تمیز نگه‌داشتن پیرسینگ بینی‌ خیلی مهم است، زیرا ممکن است بهبودش به تأخیر بیفتد یا دچار عفونت شوی. خوشبختانه تمیز کردن پیرسینگ بینی‌ به وقت و تلاش بسیار کمی نیاز دارد. بنابراین هیچ بهانه‌ای نداری! برای شروع مرحله ۱ را ببین.

بخش 1
بخش 1 از 2:

تمیز کردن پیرسینگ بینی

 1. 1
  روزی دو بار پیرسینگ را تمیز کن. پیرسینگ بینی تا بهبودی کامل، باید دو بار در روز، یک بار صبح و یک بار عصر، تمیز شود.[۱] دیر تمیز کردن پیرسینگ ممکن است باعث کثیفی یا عفونت شود،‌ ولی بیش از حد تمیز کردن آن هم می‌تواند باعث سوزش و تاخیر در بهبودی شود.
 2. 2
  آب نمک درست کن. ساده‌ترین روش برای تمیز کردن پیرسینگ استفاده از آب نمک است. برای تهیه آب نمک، یک چهارم قاشق چای‌خوری نمک دریای بدون ید را در یک فنجان آب ولرم حل کن. به جای آن می‌توانی از داروخانه‌ سرم نمکی استریل و بسته‌بندی‌شده بخری.[۲]
 3. 3
  دست‌هایت را بشور.[۳] قبل از لمس پیرسینگ، حتما دست‌هایت را کاملاً با صابون ضد باکتری بشور. در غیر این صورت باکتری‌های دستت می‌توانند به پیرسینگ (که اساساً یک زخم باز است)‌ تماس پیدا کنند و منجر به عفونت شوند.
 4. 4
  یک تکه پنبه‌ را در آب نمک خیس کن. یک تکه پنبه تمیز را در آب نمک فرو کن. پنبه‌ را به آرامی روی پیرسینگ بینی فشار بده و ۳ یا ۴ دقیقه نگه دار. هنگام برداشتن پنبه مراقب باش که به حلقه‌ یا سوزن پیرسینگ گیر نکند.[۴]
 5. 5
  محل را با پارچه‌ی تمیز خشک کن.[۵] پس از تمیز کردن، به آرامی اطراف پیرسینگ را با یک تکه پنبه‌،‌ پارچه یا دستمال کاغذی تمیز خشک کن. برای این کار از حوله استفاده نکن، چون حوله‌ ممکن است آلوده به باکتری‌ باشد و یا به حلقه یا سوزن پیرسینگ گیر کند.
  • اگر اطراف پیرسینگ پوسته‌پوسته شده، حتما پوسته‌ها را بردار. پوسته شدن، روش بدن برای محافظت از خود در برابر پیرسینگ است.[۶]
 6. 6
  برای بهبودی سریع‌تر از کمی روغن اسطوخودوس استفاده کن.[۷] روغن اسطوخودوس باعث چرب شدن پیرسینگ، کاهش حساسیت و بهبود آن می‌شود. بعد از تمیز کردن، با استفاده از یک پارچه بدون پرز کمی روغن اسطوخودوس را روی پیرسینگ بمال.
  • سوزن را پیچانده یا حلقه را بچرخان تا روغن داخل سوراخ پیرسینگ شود، بعد روغن اضافه را با دستمال تمیز پاک کن (در غیر این صورت می‌تواند پوست را بسوزاند).
  • روغن اسطوخودوس را می‌توانی در فروشگاه‌های مواد غذایی سالم، سوپرمارکت‌ها یا داروخانه‌ها پیدا کنی. مطمئن شو که بطری دارای پروانه‌ی وزارت بهداشت یا برچسب دارویی است.[۸]
  • از مواد یا الیافی که در پیرسینگ گیر می‌کنند استفاده نکن. از جمله گوله‌های پنبه‌، پارچه‌های پنبه‌ای و دستمال توالت.[۹]
بخش 2
بخش 2 از 2:

کارهایی که باید از آن‌ها خودداری کنی

 1. 1
  از ضدعفونی‌کننده‌های قوی استفاده نکن. برای تمیز کردن پیرسینگ‌ بینی نباید از ضد‌عفونی‌کننده‌های قوی مانند باکتین، باسیتراسین، پراکسید هیدروژن، الکل یا روغن درخت چای استفاده کنی، زیرا این مواد باعث تحریک و یا آسیب زدن به پوست و طولانی شدن زمان بهبودی می‌شوند.[۱۰]
 2. 2
  برای پوشاندن سوراخ پیرسینگ از لوازم آرایش استفاده نکن. مراقب باش مواد آرایشی به سوراخ پیرسینگ مالیده نشوند چون آن را مسدود می‌کنند و باعث عفونت آن می‌شوند. این شامل ضد آفتاب و سایر محصولات آرایشی هم می‌شود.[۱۱]
 3. 3
  تا بهبودی کامل،‌ حلقه‌ی بینی یا سوزن پیرسینگ را برندار. سوراخ‌ پیرسینگ‌ بینی با برداشتن سوزن یا حلقه در عرض چند ساعت جوش می‌خورد.
  • وارد کردن سوزن پیرسینگ به پوست وقتی در حال جوش خوردن است، باعث درد، التهاب و عفونت می‌شود.
  • بنابراین، تا وقتی پیرسینگ به طور کامل بهبود نیافته، سوزن یا حلقه را از پیرسینگ درنیاور.بهبودی پیرسینگ ممکن است ۱۲ تا ۲۴ هفته طول بکشد.[۱۲]
 4. 4
  از رفتن به وان، جکوزی و استخر خودداری کن. آب استخر،‌ وان یا جکوزی نباید به پیرسینگت برسد،‌ این آب‌ها اغلب حاوی باکتری‌های مضر هستند و می‌توانند منجر به عفونت شوند. اما در این جور مواقع می‌توانی پیرسینگ بینی را با یک چسب زخم ضد آب بپوشانی. این چسب‌ها را می‌توانی از داروخانه‌ خریداری کنی.[۱۳]
 5. 5
  روی بالش کثیف نخواب.[۱۴] بالش‌ کثیف یکی دیگر از منابع بالقوه باکتری‌ است، بنابراین باید مرتباً بالش را عوض کنی.
  • یک راه حل مفید برای اینکه مجبور نباشی مرتب بالش را عوض کنی این است که شب‌ها یک تی‌شرت تمیز روی آن بکشی. شب دوم، بالش را بچرخان، شب سوم پیراهن را پشت و رو کن و دوباره بالش را با آن بپوشان، شب چهارم بالش را دوباره بچرخان. به این ترتیب، با یک تی‌شرت تمیز می‌توانی برای ۴ شب سرت را روی یک بالش تمیز بگذاری و بخوابی. این کار را می‌توانی با ملحفه‌ی بالش هم انجام دهی.
 6. 6
  از لمس غیرضروری پیرسینگ خودداری کن.[۱۵] از دست زدن یا بازی کردن با پیرسینگ خودداری کن. تنها بعد از شستن دست‌، برای تمیز کردن به پیرسینگ دست بزن. در مدت بهبودی نیازی به پیچاندن یا چرخش سوزن یا حلقه نیست.

نکات

 • اگر انگشت‌هایت کثیف هستند،‌ هرگز آن را در بینی‌ات نکن چون ممکن است پیرسینگ عفونت نکند.
 • بعد از حمام آب گرم می‌توانی پوسته‌های اطراف پیرسینگ را که نرم شده برداری.
 • بیش از سه بار در روز پیرسینگ را تمیز نکن. این کار می‌تواند باعث خشک شدن بیش از حد و عفونت شود.
 • اگر روی پیرسینگ برآمدگی سفتی ایجاد شد،‌ روی آن خمیر آسپیرین بمال. کافی‌ست کمی آسپیرین را در کمی آب حل کنی و آن را دو بار در روز روی برآمدگی کنار پیرسینگ بمالی. برآمدگی باید بعد از ۴ تا ۶ روز از بین برود. فقط موقع مالیدن دارو به پیرسینگ دست بزن.

هشدارها

 • دلمه‌های زخم‌ را به هیچ وجه برندار چون عفونت می‌کند.
 • به عنوان زیورآلات از بدلیجات نقره‌ استفاده نکن. بدلیجات خطرناک هستند و می‌توانند محل زخم را اکسیده کنند و لکه‌ی سیاه و دائمی به نام آرگیریا روی بینی ایجاد کنند. همچنین ممکن است باعث واکنش‌های آلرژیک شوند.
 • همیشه موقع تمیز کردن قسمت داخلی سوراخ بینی از گوش پاک کن تمیز استفاده کن، با این کار جرم‌ها از یک جا به جای دیگر منتقل نمی‌شوند.

چیزهایی که نیاز داری

 • صابون ضد باکتری
 • محلول نمک یا نمک دریایی
 • روغن اسطوخودوس
 • پارچه‌ی بدون پرز
 • یک ماگ پلاستیکی تمیز
 • آب ولرم

مقالات مرتبط ویکی‌هاو

ژل آلوئه‌ورا درست کنیم
طلای اصل را از طلای تقلبی تشخیص بدهیمطلای اصل را از طلای تقلبی تشخیص بدهیم
شماره مدل کفش نایکی را پیدا کنیمشماره مدل کفش نایکی را پیدا کنیم
کفش‌های Nike تقلبی را تشخیص بدهیمکفش‌های Nike تقلبی را تشخیص بدهیم
بند کفش را گره بزنیمبند کفش را گره بزنیم
رنگ ابرو را پاک کنیمرنگ ابرو را پاک کنیم
ساعت Baby G را تنظیم کنیمساعت Baby G را تنظیم کنیم
قد خودمان را اندازه بگیریمقد خودمان را اندازه بگیریم
تشخیص بدهیم که کفش‌های Vans ما تقلبی هستندتشخیص بدهیم که کفش‌های Vans ما تقلبی هستند
چسب قطره‌ای را از روی پوست پاک کنیم
کفش ها را سریع خشک کنیمکفش ها را سریع خشک کنیم
موم شکری درست کنیمموم شکری درست کنیم
رشد موهای بدن را کاهش بدهیمرشد موهای بدن را کاهش بدهیم
پوست ضخیم تر و سفت‌ تری داشته باشیمچگونه پوستمان را سفت کنیم

در مورد ویکی‌هاو

Roger Rodriguez
به‌طور مشارکتی نوشته شده با همکاری:
Roger Rodriguez
این مقاله توسط تیم آموزش‌دیده‌ی ویراستاران و پژوهشگرانی که صحت و جامعیت آن را تأیید کرده‌اند، به‌طور مشارکتی نوشته شده است. این مقاله ۱۴٬۶۴۵بار مشاهده شده است.
از این صفحه ۱۴٬۶۴۵بار بازدید شده‌است.

آیا این مقاله کمکتان کرد؟