اگر کف‌شوی فاضلاب بسته شده است و هیچ مواد لوله‌باز‌کنی برای رفع گرفتگی آن نداری، نگران نباش؛ می‌توانی با استفاده از سرکه و نمک ید‌دار، خودت محلول لوله‌باز‌کن درست کنی. ترکیب سایندگی نمک همراه با قدرت پاک‌کنندگی سرکه باید بتواند شدید‌ترین گرفتگی‌ها را هم از بین ببرد. همچنین اضافه‌کردن آب جوش به این ترکیب باعث می‌شود مخلوط با فشار وارد لوله‌ها شود.

روش 1
روش 1 از 3:

با استفاده از ترکیب نمک و سرکه

 1. 1
  نمک و سرکه را با‌هم مخلوط کن. یک فنجان نمک را داخل یک کاسه‌ی کوچک بریز. یک فنجان سرکه به آن اضافه کن. مخلوط را خوب هم بزن تا نمک کاملاً خیس شود. مخلوط را آنقدر هم بزن تا نرم و یک‌دست شود.
  • نصف لیوان آب‌لیمو را به مخلوط اضافه کن و خوب هم بزن؛ قدرت اسیدی لیمو باعث می‌شود خمیر به‌دست‌آمده بهتر بتواند لوله را باز کند.
  • اگر گرفتگی در عمق لوله است یا اگر به مخلوط آب‌لیمو اضافه نکرده‌ای، سرکه‌ی بیشتری اضافه کن تا مخلوط رقیق‌تر شود و راحت‌تر داخل لوله حرکت کند.
 2. 2
  مخلوط را در کف‌شوی بریز. ابتدا درپوش کف‌شوی را بردار. مخلوط را مستقیماً داخل کف‌شوی بریز. داخل کف‌شوی را آنقدر با مخلوط پر کن تا گرفتگی‌ها آن را کاملاً جذب کنند. اجازه بده مخلوط ۱۵ دقیقه در لوله بماند و تا‌حد‌امکان جذب گرفتگی‌های داخل کف‌شوی شود. اگر گرفتگی زیاد است، بگذار ترکیب ۳۰ دقیقه در لوله بماند.
  • اگر نمی‌توانی درپوش کف‌شوی را برداری، سرکه‌ی بیشتری به مخلوط اضافه کن تا رقیق‌تر شود.
 3. 3
  کف‌شوی را با آب جوش بشوی. دو فنجان آب را داخل کتری بجوشان. سپس آب را مستقیماً داخل کف‌شوی بریز. این کار را به‌آرامی انجام بده تا مخلوط به‌سمت بالا برنگردد و باعث سوختگی نشود. آرام‌ریختن آب همچنین باعث می‌شود آب گرم مستقیماً داخل کف‌شوی و روی گرفتگی بریزد و با برخورد به اطراف سرد نشود.
  • به‌جای استفاده از آب گرم شیر، از آب جوش استفاده کن زیرا کمی طول می‌کشد تا آب شیر کاملاً گرم شود.
روش 2
روش 2 از 3:

مخلوط‌کردن جوش شیرین، نمک و سرکه

 1. 1
  مواد را به‌صورت خشک داخل کف‌شوی بریز. از یک فنجان کوچک یا لیوان برای انجام این کار استفاده کن. ابتدا نصف فنجان جوش‌شیرین و بعد یک‌چهارم فنجان نمک را داخل فنجان بریز. مواد را هم بزن تا به‌صورت یک‌دست مخلوط شود. درپوش کف‌شوی را بردار و مواد را داخل کف‌شوی بریز.[۱]
 2. 2
  سرکه‌ی گرم را اضافه کن. یک فنجان سرکه را داخل مایکروفر یا روی اجاق بگذار. وقتی سرکه شروع به جوشیدن کرد، آن را مستقیماً داخل کف‌شوی بریز. کف‌شوی را بلافاصله با درپوش یا کف لیوانی که که برای مخلوط‌کردن مواد از آن استفاده کرده بودی، بپوشان زیرا جوش‌شیرین باعث کف‌کردن و حباب‌زدن سرکه می‌شود. برای گرفتن نتیجه‌ی بهتر، کاری کن مواد تا‌حد‌امکان داخل کف‌شوی بماند.[۲]
 3. 3
  کف‌شوی را با آب جوش بشوی. ۱۵ دقیقه صبر کن تا تا گرفتگی‌ها مخلوط را کاملاً جذب کنند. اگر گرفتگی زیاد است، ۳۰ دقیقه صبر کن. در این حین، دو فنجان آب را بجوشان. بعد از اینکه مخلوط به اندازه‌ی کافی جذب گرفتگی‌ها شد، درپوش کف‌شوی را بردار و آب جوش را داخل آن بریز تا کاملاً شسته شود؛‌ سپس کف‌شوی را با آب گرم بشوی.[۳]
روش 3
روش 3 از 3:

با استفاده از نمک

 1. 1
  نمک را داخل کف‌شوی بریز. اگرچه حالت اسیدی سرکه به حل‌شدن چربی‌ها و گرفتگی‌های دیگر کمک می‌کند ولی نمک نیز به‌تنهایی داخل لوله را پاک می‌کند زیرا زبر و ساینده است. نصف فنجان نمک را اندازه بگیر. سپس آن را مستقیماً داخل کف‌شوی بریز.[۴]
 2. 2
  کف‌شوی را با آب جوش بشوی. ابتدا دو لیتر آب را بجوشان. آب را به‌آرامی داخل کف‌شوی بریز. آب را مستقیماً داخل کف‌شوی بریز تا مانع از برگشت آب به‌سمت بالا و سوختگی شود. بعد از انجام این کار، کف‌شوی را با آب گرم بشوی تا گرفتگی‌ها با فشار آب از بین بروند. [۵]
 3. 3
  این کار را تکرار کن. از‌آنجایی‌که فقط از نمک استفاده می‌کنی، احتمالاً باید این کار را چند بار انجام بدهی تا گرفتگی از بین برود. نمک را یک‌مرتبه اضافه نکن بلکه هر بار نصف فنجان نمک را داخل کف‌شوی بریز و با آب جوش بشوی.[۶] از ریختن بیش از حد نمک به‌صورت یک‌باره خودداری کن.

نکات

 • این مراحل برای سیستم‌های فاضلاب سپتیک مناسب هستند.
 • اگر گرفتگی باز نشد، مراحل را دوباره تکرار کن.
 • برای شست‌و‌شوی کف‌شوی همیشه از آب جوش یا داغ استفاده کن، نه آب سرد یا ولرم؛ هر‌چقدر آب گرم‌تر باشد،‌ چربی‌های بیشتری را حل می‌کند.
 • برای گرفتگی‌های شدید‌تر، قبل از ریختن هر چیز دیگر، داخل کف‌شوی آب جوش بریز تا چربی‌ها تا‌حد‌امکان حل شوند و از بین بروند و موادی که بعداً داخل آن می‌ریزی به قسمت‌های بیشتری برسد.
 • در صورت لزوم، یک چوب‌لباسی سیمی را صاف کن و سعی کن باقیمانده‌ی مو یا چیز‌های جامد دیگری که در کف‌شوی گیر کرده است را خارج کنی.

چیز‌هایی که نیاز داری

 • نمک
 • سرکه
 • فنجان یا کاسه
 • قاشق
 • جوش‌شیرین (اختیاری)
 • آب‌لیمو (اختیاری)
 • آب جوش

مقالات مرتبط ویکی‌هاو

چگونه قفل در را باز کنیم
برچسب را از سطوح پلاستیکی جدا کنیمبرچسب را از سطوح پلاستیکی جدا کنیم
زاویه را محاسبه کنیمزاویه را محاسبه کنیم
از شر کلاغ ها خلاص شویماز شر کلاغ ها خلاص شویم
اندازه ها را از روی خط کش بخوانیماندازه ها را از روی خط کش بخوانیم
لباس‌های سفید را دوباره سفید کنیملباس‌های سفید را دوباره سفید کنیم
از جوش شیرین برای شستن لباس ها استفاده کنیماز جوش شیرین برای شستن لباس ها استفاده کنیم
پاور بانک را شارژ کنیمپاور بانک را شارژ کنیم
از شر بید کاغذ خلاص شویماز شر بید کاغذ خلاص شویم
لکه چربی یا روغن را از روی لباس پاک کنیملکه چربی یا روغن را از روی لباس پاک کنیم
خاک باغچه را آماده کنیمخاک باغچه را آماده کنیم
آلوئه ورا را هرس کنیمآلوئه ورا را هرس کنیم

در مورد ویکی‌هاو

Kadi Dulude
به‌طور مشارکتی نوشته شده با همکاری:
Kadi Dulude
این مقاله توسط تیم آموزش‌دیده‌ی ویراستاران و پژوهشگرانی که صحت و جامعیت آن را تأیید کرده‌اند، به‌طور مشارکتی نوشته شده است. این مقاله ۲٬۶۵۹بار مشاهده شده است.
رده‌ها: خانه و باغچه
از این صفحه ۲٬۶۵۹بار بازدید شده‌است.

آیا این مقاله کمکتان کرد؟