درست است که سوراخ کردن گوش می‌تواند به جذاب‌تر شدنت کمک کند ولی انجام این کار به ظرافت خاصی نیاز دارد و کمی ریسکی است. اگر واقعاً خودت می‌خواهی این کار را بکنی و پیش متخصص نروی، می‌توانی برای سوراخ کردن گوش‌‌هایت مراحل زیر را به ترتیب انجام بدهی. البته اگر هنوز به سن قانونی نرسیده‌ای، ابتدا از والدینت اجازه بگیر.

بخش 1
بخش 1 از 3:

آمادگی برای سوراخ‌کردن گوش

 1. 1
  برای ضدعفونی‌کردن گوش‌هایت از پنبه‌ یا دستمال‌ الکلی ایزوپروپیل ۷۰% بسته‌بندی‌ استفاده کن. باید طوری گوشت را ضدعفونی کنی که همه‌ی باکتری‌هایی که ممکن است بعداً وارد سوراخ شوند از بین بروند. صبر کن تا الکل خشک شود و بعد گوشت را سوراخ کن.[۱]
  • برای استریل‌کردن گوش‌ها می‌توانی از آب‌اکسیژنه یا الکل تزریقاتی هم استفاده کنی.
 2. 2
  نقطه‌ای را که می‌خواهی سوراخ کنی، علامت بگذار. بهتر است نقطه‌ای که باید سوراخ شود را از قبل مشخص کنی وگرنه ممکن است سوراخ در جای مناسب ایجاد نشود و خیلی بالا یا پایین‌ قرار بگیرد. اگر هر دو گوش را سوراخ می‌کنی روبه آینه به‌دقت چک کن تا علامت‌هایی که گذاشته‌ای در یک خط باشند.
  • اگر قبلا هم گوشت را سوراخ کرده‌ای و می‌خواهی سوراخ دوم یا سوم را ایجاد کنی حتماً فاصله‌ی کافی بین سوراخ‌ها در نظر بگیر تا بدون اینکه گوشواره‌ها به هم بخورند بتوانی به هر دو سوراخ، گوشواره آویزان کنی. فاصله‌ی سوراخ‌ها را خیلی زیاد در نظر نگیر چون چندان جالب نمی‌شود.
 3. 3
  یک سوزن استریل پیرسینگ تهیه کن. وسط سوزن‌ پیرسینگ، توخالی است تا وقتی سوراخ را با سوزن درست کردی به‌راحتی بتوانی گوشواره را از وسط آن رد کنی. از سوزن مشترک با دیگران استفاده نکن چون احتمال دارد باعث عفونت شود. سوزن‌های پیرسینگ را می‌توانی از فروشگاه‌های آنلاین و مراکز پیرسینگ تهیه کنی.
  • حتماً از سوزنی استفاده کن که یک شماره از گوشواره‌ای که می‌خواهی استفاده کنی، بزرگ‌تر باشد. سوزن‌ شماره ۱۵ برای گوشواره‌‌ی حلقه‌ای شماره ۱۶ کاملاً مناسب است.
  • می‌توانی یک بسته حاوی ابزار سوراخ‌کردن گوش بخری. برخی از این بسته‌ها یک جفت گوشواره‌ی استریل مخصوص سوراخ‌کردن گوش دارند که داخل منگنه فنری گذاشته می‌شوند. این بسته مخصوص پیرسینگ گوش را می‌توانی از فروشگاه‌های آرایشی بهداشتی بخری. حتماً دستورالعمل‌ روی بسته را دقیقاً بخوان و رعایت کن.
 4. 4
  گوشواره‌های مخصوص پیرسینگ گوش را بردار. بهترین ابزار برای سوراخ‌کردن نرمه یا جدیداً غضروف گوش، گوشواره‌های خاصی به نام اِستاد هستند. اِستاد شماره ۱۶ با طول ۱۰ میلیمتر، اندازه‌ی مناسبی دارد، این طول در صورت متورم شدن گوش که می‌تواند ضخامت گوش را حتی دوبرابر کند، بسیار مناسب است.
  • بعضی جواهرفروشی‌ها، گوشواره‌های مخصوص پیرسینگ گوش را می‌فروشند، این گوشواره‌ها نوک خیلی تیزی دارند که شبیه به سوزن است. این گوشواره‌ها مناسب هستند چون وقتی به سوراخی که با سوزن ایجاد کرده‌ای فرو می‌روند، سوراخ را گشادتر می‌کنند.
  • اگر امکانش را داری گوشواره‌هایی از جنس فلزهای باکیفیت‌ مثل نقره یا تیتانیوم بخر. کیفیت بالای فلز، احتمال عفونت گوش یا بروز حساسیت را کمتر می‌کند. بعضی افراد به فلزات با کیفیت پایین‌ مثل فلزات آب‌طلا‌دارحساسیت دارند.
 5. 5
  سوزن را با شعله استریل کن. از سوزن‌هایی که دیگران قبلاً استفاده کرده‌اند، استفاده نکن، سوزن باید در بسته‌ی استریل باشد. سوزن را آنقدر روی آتش نگه‌دار تا نوک آن قرمز شود. موقع سوراخ‌کردن باید دستکش‌های لاتکس استریل دستت کنی تا باکتری‌های دست، سوزن را آلوده نکنند. حتماً دوده روی سوزن را پاک کن. سوزن را با الکل غلیط‌‌‌‌تر از ۱۰% یا آب‌اکسیژنه تمیز کن. حواست باشد که سوزن با این کار کاملاً استریل نمی‌شود و همه میکروب‌های احتمالی روی سوزن از بین نمی‌روند. تنها راه استریل‌کردن کامل ابزار پیرسینگ استفاده از اتوکلاو است. [۲]
  • می‌توانی سوزن را با آب جوش استریل کنی. وقتی آب در حال جوشیدن است سوزن را در آن بینداز و بگذار ۵ تا ۱۰ دقیقه بجوشد. سوزن را با انبر بردار و فقط با دستکش لاتکس استریل از آن استفاده کن. آب‌اکسیژنه یا الکل را به سوزن بمال. [۳]
 6. 6
  دستت را با آب و صابون بشور. با این کار احتمال انتشار عفونت کمتر می‌شود. بعد از اینکه دست‌هایت را شستی، دستکش لاتکس بپوش.
 7. 7
  موهایت را از جایی که می‌خواهی سوراخ کنی دور کن. مو بین گوش و گوشواره تیز گیر می‌کند و ممکن است وارد سوراخی شود که با سوزن ایجاد کرده‌ای. اگر امکان دارد موهایت را در بالای سرت ببند و از گوشت دور کن.
بخش 2
بخش 2 از 3:

سوراخ‌کردن گوش

 1. 1
  شیء محکمی پیدا کن تا پشت گوشت بگذاری. حتماً باید چیزی پشت گوش باشد تا وقتی سوزن را فشار می‌دهی تصادفاً گردنت را زخمی نکنی. قالب صابون و چوب پنبه برای این کار مناسب هستند. از سیب یا سیب‌زمینی استفاده نکن اگرچه در فیلم‌ها ممکن است از این مواد خوراکی استفاده ‌کنند. سیب، سیب‌زمینی یا سایر موادغذایی حاوی باکتری هستند و باعث عفونت سوراخ گوش می‌شوند. [۴]
  • اگر امکان دارد از یک یا چند دوست کمک بخواه. می‌توانی از آن‌ها بخواهی که چوب پنبه را پشت گوشت نگه دارند یا اگر به آن‌ها اعتماد داری بخواهی تا آن‌ها گوشت را سوراخ کنند. وقتی کسی کمکت می‌کند، سوراخ‌کردن گوش خیلی ساده‌تر می‌شود.
 2. 2
  سوزن را در نقطه‌ی مناسب بگذار. سوزن باید عمود بر نرمه‌ی گوش باشد. یعنی باید با علامتی که روی گوش گذاشته‌ای، زاویه‌ی تقریباً نود درجه‌ داشته باشد. اگر سوزن را در این وضعیت قرار بدهی بهتر و مؤثرتر می‌تواند از گوش عبور کند.
 3. 3
  نفس عمیقی بکش و سوزن را خیلی نرم از گوشت عبور بده. مطمئن شو که از همان نقطه‌ای عبور می‌کند که علامت گذاشته‌ای. شاید وقتی سوزن از گوش عبور می‌کند صدای چرق را بشنوی، نترس! سوزن را تکان بده و با کمی تغییر زاویه به کارت ادامه بده. اگر از سوزن توخالی استفاده می‌کنی، گوشواره را از مرکز سوزن عبور بده. [۵]
 4. 4
  گوشواره را به گوشت بینداز. بعد از اینکه گوش را سوراخ کردی وقتی هنوز سوزن به گوش است، میله‌ی گوشواره را وارد لوله‌ی توخالی سوزن کن و بعد آن را کاملاً از گوش رد کن. این کار باعث می‌شود تا گوشواره راحت در سوراخ جدید جا بگیرد.
 5. 5
  ‍سوزن پیرسینگ را خارج کن. به‌آرامی سوزن را از گوش بیرون بکش و مطمئن شو که گوشواره سر جایش باقی می‌ماند. حواست باشد که این بخش از کار احتمالاً دردناک است پس عجله نکن چون حتماً دلت نمی‌خواهد گوشواره بیرون بیاید یا مجبور شوی دوباره گوش را سوراخ کنی.
  • حواست به این باشد که اگر گوشواره‌ای در سوراخ نباشد احتمالاً سوراخ گوش بعد از چند دقیقه بسته می‌شود. اگر گوشواره بیرون آمد به‌سرعت دوباره آن را استریل کن و سعی کن آن را دوباره از سوراخ رد کنی. اگر از سوراخ رد نشد باید دوباره گوشت را سوراخ کنی.
بخش 3
بخش 3 از 3:

مراقبت از گوشی که سوراخ کردیم

 1. 1
  بگذار گوشواره حداقل شش هفته در سوراخ گوشت بماند. در این مدت، اصلاً گوشواره را بیرون نیاور. بعد از اینکه شش هفته گذشت می‌توانی گوشواره را بیرون بیاوری اما باید فوراً آن را با گوشواره‌ی دیگری عوض کنی. اغلب شش ماه تا یک سال زمان می‌برد تا سوراخ کاملاً شکل بگیرد و وقتی آن را مدتی بدون گوشواره رها می‌کنی، بسته نشود. [۶]
 2. 2
  هر روز محل سوراخ را بشور. گوشت را با محلول آب‌نمک گرم بشور. از نمک دریا یا نمک فرنگی (نمک اِپسوم) به‌جای نمک معمولی آشپزخانه استفاده کن. نمک، سوراخ گوش را تمیز می‌کند و از عفونت جلوگیری می‌کند. تا وقتی سوراخ کاملاً ترمیم نشده است (تقریباً شش هفته) ، سوراخ گوش را مرتب تمیز کن. بعد از اینکه گوش سوراخ شد از الکل برای تمیزکردن آن استفاده نکن. [۷]
  • یک راه ساده برای تمیزکردن گوش، پیداکردن فنجان کوچکی به‌اندازه گوش و ریختن محلول آب‌نمک در آن است. حوله‌ای را زیر فنجان بگذار (تا سرریز آب‌نمک را جذب کند) و بعد روی مبل دراز بکش و گوشت را آرام در آب‌نمک گرم فرو ببر. پنج دقیقه صبر کن چون این کار باعث می‌شود گوش به‌خوبی روز اولش شود! پیمانه‌ای به‌اندازه‌ی ۱ فنجان یا ۲۵۰ سی‌سی برای این کار خیلی مناسب است.
  • می‌توانی یک دستمال پنبه‌ای بهداشتی را در محلول آب‌نمک گرم فرو ببری و آن را به سوراخ گوش و اطراف آن بمالی.
  • محلول‌های ضدعفونی کننده‌ای وجود دارند که به طور اختصاصی برای گوش‌های پیرسینگ‌شده تولید می‌شوند. می‌توانی این محلول‌ها را از فروشگاه‌های آرایشی بهداشتی بخری. دستمال پنبه‌ای بهداشتی را در محلول خیس کن و بعد داخل و اطراف سوراخ گوشت را حداقل یک‌بار در روز تمیز کن.
 3. 3
  وقتی گوشواره‌ات را تمیز می‌کنی آن را بچرخان. میله‌ی گوشواره را بگیر (بخشی که جلوی گوش است) و آن را طوری بچرخان که در سوراخ بچرخد. با این کار سوراخی که در گوش ایجاد کرده‌ای باز می‌شود و مانع از این می‌شود که سوراخ خیلی تنگ شده و دور گوشواره بسته شود. [۸]
 4. 4
  بعد از شش هفته، گوشواره‌های مخصوص پیرسینگ را بیرون بیاور و گوشواره‌های جدید را به گوشت بینداز. بعد از اینکه گوشواره‌‌ی اصلی را بیرون آوردی و سوراخ گوش را تمیز کردی فوراً گوشواره‌ی جدید را به گوشت آویزان کن.
  • بهترین حالت این است که گوشواره‌ها از جنس فولاد جراحی، تیتانیوم یا نوبیوم باشند چون این مواد مانند مواد ارزان‌تر باعث عفونت نمی‌شوند.

نکات

 • وقتی می‌خوابی حتماً از بالشی استفاده کن که بافت ملحفه‌اش درشت و شل نباشد. اگر بافت پارچه شل باشد ممکن است گوشواره به آن گیر کند و درد زیادی ایجاد کند.
 • نیم ساعت قبل از اینکه گوشت را سوراخ کنی اَدویل یا داروی ضد درد دیگری بخور تا دردی که موقع سوراخ کردن گوش احساس می‌کنی، کمتر شود. عده‌ای معتقدند مصرف داروهای ضد درد، سرعت لخته‌‌شدن خون در ناحیه‌ی سوراخ را کم می‌کند. با مسئولیت خودت می‌توانی این داروها را مصرف کنی.
 • درباره‌ی اینکه آیا باید گوشواره‌ها را به طور منظم چرخاند یا نه، اختلاف نظرهایی هست. اگر گوشواره‌ها را نچرخانی ممکن است سوراخ تنگ‌تر شود و به گوشواره بچسبد و شاید وقتی می‌خواهی گوشواره را بیرون بیاوری اذیتت کند. ولی چرخاندن گوشواره هم باعث می‌شود ترمیم سوراخ کندتر شود یا گردوغبار وارد سوراخ شود و احتمال عفونت را بیشتر ‌کند. اگر تصمیم گرفتی که گوشواره‌ات را بچرخانی، این کار را با احتیاط و فقط وقتی گوشواره را تمیز می‌کنی انجام بده.
 • از قبل زیاد به سوراخ‌کردن گوش فکر نکن چون باعث می‌شود تا درد آن بیشتر شود.
 • قبل از سوراخ‌کردن گوش، آن را ۵ دقیقه با یک تکه یخ بی‌حس کن. این کار درد را کمتر می‌کند.
 • برای پاک‌کردن اطراف گوشواره و جاهایی که دسترسی به آن‌ها سخت است از گوش‌پاک‌کن استفاده کن.
 • قبل از سوراخ‌کردن گوش، آسپرین یا داروهای مشابه نخور چون این داروها، خون را رقیق می‌کنند و شاید از لخته شدن خون جلوگیری کنند.
 • وقتی گوشت را تمیز می‌کنی سعی کن محلول را به گوش نمالی بلکه محلول را روی آن بپاش یا به‌آرامی خیسش کن.
 • آب‌نمک بهترین راه برای تمیزکردن گوش است، مواد دیگر مثل نارون کوهی، الکل مالیدنی و محلول کِلِر که مخصوص گوش است، باکتری‌های خوب و بد را با هم از بین می‌برند. می‌توانی از صابون ساده‌ی داو هم استفاده کنی چون این صابون برای پوست‌های حساس تولید می‌شود.

هشدارها

 • مراجعه به متخصص برای سوراخ‌کردن گوش خیلی کم دردسرتر از این است که خودت گوشت را سوراخ کنی.
 • اگر واقعاً نمی‌دانی چطور باید گوشت را سوراخ کنی پیش متخصص برو و برای سوراخ‌کردن گوشت از تفنگ پیرسینگ، سنجاق قفلی یا گوشواره‌های کهنه سوراخ کردن استفاده نکن. سنجاق قفلی‌ها از ماده‌ی مناسب (یا بی‌خطری) ساخته نشده‌اند. نمی‌توان تفنگ‌های پیرسینگ را به‌خوبی استریل کرد و زینت‌آلاتی که استفاده می‌شوند، مانند یک شیء غیر نوک‌تیز فشار ایجاد می‌کنند و باعث مرگ بافت گوش می‌شوند.
 • اجازه نده سوراخ گوشت عفونت کند! اگر سوراخ گوشت عفونت کرد گوشواره را بیرون نیاور! این کار باعث می‌شود تا عفونت در نرمه‌ی گوش حبس شود و مشکلات زیادی مثل آبسه ایجاد ‌کند. گوش را دائماً با آب‌نمک گرم بشور. اگر عفونت از بین نرفت به پزشک مراجعه کن.

مقالات مرتبط ویکی‌هاو

بند کفش را گره بزنیمبند کفش را گره بزنیم
قد خودمان را اندازه بگیریمقد خودمان را اندازه بگیریم
طلای اصل را از طلای تقلبی تشخیص بدهیمطلای اصل را از طلای تقلبی تشخیص بدهیم
شماره مدل کفش نایکی را پیدا کنیمشماره مدل کفش نایکی را پیدا کنیم
کفش ها را سریع خشک کنیمکفش ها را سریع خشک کنیم
رنگ ابرو را پاک کنیمرنگ ابرو را پاک کنیم
ساعت Baby G را تنظیم کنیمساعت Baby G را تنظیم کنیم
موم شکری درست کنیمموم شکری درست کنیم
چسب قطره‌ای را از روی پوست پاک کنیم
سایز کفش خود را پیدا کنیم
رشد موهای بدن را کاهش بدهیمرشد موهای بدن را کاهش بدهیم
با وازلین مژه‌های‌مان را بلندتر کنیمبا وازلین مژه‌های‌مان را بلندتر کنیم
تشخیص بدهیم که کفش‌های Vans ما تقلبی هستندتشخیص بدهیم که کفش‌های Vans ما تقلبی هستند
تناژ پوست خود را تشخیص بدهیمتناژ پوست خود را تشخیص بدهیم

در مورد ویکی‌هاو

Sasha Blue
به‌طور مشارکتی نوشته شده با همکاری:
Sasha Blue
این مقاله توسط تیم آموزش‌دیده‌ی ویراستاران و پژوهشگرانی که صحت و جامعیت آن را تأیید کرده‌اند، به‌طور مشارکتی نوشته شده است. این مقاله ۵٬۱۸۵بار مشاهده شده است.
از این صفحه ۵٬۱۸۵بار بازدید شده‌است.

آیا این مقاله کمکتان کرد؟