این ویکی‌هاو به تو یاد می‌دهد چگونه یک گوشی هوشمند گم‌شده یا دزدیده‌شده را قفل کنی. قفل‌کردن گوشی هوشمند باعث می‌شود ورود به سیستم و بازگرداندن گوشی به تنظیمات اولیه سخت‌تر شود و در نتیجه تا زمانی که قفل آن را باز نکنی غیر‌قابل‌استفاده خواهد بود. گوشی‌های آیفون، اندروید یا سامسونگ گلکسی را می‌توان از طریق وب‌سایت "Find" کارخانه‌ی سازنده قفل کرد؛ برای انجام این کار فقط لازم است سرویس "Find" (پیدا کردن) در گوشی موجود بوده و هنگام تنظیمات اولیه‌ی گوشی فعال شود ( برای مثال Find My iPhone در آیفون). ازآنجایی‌که این ویژگی در گوشی‌های مختلف متفاوت است، ممکن است روش‌های گفته شده برای همه‌ی گوشی‌ها قابل‌استفاده نباشد. اگر برای قفل‌کردن گوشی با مشکل مواجه شدی، برای دریافت راهنمایی با شرکت ارائه‌دهنده‌ی خدمات تلفن همراه خودت تماس بگیر.

روش 1
روش 1 از 4:

با استفاده از Find My iPhone در آیفون

 1. 1
  آدرس https://www.icloud.com/ را در مرورگر وب باز کن. برای انجام این کار می‌توانی از یکی از مرورگر‌‌های کامپیوتر شخصی یا مک استفاده کنی.
  • این روش فقط زمانی قابل‌استفاده است که ویژگی Find My iPhone (آیفون من را پیدا کن) در آیفون فعال‌ شده باشد.
 2. 2
  وارد حساب‌ کاربری iCloud شو. آدرس ایمیل و کلمه‌ی عبور Apple ID (شناسه اپل) خودت را وارد کن و بعد روی آیکون پیکان شکلی که در کنار کادر Apple ID و کلمه‌ی عبور قرار دارد کلیک کن.
  • اگر قبلاً وارد حساب‌ کاربری iCloud شده‌ای، این مرحله را در نظر نگیر.
 3. 3
  روی Find iPhone (آیفون را پیدا کن) کلیک کن. آیکون این گزینه شبیه به یک صفحه‌ی رادار است و در صفحه‌ی اصلی برنامه‌های iCloud قرار دارد.
 4. 4
  روی All Devices (همه‌ی دستگاه‌ها) کلیک کن. این گزینه‌ی متنی سبز‌ رنگ در بالا و وسط صفحه‌نمایش قرار دارد. با انجام این کار لیست تمام دستگاه‌های اپل نمایش داده می‌شود.
 5. 5
  روی دستگاهی که می‌خواهی آن را قفل کنی کلیک کن. نام دستگاه را می‌توانی در بالای صفحه و زیر قسمت "All Devices" (همه‌ی دستگاه‌ها) پیدا کنی.
  • اگر آیفون مورد‌نظر تنها دستگاه موجود در حساب‌ کاربری Apple ID است لازم نیست این مرحله را انجام بدهی.
 6. 6
  روی Lost Mode (وضعیت گم‌شده) کلیک کن. این گزینه در پایین و سمت راست صفحه‌ی ‌وب قرار دارد. با انجام این کار یک صفحه‌ی جدید داخل پنجره باز می‌شود.
 7. 7
  یک شماره‌تماس وارد کن. شماره‌‌تماسی را وارد کن که در دسترس باشد و امکان برقراری تماس با آن نیز وجود داشته باشد. این شماره‌تماس روی صفحه‌نمایش قفل‌شده‌ی آیفون نمایش داده خواهد شد.
  • انجام این مرحله اختیاری است ولی پیشنهاد می‌شود انجام بدهی.
 8. 8
  روی Next (بعدی) کلیک کن. این دکمه در گوشه‌ی سمت راست و بالای پنجره قرار دارد.
 9. 9
  پیغامی را تایپ کن. پیغامی را که می‌خواهی روی صفحه‌نمایش آیفون نمایش داده شود تایپ کن. پیغام پیش‌فرض"This iPhone has been lost. Please contact me" (این آیفون گم شده است،‌ لطفاً با من تماس بگیرید) می‌باشد. می‌توانی از این پیغام استفاده کنی یا پیغام خودت را تایپ کنی.
 10. 10
  روی Done (تمام) کلیک کن. این دکمه در گوشه‌ی سمت راست و بالای پنجره قرار دارد. با انجام این کار آیفون به حالت Lost Mode (حالت گم‌شده) می‌رود و تا ‌زمانی که آن را از حالت Lost Mode (حالت گم‌شده) خارج نکنی، غیر‌قابل‌استفاده باقی می‌ماند.
  • می‌توانی برای غیر‌فعال‌کردن Lost Mode (حالت گم‌شده) روی Lost Mode کلیک کنی و از پایین منوی کشویی نمایش‌داده‌شده، گزینه‌ی Stop Lost Mode (توقف حالت گم‌شده) را انتخاب کنی.
 11. 11
  درصورت نیاز اطلاعات داخل آیفون را پاک کن. بعضی مواقع ممکن است حذف کامل اطلاعات آیفون بهتر از دزدیده‌شدن اطلاعات توسط یک دزد ناشناس باشد. مراحل زیر را برای حذف اطلاعات آیفون دنبال کن:
  • روی Erase iPhone (پاک‌کردن اطلاعات آیفون) کلیک کن.
  • وقتی از تو خواسته شد، روی Erase (پاک‌کردن) کلیک کن.
  • کلمه‌ی عبور Apple ID و اطلاعات دیگری را که از تو خواسته می‌شود وارد کن.
  • اگر از تو خواسته شد، دوباره روی Erase (پاک‌کردن) کلیک کن.
روش 2
روش 2 از 4:

با استفاده از Find My Device در اندروید

 1. 1
  آدرس https://www.google.com/android/find را در مرورگر وب باز کن. برای انجام این کار می‌توانی از یکی از مرورگر‌های کامپیوتر شخصی یا مک استفاده کنی.
 2. 2
  با حساب کاربری گوگل وارد وب‌سایت شو. آدرس ایمیل و کلمه‌ی عبور حساب‌ کاربری گوگل دستگاه اندرویدی را که می‌خواهی قفل کنی وارد کنی.
  • اگر قبلاً وارد حساب کاربری گوگل گوشی اندروید مورد‌نظرت شده‌ای این مرحله را در نظر نگیر.
 3. 3
  روی آیکون گوشی که می‌خواهی آن را قفل کنی ‌کلیک کن. آیکون گوشی‌ها در گوشه‌ی سمت چپ و بالای صفحه‌ی وب قرار دارد.
 4. 4
  روی Secure Device (قفل‌کردن دستگاه) کلیک کن. این گزینه دومین زبانه در منوی کناری سمت چپ است. با انجام این کار‌ دو کادر متنی زیر قسمت "Secure Device" (قفل‌کردن دستگاه) باز می‌شود.
 5. 5
  پیغامی را تایپ کن. وقتی دستگاه قفل است،‌ این پیغام روی صفحه‌‌ نمایش داده خواهد شد. انجام این کار اختیاری است ولی پیشنهاد می‌شود آن را انجام بدهی.
  • برای مثال می‌توانی عبارت "این گوشی گم شده است، لطفاً با من تماس بگیرید." را به‌عنوان متن پیغام تایپ کنی.
 6. 6
  یک شماره‌تلفن بازیابی داخل کادر متنی "Phone number" (شماره‌تلفن) تایپ کن. وقتی گوشی قفل است، این شماره در صفحه‌ی قفل‌شده‌ی گوشی اندروید نمایش داده می‌شود. شماره‌ای را وارد کن که در دسترس باشد.
  • این مرحله نیز مثل مرحله‌ی پیغام بازیابی اختیاری است ولی پیشنهاد می‌شود آن را انجام بدهی.
 7. 7
  روی Secure Device (قفل‌کردن دستگاه) کلیک کن. این دکمه‌ی سبز رنگ زیر قسمت "Secure Device" (قفل‌کردن دستگاه) و در منوی سمت چپ قرار دارد. با انجام این کار دستگاه اندرویدی مورد‌نظرت قفل شده و تقریباً دسترسی به اطلاعات آن غیر‌ممکن خواهد بود.
  • روی Security Checkup (بررسی امنیت) کیلک کن و عملیاتی که اخیراً روی گوشی انجام شده است را بازبینی کن. این کار کمک می‌کند تا بفهمی آیا گوشی دزدیده شده یا گم شده است.
  • اگر گوشی را پیدا کردی، می‌توانی با استفاده از رمز‌عبوری که برای باز‌کردن گوشی استفاده می‌کنی آن را باز کنی.
 8. 8
  در‌صورت نیاز اطلاعات داخل دستگاه اندروید را پاک کن. بعضی مواقع ممکن است حذف کامل اطلاعات گوشی بهتر از دزدیده‌شدن اطلاعات توسط یک دزد ناشناس باشد. مراحل زیر را برای حذف اطلاعات گوشی اندروید دنبال کن:
  • روی Erase Device (پاک‌کردن اطلاعات دستگاه)‌ در منوی سمت چپ کلیک کن.
  • روی دکمه‌ی سبز رنگ Erase Device (پاک‌کردن اطلاعات دستگاه) کلیک کن.
  • اگر از تو خواسته شد، کلمه‌ی‌عبور حساب‌ کاربری گوگل را وارد کن.
  • در پنجره‌ی نمایش‌داده‌شده روی Erase (پاک‌کردن) کلیک کن.
روش 3
روش 3 از 4:

با استفاده از Find My Mobile در سامسونگ

 1. 1
  آدرس https://findmymobile.samsung.com/ را در مرورگر وب باز کن. برای انجام این کار می‌توانی از یکی از مرورگر‌های کامپیوتر شخصی یا مک استفاده کنی.
 2. 2
  روی SIGN IN (وارد‌شدن) کلیک کن. این دکمه‌ی آبی رنگ در وسط صفحه‌ی وب قرار دارد.
 3. 3
  اطلاعات ورود به حساب کاربری خودت را وارد کن. شماره‌ی تماس یا آدرس ایمیل حساب کاربری سامسونگ و کلمه‌ی عبور را وارد کن.
 4. 4
  روی SIGN IN (وارد‌شدن)‌ کلیک کن. با انجام این کار‌ لیستی از گوشی‌ها و تبلت‌های سامسونگ نمایش داده می‌شود.
  • اگر برای اولین بار است که وارد حساب‌ کاربری سامسونگ می‌شوی باید روی دایره‌ای که در کنار "I agree to the "Privacy Policy" (با سیاست‌های حفظ حریم‌خصوصی موافقم) و "I agree to the use of Location information" ( با اجازه‌ی استفاده از اطلاعات موقعیت مکانی موافقم)‌ قرار گرفته است کلیک کنی. سپس روی دکمه‌ی Agree (موافقم) کلیک کن.
 5. 5
  روی دستگاه سامسونگی که می‌خواهی آن را قفل کنی کلیک کن. دستگاه‌های موردنظر زیر قسمت "My devices" (دستگاه‌های من) و در منوی سمت چپ قرار دارند.
 6. 6
  روی Lock (قفل‌کردن) کلیک کن. آیکون این گزینه به‌شکل یک گوشی‌ هوشمند با یک قفل در کنار آن است و در پنجره‌ی سمت راست صفحه‌ی وب قرار دارد.
 7. 7
  روی Next (بعدی) کلیک کن. دکمه‌ی آبی رنگ این گزینه در منوی نمایش‌داده‌شده و در وسط صفحه قرار دارد. پنجره‌ی نمایش‌داده‌شده توضیح می‌دهد که با انجام این کار‌ صفحه‌نمایش قفل، یک شماره‌‌تماس ضروری روی آن نمایش و همچنین از خاموش‌شدن دستگاه سامسونگ جلوگیری می‌شود.
 8. 8
  رمز‌عبور را وارد و تایيد کن. یک رمز‌‌عبور ۸-۴ رقمی را در دو‌کار مشخص‌ شده در بالای پنچره که در بخش "Step 1" (قدم اول) قرار دارند وارد کن. رمز‌عبور باید در هر دو کادر یکسان باشد.
 9. 9
  یک شماره‌تماس وارد کن. برای وارد‌کردن شماره‌تماس ضروری برای برقراری تماس از کادر متنی موجود در قمست "Step 2" (قدم دوم) استفاده کن.
  • اگر شماره‌‌تماس مورد‌نظر یک شماره‌ی بین المللی است، از منوی‌کشویی بالای کادر متنی گزینه‌ی "International" (بین‌المللی) را انتخاب کن.
 10. 10
  پیغامی را برای نمایش در صفحه‌ی قفل شده وارد کن. این همان پیغامی است که بعد از قفل‌کردن گوشی روی صفحه‌نمایش قفل‌شده نمایش داده می‌شود. متن پیغام پیش‌فرض "This phone has been lost" (این تلفن گم شده است) می‌باشد.
 11. 11
  روی Lock (قفل)‌ کلیک کن. دکمه‌ی آبی رنگ این گزینه در پایین صفحه قرار دارد. با انجام این کار گوشی مورد‌نظر قفل می‌شود.
  • اگر گوشی را پیدا کردی، رمز عبور را وارد کن و روی Ok (تایید) بزن تا قفل آن باز شود.
 12. 12
  در‌صورت‌ نیاز اطلاعات داخل گوشی را پاک کن. اگر فکر می‌کنی گوشی دزدیده شده است،‌ می‌توانی اطلاعات موجود در آن را پاک کنی تا به دست کسی نیافتد. برای پاک‌کردن اطلاعات گوشی‌های سامسونگ مراحل زیر را دنبال کن:
  • روی Erase data (پاک‌کردن اطلاعات) که زیر آیکون سطل‌آشغال و در سمت راست پنجره قرار دارد کلیک کن.
  • روی Erase (پاک‌کردن) کلیک کن.
روش 4
روش 4 از 4:

تماس با مقامات

 1. 1
  با شرکت ارائه‌دهنده‌ی خدمات تلفن همراه تماس بگیر. اگر از دزدیده‌شدن گوشی مطمئن هستی باید با شرکت خدمات دهنده‌ی خودت تماس بگیری. شرکت ارائه‌دهنده‌ی خدمات تلفن همراه می‌تواند سرویس خط تلفن مورد‌نظر را غیرفعال کند و مانع برقراری تماس تلفنی یا پیامک توسط دزد شود. شرکت خدمات‌دهنده همچنین می‌تواند شماره‌ی IMEI گوشی را که برای گزارش به پلیس نیاز است را در اختیارت قرار بدهد. از اطلاعات زیر برای تماس با شرکت ارائه‌دهنده‌ی خدمات تلفن همراه خودت استفاده کن:
  • همراه اول: ۹۸۹۱۲۹۹۹۰+
  • ایرانسل: ۹۸۹۳۷۳۰۰۰۰۰۰+
  • رایتل: ۹۸۹۲۰۲۰۰۰۰۰۰+
  • تالیا: ۹۸۹۳۲۹۹۹۰۰۰۰+
 2. 2
  با پلیس ۱۱۰ یا کلانتری تماس بگیر. با پلیس ۱۱۰ تماس بگیر و سپس به کلانتری محله‌ برو و دزدیده‌شدن گوشی را گزارش کن. تا جایی که ممکن است جزئیات بیشتری را در اختیار آن‌ها قرار بده و حتماً شماره‌ی IMEI گوشی را ‌همراه داشته باش زیرا این شماره برای تهیه‌ی اکثر گزارش‌های پلیس نیاز است. گزارش به پلیس نه‌تنها به پیدا‌شدن گوشی کمک می‌کند بلکه در‌صورت بروز اتهام‌های کلاه‌برداری ثابت می‌کند که گوشی تو در آن زمان دزیده شده است؛‌ همچنین می‌توانی از بیمه ادعای خسارت کنی.
 3. 3
  درصورت نیاز با شرکت بیمه تماس بگیر. اگر گوشی بیمه شده است، می‌توانی بعد از گزارش به پلیس و دریافت شماره‌ی پیگری، روند جایگزینی آن را شروع کنی. برای دریافت دستور‌العمل‌های لازم با شرکت بیمه‌ی خودت تماس بگیر.

نکات

 • همه‌ی تلفن‌های اندروید با سایت سامسونگ سازگار نیسستند، ولی باید بتوانی از هر دو گزینه‌ی Find My Device (دستگاه من را پیدا کن) و Find My Mobile (موبایل من را پیدا کن) برای تلفن‌های اندرویدی سامسونگ استفاده کنی.

هشدارها

 • هرگز سعی نکن تلفن دزدیده‌شده را خودت بازیابی کنی، بگذار جستجو و بازیابی آن توسط پلیس انجام شود.

مقالات مرتبط ویکی‌هاو

میلی‌ لیتر (mL) را به گرم (g) تبدیل کنیممیلی‌ لیتر (mL) را به گرم (g) تبدیل کنیم
تخفیف را محاسبه کنیمتخفیف را محاسبه کنیم
قطر یک دایره را محاسبه کنیمقطر یک دایره را محاسبه کنیم
حجم را بر مبنای لیتر محاسبه کنیمحجم را بر مبنای لیتر محاسبه کنیم
متر مربع را حساب کنیممتر مربع را حساب کنیم
به سوال حالت چطور است، جواب بدهیمبه سوال حالت چطور است، جواب بدهیم
رادیان را به درجه تبدیل کنیمرادیان را به درجه تبدیل کنیم
درجه را به رادیان تبدیل کنیمدرجه را به رادیان تبدیل کنیم
گرم را به مول تبدیل کنیمگرم را به مول تبدیل کنیم
عرض از مبدأ را پیدا کنیمعرض از مبدأ را پیدا کنیم
فاصله ی بین دو نقطه را پیدا کنیمفاصله ی بین دو نقطه را پیدا کنیم
ایمیل های قدیمی را در Gmail‌ پیدا کنیمایمیل های قدیمی را در Gmail‌ پیدا کنیم

در مورد ویکی‌هاو

کادر فنی ویکی‌هاو
به‌طور مشارکتی نوشته شده با همکاری:
نویسنده‌ی عضو ویکی‌هاو
این مقاله توسط تیم آموزش‌دیده‌ی ویراستاران و پژوهشگرانی که صحت و جامعیت آن را تأیید کرده‌اند، به‌طور مشارکتی نوشته شده است. تیم مدیریت محتوای ویکی‌هاو با دقت کار ویراستاران را زیر نظر دارد تا اطمینان حاصل شود که تمامی مقالات طبق پژوهش‌های معتبر صحیح هستند و استانداردهای بالای کیفی ما را دارند. این مقاله ۴٬۸۴۵بار مشاهده شده است.
از این صفحه ۴٬۸۴۵بار بازدید شده‌است.

آیا این مقاله کمکتان کرد؟