در برنامه‌ی مایکروسافت وُرد (Word) معمولا بخاطر پاراگراف‌های اضافه و قطع صفحه (Page Break)، صفحات خالی ایجاد می‌شود. اگر تا حالا ناامیدانه‌ سعی کرده‌ای با کلیک کردن و قرار دادن نشانگر ماوس در انتهای صفحه‌ی خالی و زدن بک اسپیس، صفحه‌ی اضافه را حذف کنی و ناموفق بوده‌ای، می‌توانی این مشکل را با حذف نشانگرهای مخفی فورمت حل کنی. باید یاد بگیری که چطور نشانگرهای مخفی پاراگراف‌بندی و قطع صفحه را آشکار و حذف کنی، همچنین یاد بگیر اگر نشانگری حذف نشد، چه کار کنی.

روش 1
روش 1 از 2:

حذف پاراگراف‌های اصافه و نشانگر قطع صفحه

 1. 1
  سند مورد نظر را در برنامه‌ی ورد باز کن. خیلی از مواقع، پاراگراف‌های اضافه و یا قطع صفحه (Page Break) موجب ایجاد صفحات خالی می‌شود. برای این که مطمئن شوی که همین موضوع باعث مشکل شده، باید نشانگر فورمت (format marker) را فعال کنی.
 2. 2
  کلیدهای ترکیبی Ctrl+ Shift+8 (در سیستم عامل ویندوز) یا Cmd+8 (در سیستم عامل مک) را فشار بده. با انجام این کار باید بتوانی نشانگر پاراگراف (¶) را در اول هر سطر خالی و همچنین اول و آخر سطرهای موجود ببینی. همچنین ممکن است سطرهایی را با عبارت "Page Break" (قطع صفحه) ببینی.[۱]
 3. 3
  به صفحه‌ی خالی برو. اگر علامت ¶ یا عبارت "Page Break" را در صفحه‌ی خالی دیدی، باید آن را حذف کنی.
 4. 4
  علامت ¶ یا عبارت "Page Break" را در آن صفحه با نشانگر ماوس انتخاب کن. اگر هر دو نشانگر (یا چند تا از هر کدام) را دیدی، همه‌ را یکباره انتخاب کن.
 5. 5
  کلید Delete را فشار بده. این کار باید همه‌ی نشانگرهای ¶ و صفحات خالی را پاک کند. ممکن است نیاز باشد کلید Delete را چند بار بیشتر فشار بدهی تا صفحه‌ای که در آن هستی حذف شود.
  • اگر نشانگری وجود دارد که نمی‌توانی حذفش کنی، احتمالا در انتهای جدول است.[۲]
 6. 6
  نشانگر پاراگراف را خاموش کن. حالا می‌توانی دوباره آن نشانگرها را پنهان کنی. می‌توانی روی دکمه‌ی ¶ کلیک کنی یا یکی از کلیدهای میان‌بر زیر را بزنی:
  • در سیستم عامل ویندوز: Ctrl+ Shift+8
  • در سیستم عامل مک: Cmd+8
روش 2
روش 2 از 2:

حذف صفحه‌ی خالی در انتهای جدول

 1. 1
  سند مورد نظر را در برنامه‌ی Word باز کن. صفحات خالی پاک‌نشدنی ممکن است در اسنادی ایجاد شوند که با جدول تمام می‌شوند. موقعیت این جدول در صفحه‌ی Word به شکلی است که اطلاعات فورمت در یک پاراگراف خالی درست زیر جدول ذخیره شده است.[۳] تو نمی‌توانی این پاراگراف را حذف کنی، اما می‌توانی آن را آنقدر کوچک کنی تا صفحه‌ی خالی پاک شود.
  • از این روش وقتی استفاده کن که از قالب‌های آماده‌ی Word (مثل قالب رزومه، نمودار و بروشور) استفاده می‌کنی. چون این قالب‌ها معمولا دارای جدول هستند.
 2. 2
  به زبانه‌ی ابزار جدول (Table) برو. اگر نوار ابزار را بالای صفحه نمی‌بینی، ممکن است است در حالت مخفی باشد. در این صورت جایی از متن و بالای صفحه‌ی خالی کلیک کن تا نوار ابزار ظاهر شود. بعد به زبانه‌ی "Insert" برو تا آیکن و عنوان جدول را ببینی.
 3. 3
  در زبانه‌ی جدول (Table Tools) بر روی "Layout" (قالب) کلیک کن. تنظیمات جدول در نوار بالایی ظاهر خواهد شد.
 4. 4
  بر روی "View Gridlines" (مشاهده‌ی خطوط راهنما) کلیک کن. حالا باید بتوانی دور متنی که دقیقا قبل از صفحه‌ی خالی اضافه آمده خطوطی را ببینی.
 5. 5
  نشانگر پاراگراف را فعال کن. با این کار تعداد زیادی علامت پاراگراف (¶) در صفحه ظاهر می‌شود. از این کلیدهای میان‌بر هم می‌توانی استفاده کنی:[۴]
  • در سیستم عامل ویندوز: Ctrl+ Shift+8
  • در سیستم عامل مک: Cmd+8
 6. 6
  علامت پاراگراف ¶ را که درست زیر جدول قرار دارد انتخاب کن. اگر بیش‌تر از یک علامت ¶ دیدی، با استفاده از ماوس همه‌ی آن‌ها را انتخاب کن.[۵]
 7. 7
  در نوار ابزار به قسمت "Home" (خانه) برگرد. بعد از این که نشانگر پاراگراف را انتخاب کردی، باید اندازه‌ی فونت آن را تغییر بدهی.
 8. 8
  در داخل کادر اندازه‌ی فونت کلیک کن. این کادر شامل سایز فونت (مثلا ۱۲) است که کنار نام فونت (مثلا Nazanin) قرار دارد.
 9. 9
  عدد 1 را وارد کن و Enter را بزن. این کار اندازه‌ی فونت پاراگراف پنهان را کم می‌کند، به طوری که دیگر به صفحه‌ی خالی که در آن است نیاز ندارد و صفحه‌ی خالی بلافاصله حذف می‌شود.
 10. 10
  نشانگر پاراگراف را خاموش کن. حالا می‌توانی نشانگرها را دوباره پنهان کنی. بر روی آیکن ¶ در نوار ابزار کلیک کن یا یکی از کلیدهای میان‌بر زیر را بزن:
  • در سیستم عامل ویندوز: Ctrl+ Shift+8
  • در سیستم عامل مک: Cmd+8

مقالات مرتبط ویکی‌هاو

در مورد ویکی‌هاو

کادر فنی ویکی‌هاو
به‌طور مشارکتی نوشته شده با همکاری:
نویسنده‌ی عضو ویکی‌هاو
این مقاله توسط تیم آموزش‌دیده‌ی ویراستاران و پژوهشگرانی که صحت و جامعیت آن را تأیید کرده‌اند، به‌طور مشارکتی نوشته شده است. تیم مدیریت محتوای ویکی‌هاو با دقت کار ویراستاران را زیر نظر دارد تا اطمینان حاصل شود که تمامی مقالات طبق پژوهش‌های معتبر صحیح هستند و استانداردهای بالای کیفی ما را دارند. این مقاله ۶٬۶۶۹بار مشاهده شده است.
از این صفحه ۶٬۶۶۹بار بازدید شده‌است.

آیا این مقاله کمکتان کرد؟