اگرچه استفاده از آب و صابون بهترین و مرسوم‌ترین روش برای تمیزکردن دست‌ها است٬ ولی مواقعی هم پیش می‌آید که آب و صابون به‌راحتی در‌دسترس نیست. ژل ضد‌عفونی‌کننده‌ی الکلی دست یک راه‌حل عالی و در‌‌ دسترس برای حل این معضل است – و درست‌کردن آن در خانه هم خیلی آسان است! درست‌کردن ژل ضد‌عفونی‌کننده‌ی الکلی دست نه‌تنها یک کار سرگرم‌کننده و عالی برای کودکان و بزرگ‌سالان است٬ بلکه باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها هم می‌شود و در‌نهایت محصولی در اختیارت قرار می‌دهد که خودت و خانواده‌ات را از شر میکرب‌ها در امان نگه می‌دارد. می توانی از بطری های کوچک ژل به‌عنوان هدیه نیز استفاده کنی!

هشدار: ضد‌عفونی‌کننده‌ی دست باید ‌حاوی حداقل ۶۵٪ الکل باشد تا بتواند باکتری‌ها را به‌صورت موثر از بین ببرد.

روش 1
روش 1 از 3:

درست‌کردن ژل ضد‌عفونی‌کننده‌ی الکلی دست بدون بو

 1. 1
  مواد‌ لازم را آماده کن. مواد مورد‌نیاز برای درست‌کردن ژل ضد‌عفونی‌کننده‌ی الکی دست٬ محصولات خانگی رایجی هستند و احتمالاً در خانه موجود هستند. در صورت عدم‌وجود مواد‌ لازم در خانه٬ می‌توانی آن‌ها را به‌راحتی از فروشگاه‌ها یا داروخانه‌ها تهیه کنی. برای درست‌کردن ژل٬ به الکل مالشی (ایزوپرپیل) با خلوص ۹۱٪ و ‌ژل ساده‌ی آلوئه‌ورا نیاز است.همین!
  • محصول نهایی باید حاوی حداقل ۶۵٪ الکل باشد تا بتواند از لحاظ اثر‌بخشی٬ مشابه محصولات تجاری مثل ژل کنز یا درماکلین باشد.[۱] در صورت استفاده از الکل ایزوپروپیل ۹۱٪٬ محصول نهایی از لحاظ اثربخشی در رده‌ی این محصولات قرار خواهد گرفت.
  • در صورت امکان٬ از الکل ایزوپروپیل ۹۹٪ استفاده کن. استفاده از الکل ۹۹٪ ضروری نیست ولی باعث افزایش تاثیر میکروب‌زدایی محصول نهایی می‌شود.
  • ژل آلوئه‌ورا نیز از‌نظر خالص‌بودن٬ انواع مختلفی دارد. برای درست‌کردن ژل دست باید خالص‌ترین نوع آن را انتخاب کنی؛ اطلاعات مربوط به میزان خلوص ژل آلوئه‌ورا معمولاً روی برچسب آن نوشته شده است. [۲] خالص‌بودن ژل در میزان تاثیر‌گذاری محصول نهایی تغییری ایجاد نمی‌کند ولی در صورت استفاده از خالص‌ترین نوع آن مطمئن می‌شوی که محصول نهایی حاوی کم‌ترین مقدار افزودنی‌ها و مواد‌ شیمیایی است.
 2. 2
  وسایل مورد‌نیاز را آماده کن. وسایل مورد‌نیاز برای تهیه‌ی ژل نیز جزء وسایل خانگی رایجی هستند که روند آماده‌کردن ژل را راحت‌تر می‌کنند! برای آماده کردن ژل٬ به یک کاسه‌ی تمیز٬ یک کاردک (قاشق)٬ یک قیف و بطری صابون مایع یا ضد‌عفونی‌کننده‌ی دست نیاز است. در صورت نداشتن بطری خالی می‌توانی از هر نوع ظرف درب‌داری که می‌خواهی استفاده کنی.
 3. 3
  مواد را با‌هم ترکیب کن. ۳/۴ فنجان (۱۸۰ میلی‌لیتر) الکل ایزوپروپیل و ۱/۴ فنجان (۵۹ میلی‌لیتر) ژل ساده‌ی آلوئه‌ورا را اندازه‌گیری کن و با‌هم داخل کاسه بریز. با کاردک (یا قاشق) مواد را خوب هم بزن تا کاملاً با‌هم مخلوط شوند.
  • اگر نمی‌خواهی این کار را با دست انجام بدهی٬ می‌توانی از مخلوط کن استفاده کنی.
 4. 4
  محصول به‌دست‌آمده را داخل بطری بریز. با استفاده از قیف٬ مخلوط را مستقیماً از کاسه داخل بطری مورد‌نظر بریز. پمپ٬ درب یا درپوش بطری را روی آن قرار بده. ژل ضد‌عفونی‌کننده‌ی‌ الکلی دست آماده است و می‌توانی بلافاصله از آن استفاده کنی.
  • این ترکیب برای مدت ۶ ماه یا بیشتر قابل نگه‌داری است. برای ماندگاری طولانی‌تر محصول٬ آن را در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار نده. .[۳]
  • مخلوط به‌دست‌آمده را در بطری‌های کوچک‌ بریز تا بتوانی به‌راحتی در کیف٬ کوله‌پشتی یا کیف‌دستی گذاشته و از آن استفاده کنی. در صورت خرید ضد‌عفونی‌کننده‌های تجاری٬ بطری‌های آن‌ها را نگه دار تا بتوانی بعداً از آن‌ها استفاده کنی؛ این بطری‌ ‌ها گزینه‌های خیلی خوبی برای نگه‌داری ژل هستند.
  • معمولاً بطری‌های خالی مناسب برای نگه‌داری ژل در فروشگاه‌ها موجود هستند. این بطری‌ها غالباً در قسمت ظروف و وسایل پلاستیکی قرار دارند
  نکته از طرف متخصص

  ترفند متخصص: اگر قیف نداری٬ ژل ضد‌عفونی کننده را در یک کیسه‌ی پلاستیکی بریز و سپس گوشه‌ی کیسه را با قیچی ببر. با این روش می‌توانی به‌آسانی ژل ضد‌عفونی‌کننده را بدون ریخت‌و‌پاش داخل بطری بریزی.

 5. 5
  از ژل‌های ضد‌عفونی‌کننده به‌درستی استفاده کن. برای اثربخشی بهتر ژل ضد‌عفونی‌کننده باید روش استفاده‌ی درست آن را بدانی. قبل از استفاده از ژل٬ دست‌هایت باید تمیز باشند و هیچ‌گونه‌ آلودگی روی آن‌ها قابل‌مشاهده نباشد. ژل ضد‌عفونی‌کننده قادر به پاک‌کردن تمام آلودگی‌ها از روی دستانت نیست و نباید جایگزین آب و صابون شود.
  • به‌اندازه‌ی کف دست٬ ژل بریز و دست‌هایت را به‌مدت ۲۰ تا ۳۰ ثانیه مالش بده٬ زیر ناخن‌ها٬ بین انگشت‌ها٬ پشت دست‌ها و مچ‌هایت را به ‌ژل آغشته کن.
  • بدون اینکه دست‌هایت را خشک کنی یا آب بکشی٬ اجازه بده ژل ضد‌عفونی‌کننده کاملاً خشک شود.
  • وقتی ژل کاملاً خشک شد٬ به معنی این است که دست‌هایت ضد‌عفونی شده است.[۴]
  نکته از طرف متخصص

  طبق نظر کارشناس ما: طبق نظر مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)٬ روش درست ضد‌عفونی‌کردن دست‌ها این است که سطح دست‌ها را با مقدار کافی از ژل آغشته کنی. سپس دست‌هایت را خوب به هم مالش بدهی تا کاملاً خشک شوند. در نظر داشته باش که باید از ژل ضد‌‌عفونی‌کننده فقط در شرایطی که امکان شستن دست‌هایت را با آب نداری استفاده کنی. در مواقعی که دست‌هایت به وضوح کثیف یا چرب است از ژل ضد‌عفونی‌کننده استفاده نکن.

روش 2
روش 2 از 3:

اضافه‌کردن اسانس

 1. 1
  هدفت‌ (هدف‌هایت) را از اضافه‌کردن اسانس مشخص کن. اسانس‌ها می‌توانند با هدف افزودن رایحه٬ به ژل ضد‌عفونی‌کننده اضافه شوند.[۵]
 2. 2
  اسانس‌ها را برای آرموتراپی یا همان رایحه‌درمانی به ژل اضافه کن. اگرچه شواهد قوی و موثقی در این رابطه وجود ندارد ولی بعضی‌ها معتقدند استنشاق رایحه‌ی یک اسانس خاص می‌تواند باعث ایجاد واکنش‌های عاطفی و روحی مختلفی شود. با اضافه‌کردن اسانس به ژل ضد‌عفونی‌کننده بعضی از تاثیرات مثبت بو‌کردن این رایحه‌ها را احساس خواهی کرد. برای درست‌کردن رایحه‌های مختلف می‌توانی از تنها یک اسانس یا ترکیب چند اسانس استفاده کنی. بعضی از اسانس‌ها کاربرد بیشتری در معطر‌کردن ضد‌عفونی‌کننده‌های دست دارند.
  • گفته می‌شود اسانس دارچین باعث کاهش خواب‌آلودگی و افزایش تمرکز می‌شود.
  • اسانس اسطوخودوس می‌تواند باعث تمدد اعصاب و احساس آرامش شود.
  • تصور می‌شود اسانس رزماری باعث تقویت قدرت یادآوری اطلاعات٬ هوشیاری و حافظه می‌شود.
  • اسانس لیمو رایحه‌ی شادی‌آوری دارد که می‌تواند ضمن تقویت انرژی باعث تسکین غم شود.
  • اسانس نعناع‌فلفلی رایحه‌ی انرژی‌زا و تقویت‌کننده‌ای دارد و بعضی‌ها معتقدند به تسکین ذهن آشفته و ایجاد نظم فکری کمک می‌کند.[۶]
 3. 3
  احتیاط کن. اسانس‌ها خیلی غلیظ هستند و در صورت استفاده‌ی نادرست می‌توانند عوارض جانبی منفی داشته باشند. زنان باردار و افرادی که دارای بیماری‌های نقض سیستم ایمنی هستند٬ نباید بدون مشورت با پزشک از اسانس‌ها استفاده کنند. اگر از قبل تجربه‌ی استفاده از اسانس‌ها را نداری٬ قبل از اضافه‌کردن اسانس به ضد‌عفونی‌کننده‌ی دست و استفاده‌ی موضعی از آن٬ مقدار کمی از اسانس را روی پوستت امتحان کن.[۷]
  • هرگز قبل از رقیق‌کردن اسانس٬ آن را مستقیماً به پوستت نزن. اسانس‌ها خیلی غلیظ هستند و ممکن است باعث ایجاد تحریکات پوستی شوند. [۸]
  • هنگام استفاده از اسانس‌ها٬ از با‌کیفیت‌ترین اسانس موجود استفاده کن. موقع خرید اسانس٬ برچسب محصول را برای پیدا‌کردن اطلاعاتی مثل "درجه‌ی خلوص"، "تائید‌ شده‌ی ارگانیک" و "درجه‌ی آرموتراپی" بررسی کن.
 4. 4
  اسانس مورد‌نظرت را به ژل ضد‌عفونی‌کننده اضافه کن. مقدار ۲/۳ پیمانه الکل ایزوپروپیل و ۱/۳ پیمانه ژل آلوئه‌ورای ساده را اندازه‌گیری کن و با‌هم داخل یک کاسه بریز. [۹] سپس ۱۰ قطره از اسانس‌(های) مورد‌‌نظرت را به مخلوط اضافه کن. بیشتر از ۱۰ قطره اسانس نریز! با کاردک (قاشق)٬ مواد را خوب هم بزن تا کاملاً با‌هم مخلوط شوند.
روش 3
روش 3 از 3:

درست‌کردن ژل ضد‌عفونی‌کننده‌ی الکلی دست با استفاده از الکل غلات

 1. 1
  مواد‌ لازم را آماده کن. مواد مورد‌نیاز برای درست‌کردن ژل ضد‌عفونی‌کننده‌ی الکی دست٬ محصولات خانگی رایجی هستند و احتمالاً در خانه موجود هستند. ساخت ژل را با یک بطری الکل خالص غلات با غلظت ۱۹۰ که دارای ۹۵٪ الکل است شروع کن. از‌آنجایی‌که ضد‌عفونی‌کننده‌ی دست برای اثر‌بخشی مناسب باید حاوی حداقل ۶۵٪ الکل باشد٬ استفاده از الکل با غلظت بالاتر این اطمینان را می‌دهد که ژل به‌اندازه‌ی کافی قوی است. علاوه بر الکل٬ به مقداری ژل آلوئه‌ورای خالص و اسانس نیاز است.[۱۰]
  • از آنجایی که غلظت الکل اغلب برند‌های تجاری کمتر از ۱۹۰ است٬ همیشه قبل از خرید الکل غلات٬ میزان الکل موجود در آن را بررسی کن.
  • در نظر داشته باش که غلظت الکل در نتیجه‌ی ترکیب با مواد دیگر کم می‌شود و غلظت الکل محصول نهایی ۹۵٪ نخواهد بود.
  • اسانس یا اسانس‌هایی که انتخاب می‌کنی کاملاً به سلیقه‌ات بستگی دارد. اسطوخودوس٬ لیمو٬ نعناع‌فلفلی٬ دارچین٬ درخت چای و رزماری٬ اسانس‌های متداولی هستند.[۱۱] می‌توانی در صورت تمایل از چند اسانس به‌صورت هم‌زمان استفاده کنی ولی مقدار کل اسانسی که استفاده می‌کنی نباید بیشتر از ۱۰ قطره باشد.
  • ژل آلوئه‌ورا نیز از‌نظر خالص‌بودن٬ انواع مختلفی دارد. برای درست‌کردن ژل دست باید خالص‌ترین نوع آن را انتخاب کنی؛ اطلاعات مربوط به میزان خلوص ژل آلوئه‌ورا معمولاً روی برچسب آن نوشته شده است.[۱۲]
 2. 2
  وسایل مورد‌نیاز را آماده کن. برای آماده کردن ژل٬ به یک کاسه‌ی تمیز٬ یک کاردک (قاشق)٬ یک قیف و بطری صابون مایع یا ضد‌عفونی‌کننده‌ی دست نیاز است.[۱۳] در صورت نداشتن بطری خالی٬ می‌توانی از هر نوع ظرف درب داری که می‌خواهی استفاده کنی.
 3. 3
  مواد را با‌هم ترکیب کن. مقدار ۵۹ میلی‌لیترالکل غلات و ۳۰ میلی‌لیتر آلوئه‌ورای ساده را اندازه‌گیری کن و با‌هم داخل یک کاسه بریز.[۱۴] سپس ۱۰ قطره از اسانس مورد‌نظرت را به مخلوط اضافه کن. با کاردک (قاشق)٬ مواد را خوب هم بزن تا کاملاً با‌هم مخلوط شوند.
  • می‌توانی در صورت تمایل مقدار مواد را تغییر بدهی ولی نسبت الکل به ژل آلوئه‌ورا را ۲ به ۱ نگه دار تا ژل٬ قدرت ضد‌عفونی‌کنندگی کافی را داشته باشد.
  • اگر نمی‌خواهی این کار را با دست٬ می‌توانی از مخلوط کن استفاده کنی.
 4. 4
  محصول به‌دست آمده را داخل بطری بریز. با استفاده از قیف مخلوط را مستقیماً از کاسه داخل بطری مورد‌نظر بریز. پمپ٬ درب یا درپوش بطری را روی بطری قرار بده. ژل الکلی ضد‌عفونی‌کننده‌‌ی دست آماده است و می‌توانی بلافاصله از آن استفاده کنی.
  • ژل را ظرف مدت یک ماه استفاده کن. آن را دور از تابش مستقیم نور خورشید قرار بده.[۱۵]

هشدارها

 • ژل الکلی پاک‌کننده‌ی دست یک محصول در دسترس برای راحتی بیشتر است و در صورت دسترسی به آب و صابون نباید از آن به‌عنوان جایگزینی برای آب و صابون استفاده کرد.
 • در طول روز٬ بیش از اندازه از محصولات ضد‌عفونی‌کننده استفاده نکن زیرا ممکن است باعث خشک‌شدن پوست شوند. به‌جز در هنگام سفر و مواردی که برای شستشوی دست‌ها به آب و صابون دسترسی نداری٬ نیازی به استفاده‌ی زیاد از ضد‌عفونی‌کننده‌ها نیست.
 • محصولات ضد‌عفونی‌کننده را – چه در‌صورتی‌که در خانه درست شده باشند و چه خریداری شده باشند – دور از دسترس کودکان نگه دار.
 • این احتمال وجود دارد که مواد اولیه‌ی ژل به‌سادگی اشتباه اندازه‌گیری شوند و باعث رقیق‌شدن الکل و از بین رفتن اثر‌بخشی ژل شوند. ژل ضد‌عفونی‌کننده‌ی دست را با مسئولیت خودت ترکیب و استفاده کن.

در مورد ویکی‌هاو

Erik Kramer, DO, MPH
به‌طور مشارکتی نوشته شده با همکاری:
Erik Kramer, DO, MPH
این مقاله توسط تیم آموزش‌دیده‌ی ویراستاران و پژوهشگرانی که صحت و جامعیت آن را تأیید کرده‌اند، به‌طور مشارکتی نوشته شده است. این مقاله ۲٬۴۰۳بار مشاهده شده است.
رده‌ها: کرونا
از این صفحه ۲٬۴۰۳بار بازدید شده‌است.

آیا این مقاله کمکتان کرد؟