بیشتر وسایل الکتریکی خانگی برچسبی دارند که حداکثر توان دستگاه روی آن نوشته شده است. برای تخمین انرژی مصرفی دستگاه باید آن را به کیلووات ساعت (kWh) تبدیل کنی.

روش 1
روش 1 از 3:

تخمین کیلووات ساعت از روی برچسب دستگاه

 1. 1
  مقدار توان دستگاه را پیدا کن. بیشتر دستگاه‌های پرقدرت الکتریکی دارای برچسب مشخصات در پشت یا زیر خود هستند. اگر به این برچسب نگاه کنی عددی را می‌بینی که جلوی آن "w" نوشته شده است. این عدد بیشترین توانی که دستگاه با آن کار می‌کند را نشان می‌دهد و معمولا بیشتر از مقدار متوسط واقعی است.[۱] مراحل زیر نحوه‌ی محاسبه‌ی مقدار درست کیلووات ساعت را از روی این عدد نشان می‌دهد، اما مقدار واقعی کیلووات ساعت مصرفی دستگاه کمتر از این مقدار است.
  • بعضی از دستگاه‌ها یک بازه مشخص می‌کنند، مثلا "۲۰۰-۳۰۰ وات". در این موارد بهتر است که متوسط این بازه را برای محاسبه در نظر بگیری: به عنوان مثال در این جا "۲۵۰ وات".
 2. 2
  تعداد ساعات‌ استفاده از دستگاه را ضرب در وات کن. واحد وات مقدار توان یا انرژی مصرفی توسط دستگاه در یک بازه‌ی زمانی مشخص را نشان می‌دهد. با ضرب کردن وات در واحد زمان می‌توانی به طور تقریبی مبلغ قبض برق خود را محاسبه کنی.
  • مثال: فرض کن یک فن بزرگ صنعتی داریم که با توان ۲۵۰ وات به مدت ۵ ساعت در روز کار می‌کند. توان مصرفی روزانه‌ی این فن برابر است با (۲۵۰ وات) × (۵ ساعت در روز) = ۱۲۵۰ وات ساعت در روز
  • برای سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی این محاسبات را برای هر فصل به طور جداگانه محاسبه کن.
  • اگر یخچال را از برق نکشی، معمولا ۱/۳ زمان، یعنی ۸ ساعت در روز انرژی مصرف می‌کند.[۲]
 3. 3
  نتیجه را تقسیم بر ۱۰۰۰ کن. هر یک کیلووات ساعت برابر ۱۰۰۰ وات ساعت است، با این کار جوابی که بر حسب وات ساعت است به کیلووات ساعت تبدیل می‌شود.
  • مثال:در محاسبه‌ی بالا، فن موردنظر روزانه ۱۲۵۰ وات ساعت انرژی مصرف می‌کند.
   ۱/۲۵ کیلو وات ساعت در روز=(۱کیلووات/۱۰۰۰وات)÷(۱۲۵۰ وات ساعت در روز)
 4. 4
  جواب بدست آمده را در تعداد روزها ضرب کن. اکنون می‌دانی که این فن روزانه چند کیلووات ساعت (kWh) انرژی مصرف می‌کند. اگر می‌خواهی توان مصرفی دستگاه طی یک ماه یا یک سال را محاسبه کنی، کیلووات ساعت بدست آمده را در تعداد روزهای موردنظر، مثلا یک هفته، یک ماه یا یک سال ضرب کن.
  • مثال:محاسبه‌ی توان مصرفی فن برای یک دوره‌ی یک ماهه یا ۳۰ روزه:
   (۱/۲۵ kWh / روز) x (۳۰روز / ماه) = ۳۷/۵ kWh در ماه.
  • مثال: اگر این فن طی سال هر روز کار ‌کند، انرژی مصرفی سالیانه به این شکل می‌شود:
   (۱/۲۵ kWh / روز) x (۳۶۵روز / سال) = ۴۵۶/۲۵ kWh در سال.
 5. 5
  نتیجه را ضرب در هزینه‌ی برق مصرفی به ازای هر کیلووات ساعت کن. قبض‌های برق معمولا هزینه‌ها را بر حسب کیلووات ساعت محاسبه می‌کنند. برای این که هزینه‌ی برق مصرفی خود را محاسبه کنی این عدد را در کیلووات ساعت ضرب کن.
  • مثال: اگر قیمت برق ۲۰ تومان به ازای هر کیلووات ساعت باشد، هزینه‌ی انرژی مصرفی برابر (۲۰ / kWh) x (۴۵۶/۲۵ kWh / سال) = ۹٬۱۲۵ تومان خواهد شد.
  • به یاد داشته باش که محاسبه‌ی این هزینه بر اساس حداکثر مقدار واتی است که روی دستگاه مشخص شده است. در حالی که هزینه‌ی قبض معمولا کمتر از این مقدار خواهد شد.
روش 2
روش 2 از 3:

محاسبه‌ی کیلووات ساعت از روی آمپر و ولتاژ

 1. 1
  مقدار آمپر دستگاه خود را پیدا کن. بعضی از دستگاه‌ها اطلاعاتی درباره‌ی وات ندارند. در این حالت آمپر دستگاه را روی برچسب آن می‌توانی پیدا کنی، آمپر معمولا با "amp" یا "A" مشخص می‌شود.
  • لپ‌تاپ‌ها و گوشی‌های همراه ممکن است دو مقدار ورودی (input) و خروجی (output) برای آمپر داشته باشند که در این حالت باید از آمپر ورودی استفاده کنی.
 2. 2
  مقدار ولتاژ استاندارد در منطقه یا کشور خود را پیدا کن. در ایران و برخی کشورهای اروپایی این ولتاژ بین ۲۲۰ تا ۲۴۰ ولت متغیر است. در حالی که مثلا در ایالات متحده و چند کشور دیگر ولتاژ ۱۲۰ ولت است.[۳]
 3. 3
  آمپر را در ولتاژ ضرب کن. اگر آمپر و ولت را در هم ضرب کنی، جوابی که به دست می‌آید مقدار توان الکتریکی است.
  • مثال: یک دستگاه ماکروویو را در نظر بگیر که بر روی برچسب آن مقدار ۶/۵ آمپر درج شده و به یک پریز برق ۲۲۰ ولت متصل است. بنابراین توان برابر است با ۶/۵ آمپر × ۲۲۰ ولت = ۱۴۳۰ وات.
 4. 4
  عدد بدست آمده را در تعداد ساعات مصرف روزانه ضرب کن. مقدار وات، انرژی مصرفی در ساعاتی که دستگاه کار می‌کند را نشان می‌دهد. مقدار وات را ضرب در تعداد ساعت‌هایی از روز کن که در آن مدت دستگاه مشغول کار است.
  • مثال: اگر این دستگاه ماکروویو در هر روز نیم ساعت کار کند، پس داریم:
   ۱۴۳۰ وات×۰/۵ ساعت در روز=۷۱۵ وات ساعت در روز.
 5. 5
  حاصل را بر ۱۰۰۰ تقسیم کن. با این کار وات ساعت به کیلووات ساعت تبدیل می‌شود.
  • مثال: ۷۱۵ وات ساعت در روز÷۱۰۰۰ وات=۰/۷۱۵ کیلووات ساعت در روز.
 6. 6
  برای محاسبه‌ی کیلووات ساعت در بازه‌های زمانی طولانی‌تر از ضرب استفاده کن. برای مثال، اگر می‌خواهی بدانی در یک بازه‌ی زمانی ۳۱ روزه چند کیلووات ساعت هزینه برایت منظور خواهد شد، جواب بدست آمده را در ۳۱ ضرب کن.
  • مثال: ۰/۷۱۵ کیلووات ساعت در روز×۳۱روز=۲۲/۱۶۵ کیلووات ساعت.
روش 3
روش 3 از 3:

استفاده از توان‌سنج

 1. 1
  یک توان‌سنج تهیه کن. توان‌سنج دستگاهی است که توان مصرفی دستگاه را اندازه‌گیری می‌کند و با نام‌های وات‌سنج یا کیلووات‌سنج هم شناخته می‌شود. این کار معمولا عدد دقیق‌تری از مقدار اعلام شده روی برچسب دستگاه به تو می‌دهد.
  • اگر با ابزارهای برقی آشنا هستی، می‌توانی از مولتی‌متر استفاده کنی. برای استفاده از این ابزار باید به اتصالات و کابل‌های داخلی دستگاه مورد نظر دسترسی داشته باشی. بنابراین قبل از این که دستگاه را باز کنی حتما باید بدانی که چطور این کار را انجام بدهی.
 2. 2
  توان‌سنج را بین پریز برق و دستگاه قرار بده. توان‌سنج را به پریز و دستگاه خود را به توان‌سنج وصل کن.
 3. 3
  کیلووات ساعت را اندازه‌گیری کن. توان‌سنج را برای محاسبه‌ی کیلووات ساعت تنظیم کن. تا زمانی که توان‌سنج متصل است کیلووات ساعت دستگاه را محاسبه می‌کند.
  • اگر توان‌سنجی که داری فقط وات را اندازه‌گیری می‌کند، می‌توانی روش بالا را برای محاسبه کیلووات ساعت استفاده کنی.
  • اگر مطمئن نیستی که چطور تنظیمات توان‌سنج را تغییر بدهی، به دفترچه راهنمای آن مراجعه کن.
 4. 4
  دستگاه مورد نظر را طبق معمول استفاده کن. هر چه توان‌سنج برای مدت بیشتری به دستگاه متصل بماند، نتیجه محاسبه دقیق‌تر خواهد شد.
 5. 5
  کیلووات ساعت ماهانه یا سالانه را پیدا کن. عدد کیلووات ساعتی که توان‌سنج نمایش می‌دهد مقداری است که دستگاه در مدت اتصال خود به توان‌سنج مصرف می‌کند. برای محاسبه مقدار مصرف در مدت زمان‌های طولانی‌تر می‌توانی این مقدار را در زمان ضرب کنی.
  • برای مثال، فرض کن توان‌سنج برای مدت ۵ روز روشن بوده است و تو می‌خواهی توان مصرفی ۳۰ روز را حساب کنی. کافی است کیلووات ساعت نمایش داده شده را در ۶ ضرب کنی، چون ۳۰ تقسیم بر ۵ برابر ۶ است.

نکات

 • اگر دستگاه مورد نظر دارای برچسب مشخصات فنی نیست، دفترچه‌ی راهنمای تولیدکننده را بررسی کن. بر روی بدنه‌ی خیلی از لوازم خانگی امروزی، برچسب انرژی چسبانده شده است که انرژی مصرفی دستگاه را به صورت kWh/year (کیلووات ساعت در سال) یا kWh/60min (کیلووات ساعت در ۶۰ دقیقه) نشان می‌دهد. این مشخصات معمولا بر اساس کارکرد معمولی دستگاه تعیین شده است و دقیق‌تر از چیزی است که تو محاسبه می‌کنی.[۴] [۵]
 • بعضی از لوازم برقی قابلیت تنظیم توان مصرفی در حالت‌های مختلف را دارند و برچسبشان دارای اطلاعات جداگانه برای هر حالت است و یا فقط حداکثر توان مصرفی بر روی آن‌ها درج شده است.[۶]

مقالات مرتبط ویکی‌هاو

میلی‌ لیتر (mL) را به گرم (g) تبدیل کنیممیلی‌ لیتر (mL) را به گرم (g) تبدیل کنیم
قطر یک دایره را محاسبه کنیمقطر یک دایره را محاسبه کنیم
حجم را بر مبنای لیتر محاسبه کنیمحجم را بر مبنای لیتر محاسبه کنیم
تخفیف را محاسبه کنیمتخفیف را محاسبه کنیم
یک روال صبحگاهی ایجاد کنیمیک روال صبحگاهی ایجاد کنیم
متر مربع را حساب کنیممتر مربع را حساب کنیم
رادیان را به درجه تبدیل کنیمرادیان را به درجه تبدیل کنیم
درجه را به رادیان تبدیل کنیمدرجه را به رادیان تبدیل کنیم
فاصله ی بین دو نقطه را پیدا کنیمفاصله ی بین دو نقطه را پیدا کنیم
به سوال حالت چطور است، جواب بدهیمبه سوال حالت چطور است، جواب بدهیم
ایمیل های قدیمی را در Gmail‌ پیدا کنیمایمیل های قدیمی را در Gmail‌ پیدا کنیم
شیب یک خط را محاسبه کنیمشیب یک خط را محاسبه کنیم

در مورد ویکی‌هاو

کادر فنی ویکی‌هاو
به‌طور مشارکتی نوشته شده با همکاری:
نویسنده‌ی عضو ویکی‌هاو
این مقاله توسط تیم آموزش‌دیده‌ی ویراستاران و پژوهشگرانی که صحت و جامعیت آن را تأیید کرده‌اند، به‌طور مشارکتی نوشته شده است. تیم مدیریت محتوای ویکی‌هاو با دقت کار ویراستاران را زیر نظر دارد تا اطمینان حاصل شود که تمامی مقالات طبق پژوهش‌های معتبر صحیح هستند و استانداردهای بالای کیفی ما را دارند. این مقاله ۵۳٬۰۵۴بار مشاهده شده است.
از این صفحه ۵۳٬۰۵۴بار بازدید شده‌است.

آیا این مقاله کمکتان کرد؟