هاگ‌های کپک در فضای سربسته و سرباز در هوا معلق هستند و تا زمانی که شروع به رشد نکنند، قابل‌تشخیص نیستند. این هاگ‌ها در صورت وجود شرایط مناسب مثل گرما و رطوبت، شروع‌ به رشد کپک می‌کنند. پیدا کردن کپک روی مبلمان موردعلاقه‌ات قطعاً ناراحت‌کننده است اما می‌توانی با جا‌به‌جا‌کردن مبلمان به محلی که کپک پخش نمی‌شود، قسمت‌های آلوده را با جاروبرقی تمیز کنی. لکه‌های کپک سطحی را با استفاده از نور خورشید، الکل و مایع ظرف‌شویی پاک کن. برای پاک‌کردن لکه‌های سرسخت می‌توانی از مایع سفیدکننده یا سنباده استفاده کنی.

بخش 1
بخش 1 از 3:

آماده‌شدن

 1. 1
  از دستکش لاستیکی، عینک محافظ و ماسک استفاده کن. هاگ کپک می‌تواند برای سلامتی بسیار مضر باشد، مخصوصاً اگر وارد ریه‌ها شود. برای جلوگیری از این موضوع، باید هنگام پاک کردن کپک از ماسک، دستکش لاستیکی و عینک ایمنی بدون تهویه استفاده کنی.
  • با توجه به اثرات مضر هاگ‌ بر ریه‌ها، باید از ماسک N95‌ استفاده کنی. این نوع ماسک را می‌توانی از داروخانه‌، فروشگاه‌های لوازم ایمنی کار یا فروشگاه‌های آنلاین تهیه کنی.
  • اگر به کپک حساسیت داری، پوستت را تا‌حد‌امکان بپوشان. در چنین مواقعی می‌توانی پیراهن آستین‌بلند و روپوش بپوشی.
 2. 2
  با تمیز‌ کردن کپک در فضای باز و بیرون ازخانه از انتشار هاگ های کپک جلوگیری کن. اگر امکان انجام این کار را در فضای باز نداری، می‌توانی لکه‌های کپک را در داخل خانه تمیز کنی ولی باید پنجره‌ها را از قبل باز کنی. [1] ممکن است هنگام تمیز‌کردن مبلمان، ناخواسته هاگ‌های کپک را پخش کنی. برای جلوگیری از انتشار کپک به اثاثیه دیگر یا قسمت‌های دیگر خانه، این کار را در بیرون از خانه انجام بده.
  • اگر مبلمان را بیرون می‌بری، یک یا دو عدد کیسه زباله را ببر و دور مبلمان بچسبان. این کار از انتشار هاگ‌ها هنگام بیرون‌بردن مبلمان جلوگیری می‌کند.
  • بسیاری از شوینده‌ها مثل مایع سفیدکننده، گاز‌های مضر منتشر می‌کنند. هنگام استفاده از این شوینده‌ها حداقل کاری که می‌توانی انجام بدهی این است که اثاثیه را در محلی با تهویه مناسب تمیز کنی.
 3. 3
  قسمت‌های کپک‌زده را با جاروبرقی تمیز کن. جاروبرقی دارای فیلتر HEPA‌ و نازل متصل، هاگ‌ها را همراه گردوخاک جمع می‌کند. جاروبرقی را چند بار روی قسمت‌های کپک زده بکش تا نتیجه‌ی بهتری بگیری.
  • کیسه یا محفظه جاروبرقی را در فضای باز و داخل یک کیسه‌ی پلاستیکی خالی کن. سپس کیسه را محکم ببند و دور بینداز. [2]
بخش 2
بخش 2 از 3:

تمیز‌ کردن لکه های کپک سطحی

 1. 1
  لکه‌های خیلی سطحی را با نور خورشید از بین ببر. لکه‌های سطحی و بوی بد را معمولاً می‌توان با قراردادن اثاثیه زیر نور خورشید از بین برد. مبلمان را صبح زود، بعد از اینکه شبنم بخار شد (در صورت وجود) بیرون ببر و هنگام غروب خورشید دوباره به داخل خانه برگردان. این کار را یک یا در صورت نیاز دو روز دیگر تکرار کن.
  • حتی موقع تمیز‌کردن لکه‌های سطحی نیز حتماً دستکش بپوش و از ماسک و عینک استفاده کن زیرا حتی کپکهای سطحی نیز هاگ‌های مضر تولید می‌کنند.
  • کپک در محیط‌های مرطوب رشد می‌کند. اگر محیط خانه‌ات مرطوب است، مبلمان را در یک اتاق کوچک با یک دستگاه رطوبت‌گیر قرار بده تا نتیجه‌ای مشابه با تمیز‌ کردن کپک زیر نور خورشید به دست آوری.
  • برای افزایش اثر کپک زدایی نور خورشید، مقدار‌های مساوی از آب و سرکه‌ی سفید را با‌هم مخلوط کن و صبح هنگام گذاشتن مبلمان زیر نور خورشید، به‌آرامی اسپری کن.
 2. 2
  لکه‌های کپک سطحی را با الکل تمیز کن. لکه‌های سطحی یا لکه‌هایی را که زیر نور آفتاب از بین نمی‌روند، می‌توانی با یک ظرف اسپری و الکل پاک کنی. الکل را داخل ظرف اسپری بریز و روی سطح موردنظر اسپری کن. برای نتیجه بهتر بگذار مبلمان زیر نور مستقیم خورشید خشک شود. [3]
  • به‌احتمال‌زیاد کپک در سطح چوب رنگ‌شده یا لاک‌زده‌شده، نفوذ نمی‌کند. در این گونه موارد معمولاً پاک‌کننده‌های ملایم نیز موثر هستند.
 3. 3
  لکه‌های سرسخت‌تر را با مایع ظرفشویی و یک برس نرم پاک کن. لکه‌هایی که در مقابل نور خورشید و الکل مقاوم هستند،‌ معمولاً با مایع ظرف‌شویی از بین می‌روند. مقداری مایع ظرف‌شویی را در یک سطل آب گرم حل کن و قسمت‌های کپک زده را به‌آرامی با یک برس نرم به‌صورت دورانی پاک کن.
  • بعد از انجام این کار، سطح موردنظر را با یک حوله‌ی مرطوب تمیز کن. اگرهیچ لکه کپکی باقی نمانده است، یک بار دیگر سطح چوب را با یک دستمال خشک پاک کن و در غیر اینصورت این مراحل را دوباره تکرار کن.
  • قبل از انجام این کار باید ابتدا برس را روی قسمتی از مبلمان که جلوی دید نیست، امتحان کنی. ممکن است بعضی از برس‌ها به چوب‌ آسیب برسانند.[4]
 4. 4
  اگر لکه‌ها با مایع ظرف‌شویی از بین نرفتند، از سرکه‌ی مقطر استفاده کن. سرکه‌‌ی سفید مقطر یک محلول بسیار مناسب برای تمیز کردن کپک است. اگر مایع ظرف‌شویی برای تمیزکردن لکه های کپک خیلی ضعیف است،‌ مقداری سرکه داخل یک ظرف اسپری بریز. محلول سرکه را روی سطح مبلمان اسپری کن. حدود یک ساعت صبر کن و بعد سطح را با یک دستمال مرطوب پاک کن.
  • در صورت نیاز دوباره سرکه را با همین روش روی سطح اسپری کن. وقتی لکه‌ها از بین رفتند، سطح را با یک پارچه‌ی خشک کاملاً تمیز کن.
بخش 3
بخش 3 از 3:

تمیزکردن لکه‌های سرسخت

 1. 1
  از ترکیب مایع سفیدکننده برای تمیزکردن لکه‌های سرسخت استفاده کن. یک شوینده‌ی خانگی مثل مایع ظرف‌شویی، مایع سفیدکننده و آب را داخل یک ظرف با‌هم مخلوط کن. از یک‌چهارم فنجان (۵۹ میلی‌لیتر) شوینده، دو و نیم فنجان (۵۹۱ میلی‌لیتر) مایع سفیدکننده و ۵ فنجان (۲/۱ لیتر) آب استفاده کن. محلول را خوب هم بزن تا مواد کاملاً با‌هم ترکیب شوند. [5]
  • مایع سفید‌کننده می‌تواند فقط کپکهای روی سطح مبلمان چوبی را تمیز کند. برای تمیزکردن کپکهایی که ریشه‌ی آن‌ها داخل چوب نفوذ کرده است به یک ماده فعال سطحی دیگر مثل ماده‌ شوینده نیاز است.
  • سفید‌کننده می‌تواند رنگ بعضی از پارچه‌های رنگ‌شده مثل لباس یا فرش را روشن‌تر یا کاملاً سفید کند. هنگام استفاده از مایع سفیدکننده مراقب باش و روپوش یا لباسی بپوش که خیلی برایت مهم نیست و می‌توانی آن را بعد از اتمام کار دور بیندازی.
 2. 2
  محلول سفیدکننده را روی مبلمان بمال. یک برس زبر یا اسفنج را به محلول سفیدکننده آغشته کن. برس یا اسفنج را با فشار متوسط و به‌صورت دورانی روی سطح موردنظر بکش. بعد از اینکه قسمت‌های کپک زده را کاملاً تمیز کردی، اجازه بده مبلمان در مجاورت هوا خشک شود. در صورت لزوم این مراحل را یک بار دیگر تکرار کن. [6]
  • برای گرفتن نتیجه‌ی بهتر، اثاثیه را به بیرون از خانه منتقل کن و با روش گفته‌شده در بالا با محلول سفیدکننده تمیز کن، سپس بگذار زیر نور خورشید خشک شود.
  • استفاده از برس زبر روی مبلمان چوبی می‌تواند به سطح خارجی آن‌ها آسیب برساند. اگر چنین اتفاقی برای مبلمان بیفتد باید چوب را دوباره رنگ کنی یا جلا بدهی.
  • اگر محلول سفیدکننده کپک را به‌طور کامل پاک نمی‌کند،‌ احتمالاً ریشه‌های آن به‌قدری در چوب فرو رفته است که با مواد شوینده قابل پاک‌شدن نیست.
 3. 3
  لکه‌های مقاوم در برابر محلول را از بین ببر. از کاغذ سنباده زبر (۱۲۰ تا ۲۲۰ درجه) استفاده کن و سطوح کپک زده را به‌آرامی سنباده بزن.[7] چوب را در‌حالی‌که هنوز مرطوب است سنباده بزن تا هاگ‌ها در هوا پخش نشوند. قسمت‌هایی را که سنباده زده‌ای با محلول سفیدکننده پاک کن و بگذار مبلمان در مجاورت هوا خشک شود.
  • حتی سنباده‌ نرم چوب هم می‌تواند باعث واردشدن آسیب به سطح آن شود و نیاز باشد بعد از پاک شدن کپک، چوب را رنگ کنی یا جلا بدهی.

هشدارها

 • ممکن است پاک‌کردن لکه های کپکی که مبلمان را به‌شدت آلوده کرده است،‌ غیرممکن باشد. در چنین شرایطی، شاید مجبور شوی مبلمان موردنظر را دور بیندازی.
 • هاگ‌ کپک برای انسان مضر است. همیشه هنگام تمیز‌ کردن کپک،‌ موارد ایمنی را مثل پوشیدن دستکش، زدن ماسک و عینک بدون تهویه رعایت کن.

چیزهایی که نیاز داری

 • ماسک (از نوع N95 یا بهتر)
 • مایع سفیدکننده
 • تعدادی پارچه تمیز
 • مایع ظرف‌شویی
 • سرکه سفید مقطر
 • فیلتر خلاء HEPA (ترجیحاً با شلنگ اتصال)
 • دستکش لاستیکی
 • عینک ایمنی
 • سنباده (اختیاری)
 • برس با موهای نرم
 • اسفنج
 • ظرف اسپری
 • برس با موهای زبر

مقالات مرتبط ویکی‌هاو

چگونه قفل در را باز کنیم
برچسب را از سطوح پلاستیکی جدا کنیمبرچسب را از سطوح پلاستیکی جدا کنیم
از شر کلاغ ها خلاص شویماز شر کلاغ ها خلاص شویم
اندازه ها را از روی خط کش بخوانیماندازه ها را از روی خط کش بخوانیم
زاویه را محاسبه کنیمزاویه را محاسبه کنیم
پاور بانک را شارژ کنیمپاور بانک را شارژ کنیم
از جوش شیرین برای شستن لباس ها استفاده کنیماز جوش شیرین برای شستن لباس ها استفاده کنیم
لباس‌های سفید را دوباره سفید کنیملباس‌های سفید را دوباره سفید کنیم
لکه چربی یا روغن را از روی لباس پاک کنیملکه چربی یا روغن را از روی لباس پاک کنیم
از شر بید کاغذ خلاص شویماز شر بید کاغذ خلاص شویم
چسب قطره‌ای را از روی پوست پاک کنیم
گوشی دزدیده شده را قفل کنیمگوشی دزدیده شده را قفل کنیم

در مورد ویکی‌هاو

Susan Stocker
به‌طور مشارکتی نوشته شده با همکاری:
متخصص نظافت سبز (با روش و محصولات دوستدار محیط زیست)
این مقاله با همکاری Susan Stocker به‌طور مشارکتی نوشته شده. سوزان استاکر، مالک و مدیر شرکت Susan’s Green Cleaning است. این شرکت، دارنده‌ی رتبه‌ی اول شرکت‌های نظافتی دوستدار محیط‌زیست در شهر سیاتل است. او برای داشتن پروتکل‌های برجسته در حوزه‌ی خدمات مشتریان در منطقه — برنده‌ی جایزه‌ی Better Business Torch برای داشتن اخلاق و صداقت در سال 2017 — و حمایت جدی از دستمزد عادلانه، حقوق و مزایای کارمندان و همچنین ارائه‌ی راهکار‌های سبز در حوزه‌ی نظافت معروف است. این مقاله ۳٬۲۵۰بار مشاهده شده است.
از این صفحه ۳٬۲۵۰بار بازدید شده‌است.

آیا این مقاله کمکتان کرد؟