گرفتگی توالت معمولاً در بدترین موقع ممکن اتفاق می‌افتد. خوشبختانه در اکثر موارد می‌توانی بدون تماس با لوله‌کش و پرداخت هزینه، خودت گرفتگی را باز کنی. اکثر گرفتگی‌ها با تلمبه‌ی چاه بازکن مناسب یا مایع لوله‌بازکن یا ترکیب آب داغ، جوش شیرین و سرکه باز می‌شوند. برای رفع گرفتگی‌های عمیق‌تر باید از فنر لوله‌بازکن یا جاروبرقی استفاده کنی.

روش 1
روش 1 از 7:

بازکردن توالت با تلمبه‌ی چاه بازکن

 1. 1
  اول جلوی سرریز توالت را بگیر. اگر توالت بعد از کشیدن سیفون خوب تخلیه نمی‌شود دوباره سیفون را نکش چون این کار آب بیشتری را به کاسه‌ی توالت می‌ریزد. به‌جای این کار، درپوش مخزن سیفون را بردار و دریچه‌ی آبراه را ببند. بستن دریچه‌ی آبراه باعث می‌شود آب بیشتری وارد کاسه‌ی توالت نشود.
  • دریچه‌ی آبراه شبیه به درپوش فاضلاب است که به یک زنجیر متصل شده است.
  • آب مخزن سیفون، کثیف نیست پس اشکالی ندارد که دستت را وارد آب کنی تا دریچه‌ را ببندی.
 2. 2
  دور توالت روی زمین روزنامه یا دستمال کاغذی حوله‌ای پهن کن تا اگر آبی بیرون پاشید، جذب کند. کاغذ باعث می‌شود تا بعداً نظافت دستشویی راحت‌تر باشد. بهتر است فن تهویه را روشن کنی و پنجره را باز کنی تا بوی بد بیرون برود.
  • اگر گرفتگی شدید است، دستکش لاستیکی بپوش. توالت‌ محیط کثیفی است اما یک جفت دستکش لاستیکی خوب مخصوص نظافت از تو در برابر آلودگی محافظت می‌کند. بهتر است از دستکش‌‌هایی که تا آرنج را می‌پوشاند استفاده کنی.
  • می‌توانی لباس‌های کهنه بپوشی تا اگر کثیف شدند چیزی از دست نداده باشی.
 3. 3
  ببین می‌توانی گرفتگی را باز کنی. اگر می‌توانی چیزی را که باعث گرفتگی شده ببینی، دستت را داخل لوله کن و اگر امکانش هست آن را از توالت بیرون بکش. اگر نمی‌توانی با دست مانع را بیرون بیاوری اما مطمئنی یک شیٔ (مثلاً اسباب‌بازی) در توالت گیر کرده و باعث گرفتگی شده، مرحله‌ی بازکردن با تلمبه را نادیده بگیر و مستقیم به سراغ روش بعدی برو.
 4. 4
  از یک تلمبه‌ی چاه بازکن خوب استفاده کن. بهتر است از یک تلمبه‌ی چاه بازکن لاستیکی محکم و توپی‌شکل یا تلمبه‌ای که لبه‌ی لاستیکی‌اش به بیرون خم می‌شود و محفظه‌ی غیرقابل‌نفوذی ایجاد می‌کند، استفاده کنی. از تلمبه‌های ارزان کوچک که سر آنها شبیه به فنجان است استفاده نکن. این نوع تلمبه‌ها معمولاً به درد این کار نمی‌خورند.[۱]
  • قبل از استفاده از تلمبه آن را زیر آب داغ بگیر. این کار تلمبه را نرم می‌کند و به ایجاد محفظه‌ی غیرقابل نفوذ کمک می‌کند.
 5. 5
  تلمبه را داخل کاسه‌ی توالت کن. تلمبه باید کاملاً لوله‌ی تخلیه‌ی آب را بپوشاند. برای اینکه تلمبه بتواند مؤثر باشد باید کاملاً در آب فرو رود. در داخل لوله‌ی فاضلاب باید آب را فشرده کرده و به بیرون بکشی نه هوا را. اگر لازم بود از دستشویی مقداری آب به کاسه‌ی توالت بریز.
  • تلمبه را در سوراخ بالا پایین ببر. ابتدا آرام شروع کن چون تلمبه‌ی اول هوا را به کاسه می‌راند. تلمبه را به پایین فشار بده و بعد سریع بالا بکش تا اگر چیزی گیرکرده تکان بخورد و شل شود. تلمبه‌زدن را آنقدر ادامه بده تا آب جریان پیدا کند. شاید برای باز شدن توالت لازم باشد ۱۵ تا ۲۰ بار تلمبه‌ بزنی.[۲] صبور باش. اگر شی سختی در مسیر لوله گیر نکرده باشد چندبار تلمبه‌زدن برای باز شدن لوله کافی است. شاید تلمبه فوراً مؤثر نباشد اما اغلب بعد از چند بار تلمبه‌زدن و کشیدن سیفون لوله باز می‌شود، هر بار باید ده بیست مرتبه تلمبه بزنی.
 6. 6
  سیفون توالت را بکش تا مطمئن شوی که آب تخلیه می‌شود. اگر تلمبه‌زدن باعث خالی شدن کاسه‌ی توالت می‌شود اما مانع همچنان جریان آب را بسته، تلمبه را در کاسه‌ی توالت بگذار و دوباره کاسه‌ی توالت را با آب پر کن. کاسه‌ی توالت را تا نقطه‌ای با آب پر کن که معمولاً بعد از سیفون کشیدن پر می‌شود و دوباره تلمبه بزن. برای بازکردن مانع‌های سرسخت شاید لازم شود چند بار این کار را تکرار کنی.
روش 2
روش 2 از 7:

استفاده از ترکیبات آنزیمی

 1. 1
  مایع‌ لوله‌بازکن آنزیم‌دار تهیه کن. دنبال محصولی بگرد که دارای ترکیبات آنزیمی باشد و اجسام را آب کند. از این نوع آنزیم‌ها در سیستم‌های بازیافت برای تجزیه‌ی زباله‌ و مواد دفعی استفاده می‌شود. [۳]
  • این نوع محصولات را معمولاً می‌توانی در ابزار فروشی‌ها یا فروشگاه‌‌های لوله و شیر‌آلات پیدا کنی. استفاده از لوله‌بازکن آنزیمی بهتر از لوله‌بازکن‌های شیمیایی است چون آسیبی به لوله‌ها یا محیط‌زیست نمی‌زند.[۴]
  • این روش در صورتی موثر است که مانع از جنس مواد آلی باشد اما در مورد اسباب‌بازی‌ یا سایر اشیای غیر‌آلی کارائی ندارد.
 2. 2
  به نحوه‌ی مصرف که روی بسته‌ نوشته شده دقت کن. براساس دستورالعمل مقداری از ترکیب را داخل کاسه‌ی توالت بریز. معمولاً بهتر است یک شب صبر کنی تا آنزیم‌ها روی گرفتگی اثر کنند. وقتی‌که گرفتگی برطرف شد توالت باید باز شود.
روش 3
روش 3 از 7:

خودت لوله‌بازکن درست کن

 1. 1
  دو لیتر آب را بجوشان. اگر توالت به‌خاطر انباشته‌شدن مدفوع گرفته باشد می‌توانی از ترکیب آب داغ، جوش‌شیرین و سرکه استفاده کنی این ترکیب اغلب به خوبی لوله‌بازکن‌های آماده است. دو لیتر آب را بجوشان و بعد در حینی که سایر مواد را در کاسه‌ی توالت می‌‌ریزی اجازه بده کمی خنک شود.
  • از حداقل دو لیتر آب استفاده کن. آب کم مؤثر نیست چون نیروی کافی برای حرکت‌دادن مانع را ندارد.
  • دمای آب نباید بیشتر از چایی باشد که می‌‌نوشیم. آب نباید جوش باشد چون ممکن است باعث ترک خوردن سرامیک توالت شود. منظور این است که آبی که از کنار گرفتگی عبور می‌کند یا به آن فشار می‌‌آرود گرم باشد.
 2. 2
  یک فنجان جوش‌شیرین و دو فنجان سرکه را در کاسه‌ی توالت بریز. جوش‌شیرین و سرکه فرایند شیمیایی ایجاد می‌کنند که به حل شدن گرفتگی لوله‌ کمک می‌کند. معمولاً از سرکه‌ی سفید تقطیرشده استفاده می‌شود اما هر نوع سرکه‌ای مؤثر است. این ترکیب صدای فش‌فش زیادی ایجاد می‌کند. [۵]
  • اگر جوش شیرین یا سرکه دم دستت نیست چند قطره مایع ظرف‌شویی را در کاسه‌ی توالت بریز. صابون نیز ممکن است به شل‌شدن مانع کمک کند. [۶]
  • این روش احتمالاً برای گرفتگی‌هایی که به دلیل مانع سخت مثل اسباب‌بازی ایجاد شده مؤثر نیست.
 3. 3
  در کاسه‌ی توالت آب گرم بریز. آن را از ارتفاع کمر خودت بریز نه از نزدیک کاسه. نیروی آبی که به کاسه‌ی توالت می‌ریزد به رفع گرفتگی کمک می‌کند.
 4. 4
  این ترکیب را یک شب به حال خود بگذار. صبح روز بعد آب باید تخلیه شده باشد. این لوله‌بازکن خانگی گرفتگی‌هایی را که با مواد آلی ایجاد شده‌اند به‌راحتی باز می‌کند. اگر با دو بار استفاده از این روش آب تخلیه نشد شاید مانع سختی باعث گرفتگی لوله شده باشد. در این صورت از رخت‌آویز سیمی یا فنر لوله‌بازکن استفاده کن.
روش 4
روش 4 از 7:

استفاده از فنر لوله‌بازکن

 1. 1
  یک فنر لوله‌بازکن بخر یا قرض بگیر. فنر لوله‌بازکن نوعی سیمی منعطف است که می‌تواند مثل مار از انحنای لوله عبور کند و جلو برود. بهترین فنر نیز فنر لوله‌پاک‌کن است که برای بازکردن گرفتگی‌های توالت بدون آسیب‌زدن یا لکه انداختن روی کاسه‌ی توالت ساخته شده است. لوله‌کش‌ها به‌احتمال زیاد از فنر لوله‌پاک‌کن استفاده می‌کنند.[۷]
 2. 2
  یک سر فنر را به لوله‌ی وارد کن. آن را فشار بده و آنقدر داخل لوله فرو کن تا مانع را حس کنی.
 3. 3
  فنر را بچرخان و مثل مار به دور مانع بپیچان. هدف این است که مانع به تکه‌های کوچک‌تری تبدیل شود تا بتوانند از لوله‌ها رد کنند. مانور دادن برای بازکردن مانع چند دقیقه زمان می‌برد. وقتی آب تخلیه شد سیفون توالت را بکش تا مطمئن شوی آب درست تخلیه می‌شود یا نه.
 4. 4
  فنر را در خلاف جهت بچرخان. درسورت امکان شاید لازم شود سنگ توالت را برداری و فنر را در جهت معکوس حرکت بدهی. این کار اغلب وقتی یک بچه‌ی شیطان جسم سختی را داخل توالت انداخته لازم می‌شود. اگر می‌دانی که مانع سخت است و برداشتن سنگ توالت برایت دشوار است لوله‌کش خبر کن.
روش 5
روش 5 از 7:

استفاده از رخت‌آویز سیمی

 1. 1
  یک رخت‌آویز سیمی را باز کن. بعد انتهای سیم یک تکه کهنه بپیچ. با نوار چسب پهن پارچه را محکم کن. این کارباعث می‌شود تا سر تیز سیم به سرامیک توالت آسیب نزند. روش رخت‌آویز سیمی معمولاً فقط در صورتی مؤثر است که مانع در چند سانتیمتر ابتدای لوله‌ی فاضلاب باشد.
 2. 2
  سر پارچه‌پیچ‌شده را به لوله‌ی فاضلاب فرو کن. وقتی‌که سیم وارد لوله‌ی فاضلاب شد، آن را بپیچان و به جلو فشار بده و با حرکت دایره‌ای طوری مانور بده تا لوله‌ی فاضلاب باز شود. اگر مانعی را حس کردی، سیم را به مانع فشار بده. این کار را ادامه بده تا آب به‌تدریج تخلیه شود.
  • وقتی این کار را انجام می‌دهی حتماً دستکش لاستیکی بپوش چون وقتی سیم را حرکت می‌دهی احتمالاً آب به اطراف می‌پاشد.
 3. 3
  وقتی آب تخلیه شد سیفون را بکش. مانع و آب کثیف باید طبق معمول تخلیه شوند. اگر هنوز آب خیلی کند خالی می‌شود شاید مانع جلوتر رفته و از دسترس سیم خارج شده است. در این حالت به فنر لوله‌بازکن نیاز داری تا گرفتگی را باز کنی.
روش 6
روش 6 از 7:

استفاده از لوله‌بازکن شیمیایی

 1. 1
  لوله‌بازکن شیمیایی بخر. این مواد در اکثر سوپرمارکت‌ها، ابزارفروشی‌ها و فروشگاه‌های زنجیره‌ای بزرگ پیدا می‌شوند. از این روش فقط به‌عنوان آخرین چاره استفاده کن. مواد شیمیایی که در لوله‌بازکن‌ها وجود دارند برای انسان‌ و حیوانات خانگی مضر هستند و لوله‌ها را می‌خورند. ضمناً لوله‌بازکن‌های کلردار به محیط‌زیست آسیب زیادی می‌زنند.
  • اگر شک داری که مانع سختی راه لوله‌ی فاضلاب را گرفته از محلول شیمیایی استفاده نکن. به‌جای آن از فنر استفاده کن یا با لوله‌کش تماس بگیر.
  • فقط از مواد شیمیایی استفاده کن که برای توالت‌ها تولید شده‌اند. شاید استفاده از محصولات لوله‌بازکن دیگر به توالت آسیب بزند.
 2. 2
  مقدار لازم را در توالت بریز. حتماً مقدار مصرف را که روی بطری درج‌شده رعایت کن. درپوش توالت را ببند تا بخار سمی فضای دستشوئی را پر نکنند. [۸]
  • بلافاصله بعد از ریختن مواد شیمایی لوله‌بازکن از تلمبه استفاده نکن چون ممکن است مواد شیمیایی به پوستت پاشیده شوند.
  • حتماً سرویس بهداشتی باید تهویه‌ی خوبی داشته باشد تا مواد شیمیایی را تنفس نکنی.
روش 7
روش 7 از 7:

استفاده از جاروبرقی مکشی

 1. 1
  یک جاروبرقی آب‌وخاک (مکشی) تهیه کن. اگر تلمبه و فنر نتیجه نداد می‌توانی گزینه‌ی جاروبرقی آب‌وخاک را امتحان کنی. هیچوقت از جاروبرقی معمولی استفاده نکن چون فقط جاروبرقی آب‌وخاک (مکشی) می‌تواند آب را بکشد.
 2. 2
  آب را از کاسه‌ی توالت با جاروبرقی خالی کن. کاسه‌ی توالت باید خالی از آب و اجسام دیگر باشد تا مانع به بیرون مکیده شود.
 3. 3
  سر لوله‌ی جاروبرقی را در دهانه‌ی فاضلاب بگذار و آن را حدوداً ده سانتیمتر به سوراخ توالت فرو کن. فقط از لوله‌ی خرطومی منعطف استفاده کن و سَری جاروبرقی را جدا کن. حوله‌ی کهنه‌ای را دور سوراخ توالت بپیچ تا دور لوله‌ی فاضلاب کیپ شود.
 4. 4
  جاروبرقی را روشن‌کن. از یک دست برای فشار دادن حوله استفاده کن تا خوب کیپ باقی بماند. یکی دو لحظه صبر کن تا جاروبرقی کار کند. به احتمال زیاد جاروبرقی مانع را بیرون می‌کشد.

نکات

 • سوراخ‌های آب دور کاسه‌ی توالت را مرتباً تمیز کن تا وقتی سیفون را می‌زنی آب با قدرت تخلیه شود و احتمال گرفتگی لوله کمتر شود. اگر سوراخ‌ها را مدت زیادی تمیز نکنی احتمالاً برای پاک کردن جرم‌ داخل سوراخ‌ها به پیچ‌گوشتی نیاز پیدا کنی.
 • چوب گردگیری که کیسه پلاستیکی به سر آن کشیده‌شده می‌تواند مانند تلمبه عمل کند.
 • دستشویی را با دقت تمیز کن. بعد از بازکردن گرفتگی، کاسه‌ی توالت را با ضدعفونی‌کننده‌ی آنتی باکتریال پاک کن . اگر از سیم استفاده کردی آن را دور بینداز و دستکش‌های لاستیکی و ابزارهای دیگری که استفاده کرده‌ای (مثلاً تلمبه‌ی پلاستیکی یا فنر را دور بینداز یا ضدعفونی کن. این ابزارها باعث پخش میکروب می‌شوند و اگر درست تمیز نشوند بو می‌گیرند. شاید پس از تلمبه‌زدن در داخل تلمبه‌ی پلاستیکی (به‌خصوص تلمبه‌های زائده‌دار) آب باقی‌مانده باشد. تلمبه را بالای توالت نگهدار و کمی بچرخان و کمی تکان بده تا آب خالی شود و روی کف دستشویی نریزد.
 • قبل از گرفتن لوله: اگر وقتی سیفون را می‌کشی دیدی (یا شنیدی) که آب به کاسه برمی‌گردد یا صدایی شبیه به ریزش آب از دوش شنیدی یعنی گرفتگی عمیقی وجود دارد که بلخره باعث می‌شود توالت کاملاً بسته شود. در این صورت روش‌های بالا را نادیده بگیر و لوله‌کش خبر کن.
 • از شلنگ باغچه استفاده کن. شلنگ به اندازه کافی محکم است تا بسیاری از مانع‌ها را از جابجا کند و در عین حال به سرامیک توالت هم آسیب نمی‌زند.
 • شیر زیر توالت را بببند تا وقتی در حال کار هستی منبع آب قطع شود. این کار باعث می‌شود تا آب سرریز نشود.
 • اگر توالت مرتب می‌گیرد سعی کن بفهمی که چه چیزی باعث گرفتگی شده و کاری کن که گرفتگی دوباره اتفاق نیفتد. دلایلی که باعث گرفتگی می‌شود عبارت‌اند از: دستمال توالت، نوار بهداشتی (برخی از آنها را می‌توان در توالت انداخت ولی اکثرشان را نمی‌توان)، اسباب‌بازی‌(بچه‌ها یا حیوانات خانگی ممکن است این کار را انجام دهند)، گوش‌پاک‌کن و پوشک بچه. آموزش‌دادن به دیگران درباره اینکه « چه چیزهایی باعث گرفتگی لوله می‌شوند» می‌تواند سلامت لوله‌هایتان را به بهترین شکل حفظ کند.
 • اگر از توالت بوی گاز شنیدی بهترین کار این است که فوراً با لوله‌کش و شرکت گاز یا برق محلی تماس بگیری. احتمال دارد که لوله‌ی فاضلاب با لوله‌های دیگر برخورد کرده یا شکسته باشد.

هشدارها

 • اکثر لوله‌بازکن‌هایی که در فروشگاه‌های بزرگ عرضه می‌شوند برای توالت‌ مناسب نیستند. برچسب محصول را چک کن تا مطمئن شوی که محصول برای بازکردن توالت مناسب است. حواست باشد که برخی لوله‌بازکن‌ها در تماس با آب به دلیل واکنش شیمیایی مقدار زیادی حرارت تولید می‌کنند اگر این حرارت به‌درستی کنترل نشود ممکن است به توالت و لوله‌ی پلاستیکی متصل به آن آسیب شدیدی بزند.
 • وقتی تلمبه در کاسه‌ی توالت است آن را با شدت زیاد بالا و پایین نکن چون این کار لازم نیست و باعث پاشیدن آب می‌شود.
 • رخت‌آویز و فنر لوله‌بازکن ممکن است روی چینی توالت خراش بیندازند. مواظب باش حداقل در جایی که کاسه‌ی توالت در معرض دید است، کمترین آسیب را به توالت وارد کنی. سر رخت‌آویز که وارد توالت می‌شود باید به شکل v باشد تا مانع را به قلاب بیندازد. با انبردست مناسب آن را به این شکل دربیاور و با چسب برق بپوشان. این کار را با بیشترین دقت انجام بده تا قلاب به مانع یا اسباب‌بازی گیر کند و بعد مانع را با حرکت پیوسته و نرم بیرون بکش.
 • مواد شیمیایی لوله‌بازکن معمولاً خیلی سمی و خطرناک هستند. مواظب باش روی پوست و چشمت نریزند این مواد شیمیایی را با هم مخلوط نکن. روش مصرف روی بسته را رعایت کن و به همه‌ی هشدارها توجه کن.

مقالات مرتبط ویکی‌هاو

چگونه قفل در را باز کنیم
برچسب را از سطوح پلاستیکی جدا کنیمبرچسب را از سطوح پلاستیکی جدا کنیم
زاویه را محاسبه کنیمزاویه را محاسبه کنیم
از شر کلاغ ها خلاص شویماز شر کلاغ ها خلاص شویم
اندازه ها را از روی خط کش بخوانیماندازه ها را از روی خط کش بخوانیم
لباس‌های سفید را دوباره سفید کنیملباس‌های سفید را دوباره سفید کنیم
از جوش شیرین برای شستن لباس ها استفاده کنیماز جوش شیرین برای شستن لباس ها استفاده کنیم
پاور بانک را شارژ کنیمپاور بانک را شارژ کنیم
از شر بید کاغذ خلاص شویماز شر بید کاغذ خلاص شویم
لکه چربی یا روغن را از روی لباس پاک کنیملکه چربی یا روغن را از روی لباس پاک کنیم
خاک باغچه را آماده کنیمخاک باغچه را آماده کنیم
آلوئه ورا را هرس کنیمآلوئه ورا را هرس کنیم

در مورد ویکی‌هاو

James Schuelke
به‌طور مشارکتی نوشته شده با همکاری:
لوله‎کش حرفه‎ای
این مقاله با همکاری James Schuelke به‌طور مشارکتی نوشته شده. جیمز شولکه به‌همراه برادر دوقلوی خودش، دیوید مالک، از صاحبان Twin Home Experts است. این شرکت، ارائه‌ کننده‌ی خدمات لوله‌کشی، تشخیص نشتی و بررسی کپک و قارچ دارای مجوز فعالیت در شهر لس‌آنجلس ایالت کالیفرنیا است. جیمز در زمینه‌ی خدمات خانگی و لوله‌کشی تجاری بیش از 32 سال سابقه دارد و شرکت Twin Home Experts را در شهر فینیکس ایالت آریزونا و منطقه‌ی شمال‌غربی پسیفیک نیز گسترش داده است. این مقاله ۳٬۰۴۷بار مشاهده شده است.
رده‌ها: خانه و باغچه
از این صفحه ۳٬۰۴۷بار بازدید شده‌است.

آیا این مقاله کمکتان کرد؟