اگر کیسه‌ی آرد را باز کردی و حشرات کوچکی را داخل آن دیدی، احتمالاً آرد شپش زده است. شپش‌ ها در واقع سوسک‌های کوچک قهوه‌ای مایل‌به‌ قرمزی هستند که ممکن است بتوانند پرواز کنند. ازآنجایی‌که شپش‌ ها می‌توانند ماه‌ها، روزانه چند تخم بگذارند، ممکن است مدتی با شپش‌ های آرد سروکار داشته باشی. برای جلوگیری از این اتفاق، انباری را کاملاً تمیز کن و آرد را در ظرف‌های محکم و دربسته نگهداری کن. شاید مدتی طول بکشد تا تخم‌های شپش کاملاً از بین بروند ولی تمیز‌کردن انباری و بسته‌بندی مناسب آرد از تکثیر بیشتر شپش‌ها جلوگیری می‌کند.

روش 1
روش 1 از 2:

تمیزکردن و سروسامان‌دادن انباری

 1. 1
  منبع شپش‌ها را پیدا کن. اگرچه آفات داخل انباری می‌توانند پرواز کنند، امام معمولاً دوست دارند نزدیک منبع غذایی خودشان بمانند. اگر داخل آرد سوسک‌های کوچک قهوه‌ای مایل به قرمز یعنی شپش پیدا کردی، ممکن است در مواد غذایی دیگر انباری نیز شپش وجود داشته باشد. همچنین باید اطراف ظرف‌ غذای حیوانات خانگی‌ را هم بررسی کنی زیرا این‌ها نیز می‌توانند منبع غذایی شپش‌ها باشند. مواد غذایی زیر را برای وجود شپش بررسی کن: [۱]
  • غلات و حبوبات (جو دوسر، برنج، کینوا، سبوس).
  • بیسکویت.
  • ادویه‌جات و سبزیجات خشک.
  • ماکارونی خشک.
  • میوه‌ی خشک‌‌شده.
  • شکلات، آب‌نبات و آجیل‌.
  • نخود یا لوبیا خشک.
 2. 2
  مواد غذایی را که شپش زده است، دور بریز. اگرچه نمی‌توانی تخم شپش را ببینی، اما می‌توانی شپش‌های بالغ را پیدا کنی. آرد و مواد غذایی دیگر انباری را بررسی کن و هر چیزی را که در آن شپش پیدا کردی، دور بریز. در غیر این صورت می‌توانی از آن آرد یا مواد غذایی استفاده کنی.
  • مواد غذایی را که ممکن است شپش داشته باشند، استفاده نکن. اگر به‌طور تصادفی با آردی که شپش دارد پخت‌وپز کرده‌ای، می‌توانی آن غذا را بخوری زیرا شپش‌ها مرده‌اند.
 3. 3
  انباری را جاروبرقی بکش و بشوی. مواد غذایی را از قفسه‌های انباری بیرون بیاور و باقیمانده‌ی غذا و آرد را با جاروبرقی کاملاً تمیز کن. دستمال را در آب‌صابون کاملاً آغشته کن و تمام قفسه‌ها و هر‌جای دیگری را که ممکن است مواد غذایی ریخته باشد، تمیز کن. اگر در اتاق‌های دیگر خانه شپش پیدا کردی، آن‌ها را با جاروبرقی بکش. [۲]
  • بلافاصله محفظه یا کیسه‌ی جاروبرقی را بیرون از خانه در سطل‌آشغال خالی کن تا شپش‌ها در سطل‌آشغال آشپزخانه نمانند.
  • اگر انباری را کاملاً تمیز کرده‌ای و منبع تغدیه‌ی شپش‌ها را از بین برده‌ای، نیازی به استفاده از حشره‌کش‌های صنعتی برای از بین بردن شپش‌ها یا شب‌پره‌ها نیست.
 4. 4
  قفسه‌های انباری را با سرکه‌سفید یا روغن اکالیپتوس تمیز کن. بعد از اینکه قفسه‌های انباری را کاملاً تمیز کردی، آن‌ها را با موادی که شپش‌ها دوست ندارند، تمیز کن. می‌توانی مخلوطی از نصف آب و نصف سرکه‌سفید درست کنی یا از روغن اکالیپتوس استفاده کنی. کافی است روغن اکالیپتوس را با کمی آب رقیق کنی و روی قفسه‌ها اسپری کنی. [۳]
  • همچنین می‌توانی از روغن چریش، درخت چای یا کاج سوزنی برای جلوگیری از ورود شپش‌ها به انباری استفاده کنی.
 5. 5
  مواد غذایی را در ظرف‌های محکم و دربسته نگهداری کن طوری که هوا داخل آن نفوذ نکند. ازآنجایی‌که شپش‌ها می‌توانند از جعبه‌های مقوایی یا کیسه‌های پلاستیکی نفوذ کنند، باید مواد غذایی را در ظرف‌های شیشه‌ای یا پلاستیکی محکم و دربسته نگهداری کنی. اگر پودر کیک آماده خریده‌ای (مثل پودر کیک مافین)، ابتدا ببین داخل آن شپش هست یا خیر و بعد آن را داخل ظرف دربسته بریز. می‌توای روی ظرف‌ها کد رنگ یا برچسب بچسبانی تا استفاده از آن‌ها راحت‌تر باشد. [۴]
  • می‌توانی دستورالعمل‌های پخت را از بسته‌بندی مواد غذایی جدا کنی و در قفسه‌های نظم‌دهنده‌ی آشپزخانه نگهداری کنی.
روش 2
روش 2 از 2:

جلوگیری از هجوم شپش‌ها

 1. 1
  آرد را به‌مقدار زیاد خریداری و نگهداری نکن. اگر زیاد از آرد استفاده نمی‌کنی، هر بار مقدار کمی بخر. اگر آرد را برای مدت طولانی نگهداری کنی، ممکن است شپش‌ها داخل آن تخم بگذارند. هر چقدر سریع‌تر از آرد استفاده کنی، تازه‌تر خواهد بود و احتمال آلودگی آن نیز کمتر است.
 2. 2
  آرد را داخل فریزر نگهداری کن. به‌محض اینکه آرد را خریدی و به خانه آوردی، آن را داخل کیسه فریزر بریز و حداقل یک هفته داخل فریزر بگذار. این کار باعث از بین رفتن تخم‌ها یا شپش‌های احتمالی داخل آن خواهد شد. می‌توانی بعداً آرد را از فریزر در بیاوری و در یک ظرف محکم و دربسته نگهداری کنی یا اینکه بگذاری تا زمان استفاده داخل فریزر بماند. [۵]
 3. 3
  یک عدد برگ بو تازه داخل آرد بگذار. برگ بوی تازه تهیه کن و داخل هر ظرف یا کیسه‌ی آرد یک عدد برگ بو بگذار. بعضی‌ها معتقدند برگ بو می‌تواند از حمله‌ی شپش‌ها جلوگیری کند. باید برگ بوها را هر چند ماه یک بار یا وقتی که دیگری نتوانستی بوی آن‌ها را حس کنی،‌ با برگ بوی تازه عوض کنی.
  • برگ بوی تازه را می‌توانی از عطاری یا فروشگاه‌های محصولات گیاهی تهیه کنی.
 4. 4
  از تله‌ی فرومونی استفاده کن. می‌توانی بسته‌های کوچک تله‌ی شپش را که از فرومون برای جذب شپش‌ها و موش‌های انباری استفاده می‌کند، بخری. این تله‌ها قسمت‌های چسپناکی دارند که آفات انباری را به دام می‌اندازند. تعدادی از این تله‌ها را در انباری بگذار و بعد از پرشدن،‌ آن‌ها را عوض کن.
  • اگر با حجم عظیمی از شپش‌ها مواجه شدی (برای مثال، هزاران شپش روی سطح و دیوارها در حال خزیدن هستند)، شاید بهتر باشد با یک متخصص مبارزه با آفات تماس بگیری.
 5. 5
  به‌طور مرتب انباری خانه را از نظر وجود شپش بررسی کن. باید هر یک ماه یا دو ماه یک بار انباری را بررسی کنی. این کار خصوصاً از این نظر مهم است که شپش‌های بالغ می‌توانند حداقل به‌مدت یک سال زنده بمانند. یادت باشد قسمت‌هایی از انباری را که دسترسی به آن‌ها سخت است و ممکن است محل رشد شپش‌ها باشد،‌ کاملاً تمیز کنی. [۶]
  • این کار فرصت خوبی برای شستن دوباره‌ی قفسه‌های انباری است. تمیز نگه‌داشتن انباری مانع از برگشت دوباره‌ی شپش‌ آرد می‌شود.

نکات

 • اگر روی قفسه‌ها روکش چسبانده‌ای، قبل از تمیزکردن قفسه آن را بردار زیرا ممکن است شپش‌ها زیر آن مخفی شده باشند.
 • غذای آلود را داخل سطل‌آشغال آشپزخانه نریز. برای جلوگیری از تجمع دوباره‌ی شپش‌ها، آن را در سطل‌آشغال بیرون از خانه بریز.
 • اگر داخل آردی که به‌تازگی خریده‌ای،‌ شپش پیدا کردی، کیسه را در یک ظرف دربسته بگذار و به مغازه‌ای که آن را خریده‌ای، برگردان.

چیزهایی که نیاز داری

 • ظروف محکم و دربسته
 • جاروبرقی
 • دستمال
 • مایع ظرف‌شویی
 • روغن اکالیپتوس یا سرکه
 • کیسه‌های فریزر پلاستیکی
 • برگ بو

مقالات مرتبط ویکی‌هاو

سینه‌ی مرغ را آب ‌پز کنیم
در پلوپز برنج بپزیم
بفهمیم یک تخم ‌مرغ فاسد شده استبفهمیم یک تخم ‌مرغ فاسد شده است
برای سگ مرغ آب پز درست کنیمبرای سگ مرغ آب پز درست کنیم
بفهمیم ماهی فاسد شده استبفهمیم ماهی فاسد شده است
تخم مرغ را بدون پوست آب پز کنیم
پاستای خشک را اندازه‌گیری کنیم
بفهمیم هندوانه خراب شده استبفهمیم هندوانه خراب شده است
با شیر خامه درست کنیم
تشخیص بدهیم مرغ فاسد شده استتشخیص بدهیم مرغ فاسد شده است
تشخیص بدهیم آناناس رسیده است
مرغ را گرم کنیممرغ را گرم کنیم
بدون پودر قند، آیسینگ درست کنیمبدون پودر قند، آیسینگ درست کنیم
بفهمیم ماهی سالمون فاسد شده استبفهمیم ماهی سالمون فاسد شده است

در مورد ویکی‌هاو

کادر فنی ویکی‌هاو
به‌طور مشارکتی نوشته شده با همکاری:
نویسنده‌ی عضو ویکی‌هاو
این مقاله توسط تیم آموزش‌دیده‌ی ویراستاران و پژوهشگرانی که صحت و جامعیت آن را تأیید کرده‌اند، به‌طور مشارکتی نوشته شده است. تیم مدیریت محتوای ویکی‌هاو با دقت کار ویراستاران را زیر نظر دارد تا اطمینان حاصل شود که تمامی مقالات طبق پژوهش‌های معتبر صحیح هستند و استانداردهای بالای کیفی ما را دارند. این مقاله ۱۸٬۶۳۹بار مشاهده شده است.
از این صفحه ۱۸٬۶۳۹بار بازدید شده‌است.

آیا این مقاله کمکتان کرد؟