وای-فای گزینه‌ی خیلی خوبی برای وصل بودن به اینترنت است، ولی درصورتی‌که امنیت آن ضعیف باشد می‌تواند اطلاعات شخصی را در معرض خطر قرار دهد. محافظت از کلمه‌ی عبور روتر و تغییر مداوم آن جزء کار‌های کلیدی برای حفاظت از شبکه و اطلاعات است. همچنین تغییر کلمه‌ی عبور مانع از دزدیده شدن پهنای باند توسط همسایه‌ها می‌شود! برای تغییر کلمه‌ی عبور وای-فای باید با استفاده از اطلاعات ورود، وارد صفحه‌ی تنظیمات روتر شوی و در قسمت تنظیمات وایرلس کلمه‌ی عبور را تغییر بدهی.

مراحل

 1. 1
  صفحه‌ی تنظیمات روتر را باز کن. می‌توانی با استفاده از مرورگر وب رایانه‌ای که به شبکه وصل است به صفحه‌ی تنظیمات روتر دسترسی پیدا کنی. اگر به‌علت ندانستن رمز عبور نمی‌توانی از طریق وای-فای وصل شوی با استفاده ازیک کابل اترنت، رایانه‌ات را مستقیم به روتر متصل کن. با این کار دیگر نیازی به استفاده از کلمه‌ی عبور وای-فای نخواهد بود!
  • آدرس‌های استاندارد روتر عبارتند از: 192.168.1.1، 192.168.0.1، 192.168.2.1، یا 10.0.1.1 (در اپل) یا 10.0.0.1 (در Xfinity). آدرس موردنظر را در نوار آدرس مرورگر وب وارد کن.
  • اگر نتوانستی با هیچ‌یک از آدرس های‌ بالا به صفحه‌ی تنظیمات روتر دسترسی پیدا کنی، برنامه‌ی خط ‌فرمان ویندوز را با فشار دادن کلید های Windows key + R و تایپ عبارت cmd باز کن. وقتی‌که برنامه‌ی خط‌ فرمان اجرا شد، دستور ipconfig را تایپ کن و کلید Enter را فشار بده. داخل لیست نمایش داده شده به دنبال ارتباط فعال خود بگرد و آدرس درج شده در قسمت Default Gateway (گیت‌وی پیش‌فرض) را پیدا کن. معمولاً این آدرس همان آدرس روتر تو است.[۱]
  • اگر هیچ‌کدام از روش‌های بالا جواب نداد، دکمه‌ی Reset (تنظیم مجدد) روتر را فشار بده و به مدت 30 ثانیه نگه‌دار تا تنظیمات روتر را به تنظیمات پیش‌فرض کارخانه برگردانی. سپس آدرس پیش‌فرض مختص مدل روتر خودت را پیدا کرده و آن را در مرورگر وب رایانه‌ات وارد کن.
  • بعضی از روتر‌ها دارای نرم‌افزار تنظیمات و پیکربندی روتر هستند. اگر قبلاً از این نرم‌افزار استفاده کرده باشی، می‌توانی برای انجام تنظیمات مجدد به جای استفاده از مرورگر وب از همان نرم‌افزار استفاده کنی.
 2. 2
  نام کاربری و کلمه‌ی عبور روترت را وارد کن. قبل از ورود به بخش تنظیمات هر روتر باید نام‌کاربری و کلمه‌ی ‌عبور آن روتر را وارد کنی. اگر این اطلاعات را در هنگام تنظیمات اولیه روتر تغییر نداده باشی، احتمالاً نام‌کاربری "admin" یا "userAdmin" و کلمه‌ی عبور نیز "admin" ،"password" و یا کلمه‌ی عبور فعلی وای-فای تو است. البته این اطلاعات از مدلی به مدل دیگر متفاوت است؛ بنابراین برای مشاهده‌ی اطلاعات دقیق ورود، باید مدل دستگاه خودت را آنلاین جستجو کنی.[۲]
  • اگر این اطلاعات را در گذشته تغییر داده و آن‌ را فراموش کرده باشی یا دستگاه روتر را از شخص دیگری خریداری کرده‌ باشی و مالک قبلی دستگاه آن‌را ریست نکرده باشد، باید دکمه‌ی ریست روتر را به مدت 30 ثانیه فشار داده و نگه‌داری. این کار باعث تنظیم‌ مجدد دستگاه به تنظیمات پیش‌فرض شده و در نتیجه می‌توانی با استفاده از نام کاربری و کلمه‌ی عبور پیش‌فرض وارد منوی تنظیمات روتر شوی.
 3. 3
  بخش Wireless (بی‌سیم) را باز کن. وقتی‌که وارد صفحه‌ی تنظیمات روتر شدی باید به‌دنبال قسمت تنظیمات Wireless (بی‌سیم) در این صفحه‌ی بگردی. اسم دقیق این بخش از سازنده‌ای به سازنده‌ی دیگر متفاوت است ولی به صورت‌کلی باید به‌دنبال اسم‌هایی مثل "Wireless" (بی‌سیم) یا "Wireless Settings/Setup" (تنظیمات بی‌سیم) بگردی.
  • اگر بخش "Wireless" (بی‌سیم) دارای زیر‌بخش‌های دیگری نیز است، صفحه‌ی Wireless Security (امنیت بی‌سیم) را باز کن.
 4. 4
  کلمه‌ی عبور را تغییر بده. ‌دنبال قسمتی بگرد که با عنوان "Password" (کلمه‌ی عبور)، "Passphrase" (عبارت عبور) یا "Shared Key" (کلید مشترک) نام‌گذاری شده باشد. می‌توانی کلمه‎ی عبور جدید خودت را در این بخش وارد کنی. در بعضی از روتر‌ها ممکن است لازم باشد تا کلمه‌ی عبور را دوبار تایپ کنی تا مطمئن شوی که آن ‌را به‌درستی وارد کرده‌ای.
  • سعی کن کلمه‌ی عبوری که می‌سازی سخت و حدس زدن آن دشوار یا غیر‌ممکن باشد. کلمه‌ی عبور نباید به اطلاعات شخصی خودت مرتبط باشد و حتماً باید شامل اعداد، حروف بزرگ و کوچک بوده و کاراکترهای خاصی مثل "!"، "$" و "#" داشته باشد.
  • یک کلمه‌ی عبور قوی معمولاً شامل 8 کاراکتر است.
 5. 5
  نوع امنیتی کلمه‌ی عبور را مشخص کن. سه نوع رمز‌نگاری برای کلمه‌ی عبور وایرلس وجود دارد: WEP ،WPA و WPA2. برای داشتن شبکه‌ای امن‌ باید از نوع WPA2 استفاده کنی. ممکن است با انتخاب این نوع از رمز‌نگاری برای برقرای ارتباط دستگاه‌های قدیمی‌تر با مشکل مواجه شوی که در این حالت می‌توانی با تغییر نوع رمزنگاری به حالت WPA یا WPA/WPA2 این مشکل را برطرف کنی. انتخاب نوع WEP به‌هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود، چرا‌که رمز‌گشایی WEP کار خیلی راحتی است (شکستن رمز WEP حدود 30 دقیقه طول می‌کشد).
 6. 6
  اسم شبکه‌‌ات را تغییر بده. حالا که داخل صفحه‌ی تنظیمات روتر هستی، اگر قبلاً اسم شبکه‌ خودت را تغییر نداده‌ای، آن را تغییر بده. از‌آنجایی‌که اسم شبکه به‌صورت عمومی پخش می‌شود، نباید در انتخاب این اسم از چیزی استفاده کنی که ارتباطی به اطلاعات شخصیت داشته باشد. تغییر اسم روتر از تلاش بعضی از افراد برای نفوذ به روتر جلوگیری می‌کند. روتر‌هایی که با نام پیش‌فرض نمایش داده می‌شوند، اهداف آسانتری برای هکر‌ها به شمار می‌آیند.
 7. 7
  تنظیماتت را ذخیره کن. وقتی‌که کارت تمام شد، کلمه‌ی عبور جدید را وارد کن و با کلیک روی دکمه‌ی Apply (اعمال کردن) یا Save (ذخیره کردن) تنظیمات خودت را ذخیره کن. محل قرارگرفتن دکمه‌ی ذخیره از مدلی به مدل دیگر متفاوت است، ولی معمولاً این دکمه در پایین یا بالای صفحه قرار دارد. ذخیره‌ی تغییرات روتر مدتی طول می‌کشد و در این مدت ارتباط همه‌ی دستگاه‌های متصل به آن قطع می‌شود.
  • بعد از انجام تغییرات و ذخیره‌ی آن‌ها، می‌توانی با کلمه‌ی عبور جدید به شبکه‌ی وایرلس وصل شوی.

نکات

 • کلمه‌ی عبور شبکه‌ات را به هرچیزی‌ به غیر از اسم واقعی خودت تغییر بده. افرادی که در محدوده‌ی ارتباطی شبکه‌ی وایرلس تو قرار دارند، می‌تواند اسم تو را ببینند.

هشدارها

 • مطمئن شو که رمز عبور امنی را انتخاب کرده‌ای. هیچ‌وقت از کلمه‌های عبوری مثل "password"، "12345"، تاریخ و اسامی یا امثال این‌ها استفاده نکن چون به سادگی قابل حدث زدن هستند؛ و هرگز جای کلمه‌ی عبور وایرلس روتر را خالی نگذار!

مقالات مرتبط ویکی‌هاو

با استفاده از عکس به‌راحتی شخصی را جستجو و پیدا کنیمبا استفاده از عکس به‌راحتی شخصی را جستجو و پیدا کنیم
واتساپ را بدون کد تأیید فعال کنیمواتساپ را بدون کد تأیید فعال کنیم
همه‌ی توییت‌ها را یک‌باره حذف کنیمهمه‌ی توییت‌ها را یک‌باره حذف کنیم
به صورت خصوصی تماس بگیریمبه صورت خصوصی تماس بگیریم
افراد را وادار کنیم به پیام ما جواب دهندافراد را وادار کنیم به پیام ما جواب دهند
مقدار شارژ باتری ایرپاد را بررسی کنیممقدار شارژ باتری ایرپاد را بررسی کنیم
به حافظه‌ی کلیپ‌بورد اندروید دسترسی پیدا کنیمبه حافظه‌ی کلیپ‌بورد اندروید دسترسی پیدا کنیم
در فایل‌های PDF تایپ کنیمدر فایل‌های PDF تایپ کنیم
فایل‌ های دانلود شده را در آیفون مشاهده کنیمفایل‌ های دانلود شده را در آیفون مشاهده کنیم
به فایل‌های PDF عکس اضافه کنیمبه فایل‌های PDF عکس اضافه کنیم
به حساب واتس‌اپ افراد وارد شویمبه حساب واتس‌اپ افراد وارد شویم
لپ‌تاپ را به مانیتور وصل کنیملپ‌تاپ را به مانیتور وصل کنیم
صدای گوشی آیفون را زیاد کنیمصدای گوشی آیفون را زیاد کنیم
فایل‌های EXE را باز کنیمفایل‌های EXE را باز کنیم

در مورد ویکی‌هاو

Luigi Oppido
به‌طور مشارکتی نوشته شده با همکاری:
تکنسین تعمیرات کامپیوتر
این مقاله به‌طور مشارکتی نوشته شده با همکاری Luigi Oppido. لوئیجی اوپیدو، صاحب و گرداننده‌ی مجموعه‌ی Pleasure Point Computersدر شهر سانتا کروز ایالت کالیفرنیا است. لوئیجی در زمینه‌های تعمیرات عمومی کامپیوتر، بازیابی اطلاعات، حذف ویروس‌ها و ارتقا سیستم‌ها بیش از 25 سال تجربه دارد. این مقاله ۲٬۱۲۶بار مشاهده شده است.
از این صفحه ۲٬۱۲۶بار بازدید شده‌است.

آیا این مقاله کمکتان کرد؟