌ی Control Panel (صفحه‌ی کنترل) قرار داشته باشد.
  • اگر این گزینه را پیدا نمی‌کنی، عبارت devices and printers (دستگاه‌ها و پرینتر‌ها) را در نوار جست‌و‌جویی که در پایین پنجره‌ی شروع قرار دارد،‌ وارد کن و بعد از ظاهر‌شدن گزینه‌ی Devices and Printers (دستگاه‌ها و پرینتر‌ها)، روی آن کلیک کن.
 4. 4
  روی Add a device (اضافه‌کردن یک دستگاه) کلیک کن. این گزینه در سمت چپ و بالای پنجره‌ی (دستگاه‌ها و پرینتر‌ها)‌ قرار دارد.
 5. 5
  دکمه‌ی 'Pairing' (جفت‌شدن) روی ماوس را فشار بده و نگه دار. بیشتر ماوس‌های بلوتوث یک دکمه‌ی جفت‌شدن دارند که باید آن را یک ثانیه فشار بدهی و نگه داری تا ماوس از طریق بلوتوث قابل‌شناسایی باشد. معمولاً وقتی ماوس در حالت جفت‌شدن قرار می‌گیرد،‌ چراغ آن چشمک می‌زند.
  • دفترچه‌ی راهنمای کاربران را مطالعه کن و ببین آیا ماوس دکمه‌ی جفت‌شدن دارد یا خیر و جای آن کجاست.
 6. 6
  روی اسم ماوس مورد‌نظرت کلیک کن. این گزینه باید در پنچره‌ای که در اینجا نمایش داده می‌شود، قرار داشته باشد.
  • اگر اسم ماوس را پیدا نمی‌کنی، احتمالاً کامپیوتر ویندوز ۷ مورد‌نظرت بلوتوث را پشتیبانی نمی‌کند. این مشکل را می‌توانی با تهیه‌ی یک آداپتور بلوتوث برطرف کنی.
 7. 7
  روی Next (بعدی)‌ کلیک کن. این گزینه در گوشه‌ی سمت راست و پایین پنجره قرار دارد.
 8. 8
  صبر کن تا ماوس وصل شود. ممکن است این عملیات چند دقیقه طول بکشد. بعد از اینکه اتصال ماوس برقرار شد، باید بتوانی نشانگر روی صفحه را با ماوس حرکت بدهی.

نکات

 • ممکن است وقتی ماوس در حالت "pairing" (جفت‌شدن) قرار می‌گیرد، چراغ روی آن شروع به چشمک‌زدن بکند.
 • باتری‌های ماوس را مرتباً عوض کن و حتی مواقعی که از ماوس استفاده نمی‌کنی، باتری‌ها را شارژ کن.

هشدارها

 • همیشه بعد از اتمام کار‌،‌ بلوتوث ماوس و کامپیوتر را خاموش کن.

مقالات مرتبط ویکی‌هاو

با استفاده از عکس به‌راحتی شخصی را جستجو و پیدا کنیمبا استفاده از عکس به‌راحتی شخصی را جستجو و پیدا کنیم
در HTML یک فاصله ایجاد کنیم
اندازه‌ی یک فایل JPEG را تغییر بدهیمچگونه اندازه‌ی یک فایل JPEG را تغییر بدهیم
پروفایل اسنپ‌چت را ببینیمپروفایل اسنپ‌چت را ببینیم
در Command Prompt پوشه‌ی فعال را تغییر دهیمدر Command Prompt پوشه‌ی فعال را تغییر دهیم
افراد را وادار کنیم به پیام ما جواب دهندافراد را وادار کنیم به پیام ما جواب دهند
از اینستاگرام موزیک دانلود کنیمدانلود آهنگ از اینستاگرام
به فایل‌های PDF عکس اضافه کنیمبه فایل‌های PDF عکس اضافه کنیم
به صورت خصوصی تماس بگیریمبه صورت خصوصی تماس بگیریم
در فایل‌های PDF تایپ کنیمدر فایل‌های PDF تایپ کنیم
همه‌ی توییت‌ها را یک‌باره حذف کنیمهمه‌ی توییت‌ها را یک‌باره حذف کنیم
از اینستاگرام خارج شویماز اینستاگرام خارج شویم
صدای گوشی آیفون را زیاد کنیمصدای گوشی آیفون را زیاد کنیم
به حساب واتس‌اپ افراد وارد شویمبه حساب واتس‌اپ افراد وارد شویم

در مورد ویکی‌هاو

Spike Baron
به‌طور مشارکتی نوشته شده با همکاری:
Spike Baron
این مقاله توسط تیم آموزش‌دیده‌ی ویراستاران و پژوهشگرانی که صحت و جامعیت آن را تأیید کرده‌اند، به‌طور مشارکتی نوشته شده است. این مقاله ۲٬۵۹۵بار مشاهده شده است.
از این صفحه ۲٬۵۹۵بار بازدید شده‌است.

آیا این مقاله کمکتان کرد؟