این ویکی‌هاو به تو یاد می‌دهد که چگونه بعضی از مشکلاتی که باعث قطع شدن خروجی صدا در ویندوز می‌شوند را برطرف کنی. درنظر داشته باش که مشکلات کامپیوترت ممکن است پیچیده‌تر از آن باشد که خودت بتوانی آن‌ها را تشخیص بدهی و برطرف کنی؛ در این صورت لازم است تا به یک متخصص تعمیرات فنی مراجعه کنی.

روش 1
روش 1 از 5:

بررسی میزان بلندی صدا

 1. 1
  مطمئن شو که (میزان صدا) روی کم یا صامت تنظیم نشده باشد. داخل نوار تسک‌بار یا همان نوار وظیفه‌‌ی ویندوز، آیکون بلندگو (که معمولاً در سمت چپ ساعت قرار دارد) را پیدا کن. اگر علامت X را در کنار آن مشاهده کردی به معنی این است که صدا صامت شده است. دکمه‌ی Volume-Up (افزایش میزان صدا) را چند‌ بار فشار بده یا روی آیکون بلندگو کلیک کن و نوار کشویی را به سمت راست بکش. با انجام این کار باید یک نشانگر که میزان افزایش صدا را نشان می‌دهد روی صفحه ظاهر شود.
  • اگر آیکون صدا داخل نوار وظیفه‌ نبود، روی آن نوار کلیک راست کن، روی Taskbar settings (تنظیمات نواروظیفه) کلیک کن و سپس روی Select which icons appear in the taskbar (انتخاب کن کدام آیکون در نواروظیفه نمایش داده شود) کلیک کن و کلید کشویی"Volume" (میزان صدا) را در حالت "On" (روشن) قرار بده.
  • بسیاری از صفحه‌‌کلید‌ها دارای دکمه‌‌ی صدا و قطع صدا هستند. گاهی وقت‌ها این کلید‌ها با کلید‌های دیگر مشترک هستند. برای مثال ممکن است کلید‌های جهت‌دار +++ نمایانگر آیکون‌های صدا باشند. معمولاً باید هنگام فشار دادن کلید‌های تنظیم صدا یا قطع صدا، هم‌زمان کلید Fn را نیز فشار بدهی.
 2. 2
  روی آیکون کلیک راست کن و گزینه‌ی Open Volume Mixer (تنظیم کننده‌ی صدا را باز کن) را انتخاب کن. این آیکون در گوشه‌ی سمت راست و پایین صفحه‌ قرار دارد.
 3. 3
  برای تنظیم میزان صدا از نوار کشویی استفاده کن. زیر آیکون تمام برنامه‌هایی که در حال حاضر باز هستند یک نوار پنج ضلعی کشویی قرار دارد. اگر این نوار در پایین پنجره‌ی Mixer (تنظیم کننده) قرار گرفته باشد به معنی این است که صدای اصلی برنامه‌ها قطع است.
  • اگر می‌خواهی صدای کامپیوترت را زیاد کنی روی نوار کشویی "Speakers" (بلندگو‌ها) کلیک کن و آن را به سمت بالا بکش.
  • اگر با انجام این کار مشکل حل نشد، روی علامت X در گوشه‌ی سمت راست و بالای این پنجره کلیک کن تا بسته شود.
 4. 4
  اتصال بلندگو یا هدفون را بررسی کن. اگر نمی‌توانی با استفاده از بلندگو یا هدفون کامپیوترت هیچ صدایی را بشنوی، مطمئن شو که آن‌ها را به پورت درست (‌نه به پورت میکروفون!) وصل کرده‌ای و اتصالات آن‌ها درست در جای خودشان قرار گرفته‌اند.
  • اگر کامپیوترت به بلندگویی وصل است که دارای تنظیم کننده‌ی صدای مجزا است، مطمئن شو که بلندگو به برق وصل و روشن و صدای آن زیاد باشد.
  • ممکن است لازم باشد تا خروجی صدا را به دستگاه درست و مرتبط وصل کنی.
 5. 5
  کامپیوترت را ریستارت کن. قبل از اینکه بخواهی روش دیگری را شروع کنی، سعی کن با ریستارت کردن کامپیوتر، سیستم صدای آن را دوباره تنظیم کنی. اگر کامپیوترت با صدا بالا آمد، دیگر نیازی به ادامه و انجام مراحل بعدی نیست.
روش 2
روش 2 از 5:

اجرای Audio Troubleshooter (عیب‌یابی صدا)

 1. 1
  روی منوی Start (شروع) کلیک راست کن و System را انتخاب کن. با انجام این کار صفحه‌ی تنظیمات کامپیوتر باز می‌شود.
  • Audio Troubleshooter (عیب‌یابی صدا) کمک می‌کند تا مشکلات مربوط به صدا را طی مراحل مختلفی برطرف کنی. ممکن است نیاز باشد تنظیمات خاصی را انجام بدهی، ویژگی‌هایی را فعال/غیرفعال کنی و یا اجازه‌ی انجام برخی تغییرات در تنظیم میزان صدا را بدهی. معمولاً بیشتر مشکلات مربوط به صدا با انجام این عیب‌یابی برطرف می‌شوند.[۱]
 2. 2
  روی Sound (صدا) کلیک کن. آیکون این گزینه تقریباً در بالای ستون سمت چپ قرار دارد.
 3. 3
  روی Troubleshoot (عیب‌یابی) کلیک کن. این گزینه زیر نوار کشویی تنظیم کننده‌ی صدا و در بالای صفحه‌ی سمت راست قرار دارد. با انجام این کار ویندوز شروع به جست‌وجو برای پیدا کردن مشکلات صدا می‌کند.
 4. 4
  دستگاه صدایی که می‌خواهی عیب‌یابی کنی را انتخاب کن. در‌صورتی‌که بیشتر از یک خروجی صدا داشته باشی، از تو خواسته می‌شود تا هر‌کدام از خروجی‌ها را به‌صورت جداگانه انتخاب کنی. برای ادامه‌ی کار خروجی صدای داخلی کامپیوترت را انتخاب کن.
 5. 5
  دستورالعمل روی صفحه‌ را دنبال کن تا روند عیب‌یابی کامل شود. اگر مشکل با انجام این عیب‌یابی حل نشد، از روش دیگری استفاده کن.
روش 3
روش 3 از 5:

غیرفعال کردن Audio Enhancements (بهینه‌سازی صدا)

 1. 1
  روی منوی Start (شروع) کلیک راست کن و گزینه‌ی System را انتخاب کن. با انجام این کار صفحه‌ی تنظیمات سیستم باز می‌شود.
 2. 2
  روی Sound (صدا) کلیک کن. آیکون این گزینه تقریباً در قسمت بالای ستون سمت چپ قرار دارد.
 3. 3
  به پایین صفحه برو و روی Sound Contol Panel (صفحه‌ی کنترل صدا) کلیک کن. این گزینه زیر سرفصل "Related Settings" (تنظیمات مرتبط) قرار دارد.
 4. 4
  روی بلندگو‌های پیش‌فرض کلیک کن و گزینه‌ی Properties (تنظیمات) را انتخاب کن.
 5. 5
  روی زبانه‌ی Enhancements (بهینه‌سازی) کلیک کن. اگر این زبانه را پیدا نمی‌کنی، به‌جای آن دنبال زبانه‌های بهینه‌سازی خاص مثل Dolby Audio (صدای دالبی) بگرد.
 6. 6
  بهینه‌سازی‌های موجود را غیر‌فعال کن. اگر گزینه‌ی Disable all enhancements (غیرفعال کردن تمام بهینه‌سازی‌ها) را مشاهده کردی، آن را انتخاب کن. در ‌غیر ‌این ‌صورت، هرکدام از ویژگی‌ها را به‌صورت جداگانه انتخاب و غیرفعال کن و دوباره صدا را امتحان کن. اگر غیرفعال کردن این ویژگی‌ها مشکل صدا را برطرف نکرد، آن‌ها را به حالت اولیه برگردان و روش دیگری را امتحان کن.
روش 4
روش 4 از 5:

تنظیمات بلندگو را تنظیم کن

 1. 1
 2. 2
  روی Sound (صدا) کلیک کن. این گزینه تقریباً در قسمت بالای ستون سمت چپ قرار دارد.
 3. 3
  از منوی "Choose your output device" (دستگاه خروجی صدا را انتخاب کن) گزینه‌ی Speakers (بلندگو‌ها) را انتخاب کن. این منو در قسمت بالای صفحه‌ی سمت راست قرار دارد. اگر بیشتر از یک انتخاب برای Speakers (بلندگو) داری، بلندگوی داخلی کامپیوترت را انتخاب کن نه آن بلندگویی که خودت وصل کرده‌‌ای.
 4. 4
  روی Device properties (تنظیمات دستگاه) کلیک کن. این گزینه در پایین منوی "Choose your output device" (دستگاه خروجی را انتخاب کن) کلیک کن.
  • قبل از ادامه‌ی کار مطمئن شو که کادر "Disable" (غیرفعال) که در صفحه‌ی سمت راست قرار دارد، انتخاب نشده باشد.
 5. 5
  روی Additional device properties (تنظیمات دیگر دستگاه) کلیک کن. این گزینه زیر سرفصل "Related Settings" (تنظیمات مرتبط) قرار دارد و با کلیک روی آن، پنجره‌ی "Speakers Properties" (تنظیمات بلندگو) باز می‌شود.
 6. 6
  روی زبانه‌ی Advanced (پیشرفته) کلیک کن. این زبانه در بالای پنجره قرار دارد.
 7. 7
  روی کادر کشویی که در زیر "Default Format" (قالب پیش‌فرض) قرار دارد کلیک کن. این کادر ممکن است گزینه‌هایی مثل "24-بیت، 44100 Hz (Studio Quality کیفیت استودیو)" یا "16-بیت، 48000 Hz (کیفیت DVD)" را نشان دهد.
 8. 8
  یک فرکانس جدید انتخاب کن. اگر از قبل "24 بیت" انتخاب شده است، آن را تغییر بده و گزینه‌ی 16-بیت را انتخاب کن (و یا برعکس).
 9. 9
  روی Test (امتحان کردن) کلیک کن. این گزینه در سمت راست پنجره قرار دارد. اگر سیستم صدا به‌درستی کار کند، با کلیک روی این دکمه صدایی پخش می‌شود.
 10. 10
  این تست را با فرکانس‌های مختلف انجام بده. اگر فرکانسی را پیدا کردی که صدا تولید می‌کند به معنی این است که مشکل صدای کامپیوترت برطرف شده است.
  • وقتی کارت تمام شد، روی OK (تأیید) کلیک کن.
روش 5
روش 5 از 5:

درایور کارت صدای کامپیوتر را به‌روزرسانی کن

 1. 1
  کلید‌های S+ Win را فشار بده تا پنجره‌ی جست‌وجوی ویندوز باز شود. همچنین می‌توانی نوار جست‌وجو را با کلیک روی ذره‌بین یا دایره‌ای که در کنار منوی Start (شروع) قرار دارد باز کنی.
 2. 2
  عبارت device manager (مدیریت دستگاه) را در نوار جست‌وجو تایپ کن. لیستی از نتایج مرتبط نمایش داده می‌شود.
 3. 3
  روی Device Manager (مدیریت دستگاه‌) کلیک کن. با کلیک روی آن می‌توانی لیستی از دستگاه‌های متصل به کامپیوترت را مشاهده کنی.
 4. 4
  به پایین صفحه برو و روی پیکانی که کنار گزینه‌ی Sound, video, and game controllers (کنترل‌کننده‌های صدا، ویدئو و بازی) قرار دارد کلیک کن.
 5. 5
  روی کارت صدا کلیک راست کن و گزینه‌ی Properties ( تنظیمات) را انتخاب کن. ممکن است کارت صدا با عنوانی مثل "Realtek High Definition Audio" (کارت صوتی با کیفیت بالای Realtek) در لیست نمایش داده شود.
 6. 6
  روی زبانه‌ی Driver کلیک کن. این زبانه در قسمت بالای پنجره قرار دارد.
 7. 7
  روی Update driver (به‌روزرسانی) کلیک کن. این گزینه در قسمت بالای منو قرار دارد.
 8. 8
  روی Search automatically for updated driver (برای به‌روزرسانی درایور به‌صورت خودکار جست‌وجو کن) کلیک کن. این گزینه اولین گزینه‌ در منوی باز شده است. با انجام این کار به ویندوز اعلام می‌شود تا همه‌ی فایل‌های درون کامپیوترت و اینترنت را جست‌وجو کند تا درایور به‌روزتری از نسخه‌ی فعلی کامپیوترت را پیدا کند.
 9. 9
  درصورتی که درایور جدیدی پیدا شد، آن را نصب کن. اگرچه درایور‌های جدید معمولاً به‌صورت خودکار دانلود می‌شوند ولی ممکن است نیاز باشد تا نصب درایور را با کلیک روی Yes (بله) یا Install (نصب) تأیید کنی.
  • اگر ویندوز درایور کارت صدای جدیدی را پیدا نکرد، وب‌سایت شرکت سازنده‌ی آن را برای پیدا کردن آخرین نسخه‌های موجود بررسی کن.[۲]
 10. 10
  کامپیوترت را ریستارت کن. بعد از به پایان رسیدن نصب داریور‌ها باید کامپیوترت را ریستارت کنی تا تغییرات اعمال شود. اگر مشکل پیش‌آمده در رابطه با عدم پخش صدا از درایور کارت صدا باشد، حالا دیگر باید مشکل برطرف شده باشد.

مقالات مرتبط ویکی‌هاو

با استفاده از عکس به‌راحتی شخصی را جستجو و پیدا کنیمبا استفاده از عکس به‌راحتی شخصی را جستجو و پیدا کنیم
به فایل‌های PDF عکس اضافه کنیمبه فایل‌های PDF عکس اضافه کنیم
از اینستاگرام موزیک دانلود کنیمدانلود آهنگ از اینستاگرام
همه‌ی توییت‌ها را یک‌باره حذف کنیمهمه‌ی توییت‌ها را یک‌باره حذف کنیم
افراد را وادار کنیم به پیام ما جواب دهندافراد را وادار کنیم به پیام ما جواب دهند
به صورت خصوصی تماس بگیریمبه صورت خصوصی تماس بگیریم
در فایل‌های PDF تایپ کنیمدر فایل‌های PDF تایپ کنیم
فایل‌های EXE را باز کنیمفایل‌های EXE را باز کنیم
ایمیل های قدیمی را در Gmail‌ پیدا کنیمایمیل های قدیمی را در Gmail‌ پیدا کنیم
مین‌روب بازی کنیممین‌روب بازی کنیم
به حافظه‌ی کلیپ‌بورد اندروید دسترسی پیدا کنیمبه حافظه‌ی کلیپ‌بورد اندروید دسترسی پیدا کنیم
به حساب واتس‌اپ افراد وارد شویمبه حساب واتس‌اپ افراد وارد شویم
در اینستاگرام روی عکس‌ها آهنگ بگذاریمدر اینستاگرام روی عکس‌ها آهنگ بگذاریم
صدای گوشی آیفون را زیاد کنیمصدای گوشی آیفون را زیاد کنیم

در مورد ویکی‌هاو

کادر فنی ویکی‌هاو
به‌طور مشارکتی نوشته شده با همکاری:
نویسنده‌ی عضو ویکی‌هاو
این مقاله توسط تیم آموزش‌دیده‌ی ویراستاران و پژوهشگرانی که صحت و جامعیت آن را تأیید کرده‌اند، به‌طور مشارکتی نوشته شده است. تیم مدیریت محتوای ویکی‌هاو با دقت کار ویراستاران را زیر نظر دارد تا اطمینان حاصل شود که تمامی مقالات طبق پژوهش‌های معتبر صحیح هستند و استانداردهای بالای کیفی ما را دارند. این مقاله ۲٬۶۷۷بار مشاهده شده است.
از این صفحه ۲٬۶۷۷بار بازدید شده‌است.

آیا این مقاله کمکتان کرد؟