این ویکی‌هاو به تو یاد می‌دهد که چگونه برنامه‌ای را در کامپیوتر ویندوز از داخل برنامه‌ی Command Prompt (خط‌فرمان) اجرا کنی. اگر‌چه در Command Prompt (خط‌فرمان) فقط برنامه‌های نصب‌شده در پوشه‌هایی که خود ویندوز ایجاد کرده است قابل اجرا است ولی می‌توانی یک پوشه‌ی برنامه به لیست Comand Prompt (خط‌فرمان) اضافه کنی تا بتوانی برنامه‌ها را از طریق Prompt (خط فرمان) اجرا کنی.

روش 1
روش 1 از 2:

باز‌کردن برنامه‌های اصلی

 1. 1
  منوی Start (شروع) را باز کن. روی لوگوی ویندوز در گوشه‌ی سمت چپ و پایین صفحه کلیک کن و یا لوگوی ویندوز را روی صفحه‌کلید پیدا کرده و آن را فشار بده.
  • اگر از ویندور ۸ استفاده می‌کنی، به‌جای انجام مراحل بالا می‎‌توانی نشانگر ماوس را به گوشه‌ی سمت راست و بالای صفحه‌ ببری و روی آیکون ذره‌بینی شکل داخل پنجره‌‌ی نمایش‌داده‌شده کلیک کنی.
 2. 2
  عبارت command prompt را در منوی Start (شروع) تایپ کن. با انجام این کار، کامپیوتر شروع به جستجوی برنامه‌ی Command Prompt (خط‌فرمان) خواهد کرد.
 3. 3
  روی Command Prompt (خط‌فرمان) کلیک کن. آیکون این برنامه به‌شکل یک جعبه‌ی سیاه است و در بالای پنجره‌ی Start (شروع) قرار دارد. با انجام این کار، برنامه‌ی Command Prompt (خط‌فرمان) باز می‌شود.
  • اگر از کامپیوتری که دارای محدودیت دسترسی‌ است استفاده می‌کنی، ممکن است نتوانی برنامه‌ی Command Prompt (خط‌فرمان) را باز کنی.
 4. 4
  دستور start (شروع) را در Command Prompt (خط‌فرمان) تایپ کن. مطمئن شو که بعد از start حتماً یک کاراکتر فاصله لحاظ کنی.
 5. 5
  اسم برنامه را در Command Prompt (خط‌فرمان) تایپ کن. این اسم باید اسم سیستمی برنامه باشد نه اسم shortcut (میان‌بر) آن (به عنوان مثال، اسم سیستمی برنامه‌ی Command Prompt (خط‌فرمان)، cmd است). اسامی برنامه‌های متداول به‌صورت زیر است:
  • File Explorer (مرورگر فایل) - explorer
  • Calculator (ماشین‌حساب) - calc
  • Notepad (دفترچه یادداشت) - notepad
  • Character Map (نقشه‌ی کاراکتر‌ها) - charmap
  • Paint (نقاشی) - mspaint
  • Command Prompt (خط‌فرمان) - cmd
  • Windows Media Player (نرم‌افزار پخش فیلم و موسیقی ویندوز) - wmplayer
  • Task Manager (برنامه‌ی مدیریت وظیفه) - taskmgr
 6. 6
  کلید Enter (ورود) را فشار بده. اگر دستوری که وارد کرده‌ای به‌شکل start program_name (شروع - نام برنامه) باشد، زدن کلید Enter (ورود) باعث اجرای دستور "start" (شروع) برنامه‌ی که انتخاب کرده‌ای خواهد شد. برنامه‌ی موردنظرت باید چند ثانیه بعد از واردکردن دستور اجرا شود.
  نکته از طرف متخصص
  Luigi Oppido

  Luigi Oppido

  تکنسین تعمیرات کامپیوتر
  لوئیجی اوپیدو، صاحب و گرداننده‌ی مجموعه‌ی Pleasure Point Computersدر شهر سانتا کروز ایالت کالیفرنیا است. لوئیجی در زمینه‌های تعمیرات عمومی کامپیوتر، بازیابی اطلاعات، حذف ویروس‌ها و ارتقا سیستم‌ها بیش از 25 سال تجربه دارد.
  Luigi Oppido
  Luigi Oppido
  تکنسین تعمیرات کامپیوتر

  آیا می‌دانستی؟ اجرای برنامه از طریق Command Prompt (خط‌فرمان) تنها آن برنامه را اجرا نمی‌کند بلکه این امکان را می‌دهد تا از کلید‌ها و پرچم‌های خاصی که در داخل برنامه وجود دارند نیز استفاده کنی. همچنین می‌توانی تغییراتی از قبیل حذف یا تغییر اسم فایل‌هایی که نمی‌توانی داخل Windows Explorer (مرورگر ویندوز) انجام بدهی را در این برنامه انجام بدهی.

روش 2
روش 2 از 2:

بازکردن برنامه‌های خاص

 1. 1
  منوی Start (شروع) را باز کن. روی لوگوی ویندوز در گوشه‌ی سمت چپ و پایین صفحه‌ کلیک کن. همچنین می‌توانی کلید ویندوز روی صفحه‌کلید کامپیوتر را فشار بدهی.
 2. 2
  برنامه‌ی File Explorer (مرورگر ویندوز) را باز کن. روی آیکون پوشه‌ای شکلی که در سمت چپ و پایین پنجره‌ی منوی Start (شروع) قرار دارد کلیک کن.
 3. 3
  پوشه‌‌ی حاوی برنامه‌ی مورد‌نظر را باز کن. روی پوشه‌هایی که باید از طریق آن‌ها به پوشه‌ی حاوی برنامه‌ی مورد‌نظرت دسترسی پیدا کنی، کلیک کن.
  • وقتی‌ آیکون برنامه‌ای را که می‌خواهی در Command Prompt (خط‌فرمان) اجرا کنی در وسط پنجره‌ی File Explorer (مرورگر فایل) مشاهده کردی یعنی در پوشه‌ی درست قرار داری.
  • اگر محل قرار گرفتن برنامه‌ را نمی‌دانی، بسیاری از برنامه‌ها معمولاً در پوشه‌ی "Program Files" (فایل‌های برنامه‌ها) در دیسک سخت قرار دارند؛ همچنین می‌توانی با استفاده از نوار جستجو که در بالای صفحه‌ قرار دارد، برنامه‌ی مورد‌نظرت را جستجو کنی.
 4. 4
  مسیر پوشه‌ی برنامه را انتخاب کن. سمت راست نوار آدرس که در بالای پنجره‌ی File Explorer (مرورگر فایل) قرار دارد، راست کلیک کن. حالا باید بتوانی کادر آبی رنگی را که آدرس داخل آن های‌لایت شده، ببینی.
 5. 5
  مسیر پوشه را کپی کن. برای انجام این کار، کلیدهای Ctrl و C را هم‌زمان فشار بده.
 6. 6
  روی This PC (این کامپیوتر) کلیک کن. این پوشه در سمت چپ پنچره‌ی File Explorer (مرورگر فایل) قرار دارد.
 7. 7
  دوباره روی This PC (این کامپیوتر) کلیک کن. با انجام این کار هر پوشه‌ای که در پوشه‌ی This PC (این کامپیوتر) انتخاب کرده بودی از حالت انتخاب خارج شده و به تو اجازه داده می‌شود تا بتوانی تنظیمات پوشه‌ی This PC (این کامپیوتر) را باز کنی.
 8. 8
  روی Computer کلیک کن. این گزینه، زبانه‌ای است که در سمت چپ و بالای صفحه قرار دارد. یک نوار ابزار ظاهر خواهد شد.
 9. 9
  روی Properties (تنظیمات) کلیک کن. آیکون این گزینه به‌شکل یک کادر سفید رنگ با یک تیک قرمز داخل آن است. با کلیک روی این آیکون، یک پنجره‌ی جدید ظاهر می‌شود.
 10. 10
  روی Advanced system settings (تنظیمات پیشرفته‌ی سیستم) کلیک کن. این لینک در گوشه‌ی سمت چپ و بالای پنجره قرار دارد. با انجام این کار یک پنجره‌ی دیگر باز خواهد شد.
 11. 11
  روی زبانه‌ی Advanced (پیشرفته) کلیک کن. این زبانه در بالای پنجره قرار دارد.
 12. 12
  روی Environment Variables (متغیر‌های محیطی) کلیک کن. این گزینه در پایین پنجره قرار دارد. با کلیک روی آن یک پنجره‌ی دیگر ظاهر خواهد شد.
 13. 13
  روی Path (مسیر) کلیک کن. این گزینه در پایین صفحه و داخل پنجره‌ی "System variables" (متغیر‌های سیستمی) قرار دارد.
 14. 14
  روی Edit (ویرایش) کلیک کن. این گزینه در پایین صفحه قرار دارد.
 15. 15
  روی New (جدید) کلیک کن. این گزینه در سمت راست و بالای صفحه‌ی Edit (ویرایش) قرار دارد.
 16. 16
  مسیر برنامه‌ی مورد‌نظرت را الصاق کن. کلیدهای Ctrl و V را هم‌زمان فشار بده تا مسیر برنامه در پنجره‌ی Path (مسیر) الصاق شود.
 17. 17
  روی OK (تایید) کلیک کن. با انجام این کار، آدرس الصاق‌شده ذخیره خواهد شد.
 18. 18
 19. 19
  مسیر موردنظر را باز کن. دستور cd را در Command Prompt (خط‌فرمان) تایپ کن، یک کاراکتر فاصله بگذار و کلید‌های Ctrl+V را هم‌زمان فشار بده تا مسیر برنامه الصاق شود و سپس کلید Enter (ورود) را فشار بده.
 20. 20
  دستور start (شروع) را در Command Prompt (خط‌فرمان) تایپ کن. مطمئن شو که بعد از نوشتن دستور start (شروع) یک کاراکتر فاصله قرار داده باشی.
 21. 21
  اسم برنامه‌ را وارد کن. اسم برنامه‌ات را دقیقاً همانطور که در پوشه نمایش داده شده است تایپ کن و سپس کلید Enter (ورود) را فشار بده. با انجام این کار برنامه اجرا خواهد شد.
  • اگر در اسم برنامه فاصله‌هایی وجود دارد، آن را با کاراکتر ("_") جایگزین کن. (به‌عنوان مثال، به‌جای نوشتن system shock باید بنویسی system_shock ).
  • روش جایگزین این است که می‌توانی مسیر برنامه را بین علامت نقل قول بنویسی.(به‌عنوان مثال: start "C:\Program Files\Windows Media Player\wmplayer.exe")

نکات

 • یکی از راه‌ها برای اینکه بتوانی همه‌ی برنامه‌ها را در Command Prompt (خط‌فرمان) باز کنی این است که برنامه‌هایت را در پوشه‌ی Documents (اسناد) نصب کنی.

هشدارها

 • اگر دسترسی مدیر سیستم کامپیوتر را نداشته باشی، نمی‌توانی برنامه‌ی Commnad Prompt (خط‌فرمان) را باز کنی و در مسیر‌های پیش‌فرض تغیرات ایجاد کنی.

مقالات مرتبط ویکی‌هاو

با استفاده از عکس به‌راحتی شخصی را جستجو و پیدا کنیمبا استفاده از عکس به‌راحتی شخصی را جستجو و پیدا کنیم
از اینستاگرام موزیک دانلود کنیمدانلود آهنگ از اینستاگرام
افراد را وادار کنیم به پیام ما جواب دهندافراد را وادار کنیم به پیام ما جواب دهند
در فایل‌های PDF تایپ کنیمدر فایل‌های PDF تایپ کنیم
به فایل‌های PDF عکس اضافه کنیمبه فایل‌های PDF عکس اضافه کنیم
همه‌ی توییت‌ها را یک‌باره حذف کنیمهمه‌ی توییت‌ها را یک‌باره حذف کنیم
به حافظه‌ی کلیپ‌بورد اندروید دسترسی پیدا کنیمبه حافظه‌ی کلیپ‌بورد اندروید دسترسی پیدا کنیم
به صورت خصوصی تماس بگیریمبه صورت خصوصی تماس بگیریم
ایمیل های قدیمی را در Gmail‌ پیدا کنیمایمیل های قدیمی را در Gmail‌ پیدا کنیم
در اینستاگرام روی عکس‌ها آهنگ بگذاریمدر اینستاگرام روی عکس‌ها آهنگ بگذاریم
صدای گوشی آیفون را زیاد کنیمصدای گوشی آیفون را زیاد کنیم
شماره‌ تلفن را در فیسبوک جستجو کنیمشماره‌ تلفن را در فیسبوک جستجو کنیم
پس‌زمینه‌ی تصاویر را با Paint حذف کنیمپس‌زمینه‌ی تصاویر را با Paint حذف کنیم
فایل‌های EXE را باز کنیمفایل‌های EXE را باز کنیم

در مورد ویکی‌هاو

Luigi Oppido
به‌طور مشارکتی نوشته شده با همکاری:
تکنسین تعمیرات کامپیوتر
این مقاله با همکاری Luigi Oppido به‌طور مشارکتی نوشته شده. لوئیجی اوپیدو، صاحب و گرداننده‌ی مجموعه‌ی Pleasure Point Computersدر شهر سانتا کروز ایالت کالیفرنیا است. لوئیجی در زمینه‌های تعمیرات عمومی کامپیوتر، بازیابی اطلاعات، حذف ویروس‌ها و ارتقا سیستم‌ها بیش از 25 سال تجربه دارد. این مقاله ۷٬۸۲۶بار مشاهده شده است.
از این صفحه ۷٬۸۲۶بار بازدید شده‌است.

آیا این مقاله کمکتان کرد؟