فرایند تبدیل میلی‌لیتر (mL) به گرم (g)، کمی پیچیده‌تر از قرار‌دادن فقط چند عدد داخل یک فرمول است چراکه باید یک واحد حجمی (میلی‌لیتر) را به یک واحد جرمی (گرم) تبدیل کنی. این به‌معنی این است که هر ماده‌ای فرمول خاص خود را برای تبدیل دارد؛ البته برای انجام این تبدیل فقط باید چند محاسبه‌ی ساده‌ی ریاضی انجام بدهی. معمولاً از این تبدیل واحد برای حل مسائل شیمی یا تبدیل اندازه‌‌ها در دستور پخت غذاها استفاده می‌شود.

روش 1
روش 1 از 3:

مفاهیم پایه

 1. 1
  با مفاهیم گرم و جرم آشنا شو. گرم واحد اندازه‌گیری مقدار ماده یا همان جرم است. اگر جسمی را به تکه‌های کوچک‌تر تقسیم کنی، تغییری در جرم آن ایجاد نمی‌شود. یک گیره‌ی کاغذ، شکر پاکتی یک گرمی یا یک عدد کشمش همگی تقریباً یک گرم وزن دارند.[۱]
  • معمولاً از گرم به‌عنوان واحد اندازه‌گیری وزن استفاده می‌شود و می‌توان با استفاده از یک ترازو، وزن چیز‌های مختلف را اندازه‌گیری کرد. وزن یک جسم بر اساس نیروی جاذبه‌ی وارد‌شده بر جرم جسم محاسبه می‌شود. اگر به فضا سفر کنی، همان جرمی که روی زمین داری را خواهی داشت ولی ازآنجایی‌که در فضا نیروی جاذبه وجود ندارد، وزنی نخواهی داشت.
  • گرم به‌اختصار g نوشته می‌شود.
 2. 2
  با مفاهیم میلی‌لیتر و حجم آشنا شو. میلی‌لیتر واحد حجم یا مقدار فضای اشغال‌‌شده است. یک میلی‌لیتر آب، یک میلی‌لیتر طلا یا یک میلی‌لیتر هوا همگی فضای یکسانی را اشغال می‌کنند. اگر یک شیء را خرد و به تکه‌های کوچک‌تر تقسیم کنی، حجم آن تغییر پیدا خواهد کرد. بیست قطره آب، معادل ۱/۵ قاشق چایخوری، تقریباً ۱ میلی‌لیتر حجم دارد.[۲]
  • میلی‌لیتر به‌اختصار mL نوشته می‌شود.
 3. 3
  بدان چرا نوع ماده‌ای که می‌خواهی تبدیل کنی مهم است. از آنجایی‌که هرکدام از این واحد‌ها برای اندازه‌گیری چیز‌های متفاوتی استفاده می‌شوند، هیچ فرمول کوتاهی برای تبدیل آن‌ها به یکدیگر وجود ندارد. فرمول را باید براساس جسمی که اندازه‌گیری می‌کنی به دست بیاوری. برای مثال وزن مقدار شیره‌ای که در یک ظرف یک میلی‌لیتری جا می‌شود با وزن مقدار آبی که در همان ظرف جا می‌شود، متفاوت است.
 4. 4
  با مفهوم چگالی آشنا شو. چگالی میزان تراکم عناصر تشکیل‌دهنده‌ی یک ماده را نشان می‌دهد. مفهوم چگالی را می‌توانی در زندگی روزمره و حتی بدون اندازه‌گیری آن درک کنی. اگر یک توپ فلزی را برداری، خواهی دید که نسبت به اندازه‌اش خیلی سنگین است. دلیل آن این است که چگالی توپ فلزی زیاد است و مقدار زیادی از ماده در یک فضای کم متراکم شده است. حالا اگر یک کاغذ مچاله‌شده‌ی هم‌اندازه با توپ فلزی را برداری،‌ می‌توانی آن را به‌راحتی پرتاب کنی. کاغذ مچاله‌شده چگالی کمی دارد. چگالی مقدار جرم موجود در واحد حجم است. برای مثال چگالی نشان می‌دهد چه‌ مقدار جرم بر‌حسب گرم در یک میلی‌لیتر حجم جا می‌شود. به ‌همین دلیل است که می‌توان از چگالی برای تبدیل این دو واحد اندازه‌گیری استفاده کرد.
روش 2
روش 2 از 3:

در آشپزخانه

 1. 1
  برای تبدیل آرد، مقدار آن را در عدد ۰/۵۷ ضرب کن. آرد انواع مختلفی دارد اما اکثر آرد‌های‌ همه منظوره، آرد‌های گندم کامل یا آرد‌های نان همگی چگالی تقریباً یکسانی دارند. با‌این‌حال بهتر است به‌دلیل احتمال وجود تفاوت در چگالی آرد‌های مختلف، آرد را کم‌کم به مواد اضافه کنی و در صورت لزوم و با‌توجه‌به شکل ظاهری خمیر یا مواد، از آرد کمتر یا بیشتری استفاده کنی. [۳]

  این فرمول بر‌اساس چگالی ۸/۵ گرم به‌ازای هر قاشق چای‌خوری محاسبه شده و هر قاشق چای‌خوری معادل ۱۴/۷۸۶۸ میلی‌لیتر در نظر گرفته‌ شده است.

 2. 2
  برای تبدیل شیر، مقدار آن را در عدد ۱/۰۳ ضرب کن. برای به‌دست آوردن جرم (یا وزن) شیر به گرم، مقدار شیر بر‌حسب میلی‌لیتر را در عدد ۱/۰۳ ضرب کن. این فرمول برای شیر‌ کامل و پر‌چرب مناسب است. برای شیر بدون چربی با ضرب مقدار شیر در ۱/۰۳۵، عدد دقیق‌تری به دست می‌آید؛ البته در دستور‌ پخت بیشتر غذاها این تفاوت تغییر چندانی ایجاد نمی‌کند.[۴]
 3. 3
  برای تبدیل کره، مقدار آن را در عدد ۰/۹۱۱ ضرب کن. اگر ماشین‌حساب نداری، می‌توانی مقدار آن را در عدد ۰/۹ ضرب کنی. استفاده از این ضریب نیز در دستور‌ پخت بیشتر غذاها نتیجه‌ی درستی می‌دهد.[۵]
 4. 4
  برای تبدیل آب لازم نیست هیچ محاسبه‌ای انجام بدهی. یک میلی‌لیتر آب، یک گرم جرم دارد و در شرایط معمولی از‌جمله در دستور‌ پخت غذاها و در مسائل علمی و ریاضی (مگر اینکه شرایط دیگری مشخص شده باشد)، یک گرم وزن دارد. لازم نیست محاسبه‌ای انجام بدهی: مقادیر بر‌حسب گرم و میلی‌لیتر همیشه یکسان هستند.
  • این فرآیند تبدیل ساده اتفاقی نیست بلکه نتیجه‌ی چگونگی تعریف این واحد‌ها است. از‌آنجایی‌که آب یک ماده‌‌ی پر‌‌مصرف و مفید است، بسیاری از واحد‌های علمی با ‌استفاده از آب تعریف می‌شوند.
  • اگر دمای آب خیلی بیشتر یا کمتر از حد معمول (مورد‌استفاده در زندگی روزمره) باشد باید از روش تبدیل دیگری استفاده کنی.
 5. 5
  برای تبدیل مواد دیگر از ماشین‌حساب استفاده کن. مواد غذایی را می‌توانی با استفاده از ماشین‌حساب مبدل غذایی aqua-calc به‌صورت آنلاین تبدیل کنی. میلی‌لیتر همان سانتی‌متر مکعب است بنابراین گزینه‌ی "cubic centimeter" (سانتی‌متر مکعب) را انتخاب کن، حجم را برحسب میلی‌لیتر وارد کن و سپس غذا یا ماده‌‌ی مورد‌نظرت را وارد کن.
روش 3
روش 3 از 3:

روش تبدیل انواع مواد

 1. 1
  چگالی ماده را پیدا کن. همان طور ‌که در بالا نیز توضیح داده شد، چگالی تراکم جرم در واحد حجم است. اگر در حال پاسخ‌دادن به‌یک مسئله‌ی شیمی یا ریاضی هستی ممکن است مقدار چگالی ماده‌ی مورد‌نظر به تو داده شود. در غیر این صورت چگالی ماده‌ی مورد‌نظر را در جدول چگالی یا به‌صورت آنلاین جست‌وجو کن.
  • از این جدول برای پیدا‌کردن چگالی عناصر خالص استفاده کن. (در نظر داشته باش که ۱میلی‌لیتر = ۱ سانتی‌متر مکعب است)
  • از این فایل برای پیدا‌کردن چگالی مواد غذایی و نوشیدنی‌ها استفاده کن. موادی که برایشان فقط "specific gravity" (وزن مخصوص) ذکر شده است، عدد داده‌شده برابر است با چگالی بر‌حسب گرم بر میلی‌لیتر در دمای ۴ درجه‌ی سانتی‌گراد (۳۹ درجه‌ی فارنهایت)؛ این عدد به چگالی ماده در دمای اتاق نزدیک است.
  • برای مواد دیگر، نام ماده و "چگالی" را در یک موتور جست‌وجو تایپ کن.
 2. 2
  در‌صورت نیاز چگالی را به گرم بر میلی‌لیتر تبدیل کن. بعضی وقت‌ها چگالی بر‌حسب واحد دیگری به‌غیر‌از گرم بر میلی‌لیتر داده می ‌شود. اگر چگالی به‌صورت گرم بر سانتی‌متر مکعب (g/cm۳) نوشته شده است، لازم نیست آن را تبدیل کنی زیرا ۱ سانتی‌متر مکعب دقیقاً معادل ۱ میلی‌لیتر است. برای تبدیل واحد‌های دیگر سعی کن از ماشین‌حساب آنلاین تبدیل چگالی استفاده کنی یا خودت محاسبات را انجام بدهی:
  • چگالی ماده‌ای را که برحسب کیلوگرم بر متر مکعب (kg/m۳) است در عدد ۰/۰۰۱ ضرب کن تا چگالی بر‌حسب گرم بر میلی‌لیتر (g/mL) به دست بیاید.
  • چگالی ماده‌ای را که بر‌حسب پوند بر گالن آمریکا (lb/gallon) است در عدد ۰/۱۲۰ ضرب کن تا به گرم بر میلی‌لیتر (g/mL) تبدیل شود.
 3. 3
  حجم بر‌حسب میلی‌لیتر را در چگالی ضرب کن. حجم بر‌حسب میلی‌لیتر ماده‌ی مورد‌نظر را در چگالی بر‌حسب گرم بر میلی‌لیتر آن ضرب کن. نتیجه‌ی آن بر‌حسب گرم ضرب‌در میلی‌لیتر تقسیم‌بر میلی‌لیتر خواهد شد ولی می‌توانی میلی‌لیتر (mL) را از صورت و مخرج کسر حذف کنی؛ با انجام این کار در نهایت فقط گرم (g) باقی می‌ماند.
  • مثلاً برای تبدیل ۱۰ میلی‌لیتر اتانول به گرم باید چگالی اتانول را پیدا کنی: ۰/۷۸۹ گرم بر میلی‌لیتر. [۶] سپس ۱۰ میلی‌لیتر را در عدد ۰/۷۸۹ گرم بر میلی‌لیتر ضرب کن. نتیجه‌ی این ضرب معادل ۷/۸۹ گرم خواهد شد. حالا می‌دانی ۱۰ میلی‌لیتر اتانول معادل ۷/۸۹ گرم وزن دارد.

نکات

 • برای تبدیل گرم به میلی‌لیتر، گرم را به‌جای ضرب بر چگالی تقسیم کن.
 • چگالی آب ۱ گرم بر میلی‌لیتر است. اگر چگالی ماده‌ای بیشتر از ۱ گرم بر میلی‌لیتر باشد، به این معنی است که چگالی آن از آب خالص بیشتر است و در آب فرو می‌رود. اگر چگالی ماده‌ای کمتر از ۱ گرم بر میلی‌لیتر باشد، به این معنی است که چگالی آن از آب کمتر است و روی آب شناور می‌شود.

هشدارها

 • با تغییر دما،‌ اجسام می‌توانند منبسط یا منقبض شوند مخصوصاً اگر ذوب شوند، یخ بزنند یا تغییراتی از این قبیل داشته باشند. اگر حالت ماده را می‌دانی (مثلاً جامد یا مایع) و در شرایط معمولی روزمره کار می‌کنی، می‌توانی از چگالی "معمولی" استفاده کنی.

مقالات مرتبط ویکی‌هاو

متر مربع را حساب کنیممتر مربع را حساب کنیم
تخفیف را محاسبه کنیمتخفیف را محاسبه کنیم
حجم را بر مبنای لیتر محاسبه کنیمحجم را بر مبنای لیتر محاسبه کنیم
به سوال حالت چطور است، جواب بدهیمبه سوال حالت چطور است، جواب بدهیم
قطر یک دایره را محاسبه کنیمقطر یک دایره را محاسبه کنیم
برچسب بسازیم
ایمیل های قدیمی را در Gmail‌ پیدا کنیمایمیل های قدیمی را در Gmail‌ پیدا کنیم
کیلووات ساعت را محاسبه کنیمکیلووات ساعت را محاسبه کنیم
گرم را به مول تبدیل کنیمگرم را به مول تبدیل کنیم
مرکز یک دایره را پیدا کنیممرکز یک دایره را پیدا کنیم
شیب یک خط را محاسبه کنیمشیب یک خط را محاسبه کنیم
رادیان را به درجه تبدیل کنیمرادیان را به درجه تبدیل کنیم
درباره خودمان بنویسیمدرباره خودمان بنویسیم
عرض از مبدأ را پیدا کنیمعرض از مبدأ را پیدا کنیم

در مورد ویکی‌هاو

ویکی‌هاو مانند ویکی‌پدیا یک “ویکی” است. بنابراین بسیاری از مقالات ما با مشارکت افراد متعددی نوشته شده‌اند. برای خلق این مقاله، 18 نفر، بعضاً ناشناس، کار کردند تا ویرایشش کنند و به مرور زمان بهبودش دهند. این مقاله ۳۴۹٬۰۲۴بار مشاهده شده است.
از این صفحه ۳۴۹٬۰۲۴بار بازدید شده‌است.

آیا این مقاله کمکتان کرد؟