اگر رنگ برگ‌ یا بخش‌هایی از کاکتوس تغییر کرد و گیاه خشک یا پژمرده شد برای بهبود آن می‌توانی چند راه را امتحان کنی. اول باید مشکل را تشخیص بدهی و فوراً به روش مناسب به گیاه رسیدگی کنی. بعد از آن می‌توانی مراقبت‌های عادی را که برای بقای طولانی‌مدت گیاه لازم است با تأمین خاک، نور و شرایط مناسب از سربگیری.

روش 1
روش 1 از 2:

رسیدگی فوری

 1. 1
  به کاکتوس پلاسیده آب بیشتری بده. اگر بخش‌هایی از کاکتوس چروکیده، چین‌خورده یا پلاسیده (پژمرده یا ظاهراً شل) شده، احتمالاً گیاه به آب بیشتری نیاز دارد. اگر خاک کاکتوس کاملاً خشک است، آن را غرقاب کن و اجازه بده تا آب اضافه از زیر گلدان بیرون بیاید.
  • اگر خاک خشک نیست شاید مشکل از اتیوله‌شدن باشد یعنی بخش‌هایی از ساقه کاکتوس باریک‌تر از حد معمول شده‌ است. این نشان می‌دهد که کاکتوس به نور بیشتری نیاز دارد بنابراین گلدان را جلوی پنجره‌ی رو به آفتاب است بگذار.
 2. 2
  بخش‌های در حال پوسیدن را ببر. تمام قسمت‌های قهوه‌ای یا سیاه شده را ببر. شاید پوسیدگی ناشی از قارچ‌هایی باشد که به‌خاطر آبیاری بیش از حد ایجاد می‌شوند. [۱] اگر خاک بیش‌ازحد خیس بود، گیاه را از گلدان خارج کن و دوباره در خاک مناسب بکار. اگر خاک زیاد خیس نیست قبل از آبیاری مجدد صبر کن تا خاک کاملاً خشک شود.
  • ترکیب استاندارد خاک برای کاکتوس‌های بیابانی، دو قسمت خاک باغچه، دو قسمت شن درشت و یک قسمت پیت است. [۲]
 3. 3
  کاکتوسی را که ساقه‌اش باریک‌شده در مجاورت نور بیشتری قرار بده. اگر بخش بالایی کاکتوس‌ کروی یا کاکتوس‌ گرد، نوک‌تیز شده یا ساقه‌های کاکتوس‌ ستونی در حال باریک شدن و رشته‌ای شدن هستند نشانه‌ی بیماری اتیوله‌شدن یا باریک‌شدن است. علت این بیماری، ناکافی‌بودن نور آفتاب است، جایی را پیدا کن که مدت بیشتری آفتابگیر باشد (مثل پنجره ی رو به جنوب) یا شدت نور آن بیشتر باشد (مثل پنجره‌ی رو به غرب).
 4. 4
  دنبال نقاطی بگرد که پوست کاکتوس زرد شده است. اگر پوست سمتی از گیاه که رو به خورشید است، زرد یا قهوه‌ای شده، به این معناست که نور خورشید بیش از حد به گیاه می‌تابد. کاکتوس را فوراً به جایی مثل پنجره‌‌‌‌‌‌ی رو به شرق که نور ملایم‌تری می‌تابد منتقل کن.
  • منتظر بمان تا واکنش کاکتوس را به محل کم‌‌نورتر ببینی. اگر بعد از یکی دو هفته قسمت زردشده بهتر نشد آن را تا قسمت سبز و سالم ببر.
 5. 5
  حشرات را از کاکتوس دور کن. شپشک آردی و کنه‌ی عنکبوتی آفات اصلی کاکتوس هستند. شپشک‌ آردی حشره‌ای کوچک، سفیدرنگ و پودری است که به‌صورت گروهی دیده می‌شود. کنه‌‌ی عنکبوتی، قرمزرنگ و بسیار ریز است و شبکه‌ای از تارهای صفحه‌مانند را لابه‌لای خارهای کاکتوس می‌سازد. برای ازبین‌بردن این حشرات با یک گوش‌پاک‌کن پنبه‌ای الکل را مستقیماً به مناطق آفت‌زده بمال. [۳] برای ازبین‌بردن کنه‌ می‌توانی از کنه‌کش هم استفاده کنی.[۴]
روش 2
روش 2 از 2:

اطمینان از سلامت کاکتوس در درازمدت

 1. 1
  از ترکیب مناسب خاک استفاده کن. ترکیب مناسب خاک برای اغلب کاکتوس‌های‌ بیابانی، دو قسمت خاک باغچه، دو قسمت شن درشت و یک قسمت پیت است .[۵] این ترکیب به‌خوبی آب را از خودش عبور می‌دهد و وقتی خشک شد، سفت نمی‌شود.
  • از گلدان سفالی استفاده کن، سنگینی آن کمک می‌کند تا کاکتوس‌های بزرگ‌ واژگون نشوند، همچنین این گلدان‌ها باعث می‌شوند تا خاک نفس بکشد و از پوسیدگی ریشه‌ جلوگیری ‌شود. [۶]
 2. 2
  فقط وقتی خاک خشک است گلدان را آبیاری کن. انگشتت را حدود دو سانتی‌متر در خاک فرو کن تا رطوبت آن را چک کنی. اگر کاملاً خشک بود کاکتوس را آب بده و بگذار آب اضافه از سوراخ زیر گلدان خارج شود[۷]
 3. 3
  مقدار آبیاری را برحسب فصل تنظیم کن. کاکتوس بسته به اینکه درحال‌رشد باشد یا در خواب، به مقدار آب متفاوتی نیاز دارد. در فصل رشد یعنی از اسفند تا شهریور به طور متوسط یکبار در ماه به آن آب بده. در طول فصل خواب یعنی از مهر تا بهمن به آن حداکثر فقط یک‌بار در ماه آب بده. [۸]
  • آبیاری بیش از حد در فصل خواب علت اصلی بسیاری از مشکلات کاکتوس‌ است. [۹]
 4. 4
  گیاه را در نور کافی قرار بده. اکثر کاکتوس‌ها به نور زیادی نیاز دارند. تابستان‌ها کاکتوس‌ را در فضای باز بگذار و مراقب باش تا باران بیش از حد روی گلدان نبارد. اول کاکتوس‌ را در سایه‌ بگذار و به‌تدریج آن را به نقاط آفتابی‌تر ببر تا دچار آفتاب‌سوختگی نشود.[۱۰] زمستان‌ گلدان را جلوی پنجره‌ی رو به جنوب یا غرب که بهترین نور را برای کاکتوس‌ دارد، قرار بده.
 5. 5
  مراقب دمای اتاق باش. کاکتوس‌ در دوره‌ی خواب زمستانی‌ دمای پایین‌ را دوست دارد. اما مراقب باش که آن را در مسیر باد سرد، کنار پنجره‌ای که از لای آن باد می‌آید و کف زمین یا نزدیک در قرار ندهی. [۱۱] . محدوده‌ی دمای مناسب برای کاکتوس‌ در شب‌های زمستان ۷ تا ۱۶ درجه سانتی‌گراد است. [۱۲] پس زیرزمین یا اتاقی که خیلی گرم نیست جای مناسبی برای نگهداری گلدان‌ کاکتوس در طول زمستان است.
  • مراقب باش دمای اتاق به کمتر از صفر درجه نرسد، چون اکثر کاکتوس‌ها به جز کاکتوس‌های مقاوم به سرما، نمی‌توانند انجماد را تحمل کنند. [۱۳]
 6. 6
  گلدان کاکتوس را متناسب با رشد آن عوض کن. وقتی کاکتوس سنگین‌ می‌شود و گلدان نمی‌تواند وزن آن را تحمل کند یا وقتی کاکتوس دو سه سانت از لبه‌ی گلدان بلندتر می‌شود، وقت آن رسیده که گلدان کاکتوس را عوض کنی. [۱۴] از مخلوط استاندارد خاک کاکتوس، شامل دو بخش خاک باغچه، دو بخش شن درشت و یک بخش پیت استفاده کن.[۱۵]
  • کاکتوس را در همان سطح از خاک بکار که در گلدان قبلی بود.
 7. 7
  ریشه‌های مرده را قطع کن. آبیاری بیش از حد باعث پوسیدگی ریشه می‌شود و وقتی ریشه‌ مدت طولانی در خاک مرطوب با زهکشی ضعیف بماند، می‌پوسد. قبل از کاشتن کاکتوس در گلدان جدید و بعد از خالی‌کردن خاک قدیمی از گلدان اصلی، خاک را به آرامی از ریشه‌ پاک کن. ریشه‌ی گیاه را بررسی کن و بخش‌های نرم و سیاه یا خشک‌شده‌ را که مرده به نظر می‌رسند، جدا کن. ریشه را تا بخشی که هنوز زنده به نظر می‌رسد، قطع کن. [۱۶]
  • اگر کف گلدان برای تخلیه‌ی آب سوراخ داشته باشد و ریشه هیچ‌وقت در آب مازادی که در زیرگلدانی جمع می‌شود، نماند ریشه صدمه نمی‌بیند. [۱۷]
 8. 8
  ریشه‌های آسیب‌دیده را فوراً در گلدان جدید نکار. اگر وقتی‌ کاکتوس را از گلدان اصلی‌ خارج کردی، ریشه‌ها آسیب‌دیده‌ بودند یا اگر لازم بود ریشه‌های مرده را قطع کنی، بهتر است کاکتوس را حدود ده روز خارج از خاک نگهداری کنی. این کار به کاکتوس اجازه می‌دهد تا دور ریشه‌های آسیب‌دیده یا مناطق بریده شده پینه ایجاد کند. کاکتوس را روی یک تکه کاغذ، دور از نور خورشید و سرما قرار بده.[۱۸]
  • اگر گلدان کاکتوس‌ را در فصل رشد (اسفند تا شهریور) عوض کنی، بهترین رشد را خواهد داشت.
  • معمولاً گلدان اکثر کاکتوس‌ها را باید هر یک تا دو سال عوض کرد.[۱۹]
 9. 9
  از کودی استفاده کن که نیتروژن کمی داشته باشد. روی بسته‌ی اکثر کودها عددی نوشته شده که نشان می‌دهد چقدر نیتروژن، فسفر و پتاسیم دارند (این عدد به‌صورت N-Ph-Po نوشته می‌شود). یک نمونه کود کم نیتروژن مناسب برای کاکتوس‌ کود 20-30-10 است که درصد نیتروژن آن ۱۰ است.
  • نیتروژن بیش از حد باعث می‌شود تا بافت کاکتوس‌ شل و وارفته شود و رشدش کند گردد. [۲۰]
  • هرگز در فصل خواب (از مهر تا بهمن) به کاکتوس‌ کود نده. [۲۱]
 10. 10
  گردوغبار روی کاکتوس را بشوی. اگر سطح کاکتوس خاکی یا کثیف باشد ممکن است نتواند به‌خوبی فتوسنتز کند. [۲۲] مواد باقیمانده روی گیاه را با دستمال یا ابر و محلولی حاوی یک قطره مایع ظرف‌شویی بشوی. بعد گیاه را زیر شیر بگیر یا با یک اسفنج خیس تمیز کن.

نکات

 • اگر بخش قابل‌توجهی از کاکتوس در حال مرگ است، گزینه دیگر این است که از آن قلمه بگیری تا به یک کاکتوس سالم جدید تبدیل شود.

مقالات مرتبط ویکی‌هاو

چگونه قفل در را باز کنیم
برچسب را از سطوح پلاستیکی جدا کنیمبرچسب را از سطوح پلاستیکی جدا کنیم
اندازه ها را از روی خط کش بخوانیماندازه ها را از روی خط کش بخوانیم
زاویه را محاسبه کنیمزاویه را محاسبه کنیم
از شر کلاغ ها خلاص شویماز شر کلاغ ها خلاص شویم
پاور بانک را شارژ کنیمپاور بانک را شارژ کنیم
از جوش شیرین برای شستن لباس ها استفاده کنیماز جوش شیرین برای شستن لباس ها استفاده کنیم
لباس‌های سفید را دوباره سفید کنیملباس‌های سفید را دوباره سفید کنیم
لکه چربی یا روغن را از روی لباس پاک کنیملکه چربی یا روغن را از روی لباس پاک کنیم
چسب قطره‌ای را از روی پوست پاک کنیم
از شر بید کاغذ خلاص شویماز شر بید کاغذ خلاص شویم
گوشی دزدیده شده را قفل کنیمگوشی دزدیده شده را قفل کنیم

در مورد ویکی‌هاو

Lindsey Swett
به‌طور مشارکتی نوشته شده با همکاری:
Lindsey Swett
این مقاله توسط تیم آموزش‌دیده‌ی ویراستاران و پژوهشگرانی که صحت و جامعیت آن را تأیید کرده‌اند، به‌طور مشارکتی نوشته شده است. این مقاله ۸٬۸۱۳بار مشاهده شده است.
رده‌ها: خانه و باغچه
از این صفحه ۸٬۸۱۳بار بازدید شده‌است.

آیا این مقاله کمکتان کرد؟