وقتی می‌خواهی یک نام کاربری عالی و منحصربفرد انتخاب کنی باید ظرافت به خرج بدهی چون ازیک‌طرف می‌خواهی نام کاربری‌ات جالب باشد تا بقیه به آن توجه کنند و نشانه‌ای از ویژگی خاص تو باشد. از طرف دیگر نباید بیش از حد در مورد هویتت اطلاعات بدهی تا هکرهای شرور نتوانند این اطلاعات را علیه خودت استفاده کنند. پس وقتی ایده‌های مربوط به نام کاربری را مرور می‌کنی یا از نرم‌افزار تولید نام کاربری استفاده می‌کنی، این نکته‌ها را فراموش نکن اما زیاد هم سخت نگیر!

روش 1
روش 1 از 3:
استفاده از تخیل

 1. 1
  قوانین نام کاربری سایت مدنظر را چک کن. قبل از اینکه برای پیداکردن یک نام کاربری منحصربفرد تلاش کنی باید مطمئن شوی که عملاً می‌توانی از آن استفاده کنی! مثلاً اکثر سایت‌ها اجازه نمی‌دهند بخشی از رمز عبور را در نام کاربری استفاده کنی یا کلمات رکیک به کار ببری. [۱]
  • گرچه استفاده از اطلاعات شخصی مثل تاریخ تولد یا آدرس در نام کاربری الزاماً ممنوع نیست اما این کار به دلایل امنیتی درست نیست.
 2. 2
  با حروف اسمت بازی کن. استفاده از کلمات هم‌قافیه با اسمت را امتحان کن مثلاً «Nasrin-e-Shirin» یا «ZahraGoleSahra». یا از یک رشته‌ حروف تکراری و مشابه استفاده کن مثلاً «ShaahzaadeShahin» یا «AbbasAlmas». البته این روش‌ها تکراری هستند اما شاید ترکیبی که به این روش از اسمت می‌سازی منحصربفرد شود.
  • اگر دوست نداری از اسم کوچکت استفاده کنی از اسمی استفاده کن که از آن خوشت می‌آید!
 3. 3
  دو یا چند آیتم محبوبت را با هم ترکیب کن. اول فهرستی از چیزهای محبوبت تهیه کن بعد دو یا سه چیز را به هم بچسبان و به نام کاربری تبدیلش کن. به این روش می‌توانی نام‌های کاربری بی‌معنی و غیرمنطقی هم درست کنی که شانس منحصربفرد بودن را بالا می‌برد.
  • مثلاً اگر پاندا و نهنگ را دوست داری می‌توانی نام کاربری «PandaNahang» را انتخاب کنی. یا اگر می‌خواهی هنری‌تر باشد می‌توانی «NahangeBamboKhar» را امتحان کنی.
  • از دو چیز محبوبی که به دو دسته‌ی متفاوت تعلق دارند، استفاده کن. مثلاً اگر فوتبال و مجسمه‌سازی را دوست داری می‌توان نام «FootbalTandis» را انتخاب کنی.
 4. 4
  یک عدد فراموش‌نشدنی را به نام تفریح محبوبت بچسبان. انتخاب نام کاربری بر اساس کاری که دوست داری نه‌تنها باعث می‌شود که فراموشش نکنی بلکه آن نام کاربری را برایت خیلی شخصی و نزدیک می‌کند. احتمالاً باید عددی را هم به نام کاربری‌ات اضافه کنی چون نام‌های کاربری زیادی مثل «Shenagar» یا «Tardast» وجود دارند.
  • یک راه دیگر هم استفاده از تفریح موردعلاقه در کنار سال تولدت است مثلاً «Koohnavard71» یا «Naghash1368».
  • اگر ترجیح می‌دهی به‌خاطر حفظ امنیت و حریم خصوصی از سال تولدت استفاده نکنی از اعداد دیگری که فراموش نمی‌کنی، استفاده کن. مثلاً اگر همیشه یادت می‌ماند که اولین استندآپ کمدی‌ات را در سال ۱۳۹۱ انجام داده‌ای می‌توانی نام کاربری‌ات را «Standup91» بگذاری.
 5. 5
  از عادت یا علاقه‌ی عجیبی که تو را از دیگران متمایز می‌کند استفاده کن. احتمالاً تو هم مثل اکثر افراد یک یا دو خصوصیت، گرایش، عادت یا علاقه‌ی خاص خودت را داری که دوستان و خانواده‌ات، تو را با آن می‌شناسند. این‌ها همان چیزهایی هستند که تو را از بقیه‌ی مردم متمایز می‌کنند و می‌توانند راهنمای انتخاب نام کاربری باشند.
  • مثلاً اگر وقتی می‌نشینی ازروی عادت روی پایت ضرب می‌گیری می‌توانی «AliPaZarb» را انتخاب کنی.
  • خصوصیات بی‌همتا الزاماً خصوصیاتی نیستند که فقط در تو وجود دارند. مثلاً اگر همه‌ی دوستانت از پرتقال خوششان می‌آید ولی فقط تویی که عاشق پرتقال هستی، این عشق به پرتقال می‌تواند نام کاربری «AsheghePorteghal» را تداعی کند.
 6. 6
  یکی از علایق یا چیزهایی که دوست داری را با یک صفت ترکیب کن. روی یک صفحه‌ کاغذ دو ستون بکش. در ستون چپ فهرستی از صفت‌هایی را که برای توصیف خودت استفاده می‌کنی بنویس (مثلاً بامزه، تنبل، غیرتی، طعنه‌زن و غیره). در ستون راست فهرستی از چیزهایی را بنویس که از آن‌ها لذت می‌بری مثلاً کارهای محبوبت، حیواناتی که دوست داری و دسر مورد علاقه‌ات. بعد گزینه‌ای از یک ستون را با کلمه‌ای از ستون دیگر ترکیب کن تا به یک جفت کلمه برسی که دوست داری!
  • نام‌های کاربری که با فرمول «صفت-اسم» ساخته شده‌اند را زیاد می‌بینی مثلاً «BahramTopol» یا «RoyaGhashange». خود این فرمول تکراری است اما شاید ترکیبی که با آن می‌سازی بی‌نظیر از آب درآید.
 7. 7
  نام کاربری را انتخاب کن که ریتم خوبی داشته باشد. شاید بخواهی طنز یا هجو را به نام کاربری خودت اضافه کنی یا بخواهی واکنش شدیدتر و غریزی‌تری را در مخاطب ایجاد کنی. این نکته را وقتی نام‌های کاربری احتمالی را بررسی می‌کنی به‌خصوص وقتی نام نهایی را انتخاب می‌کنی، فراموش نکن. [۲]
  • مثلاً نام کاربری طنز یک نویسنده می‌تواند «Ghahvei-Nevis» باشد ولی نام «Johar-o-Atash» نام کاربری جدی‌تری است.

روش 2
روش 2 از 3:
امنیت را در اولویت قرار بده

 1. 1
  هر چندتا نام کاربری متفاوت که می‌توانی انتخاب کن. برای امنیت بیشتر باید برای هر سایت، برنامه و پلتفرمی که استفاده می‌کنی یک نام کاربری متفاوت انتخاب کنی. این کار مانع از این می‌شود که وقتی هکرها به یکی از اکانت‌هایت دسترسی پیدا کردند بتوانند از حمله‌ی «آبشاری» استفاده کنند.[۳]
  • برای اینکه نهایت امنیت را داشته باشی از یک سرویس مدیریت رمز عبور که نام‌های کاربری و رمز عبور تصادفی تولید می‌کند استفاده کن و سپس آن‌ها را در یک جای امن ذخیره می‌کند. برنامه‌ی LastPass یکی از مشهورترین برنامه‌هاست.
  • در حمله‌ی آبشاری، هکر از اطلاعاتی که از یک اکانت به دست آورده استفاده می‌کند تا راه ورود به اکانت‌های دیگر فرد را حدس بزند.
 2. 2
  اگر می‌خواهی از تعداد کمتری نام‌ کاربری استفاده کنی از نام‌های کاربری یکسان در یک دسته‌ی خاص استفاده کن. یعنی حداقل برای هر دسته فعالیت از یک نام کاربری متفاوت استفاده کن. مثلاً از یک نام کاربری خاص برای شبکه‌های اجتماعی، از یک نام خاص برای بازی، از نامی دیگر برای بانک و به‌همین‌ترتیب استفاده کن.[۴]
  • هیچ‌وقت از ترکیب نام کاربری و رمز عبور یکسان استفاده نکن.
  • استفاده از نام کاربری یکسان در هر دسته فعالیت باعث می‌شود تا آن‌ها را راحت‌تر به‌خاطر بیاوری و آسیب احتمالی از هک «آبشاری» را کاهش دهی.
 3. 3
  از نام کاملت درصورت لزوم فقط در محیط شغلی و حرفه‌ای استفاده کن. شاید تصور کنی استفاده از «HomaMadani» به‌عنوان نام کاربری اطلاعات زیادی به دیگران نمی‌دهد اما یک هکر سمج فقط با اطلاع از نام و نام خانوادگی‌ات شاید بتواند اطلاعات کامل‌تری از تو به دست بیاورد. پس بهتر است از نام کامل در محیط‌های حرفه‌ای استفاده کنی پس فقط در همین محیط از این نام استفاده کن.
  • ترکیب اسمی که به آن مشهور هستی با شغلت هم می‌تواند نام کاربری خوبی باشد. مثلاً می‌توانی از «DoctorShahin» یا «KhalabanMiri» استفاده کنی. [۵]
  • در محیط‌های غیرشغلی از نام کامل یا اسمی که به آن مشهور هستی استفاده نکن.
 4. 4
  از اعداد مربوط به آدرس، شماره‌تلفن یا شماره‌ی کارت ملی‌ات استفاده نکن. ترکیب اعداد راه آسانی برای ساختن نام کاربری منحصربفرد است اما نباید ذره‌ای اطلاعات شخصی غیرضروری به هکرها بدهی که بتوانند کارشان را از آن شروع کنند. یک هکر ماهر فقط با داشتن چند رقم از شماره‌تلفن یا شماره‌ی کارت ملی (یا حتی شماره‌های شناسائی دولتی) می‌تواند اطلاعاتی کلیدی درباره‌ی تو به دست بیاورد. [۶]
  • بهتر است از روز یا سال تولدت در نام کاربری‌ استفاده نکنی. قطعاً نباید از تاریخ تولد کاملت مثلاً «Hasan2241369» استفاده کنی.
  • به‌جای آن از عددی استفاده کن که هم اطلاعات کمی به هکرها می‌دهد هم برای خودت معنی‌دار است مثلاً تاریخ اولین باری که به دریا رفتی یا رکوردی که در دومیدانی زده‌ای یا پلاک خانه‌ی پدربزرگت.
 5. 5
  در هیچ شرایطی از آدرس ایمیلت به‌عنوان نام کاربری استفاده نکن. مثلاً اگر آدرس ایمیلت «HasanHekmat59» است از «HasanHekmat59» به‌عنوان نام کاربری در اکانت‌های بازی، بانک یا سایر اکانت‌هایت استفاده نکن. نام کاربری ایمیل باید با سایر نام‌های کاربری تفاوت داشته باشد.[۷]
  • این روش ساده نیز کار را برای هکرها سخت‌تر می‌کند.

روش 3
روش 3 از 3:
ازبرنامه‌ی تولید نام کاربری استفاده کن

 1. 1
  نرم‌افزارهای مختلف تولید نام کاربری را امتحان کن تا سرانجام برنامه‌ی محبوبت را پیدا کنی. سایت‌های زیادی هستند که چنین امکاناتی را ارائه می‌دهند. از بین این سایت‌ها می‌توان به Jimpix، BestRandoms و Screen Name Creator و چند سایت دیگر اشاره کرد. چند بار این روش را امتحان کن و نظرت را درباره‌ی نتایج نهایی یادداشت کن.
  • ادامه‌ی این بخش به آموزش استفاده از سایت محبوب تولید نام کاربری SpinXO اختصاص دارد. این سایت اجازه می‌دهد تا کلمات و صفات متفاوتی را وارد کنی و به نام‌های کاربری منحصربفرد برسی.
  • این آموزش به معنای تأیید و حمایت ما از SpinXO نیست بلکه آن را فقط به‌عنوان یک نمونه از طرز کار کلی سایت‌های تولید نام کاربری معرفی می‌کنیم.
 2. 2
  برای ایجاد گزینه‌های نام کاربری به سوالات شخصی پاسخ بده. یک یا چند تا از موارد زیر را در بالای صفحه‌ی SpinXO پر کن:[۸]
  • «نام یا لقب» – اسم یا لقب معروفت.
  • «خودت را چطور توصیف می‌کنی؟» - هر کلمه یا عبارتی را می‌توانی اینجا وارد کنی.
  • «سرگرمی‌ها» - یک یا دو کلمه درباره‌ی سرگرمی‌های محبوبت وارد کن.
  • «چیزهایی که دوست داری» - یک یا چند چیزی که دوست داری را اینجا وارد کن.
  • «کلمات مهم؟» - یک یا دو کلمه که دوستشان داری را بنویس.
  • «اعداد؟» - یک یا دو عددی که دوست داری را وارد کن.
 3. 3
  روی SPIN!. کلیک کن. این دکمه‌ی نارنجی‌رنگ در سمت راست فیلدهای متنی قرار دارد. با این کار، فهرستی از ۳۰ نام کاربری احتمالی بر اساس اطلاعاتی که وارد کرده‌ای نشان داده می‌شود. [۹]
 4. 4
  لیست نتایج را مرور کن. در بخش نتایج در زیر فیلدهای متنی دنبال نام کاربری‌ که دوست داری بگرد. [۱۰]
  • اگر هیچ‌کدام را دوست نداری می‌توانی دوباره روی SPIN! کلیک کنی تا گزینه‌های جدیدتری نشان دهد.
 5. 5
  یک نام کاربری را از فهرست انتخاب کن. روی نام کاربری‌ که دوست داری کلیک کن. این کار تو را به صفحه‌ای می‌برد که SpinXO در آن آزاد بودن آن نام کاربری را در شبکه‌‌های اجتماعی محبوب چک می‌کند. [۱۱]
  • سایت‌های اینستاگرام، یوتیوب، توییتر، تامبلر، بلاگر، PSN، رِدیت و دامنه‌های .com در اینجا چک می‌شوند.
  • ممکن است سایر سایت‌های تولید نام کاربری، سایت‌های دیگری را چک کنند پس می‌توانی چندتایی از آن‌ها را هم امتحان کنی.
 6. 6
  آزاد بودن نام کاربری را چک کن. بخش « Username Availability» را ببین. اگر در سمت راست همه‌ی شبکه‌های اجتماعی کلمه‌ی « Available» نوشته شده بود، آن نام کاربری منحصربفرد است! [۱۲]
  • اگر می‌خواهی نام کاربری را ویرایش کنی و دوباره چک کنی می‌توانی در کادر متنی که در بالای صفحه قرار دارد چیزهایی به نام کاربری اضافه کنی یا آن را تغییر دهی و بعد روی Check (کنترل) در کادر متنی پایین کلیک کنی.

نکات

 • سعی کن نام کاربری‌ات هم منحصربفرد باشد و هم ساده، و درعین‌حال راحت به یادت بماند.
 • اگرچه استفاده از اعداد در انتهای نام کاربری باعث منحصربفردتر شدن آن می‌شود اما اگر می‌خواهی دیگران نام کاربری‌ات را فراموش نکنند از این روش استفاده نکن.

مقالات مرتبط ویکی‌هاو

با استفاده از عکس به‌راحتی شخصی را جستجو و پیدا کنیمبا استفاده از عکس به‌راحتی شخصی را جستجو و پیدا کنیم
در Command Prompt پوشه‌ی فعال را تغییر دهیمدر Command Prompt پوشه‌ی فعال را تغییر دهیم
در فایل‌های PDF تایپ کنیمدر فایل‌های PDF تایپ کنیم
سرعت CPU را بررسی کنیمسرعت CPU را بررسی کنیم
افراد را وادار کنیم به پیام ما جواب دهندافراد را وادار کنیم به پیام ما جواب دهند
به صورت خصوصی تماس بگیریمبه صورت خصوصی تماس بگیریم
کامپیوتر را به تلویزیون هوشمند LG متصل کنیمکامپیوتر را به تلویزیون هوشمند LG متصل کنیم
به فایل‌های PDF عکس اضافه کنیمبه فایل‌های PDF عکس اضافه کنیم
مقدار شارژ باتری ایرپاد را بررسی کنیممقدار شارژ باتری ایرپاد را بررسی کنیم
از اینستاگرام موزیک دانلود کنیمدانلود آهنگ از اینستاگرام
همه‌ی توییت‌ها را یک‌باره حذف کنیمهمه‌ی توییت‌ها را یک‌باره حذف کنیم
MacBook Pro را ریست کنیمMacBook Pro را ریست کنیم
لپ‌تاپ را به مانیتور وصل کنیملپ‌تاپ را به مانیتور وصل کنیم
ایمیل های قدیمی را در Gmail‌ پیدا کنیمایمیل های قدیمی را در Gmail‌ پیدا کنیم

در مورد ویکی‌هاو

کادر فنی ویکی‌هاو
به‌طور مشارکتی نوشته شده با همکاری:
نویسنده‌ی عضو ویکی‌هاو
این مقاله توسط تیم آموزش‌دیده‌ی ویراستاران و پژوهشگرانی که صحت و جامعیت آن را تأیید کرده‌اند، به‌طور مشارکتی نوشته شده است. تیم مدیریت محتوای ویکی‌هاو با دقت کار ویراستاران را زیر نظر دارد تا اطمینان حاصل شود که تمامی مقالات طبق پژوهش‌های معتبر صحیح هستند و استانداردهای بالای کیفی ما را دارند. این مقاله ۲٬۳۷۸بار مشاهده شده است.
از این صفحه ۲٬۳۷۸بار بازدید شده‌است.

آیا این مقاله کمکتان کرد؟