اگر به یک کنج خلوت نیاز داری یا می‌خواهی برای خودت استودیوی موسیقی راه بیندازی، باید فضای موردنظرت را عایق صدا کنی. توصیه‌های مفید زیر را درباره نحوه‌ی عایق صدا کردن یک اتاق بخوان تا بتوانی با هزینه‌ی کم یا مثل حرفه‌ای‌ این کار را انجام دهی.

روش 1
روش 1 از 2:

روش‌های آسان

 1. 1
  پرده‌ی عایق صوت یا پتوی ضخیم روی دیوار نصب کن. با نصب پتوی ضخیم روی دیوار، می‌توانی کمی از صدا را جذب کنی.[۱] اگر مایلی کمی پول خرج کنی، پرده‌های عایق صوت سنگین بخر.[۲]
  • اگر دیوارهایت ضخیم و عایق‌‌بنده‌شده هستند، این کار تأثیر زیادی ندارد.
 2. 2
  از کتابخانه استفاده کن. با استفاده از قفسه‌های کتاب می‌توانی دیوارها را ضخیم‌تر کرده و کاری کنی که صدای کمتری از دیوار عبور کند. دیوار را با قفسه‌ی کتاب و کتاب‌‌هایت بپوشان تا یک مانع صوتی عالی داشته باشی. علاوه بر این، کتابخانه‌ی بسیار زیبایی هم خواهی داشت.
 3. 3
  جای وسایل لرزان را سفت کن. تا به حال شده همسایه‌ صدای موسیقی را چنان زیاد کند که به‌جای موسیقی، ارتعاش و لرزش شدید حس کنی؟ بله، به همین دلیل بهتر است وسایلی مانند بلندگوها را سر جای خود سفت کنی. موقع نصب از پدهای عایق ارتعاش استفاده کن تا بلندگوها افراد دور و برت را آزار ندهند.[۳]
 4. 4
  زیر در را بپوشان. یک نوار لاستیکی به پایین در بزن تا شکاف زیر آن را ببندی. اگر شکاف آن قدر بزرگ است که با نوار لاستیکی پوشانده نمی‌شود، اول با میخ یک زه چوبی پایین در بکوب.[۴]
 5. 5
  از پنل‌های صوتی شانه تخم‌مرغی استفاده کن. پنل‌های ۳۰ در ۳۰ سانتی‌متری با عمق انحنای ۵ سانتی‌متر بخر. این‌ پنل‌ها در جذب فرکانس‌های کم تا زیاد خوب عمل می‌کنند. بعضی پنل‌ها برای راحتی کار، یک طرف‌شان چسب دارد. اگر چسب نداشت، از اسپری چسب گل‌پخش برای چسباندن پنل‌ها به دیوار و سقف استفاده کن. بسته به میزان جذب صدای موردنظر، می‌توانی تمام یا فقط بخش‌هایی از سطح دیوار را بپوشانی. این کار همچنین باعث کاهش سروصدای داخل اتاق می‌شود و نمی‌گذارد گوشَت اذیت شود، به خصوص اگر به دنبال فضایی برای تمرین موسیقی باشی.
  • از پنلی استفاده کن که جنس آن بیشتر فایبرگلاس و دارای رویه‌ی نازک میلار باشد. این نوع پنل‌ها تقریباً در مقایسه با تمام انواع دیگر پنل‌ها و حتی گران‌ترین کاشی‌های مخصوص عایق‌ صدا، بهترین مقادیر جذب صدا را دارند. با انتخاب آن‌ها، پول کمتری خرج می‌کنی اما بیشترین استفاده را می‌بری.
روش 2
روش 2 از 2:

ساخت‌وساز عایق صدا

 1. 1
  از مواد ضخیم استفاده کن. هرچه ماده ضخیم‌تر و متراکم‌تر باشد، صدای بیشتری را جذب می‌کند. بهتر است به جای اندازه‌های نازک‌تر، از دیوار خشک با ضخامت 1/6 سانتی‌متر استفاده کنی.
  • اگر می‌خواهی دیواری را ترمیم کنی، یک قاب دیواری پایه بساز و بعد آن را به سطح متصل کن و با گل‌میخ‌های از پیش موجود آن را به دیوار محکم کن. سپس آن را با یک لایه‌ی جدید از دیوار خشک یا تخته‌ی گچی بپوشان.
 2. 2
  دو لایه‌ی دیوار را از هم جدا کن. هرگاه صدا به یک ماده‌ی جدید برسد و بخواهد از آن عبور کند، قسمتی از انرژی آن جذب و قسمتی دیگر منعکس می‌شود. دیوار را با دو صفحه‌ی دیوار خشک یا تخته‌ی گچی با بیشترین فاصله‌ی ممکن بین آن‌ها بساز تا جذب صدا را تشدید کنی. به این کار جداسازی گفته می‌شود.
  • به‌خاطر پدیده‌ی تشدید داخل دیوار، جداسازی دیوار را در مسدود کردن فرکانس‌های پایین ضعیف‌تر می‌کند. اگر فاصله فقط 2/5 سانتی‌متر یا کمتر باشد، بهتر است برای خنثی کردن این اثر، از یک ترکیب میراکننده استفاده کنی.[۵]
 3. 3
  نقشه‌ی گل‌میخ‌ها را بکش. بیشتر دیوارها یک ردیف دارند که به هر دو لایه‌ی دیوار متصل است. صدا از طریق این گل‌میخ‌ها به راحتی عبور می‌کند که می‌تواند حسابی زحماتت را هدر دهد. موقع ساخت دیوار جدید، از یکی از روش‌های زیر برای جای‌گذاری گل‌میخ‌ها استفاده کن:[۶]
  • یک ردیف دوتایی گل‌میخ، یکی در امتداد هر طرف داخلی. این کار بهترین روش عایق‌سازی صوتی است، اما به فضای کافی برای فاصله انداختن بین دو ردیف احتیاج دارد.
  • یک ردیف مارپیچ از گل‌میخ با جای‌گذاری در یک طرف داخلی و سپس طرف دیگر.
 4. 4
  از گیره‌ یا کانال‌های صدا هم می‌توانی استفاده کنی. این‌ گیره‌ها بین گل‌میخ‌ها و دیوار خشک قرار می‌گیرند و مانع دیگری برای صدا ایجاد می‌کنند. برای این کار، دو گزینه‌ی اصلی داریم:
  • گیره‌های صدا مؤثرترین راه هستند که با اجزای لاستیکی‌ سنگین‌شان صدا را تا حد زیادی جذب می‌کنند. آن‌ها را با پیچ به گل‌میخ‌ها وصل کن، یک کانال کلاهی‌شکل قرار بده و بعد دیوار خشک را با پیچ به کانال وصل کن.[۷]
  • کانال ارتجاعی یک کانال فلزی قابل‌ارتجاع است که برای عایق‌سازی صوتی طراحی شده است. با استفاده از پیچ‌های آفست، کانال را به گل‌میخ‌ها و دیوار خشک وصل کن.[۸] شاید با این روش، مسدودسازی فرکانس‌های بالا، به قیمت مسدود نشدن فرکانس‌های پایین تمام شود.[۹]
  • توجه داشته باش که کانال‌های کلاهی‌شکل به درد عایق‌سازی صوتی نمی‌خورند.
 5. 5
  دیوارها را با یک ترکیب میراکننده‌ پر کن. این ماده‌ی جادویی انرژی صوتی را به گرما تبدیل می‌کند. از این ماده می‌توانی بین لایه‌های دیوار، کف یا سقف استفاده کنی. برخلاف اکثر روش‌های دیگر، این ماده باید سدوصدای با فرکانس کم را جذب کند. اگر از سیستم‌ سینمای خانگی یا موسیقی انتظار بم بلندی داری، بهترین راه حل برای تو همین است.[۱۰]
  • این ترکیب با نام چسب ضدنویز یا چسب ویسکوالاستیک هم فروخته می‌شود.
  • شاید روزها یا هفته‌ها طول بکشد تا بعضی از این ترکیب‌ها به بهترین عملکرد خود در جذب صدا برسند.[۱۱]
 6. 6
  با مواد دیگر عایق‌بندی کن. ترکیب میراکننده یکی از بهترین عایق‌های صوتی چندمنظوره است، ولی غیر از آن، مواد عایق‌کننده‌ی زیادی داریم.
  • فایبرگلاس ارزان و تا حدودی مؤثر است.[۱۲]
  • عایق فوم، یک عایق‌ساز صدای ضعیف است. مهم‌ترین مزیت آن عایق‌سازی حرارتی است.
 7. 7
  تَرَک‌ها را با بَتونه‌ی صوتی پر کن. حتی شکاف‌ها و درزهای کوچک بین مواد می‌توانند به عایق‌سازی صوتی آسیب بزنند. بتونه‌ی صوتی مخصوص (به آن درزگیر صوتی هم می‌گویند) این درزها را با یک ماده‌ی کشسان و عایق صدا پر می‌کند. تمام ترک‌ها و درزهای اطراف دیوارها و پنجره‌ها را پر کن. موارد زیر را در خاطر داشته باش:[۱۳]
  • بتونه‌های بر پایه‌ی آب راحت‌تر تمیز می‌شوند. اگر از بتونه‌ی بر پایه‌ی حلال استفاده می‌کنی، برچسبش را بررسی کن و مطمئن شو به موادت آسیب نمی‌رساند.
  • اگر بتونه با رنگ دیوار مطابقت ندارد، از بتونه‌ای استفاده کن که روی برچسبش نوشته شده که می‌شود رویش رنگ زد.
  • بهتر است برای ترک‌های کوچک از بتونه‌ی معمولی استفاده کنی چون کار با بتونه‌ی صوتی سخت‌تر است.
 8. 8
  کف‌ها و سقف‌ها را هم عایق صدا کن. کف و سقف را می‌شود با سیستم‌های مشابه دیوارها عایق صدا کرد. معمولاً صاحب‌خانه‌ها یک (یا دو) لایه دیوار خشک، با چسب میراکننده در بین‌شان، اضافه می کنند.[۱۴] به عنوان یک مرحله‌ی ساده‌ی دیگر، کف را با زیراندازهای عایق صدا بپوشان، سپس فرش را پهن کن.
  • اگر زیر اتاقت اتاق دیگری نیست، نیازی نیست کف را عایق صدا کنی.
  • اضافه کردن به حجم دیوار خشک و ترکیب میراکننده، تأثیر خاصی روی سقف‌های بتنی سنگین نمی‌گذارد. به‌جای آن یک لایه دیوار خشک با یک شکاف هوایی در وسطش اضافه کن یا شکاف را با عایق فایبرگلاس پر کن.
 9. 9
  پنل‌های عایق صوت نصب کن. اگر عایق صوتی اتاقت آن‌طور که می‌خواستی نشده، می‌توانی از پنل‌های صوتی نیز استفاده کنی. گزینه‌های ارزان‌قیمت وجود دارند، اما پنل‌های گران‌تر شاید موثرتر باشند.
  • پنل‌ها را حتماً به گل‌میخ‌های دیوار یا سازه‌های قوی دیگر وصل کن.
 10. 10
  تمام شد.

نکات

 • کاشی‌های سلولزی سفت و سختِ سقف را عوض کن. آن‌ها غالباً صدا را منعکس می‌کنند.
 • تمامی درزهای کنار منافذ روشنایی و دور سقف کاذب را بتونه کن.

هشدارها

 • ساخت‌وساز یا بازسازی اساسی دیوارها، کف‌ و سقف‌ باید فقط تحت نظارت افراد مجرب انجام شود.
 • سیستم درجه‌بندی استاندارد عایق صوتی STC (طبقه‌بندی عبور صدا) لزوماً همیشه مفید نیست. این سیستم هیچ فرکانس زیر 125 هرتزی را در نظر نمی‌گیرد؛ یعنی صدای موسیقی، وسایل نقلیه، هواپیما و ساخت‌وساز در آن لحاظ نشده است. [۱۵]

مقالات مرتبط ویکی‌هاو

چگونه قفل در را باز کنیم
برچسب را از سطوح پلاستیکی جدا کنیمبرچسب را از سطوح پلاستیکی جدا کنیم
اندازه ها را از روی خط کش بخوانیماندازه ها را از روی خط کش بخوانیم
از شر کلاغ ها خلاص شویماز شر کلاغ ها خلاص شویم
زاویه را محاسبه کنیمزاویه را محاسبه کنیم
پاور بانک را شارژ کنیمپاور بانک را شارژ کنیم
از جوش شیرین برای شستن لباس ها استفاده کنیماز جوش شیرین برای شستن لباس ها استفاده کنیم
لباس‌های سفید را دوباره سفید کنیملباس‌های سفید را دوباره سفید کنیم
لکه چربی یا روغن را از روی لباس پاک کنیملکه چربی یا روغن را از روی لباس پاک کنیم
از شر بید کاغذ خلاص شویماز شر بید کاغذ خلاص شویم
چسب قطره‌ای را از روی پوست پاک کنیم
کاکتوس در حال مرگ را نجات دهیمکاکتوس در حال مرگ را نجات دهیم

در مورد ویکی‌هاو

Andrew Peters
به‌طور مشارکتی نوشته شده با همکاری:
Andrew Peters
این مقاله توسط تیم آموزش‌دیده‌ی ویراستاران و پژوهشگرانی که صحت و جامعیت آن را تأیید کرده‌اند، به‌طور مشارکتی نوشته شده است. این مقاله ۱۰٬۴۱۲بار مشاهده شده است.
رده‌ها: خانه و باغچه
از این صفحه ۱۰٬۴۱۲بار بازدید شده‌است.

آیا این مقاله کمکتان کرد؟