ویژگی Parental Controls (کنترل والدین) روی گوشی‌های هوشمند، سیستم‌های بازی و کامپیوتر‌ نصب می‌شود تا دسترسی به محتواهای نامناسب و ارتباطات خطرناک را مسدود کند و همچنین زمان استفاده‌ی کودکان از کامپیوتر یا گوشی و تبلت را کمتر کند. اما ویژگی Parental Controls (کنترل والدین) گاهی وقت‌ها محتوای موردنظر را بیش از حد محدود می‌کند. همچنین ممکن است بچه‌ها بزرگ شده‌ باشند و دیگر نیازی به Parental Controls (کنترل والدین) نداشته باشند یا شاید یک دستگاه دست‌دوم که Parental Controls (کنترل والدین) آن فعال است، خریده‌ باشی. این ویکی‌هاو به تو یاد می‌دهد چگونه Parental Controls (کنترل والدین) را در اندروید، آیفون، گوگل، ویندوز، مک و کنسول‌های بازی پلی‌استیشن، ایکس‌باکس و نینتندو غیرفعال‌ کنی.

روش 1
روش 1 از 9:

گرفتن اجازه برای غیر فعال ‌کردن Parental Controls (کنترل والدین)

 1. 1
  دلیل استفاده از Parental Controls (کنترل والدین) را بدان. ویژگی Parental Controls (کنترل والدین) برای محافظت از تو است. Parental Controls (کنترل والدین) نه‌تنها محتوایی را که ممکن است برای کودکان نامناسب یا ناراحت‌کننده باشد، محدود می‌کند بلکه دسترسی به محتوا و افرادی را که ممکن است خطرناک باشند نیز مسدود می‌کند. همچنین این ویژگی می‌تواند زمان استفاده از وسایل الکترونیکی را محدود ‌کند تا وقت بیشتری را با خانواده بگذارانی و به کارهای مهم دیگری که باید انجام بدهی، رسیدگی کنی.
  • هرگز با افراد غریبه در اینترنت صحبت نکن. هرگز نمی‌توانی مطمئن باشی هویت فردی که با او در اینترنت ارتباط برقرار می‌کنی با هویت واقعی‌ او یکسان است. ممکن است هدف این افراد آسیب‌رساندن به تو باشد. هرگز بدون حضور والدینت با کسی که در اینترنت آشنا شده‌ای، قرار ملاقات نگذار.
  • هرگز اطلاعات شخصی خودت را در اینترنت به اشتراک نگذار. این اطلاعات می‌توانند شامل نام و نام‌خانوادگی، آدرس ایمیل، آدرس محل زندگی، محل تحصیل، محل کار خودت یا اعضای خانواده‌ات یا جاهایی که می‌روی، باشد. هرگز برای افرادی که نمی‌شناسی و به آن‌ها اعتماد نداری، عکس نفرست.
  • وقتی آنلاین می‌شوی، دیگر در فضای خصوصی خانه خودت نیستی. وقتی وارد اینترنت می‌شوی، در واقع در یک مکان عمومی هستی و باید رفتار مناسبی داشته باشی. این طور در نظر بگیر که همه‌ی کارهایت، حتی در مکالمات خصوصی، مدام تحت‌نظر هستند. اگر موضوعی را وسط یک رستوران شلوغ نمی‌گویی، نباید آن را در شبکه‌های اجتماعی یا اتاق‌های چت هم مطرح کنی. چیزی را که رودررو به کسی نمی‌گویی، به‌صورت آنلاین هم نگو. همیشه یادت باشد که پشت هر نام کاربری، یک نفر وجود دارد. با افزاد در اینترنت همان رفتاری را داشته باش که در دنیای واقعی داری.
  • مراقب سلامتی جسمی و روحی خودت باش. اگر فعالیت آنلاین باعث افسردگی یا اضطراب تو می‌شود، سعی کن کمی استراحت کنی. اگر زمان زیادی را آنلاین می‌گذرانی یا آنقدر مشغول شبکه‌های اجتماعی هستی که از مراقبت از خودت و خانواده‌ات غافل شده‌ای، سعی کن زمان استفاده‌ را از اینترنت محدود کنی. اگر فعالیت‌های آنلاین یا استفاده از شبکه‌های اجتماعی مشکلاتی را در زندگی تو ایجاد می‌کنند و نمی‌توانی از اینترنت استفاده نکنی یا کمتر استفاده کنی، شاید به اینترنت اعتیاد پیدا کرده‌‌ای و باید درمان شوی.
 2. 2
  در مورد تنظیم کنترل‌ها با مدیر حساب یا والدینت صحبت کن. شاید این ساده‌ترین و مطمئن‌ترین راه برای تغییر تنظیمات Parental Controls (کنترل والدین) باشد. فردی که کنترل والدین را اعمال می‌کند، به فکر تو است و می‌خواهد از تو محافظت کند. اگر در مورد دلایلی که فکر می‌کنی کنترل‌ها باید برداشته شوند به آن‌ها توضیح بدهی، احتمال اینکه محدودیت‌ها را بردارند یا تغییر بدهند، بیشتر خواهد بود.
  • با پرسیدن اینکه چرا والدین یا مدیر حساب، Parental Controls (کنترل والدین) را روی حسابت اعمال کرده‌اند، شروع کن. آیا از شبکه‌های اجتماعی مثل فیسبوک بیش از اندازه استفاده می‌کنی یا بازی‌های نامناسب خاصی را انجام می‌دهی؟ آیا به دلیل گذراندن زمان زیاد در اینترنت، از سلامتی، دوستان و زندگی اجتماعی یا تکالیف و مطالعه غافل شده‌ای؟
  • وقتی دلیل اصلی اعمال Parental Controls (کنترل والدین) را فهمیدی، سعی کن تغییراتی در رفتار خودت ایجاد کنی یا حداقل به والدینت نشان بدهی که سعی می‌کنی رویکرد خودت را نسبت به فعالیت‌های اینترنتی تغییر بدهی. ممکن است با انجام این کارها آن‌ها در تصمیمشان تجدیدنظر کنند یا با کم‌کردن محدودیت‌های Parental Controls (کنترل والدین) موافقت کنند.
 3. 3
  از آن‌ها درخواست کن کنترل والدین (Parental Controls) را غیر فعال‌ کنند. اگر والدینت یا مدیر حساب احساس کنند به‌اندازه‌ی کافی احساس مسئولیت می‌کنی تا بتوانی فعالیت‌های اینترنتی خودت را مدیریت کنی، ممکن است رمز عبور مدیر را در اختیارت قرار بدهند، کنترل والدین (Parental Controls) را غیر فعال‌ کنند یا محدودیت‌های آن را کم کنند.
 4. 4
  با بعضی از قوانین کنترل حساب کاربری موافقت کن. بعضی از والدین ممکن است رضایت ندهند که Parental Controls (کنترل والدین) را کاملاً غیرفعال‌ کنند و هیچ نظارتی نداشته باشند. بنابراین اگر می‌خواهند روی فعالیت‌های آنلاین تو محدودیت‌ یا قوانینی بگذارند، سعی کن انعطاف‌پذیر باشی و با آن‌ها موافقت کنی. ممکن است کمی طول بکشد تا والدینت مطمئن شوند که می‌توانی بدون نظارت آن‌ها از اینترنت استفاده کنی.
 5. 5
  در نظر داشته باش هیچ برنامه‌ی فیلتر یا مسدود‌کننده‌ای ۱۰۰٪ کارایی ندارد. به‌عنوان پدر یا مادر ممکن است بخواهی روی وسایل الکترونیکی فرزندت محدودیت، مسدود‌سازی و فیلتر بگذاری ولی در نظر داشته باش که هر روز وب‌سایت‌های جدیدی در اینترنت ظاهر می‌شوند و نرم‌افزار Parental Controls (کنترل والدین) نمی‌تواند به‌سادگی همه‌ی سایت‌های مشکوک را مسدود کند. همیشه‌ روش‌هایی برای دورزدن Parental Controls (کنترل والدین) وجود دارد. Parental Controls (کنترل والدین) هرگز نباید جایگزین نظارت والدین شود.
  • همچنین ممکن است بعضی از نرم‌افزارهای Parental Controls (کنترل والدین)،‌ اطلاعات مفیدی مثل دسترسی به اطلاعات سلامتی و موضوعاتی را که کودکان به دانستن آن‌ها نیاز دارند، مسدود کنند.
  • با فرزندانت تعامل فعال و مناسبی داشته باش و در مورد استفاده‌ی درست از اینترنت صحبت کن. با آنها در مورد اینکه کدام محتوا مناسب است و کدام نامناسب و همچنین نحوه‌ی استفاده‌ی درست و ایمن از اینترنت صحبت کن.
روش 2
روش 2 از 9:

آیفون یا آیپد

 1. 1
  محدودیت‌های محتوا و حریم خصوصی را با استفاده از رمز عبور غیرفعال‌ کن. در آیفون و آیید، ویژگی Parental Controls (کنترل والدین) داخل منوی Screen Time (زمان استفاده از صفحه‌‌نمایش) در منوی Setting (تنظیمات) دستگاه قرار دارد. برای غیرفعال‌کردن ویژگی Parental Controls (کنترل والدین)، مراحل زیر را دنبال کن.
  • منوی Settings (تنظیمات) را باز کن.
  • روی Screen Time (زمان استفاده از صفحه‌نمایش) بزن.
  • در صورت نیاز رمز عبور Screen Time (زمان استفاده از صفحه‌نمایش) را وارد کن.
  • روی Downtime(خارج‌شدن از دسترس) بزن.
  • برای غیرفعال‌کردن محدودیت‌های برنامه، روی دکمه‌ی کشویی بزن.
  • روی پیکان برگشت در گوشه‌ی سمت چپ و بالا بزن تا به منوی Screen Time(زمان استفاده از صفحه‌‌نمایش) برگردی.
  • روی App Limits(محدودیت‌های برنامه) بزن.
  • برای غیرفعال‌کردن محدودیت‌های برنامه،‌ روی کلید کشویی بزن و سپس روی پیکان برگشت در گوشه‌ی سمت چپ و بالا بزن.
  • روی Content & Privacy Restrictions (محدودیت‌های محتوا و حریم خصوصی) بزن.
  • روی دکمه‌ی کشویی کنار "Content & Privacy Restrictions"(محدودیت‌های محتوا و حریم خصوصی) بزن.
 2. 2
  محدودیت‌های محتوای فردی را جداگانه غیرفعال‌ کن. اگر نمی‌خواهی همه‌ی محدودیت‌های محتوا را غیر فعال‌ کنی، می‌توانی تنظیمات محدودیت محتوای فردی را در منوی Screen Time (زمان استفاده از صفحه‌‌نمایش) جداگانه غیرفعال‌ کنی. برای غیرفعال‌کردن محدودیت‌های محتوا، مراحل زیر را دنبال کن.
  • منوی Settings (تنظیمات) را باز کن
  • روی Screen Time (زمان استفاده از صفحه‌‌نمایش) بزن و در صورت نیاز رمز عبور Screen Time (زمان استفاده از صفحه‌‌نمایش) را وارد کن.
  • روی App Limits (محدودیت‌های برنامه‌ها) بزن و سپس روی برنامه‌ای که روی آن محدودیت اعمال شده است، بزن.
  • روی Delete limit (حذف محدودیت) و سپس Delete (حذف) بزن.
  • روی پیکان برگشت در گوشه‌ی سمت راست و بالا بزن.
  • روی Content & Privacy Restrictions (محدودیت‌های محتوا و حریم خصوصی) بزن.
  • روی Allowed Apps (برنامه‌های مجاز) بزن و روی دکمه‌ی کشویی کنار هریک از برنامه‌هایی که می‌خواهی مجوز بدهی، بزن.
  • روی Content Restrictions (محدودیت‌های محتوا) بزن.
  • قالب رسانه را در قسمت بالا انتخاب کن (برای مثال موسیقی، فیلم‌ها، کتاب‌ها، پادکست) و آن را روی Explicit (نمایش محتواهای صریح و بدون محدودیت) یا Allow all Movies (به همه‌ی فیلم‌ها مجوز بده) تنظیم کن.
  • روی Web content (محتوای وب) و Unrestricted Access (دسترسی بدون محدودیت) بزن.
  • روی یکی از عملکرد‌های زیر "Game Center" (مرکز بازی) بزن و روی Allow (اجازه‌دادن) بزن.
 3. 3
  رمز عبور Screen Time (زمان استفاده از صفحه‌‌نمایش) را ریست یا همان بازنشانی کن. اگر رمز عبور Screen Time (زمان استفاده از صفحه‌‌نمایش) را فراموش کرده‌ای، می‌توانی آن را با استفاده از Apple ID و رمزعبوری که برای تنظیم رمز عبور Screen Time (زمان استفاده از صفحه‌‌نمایش) استفاده می‌کنی، ریست کنی. اگر رمز عبور Screen Time (زمان استفاده از صفحه‌‌نمایش) را فراموش کرده‌ای، می‌توانی در صورت داشتن فابل پشتیبان که قبل از تنظیم رمز عبور Screen Time (زمان استفاده از صفحه‌‌نمایش) ایجاد شده است، آیفون را با استفاده از فایل پشتیبان راه‌اندازی مجدد کنی. مراحل زیر را برای ریست‌کردن رمز عبور Screen Time (زمان استفاده از صفحه‌‌نمایش) دنبال کن: [۱]
  • روی Screen Time (زمان استفاده از صفحه‌نمایش) بزن.
  • روی Change Screen Time Passcode (تغییر رمز عبور زمان استفاده از صفحه نمایش) بزن.
  • دوباره روی Change Screen Time Passcode (تغییر رمز عبور زمان استفاده از صفحه‌نمایش) بزن.
  • روی Forgot Passcode (فراموشی رمز عبور) بزن.
  • اپل آیدی و رمز عبوری را که موقع تنظیم رمز عبور Screen Time (زمان استفاده از صفحه‌نمایش) استفاده کرده‌ای، وارد کن.
  • یک رمز جدید برای Screen Time (زمان استفاده از صفحه‌‌نمایش) وارد کن.
  • برای تأیید، یک بار دیگر رمز عبور Screen Time (زمان استفاده از صفحه‌‌نمایش) را وارد کن.
 4. 4
  از یک برنامه‌ی بازیابی رمز عبور برای ریست‌کردن (بازنشانی) رمز عبور فراموش‌شده استفاده کن. اگر رمز عبور خودت را فراموش کرده‌ای و نمی‌توانی آن را با استفاده از اپل آیدی ریست کنی، برنامه‌هایی وجود دارند که می‌توانی آن‌ها را روی کامپیوتر یا مک دانلود کنی و رمز عبور را دور بزنی. چند نمونه از این برنامه‌ها Lock wipes by my phone و Any Unlock و iPhone Backup Extractor هستند. می‌توانی این برنامه‌ها را به‌صورت رایگان دانلود کنی اما به‌احتمال زیاد برای بازکردن قفل رمز باید مجوز بخری که هزینه‌ی آن برای هر دستگاه حدود ۱ تا ۵/۱ میلیون تومان است. اگر این روش کار نکرد، تنها راه غیرفعال‌کردن آیفون یا آیپد این است که دستگاه را دوباره به تنظیمات اولیه‌ی کارخانه برگردانی و با یک حساب کاربری جدید وارد شوی. مراحل کلی باز‌کردن رمزعبور به‌صورت زیر است: [۲]
  • در منوی تنظیمات، گزینه‌ی "Find My iPhone" (آیفون من را پیدا کن) را در منوی اپل آیدی خاموش کن.
  • با یک کابل USB، دستگاه را به کامپیوتر یا مک وصل کن.
  • برنامه‌ی بازکردن قفل رمز عبور را باز کن.
  • گزینه‌ی بازکردن قفل رمز عبور Screen Time (زمان استفاده از صفحه‌نمایش) را انتخاب کن.
  • در صورت نیاز مجوز موردنیاز را خریداری کن.
  • روی دکمه‌ی مربوطه کلیک کن تا فرایند بازکردن قفل شروع شود.
  • از رمز عبور جدید (در صورت وجود) برای تنظیم رمز عبور جدید Screen Time (زمان استفاده از صفحه‌نمایش) استفاده کن.
روش 3
روش 3 از 9:

گوشی یا تبلت اندروید

 1. 1
  تنظیمات والدین را در فروشگاه برنامه‌های گوگل غیرفعال‌ کن. دستگاه‌های اندروید دارای یک Parental Controls (کنترل والدین) جداگانه‌ برای فروشگاه برنامه‌های گوگل و یک رمز عبور برای مابقی قسمت‌های دستگاه هستند. مراحل زیر را برای غیرفعال‌کردن Parental Controls (کنترل والدین) فروشگاه برنامه‌های گوگل دنبال کن.
  • برنامه‌ی Google Play Store (فروشگاه برنامه‌های گوگل) را باز کن.
  • روی عکس پروفایلت در گوشه‌ی سمت راست و بالای صفحه بزن.
  • روی Settings (تنظیمات) بزن.
  • روی Family (خانواده) بزن.
  • روی Parental Controls (کنترل والدین) بزن.
  • روی یکی از دسته‌بندی‌ها (مثل "Apps & Games" (برنامه‌ها و بازی‌ها)، "Movies" (فیلم‌ها)، " TV" (تلویزیون)، "Books" (کتاب‌ها) بزن.
  • پین یا همان رمز عددی خودت را وارد کن.
  • روی Allow All (اجازه‌دادن به همه) و Save (دخیره) بزن.
  • برای غیرفعال‌کردن همه‌ی کنترل‌های والدین، روی کلید کشویی در بالا بزن.
 2. 2
  محدودیت‌های Parental Controls (کنترل والدین) فروشگاه برنامه‌های گوگل را بدون استفاده از parental control PIN (رمز عددی کنترل والدین) حذف کن. اگر parental control PIN (رمز عددی کنترل والدین) فروشگاه برنامه‌های گوگل را فراموش کرده‌ای، می‌توانی با پاک‌کردن اطلاعات برنامه، parental control PIN (رمز عددی کنترل والدین) را حذف کنی. با انجام این کار هیچ کدام از دانلودهایت حذف نمی‌شوند ولی تاریخچه‌ی جستجوهایت پاک می‌شود. مراحل زیر را برای پاک‌کردن اطلاعات فروشگاه برنامه‌های گوگل دنبال کن: [۳]
  • برنامه‌ی Settings (تنظیمات) را باز کن.
  • روی Apps (برنامه‌ها) یا Apps & notifications (برنامه‌ها و اعلان‌ها) بزن.
  • روی Google Play Store (فروشگاه برنامه‌های گوگل) بزن.
  • روی Storage (ذخیره‌سازی) بزن.
  • روی Clear Data (پاک‌کردن اطلاعات) بزن.
  • روی Ok (تأیید) بزن.
 3. 3
  تنظیمات Parental Controls (کنترل والدین) را با استفاده از برنامه‌ی Family Link خاموش کن. اگر برای فرزندت حساب کاربری گوگل درست کرده‌ای، می‌توانی تنظیمات Parental Control (کنترل والدین) را با استفاده از برنامه‌ی Family Link انجام بدهی. فقط در صورتی می‌توانی نظارت خودت را غیرفعال‌ کنی که فرزندت بیشتر از ۱۳ سال سن داشته باشد. اگر رمز عبور Family Link را فراموش کرده‌ای باید گوشی اندرویدی خودت را دوباره به تنظیمات کارخانه برگردانی و با یک حساب کاربری جدید وارد شوی. برای غیرفعال‌کردن Parental Controls (کنترل والدین) با استفاده از تنظیمات برنامه‌ی Family Link،‌ مراحل زیر را دنبال کن:
  • برنامه‌ی Family Link را باز کن.
  • روی حساب کاربری فرزندت بزن.
  • پین یا همان رمز عددی خودت را وارد کن.
  • روی Manage Settings (مدیریت تنظیمات) بزن.
  • روی Account Info (اطلاعات حساب کاربری) بزن.
  • روی Stop supervision (توقف نظارت) بزن.
  • برای تأیید، دوباره روی Stop supervision (توفق نظارت) بزن.
روش 4
روش 4 از 9:

حساب کاربری گوگل و کروم‌بوک

 1. 1
  برنامه‌ی Family Link را در گوشی یا تبلت والدین باز کن. برنامه‌ی Family Link‌ می‌تواند علاوه بر ایجاد تنظیمات والدین روی گوشی یا تبلت کودکان، برای تنظیم محدودیت روی حساب‌های کاربری گوگل نیز استفاده شود. به این ترتیب والدین می‌توانند محدودیت‌هایی را روی گوگل کروم، جستجوهای گوگل، یوتیوب، دستیار گوگل و غیره اعمال کنند. برای بازکردن Family Link، روی برنامه‌یFamily Link for Parents در صفحه‌ی خانه یا منوی برنامه‌های بزن. برنامه‌ی Family Link برای گوشی‌های اندروید و آیفون موجود است.
 2. 2
  روی حساب کاربری کودک بزن. با انجام این کار صفحه‌ی فعالیت‌های کودک نمایش داده می‌شود.
 3. 3
  روی Manage settings (مدیریت تنظیمات) بزن. این گزینه در کنار آیکونی که به‌شکل یک آدمک با یک چرخ‌دنده در کنار آن است، قرار دارد.
 4. 4
  تنظیمات فروشگاه برنامه‌های گوگل را مدیریت کن. می‌توانی محدودیت‌های فروشگاه برنامه‌های گوگل فرزندت را داخل Family Link‌ مدیریت کنی. برای غیرفعال‌کردن محدودیت‌های فروشگاه برنامه‌های گوگل، مراحل زیر را دنبال کن:
  • روی Controls on Google Play (کنترل روی فروشگاه برنامه‌های گوگل) بزن.
  • روی Apps & games (برنامه‌های و بازی‌ها)، Movies (فیلم‌ها) یا TV (تلویزیون) بزن.
  • روی دکمه‌ی رادیویی کنار "Allow all, including unrated" (اجازه‌دادن به همه چیز شامل موارد بدون محدودیت سنی) بزن.
  • روی پیکان برگشت در بالای صفحه بزن.
  • روی Books (کتاب‌ها) یا Music (موسیقی) بزن.
  • روی کلید کشویی بزن تا محدودیت‌ها غیرفعال‌ شوند.
  • روی پیکان برگشت در گوشه‌ی سمت چپ و بالا بزن.
 5. 5
  فیلترهای گوگل کروم را غیرفعال‌ کن. برای غیرفعال‌کردن فیلترهای وب گوگل کروم در Family Link، مراحل زیر را دنبال کن.
  • روی Filters on Google Chrome (فیلترها در گوگل کروم) بزن.
  • روی دکمه‌ی رادیویی کنار "Allow all sites" (مجازکردن همه‌ی سایت‌ها) بزن.
 6. 6
  ویژگی Google SafeSearch (جستجوی امن گوگل) را غیرفعال‌ کن. Google SafeSearch (جستجوی امن گوگل) برای فیلترکردن محتواهای جنسی و خشونت‌آمیز در نتایج جستجوی گوگل استفاده می‌شود. برای غیرفعال‌کردن جستجوی امن در Family Link، مراحل زیر را دنبال کن:
  • روی Filters on Google Search(فیلترها در جستجوی گوگل) بزن.
  • روی کلید کشویی کنار "SafeSearch" (جستجوی امن) بزن.
  • روی پیکان برگشت در گوشه‌ی سمت راست و بالای صفحه بزن.
 7. 7
  تنظیمات Parental Controls (کنترل والدین) یوتیوب را تغییر بده. فرزندت باید ۱۳ سال یا بیشتر سن داشته باشد تا بتوانی تمام محدودیت‌های یوتیوب را به‌طور کامل حذف کنی (نمی‌توانی تاریخ تولد حساب کاربری کودکان را تغییر بدهی). با این حال، می‌توانی تنظیمات مربوط به محدودیت‌ها را تغییر بدهی. مراحل زیر را برای کم‌کردن محدودیت‌های یوتیوب در Family Link‌ دنبال کن:
  • روی Settings on YouTube (تنظیمات در یوتیوب) بزن.
  • روی گزینه‌ی Edit (ویرایش) در زیر "YouTube Kids Settings" (تنظیمات یوتیوب کودکان) بزن.
  • روی دکمه‌ی رادیویی کنار "Older" (بزرگ‌تر) بزن.
  • روی پیکان برگشت در گوشه‌ی سمت چپ و بالا بزن.
  • روی Edit (ویرایش) در زیر "YouTube Settings" (تنظیمات یوتیوب) بزن.
  • روی دکمه‌ی رادیویی کنار "Most of YouTube"(بیشتر قسمت‌های یوتیوب) بزن.
  • روی پیکان برگشت در گوشه‌ی سمت چپ و بالا بزن.
  • به پایین صفحه برو و برای خارج‌کردن ویدئوها از حالت مسدودشده، روی Unblock Videos (خارج‌کردن ویدئوها از حالت مسدود‌شده) بزن.
  • روی Unblock (خارج‌کردن از حالت مسدود‌شده) بزن.
  • روی پیکان برگشت در گوشه‌ی سمت راست و بالا بزن.
 8. 8
  به برنامه‌های شخص ثالث در Google Assistant (دستیار گوکل) اجازه‌ی فعالیت بده. برای اینکه به فرزندت اجازه بدهی از برنامه‌های شخص ثالت در Assistant (دستیار گوکل)استفاده کند، مراحل زیر را دنبال کن:
  • روی Google Assistant (دستیار گوکل) بزن.
  • روی کلید کشویی کنار "Third-party actions" (فعالیت‌های شخص ثالث) بزن.
  • روی پیکان برگشت در گوشه‌ی سمت چپ و بالا بزن.
روش 5
روش 5 از 9:

کامپیوترهای ویندوزی

 1. 1
  فیلترهای محتوا را با استفاده از یک حساب Family Organizer(مدیریت حساب‌های خانوادگی)‌ خاموش کن. کامپیوترهای ویندوزی فیلتر والدین ندارند و باید فیلترهای محتوای حساب‌های کاربری کودکان را به‌صورت آنلاین خاموش کنی. مراحل زیر را برای خموش‌کردن آنلاین فیلترهای والدین دنبال کن:
  • با استفاده از یک مرورگر وب به آدرس https://account.microsoft.com/family/ برو.
  • با یک حساب کاربری Family Organizer (مدیریت حساب‌‌های خانوادگی) وارد شو.
  • روی More options (گزینه‌های بیشتر) زیر اسم فرزندت کلیک کن.
  • روی Content Filters (فیلتر محتواها) کلیک کن.
  • روی کلید کشویی زیر "Filter inappropriate filters and web searches" (فیلترها و جستجوهای وب نامناسب را فیلتر کن) کلیک کن.
  • اگر وب‌سایت‌هایی مسدود شده‌اند، روی کلید کشویی زیر "Use only allowed websites" (فقط از وب‌سایت‌های مجاز استفاده کن) کلیک کن.
  • روی زبانه‌ی "Apps and Games" (برنامه‌ها و بازی‌ها) در قسمت بالا بزن.
  • روی منوی کشویی زیر "Apps and games rated up to age" (برنامه‌ها و بازی‌های دارای محدودیت سنی) کلیک کن و "Any age" (تمام سنین) را انتخاب کن.
  • روی گزینه‌ی Remove (حذف) در کنار بازی‌های و برنامه‌های مسدود‌شده کلیک کن.
 2. 2
  حساب کاربری کودک را از گروه خانوادگی حذف کن. روش دیگر برای حذف فیلترهای محتوا از روی حساب مایکروسافت کودک، حذف حساب کاربری کودک از گروه خانوادگی است. مراحل زیر را برای حذف‌ حساب کاربری از گروه خانوادگی دنبال کن: [۴]
  • با استفاده از یک مرورگر وب به آدرس https://account.microsoft.com/family/ برو.
  • با یک حساب کاربری Family Organizer (مدیریت حساب‌های خانوادگی) وارد شو.
  • روی More options (گزینه‌های بیشتر) زیر اسم فرزندت کلیک کن.
  • روی Remove from family group (از گروه خانوادگی حذف کن) کلیک کن.
  • کامپیوتر را ری‌استارت کن.
 3. 3
  یک حساب کاربری داخلی ایجاد کن. اگر نمی‌خواهی در حساب‌های کاربری گروه خانوادگی تغییری ایجاد بکنی یا حساب کاربری را از گروه خانوادگی حذف کنی، می‌توانی یک حساب کاربری داخلی جدید ایجاد کنی که به با حساب مایکروسافت وصل نباشد. این حساب کاربری فقط در یک کامپیوتر قابل دسترس خواهد بود. برای ایجاد حساب کاربری داخلی جدید به حساب مدیر سیستم نیاز است. به‌صورت پیش‌فرض، حساب کاربری مدیر ویندوز، بدون رمز عبور است (قسمت مربوط به رمز عبور را خالی بگذار). اگر رمز عبور حساب کاربری مدیر سیستم را فراموش کرده‌ای، ممکن است بتوانی آن را از طریق Windows Recovery (بازیابی ویندوز)، ریست (بازنشانی) کنی. مراحل زیر را برای ایجاد حساب کاربری داخلی جدید دنبال کن:
  • با حساب کاربری مدیر سیستم وارد شو.
  • روی منوی Start (شروع) ویندوز کلیک کن.
  • روی آیکون Gear/Settings (چرخ‌دنده/تنظیمات) کلیک کن.
  • روی Accounts (حساب‌ها) کلیک کن.
  • روی Family & other users (خانواده و استفاده‌کنندگان دیگر) کلیک کن.
  • روی Add someone else to this PC (شخص دیگری را به این کامپیوتر اضافه کن) کلیک کن.
  • روی I don't have this person's sign-in information(اطلاعات ورود این شخص را ندارم) کلیک کن.
  • روی Add user without a Microsoft account (یک کابر را بدون حساب کابری مایکروسافت اضافه کن) کلیک کن.
  • نام کاربری و رمز عبور را وارد کن.
  • راهنمای رمز عبور را وارد کن یا یکی از سوالات امنیتی را انتخاب کن.
  • روی Next (بعدی) کلیک کن.
  • کامپیوتر را ری‌استارت کن و با حساب کاربری جدید وارد شو.
 4. 4
  با استفاده از برنامه‌ی بازیابی رمز عبور، رمز عبور حساب مدیر را ریست (بازنشانی) کن. اگر دیسک بازنشانی رمز عبور حساب کاربری مدیر را نداری، می‌توانی رمز عبور را با برنامه‌های بازیابی رمز عبور، ریست کنی. تعداد زیادی برنامه برای انجام این کار وجود دارند از جمله Lazesoft و Lazesoft. بعضی از این برنامه‌ها به مجوز نیاز دارند ولی برای استفاده‌ی خانگی رایگان هستند یا یک دوره‌ی آزمایشی رایگان ارائه می‌دهند. مراحل زیر را دنبال کن تا بتوانی با استفاده از برنامه‌ی بازیابی رمز عبور به حساب مدیر دسترسی پیدا کنی:
  • یک برنامه‌ی بازیابی رمز عبور از وب‌سایت برنامه‌های بازیابی رمز عبور دانلود کن.
  • یک درایور USB یا دیسک نوری با قابلیت رایت مجدد را وارد کن و برنامه‌ی بازیابی را اجرا کن.
  • درایو USB یا دیسک نوری را انتخاب کن و گزینه‌ی مربوط به ایجاد دیسک بازیابی رمز عبور را انتخاب کن.
  • کامپیوتر را از دیسک بازیابی رمز عبوری که ایجاد کرده‌ای بوت (راه‌اندازی) کن.
  • گزینه‌ی مربوط به بازیابی رمزعبور حساب کاربری را انتخاب کن.
  • حساب کاربری مدیر را انتخاب کن و روند بازیابی رمز عبور را شروع کن.
  • کامپیوتر را ریبوت (راه‌اندازی مجدد) کن و با رمز عبور ارائه‌شده یا بدون رمز عبور وارد حساب کاربری مدیر شو.
روش 6
روش 6 از 9:

کامپیوترهای مک

 1. 1
  محدودیت‌های Parental Control (کنترل والدین) را با حساب کاربری مدیر غیر فعال‌ کن. برای تغییر تنظیمات Parental Controls (کنترل والدین) در کامپیوتر مک باید با حساب کاربری مدیر یا Family Share که دسترسی مدیریتی دارد، وارد شوی. در این صورت می‌توانی تنظیمات Parental Control (کنترل والدین) را در منوی Screen Time (زمان استفاده از صفحه‌نمایش) تنظیم کنی. برای غیرفعال‌کردن تنظیمات Parental Control (کنترل والدین) در مک، مراحل زیر را دنبال کن:
  • با حساب کاربری مدیر سیستم وارد شو.
  • روی آیکون اپل درگوشه‌ی سمت راست و بالا کلیک کن.
  • روی System Preferences... (تنظیمات سیستم...) کلیک کن.
  • روی Screen Time (زمان استفاده از صفحه‌‌نمایش) کلیک کن.
  • در منوی سمت چپ، حساب کاربری را که می‌خواهی تنظیمات Screen Time (زمان استفاده از صفحه‌‌نمایش) را برایش غیرفعال‌ کنی، انتخاب کن.
  • روی Content & Privacy (محتوا و حریم خصوصی) در منوی سمت چپ کلیک کن.
  • روی Turn Off (خاموش‌کردن) در گوشه‌ی سمت راست و بالا کلیک کن.
 2. 2
  بعضی از ویژگی‌های خاص Parental Controls (کنترل والدین) را خاموش کن. اگر نمی‌خواهی Parental Controls (کنترل والدین) را کلاً غیرفعال‌ کنی، می‌توانی بعضی از ویژگی‌های خاص آن را در Screen Time (زمان استفاده از صفحه‌‌نمایش) خاموش کنی. مراحل زیر را برای غیرفعال‌کردن تنظیمات خاص Parental Controls (کنترل والدین) در تنظیمات Screen Time (زمان استفاده از صفحه‌‌نمایش) دنبال کن:
  • با حساب کاربری مدیر وارد شود.
  • روی آیکون اپل در گوشه‌ی سمت راست و بالا کلیک کن.
  • روی System Preferences... (تنظیمات سیستم...) کلیک کن.
  • روی Screen Time (زمان استفاده از صفحه‌‌نمایش) کلیک کن.
  • در منوی سمت چپ، آن عضو خانواده را که می‌خواهی تنظیمات Screen Time (زمان استفاده از صفحه‌‌نمایش) را برایش غیرفعال‌ کنی، انتخاب کن.
  • روی Content & Privacy (محتوا و حریم خصوصی) در منوی سمت چپ کلیک کن.
  • روی دکمه‌ی رادیویی "Unrestricted Access" (دسترسی نامحدود) در کنار "Web Content" (محتوای وب) کلیک کن.
  • روی کادرهای تأیید بعدی کلیک کن تا همه‌ی گزینه‌های مربوط به Siri و Game Center (مرکز بازی) مجاز شوند.
  • گزینه‌ی "Allow with everyone" (به همه اجازه بده) را در کنار "Multiplayer Games" (بازی‌های چند نفره) انتخاب کن و گزینه‌ی "Allow Nearby Multiplayer" (اجازه‌ی بازی با افرادی که در اطراف هستند را بده) را انتخاب کن.
  • روی Store (فروشگاه) در قسمت بالا کلیک کن.
  • گزینه‌ی "Allow all" (به همه اجازه بده) را انتخاب کن یا برای فیلم‌ها، برنامه‌های تلویزیونی و برنامه‌ها محدودیت سنی انتخاب کن.
  • روی کادرها کلیک کن تا به "Explicit Books (کتاب‌های صریح و بدون محدودیت)، "Explicit Music (موسیقی‌ صریح و بدون محدودیت)، Podcasts & News (پادکست‌ها و اخبار) و "Explicit Music Videos." (موزیک‌ویدئوهای صریح وبدون محدودیت) مجوز بدهی.
 3. 3
  محدودیت‌های Parental Controls (کنترل والدین) را بدون استفاده از رمز عبور مدیر خاموش کن. تنها راه تغییر تنظیمات Parental Controls (کنترل والدین) بدون استفاده از رمز عبور مدیر این است که رمز عبور مدیر را در حالت بازیابی تغییر بدهی. مراحل زیر را برای ریست‌کردن (بازنشانی) رمز عبور مدیر در حالت بازیابی دنبال کن: [۵]
  • کامپیوتر را کاملاً خاموش کن.
  • کامپیوتر را با استفاده از دکمه‌ی خاموش/روشن در‌حالی‌که COMMAND+R را فشار می‌دهی روشن کن و دکمه‌ها را نگه دار تا صدای روشن‌شدن آن را بشنوی. با انجام این کار کامپیوتر در حالت بازیابی قرار می‌گیرد.
  • روی Utilities (ابزار‌ها) کلیک کن.
  • روی Terminal (ترمینال) کلیک کن.
  • عبارت "resetpassword" (بازنشانی رمز عبور) را بدون فاصله و بدون استفاده از حروف بزرگ تایپ کن و کلید Enter (ورود) را فشار بده. با انجام این کار باید کادر بازنشانی رمز عبور نمایش داده شود.
  • آیکون Mac HD یا دیسک سخت را انتخاب کن.
  • حساب کاربری را که می‌خواهی رمز عبور آن ریست شود، انتخاب کن یا "Forgot all passwords" (فراموشی همه‌ی رمز عبورها) را انتخاب کن.
  • رمز عبور جدید را دو بار وارد کن و یک راهنماری رمز عبور وارد کن.
  • روی Next (بعدی) کلیک کن.
  • روی آیکون اپل در گوشه‌ی سمت چپ و بالا کلیک کن و روی restart (راه‌اندازی مجدد) کلیک کن. منتظر بمان تا کامپیوتر راه‌اندازی مجدد شود.
  • با استفاده از رمز عبور جدید وارد شو. پیامی با این عنوان نمایش داده خواهد شد: The system was unable to unlock your login keychain (سیستم قادر به باز‌کردن قفل کلید ورود به سیستم نیست).
  • گزینه‌ی Create New Keychain (ایجاد کلید ورود جدید) را انتخاب کن.
  • با رمز عبور جدید مدیر وارد شو و تنظبیمات Parental Controls (کنترل والدین) را انجام بده.
روش 7
روش 7 از 9:

کنسول‌های بازی پلی‌استیشن

 1. 1
  تنظیمات Parental Controls (کنترل‌های والدین) را در پلی‌استیشن ۵ غیرفعال‌ کن. PS5 این امکان را می‌دهد تا Parental Controls (کنترل والدین) را برای کل سیستم یا برای کاربران جداگانه تنظیم کنی. برای غیر فعال ‌کردن Parental Controls (کنترل والدین) با استفاده از رمز عبور والدین در PS5 مراحل زیر را دنبال کن: [۶]
  • وارد حساب کاربری اصلی PS5 شو.
  • آیکون Gear/Settings (چرخ‌دنده/تنظیمات) را در گوشه‌ی سمت راست و بالا انتخاب کن.
  • گزینه‌ی Family and Parental Controls (کنترل خانواده و والدین) را انتخاب کن.
  • یکی از حساب‌های فرعی را که Parental Controls (کنترل والدین) روی آن تنظیم شده است، انتخاب کن یا در‌صورتی‌که Parental Controls (کنترل والدین) روی کل سیستم اعمال شده است، گزینه‌ی PS5 Console Restrictions (محدودیت‌های کنسول PS5) را انتخاب کن.
  • رمز عبور چهار رقمی Parental Control (کنترل والدین) را وارد کن. رمز عبور پیش‌فرض "0000" است.
  • گزینه‌ی User Creation and Guest Login (ایجاد کاربری و ورود مهمان) را انتخاب کن (فقط برای محدودیت‌های کنسول PS5).
  • گزینه‌ی Parental Controls for New Users (کنترل والدین برای کاربران جدید) را انتخاب کن (فقط برای محدودیت‌های کنسول PS5).
  • گزینه‌ی PS5 را انتخاب کن و Don't Restrict (محدود نکن) را انتخاب کن.
  • دکمه‌ی "دایره" را فشار بده تا به منوی قبلی برگردی.
  • گزینه‌ی PS5 را انتخاب کن و Don't Restrict (محدود نکن) را انتخاب کن.
  • دکمه‌ی "دایره" را فشار بده تا به منوی قبلی برگردی.
  • گزینه‌ی Blu-ray Discs را انتخاب کن.
  • گزینه‌ی Don't Restrict (محدود نکن) را انتخاب کن.
  • گزینه‌ی DVD را انتخاب کن.
  • گزینه‌ی Don't Restrict (محدود نکن) را انتخاب کن.
  • گزینه‌ی Use of Playstation VR (استفاده از پلی‌استیشن VR) را انتخاب کن.
  • گزینه‌ی Don't Restrict (محدود نکن) را انتخاب کن.
  • گزینه‌ی Web Browsing (جستجوی وب) را انتخاب کن.
  • گزینه‌ی Don't Restrict (محدود نکن) را انتخاب کن.
 2. 2
  پلی‌استیشن ۵ را به تنظیمات اولیه‌ی کارخانه برگردان. اگر رمزعبور والدین را برای غیر فعال‌ کردن Parental Controls (کنترل والدین) در PS5‌ نمی‌دانی،‌ باید کنسول بازی را به تنظیمات کارخانه برگردانی. هشدار: با انجام این کار تمام اطلاعات بازی‌ها و اطلاعات ذخیر‌شده پاک می‌شوند. قبل از ریست‌کردن کنسول بازی حتماً از سیستم نسخه‌ی پشتیبان تهیه کن. پیشنهاد می‌شود قبل از انجام این کار، همه‌ی اطلاعات را روی یک هارد اکسترنال ذخیره کنی. مراحل زیر را برای ریست‌کردن PS5 به تنظیمات اولیه‌ی کارخانه دنبال کن: [۷]
  • وارد حساب کاربری اصلی PS5 شو.
  • آیکون Gear/Settings (چرخ‌دنده/تنظیمات) را در گوشه‌ی سمت راست و بالا انتخاب کن.
  • گزینه‌ی System (سیستم) را انتخاب کن.
  • گزینه‌ی System Software (نرم‌افزار سیستم) را انتخاب کن.
  • گزینه‌ی Reset Options (گزینه‌ها بازنشانی) را انتخاب کن.
  • گزینه‌ی Reset your console (کنسول بازی را بازنشان کن) را انتخاب کن. همچنین می‌توانی به‌جای این گزینه، Restore Default Settings (بازیابی تنظیمات پیش‌فرض) را انتخاب کنی. با انجام این کار پیش‌فرض‌های سیستم شامل رمز عبور والدین بازنشانی می‌شوند (بدون اینکه اطلاعات بازی‌ها و اطلاعات ذخیره‌شده، پاک شوند). اما در نظر داشته باش که برای دسترسی به این گزینه باید رمز عبور والدین را وارد کنی.
  • گزینه‌ی Reset (بازنشانی) را انتخاب کن.
 3. 3
  تنظیمات Parental Controls (کنترل والدین) پیش‌فرض را در پلی‌استیشن ۴ غیرفعال‌ کن. تنظیمات Parental Controls (کنترل والدین) پیش‌فرض، محدودیت‌های والدین را روی تمام حساب‌ها در PS4 تنظیم می کند. اگر رمز عبور والدین PS4 را فراموش کرده‌ای، باید PS4 را فرمت کنی. مراحل زیر را برای غیرفعال‌کردن Parental Controls (کنترل والدین) پیش‌فرض دنبال کن:
  • وارد حساب کاربری اصلی PS4 شو.
  • در صفحه‌‌ی خانه، D-pad (دکمه‌های جهت حرکت) را فشار بده تا به منوی عملیاتی منوی باز‌شده دسترسی پیدا کنی.
  • آیکون Settings (تنظیمات) را انتخاب کن.
  • گزینه‌ی Parental Controls/Family Management (کنترل والدین/مدیریت خانواده) را انتخاب کن.
  • گزینه‌ی PS4 System Restrictions (محدودیت‌های سیستم PS4) را انتخاب کن.
  • گزینه‌ی Default Parental Controls (کنترل والدین پیش‌فرض) را انتخاب کن و رمز عبور والدین را وارد کن (رمز عبور پیش‌فرش "0000" است).
  • گزینه‌ی Age Level for Games (رده‌ی سنی برای بازی‌ها) را انتخاب کن.
  • گزینه‌ی Allowed (مجاز) را انتخاب کن.
  • روی دکمه‌ی "دایره" بزن تا به منوی اصلی برگردی.
  • گزینه‌ی Age Level for Blu-ray Disc and DVD Videos(رده‌ی سنی برای دیسک‌های بلوری و فیلم‌های DVD).
  • گزینه‌ی Blu-ray Disc را انتخاب کن.
  • گزینه‌ی Allowed (مجاز) را در قسمت بالای منو انتخاب کن.
  • گزینه‌ی DVD را انتخاب کن.
  • گزینه‌ی Allowed (مجاز) را در قسمت بالای منو انتخاب کن.
  • برای برگشت، دکمه‌ی "Circle" (دایره) را فشار بده.
  • گزینه‌ی Use of PlayStation VR (استفاده از پلی‌استیشن VR) را انتخاب کن.
  • گزینه‌ی Allowed (مجاز) را انتخاب کن.
  • گزینه‌ی Internet Browser (مرورگر اینترنت) را انتخاب کن.
  • گزینه‌ی Allowed (مجاز) را انتخاب کن.
 4. 4
  ویژگی Parental Controls (کنترل والدین) را روی حساب‌های کاربری فرعی در پلی‌استیشن ۴ غیرفعال‌ کن. حساب‌های فرعی، حساب‌های شخصی هستند که می‌توانند برای هریک از افراد خانواده ایجاد شوند. Parental Controls (کنترل والدین) می‌تواند برای هریک از این حساب‌های کاربری شخصی تنظیم شود. مراحل زیر را برای غیرفعال‌کردن Parental Controls (کنترل والدین) در هریک از حساب‌های شخصی دنبال کن:
  • وارد حساب کاربری اصلی PS4 شو.
  • در صفحه‌‌ی خانه، D-pad (دکمه‌های جهت حرکت) را فشار بده تا به منوی عملیاتی در منوی باز‌شده دسترسی پیدا کنی.
  • گزینه‌ی Settings (تنظیمات) را انتخاب کن.
  • گزینه‌ی Parental Controls/Family Management (کنترل والدین/ مدیریت خانواده) را انتخاب کن.
  • گزینه‌ی PS4 System Restrictions (محدودیت‌های سیستم PS4) را انتخاب کن.
  • یکی از حساب‌های فرعی را در زیر "Applicable Users on this PS4" (کاربران قابل‌انتخاب در این PS4) انتخاب کن و رمز عبور حساب والدین PSN (شبکه‌ی پلی‌استیشن) را وارد کن.
  • گزینه‌ی Playtime restrictions (محدودیت‌های زمان بازی) را انتخاب کن.
  • گزینه‌ی Do Not Restrict (محدود نکن) را در منوی کنار "Playtime Restrictions" (محدودیت‌های زمان بازی) انتخاب کن و Save (ذخیره) را انتخاب کن.
  • گزینه‌ی Application/Device/Network Features (ویژگی‌های برنامه‌ها/دستگاه/شبکه) را انتخاب کن.
  • گزینه‌ی Age Level for Games (رده‌ی سنی برای بازی‌ها) را انتخاب کن.
  • گزینه‌ی Allowed (مجاز) را انتخاب کن.
  • برای برگشت، دکمه‌ی "دایره" را فشار بده.
  • گزینه‌ی Age Level for Blu-ray Disc and DVD Videos (رده‌ی سنی برای دیسک‌های بلوری و ویدئوهای DVD) را انتخاب کن.
  • گزینه‌ی Blu-ray Disc را انتخاب کن.
  • گزینه‌ی Allowed (مجاز) را در قسمت بالای منو انتخاب کن.
  • گزینه‌ی DVD را انتخاب کن.
  • گزینه‌ی Allowed (مجاز) را در قسمت بالای منو انتخاب کن.
  • برای برگشت، دکمه‌ی "دایره" را فشار بده.
  • گزینه‌ی Use of PlayStation VR (استفاده از پلی‌استیشن VR) را انتخاب کن.
  • گزینه‌ی Allowed (مجاز) را انتخاب کن.
  • گزینه‌ی Internet Browser (مرورگر اینترنت) را انتخاب کن.
  • گزینه‌ی Allowed (مجاز) را انتخاب کن.
  • گزینه‌ی Communications and User-Generated Content (ارتباطات و محتوای تولید‌شده توسط کاربر) را انتخاب کن.
  • گزینه‌ی Allowed (مجاز) را انتخاب کن.
  • گزینه‌ی Age Filtering for Online Content (فیلتر سنی برای محتواهای آنلاین) را انتخاب کن.
  • گزینه‌ی Off (خاموش) را انتخاب کن.
  • گزینه‌ی Monthly Spending Limit (محدودیت استفاده‌ی ماهانه) را انتخاب کن.
  • گزینه‌ی Unlimited (نامحدود) را انتخاب کن.
 5. 5
  ویژگی Parental Controls (کنترل والدین) را در پلی‌استیشن ۳ غیرفعال‌ کن. در PS3 می‌توانی سطح کنترل عمومی والدین را تنظیم کنی. سپس می‌توانی کنترل والدین جداگانه‌ای برای دیسک‌های بلوری (BD)، دی‌وی‌دی‌ها، بازی‌های و مرورگر اینترنت تنظیم کنی. مراحل زیر را برای غیرفعال‌کردن Parental Controls‌ (کنترل والدین) با استفاده از رمز عبور Parental Control (کنترل والدین) دنبال کن: [۸] [۹]
  • آیکون Settings را در منوی نمایش داده شده انتخاب کن.
  • گزینه‌ی Security Settings (تنظیمات امنیتی) را انتخاب کن.
  • گزینه‌ی Parental Control (کنترل والدین) را انتخاب کن و رمز عبور چهار رقمی خودت را وارد کن (رمز عبور پیش‌فرض 0000 است).
  • گزینه‌ی Off (خاموش) را از منو انتخاب کن و OK (تأیید) را انتخاب کن.
  • گزینه‌ی BD - Parental Control (کنترل والدین –بلوری) را انتخاب کن و رمز عبور چهار رقمی را وارد کن.
  • گزینه‌ی Do Not Restrict (محدود نکن) را انتخاب کن.
  • گزینه‌ی DVD - Parental Control (کنترل والدین) را انتخاب کن و رمز عبور چهار رقمی را وارد کن.
  • گزینه‌ی Do Not Restrict (محدود نکن) را انتخاب کن.
  • گزینه‌ی Internet Browser - Start Control (مرورگر اینترنت – کنترل شروع) را انتخاب کن و رمز عبور را وارد کن.
  • روی Off (خاموش) کلیک کن.
 6. 6
  پلی‌استیشن ۳ را به تنظیمات پیش‌فرض اولیه ریست (بازنشانی) کن. اگر رمز عبور والدین PS3 ‌ را نمی‌دانی، می‌توانی از طریق ریست‌کردن PS3 به تنظیمات پیش‌فرض، آن را به رمز عبور پیش‌فرض خودش ("0000") برگردانی. این کار باعث پاک‌شدن بازی‌ها و اطلاعات تو نخواهد شد اما باید به حساب شبکه‌ی پلی‌استیشن وارد شوی و دوباره به اینترنت وصل شوی. [۱۰]
  • آیکون Settings را در منوی نمایش داده شده انتخاب کن.
  • گزینه‌ی System Settings (تنظیمات سیستم) را انتخاب کن.
  • گزینه‌ی Restore Default Settings (بازیابی تنظیمات پیش‌فرض) را انتخاب کن.
  • وقتی از خواسته شد، Yes (تأیید) را انتخاب کن.
روش 8
روش 8 از 9:

کنسول‌های نینتندو

 1. 1
  تنظیمات Parental Controls (کنترل والدین) را با استفاده از PIN (رمز عبور عددی) در نینتندو سوئیچ خاموش کن. در نینتندو سوئیچ می‌توانی Parental Controls (کنترل والدین) را در خود کنسول یا با استفاده از برنامه‌ی Nintendo Parental Control (کنترل والدین نینتندو) در گوشی هوشمند یا تبلت تنظیم کنی. مراحل زیر را برای غیرفعال‌کردن Parental Controls‌ (کنترل والدین) در نینتندو سوئیچ دنبال کن: [۱۱]
  • آیکون System Settings (تنظیمات سیستم) را در صفحه‌ی اصلی انتخاب کن (این آیکون شبیه به یک چرخ‌دنده است).
  • گزینه‌ی Parental Controls (کنترل والدین) را انتخاب کن.
  • گزینه‌ی Change Settings (تغییر تنظیمات) را انتخاب کن.
  • پین یا همان رمز عددی را وارد کن.
  • گزینه‌ی Change Settings (تغییر تنظیمات) را انتخاب کن.
  • گزینه‌ی Restriction Level (سطح محدودیت) را انتخاب کن.
  • گزینه‌ی Not Restricted (محدود نیست) را انتخاب کن.
  • گزینه‌ی Save (ذخیره‌کردن) را انتخاب کن.
  • گزینه‌ی OK (تأیید) را انتخاب کن.
 2. 2
  تنظیمات Parental Controls‌ (کنترل والدین) را با استفاده از برنامه‌ی کنترل والدین در نینتندو سوئیچ خاموش کن. علاوه بر غیرفعال‌کردن Parental Controls (کنترل والدین) در نینتندو سوئیچ، می‌توانی Parental Controls (کنترل والدین) را با استفاده از برنامه‌ی Nintendo Switch Parental Controls (کنترل والدین نینتندو سوئیچ) در گوشی هوشمند یا تبلت غیرفعال‌ کنی. مراحل زیر را برای غیرفعال‌کردن Parental Controls‌ (کنترل والدین) در گوشی هوشمند یا تبلت دنبال کن.
  • برنامه‌ی Switch Parental Control را در گوشی هوشمند یا تبلت باز کن.
  • با استفاده از اثر انگشت یا نام کاربری و رمز عبور حساب کاربری نینتندو سوئیچ وارد شو.
  • روی Console Settings (تنظیمات کنسول) در گوشه‌ی سمت راست و بالا بزن.
  • روی Play-Time Limit (محدودیت زمان-بازی) بزن.
  • روی دکمه‌ی کشویی در قسمت بالا بزن تا گزینه‌ی "Set Days Individually" (تنظیم روزها به‌صورت مجزا) در صورت روش‌بودن، غیرفعال‌ شود.
  • روی Play-Time Limit (محدودیت زمان-بازی) بزن.
  • روی No Limit (بدون محدودیت) بزن.
  • روی X در گوشه‌ی سمت چپ و بالا بزن.
  • روی Restriction Level (سطح محدودیت) بزن.
  • روی None (هیچ‌یک) بزن.
  • روی آیکون تیک در گوشه‌ی سمت راست و پایین بزن.
 3. 3
  تنظیمات Parental Controls (کنترل والدین) را بدون استفاده از PIN (رمز عبور عددی) در نینتندو سوئیچ خاموش کن. اگر PIN (رمز عبور عددی) خودت را فراموش کرده‌ای، می‌توانی مراحل زیر را برای بازیابی Master Key )کلید اصلی( که می‌توانی از آن برای باز‌کردن قفل نینتندو سوئیچ استفاده کنی، دنبال کنی:
  • آیکون تنظیمات سیستم (به‌شکل چرخ‌دنده است) را در صفحه‌ی اصلی انتخاب کن.
  • گزینه‌ی Parental Controls (کنترل والدین) را انتخاب کن.
  • گزینه‌ی Change Settings (تغییر تنظیمات) را انتخاب کن.
  • دکمه‌ی - را در سمت چپ دسته‌ی بازی فشار بده تا صفحه‌ی راهنما نمایش داده شود.
  • کد تأیید و شماره‌سریال کنسول را یادداشت کن.
  • با استفاده از یک مرورگر وب به آدرس https://parentalcontrols.nintendo.com/?sys=switch برو.
  • منطقه‌ی خودت را انتخاب کن.
  • روی کادر کنار "I agree" (موافقم) زیر "Review Terms and Conditions" (مرور شرایط و ضوابط) کلیک کن.
  • شماره‌سریال و کد تأیید را وارد کن و روی Use these numbers(از این شماره‌ها استفاده کن) کلیک کن.
  • فرم را با اطلاعات تماس خودت و یک آدرس ایمیل معتبر تکمیل کن.
  • روی Confirm Contact Information (تأیید اطلاعات تماس) کلیک کن.
  • برای تأیید هزینه‌ی ۱۴۰۰۰ تومانی، روی I agree (موافقم) کلیک کن.
  • کد Master Key (کلید اصلی) را از طریق ایمیل بازیابی کن. اگر به ایمیل دسترسی ندرای، از طریق لینک https://en-americas-support.nintendo.com/ با پشتیبانی تماس بگیر.
  • گزینه‌ی Enter Master Key (وارد‌کردن کلید اصلی) را در نینتندو سوئیچ انتخاب کن.
  • کد Master Key (کلید اصلی) را وارد کن.
  • گزینه‌ی Restriction Level (سطح محدودیت) را انتخاب کن.
  • گزینه‌ی Not Restricted (محدود نیست) را انتخاب کن.
  • گزینه‌ی Save (ذخیره‌کردن) را انتخاب کن.
  • گزینه‌ی OK (تأیید) را انتخاب کن.
 4. 4
  تنظیمات Parental Controls (کنترل والدین) را با استفاده از PIN (رمز عبور عددی) در نینتندو 3DS و 2DS یا DSi خاموش کن. نینتندو این امکان را می‌دهد تا بتوانی همه‌ی کنترل‌ها را به‌صورت هم‌زمان و تنها در چند مرحله انجام بدهی. مراحل زیر را برای غیر فعال ‌کردن Parental Controls (کنترل والدین) در سیستم‌های نینتندو 3DS و 2DS یا DSi، دنبال کن: [۱۲]
  • روی System Settings (تنظیمات سیستم) که آیکون آن به‌شکل آچار است در منوی صفحه لمسی بزن.
  • روی Parental Controls (کنترل والدین) بزن.
  • روی Change (تغییردادن) بزن.
  • پین یا همان رمز عددی خودت را وارد کن و روی OK (تأیید) بزن.
  • بزای حذف‌ کلیه‌ی تنظیمات Parental Controls (کنترل والدین)، روی Clear Settings(پاک‌کردن تنظیمات) در منوی اصلی بزن.
  • وقتی از تو خواسته شد، روی Delete (حذف) بزن.
 5. 5
  تنظیمات Parental Controls (کنترل والدین) را بدون استفاده از رمز عبور در ینتندو 3DS و 2DS یا DSi خاموش کن. نکته کلیدی در اینجا شماره استعلامی است که وقتی اعلام می‌کنی رمز عبور را فراموش کرده‌ای، ایجاد می‌شود. می‌توانی با روش زیر، از این شماره برای ایجاد یک کد بازنشانی جدید که به تو اجازه‌ی تغییر رمز عبور را خواهد داد،‌ استفاده کنی. [۱۳]
  • روی System Settings (تنظیمات سیستم) که آیکون آن به‌شکل آچار است در منوی صفحه لمسی بزن.
  • روی Parental Controls (کنترل والدین) بزن.
  • روی Change (تغییردادن) بزن.
  • روی I Forgot (فراموش کرده‌ام) بزن.
  • روی گزینه‌ی I Forgot (فراموش کرده‌ام) بزن (مگر اینکه جواب سوال را بدانی).
  • کد استعلام هشت رقمی را یادداشت کن.
  • با استفاده از مرورگر وب کامپیوتر به آدرس http://wii.marcan.st/ برو. اگر این وب‌سایت کار نمی‌کند، از طریق https://en-americas-support.nintendo.com/ با پشتیبانی مشتریان تماس بگیر.
  • مطمئن شو تاریخ فعلی در ورودی Timezone (منطقه‌ی زمانی) تو با تاریخ 3DS یا DSi مطابقت دارد.
  • شماره استعلام را در فاصله‌ی کنار Confirmation Number (کد تایید) وارد کن و روی Get Reset Code (دریافت کد بازنشانی) کلیک کن. با انجام این کار یک کد پنج رقمی بازنشانی دریافت خواهی کرد.
  • روی OK (تأیید) در نینتندو 3DS یا DSi بزن.
  • کد بازنشانی را وارد کن.
  • برای حذف Parental Controls (کنترل والدین)، گزینه‌ی Clear Settings (پاک‌کردن تنظیمات) را بزن.
 6. 6
  تنظیمات Parental Controls (کنترل والدین) را با استفاده از PIN (رمز عبور عددی) در کنسول نینتندو وی یو غیرفعال کن. اگر PIN (رمز عبور عددی) کنسول بازی نینتندو وی یو را داری، می‌توانی Parental Controls (کنترل والدین) را در Parental Controls Channel (کانال کنترل والدین) در نینتندو وی یو غیر فعال کنی. مراحل زیر را برای غیر فعال‌ کردن Parental Controls (کنترل والدین) در نینتندو وی یو دنبال کن: [۱۴]
  • قسمت Parental Controls channel (کانال کنترل والدین) را در منوی کنسول وی یو باز کن.
  • پین یا همان رمز عددی خودت را وارد کن.
  • گزینه‌ی Delete All Settings (حذف همه‌ی تنظیمات) را انتخاب کن.
  • گزینه‌ی Delete (حذف) را انتخاب کن.
 7. 7
  تنظیمات Parental Controls (کنترل والدین) را بدون استفاده از PIN (رمز عبور عددی) در نینتندو وی یو غیرفعال کن. اگر رمز عبور عددی Parental Controls (کنترل والدین) را در سیستم نینتندو وی یو فراموش کرده‌ای، می‌توانی Master Key (کلید اصلی) را از طریق ایمیل یا از سرویس خدمات مشتریان دریافت کنی. مراحل زیر را برای گرفتن Master Key (کلید اصلی) برای غیرفعال‌کردن Parental Controls (کنترل والدین) دنبال کن: [۱۵]
  • قسمت Parental Controls channel (کانال کنترل والدین) را در منوی کنسول وی یو باز کن.
  • گزینه‌ی Forgot PIN (فراموشی رمز عددی) را انتخاب کن.
  • گزینه‌ی I Forgot (فراموش کرده‌ام) را انتخاب کن (مگر اینکه جواب سوال را بدانی).
  • تأیید کن که آدرس ایمیل روی صفحه‌ درست است و گزینه‌ی Ok (تأیید) را انتخاب کن. اگر آدرس ایمیل درست نبود، روی Cancel (لغو) کلیک کن و کد استعلام روی صفحه‌نمایش را یادداشت کن.
  • کد Master Key (کلید اصلی) را از طریق ایمیل بازیابی بکن. اگر به ایمیل دسترسی نداری، از طریق لینک https://en-americas-support.nintendo.com/ با پشتیبانی مشتریان تماس بگیر.
  • گزینه‌ی Ok (تأیید) را در Parental Control channel (کانال کنترا والدین) در کنسول وی یو انتخاب کن.
  • کد Master Key (کلید اصلی) را برای باز‌کردن قفل Parental Controls (کنترل والدین) وارد کن.
 8. 8
  تنظیمات Parental Controls (کنترل والدین) را با استفاده از PIN (رمز عبور عددی) در نینتندو وی خاموش کن. نینتندو این امکان را می‌دهد تا همه‌ی کنترل‌ها را به‌صورت یکجا و تنها با چند کلیک حذف کنی. مراحل زیر را برای غیرفعال‌کردن Parental Controls (کنترل والدین) در نینتندو وی دنبال کن: [۱۶]
  • تنظیمات نینتندو وی را در گوشه‌ی سمت چپ و پایین انتخاب کن.
  • پیکان سمت راست را انتخاب کن.
  • گزینه‌ی Parental Controls (کنترل والدین) را انتخاب کن و Yes (تأیید) را انتخاب کن.
  • پین یا همان رمز عددی کنترل والدین را وارد کن و Ok (تأیید) را انتخاب کن.
  • گزینه‌ی Clear Settings (پاک‌کردن تنظیمات) را انتخاب کن و روی Ok (تأیید) کلیک کن.
 9. 9
  تنظیمات Parental Controls (کنترل والدین) را بدون استفاده از رمز عبور در نینتندو وی خاموش کن. نکته‌ی اصلی در اینجا کد استعلامی است که وقتی اعلام می‌کنی رمز عبور را فراموش کرده‌ای،‌ ایجاد می‌شود. می‌توانی با روش زیر، از این شماره برای ایجاد یک کد بازنشانی جدید که به تو اجازه‌ی تغییر رمز عبور را می‌دهد،‌ استفاده کنی. [۱۷]
  • تنظیمات نینتندو وی را در گوشه‌ی سمت چپ و پایین انتخاب کن.
  • پیکان سمت راست را انتخاب کن.
  • گزینه‌ی Parental Controls (کنترل والدین) را انتخاب کن و Yes (تأیید) را انتخاب کن.
  • گزینه‌ی I Forgot (فرموش کرده‌ام) را در صحفه‌ی ورود پین وارد کن.
  • دوباره I Forgot (فراموش کرده‌ام) را انتخاب کن (مگر اینکه جواب سوال را بدانی).
  • کد استعلام را یادداشت کن.
  • در کامپیوتر به آدرس http://wii.marcan.st/ برو. اگر این وب‌سایت کار نکرد، از طریق https://en-americas-support.nintendo.com با پشتیبانی تماس بگیر.
  • مطمئن شو تاریخ فعلی در ورودی Timezone (منطقه‌ی زمانی) تو با تاریخ کنسول وی مطابقت دارد.
  • کد استعلام را وارد کن.
  • روی Get Reset Code (دریافت کد بازنشانی) کلیک کن.
  • کد ۵ رقمی بازنشانی را یادداشت کن.
  • روی OK (تأیید) در نینتندو وی کلیک کن.
  • کد بازنشانی را وارد کن و روی OK (تأیید) کلیک کن.
  • برای حذف کنترل والدین روی Delete All Settings (حذف تمام تنظیمات) کلیک کن.
روش 9
روش 9 از 9:

کنسول‌های ایکس‌باکس

 1. 1
  ویژگی Parental Controls (کنترل والدین) را در ایکس‌باکس وان و ایک‌باکس‌های سری X/s خاموش کن. در ایکس‌باکس وان و ایکس‌باکس سری X/S، تنظیمات Parental Controls (کنترل والدین) برای حساب‌های کاربری کودکان را فقط از طریق حساب‌ کاربری family manager (مدیریت حساب‌های خانوادگی) یا برنامه‌‌ی Xbox Family در گوشی یا تبلت می‌توان مدیریت کرد. مراحل زیر را برای غیرفعال‌کردن محدودیت‌های محتوا در ایکس‌باکس وان و کنسول‌های ایکس‌باکس سری X و S دنبال کن: [۱۸] [۱۹] [۲۰] [۲۱]
  • با حساب کابری اصلی وارد کنسول بازی شو.
  • دکمه‌ی ایکس‌باکس را در وسط دسته فشار بده.
  • گزینه‌ی Settings (تنظیمات) را انتخاب کن.
  • گزینه‌ی Account (حساب کاربری) را انتخاب کن.
  • گزینه‌ی Family Settings (تنظیمات خانواده) را انتخاب کن. اگر می‌خواهی تنظیمات محتوا را درحساب کاربری خودت تنظیم کنی، گزینه‌ی Content Restrictions (محدودیت‌های محتوا) را به‌جای Settings (تنظیمات خانواده) انتخاب کن.
  • گزینه‌ی Manage Family Members(مدیریت اعضای خانواده) را انتخاب کن.
  • حساب کاربری را که می‌خواهی محدودیت ها را برای آن غیرفعال‌ کنی، انتخاب کن.
  • گزینه‌ی Access to Content (دسترسی به محتوا) را انتخاب کن.
  • گزینه‌ی Unrestricted (نامحدود) را انتخاب کن.
  • گزینه‌ی Privacy & online safety (حریم خصوصی و امنیت آنلاین) را انتخاب کن.
  • گزینه‌ی Xbox Privacy (حریم خصوصی ایکس‌باکس) را انتخاب کن.
  • گزینه‌ی Adult (بزرگسال) را انتخاب کن.
 2. 2
  ویژگی Parental Controls را در برنامه‌ی Xbox Family غیرفعال‌ کن. علاوه بر تنظیمات محدودیت‌ها در کنسول بازی ایکس‌باکس، برنامه‌ی Xbox Family اجازه می‌دهد کنترل‌های والدین را با استفاده از این برنامه تنظیم کنی. مراحل زیر را برای غیرفعال‌کردن Parental Controls (کنترل والدین) با استفاده از برنامه‌ی Xbox Family دنبال کن: [۲۲]
  • برنامه‌ی Xbox Family را در گوشی یا تبلت باز کن.
  • روی آیکون Settings (تنظیمات) در گوشه‌ی سمت راست و پایین بزن.
  • روی حساب کاربری که می‌خواهی آن را مدیریت کنی در "Profile" (صفحه‌ی مشخصات) بزن.
  • روی Social (اجتماعی) بزن.
  • روی کلید کشویی زیر "Add Friends" (اضافه‌کردن دوستان) بزن.
  • روی دکمه‌ی رادیویی کنار Everyone (همه) بزن تا محدودیت‌های ارتباطی آنلاین ایکس‌باکس غیرفعال‌ شوند.
  • روی Adult Default (پیش‌فرض بزرگسال) بزن تا فیلترینگ پیام‌ها غیرفعال‌ شوند.
  • روی پیکان بازگشت بزن تا به صفحه‌ی قبل برگردی.
  • روی Content Restrictions (محدودیت‌های محتوا) بزن.
  • روی Allow content suitable for age... (به محتوای مناسب برای سن ... اجازه بده) بزن.
  • روی تنظیمات سن در قسمت پایین بزن.
  • روی Unrestricted (نامحدود) بزن.
  • روی Save (ذخیره) بزن.
 3. 3
  ایکس‌باکس وان یا ایکس‌باکس سری X/S را به تنظیمات اولیه‌ی کارخانه برگردان. اگر برای حذف‌ Parental Controls (کنترل والدین) به حساب کاربری اصلی دسترسی نداری، به‌احتمال زیاد باید کنسول بازی را به تنظیمات اولیه‌ی کارخانه برگردانی و با یک حساب کاربری جدید وارد شود. هشدار: این کار باعث پاک‌شدن اطلاعات بازی و اطلاعات ذخیره‌شده خواهد شد. قبل از ریست‌کردن کنسول، از بازی‌ها نسخه‌ی پشتیبان تهیه کن و اطلاعات را ذخیره کن. اگر حساب‌های کاربری قدیمی تو با XBox Live همگام‌سازی می‌شوند، هنگام ورود دوباره به سیستم، Parental Controls (کنترل‌ والدین) همچنان روی حساب اعمال خواهد شد. باید یک حساب کاربری جدید ایجاد کنی. مراحل زیر را برای بازیابی کنسول ایکس‌باکس به تنظیمات اولیه‌ی کارخانه دنبال کن:
  • وارد کنسول ایکس‌باکس شو و دکمه‌ی ایکس‌باکس وسط دسته را فشار بده.
  • گزینه‌ی Settings (تنظیمات) را انتخاب کن.
  • گزینه‌ی System را انتخاب کن.
  • گزینه‌ی Console Info (اطلاعات کنسول) را انتخاب کن.
  • گزینه‌ی Reset Console (بازنشانی کنسول) را انتخاب کن.
  • گزینه‌ی Reset (بازنشانی) را انتخاب کن.
 4. 4
  ویژگی Parental Controls (کنترل والدین) رابدون رمز عبور در ایکس‌باکس حذف کن. می‌توانی تنظیمات خانواده را با استفاده از برنامه‌ی Xbox Family در ایکس‌باکس ۳۶۰ مدیریت کنی. اگر رمز عبور والدین را که روی ایکس‌باکس ۳۶۰ تنظیم شده است، نمی‌دانی، می‌توانی یک کد بازنشانی مخصوص دریافت کنی که به تو اجازه می‌دهد بدون پاک‌کردن همه‌ی اطلاعات روی سیستم، تنظیمات ایکس‌باکس ۳۶۰ را ریست (بازنشانی) کنی. برای انجام این کار باید دستگاه را ثبت کنی و با یک حساب مایکروسافت بزرگسال وارد شوی. برای ریست‌کردن رمز عبور والدین در ایکس‌باکس ۳۶۰، مراحل زیر را دنبال کن: [۲۳] [۲۴]
  • با استفاده از یک مرورگر وب به آدرس https://account.microsoft.com/devices/ برو.
  • کنسول را ثبت کن. برای انجام این کار، روی Add Device (اضافه‌کردن دستگاه) دربالا کلیک کن. شماره‌سریال کنسول را وارد کن و برای تأیید قوانین حریم خصوصی، روی کادر مربوط به آن کلیک کن. روی Confirm (تأیید) کلیک کن.
  • روی ایکس‌باکس ۳۶۰ خودت در لیست دستگاه‌ها کلیک کن.
  • روی Show Details (نمایش جزئیات) زیر ایکس‌باکس ۳۶۰ در صفحه‌ی دستگاه‌های مایکروسافت کلیک کن.
  • روی Manage (مدیریت) کلیک کن.
  • روی Reset passcode (بازنشانی رمز عبور) کلیک کن.
  • ترتیب دکمه‌ها و کد بازیابی را که نمایش داده شده است، ‌یادداشت کن.
  • وارد ایکس‌باکس ۳۶۰ خودت شو.
  • گزینه‌ی Settings (تنظیمات) را در بالا انتخاب کن.
  • گزینه‌ی System را انتخاب کن.
  • گزینه‌ی Console Info (اطلاعات کنسول) را انتخاب کن.
  • کد بازنشانی را که از وب‌سایت دریافت کرده‌ای، وارد کن.
  • گزینه‌ی Yes (تأیید) را انتخاب کن تا کنسول ریست (بازنشانی) شود.

در مورد ویکی‌هاو

کادر فنی ویکی‌هاو
به‌طور مشارکتی نوشته شده با همکاری:
نویسنده‌ی عضو ویکی‌هاو
این مقاله توسط تیم آموزش‌دیده‌ی ویراستاران و پژوهشگرانی که صحت و جامعیت آن را تأیید کرده‌اند، به‌طور مشارکتی نوشته شده است. تیم مدیریت محتوای ویکی‌هاو با دقت کار ویراستاران را زیر نظر دارد تا اطمینان حاصل شود که تمامی مقالات طبق پژوهش‌های معتبر صحیح هستند و استانداردهای بالای کیفی ما را دارند. این مقاله ۶۱٬۸۳۷بار مشاهده شده است.
رده‌ها: روابط
از این صفحه ۶۱٬۸۳۷بار بازدید شده‌است.

آیا این مقاله کمکتان کرد؟