اگر نمی‌خواهی با والدین، اعضای خانواده یا هم‌اتاقی‌ات رو‌به‌رو شوی، می‌توانی وانمود کنی خواب هستی. اگر آن‌ها فکر کنند خوابی، مزاحمت نمی‌شوند و حتی می‌توانی بدون اینکه بفهمند، کار‌هایشان را زیر‌نظر بگیری. همچنین می‌توانی علی‌رغم اینکه شب قبل دیر خوابیده‌ای، با تظاهر بر داشتن خواب کافی، کارهایت را طبق روال همیشه انجام بدهی.

روش 1
روش 1 از 2:

تظاهر به خواب‌

 1. 1
  حالت طبیعی خواب را بگیر. با حالت همیشگی و طبیعی خودت دراز بکش. دست‌هایت را آزاد بگذار، پا‌هایت را روی تخت بگذار و سعی کن سرت را بلند نکنی. اگر معمولاً روی شکم می‌خوابی، حالا هم همین کار را انجام بده. اگر این کارها را انجام بدهی، اطرافیانت به چیزی مشکوک نمی‌شوند.
 2. 2
  بی‌حرکت دراز بکش. وقتی خواب هستیم،‌ معمولاً خیلی کم حرکت می‌کنیم. برای ایجاد این تصور که واقعاً خواب هستی، بهتر است خیلی تکان نخوری. تا زمانی که کسی برای مدت طولانی تو را زیر نظر ندارد، نیاز نیست حرکت بکنی.[۱]
 3. 3
  چشم‌هایت را ‌آرام ببند. پلک‌هایت را روی هم فشار نده. برای اینکه دیگران فکر کنند واقعاً خواب هستی باید تمام عضلات بدنت از جمله عضلات چشم‌هایت آزاد باشند.
  • وقتی چشم‌هایت بسته است،‌ به پایین نگاه کن تا پلک‌هایت نلرزند.
  • چشم‌ها همیشه موقع خواب کاملاً بسته نیستند. بنابراین بگذار پلک‌هایت به‌آرامی پایین بیایند و بسته شوند؛ باید بتوانی از شکاف بین پلک‌هایت اطراف را ببینی.
 4. 4
  با ریتم منظم نفس بکش. به‌آرامی و عمیق نفس بکش. تنفست باید تا‌حد‌امکان آرام و یکنواخت باشد. مدت‌ دم را در ذهنت بشمار و بعد به همان مدت باز‌دم را از بینی خارج کن. این کار را تکرار کن تا تنفس آرام و منظمی داشته باشی.[۲]
  نکته از طرف متخصص

  آیا می‌دانستی خواب باعث کند‌شدن عملکرد بیشتر قسمت‌های بدن می‌شود؟ بنابراین هنگام خواب، تنفس نیز کند‌تر و منظم‌تر می‌شود. اگر می‌خواهی وانمود کنی خواب هستی،‌ با ریتم ثابت و عمیق نفس بکش.

 5. 5
  در مقابل صدا‌های اطراف یا لمس بدنت واکنش نشان بده. اگر صدای بلندی شنیدی یا شخصی به تو دست زد، یک نفس کوتاه و ناگهانی بکش و خودت را کمی تکان بده. حتی وقتی خواب هستیم، بدنمان نسبت به آنچه در اطرافمان اتفاق می‌افتد، هوشیار است. خواب مصنوعی خودت را با نشان‌دادن واکنش‌های نا‌خودآگاه نسبت به صدا‌ها و حرکات اطراف واقعی جلوه بده.[۳]
  • بعد از نشان‌دادن واکنش نسبت به مزاحمت ایجاد‌ شده،‌ بگذار بدنت دوباره آرام شود و تنفست به حالت آرام قبل برگردد.
  • مراقب باش نخندی و چشم‌هایت را باز نکنی زیرا در غیر این صورت دیگران می‌فهمند که وانمود می‌کردی خواب هستی.
روش 2
روش 2 از 2:

تظاهر بر داشتن خواب شبانه‌ی کامل

 1. 1
  دوش آب سرد بگیر. به حمام برو و یک دوش سریع آب سرد بگیر. آب سرد ضربان قلب را بالا می‌برد و از آنجایی که بدن سعی می‌کند خودش را گرم کند، سوخت‌وساز آن سریع‌تر می‌شود. لازم نیست مدت طولانی دوش بگیری، یک دقیقه هم کافی است.[۴]
 2. 2
  لباس بپوش و کار‌های همیشگی را انجام بده. عوض‌کردن لباس خواب و پوشیدن لباس‌های مناسب، اولین قدم برای نشان‌دادن این است که بیدار و سر‌حال هستی.
  • برای کاهش پف زیر چشم از کرم صورت کافئین‌دار استفاده کن.
  • طوری رفتار کن و کار‌هایت را انجام بده که انگار خواب خوب و کافی داشته‌ای؛ با انجام این کار کمبود خواب باعث اختلال در فعالیت‌های روزانه‌ات نمی‌شود.
 3. 3
  صبحانه‌ی مقوی بخور. برای داشتن انرژی کافی در طول روز، چیز‌هایی مثل تخم‌مرغ یا جو دوسر که حاوی پروتئين و کربوهیدرات‌های پیچیده هستند، بخور. از خوردن چیز‌های شیرین که انرژی آن‌ها مدت کوتاهی بعد از خوردن از بین می‌رود، پرهیز کن.
 4. 4
  قهوه بنوش. مصرف کافئین یک راه‌حل سریع برای بالا‌بردن انرژی است. اگر زیاد قهوه نمی‌خوری، نصف فنجان قهوه کمک می‌کند تا بتوانی بیدار بمانی. اگر از آن دسته افرادی هستی که حتی بعد از خواب کافی هم برای بیدار‌ماندن به قهوه نیاز دارند،‌ در صورت کمبود خواب شبانه، دو فنجان قهوه بنوش. [۵]
 5. 5
  فعال باش. در طول روز فعال باش تا هوشیار بمانی. اگر مدام بنشینی و استراحت کنی،‌ از آنجایی که شب قبل به مقدار کافی نخوابیده‌ای، بدنت احساس خستگی می‌کند. بدنت را در حرکت نگه دار تا حالت خواب‌آلودگی که داری از بین برود.
 6. 6
  در طول روز میان‌وعده بخور. با خوردن میان‌وعده‌های مغذی در طول روز،‌ از پایین‌آمدن سطح انرژی بدنت جلوگیری کن. از خوردن خوارکی‌های دارای قند زیاد یا وعده‌های غذایی حجیم خودداری کن تا با افت قند یا احساس خواب ناشی از خوردن غذای زیاد مواجه نشوی. [۶]

نکات

 • مواقعی که تنها هستی،‌ می‌توانی برای تمرین خواب، آرام دراز بکشی و تنفس عمیق را تمرین کنی.
 • در صورت ایجاد مزاحمت هنگام تظاهر به خواب، آماده‌ی “بیدار‌شدن” باش.
 • وقتی تظاهر به خواب می‌کنی، باید از لحاظ ذهنی هوشیار باشی و مراقب باشی واقعاً خوابت نبرد.
 • برای جلوگیری از لبخند‌زدن،‌ هر دو طرف دهانت را گاز بگیر ولی نه طوری که مشخص باشد.
 • اگر شخصی تو را در خواب تکان داد، مقاومت نکن. بدنت را رها کن، آهسته حرکت کن یا صدای خفیفی از خودت در بیاور.
 • اگر تمام شب در یک وضعیت بخوابی و تکان نخوری، ممکن است مشکوک به نظر برسی زیرا هنگام خواب بدن حالت‌های خودش را تغییر می‌دهد. یادت باشد هر‌از‌چند‌گاهی به اطراف حرکت کنی و به پهلو بخوابی.
 • اگر نمی‌خواهی دیگران لبخندت را ببینند، صورتت را روی بالش بگذار.
 • اگر کسی با تو صحبت کرد یا به تو دست زد، کمی غر‌غر کن.
 • سعی کن زمانی که چشم‌هایت بسته است، "چشمک نزنی" (پلک‌هایت را نچرخانی).

مقالات مرتبط ویکی‌هاو

به کسی که بنزین خورده کمک کنیمبه کسی که بنزین خورده کمک کنیم
چگونه شپش ها (حشرات آرد) را از بین ببریمچگونه شپش ها (حشرات آرد) را از بین ببریم
سیگار گیاهی درست کنیمسیگار گیاهی درست کنیم
در یک روز 2/5 کیلو وزن کم کنیمچگونه در یک روز ۲ کیلو وزن کم کنیم
بفهمیم گوشت چرخ‌کرده فاسد شدهبفهمیم گوشت چرخ‌کرده فاسد شده
انگشت آسیب‌دیده پا را درمان کنیمانگشت آسیب‌دیده پا را درمان کنیم
گلبول‌ های سفید خون را کاهش بدهیمگلبول‌ های سفید خون را کاهش بدهیم
در ۳۰ روز ۶ کیلو لاغر شویمدر ۳۰ روز ۶ کیلو لاغر شویم
دمای بدن را بالا ببریمدمای بدن را بالا ببریم
بفهمیم هندوانه خراب شده استبفهمیم هندوانه خراب شده است
گروه خونی خودمان را مشخص کنیمگروه خونی خودمان را مشخص کنیم
آلوئه ورای در حال مرگ را نجات بدهیمآلوئه ورای در حال مرگ را نجات بدهیم
یک نفر را فراموش کنیمیک نفر را فراموش کنیم
رشد موهای بدن را کاهش بدهیمرشد موهای بدن را کاهش بدهیم

در مورد ویکی‌هاو

Marc Kayem, MD
به‌طور مشارکتی نوشته شده با همکاری:
Marc Kayem, MD
این مقاله توسط تیم آموزش‌دیده‌ی ویراستاران و پژوهشگرانی که صحت و جامعیت آن را تأیید کرده‌اند، به‌طور مشارکتی نوشته شده است. این مقاله ۲٬۰۲۱بار مشاهده شده است.
رده‌ها: سلامتی
از این صفحه ۲٬۰۲۱بار بازدید شده‌است.

آیا این مقاله کمکتان کرد؟