در حال رانندگی هستی و احساس می‌‌کنی حالت خوب نیست؟ احساس می‌کنی می‌خواهی استفراغ کنی؟‌ بسیاری از راننده‌‌ها هرگز به‌ این موضوع فکر نکرده‌اند که در صورت داشتن حالت تهوع هنگام رانندگی باید چه کاری انجام بدهند. حالت تهوع و استفراغ در حین رانندگی نه‌تنها خوشایند نیست بلکه اگر درست کنترل نشود می‌تواند باعث ایجاد تصادف و حتی مرگ شود. اگر شرایطی داری که احتمال دارد حالت تهوع پیدا کنی، بیماری حرکت داری یا به‌دلیل شیمی‌درمانی یا گذراندن مراحل درمانی دیگر حالت تهوع داری، دانستن نحوه‌ی کنترل و توقف ماشین برای استفراغ‌کردن می‌تواند جانت را نجات دهد.

روش 1
روش 1 از 2:
پیش‌بینی مشکل

 1. 1
  رانندگی نکن. حالت تهوعی که از حرکت (‌برای مثال حرکت ماشین یا قایق)‌ ایجاد می‌شود، مغز را گیج می‌کند و معمولاً دلیل آن دریافت سیگنال‌هایی از گوش میانی، چشم‌ها و سلول‌های سطحی بدن است.[۱] این یک مشکل رایج است. اگر حرکت‌کردن باعث می‌شود دچار حالت تهوع یا استفراغ شوی، یکی از راه‌های جلوگیری از آن رانندگی‌نکردن است.
  • طبق تحقیقات انجام‌شده، حالت تهوع و استفراق در بیماران شیمی‌درمانی که قبلاً سابقه‌ی حالت تهوع داشته‌اند بیشتر است.[۲] اگر احساس می‌کنی ممکن است این مشکل هنگام رانندگی اتفاق بیفتد، بهتر است در طول دوره‌ی درمان از رانندگی‌کردن خودداری کنی.
 2. 2
  قبل از رانندگی از داروی ضد تهوع استفاده کن. اگر سابقه‌ی بیماری حرکت داری می‌توانی داروهایی مثل درامامین یا مکلیزین، که بدون نسخه‌ی پزشک نیز فروخته می‌شوند را امتحان کنی. این دارو‌ها معمولاً ظرف مدت ۳۰ تا ۶۰ دقیقه اثر می‌کنند. قبل از مصرف این دارو‌ها مطمئن شو تاثیر خواب‌آلودگی نداشته باشند. برای ‌مثال داروی درامامین اثر آرام‌بخش دارد که می‌تواند رانندگی را تحت‌تاثیر قرار داده و خطرناک باشد![۳]
  • کار دیگری که می توانی انجام بدهی، استفاده از دارو‌های ضد‌تهوع یا ضد‌استفراق است. برای ‌مثال داروی ضد‌تهوع امترول گزینه‌ی مناسبی است.[۴]
  • همیشه برای مصرف دارو با پزشک مشورت کن. او درمورد عوارض جانبی و تداخلات دارویی اطلاع دارد.
 3. 3
  داخل ماشین آدامس و کیسه‌ی مناسب استفراغ قرار بده. اگر سابقه‌ی استفراغ داری، همیشه آماده باش. کیسه‌ی استفراغ را نزدیک صندلی راننده قرار بده؛‌ برای ‌مثال می‌توانی از کیسه‌های کاغذی یا پلاستیکی استفاده کنی و روی صندلی راننده یا کف ماشین را با کیسه یا نایلون بپوشانی.
  • جویدن به کاهش حالت تهوع کمک می‌کند.[۵] برای ‌مثال آدامسی با طعم ملایم مثل آدامس میوه‌ای می‌تواند مناسب باشد. ممکن است جویدن آدامس علائم بیماری را کاملاً از بین ببرد. جویدن میان‌وعده‌های شیرین نیز می‌تواند به برطرف‌کردن تداخل بین بینایی و نا‌هماهنگی بدنی کمک کند.
  • به‌نظر می‌رسد هوای خنک نیز می‌تواند کمی در کاهش علائم بیماری حرکت کمک کند. پنجره‌ی سمت راننده را کمی باز بگذار یا دریچه‌ی هوا را به‌سمت صورتت تنظیم کن.
 4. 4
  قبل از رانندگی زنجبیل بخور. زنجبیل یک داروی قدیمی و طبیعی برای درمان حالت تهوع است و بعضی مطالعات نشان می دهند که در درمان بیماری حرکت نیز موثر است. مواقعی‌ که رانندگی طولانی انجام می‌دهی سعی کن روزانه سه ‌بار ۲۵۰ میلی‌گرم زنجبیل مصرف‌کنی. همچنین می‌توانی با جویدن آدامس‌های زنجبیلی تاثیر تسکین گیاهی زنجبیل را دوبرابر کنی.
  • یادت باشد زنجبیل می‌تواند خطر خونریزی را افزایش بدهد مخصوصاً اگر از دارو‌های رقیق‌کننده‌ی خون یا آسپرین استفاده می‌کنی. قبل از خوردن مکمل‌های زنجبیلی با پزشک مشورت کن.
 5. 5
  با احتیاط رانندگی کن و به علايم هشدار‌دهنده توجه کن. اگر مجبور هستی رانندگی کنی، طوری رانندگی کن تا در صورت نیاز بتوانی سریع از جاده خارج شوی و توقف کنی. برای مثال در خط بیرونی رانندگی کن و از رانندگی در بزرگراه‌ها و جاده‌هایی که خروج ناگهانی از جاده سخت است خودداری کن.
  • به واکنش‌های بدنت توجه کن. اگر بیماری حرکتی تو معمولاً با سرد‌رد‌های خفیف شروع و بد‌تر می‌شود و به حالت تهوع یا استفراغ تبدیل می‌شود، وقتی‌ دچار سردرد می‌شوی به آن توجه کن، این می‌تواند علامتی باشد تا از ادامه‌ی رانندگی خودداری کنی.

روش 2
روش 2 از 2:
واکنش به‌حالت تهوع ناگهانی

 1. 1
  به‌ سرنشین‌های دیگر هشدار بده. اگر ناگهان دچار حالت تهوع شدید شدی، به سرنشین‌های دیگر اطلاع بده. آن‌ها می‌توانند با دادن کیسه برای استفراغ یا در مواقع حساس با دردست‌گرفتن کنترل ماشین به تو کمک کنند. حتی ممکن است یکی از آن ها بتواند دستش را به جای کیسه ی استفراغ به صورت ظرف جلوی دهانت نگه دارد. مهم این است که آن‌ها می‌دانند قرار است چه اتفاقی بیفتد و دچار وحشت نخواهند شد.
 2. 2
  سعی کن با ‌احتیاط به‌ کنار جاده بروی. مهم این است که بتوانی کنترل ماشین را در ‌دست بگیری و امنیت خودت، سرنشین‌ها، وسائل نقلیه‌ی دیگر و عابرین پیاده را به‌خطر نیندازی. لباس‌ها آخرین چیزی هستند که باید نگران آن‌ها باشی. اگر با سرعتی کمی مثل ۲۰ تا ۳۰ کیلومتر در ساعت حرکت می‌کنی، سعی کن با‌ احتیاط به کنار جاده بروی. اگر احساس کردی این کار غیر‌ممکن است و ماشین‌های کمی پشت سرت قرار دارند به‌آرامی توقف کن، چراغ‌های خطر را روشن کن و استفراغ کن.
  • در چنین شرایطی نگران عکس‌العمل راننده‌های دیگر نباش. در سرعت پایین، خطر توقف در جاده خیلی کم است. درب را باز کن و اگر می توانی توقف کن.
  • اگر می‌توانی به کنار جاده برو. با دیدن اولین علامت حالت تهوع، تلاش کن برای چند ثانیه‌ی دیگر خودت را قوی نگه‌داری و به ‌صورت ایمن و آهسته به‌سمت شانه‌ی جاده بروی و درآنجا توقف کنی.
 3. 3
  در‌سرعت‌های بالاتر، بیشتر احتیاط کن. وسط جاده توقف نکن. با احتیاط رانندگی کن و از چراغ‌های راهنما یا هشدار‌دهنده‌ استفاده کن؛ فکر نکن ماشین‌های دیگر به‌خاطر تو سرعتشان را کم می کنند.
  • از رفتن به خط وسط آزادراه یا بزرگراه خودداری کن. خط وسط به خط سرعت نزدیک‌تر است و فضای کمتری نسبت به شانه‌ی جاده دارد.
 4. 4
  فقط در صورت ایمن‌بودن شرایط در بیرون ماشین استفراغ کن. همانطور که گفته شد، درسرعت‌های پایین‌تر می‌توانی توقف کنی، درب را باز کنی و روی زمین استفراغ کنی. اما کنار‌کشیدن در سرعت‌های بالاتر مخصوصاً در آزاد‌راه‌ها و بزرگراه‌ها خیلی خطرناک است. حتی اگر توانستی به‌کنار جاده بروی، از ماشین خارج نشو. همیشه احتیاط کن. کثیف‌کردن کف ماشین بهتر از این است که توسط ماشین دیگری آسیب ببینی.
  • در سرعت‌های بالا و در‌صورتی‌که امکان توقف وجود ندارد، هنگام احساس استفراغ پایت را از روی پدال گاز بردار و در صورت نیاز به‌کم‌کردن سریع سرعت آن را روی پدال ترمز قرار بده.
 5. 5
  به‌سمت جلو استفراغ کن. اگر امکان این را نداری که به‌کنار جاده بروی، الویت اول تو باید حفظ و کنترل ماشین باشد. سرت را به اطراف نچرخان و چشم از جاده برندار. چنین حرکتی باعث انحراف از مسیر می‌شود. در این مواقع به‌سمت جلو نگاه کن و داخل کیف یا یک ظرف یا به‌سمت فرمان ماشین، شیشه‌ی جلو یا ستون سمت راست استفراغ کن. نگران کثیف‌شدن وسایل یا ماشین نباش زیرا بعداً می توانی آن ها را تمیز کنی.
  • اگر کیف یا ظرفی در دسترس نبود، می‌توانی یقه پیراهنت را بکشی و داخل لباست استفراغ کنی. اگرچه ممکن است این کار خجالت‌آور به نظر برسد ولی باعث می‌شود سرت را کم‌تر تکان بدهی و دروضعیت امن‌تری باشی.
  • همچنین می‌توانی به‌سمت کف ماشین استفراغ کنی. بهتر است به‌جای استفراغ روی داشبورد، سیستم صوتی یا دکمه‌های سیستم تهویه‌ی هوا روی کف ماشین استفراغ کنی.

نکات

 • استفراغ داخل ماشین را در معرض آفتاب قرار نده و هرچه زود‌تر آن را تمیز کن. هیچ‌چیز بد‌تر از تمیز کردن استفراغ گرم‌شده از روی تودوزی ماشین نیست.
 • به‌طور‌کلی استفراغ‌کردن روی صندلی چرمی بهتر از صندلی پارچه‌ای یا موکت کف ماشین است.
 • یادت باشد مهم نیست کار‌هایی که باید انجام بدهی چقدر سخت است، همیشه باشد خونسرد باشی و تمرکز خودت را حفظ کنی.
 • استفراغ روی موکت کف‌پایی چندان هم بد نیست، چون می‌توانی آن را به‌راحتی تمیز یا تعویض کنی.
 • اگر موفق به ‌انجام هیچ‌کدام از این کار‌ها نشدی، پنچره را پایین بکش و به‌سمت بیرون استفراغ کن.
 • نگران لباس‌هات نباش! آن‌ها را همیشه می‌توانی بشوئی.
 • اگر بیماری‌ معده‌ یا روده‌ داری بهتر است از غذا‌های آبکی استفاده کنی که مثل ماکارونی، سیب یا برنج برای هضم سخت نیستند. اگر می‌توانی بهتر است برای استفراغ‌کردن به کنار جاده بروی. در‌صورت امکان همراه خودت لباس تمیز داشته باش.
 • از فروشگاه کیسه‌ی مناسب برای استفراغ بخر و در ماشین بگذار تا اگر خودت یا بقیه سرنشین‌ها دچار حالت تهوع یا استفراغ شدند، بتوانید از آن استفاده کنید.

هشدارها

 • در صورت احساس کسالت هنگام رانندگی، مهمترین مسئله کنترل ماشین است.
 • اگر احساس بیماری، استفراغ یا تب‌داری، بلافاصله به بیمارستان مراجعه کن تا مراقبت‌های لازم را انجام بدهند.
 • رانندگی در‌حالی‌که به‌شدت بیمار هستی خطرناک است؛‌ اگر کنترل ماشین را از دست بدهی زندگی خودت و دیگران را به‌خطر خواهی انداخت.

چیز‌هایی که نیاز داری

 • کیسه‌ی استفراغ یا هر کیسه‌ی دیگری که بتوان در آن استفراغ کرد.
 • بطری آب
 • خوش‌بو کننده‌ی دهان
 • دستمال حوله‌ای برای تمیز‌کردن

در مورد ویکی‌هاو

ویکی‌هاو مانند ویکی‌پدیا یک “ویکی” است. بنابراین بسیاری از مقالات ما با مشارکت افراد متعددی نوشته شده‌اند. برای خلق این مقاله، 56 نفر، بعضاً ناشناس، کار کردند تا ویرایشش کنند و به مرور زمان بهبودش دهند. این مقاله ۲٬۷۱۶بار مشاهده شده است.
از این صفحه ۲٬۷۱۶بار بازدید شده‌است.

آیا این مقاله کمکتان کرد؟