باید یک دسته فایل را با ایمیل برای کسی بفرستی؟ می‌خواهی یا ترکیب عکس‌های قدیمی‌، کمی از فضای رایانه‌ات را آزاد کنی؟ می‌خواهی اسناد مهم را از جلوی دید دور نگه‌داری؟ ایجاد فایل‌ ZIP (فشرده) به تو کمک می‌کند تا فضای دیسک‌سخت رایانه‌ات را برای ذخیره‌ی فایل‌های بیشتر افزایش بدهی، فایل‌های فعلی را مرتب کنی و همچنین فایل‌های حساس و مهم را رمز‌نگاری کنی. برای یادگرفتن نحوه‌ی ایجاد فایل‌های ZIP (فشرده) در سیستم‌عامل‌های ویندوز، Mac OS X و لینوکس، این مقاله را بخوان.

روش 1
روش 1 از 4:

در ویندوز

 1. 1
  یک پوشه‌ی جدید ایجاد کن. سریع‌ترین روش ایجاد یک فایل zip (فشرده) این است که همه‌ فایل‌هایی که می‌خواهی آرشیو کنی را در یک پوشه‌ی جداگانه قرار بدهی. می‌توانی فایل‌ها و پوشه‌های متعددی را داخل پوشه‌ای که می‌خواهی از آن فایل ZIP (فشرده) تهیه کنی قرار بدهی.
  • اسم پوشه را مطابق با اسمی که برای فایل ZIP (فشرده) در‌نظر گرفته‌ای، ویرایش کن.
 2. 2
  روی پوشه‌ کلیک راست کن. نشانگر ماوس را روی گزینه‌ی “Send to” (ارسال به) بگذار. با انجام این کار، بک زیر‌منوی جدید باز می‌شود. گزینه‌ی “Compressed (zipped) folder” (پوشه‌ی فشرده شده) را انتخاب کن.
  • همچنین می‌توانی فایل‌های متعددی را داخل مرورگر فایل انتخاب کنی. روی یکی از آن‌ها کلیک راست کن و مراحل بالا را دنبال کن. فایل ZIP (فشرده‌) ایجاد شده شامل تمام فایل‌هایی خواهد بود که آن‌ها را انتخاب کرده‌ای و اسم اولین فایلی که روی آن کلیک راست کرده بودی به‌عنوان اسم فایل فشرده ذخیره خواهد شد.
 3. 3
  منتظر بمان تا پوشه‌ ایجاد شود. اگر فایل‌های زیادی برای فشرده‌سازی انتخاب کرده باشی، ممکن است ایجاد فایل ZIP (فشرده) کمی طول بکشد. نواری روی صفحه‌نمایش باز خواهد شد که وضعیت تکمیل فشرده‌سازی را نشان می‌دهد. وقتی مراحل فشرده‌سازی تمام شد، فایل ZIP (فشرده) در همان محلی که پوشه‌ی اصلی قرار دارد ذخیره می‌شود.[۱]
روش 2
روش 2 از 4:

در مک OS X

 1. 1
  یک پوشه‌ی جدید ایجاد کن. سریع‌ترین روش ایجاد یک فایل zip (فشرده) این است که همه‌ فایل‌هایی که می‌خواهی آرشیو کنی را در یک پوشه‌ی جداگانه قرار بدهی. می‌توانی فایل‌ها و پوشه‌های متعددی را داخل پوشه‌ای که می‌خواهی از آن فایل ZIP (فشرده) تهیه کنی قرار بدهی.
  • اسم پوشه را مطابق با اسمی که برای فایل ZIP (فشرده) در‌نظر گرفته‌ای، ویرایش کن.
 2. 2
  روی پوشه کلیک راست کن. روی گزینه‌ی “Compress” (فشرده‌سازی) کلیک کن. با انجام این کار، این پوشه به یک فایل فشرده‌ی ZIP تبدیل خواهد شد. فایل ZIP (فشرده) جدید در همان محلی که پوشه‌ی اصلی قرار دارد، ذخیره خواهد شد.
  • همچنین می‌توانی فایل‌های متعددی را داخل مرورگر فایل انتخاب کنی. روی یکی از آن‌ها کلیک راست کن و مراحل بالا را دنبال کن. فایل ZIP (فشرده‌) ایجاد شده شامل تمام فایل‌هایی خواهد بود که آن‌ها را انتخاب کرده‌ای و اسم فایل فشرده به صورت “Archive.zip” ذخیره خواهد شد.
روش 3
روش 3 از 4:

در لینوکس

 1. 1
  برنامه‌ی ترمینال را باز کن. آیکون این برنامه به شکل یک مستطیل مشکی با تعدادی کاراکتر به رنگ روشن داخل آن است. در بعضی از نسخه‌های لینوکس اسم این برنامه به صورت Konsole، xTerm یا چیزی شبیه به آن نوشته می‌شود.
 2. 2
  یک دایرکتوری درست کن. برای انجام این کار ابتدا دستور mkdir و بعد اسم دایرکتوریت را بنویس. به عنوان مثال اگر اسم دایرکتوری "zipArchive" است، دستوری که باید در خط فرمان تایپ کنی به‌‌صورت mkdir zipArchive خواهد بود.
 3. 3
  همه‌ی فایل‌هایی که می‌خواهی در پوشه‌ی ZIP (فشرده) قرار بگیرند را داخل دایرکتوری بفرست یا کپی کن.
  • برای جابجایی فایل‌ها باید از دستور mv استفاده کنی. جابجایی فایل به این معنی است که فایل جابجا شده دیگر در محل قبلی خود قرار ندارد و فقط در محل جدید قابل دسترس است.
  • برای کپی کردن فایل از دستور cp استفاده کن. با انجام این کار، یک نسخه از فایل در محل مورد‌نظر کپی می‌شود ولی کماکان در محل اولیه‌ی خودش قابل دسترسی است و از آنجا پاک نمی‌شود. برای کپی دایرکتوری باید از دستور cp -r استفاده کنی.
  • در هر دو دستور محل اصلی فایل به‌عنوان پارامتر اول و محلی که فایل در آن کپی یا جا‌به‌جا می‌شود به عنوان پارامتر دوم در‌نظر گرفته می‌شود. به عنوام مثال برای جا‌به‌جایی فایلی به نام "textToArchive.txt" به دایرکتوری به اسم "zipArchive"، دستوری که باید بنویسی به صورت: mv textToArchive.txt zipArchive است.
 4. 4
  دایرکتوری را ZIP (فشرده) کن. برای ZIP (فشرده) کردن دایرکتوری از دستور zip -r استفاده کن. در این دستور، اسم فایلی که zip (فشرده) می‌شود به‌عنوان پارامتر اول و اسم پوشه‌ای که فشرده می‌شود به عنوان پارامتر دوم نوشته می‌شود. به عنوان مثال اگر می‌خواهی دایرکتوری "zipArchive" را فشرده کنی و اسم آن را "zipArchive.zip" بگذاری، باید دستور آن را در خط فرمان به صورت : zip -r zipArchive.zip zipArchive بنویسی. با نوشتن این دستور، اسم تمام فایلهایی که قرار است در پوشه‌ی zip (فشرده) قرار بگیرند، به صورت لیست شده نمایش داده می‌شود و می‌توانی بدین ترتیب بررسی کنی که آیا تمام فایل‌هایی که می‌خواستی در پوشه‌ی فشرده قرار بگیرند را انتخاب کرده‌ای یا خیر.
روش 4
روش 4 از 4:

فایل ZIP (فشرده‌ی) محافظت شده با کلمه‌ی عبور

 1. 1
  یک برنامه‌ی فشرده‌سازی دانلود کن. در نسخه‌های جدید سیستم‌عامل ویندوز باید برای ساختن فایل‌های ZIP (فشرده‌‌ی) محافظت شده با کلمه‌ی عبور حتماً از برنامه‌های جانبی فشرده‌سازی استفاده کنی. نرم‌افزار‌های فشرده‌سازی هم به صورت رایگان و هم غیر‌رایگان موجود هستند. البته برای ساختن یک فایل ZIP (فشرده‌ی) محافظت شده با کلمه‌ی عبور نیاز به ابزار و برنامه‌ی خاص و پیچیده‌ای نداری. محبوب‌ترین این برنامه‌ها عبارت‌اند:
  • 7-Zip
  • IZArc
  • PeaZip
 2. 2
  یک فایل آرشیو (فشرده) ایجاد کن. از برنامه‌ی فشرده‌سازیت برای ایجاد یک فایل ZIP (فشرده) استفاده کن. فایل‌هایی که می‌خواهی فشرده کنی را انتخاب کن. وقتی‌که فایل ZIP (فشرده) را درست می‌کنی این امکان به تو داده می‌شود که برای فایل یک کلمه‌ی عبور وارد کنی. برای دسترسی به فایل Zip (فشرده) به این کلمه‌ی عبور نیاز خواهی داشت.
 3. 3
  ایجاد فایل ZIP (فشرده‌ی) محافظت شده با کلمه‌ی عبور درسیستم‌عامل مک (OS X). برای ایجاد فایل ZIP (فشرده) محافظت شده با کلمه‌ی عبور می‌توانی از برنامه‌ی Terminal (خط فرمان) استفاده کنی و نیازی به برنامه‌ی جانبی دیگری نداری. ابتدا، تمام فایل‌های مورد‌نظرت را داخل یک پوشه قرار بده و بعد اسم پوشه را مطابق با اسمی که برای فایل ZIP (فشرده) در‌نظر گرفته‌ای، ویرایش کن.

نکات

 • در پنجره‌‌ی مرورگر فایل یا کادر مرورگر برنامه‌ی WinZip، می‌توانی برای انتخاب بیش از یک فایل، کلید Ctrl (Control) را روی صفحه‌کلید فشار بدهی و بعد با کلیک روی فایل‌های موردنظرت، آن‌ها را انتخاب کنی.

مقالات مرتبط ویکی‌هاو

با استفاده از عکس به‌راحتی شخصی را جستجو و پیدا کنیمبا استفاده از عکس به‌راحتی شخصی را جستجو و پیدا کنیم
از اینستاگرام موزیک دانلود کنیمدانلود آهنگ از اینستاگرام
افراد را وادار کنیم به پیام ما جواب دهندافراد را وادار کنیم به پیام ما جواب دهند
در فایل‌های PDF تایپ کنیمدر فایل‌های PDF تایپ کنیم
همه‌ی توییت‌ها را یک‌باره حذف کنیمهمه‌ی توییت‌ها را یک‌باره حذف کنیم
به فایل‌های PDF عکس اضافه کنیمبه فایل‌های PDF عکس اضافه کنیم
به حافظه‌ی کلیپ‌بورد اندروید دسترسی پیدا کنیمبه حافظه‌ی کلیپ‌بورد اندروید دسترسی پیدا کنیم
به صورت خصوصی تماس بگیریمبه صورت خصوصی تماس بگیریم
ایمیل های قدیمی را در Gmail‌ پیدا کنیمایمیل های قدیمی را در Gmail‌ پیدا کنیم
در اینستاگرام روی عکس‌ها آهنگ بگذاریمدر اینستاگرام روی عکس‌ها آهنگ بگذاریم
صدای گوشی آیفون را زیاد کنیمصدای گوشی آیفون را زیاد کنیم
پس‌زمینه‌ی تصاویر را با Paint حذف کنیمپس‌زمینه‌ی تصاویر را با Paint حذف کنیم
شماره‌ تلفن را در فیسبوک جستجو کنیمشماره‌ تلفن را در فیسبوک جستجو کنیم
فایل‌های EXE را باز کنیمفایل‌های EXE را باز کنیم

در مورد ویکی‌هاو

Luigi Oppido
به‌طور مشارکتی نوشته شده با همکاری:
تکنسین تعمیرات کامپیوتر
این مقاله با همکاری Luigi Oppido به‌طور مشارکتی نوشته شده. لوئیجی اوپیدو، صاحب و گرداننده‌ی مجموعه‌ی Pleasure Point Computersدر شهر سانتا کروز ایالت کالیفرنیا است. لوئیجی در زمینه‌های تعمیرات عمومی کامپیوتر، بازیابی اطلاعات، حذف ویروس‌ها و ارتقا سیستم‌ها بیش از 25 سال تجربه دارد. این مقاله ۲٬۲۴۹بار مشاهده شده است.
از این صفحه ۲٬۲۴۹بار بازدید شده‌است.

آیا این مقاله کمکتان کرد؟