این ویکی‌هاو به تو یاد می‌دهد که چگونه با استفاده از رایانه‌ی مک یا ویندوز، کلمه‌‌ی عبور فراموش شده‎ی وای-فای خودت را پیدا کنی. این کار را می‌توانی با استفاده از تنظیمات رایانه‌ی خود و یا یا دسترسی به صفحه‌ی تنظیمات روتر انجام بدهی. اگر هیچ‌کدام از این روش‌ها جواب نداد، می‌توانی با ریست کردن روتر، کلمه‌ی ‌عبور را به تنظیمات پیش‌فرض کارخانه برگردانی. در‌نظر داشته با که نمی‌توانی کلمه‌ی‌ عبور شبکه‌ات را بوسیله‌ی موبایل تنظیم کنی.

روش 1
روش 1 از 5:
با استفاده از کلمه‌ی عبور پیش‌فرض روتر

 1. 1
  مشخص کن که آیا از کلمه‌ی عبور پیش‌فرض‎ روتر استفاده کرده‌ای با خیر. اگر هنگام تنظیم روتر از کلمه‌ی عبور پیش‌فرض آن استفاده کرده باشی، می‌توانی با بررسی روتر یا مستندات همراه آن، کلمه‌ی عبور را پیدا کنی.
  • اگر در طول مدتی که از روتر استفاده کرده‌ای، کلمه‌ی عبور آن‌را تغییر داده باشی، برای پیدا کردن کلمه‌ی عبورت باید از روش دیگری استفاده کنی.
 2. 2
  روتر را برای پیدا کردن کلمه‌ی عبور بررسی کن. بسیاری از سازندگان روتر‌ها معمولاً کلمه‌ی عبور را روی یک برچسب نوشته و در پشت یا زیر دستگاه روتر می‌چسبانند.[۱]
  • معمولاً کلمه‌ی عبور در کنار عنوان "SSID" قرار دارد.
  • کلمه‌ی عبور اغلب عبارتی طولانی تشکیل شده از اعداد و حروف بزرگ و کوچک است.
 3. 3
  روی جعبه یا دفترچه‌ی راهنمای روتر، ‌دنبال کلمه‌ی عبور بگرد. با فرض محال که جعبه‌ و دفترچه‌ی راهنمای روتر را نگه داشته باشی، ممکن است یک کپی از برچسب اطلاعات ورود را داخل جعبه، داخل دفترچه (یا در پشت آن) و یا روی کارت مجزایی که همراه روتر داده شده است، پیدا کنی. این کار زمانی لازم خواهد بود که نتوانی کلمه‌ی عبور درج شده‌ی روی روتر را پیدا کنی.
  • متاسفانه نمی‌توانی مستندات روتر را به صورت آنلاین جستجو کنی، چون کلمه‌ی عبور روتر تو، یک رمز اختصاص داده شده به مدل دستگاهت است.
 4. 4
  روش دیگری را برای وصل شدن به روتر امتحان کن. بسیاری از روتر‌ها این امکان را فراهم می‌کنند که بتوان با فشار دادن دکمه‌ی "WPS" در پشت روتر و انتخاب شبکه‌ی مورد‌نظر در رایانه، موبایل، کنسول بازی یا هر دستگاه سرگرمی دیگری به آن وصل شد. با 30 ثانیه فشار دادن این دکمه می‌توانی رایانه (یا هر دستگاه دیگر) را بدون نیاز به دانستن کلمه‌ی عبور به روتر وصل کنی.
  • همه‌ی روتر‌ها این ویژگی را ندارند، بنابراین برای دانستن اینکه روتر تو ویژگی WPS (یا تنظیم وای-فای محافظت شده) را دارد یا خیر، دفترچه‌ی راهنما و مستندات روتر (یا مستندات آنلاین مربوط مرتبط با مدل روتر) را بررسی کن.
  • این روش کمکی به پیدا کردن کلمه‌ی عبور وای-فای تو نمی‌کند، ولی این امکان را می‌دهد که از طریق روتر به اینترنت وصل شوی و با استفاده از یکی از روش‌های زیر کلمه‌ی عبورت را پیدا کنی.

روش 2
روش 2 از 5:
پیدا کردن کلمه‌ی عبور در ویندوز

 1. 1
  روی آیکون وای-فای کلیک کن. این آیکون را می‌توانی در گوشه‌ی سمت راست نوار ابزار در قسمت پایین صفحه‌نمایش پیدا کنی. با انجام این کار منوی وای-فای نمایش داده می‌شود.
  • این روش فقط زمانی جواب می‌دهد که در حال حاضر به همان شبکه‌ی وای-فای که کلمه‌ی عبور آن‌ را فراموش کرده‌ای وصل باشی.
  • اگر به‌جای آیکون وای-فای، آیکون دیگری به شکل مانیتور رایانه با یک کابل در کنار آن نمایش داده شد، به این معنی است که از طریق کابل اترنت به روتر متصل شده‌ای. نمی‌توانی از اتصال اترنت برای پیدا کردن رمز وای-فای خود استفاده کنی.
 2. 2
  روی Network & Internet settings (شبکه و تنظیمات اینترنت) بزن. این گزینه در پایین منوی وای-فای قرار دارد.
 3. 3
  روی گزینه‌ی Wi-Fi کلیک کن. این گزینه در قسمت سمت چپ پنجره‌ی Settings (تنظیمات) قرار دارد.
 4. 4
  روی Change adapter options (تغییر تنظیمات کارت شبکه) کلیک کن. این لینک در گوشه‌ی سمت راست و بالای صفحه‌ی‌ وای-فای و زیر تیتر "Related settings" (تنظیمات مرتبط) قرار دارد. با انجام این کار صفحه‌ی Control Panel باز می‌شود.
 5. 5
  روی شبکه‌ی وای-فای فعلی خودت کلیک کن. باید بتوانی در این صفحه، آیکونی به شکل مانیتور با میله‌های سبز رنگی در کنار آن را ببینی؛ این همان شبکه‌ی فعلی تو است.
 6. 6
  روی View status of this connection (مشاهده‌ی وضعیت این ارتباط) کلیک کن. این گزینه بالای پنجره‌ی Network Connections (اتصالات شبکه) و زیر نوار آدرس قرار دارد.
 7. 7
  روی Wireless Properties (تنظیمات بی‌سیم) کلیک کن. این گزینه در قسمت وسط پنجره قرار دارد.
 8. 8
  روی گزینه‌ی Security (امنیت) کلیک کن. این آیتم را می‌توانی در قسمت بالای همین پنجره‌ ببینی. با انجام این کار یک پنجره‌ی دیگر که کادر "Network security key" (کلید امنیتی شبکه) در وسط آن قرار دارد باز می‌شود. این کادر همان‌جایی است که کلمه‌ی عبور در آنجا ذخیره شده است.
 9. 9
  تیک گزینه‌ی "Show characters" (نمایش کاراکتر‌ها) را بزن. این گزینه زیر کادر "Network security key" (کلید امنیتی شبکه) قرار دارد. با انجام این کار کلمه‌ی عبور وای-فای تو جایگزین نقطه‌های مشکی رنگ داخل کادر "Network security key" (کلید امنیتی شبکه) می‌شود.

روش 3
روش 3 از 5:
پیدا کردن کلمه‌ی عبور در مک

 1. 1
  برنامه‌ی را باز کن. روی آیکون برنامه‌ی Finder که به شکل یک صورتک آبی رنگ داخل نوار داک است، کلیک کن.
  • برای پیداکردن یا فهمیدن کلمه‌ی عبور وای-فای در رایانه‌ی مک، لازم نیست حتماً به شبکه‌ی وای-فای متصل باشی.
 2. 2
  روی Go (برو) کلیک کن. این آیتم در ردیف آیتم‌های منو که در سمت چپ و بالای صفحه‌ی‌ مک هستند، قرار دارد.
 3. 3
  روی Utilities (ابزارها) کلیک کن. این گزینه داخل منوی کشویی Go (برو) قرار دارد.
 4. 4
  روی گزینه‌ی Keychain Access (دسترسی به کلمه‌ی عبور) دوبار کلیک کن. این برنامه که به شکل یک کلید است داخل پوشه‌ی Utilities (ابزارها) قرار دارد.
 5. 5
  شبکه‌ی وای-فای خودت را پیدا کرده و روی آن دوبار کلیک کن. این همان اسمی است که در رایانه‌ی مک هنگام اتصال به شبکه‌ی وای-فای آن را می‌بینی.
  • می‌توانی با کلیک روی دسته‌بندی Name (اسم) که تقریباً در بالای پنجره‌ی مربوط به کلمه‌های عبور قرار دارد، اسامی لیست کلمه‌های عبور را به ترتیب حروف الفبا مرتب کنی.
 6. 6
  روی گزینه‌ی "Show password" ( کلمه‌ی عبور را نمایش بده) کلیک کن. این گزینه در قسمت پایین پنجره‌ی شبکه قرار دارد.
 7. 7
  اگر از تو خواسته شد، کلمه‌ی‌ عبور مدیر سیستم را وارد کن. این همان کلمه‌ی عبوری است که برای ورود به رایانه‌ی مک از آن استفاده می‌کنی. با وارد کردن صحیح کلمه‌ی عبور مدیر سیستم، کلمه‌ی عبور شبکه‌ی وای-فای داخل کادر کلمه‌ی عبور نمایش داده شود.

روش 4
روش 4 از 5:
با استفاده از صفحه‌ی تنظیمات روتر

 1. 1
  رایانه را از طریق کابل اترنت به روتر وصل کن. اگر کلمه‌ی عبور وای-فای را فراموش کرده‌ای و رایانه‌ات به اینترنت متصل نمی‌شود، تنها راه وصل شدن استفاده از کابل اترنت است.
  • در رایانه‌ی مک، قبل از اتصال کابل اترنت، به احتمال زیاد باید یک عدد آداپتور USB-C ( یا Thunderbolt 3) تهیه کنی.
  • اگر امکان استفاده از کابل اترنت وجود ندارد، باید روتر را به تنظیمات پیش‌فرض آن ریست کنی.
 2. 2
  آدرس IP روتر را پیدا کن. برای دسترسی به صفحه‌ی تنظیمات روتر باید آدرس IP روتر را بدانی:
  • در ویندوزStart (منوی استارت) را باز کن، روی آیکون چرخ‌دنده‌ای شکل Settings (تنظیمات) کلیک کن، روی Network & Internet (اینترنت و شبکه) کلیک کن، روی View your network properties (تنظیمات شبکه‌ات را مشاهده کن) کلیک کن و آدرس نوشته شده در کنار گزینه‌ی "Default gateway" (گیت‌وی پیش فرض) را یادداشت کن.
  • در مکApple menu (منوی اپل) را باز کن، روی System Preferences (تنظیمات سیستم) کلیک کن، روی Network (شبکه) کلیک کن، روی Advanced (پیشرفته) کلیک کن و سپس روی بخش TCP/IP کلیک کن و شماره‌ای که در سمت راست عبارت "Router" (روتر) نوشته شده است را یادداشت کن.
  • آدرس‌های معمول مورد استفاده در اکثر روتر‌ها عبارت‌اند از 192.168.0.1، 192.168.1.1، و 192.168.2.1؛ همچنین این آدرس برای روتر‌های اپل 10.0.0.1 است.
  • در بعضی از روتر‌ها می‌توانی آدرس IP موردنظر را روی برچسبی که روی دیواره‌ی روتر نوشته شده است پیدا کنی.
 3. 3
  به صفحه‌ی تنظیمات روتر برو. مرورگر وب موردنظرت را باز کن و آدرس IP روتر را داخل نوار آدرس مرورگر تایپ کن.
  • برای انجام این مراحل می‌توانی از هر‌یک از مرورگر‌های وب استفاده کنی.
 4. 4
  وارد صفحه‌ی تنظیمات روتر شو. بعد از وارد کردن آدرس IP صحیح، ممکن است سیستم از تو بخواهد نام کاربری و کلمه‌ی عبور روتر را وارد کنی؛ اگر چنین اتفاقی افتاد، با استفاده از اطلاعات ورود روتر وارد شود. این اطلاعات معمولاً با اطلاعاتی که با آن‌ها وارد شبکه‌ی وای-فای می‌شوی متفاوت است.
  • معمولاً نام‌کاربری پیش‌فرض به صورت admin و کلمه‌ی عبور پیش فرض به صورت admin، password یا بدون هیچ عبارتی (خالی) می‌باشد. بسیاری از مردم هنگام پیکربندی روتر این اطلاعات را تغییر می‌دهند، بنابراین اگر نام‌کاربری و کلمه‌ی عبور ورود به تنظیمات روتر را فراموش کرده باشی باید مودم را ریست کنی.
  • اگر نام‌کاربری و کلمه‌ی عبور پیش‌فرض را تغییر نداده باشی، این اطلاعات می‌بایست داخل دفترچه‌ی راهنما یا روی خود روتر چاپ شده باشد.
 5. 5
  به بخش "Wireless" (بی‌سیم) برو. وقتی وارد روتر شدی، قسمت "Wireless" (بی‌سیم) یا "Wi-Fi" (وای-فای) را پیدا کن. این قسمت را معمولاً می‌توانی با کلیک روی گزینه‌های بالای صفحه یا جستجو در منو‌ی ناوبری پیدا کنی.
  • صفحه‌ی تنظیمات هر روتر با روتر دیگر متفاوت است بنابراین شاید مجبور باشی برای پیدا کردن این قسمت در منو‌های مختلف جستجو کنی.
  • ممکن است کلمه‌ی عبور روتر در قسمت بالای صفحه‌ی اصلی روتر قرار گرفته باشد.
 6. 6
  کلمه‌ی عبور را پیدا کن. در صفحه‌ی "Wireless" (وایرلس) می‌توانی نام شبکه‌ی وایرلس (SSID) خودت را به همراه نوع امنیت یا رمزنگاری کلمه‌ی عبور (مثل، WEP، WPA، WPA2 یا WPA/WPA2) مشاهده کنی. در کنار گزینه‌ی security (امنیت) می‌توانی کادر "Passphrase" یا "Password" (کلمه‌ی عبور) را مشاهده کنی. کلمه‌ی عبور شبکه‌ی وایرلس تو داخل این کادر نوشته شده است.

روش 5
روش 5 از 5:
ریست کردن روتر

 1. 1
  بدان چه مواقعی باید از این روش استفاده کنی. اگر با هیچ‌یک از روش‌های گفته شده در قسمت بالای این مقاله نتوانستی کلمه‌ی عبور روتر خود را پیدا کنی به این معنی است که کلمه‌ی عبور وای-فای تو غیر‌قابل‌بازیابی است و مجبور هستی روتر را ریست کنی تا به تنظیمات پیش فرض کارخانه بازگردانده شود.
  • ریست کردن روتر به تنظیمات پیش‌فرض کارخانه کلمه‌ی عبور فعلی را نمایش نمی‌دهد ولی آن‌را به نام‌کاربری و کلمه‌ی عبور پیش‌فرض کارخانه که در زیر یا پشت روتر پرینت شده است تغییر می‌دهد.
  • ریست کردن روتر موجب قطع ارتباط کلیه دستگاه‌هایی که به آن متصل هستند می‌شود. به‌ همین دلیل این روش باید آخرین راه‌حل باشد..
 2. 2
  دکمه‌ی "Reset" (تنظیم مجدد) را پیدا کن. این دکمه معمولاً در پشت روتر قرار دارد. برای فشار دادن دکمه‌ی "Reset" (تنظیم مجدد) ممکن است به یک گیره‌ی کاغذی یا سوزن نیاز داشته باشی.
 3. 3
  دکمه‌ی "Reset" (تنظیم مجدد) را فشار بده و نگه‌دار. این دکمه را حداقل 30 ثانیه فشار بده و نگه‌دار تا مطمئن شوی روتر به صورت کامل ریست شده است.
  • هنگام ریست شدن روتر، چراغ‌های دستگاه باید چشمک بزنند یا خاموش شوند.
 4. 4
  اطلاعات پیش‌فرض ورود به روتر را پیدا کن. این اطلاعات معمولاً زیر روتر نوشته شده است و شامل موارد زیر است:
  • Network name (نام شبکه) یا SSID — نام کارخانه‌ای شبکه‌ که می‌توانی آن ‌را در منوی وای-فای مشاهده کنی.
  • Password (کلمه‌‌ی عبور) یا Key (کلید) — کلمه‌ی عبور شبکه‌.
 5. 5
  به شبکه متصل شو. هنگام وارد کردن کلمه‌ی عبور، از کلمه‌ی عبور پیش‌فرض کارخانه که زیر روتر چاپ شده است استفاده کن.
  • می‌توانی قبل از وصل شدن به اینترنت، کلمه‌ی عبور را تغییر دهی.

نکات

 • اگر کلمه‌ی عبور را مجدداً تنظیم می‌کنی، مطمئن شو که کلمه‌ی عبور جدیدی که می‌سازی قوی و متشکل از حروف، اعداد و اعلائم باشد. در ساخت کلمه‌ی عبور از اطلاعات شخصی استفاده نکن.

هشدارها

 • سعی نکن کلمه‌ی عبور شبکه‌ای که قرار نیست از آن استفاده کنی را پیدا کنی.
 • بازیابی کلمه‌ی عبور وایرلس از طریق موبایل امکان‌پذیر نیست.

مقالات مرتبط ویکی‌هاو

به حساب واتس‌اپ افراد وارد شویمبه حساب واتس‌اپ افراد وارد شویم
با استفاده از عکس به‌راحتی شخصی را جستجو و پیدا کنیمبا استفاده از عکس به‌راحتی شخصی را جستجو و پیدا کنیم
در فایل‌های PDF تایپ کنیمدر فایل‌های PDF تایپ کنیم
لپ‌تاپ را به مانیتور وصل کنیملپ‌تاپ را به مانیتور وصل کنیم
به فایل‌های PDF عکس اضافه کنیمبه فایل‌های PDF عکس اضافه کنیم
مقدار شارژ باتری ایرپاد را بررسی کنیممقدار شارژ باتری ایرپاد را بررسی کنیم
افراد را وادار کنیم به پیام ما جواب دهندافراد را وادار کنیم به پیام ما جواب دهند
به حافظه‌ی کلیپ‌بورد اندروید دسترسی پیدا کنیمبه حافظه‌ی کلیپ‌بورد اندروید دسترسی پیدا کنیم
همه‌ی توییت‌ها را یک‌باره حذف کنیمهمه‌ی توییت‌ها را یک‌باره حذف کنیم
فایل‌های EXE را باز کنیمفایل‌های EXE را باز کنیم
علامت رادیکال را در کامپیوتر یا مک تایپ کنیمعلامت رادیکال را در کامپیوتر یا مک تایپ کنیم
اسناد را به‌ صورت PDF اسکن کنیماسناد را به‌ صورت PDF اسکن کنیم
علامت عدد پی را تایپ کنیمعلامت عدد پی را تایپ کنیم
تاریخ تولد خودمان را در فیسبوک تغییر بدهیمتاریخ تولد خودمان را در فیسبوک تغییر بدهیم

در مورد ویکی‌هاو

Nicole Levine, MFA
به‌طور مشارکتی نوشته شده با همکاری:
نویسنده و ویرایشگر متون تکنولوژی
این مقاله به‌طور مشارکتی نوشته شده با همکاری Nicole Levine, MFA. نیکل لوین، نویسنده و ویرایشگر متون تکنولوژی ویکی‌هاو است. او در ساخت مستندات فنی و مدیریت تیم‌های پشتیبانی در شرکت‌های بزرگ میزبانی وب و نرم‌افزار، بیش از 20 سال سابقه دارد. نیکول همچنین دارای کارشناسی‌ارشد هنر‌های زیبا در نویسندگی خلاق از دانشگاه پورتلند است و در موسسه‌های مختلفی به آموزش نگارش، داستان‌نویسی و مج‌سازی (مجله) مشغول است. این مقاله ۱٬۰۰۲بار مشاهده شده است.
از این صفحه ۱٬۰۰۲بار بازدید شده‌است.

آیا این مقاله کمکتان کرد؟