این ویکی‌هاو به تو یاد می‌دهد که چگونه ظرفیت کل و ظرفیت استفاده شده‌ی رم دستگاه اندرویدی خود را بررسی کنی. با توجه به اینکه دیگر امکان بررسی رم در بخش "Memory" (حافظه) با استفاده از برنامه‌ی Settings (تنظیمات) وجود ندارد، می‌توانی اطلاعات آماری رم دستگاه اندرویدت را در منوی پنهان Developer Options (گزینه‌های توسعه‌دهنده) بررسی کنی. همچنین می‌توانی از برنامه‌ی رایگان "Simple System Monitor" (مانیتورینگ ساده‌ی سیستم) برای بررسی رم دستگاه‌های اندرویدی استفاده کنی. صاحبان دستگاه‌های سامسونگ گلکسی نیز می‌توانند از برنامه‌ی Device Maintenance (تعمیر و نگه‌داری دستگاه) استفاده کنند.

روش 1
روش 1 از 3:
استفاده از گزینه‌های توسعه‌دهنده‌

 1. 1
  تنظیمات دستگاه اندرویدیت را باز کن. با استفاده از دو انگشتت، از بالای صفحه‌ نمایش به سمت پایین بکش تا منویی نمایش داده شود، سپس روی آیکون چرخ‌دنده‌ای شکل "Settings" (تنظیمات) در بالا و گوشه‌ی سمت راست همان منو بزن.
  • همچنین می‌توانی روی برنامه‌ی Settings (تنظیمات) داخل منوی اپلیکیشن‌ها بزنی. شکل ظاهری این برنامه بسته به سازنده‌ی دستگاه اندرویدی متفاوت است.
 2. 2
  به سمت پایین صفحه‌ی تنظیمات برو و روی About phone (درباره‌ی گوشی) بزن. این گزینه را می‌توانی در پایین منوی Settings (تنظیمات) پیدا کنی.
  • اگر از تبلت استفاده می‌کنی، این گزینه با اسم About tablet (درباره‌ی تبلت) نمایش داده می‌شود.
 3. 3
  آیتم "Build number" (شماره‌ی ساخت) را پیدا کن. در صفحه‌ی "About phone" (درباره‌ی موبایل) به سمت پایین برو تا گزینه‌ی "Build number" (شماره‌ی ساخت) را پیدا کنی. بسته به اینکه از چه دستگاه اندرویدی استفاده می‌کنی شاید لازم باشد داخل یک منوی جدید، دنبال بخش "Build number" (شماره‌ی ساخت) بگردی.
  • اگر از دستگاه اندرویدی Samsung Galaxy استفاده می‌کنی، برای پیدا کردن "Build number" (شماره‌ی ساخت)، باید روی Software information (اطلاعات نرم‌افزار) بزنی.
 4. 4
  ۷ بار روی "Build number" (شماره‌ی ساخت) بزن. این کار باعث می‌شود تا پیغام "You are now a developer!" (تو الان یک توسعه دهنده هستی!) در قسمت پایین صفحه‌ نمایش ظاهر شود.
  • اگر پیغام "You are now a developer!" (تو الان یک توسعه دهنده هستی!) نمایش داده نشد، به زدن روی گزینه‌ی "Build number" (شماره‌ی ساخت) ادامه بده تا این پیغام نمایش داده شود.
 5. 5
  به صفحه‌ی "Settings" (تنظیمات) برگرد. برای این کار، روی کلید "Back" (بازگشت) اندرویدت بزن.
  • در دستگاه‌های Samsung Galaxy و هر دستگاه اندرویدی دیگری که داخل منوی About phone (درباره‌ی موبایل) منوی دیگری باز شده است، باید برای بازگشت، دو بار روی کلید "Back" (بازگشت) بزنی.
 6. 6
  روی Developer options (گزینه‌های توسعه دهنده) بزن. این گزینه دقیقاً بالا و یا پایین گزینه‌ی About phone (درباره‌ی موبایل) قرار دارد.
 7. 7
  دنبال Memory (حافظه) بگرد و روی آن بزن. محل قرار گرفتن این گزینه بسته به نوع دستگاه‌ اندرویدت متفاوت است. بنابراین برای پیدا کردنMemory (حافظه)، در منوی Developer Options (گزینه‌های توسعه دهنده) به سمت پایین منو برو.[۱]
  • در دستگاه‌های اندرویدی Samsung Galaxy به‌جای انجام مرحله‌ی بالا روی گزینه‌ی Running services (سرویس‌های در حال اجرا) بزن.
 8. 8
  رم دستگاه اندرویدیت را بررسی کن. در منوی "Memory" (حافظه) می‌توانی اطلاعات مربوط به فضای کل حافظه و مقدار استفاده شده را مشاهده کنی.
  • در دستگاه‌های Samsung Galaxy می‌توانی اطلاعات مورد نیازت را در بخش "RAM status" (وضعیت رم)، در بالای صفحه‌ نمایش مشاهده کنی.

روش 2
روش 2 از 3:
استفاده از برنامه‌‌ی مانیتور ساده‌ی سیستم

 1. 1
  برنامه‌ی Simple System Monitor (مانیتور ساده‌ی سیستم) را نصب کن. این برنامه به تو امکان می‌دهد تا مشخصات مختلف سیستم اندروید از جمله رم را مشاهده کنی:
 2. 2
  برنامه‌ی Simple System Monitor (مانیتور ساده‌ی سیستم) را باز کن. بعد از نصب برنامه، روی OPEN در Google Play Store بزن یا در قسمت برنامه‌های دستگاه اندرویدی‌ خود روی آیکون آبی و سفید برنامه‌ی Simple System Monitor (مانیتور ساده‌ی سیستم) بزن.
 3. 3
  در صورت نمایش پیغام، روی OK (تایید) بزن. با این کار صفحه‌ی اصلی برنامه‌ی Simple System Monitor (مانیتور ساده‌ی سیستم) باز می‌شود.
 4. 4
  روی RAM بزن. این آیتم در بالای صفحه‌ نمایش قرار دارد.
  • بسته به سایز صفحه‌ نمایش دستگاه اندرویدی تو، شاید لازم باشد گزینه‌های بالا را به سمت چپ بکشی تا گزینه‌ی RAM نمایان شود.
 5. 5
  مقدار رم موجود و استفاده شده را بررسی کن. در پایین و سمت چپ صفحه‌ نمایش ‌می‌توانی علاوه بر مقدار فضای اشغال شده‌ی رم، کل فضای موجود رم دستگاه اندرویدیت را نیز ببینی (به‌عنوان‌مثال، رم غیر‌قابل استفاده برای سیستم).

روش 3
روش 3 از 3:
استفاده از برنامه‌ی تعمیر و نگهداری در Samsung Galaxy

 1. 1
  روی Android's Settings (تنظیمات اندروید) بزن. با استفاده از دو انگشتت، از بالای صفحه‌ نمایش به سمت پایین بکش تا یک منو نمایش داده شود. سپس از بالا و گوشه‌ی سمت راست آن منو، روی آیکون چرخ‌دنده‌ای شکل "Settings" (تنظیمات) بزن.
  • همچنین می‌توانی از بخش برنامه‌ها، روی آیکون چرخ‌دنده‌ای و آبی و سفید Settings (تنظیمات) بزنی.
 2. 2
  روی Device maintenance (برنامه‌ی تعمیر و نگهداری دستگاه) بزن. این برنامه تقریباً در پایین صفحه قرار دارد. با انجام این کار برنامه‌ی سرویس Device Management (تعمیر و نگهداری) باز می‌شود.
  • شاید لازم باشد برای دیدن این گزینه به پایین صفحه بروی.
 3. 3
  روی Memory (حافظه) بزن. آیکون میکروچیپ شکل این گزینه در پایین صفحه قرار دارد.
 4. 4
  رم دستگاه اندرویدت را بررسی کن. در بالای صفحه نمایش، دایره‌ای را می‌بینی که مقدار رم استفاده شده از کل رم نصب شده را نمایش می‌دهد (به عنوان مثال "۱/۷ گیگابایت از کل ۴ گیگابایت استفاده شده").
  • همچنین می‌توانی جزئیات تفکیک شده از مقدار فضای رم استفاده شده را در زیر دایره و در بخش‌های "System and apps" (سیستم و برنامه‌ها)، "Available space" (مقدار فضای موجود) و بخش "Reserved" (رزرو شده) مشاهده کنی.

نکات

 • معمولاً وقتی که اصلاح hard drive به "Storage" (فضای ذخیره‌سازی) نسبت داده می‌شود، کلمه‌ی رم نیز به "Memory" (حافظه) نسبت داده می‌شود، اما در برخی منابع ممکن است "Memory" (حافظه) هم به رم و هم به فضای هارد درایو اشاره کند.

هشدارها

 • متاسفانه نسخه‌ی Android Oreo، گزینه‌ی رم را از برنامه‌ی Settings (تنظیمات) سیستم‌عامل اندروید حذف کرده است.

مقالات مرتبط ویکی‌هاو

به حساب واتس‌اپ افراد وارد شویمبه حساب واتس‌اپ افراد وارد شویم
با استفاده از عکس به‌راحتی شخصی را جستجو و پیدا کنیمبا استفاده از عکس به‌راحتی شخصی را جستجو و پیدا کنیم
در فایل‌های PDF تایپ کنیمدر فایل‌های PDF تایپ کنیم
لپ‌تاپ را به مانیتور وصل کنیملپ‌تاپ را به مانیتور وصل کنیم
به فایل‌های PDF عکس اضافه کنیمبه فایل‌های PDF عکس اضافه کنیم
مقدار شارژ باتری ایرپاد را بررسی کنیممقدار شارژ باتری ایرپاد را بررسی کنیم
افراد را وادار کنیم به پیام ما جواب دهندافراد را وادار کنیم به پیام ما جواب دهند
به حافظه‌ی کلیپ‌بورد اندروید دسترسی پیدا کنیمبه حافظه‌ی کلیپ‌بورد اندروید دسترسی پیدا کنیم
همه‌ی توییت‌ها را یک‌باره حذف کنیمهمه‌ی توییت‌ها را یک‌باره حذف کنیم
فایل‌های EXE را باز کنیمفایل‌های EXE را باز کنیم
علامت رادیکال را در کامپیوتر یا مک تایپ کنیمعلامت رادیکال را در کامپیوتر یا مک تایپ کنیم
اسناد را به‌ صورت PDF اسکن کنیماسناد را به‌ صورت PDF اسکن کنیم
علامت عدد پی را تایپ کنیمعلامت عدد پی را تایپ کنیم
تمام عکس‌ های یک وب سایت را به صورت یکجا دانلود کنیمتمام عکس‌ های یک وب سایت را به صورت یکجا دانلود کنیم

در مورد ویکی‌هاو

JL
به‌طور مشارکتی نوشته شده با همکاری:
نویسنده و ویرایشگر متون تکنولوژی
این مقاله به‌طور مشارکتی نوشته شده با همکاری Jack Lloyd. جک لوید، نویسنده و ویرایشگر متون تکنولوژی ویکی‌هاو است. او دارای بیش از دو سال سابقه‌ی نوشتن و ویرایش مقالات مرتبط با فناوری است. جک علاقه‌مند به تکنولوژی و یک معلم زبان انگلیسی است.
از این صفحه ۹۵۶بار بازدید شده‌است.

آیا این مقاله کمکتان کرد؟