این ویکی‌هاو به تو یاد می‌دهد که چگونه یک نرم‌افزار را از کامپیوتری که دارای سیستم‌عامل لینوکس Ubuntu است حذف کنی؛ همچنین یاد می‌گیری که چگونه Ubuntu را از کامپیوترت حذف ‌کنی. اگر کامپیوترت به‌غیر‌از Ubuntu سیستم‌عامل دیگری نیز داشته باشد، می‌توانی به‌جای حذف سیستم‌عامل Ubuntu، پارتیشنی که لینوکس Ubuntu در آن است را پاک کنی.

روش 1
روش 1 از 3:

حذف یک برنامه با استفاده از ترمینال

 1. 1
  ترمینال را باز کن. آیکون این برنامه در قسمت چپ صفحه قرار دارد؛ اگر چنین نبود، در گوشه‌ی چپ و بالای صفحه روی آیکون Ubuntu کلیک کن و عبارت terminal را در نوار جستجو تایپ کن، وقتی برنامه‌ی Terminal نمایش داده شد، روی آن کلیک کن.
 2. 2
  لیست برنامه‌های نصب شده‌ را باز کن. دستور dpkg --list را در ترمینال تایپ کن و کلید Enter (ورود) را فشار بده.
 3. 3
  برنامه‌ای را که می‌خواهی حذف کنی، پیدا کن. ممکن است لازم باشد به‌جای نام برنامه، نام فایل برنامه را بنویسی (به‌عنوان مثال، "avg.exe" به‌جای AVG Antivirus).
 4. 4
  دستور "apt-get" را وارد کن. دستور sudo apt-get --purge remove program را در ترمینال تایپ کن(در این دستور به‌جای عبارت "program" (برنامه)، اسم واقعی آن برنامه را تایپ کن) و کلید Enter (ورود) را فشار بده.
 5. 5
  کلمه‌ی عبور روت را وارد کن. کلمه‌ی عبور superuser (ابرکاربر) خود را وارد کن و کلید Enter (ورود) را فشار بده.
 6. 6
  دستور حذف را تایید کن. حرف y را تایپ کن و کلید Enter (ورود) را فشار بده. حذف برنامه‌ی مورد‌نظر شروع می‌شود. بعد از اینکه عملیات حذف تمام شد، می‌توانی ترمینال را ببندی.
  • ممکن است روند حذف بسته‌ به حجم برنامه کمی طول بکشد.
  • اگر برنامه‌ی موردنظرت با استفاده از دستور apt-get به‌‌درستی حذف نشد، می‌توانی به‌جای آن از دستور sudo aptitude remove program استفاده کنی.
روش 2
روش 2 از 3:

حذف برنامه با استفاده از Ubuntu Software

 1. 1
  برنامه‌ی Ubuntu Software را باز کن. آیکون این برنامه به‌شکل یک چمدان نارنجی رنگ با یک حرف "A" سفید روی آن است. سیستم‌عامل لینوکس Ubuntu همراه این برنامه‌ی مدیریت نرم‌افزاری از پیش نصب شده ارائه و امکان حذف برنامه‌ها با فقط چند کلیک ساده را می‌دهد.
  • اگر نمی‌توانی برنامه‌ی Ubuntu Software را پیدا کنی، روی لوگوی Ubuntu در گوشه‌ی سمت چپ و بالای صفحه کلیک کن، عبارت ubuntu software را در نوار جستجو تایپ کن و سپس روی برنامه‌ی Ubuntu Software کلیک کن.
 2. 2
  روی زبانه‌ی Installed (نصب شده) کلیک کن. این زبانه‌ی کامپیوتر شکل در بالای پنجره‌ی Ubuntu Software قرار دارد.
 3. 3
  برنامه‌ای که می‌خواهی حذف کنی را پیدا کن. بین لیست برنامه‌ها به پایین صفحه برو تا برنامه‌‌ای که می‌خواهی حذف کنی را پیدا کنی. همچنین می‌توانی اسم برنامه را در نوار جستجویی که در گوشه‌ی سمت راست و بالای همین پنجره قرار دارد تایپ کنی.
 4. 4
  روی Remove (حذف) کلیک کن. این دکمه در سمت راست برنامه‌ای که می‌خواهی حذفش کنی قرار دارد.
 5. 5
  در‌صورت نیاز، درخواست حذف برنامه را تایید کن. اگر از تو خواسته شد تا عملیات را تایید کنی، دوباره روی Remove (حذف) یا OK (تایید) کلیک کن.
  • بسته به نسخه‌ی Ubuntu که استفاده می‌کنی ممکن است درخواستی که نمایش داده می‌شود کمی متفاوت باشد.
 6. 6
  برنامه‌ی Ubuntu Software را ببند. حالا برنامه‌ی مورد‌نظرت باید حذف شده باشد.
روش 3
روش 3 از 3:

حذف سیستم‌عامل لینوکس Ubuntu

 1. 1
  یک سی‌دی ویندوز یا یک فلش USB آماده کن. ساده‌ترین روش حذف Ubuntu در کامپیوتر‌هایی که فقط سیستم عامل لینوکس روی آن‌ها نصب شده است، فرمت دوباره‌ی کامپیوتر با استفاده از سی‌دی نصب است.
  • در یک کامپیوتر مک معمولاً Ubuntu به‌عنوان تنها سیستم‌عامل موجود نصب نمی‌شود.
  • برای ساختن یک سی‌دی ویندوز در Ubuntu: سی‌دی را داخل کامپیوتر قرار بده، فایل ISO را از وب‌سایت Windows download site دانلود کن، روی فایل ISO راست کلیک کن، روی گزینه‌ی ...Write to Disc (ذخیره روی سی‌دی) کلیک کن، سی‌دی را انتخاب کن و روی Create Image (ایجاد تصویر) کلیک کن.
 2. 2
  سی‌دی را داخل کامپیوتر قرار بده. مطمئن شو هنگام قراردادن سی‌دی، لوگوی آن به‌سمت بالا باشد.
  • درصورتی‌که قبلاً سی‌دی ویندوز را ایجاد کرده‌ای، این مرحله را درنظر نگیر.
 3. 3
  کامپیوتر را ری‌استارت کن. روی چرخ‌دنده‌ی Settings (تنظیمات) در گوشه‌ی سمت راست و بالای صفحه‌ کلیک کن، روی ...Shut Down (خاموش کردن) در قسمت پایین منوی کشویی کلیک کن و سپس در منوی نمایش داده شده روی آیکون Restart (راه‌اندازی دوباره) کلیک کن.
 4. 4
  کار بوت کردن را از سی‌دی شروع کن. در بیشتر کامپیوتر‌ها می‌توانی این کار را با فشار دادن هر‌یک از کلید‌های صفحه‌کلید انجام بدهی.
  • اگر کامپیوتر تو طوری تنظیم نشده است که از درایو دیسک بوت شود، باید هنگام ری‌استارت کردن، کلید "Boot Options" (گزینه‌های بوت) را فشار بدهی و یا از منوی GRUB، گزینه‌ی Windows DVD را به‌عنوان گزینه‌ی بوت انتخاب کنی.
 5. 5
  ساعت و زبان را تنظیم کن و سپس روی Next (بعدی) کلیک کن. می‌توانی برای انجام این‌ کار از منوی کشویی وسط صفحه‌ی Windows Setup (نصب ویندوز) برای تنظیم زبان و منطقه‌ی زمانی موردنظرت استفاده کنی.
 6. 6
  روی Install now (هم‌اکنون نصب کن) کلیک کن. این گزینه در وسط پنجره قرار دارد.
 7. 7
  شماره سریال نصب ویندوز ۱۰ را وارد کن و روی Next (بعدی) کلیک کن. شماره سریال را در کادر متنی پایین پنجره وارد کن.
  • در‌صورتی‌که بخواهی شماره سریال را بعداً وارد کنی، می‌توانی روی لینک I don't have a product key (من شماره سریال را ندارم) کلیک کنی. در این صورت باید قبل از ادامه‌ی کار، یکی از نسخه‌‌های ویندوز را انتخاب کنی.
 8. 8
  گزینه‌ی "I accept" (من قبول دارم) را انتخاب کن و روی Next (بعدی) کلیک کن. با انجام این کار، قوانین و شرایط استفاده از محصولات مایکرسافت را پذیرفته و به صفحه‌ی بعد هدایت خواهی شد.
 9. 9
  روی گزینه‌ی Custom (سفارشی) کلیک کن. این گزینه در وسط صفحه قرار دارد.
 10. 10
  درایو Ubuntu را انتخاب کن. روی دیسک سختی که لینوکس Ubuntu در آن نصب شده است کلیک کن.
 11. 11
  درایو Ubuntu را حذف کن. روی Delete (حذف) کلیک کن و وقتی‌که از تو خواسته شد، روی OK (تایید) کلیک کن. این کار باعث حذف درایو Ubuntu و فرمت مجدد درایو به‌صورت NTFS که سیستم فایل‌بندی مورد استفاده‌ی ویندوز است خواهد شد.
  • برای انجام این کار باید ابتدا روی Drive options (گزینه‌های درایو) در پایین پنجره کلیک کنی.
 12. 12
  روی Next (بعدی) کلیک کن. این کار نشان می‌دهد که می‌خواهی ویندوز را در درایو انتخاب شده نصب کنی.
 13. 13
  مراحل نصب را مطابق توضیحات و راهنمایی‌های صفحه‌نمایش دنبال کن. وقتی‌ نصب ویندوز به پایان رسید، از تو خواسته می‌شود که تنظیمات شخصی (مانند، زبان، تاریخ، ساعت، امکانات دسترسی و نظیر اینها ) را تنظیم کنی. دیگر سیستم‌عامل Ubuntu از کامپیوتر تو حذف شده است.

مقالات مرتبط ویکی‌هاو

با استفاده از عکس به‌راحتی شخصی را جستجو و پیدا کنیمبا استفاده از عکس به‌راحتی شخصی را جستجو و پیدا کنیم
در HTML یک فاصله ایجاد کنیم
اندازه‌ی یک فایل JPEG را تغییر بدهیمچگونه اندازه‌ی یک فایل JPEG را تغییر بدهیم
پروفایل اسنپ‌چت را ببینیمپروفایل اسنپ‌چت را ببینیم
در Command Prompt پوشه‌ی فعال را تغییر دهیمدر Command Prompt پوشه‌ی فعال را تغییر دهیم
افراد را وادار کنیم به پیام ما جواب دهندافراد را وادار کنیم به پیام ما جواب دهند
از اینستاگرام موزیک دانلود کنیمدانلود آهنگ از اینستاگرام
به فایل‌های PDF عکس اضافه کنیمبه فایل‌های PDF عکس اضافه کنیم
به صورت خصوصی تماس بگیریمبه صورت خصوصی تماس بگیریم
در فایل‌های PDF تایپ کنیمدر فایل‌های PDF تایپ کنیم
همه‌ی توییت‌ها را یک‌باره حذف کنیمهمه‌ی توییت‌ها را یک‌باره حذف کنیم
از اینستاگرام خارج شویماز اینستاگرام خارج شویم
صدای گوشی آیفون را زیاد کنیمصدای گوشی آیفون را زیاد کنیم
به حساب واتس‌اپ افراد وارد شویمبه حساب واتس‌اپ افراد وارد شویم

در مورد ویکی‌هاو

کادر فنی ویکی‌هاو
به‌طور مشارکتی نوشته شده با همکاری:
نویسنده‌ی عضو ویکی‌هاو
این مقاله توسط تیم آموزش‌دیده‌ی ویراستاران و پژوهشگرانی که صحت و جامعیت آن را تأیید کرده‌اند، به‌طور مشارکتی نوشته شده است. تیم مدیریت محتوای ویکی‌هاو با دقت کار ویراستاران را زیر نظر دارد تا اطمینان حاصل شود که تمامی مقالات طبق پژوهش‌های معتبر صحیح هستند و استانداردهای بالای کیفی ما را دارند. این مقاله ۱۲٬۶۵۷بار مشاهده شده است.
از این صفحه ۱۲٬۶۵۷بار بازدید شده‌است.

آیا این مقاله کمکتان کرد؟