موقع درست کردن پاستا، باید میزان پاستای خشک را اندازه بگیری تا کم و زیاد نشود و با سُسی که داری متناسب باشد. معمولاً حجم و وزن پاستا بعد از پخته شدن دوبرابر می‌شود. بسته‌ به این‌که بخواهی از پاستای ماکارونی یا تخم‌مرغی استفاده کنی، روش‌های اندازه‌گیری متفاوتی وجود دارد. بعضی‌ از دستورهای آشپزی فقط به تعداد نفرات اشاره می‌کنند، یعنی در نهایت خودت باید تصمیم بگیری چقدر پاستا استفاده‌ کنی. اندازه‌گیری پاستا به تعداد نفرات، اندازه و شکل پاستا بستگی ‌دارد. در این مقاله یاد می‌گیری چطور پاستای خشک را اندازه‌گیری کنی.

روش 1
روش 1 از 2:

اندازه‌گیری پاستای ماکارونی

 1. 1
  اول دستور آشپزی را بخوان تا مقدار پاستای مورد نیاز را بدست آوری. این اطلاعات را می‌توانی از دستور غذا یا از روی شیشه‌ی سُس پاستای آماده بدست آوری. درصورتی که بخواهی سُس را خودت تهیه کنی، باید ببینی برای چند نفر می‌خواهی غذا درست کنی.
  • معمولاً یک وعده پاستای پخته برای غذای اصلی یا پیش‌غذا حدود ۵۷ گرم است. اگر این وعده غذای اصلی است می‌توانی مقدار آن را از ۸۵ تا ۱۱۳ گرم افزایش دهی. گاهی هم یک وعده تقریباً‌ چیزی حدود نصف یک پیمانه (۱۱۴ گرم) است. به هر حال، این میزان به شکل پاستا هم بستگی دارد.[۱]
  • یک وعده = ۵۷ گرم؛ دو وعده = ۱۱۴ گرم؛ چهار وعده = ۲۲۸ گرم؛ شش وعده = ۳۴۲ گرم؛ هشت وعده = ۴۵۶ گرم.
 2. 2
  پاستاهایی مثل اسپاگتی، فِتوچینی، اسپاگتینی، فِدلینی، یا رشته را می‌توانی با دست اندازه بگیری. مقداری پاستا را در مشتت بگیر به‌صورتی‌که شست و انگشت اشاره‌ات به هم برسند. اندازه‌ی یک وعده یا ۵۷ گرم پاستا بین انگشت‌های ما قطری در حدود ۲۴/۲۶ میلی‌متر دارد.[۲] یعنی تقریباً به‌اندازه‌ی یک سکه‌ی ۵۰ ریالی است.
  • دو وعده = ۴۴/۴۵ میلی‌متر؛ چهار وعده = ۸۸/۹ میلی‌متر؛ شش وعده = ۱۳۳/۳۵ میلی‌متر؛ هشت وعده = ۱۷۷/۸ میلی‌متر.
  • میزان اسپاگتی، لینگویینی و انواع پاستای بلند را می‌توان با اندازه‌گیرِ پاستا مشخص کرد. اندازه‌گیرِ پاستا را می‌توانی از فروشگاه‌های لوازم آشپزخانه، ست‌های پاستا‌سازی و یا آنلاین تهیه‌ کنی.[۳] برای تعیین اندازه‌ی یک وعده پاستا می‌توانی از حلقه‌های مخصوص با سایزهای مختلف استفاده کنی.
  • بعضی ملاقه‌های مخصوص پاستا سوراخی در وسط دارند؛ این سوراخ هم برای اندازه‌گیری یک وعده پاستا مناسب است.
 3. 3
  ماکارونی‌های کوتاهِ لوله‌ایِ را می‌توانی با پیمانه یا ترازوی آشپزخانه اندازه بگیری. اگر از ترازوی آشپزخانه استفاده می‌کنی، باید پاستا را در پیمانه‌‌ی ترازو بریزی و آن را تا وزن ۵۷ گرم پر کنی. اگر از پیمانه استفاده می‌کنی، یک وعده‌ پاستای خشک (۵۷ گرم) حجمی به‌اندازه‌ی نصف پیمانه دارد.
  • دو وعده = ۱ پیمانه؛ چهار وعده = ۲ پیمانه؛ شش وعده = ۳ پیمانه؛ هشت وعده = ۴ پیمانه.
 4. 4
  برای اندازه‌ گرفتن پِنِه می‌توانی از پیمانه یا ترازوی آشپزخانه استفاده کنی. اگر از پیمانه استفاده می‌کنی، یک وعده‌ پاستای خشک (۵۷ گرم) حجمی به‌اندازه‌ی سه‌چهارم پیمانه دارد.
  • دو وعده = یک و نیم پیمانه؛ چهار وعده = ۳ پیمانه؛ شش وعده = چهار و نیم پیمانه؛ ۸ وعده = ۶ پیمانه.
 5. 5
  برای اندازه‌گیری لازانیا می‌توانی از ترازوی آشپزخانه استفاده کنی و یا تعداد ورقه‌ها را ملاک قرار دهی. یک پرس ۵۷ گرمی لازانیا تقریباً معادل ۲ ورقه لازانیای خشک است.[۴]
  • معمولاً بهتر است برای درست کردن لازانیا چهار لایه از آن را در ظرف بچینی. ظرف مناسب برای پختن لازانیا معمولاً حدود ۲۰ در ۲۰ و یا ۲۰ در ۲۵ سانتی‌متر است.[۵] چهار لایه لازانیا در یک ظرف ۲۰ در ۲۰ برای ۴ نفر کافی است؛ ظرف ۲۰ در ۲۵ سانتی‌متری می‌تواند ۶ نفر را سیر کند.
روش 2
روش 2 از 2:

اندازه‌گیری پاستای تخم‌مرغی

 1. 1
  اول از همه باید بدانی که پاستای تخم‌مرغی از چه درست شده است. اغلب پاستاها تخم‌مرغ دارند اما آن چیزی که به اسم پاستای تخم‌مرغی شناخته شده حداقل ۵/۵ درصد از وزن خشکش را تخم‌مرغ تشکیل می‌دهد.[۶]
 2. 2
  برای اندازه‌گیری پاستای تخم‌مرغی از پیمانه یا ترازوی آشپزخانه استفاده کن. یک و یک‌چهارم پیمانه پاستای تخم‌مرغی خام و پخته‌ معادل ۵۶ گرم است.
  • برخلاف ماکارونی، حجم پاستای تخم‌مرغی پخته‌ و خام یکی است.
 3. 3
  دقت کن پاستای تخم‌مرغی پهن‌ بعد از پخت کمی حجمش بیشتر می‌شود. معمولاً ۵۶ گرم پاستای تخم‌مرغی خیلی پهن معادل یک و یک‌چهارم پاستای تخم‌مرغی خام است، یعنی تقریباً یک و نیم پیمانه پاستای خشک.

نکات

 • وسایل اندازه‌گیری‌ اسپاگتی و سایر پاستاهای بلند را با می‌توانی در اندازه‌های مختلف (معمولاً ۶۰ گرمی، ۸۰ گرمی، ۱۰۰ گرمی یا ۱۲۵ گرمی) تهیه‌ کنی.

چیزهایی که نیاز داری

 • پاستا یا پاستای تخم‌مرغی خشک
 • پیمانه‌ی اندازه‌گیری
 • ترازوی آشپزخانه (اختیاری)
 • ابزار اندازه‌گیری پاستا (اختیاری)

مقالات مرتبط ویکی‌هاو

سینه‌ی مرغ را آب ‌پز کنیم
بفهمیم یک تخم ‌مرغ فاسد شده استبفهمیم یک تخم ‌مرغ فاسد شده است
در پلوپز برنج بپزیم
برای سگ مرغ آب پز درست کنیمبرای سگ مرغ آب پز درست کنیم
چگونه شپش ها (حشرات آرد) را از بین ببریمچگونه شپش ها (حشرات آرد) را از بین ببریم
بفهمیم ماهی فاسد شده استبفهمیم ماهی فاسد شده است
تخم مرغ را بدون پوست آب پز کنیم
تشخیص بدهیم مرغ فاسد شده استتشخیص بدهیم مرغ فاسد شده است
بفهمیم هندوانه خراب شده استبفهمیم هندوانه خراب شده است
تشخیص بدهیم آناناس رسیده است
با شیر خامه درست کنیم
مرغ را گرم کنیممرغ را گرم کنیم
قهوه ساز نسپرسو را تمیز کنیمقهوه ساز نسپرسو را تمیز کنیم
بدون پودر قند، آیسینگ درست کنیمبدون پودر قند، آیسینگ درست کنیم

در مورد ویکی‌هاو

کادر فنی ویکی‌هاو
به‌طور مشارکتی نوشته شده با همکاری:
نویسنده‌ی عضو ویکی‌هاو
این مقاله توسط تیم آموزش‌دیده‌ی ویراستاران و پژوهشگرانی که صحت و جامعیت آن را تأیید کرده‌اند، به‌طور مشارکتی نوشته شده است. تیم مدیریت محتوای ویکی‌هاو با دقت کار ویراستاران را زیر نظر دارد تا اطمینان حاصل شود که تمامی مقالات طبق پژوهش‌های معتبر صحیح هستند و استانداردهای بالای کیفی ما را دارند. این مقاله ۱۰٬۱۸۰بار مشاهده شده است.
از این صفحه ۱۰٬۱۸۰بار بازدید شده‌است.

آیا این مقاله کمکتان کرد؟