خیلی‌ها دوست دارند یاد بگیرند چگونه کمتر حرف بزنند و بیشتر گوش بدهند. گوش‌دادن بیشتر کمک می‌کند اطلاعات بیشتری به دست بیاوری، دیگران را بهتر بشناسی و یادی بگیری حرف‌ هایت را به‌صورت مختصر و مفید بیان کنی.

روش 1
روش 1 از 3:

کمتر حرف بزن

 1. 1
  فقط در مواقعی که لازم است، حرف بزن. قبل از اینکه شروع به صحبت کنی، از خودت بپرس آیا چیزی که می‌خواهی بگویی واقعاً مهم است. اگر آنچه قصد گفتنش را داری، ربطی به بحث ندارد، بهتر است از گفتن آن خودداری کنی. [۱]
  • افراد جذب صحبت های کسی می‌شوند که کلماتش را با دقت انتخاب می‌کند. کسانی که همیشه در حال اظهارنظر و نقل داستان هستند، به‌مرور زمان محبوبیت خود را نزد دیگران از دست می‌دهند. اگر تمایل داری زیاد صحبت کنی، احتمالاً کم‌کم متوجه ‌می‌شوی که دائماً در حال به اشتراک گذاشتن اطلاعات غیرضروری و بیهوده هستی.
 2. 2
  از حرف‌زدن برای شکستن سکوت خودداری کن. گاهی تنها دلیل افراد برای حرف زدن، شکستن سکوت است. این افراد برای شکستن سکوت در جمع‌های حرفه‌ای مثل محیط کار یا مدرسه شروع به صحبت کردن می‌کنند تا اضطراب خودشان را از بین ببرند. اما باید بدانی گاهی وقت‌ها سکوت چندان هم بد نیست و لازم نیست صرفاً به‌خاطر شکستن سکوت صحبت کنی [۲]
  • برای مثال، اگر به‌صورت هم‌زمان با یکی از همکارانت در یک اتاق مشغول استراحت هستید، لازم نیست حتماً چیزی بگویی و با او صحبت کنی. اگر همکارت علاقه‌ای به صحبت کردن نشان نمی‌دهد، ممکن است تمایلی به گفت‌وگو و تعامل اجتماعی ندارد.
  • در چنین مواردی، کافی است یک لبخند مؤدبانه بزنی و سکوت کنی.
 3. 3
  به کلماتی که انتخاب می‌کنی، دقت کن. وقتی زیاد و مداوم حرف می‌زنی، ممکن است اولین چیزی را که به ذهنت می‌رسد، بدون فکرکردن بر زبان بیاوری. برای اینکه بتوانی کمتر حرف بزنی، باید اول یاد بگیری قبل از حرف زدن، فکر کنی. قبل از اینکه چیزی بگویی، در مورد کلماتی که می‌خواهی بر زبان بیاوری کمی فکر کن. این کار کمک می‌کند یاد بگیری بعضی چیزها را در ذهن خودت نگه داری و در کل کمتر صحبت کنی. [۳]
  • افراد معمولاٌ بسیاری از اطلاعات محرمانه و حرف‌ های خصوصی را ناخواسته در خلال صحبت زیاد بر زبان می‌آورند. مواقعی که می‌خواهی چیزی به صحبت‌هایت اضافه کنی، مخصوصاً اگر آن چیز خیلی شخصی است، کمی مکث کن. یادت باشد همیشه وقت داری اطلاعات بیشتری را در مورد یک موضوع در اختیار دیگران قرار بدهی، اما وقتی حرف محرمانه‌ای را بر زبان می‌آوری، دیگر نمی‌توانی به عقب برگردی.
 4. 4
  هنگام حرف زدن زمان را در نظر بگیر. داشتن درک دقیق از مدت زمانی که صحبت می‌کنی، می‌تواند به تو کمک کند کمتر صحتب کنی. معمولاً بعد از گذشت حدود ۲۰ ثانیه،‌ در معرض ریسک از دست دادن توجه شنونده قرار داری. در این مرحله به شنونده توجه کن. دنبال نشانه‌هایی باش که نشان می‌دهند شنونده دارد علاقه‌اش را به گوش‌دادن از دست می‌دهد. [۴]
  • به زبان بدن طرف مقابل توجه کن. بی‌قراری، چک‌کردن مداوم گوشی و نگاه‌کردن به این طرف و آن طرف نشان می‌دهد که مخاطب خسته شده است. در این صورت، سعی کن حرف هایت را ظرف ۲۰ ثانیه جمع کنی و به شنونده فرصت بدهی در مکالمه مشارکت کند.
  • در حالت کلی سعی کن هر بار بیشتر از ۴۰ ثانیه صحبت نکنی. صحبتی که بیشتر از این طول می‌کشد، ممکن است شنونده را آزار بدهد یا باعث شود او حرف تو را قطع کند.
 5. 5
  ببین آیا از روی اضطراب صحبت می‌کنی. افراد معمولاً تحت‌تأثیر اضطراب شدید اجتماعی، پرحرفی می‌کنند. به مواقعی که زیاد صحبت می‌کنی، توجه کن. آیا احساس اضطراب می‌کنی؟ اگر چنین است، روی روش‌های دیگر مقابله با این موضوع کار کن. [۵]
  • مواقعی که متوجه می‌شوی بیش از حد صحبت می‌کنی، چند لحظه مکث کن و احساس خودت را ارزیابی کن. ببین چه احساسی داری؟ آیا اضطراب و استرس داری؟
  • اگر اضطراب داری، تا ۱۰ در ذهنت بشمار یا چند نفس عمیق بکش. همچنین می‌توانی قبل از رویداد اجتماعی موردنظر، یک گفت‌وگوی مثبت درونی با خودت داشته باشی. به خودت یادآوری کن که مضطرب‌بودن در چنین شرایطی اشکالی ندارد اما باید آرام باشی و سعی کنی از شرایط لذت ببری.
  • اگر اضطراب اجتماعی به یک مشکل بزرگ برای تو تبدیل شده است، برای رفع آن به یک درمانگر مراجعه کن.
 6. 6
  از صحبت‌ کردن برای تحت‌تأثیر قراردادن دیگران خودداری کن. افراد مخصوصاً در موقعیت‌های کاری، تمایل دارند بیش از حد صحبت کنند تا دیگران را تحت‌تأثیر قرار دهند. اگر متوجه شدی زیاد صحبت می‌کنی، ببین آیا سعی داری خودنمایی کنی. [۶]
  • اگر سعی داری برای تحت‌تأثیر قراردادن دیگران زیاد صحبت کنی، به خودت یادآوری کن افراد بیشتر بر اساس محتویات صحبت های تو تحت‌تأثیر قرار می‌گیرند، نه مقدار چیزهایی که بیان می‌کنی.
  • به‌جای اینکه با صحبت کردن درباره خودت زیاده‌روی کنی، انرژی و حرف هایت را برای مواقعی نگه دار که می‌توانی چیز ارزشمندی را برای گفت‌وگو به اشتراک بگذاری.
روش 2
روش 2 از 3:

بیشتر گوش کن

 1. 1
  فقط روی گوینده تمرکز کن. هنگام گفت‌وگو، گوشی خودت را چک نکن و اطراف را نگاه نکن. به چیز‌هایی مثل اینکه قرار است بعد از کار چه کارهایی کنی یا برای شام چه چیزی بخوری، فکر نکن. توجه خودت را فقط به گوینده معطوف کن. این کار کمک می‌کند بهتر گوش بدهی زیرا روی چیزی که گفته می‌شود تمرکز می‌کنی. [۷]
  • چشم‌هایت بیشتر اوقات به گوینده باشد. اگر احساس کردی افکار دیگری به ذهنت هجوم می‌آورند، سعی کن به زمان حال برگردی و به گوش‌دادن ادامه بدهی.
 2. 2
  ارتباط چمشی را حفظ کن. ارتباط چشمی نشان‌دهنده‌ی توجه تو است. همچنان که گوینده صحبت می‌کند، ارتباط چشمی خودت را حفظ کن. ارتباط چشمی نشان‌دهنده‌ی حضور و توجه تو است و قطع آن می‌تواند نشانه بی‌ادبی یا بی‌توجهی باشد. [۸]
  • دستگاه‌های الکترونیکی، مثل گوشی همراه، اغلب می‌توانند توجه ما را به خودشان جلب کنند، به‌خصوص اگر صدا ایجاد کنند یا اعلان‌هایی را پخش کنند. هنگام صحبت با دیگران، گوشی را در کیف یا جیبت بگذار تا وسوسه نشوی به آن توجه کنی.
  • ارتباط چشمی همچنین می‌تواند به تو نشان دهد آیا شنونده خسته شده است یا نه. اگر کسی در حین صحبت هایت، ارتباط چشمی را قطع کرد، احتمالاً داری بیش از حد صحبت می‌کنی. صحبت خودت را تمام کن و به او فرصت بده صحبت کند.
 3. 3
  در مورد چیزی که گوینده می‌گوید، فکر کن. گوش‌دادن یک کار منفعلانه نیست. وقتی گوینده در حال صحبت کردن است، وظیفه تو این است به آنچه که او می‌گوید گوش بدهی. سعی کن در حین گوش‌دادن، نظرات خودت را ارائه ندهی. حتی اگر با چیزی که گفته می‌شود، مخالف هستی، صبر کن تا نوبت صحبت کردن تو برسد. زمانی که گوینده در حال صحبت است، به این فکر نکن که چگونه به او جواب بدهی. [۹]
  • سعی کن چیزهایی را که گفته می‌شود، تصور کنی. از چیزهایی که گوینده می‌گوید تصاویری در ذهنت بساز.
  • همچنین می‌توانی در حین صحبت کردن گوینده، روی کلمات و عبارات کلیدی او تمرکز کنی و آن‌ها را به خاطر بسپاری.
 4. 4
  صحبت های گوینده را شفاف و مشخص کن. در هر گفت‌وگویی، نوبت حرف زدن تو هم می‌رسد. قبل از حرف زدن، نشان بده به آنچه که گفته شده است، گوش داده‌ای. حرف هایی را که گفته شده است، با کلمات خودت تکرار کن و هر سوالی داری، بپرس. [۱۰] صحبت های طرف مقابل را کلمه‌به‌کلمه تکرار نکن. فقط برداشت خودت را از چیزهایی که گفته شده است، بیان کن. همچنین یادت باشد، گوش‌کردن فعال باعث توجه کامل به حرف های طرف مقابل می‌شود و او متوجه می‌شود در حال گوش‌کردن هستی. البته در نظر داشته باش که گوش‌کردن فعال به معنی مداخله یا راهی برای بیان نظرات خودت نیست.
  • مثلاً چیزی مثل این بگو: "پس می‌گویی در مورد جشنی که شرکت در هفته آینده برگزار می‌کند، نگران هستی."
  • سپس با یک سوال دیگر ادامه بده. برای مثال، بگو: "فکر می‌کنی علت این نگرانی چیست؟ می‌خواهی در مورد آن صحبت کنیم؟"
  • هنگام گوش‌دادن به صحبت های طرف مقابل، رفتاری همدلانه و بدون قضاوت داشته باش. می‌توانی احترام خودت را ابراز کنی و موضع او را،‌ بدون تسلیم‌شدن از موضع خودت، تأیید کنی.
روش 3
روش 3 از 3:

اجتناب از اشتباهات

 1. 1
  در مواقع لازم نظر خودت را بیان کن. کمتر صحبت کردن را به معنی بیان‌نکردن نظرات خودت تلقی نکن. اگر موضوعی ذهنت را درگیر کرده است یا نظری داری که احساس می‌کنی، مهم است، در صحبت کردن راجع به آن تردید نکن. بخشی از مهارت کم صحبت کردن این است که بدانیم چه چیزهایی ارزش گفتن را دارند. [۱۱]
  • برای مثال، اگر در زندگی شخصی خودت دچار یک مشکل جدی شده‌ای، در صورت نیاز به کمک و حمایت، اشکالی ندارد آن را با دیگران در میان بگذاری.
  • همچنین اگر نظرت می‌تواند ارزشمند باشد، حتماً آن را به اشتراک بگذار. مثلاً اگر در محل کار نظری داری که می‌تواند در روند کار تاثیر مثبتی داشته باشد، حتماً آن را با رئیس و همکارانت در میان بگذار.
 2. 2
  در برقراری ارتباط چشمی زیاده‌روی نکن. ارتباط چشمی مهم است اما در صورت تداوم می‌تواند ناخوشایند باشد. هدف از ارتباط چشمی، ایجاد اعتماد و جلب توجه است اما اگر بیش از حد بر ارتباط چشمی اصرار کنی،‌ نتیجه معکوس خواهد شد و باعث سلب اعتماد طرف مقابل می‌شوی. بهتر از بعد از حدود ۷ تا ۱۰ ثانیه ارتباط چشمی، به‌جای دیگری نگاه کنی. [۱۲]
  • ارتباط چشمی ممکن است در بعضی فرهنگ‌های خاص مناسب نباشد. مثلاً ممکن است در فرهنگ آسیایی ارتباط چشمی را نشانه‌ی بی‌احترامی بدانند. اگر با فردی با فرهنگ متفاوت ملاقات می‌کنی، حتماً آداب و معاشرت مربوط به ارتباط چشمی در آن فرهنگ را مطالعه کن.
 3. 3
  هنگام گوش‌‌کردن ذهن خودت را باز نگه دار. هر کسی در مورد اینکه چه چیزی درست و خوب است، نظر و عقیده‌ خودش را دارد. وقتی با دقت به صحبت‌ های دیگران گوش می‌دهی، ممکن است چیزهایی را بشنوی که با آن‌ها مخالف هستی. در چنین شرایطی بهتر است از قضاوت‌کردن خودداری کنی. اگر متوجه شدی در حال قضاوت طرف مقابل هستی، مکث کن و سعی کن روی کلمات تمرکز کنی. می‌توانی بعداً این اطلاعات را تجزیه و تحلیل کنی. هنگام‌ گوش‌کردن، فقط روی گوینده تمرکز کن و از قضاوت‌ خودداری کن. [۱۳]

نکات

 • قبل از مشارکت در یک گفت‌وگو، ببین آیا این کار ضروری است یا نه. در صورت منفی بودن جواب، سکوت کن.

مقالات مرتبط ویکی‌هاو

میلی‌ لیتر (mL) را به گرم (g) تبدیل کنیممیلی‌ لیتر (mL) را به گرم (g) تبدیل کنیم
متر مربع را حساب کنیممتر مربع را حساب کنیم
تخفیف را محاسبه کنیمتخفیف را محاسبه کنیم
حجم را بر مبنای لیتر محاسبه کنیمحجم را بر مبنای لیتر محاسبه کنیم
به سوال حالت چطور است، جواب بدهیمبه سوال حالت چطور است، جواب بدهیم
قطر یک دایره را محاسبه کنیمقطر یک دایره را محاسبه کنیم
برچسب بسازیم
ایمیل های قدیمی را در Gmail‌ پیدا کنیمایمیل های قدیمی را در Gmail‌ پیدا کنیم
کیلووات ساعت را محاسبه کنیمکیلووات ساعت را محاسبه کنیم
گرم را به مول تبدیل کنیمگرم را به مول تبدیل کنیم
مرکز یک دایره را پیدا کنیممرکز یک دایره را پیدا کنیم
شیب یک خط را محاسبه کنیمشیب یک خط را محاسبه کنیم
رادیان را به درجه تبدیل کنیمرادیان را به درجه تبدیل کنیم
درباره خودمان بنویسیمدرباره خودمان بنویسیم

در مورد ویکی‌هاو

Tasha Rube, LMSW
به‌طور مشارکتی نوشته شده با همکاری:
مددکار اجتماعی ارشد دارای مجوز
این مقاله با همکاری Tasha Rube, LMSW به‌طور مشارکتی نوشته شده. تاشا روبی یک مددکار اجتماعی و دارای پروانه‌ی رسمی مستقر در شهر کانزاس در ایالت کانزاس است. تاشا وابسته به مرکز پزشکی سربازان بازنشسته‌ی Dwight D. Eisenhower در شهر لیون‌ورث کانزاس است. او مدرک کارشناسی‌ارشد مددکاری اجتماعی خود را در سال 2014 از دانشگاه میسوری دریافت کرده است. این مقاله ۲٬۷۱۰بار مشاهده شده است.
از این صفحه ۲٬۷۱۰بار بازدید شده‌است.

آیا این مقاله کمکتان کرد؟