بخور‌‌دادن صورت باعث باز‌شدن منافذ پوست،‌ تمیز و درخشان‌شدن پوست و همچنین افزایش گردش خون می‌شود. اگر دنبال یک راه ساده برای شادابی پوست هستی، می‌توانی صورتت را در خانه بخور بدهی! حتی می‌توانی کمی اسانس به بخور اضافه کنی و یک جلسه‌ی رایحه‌درمانی واقعی را تجربه کنی.

روش 1
روش 1 از 2:

بخور‌دادن صورت

 1. 1
  داخل یک ظرف کوچک مقداری آب بریز و بجوشان. اساساً برای بخور‌دادن صورت به چیزی بیشتر از مقداری آب احتیاج نیست. برای انجام این کار به آب زیادی نیازی نداری،‌ بنابراین داخل یک ظرف کوچک ۱ تا ۲ فنجان آب بریز و آن را کاملاً بجوشان.[۱]
 2. 2
  صورتت را بشوی. در‌حالی‌که آب گرم‌ می‌شود، صورتت را با یک شوینده‌ی ملایم شست‌و‌شو بده. باید تمام آرایش، کثیفی، چربی و عرق را از روی صورتت پاک کنی زیرا صورتت باید کاملاً تمیز باشد. هنگام بخور منافذ پوست باز می‌شوند و اگر آرایش یا آلودگی روی پوست وجود داشته باشد، باعث تحریک پوست و سوزش آن می‌شود.[۲]
  • صورتت را با صابون قوی یا لایه‌بردار نشوی. قبل از بخور‌، بهتر است صورتت را با یک شوینده‌ی خیلی ملایم بشویی تا احتمال تحریک یا سوزش پوست هنگام بخور کم شود.
  • صورتت را با یک حوله‌ی نرم خشک کن.
  نکته از طرف متخصص
  Paul Friedman, MD

  Paul Friedman, MD

  متخصص پوست دارای برد تخصصی، انجمن متخصصین پوست آمریکا
  دکتر پل فریدمن یک متخصص پوست دارای برد تخصصی و متخصص جراحی پوست و لیزر و زیبایی پوست است. دکتر فریدمن مدیر مرکز جراحی لیزر و پوست هیوستون تگزاس و همچنین در مرکز جراحی لیزر و پوست نیویورک بیماران را ویزیت و معالجه می‌کند. دکتر فریدمن استادیار بالینی بخش پوست دانشکده‌ی پزشکی دانشگاه تگزاس و همچنین استادیار بالینی پوست در کالج پزشکی Weill Cornell بیمارستان Houston Methodist است. دکتر فریدمن دوره‌ی رزیدنسی پوست را در مدرسه‌ی پزشکی دانشگاه نیویورک به پایان رسانده و در آنجا به‌عنوان رزیدنت ارشد خدمت کرده است و توانسته است به‌خاطر تحقیقاتش در زمینه‌ی جراحی پوست، دو بار جایزه‌ی Husik را کسب کند. دکتر فریدمن دوره‌ی فلوشیپ خود را در مرکز جراحی لیزر پوست گذرانده است و برنده‌ی جایزه‌ی مسابقه‌ی نویسندگی Young Investigator از انجمن جراحان پوست آمریکا شده است. به‌عنوان یک پزشک برجسته در زمینه‌ی بیماری‌های پوستی، دکتر فریدمن مشغول ساخت سیستم‌های جدید لیزر و روش‌های درمانی است.
  Paul Friedman, MD
  Paul Friedman, MD
  متخصص پوست دارای برد تخصصی، انجمن متخصصین پوست آمریکا

  ترفند متخصص:‌ بعد از شستن صورت، مقداری کرم صورت که حاوی ویتامین آ باشد را به‌صورتت بمال و بگذار کاملاً جذب شود. ویتامین آ باعث می‌شود منافذ پوست باز شوند و بخور‌‌درمانی موثر‌تر باشد.

 3. 3
  آب جوشی که درحال بخار‌شدن است را داخل یک کاسه بریز. اگر بخوردرمانی را به‌عنوان یک اسپا-درمانی خانگی انجام می‌دهی، آب در حال بخار‌شدن را داخل یک کاسه‌ی سرامیکی یا شیشه‌ای بزرگ و زیبا بریز. ولی اگر فقط می‌خواهی صورتت را سریع بخور بدهی، می‌توانی از همان قابلمه‌ای که آب را در آن جوشانده‌ای استفاده کنی. از هر ظرفی که استفاده می‌کنی، چند عدد حوله تا‌شده را روی یک میز بگذار و ظرف را روی حوله‌ها قرار بده.
  • آب را داخل ظرف پلاستیکی نریز. در صورت استفاده از ظرف پلاستکی، مولکول‌های پلاستیک با بخار آب ترکیب و جذب پوست می‌شوند.
  • خیلی مراقب باش خودت را نسوزانی! اگر تصمیم گرفتی آب را داخل قابلمه نگه‌داری، قبل از استفاده حتماً آن را از روی منبع حرارت بردار.
 4. 4
  اسانس یا گیاهان مختلف را به آب اضافه کن. حالا وقت آن است که به آب اسانس یا گیاهان مختلفی را اضافه کنی تا بخور‌درمانی تو کمی خاص شود. اگر کمی گیاه یا اسانس به آب اضافه کنی،‌ تاثیر بخور‌درمانی به‌عنوان یک جلسه‌ی رایحه‌درمانی دوبرابر می‌شود و به این ترتیب ۲ درمان را در ۱ درمان انجام خواهی داد. فقط چند قطره روغن یا اسانس معطر برای انجام این کار کافی است.[۳]
  • باید اسانس یا افزودنی‌های دیگر را بعد از اینکه آب را از روی حرارت برداشتی اضافه کنی. در غیر این صورت بوی آن‌ها به‌سرعت تبخیر می‌شود.
  • اگر اسانس یا گیاه خاصی در دسترس نداری، از چای استفاده کن! یک یا دو کیسه چای معطر یا دمنوش را داخل آب بینداز. بابونه، نعناع و چای معطر برای بخور‌دادن عالی هستند.
 5. 5
  یک حوله روی سرت بینداز و صورتت را بخور بده. حوله را طوری روی سرت بینداز که از دو طرف صورتت پایین بیفتد، حوله باید مانع پخش شدن بخار شود و کمک کند بخار روی پوستت متمرکز شود. صورتت را به اندازه‌ی کافی به بخار نزدیک کن طوری که احساس کنی بخار آن را ماساژ می‌دهد؛ البته صورتت نباید آنقدر نزدیک باشد که احساس کنی پوستت می‌سوزد یا نمی‌توانی راحت نفس بکشی.[۴]
  • یک بخور معمولی حدود ۱۰ دقیقه طول می‌کشد بنابراین ممکن است بخواهی در حین انجام این کار بنشینی. البته انجام ۵ دقیقه بخور هم تقریباً تاثیر مشابه‌ای خواهد داشت.
  • بیشتر از ۱۰ دقیقه از بخور استفاده نکن،‌ مخصوصاً اگر دارای آکنه یا مشکلات پوستی دیگری هستی. بخور‌ باعث متورم‌شدن صورت می‌شود و اگر مدت‌ طولانی انجام شود می‌تواند آکنه را تشدید کند.
 6. 6
  منافذ پوست را با استفاده از ماسک پاک‌سازی کن. بخار باعث بازشدن منافذ پوست صورت می‌شود که بهترین زمان برای خارج‌کردن آلودگی‌ها و پاک‌سازی پوست است. بهترین روش برای انجام این کار، استفاده از ماسک سفالی بعد از بخور‌درمانی است. ماسک را به‌صورت یکنواخت روی تمام صورت بمال و بگذار ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بماند. صورتت را با آب ولرم بشوی و با حوله خشک کن.[۵]
  • ماسک سفالی را می‌توانی از فروشگاه‌‌های آرایشی، داروخانه‌‌ها یا فروشگاه‌‌های آنلاین تهیه کنی.
  • اگر ماسک سفالی نداری، از عسل یا ترکیب عسل و بلغور جو‌دوسر استفاده کن.
  • اگر نمی‌خواهی از ماسک استفاده کنی، می‌توانی بعد از بخور‌درمانی، صورتت را فقط با آب ولرم بشویی.
  • بعد از بخور از لایه‌بردار‌های قوی استفاده نکن، مخصوصاً اگر آکنه داری. ازآنجایی‌که منافذ پوست باز و صورتت کمی متورم شده است، مالش پوست صورت می‌تواند باعث ایجاد التهاب شود.
 7. 7
  از تونر پوست استفاده کن. بعد از اینکه ماسک را برداشتی، از تونر صورت برای بستن منافذ پوستی استفاده کن. تونر را با پنبه و به‌آرامی روی پوست صورتت بمال.
  • آب‌لیمو یک تونر طبیعی عالی است. ۱ قاشق غذا خوری آب‌لیمو را با ۱ فنجان آب مخلوط کن.
  • سرکه‌ی سیب هم انتخاب خوبی است. ۱ قاشق غذاخوری سرکه را با ۱ فنجان آب مخلوط کن.
 8. 8
  صورتت را مرطوب کن. بخار آب و گرما باعث خشکی پوست می‌شوند بنابراین بعد از بخور حتماً باید از یک مرطوب‌کننده‌ی خوب استفاده کنی. از مرطوب‌کننده‌ای که با روغن‌های تسکین‌دهنده،‌ آلوئه‌ورا و کره درست شده‌اند استفاده کن تا جلوی خشکی بیش از حد پوست گرفته شود. قبل از آرایش‌کردن اجازه بده مرطوب‌کننده کاملاً جذب پوست صورتت شود.
روش 2
روش 2 از 2:

استفاده از بخور‌های مختلف

 1. 1
  از بخور برای تسکین سرماخوردگی استفاده کن. هیچ مدرک روشنی وجود ندارد که ثابت کند بخور‌دادن صورت برای سرماخوردگی مفید است.[۶] با‌این‌حال بخور یک درمان خانگی رایج برای کمک به کاهش التهاب سینوس‌ها هنگام سرما‌خوردگی است و شواهد کمی هم مبنی‌بر تاثیر آن در بعضی از افراد وجود دارد.[۷] اگر می‌خواهی از بخور برای درمان سرماخوردگی استفاده کنی، مراحل بالا را با استفاده از یک یا چند عدد از گیاهان و اسانس‌های زیر انجام بده:
  • گیاهان: بابونه، نعناع یا اکالیپتوس
  • روغن‌ها: نعناع، اکالیپتوس یا ترنج
 2. 2
  از بخور برای کاهش استرس استفاده کن. بخور نه‌تنها پوست بلکه روح را هم تسکین می‌دهد و به ‌همین دلیل یکی از محبوب‌ترین روش‌های مورد استفاده در مراکز اسپا‌ است. بخور صورت مخصوصاً وقتی‌که استرس داری بسیار عالی است و می‌توانی در‌حالی‌که نشسته‌ای و آرامش داری، عطر و بوی فوق‌العاده‌ی رایحه‌های مختلف را استشمام کنی. برای یک بخور‌درمانی آرامش‌بخش و ضد‌استرس از یک یا چند عدد از گیاهان یا اسانس‌های زیر استفاده کن:[۸]
  • گیاهان: اسطوخودوس، لیموترش، بابونه
  • روغن‌ها: چوب‌صندل، ترنج،‌ گل پیچ ساعتی
 3. 3
  از بخور برای شادابی و سرزندگی استفاده کن. استفاده از یک بخور تقویت‌کننده و انرژی‌بخش در اول صبح می‌تواند تو را شاداب و سرزنده کند،‌ بخصوص اگر از رایحه‌های انرژی‌بخش استفاده کنی. برای یک بخور شاداب‌کننده و انرژی‌بخش از یک یا چند عدد از گیاهان و اسانس‌های زیر استفاده کن:
  • گیاهان: فرنجمشک،‌ نعناع‌فلفلی و جنسینگ
  • روغن: چوب سدر،‌ لیموترش،‌ پرتقال،‌گریپ‌فروت و اکالیپتوس[۹]
 4. 4
  از بخور برای داشتن یک خواب راحت استفاده کن. استفاده از این بخور چند دقیقه قبل از خواب می‌تواند باعث آرامش و داشتن خوابی راحت‌تر شود. دفعه‌ی بعد که دچار بی‌خوابی شدی، سعی کن از یک یا چند عدد از گیاهان و اسانس‌های زیر برای خوابیدن راحت استفاده کنی:[۱۰]
  • گیاهان: سنبل‌الطیب ، بابونه، اسطوخودوس
  • روغن‌ها: اسطوخودوس، نعنای هندی، گل شمعدانی

نکات

 • از بخور‌درمانی زیاد استفاده نکن زیرا ممکن است باعث تحریک پوست شود. برای شادابی پوست سعی کن یک یا دو بار در هفته از بخور‌درمانی استفاده کنی.
 • از روغن درخت چای در بخور استفاده کن زیرا روغن چای به درمان جوش و آکنه کمک می‌کند.[۱۱]

چیزهایی که نیاز داری

 • لگن
 • پارچه‌ی شست‌و‌شو
 • آب‌لیمو

مقالات مرتبط ویکی‌هاو

بند کفش را گره بزنیمبند کفش را گره بزنیم
قد خودمان را اندازه بگیریمقد خودمان را اندازه بگیریم
طلای اصل را از طلای تقلبی تشخیص بدهیمطلای اصل را از طلای تقلبی تشخیص بدهیم
شماره مدل کفش نایکی را پیدا کنیمشماره مدل کفش نایکی را پیدا کنیم
کفش ها را سریع خشک کنیمکفش ها را سریع خشک کنیم
رنگ ابرو را پاک کنیمرنگ ابرو را پاک کنیم
ساعت Baby G را تنظیم کنیمساعت Baby G را تنظیم کنیم
موم شکری درست کنیمموم شکری درست کنیم
چسب قطره‌ای را از روی پوست پاک کنیم
سایز کفش خود را پیدا کنیم
رشد موهای بدن را کاهش بدهیمرشد موهای بدن را کاهش بدهیم
گوشمان را سوراخ کنیمگوشمان را سوراخ کنیم
با وازلین مژه‌های‌مان را بلندتر کنیمبا وازلین مژه‌های‌مان را بلندتر کنیم
تشخیص بدهیم که کفش‌های Vans ما تقلبی هستندتشخیص بدهیم که کفش‌های Vans ما تقلبی هستند

در مورد ویکی‌هاو

Paul Friedman, MD
به‌طور مشارکتی نوشته شده با همکاری:
متخصص پوست دارای برد تخصصی، انجمن متخصصین پوست آمریکا
این مقاله با همکاری Paul Friedman, MD به‌طور مشارکتی نوشته شده. دکتر پل فریدمن یک متخصص پوست دارای برد تخصصی و متخصص جراحی پوست و لیزر و زیبایی پوست است. دکتر فریدمن مدیر مرکز جراحی لیزر و پوست هیوستون تگزاس و همچنین در مرکز جراحی لیزر و پوست نیویورک بیماران را ویزیت و معالجه می‌کند. دکتر فریدمن استادیار بالینی بخش پوست دانشکده‌ی پزشکی دانشگاه تگزاس و همچنین استادیار بالینی پوست در کالج پزشکی Weill Cornell بیمارستان Houston Methodist است. دکتر فریدمن دوره‌ی رزیدنسی پوست را در مدرسه‌ی پزشکی دانشگاه نیویورک به پایان رسانده و در آنجا به‌عنوان رزیدنت ارشد خدمت کرده است و توانسته است به‌خاطر تحقیقاتش در زمینه‌ی جراحی پوست، دو بار جایزه‌ی Husik را کسب کند. دکتر فریدمن دوره‌ی فلوشیپ خود را در مرکز جراحی لیزر پوست گذرانده است و برنده‌ی جایزه‌ی مسابقه‌ی نویسندگی Young Investigator از انجمن جراحان پوست آمریکا شده است. به‌عنوان یک پزشک برجسته در زمینه‌ی بیماری‌های پوستی، دکتر فریدمن مشغول ساخت سیستم‌های جدید لیزر و روش‌های درمانی است. این مقاله ۱٬۶۶۳بار مشاهده شده است.
از این صفحه ۱٬۶۶۳بار بازدید شده‌است.

آیا این مقاله کمکتان کرد؟