کفش‌ Nike یکی از محبوب‌ترین مارک‌های تجاری در جهان است و همین موضوع باعث می‌شود که به یکی از هدف‌های اصلی برای تقلب کفش تبدیل شود. اگر هنگام خرید کفش‌ دقت نکنی ممکن است کفش تقلبی را به جای اصل به تو بفروشند. خوشبختانه راه‌‌هایی وجود دارد که کمک می‌کند تا کلاه سرت نرود.

روش 1
روش 1 از 2:

خرید کفش‌ Nike به‌صورت آنلاین

 1. 1
  درمورد فروشنده‌ی کفش Nike در اینترنت تحقیق کن. هنگام خرید کفش‌های Nike به‌صورت آنلاین خیلی مراقب باش. از آنجایی که به کالا دسترسی فیزیکی نداری، ممکن است به‌سادگی پولت را بابت یک جفت کفش تقلبی دور بریزی. برای جلوگیری از خرید کفش تقلبی:
  • قبل از خرید، در مورد رتبه‌بندی وب‌سایت و نظر‌های ارائه شده در مورد آن بررسی کن. نظر‌های بد نشانه‌‌ی غیر‌قابل‌اطمینان‌بودن فروشنده است. با این وجود باز هم باید مراقب باشی چرا‌که بعضی از سایت‌ها فقط نظرات “خوب” را نمایش می‌دهند. برای بررسی شهرت و اعتبار فروشنده باید به‌جای جستجو در سایت فروشنده، از طریق وب‌سایت‌های دیگر جستجو کنی و اعتبار فروشنده‌ی مورد‌نظر را در سایت‌های دیگر هم بررسی کنی.
  • مطمئن شو که وب‌سایت مورد‌نظر قوانین خرید امن را رعایت می‌کند. بعضی از وب‌سایت‌های آنلاین، خدمات برگشت کالا به مشتری ارائه می‌کنند؛ حتی اگر فروشنده شخص دیگری باشد و وب‌سایت فقط رابط بین فروشنده و خریدار باشد. داشتن اطمینان از اینکه پولت برگشت داده خواهد شد باعث می‌شود که در صورت خرید احتمالی کفش Nike تقلبی، بتوانی با پس گرفتن پول جلوی ضرر و زیان را بگیری.
 2. 2
  از فروشندگانی که به‌جای عکس واقعی از عکس‌های تبلیغاتی کفش‌های Nike استفاده می‌کنند خرید نکن.[۱] استفاده از عکس‌های تبلیغاتی بسیار جذاب است ولی چیزی نیست که در هنگام خرید محصول آنلاین بخواهی به آن توجه کنی. عکسی که در محیط خانگی گرفته شده است، این اطمینان را می‌دهد که کفش‌ها واقعاً وجود دارند و می‌توانی ویژگی‌ها و کیفیت آن را در عکس بررسی کنی.
  • می‌توانی با فروشنده تماس بگیری و از او بخواهی تا عکس دیگری از کفش به‌صورتی ‌که تاریخ یا اصالت عکس مشخص باشد بگیرد. برای مثال از فروشنده بخواه تا عکس کفش را کنار روزنامه‌ی امروز بگیرد و برایت بفرستد.[۲]
 3. 3
  از خرید محصولاتی که فروشنده مدعی است "سفارشی"، "خاص" یا "نمونه" هستند خودداری کن. کفش‌های نمونه‌ی Nike برای آقایان در سایز‌های ۴۲، ۴۳ و ۴۴، برای خانم‌ها در سایز ۳۷ و ۳۸ و برای کودکان فقط در سایز ۳۴ موجود است. همچنین Nike کفش "سفارشی" یا "خاص" ندارد.[۳]
  • فهرست موجودی فروشنده را بررسی کن. به‌دلایل نامعلوم فروشندگان کفش‌های تقلبی سایز ۴۲ و سایز‌های بالاتر از ۴۳ ندارند.
  • معمولاً مدل‌های قدیمی‌تر کفش‌ Nike که تولیدش متوقف شده همه‌ی سایز‌ها را ندارند. پس اگر برای مثال دنبال یک مدل قدیمی هستی و در وب‌سایتی دیدی که ۲۰۰ جفت از آن موجود است، مطمئن باش تقلبی است.
 4. 4
  از خرید کفش‌های Nike که قیمت آن‌ها کمتر از قیمت کفش اصل است خودداری کن. این کفش‌ها یا تقلبی هستند و یا خیلی خراب.[۴]
  • به‌طور کلی اگر کفش Nike به نصف قیمت واقعی فروخته شود، به‌احتمال زیاد تقلبی است. تخفیفی که با علت خاصی باشد واقعی‌تر است، مخصوصاً اگر کفش‌ها قدیمی یا تولید محدود باشد.
  • ممکن است فروشنده‌ای قیمت‌هایش خیلی بالا باشد اما این شانس را بدهد که بتوانی جنس را با قیمتی که به‌طور مضحکی پایین است خریداری کنی. در این گونه موارد مراقب باش، خصوصاً که به کفش دسترسی فیزیکی نداری تا بتوانی وضعیت و واقعی‌بودن آن را بررسی و تایید کنی.
  • به مدت‌زمان برآورد‌شده برای تحویل کالا توجه کن. اگر تحویل کالا بین ۷ تا ۱۴ روز است، به‌احتمال زیاد از چین (یک منبع مشخص کفش‌های تقلبی Nike) یا کشور‌های دورتر ارسال می‌شود.[۵]
  • اگر می‌خواهی کفش Nike را به‌صورت آنلاین سفارش بدهی بهتر است این کار را مستقیماً از وب‌سایت کمپانی Nike و یا از لیست نمایندگان رسمی انجام بدهی.[نمایندگان فروش Nike]
 5. 5
  از خرید مدل‌هایی که قبل از تاریخ رسمی اعلام شده، فروخته می‌شوند خودداری کن. بدون تردید کفشی که قبل از تاریخ رسمی اعلام شده قابل خرید باشد، تقلبی است.
  • طرح این کفش‌ها ممکن است شبیه طرح کفشی باشد که قرار است به‌زودی رونمایی شود. انتشار عکس کفش‌ها قبل از تاریخ رسمی فروش، این امکان را برای متقلبین فراهم می‌کند تا کفش‌های تقلبی شبیه‌به کفش‌های اصل که هنوز وارد بازار نشده تولید کنند و بسیاری از مردم در دام آنها بیفتند چون‌ می‌خواهند قبل از دیگران کفش‌ها را داشته باشند.
 6. 6
  اصل بودن کفش Nike خودت را بررسی کن. بعد از اینکه کفش را دریافت کردی اصالت آن را بررسی کن.
  • کفش مورد‌نظر را با عکس کفش اصل در وب‌سایت Nike یا وب‌سایت نمایندگان رسمی فروش مقایسه کن.
  • از فروشنده بخواه تا اصالت کفش‌ها را تایید کند. همچنین می‌توانی برای کسب اطلاعات بیشتر، از او بخواهی تا اطلاعات تماس توزیع‌کننده‌ی کالا را نیز در اختیارت قرار بدهد.
روش 2
روش 2 از 2:

بررسی فیزیکی کفش Nike تقلبی

 1. 1
  بسته‌بندی کفش را بررسی کن. بسیاری از کفش‌های تقلبی Nike با جعبه‌ فرخته نمی‌شوند. بلکه به‌جای آن یا در یک پلاستیک شفاف پیچیده شده‌اند و یا بدون بسته‌بندی ارائه می‌شوند.[۶]
  • اغلب جعبه‌های تقلبی بسیار با عجله و بی‌دقت چسب‌کاری شده‌اند و در‌نتیجه به اندازه‌ی جعبه‌‌های کفش‌های Nike اصل محکم نیستند.
 2. 2
  وضعیت کفش‌ها را بررسی کن. اگر در گذشته کفش Nike مشابه‌ای داشته‌ای آن‌ها را با کفش‌های جدید مقایسه کن. اگر هر دو جفت به‌صورت واضح از نظر کیفیت متفاوت بودند احتمالاً کفش‌های جدیدت تقلبی هستند و در چند روز بعد از استفاده از هم باز خواهند شد.
  • کفش‌های Nike اصل بسیار نرم‌تر از نمونه‌های تقلبی است[۷] . دلیلش هم این است که کفش‌های Nike اصل از چرم طبیعی ساخته می‌شوند ولی مدل‌های تقلبی از چرم پلاستیکی است.
  • روی پاشنه‌ی میانی کفش‌های تقلبی، نقطه‌های اضافی دیده می‌شود که از فرایند تولید کفش به‌جا مانده است درحالی‌که این نقطه‌ها در کفش‌های اصل وجود ندارند.
  • بند کفش‌ها را بررسی کن. در کفش‌های Nike اصل، کفش‌ها معمولاً به‌صورت کامل بندکشی شده‌اند در‌حالی‌که در کفش‌های Nike تقلبی بعضی از سوراخ‌ها را جا انداخته‌اند.
 3. 3
  شماره‌ی SKU (واحد شماره‌گذاری موجودی کالا) را روی جعبه و برچسب داخل کفش بررسی کن. کفش اصل و معتبر Nike یک شماره‌ی SKU دارد که باید با شماره‌ی SKU روی جعبه یکسان باشد.[۸] اگر شماره‌ها هم‌خوانی نداشتند و یا یکسان نبودند، احتمالاً کفش‌ها تقلبی هستند.
  • برچسب روی زبانه‌ی کفش را بررسی کن. معمولاً تولید کننده‌های تقلبی کفش‌های Nike برچسب‌هایی با تاریخ تولید نادرست داخل کفش قرار می‌دهند. برای مثال ممکن است روی برچسب نوشته شده باشد که کفش در سال ۲۰۰۸ ساخته شده است درحالی‌که Nike آن محصول را برای اولین بار در سال ۲۰۱۰ تولید کرده است.
 4. 4
  کفش‌ها را بپوش و امتحان کن. پاشنه‌ی کفش‌‌های Nike تقلبی شبیه پلاستیک است و کشش لازم را ندارد درحالی‌که پاشنه‌ی کفش‌های Nike اصل از‌ جنس رزین BRS 1000 است.
  • اندازه‌ی اکثر کفش‌های Nike تقلبی با اندازه‌های نوشته شده روی آن یکسان نیست. Nike‌های تقلبی عموماً نیم سایز کوچک‌تر و باریک‌تر از کفش اصل هستند. همان کفش را در یک فروشگاه مطمئن امتحان کن تا بتوانی حالت یک کفش Nike اصل را احساس کنی.

نکات

 • فروشنده‌ها و فروشگاه‌هایی را که کفش Nike تقلبی می‌فروشند از طریق ایمیل به شرکت Nike گزارش کن. این کار کمک می‌کند تا از خرید کفش‌های تقلبی توسط دیگران جلوگیری شود.
 • از پرسنل فروشگاه Nike بخواه تا صحت کفش Nike را بررسی کنند. متاسفانه Nike نمی‌تواند مسئولیتی در قبال فروشنده‌های غیر‌رسمی و خرده‌فروشان برعهده بگیرد و قادر به بازپرداخت و جبران خسارت شما نخواهد بود.

مقالات مرتبط ویکی‌هاو

ژل آلوئه‌ورا درست کنیم
طلای اصل را از طلای تقلبی تشخیص بدهیمطلای اصل را از طلای تقلبی تشخیص بدهیم
شماره مدل کفش نایکی را پیدا کنیمشماره مدل کفش نایکی را پیدا کنیم
بند کفش را گره بزنیمبند کفش را گره بزنیم
رنگ ابرو را پاک کنیمرنگ ابرو را پاک کنیم
ساعت Baby G را تنظیم کنیمساعت Baby G را تنظیم کنیم
قد خودمان را اندازه بگیریمقد خودمان را اندازه بگیریم
چسب قطره‌ای را از روی پوست پاک کنیم
موم شکری درست کنیمموم شکری درست کنیم
کفش ها را سریع خشک کنیمکفش ها را سریع خشک کنیم
رشد موهای بدن را کاهش بدهیمرشد موهای بدن را کاهش بدهیم
تشخیص بدهیم که کفش‌های Vans ما تقلبی هستندتشخیص بدهیم که کفش‌های Vans ما تقلبی هستند
پوست ضخیم تر و سفت‌ تری داشته باشیمچگونه پوستمان را سفت کنیم
سایز کفش خود را پیدا کنیم

در مورد ویکی‌هاو

ویکی‌هاو مانند ویکی‌پدیا یک “ویکی” است. بنابراین بسیاری از مقالات ما با مشارکت افراد متعددی نوشته شده‌اند. برای خلق این مقاله، 27 نفر، بعضاً ناشناس، کار کردند تا ویرایشش کنند و به مرور زمان بهبودش دهند. این مقاله ۵٬۲۴۸بار مشاهده شده است.
از این صفحه ۵٬۲۴۸بار بازدید شده‌است.

آیا این مقاله کمکتان کرد؟