مرغ غذای خوشمزه و مقرون به صرفه‌ای است، اما اگر بخواهی باقیمانده آن را دوباره گرم کنی احتمال خشک شدنش هست. اگر بیشتر از مصرف مرغ پخته‌ای و می‌خواهی دوباره آن را گرم کنی چند روش ساده برای انجام این کار وجود دارد که ضمن حفظ لطافت و تازگی مرغ، به پخت مجدد یا سرخ کردن آن نیازی ندارد.

 • زمان کل (با مایکروویو): ۲ تا ۴ دقیقه
روش 1
روش 1 از 4:

گرم کردن در مایکروویو

 1. 1
  مرغ را به تکه‌های کوچک تقسیم کن. مرغ، مخصوصا قسمت سینه، وقتی مدتی طولانی گرم شود احتمال دارد خشک شود. خُرد کردن مرغ به تکه‌های کوچک‌تر باعث می‌شود مدت گرم کردن کوتاه شود و در نتیجه از خشک شدن آن جلوگیری شود.[۱]
 2. 2
  مرغ را در ظرف محصوص مایکروویو بگذار.[۲] یک لایه از تکه‌های مرغ را طوری در ظرف بچین که کمی بینشان فاصله باشد و به طور یکسان گرم شوند.
  • هیچ غذایی را با ظرف پلاستیکی در مایکروویو نگذار. شایعاتی که در مورد اثر امواج مایکروویو بر پلاستیک و خطر ابتلا به سرطان وجود دارد هنوز از نظر علمی اثبات نشده‌. اما حداقل خطری که این کار از نظر بهداشتی دارد آب شدن پلاستیک و ریختن آن داخل غذا است.
  • ظروف معمولی، کاغذی و یا شیشه‌ای بهتر هستند.[۳]
 3. 3
  روی مرغ را با دستمال کاغذی حوله‌ای مرطوب بپوشان. استفاده از دستمال کاغذی مرطوب از خشک شدن مرغ جلوگیری می‌کند. از در پوش‌های پلاستیکی قدیمی استفاده نکن، چون ممکن است پلاستیک ذوب شده و داخل غذا بریزد. از فویل آلومینیوم هم استفاده نکن، چون می‌تواند باعث ایجاد جرقه و آتش یا خرابی مایکروویو بشود.
  • اگر دوست داشتی درپوش‌ مخصوص مایکروویو که از پلاستیک‌ مقاوم به امواج مایکروویو ساخته شده بخر.
  • همچنین می‌توانی یک قاشق غذاخوری (۱۵ میلی‌لیتر) یا بیشتر آب مرغ یا آب معمولی را در ظرف بریزی تا از خشک شدن مرغ جلوگیری کند.
 4. 4
  مرغ را ۱/۵ تا ۵ دقیقه گرم کن، یک بار آن‌ را زیر و رو کن. ببین چه مقدار مرغ داری؟ اگر مقدار مرغ خیلی کم است (مثلا برای یک وعده) با ۱/۵ دقیقه گرم کردن و تنظیمات معمولی مایکروویو، معمولا ۱۰۰۰ وات، شروع کن. اگر مقدار بیشتری مرغ داری با ۲/۵ تا ۳ دقیقه گرم کردن در مایکروویو شروع کن.
  • بعد از گذشت نصف زمان، تکه مرغ‌ها را برگردان تا هر دو طرف آن‌ها به طور یکسان گرم شود.
  • دمای مرغ را با انگشت یا چشیدن یک تکه‌ی کوچک از آن چک کن تا ببینی که به خوبی گرم شده یا نه. اگر خوب گرم نشده بودند برای ۳۰ ثانیه دیگر گرم کردن را ادامه بده تا زمانی که به اندازه‌ی کافی گرم شوند.
 5. 5
  ظرف را بیرون بیاور و بگذار تا مرغ کمی استراحت کن. حواست باشد معمولا ظرف خیلی داغ می‌شود، پس برای بیرون آوردن مرغ از مایکروویو از دستگیره‌ی فر یا دستمال استفاده کن. قبل از این که مرغ را سرو کنی یا ببری همانطور که در ظرف بسته است بگذار حدود ۲ دقیقه بماند.
 6. 6
  در ظرف را بردار. موقع این کار مراقب باش چون ممکن است مقدار زیادی بخار از زیر مرغ رها بشود. صورت و انگشتانت را از مسیر بخار دور نگه‌دار تا نسوزی.
روش 2
روش 2 از 4:

گرم کردن روی اجاق گاز

 1. 1
  یک تابه را به اندازه کم تا متوسط گرم کن. تابه‌ی نچسب برای گرم کردن مرغ بهتر است، مخصوصا وقتی پوست مرغ را نکندی، چون پوست چرب بیشتر به تابه‌ی داغ می‌چسبد.
  • وقتی دستت را در فاصله‌ی ۵ سانتی‌متری بالای تابه نگه‌می‌داری باید بتوانی گرمای آن را حس کنی.
  • نگذار تابه تا حدی که برای پختن مرغ تازه لازم است داغ شود. گرمای زیاد مرغ را خشک می‌کند.
 2. 2
  یک قاشق غذاخوری (۱۵ میلی‌لیتر) روغن یا کره در تابه بریز. ریختن کمی روغن در تابه از خشک شدن مرغ جلوگیری خواهد کرد.[۴] می‌توانی به جای روغن یا کره، اگر نیاز بود، کمی آب بریزی.
 3. 3
  مرغ را در تابه گرم کن. مرغ سرد را در تابه بگذار و مراقب آن باش. برای این که مرغ نسوزد، آن را در تابه جابجا کن تا به تابه نچسبد. تکه‌های مرغ را هر از گاهی برگردان تا هر دو طرف آن‌ها خوب گرم شود.
 4. 4
  قبل از سرو کردن بگذار مرغ کمی بماند. یک یا دو دقیقه به مرغ فرصت بده تا جا بیافتد و بعد نوش جان کن!
روش 3
روش 3 از 4:

گرم کردن مرغ در فر

 1. 1
  اگر مرغ یخ زده، ابتدا یخ آن را باز کن. نیازی نیست مرغ یخ‌زده را به دمای اتاق برسانی، اما مطمئن شو که یخش باز شده. مرغ را قبل از گرم کردن چند ساعتی (۶ تا ۸ ساعت) در یخچال بگذار تا آرام آرام ذوب شود.[۵]
  • اگر می‌خواهی بلافاصله مرغ منجمد را گرم کنی آن را در کیسه فریزر بگذار و آب سرد را روی آن باز کن تا نرم شود.
  • همچنین می‌توانی از درجه‌ی ذوب مایکروویو برای این کار استفاده کنی.
 2. 2
  مرغ را به تکه‌های کوچک تقسیم کن. این کار از خشک شدن مرغ موقع گرم کردن جلوگیری می‌کند.
 3. 3
  مرغ را در ظرف یا بشقاب مخصوص فر بگذار و رویش را بپوشان. کاغذ شیرینی‌پزی برای این کار ایده‌آل است. نوشته‌های زیر ظرف را نگاه کن تا مطمئن شوی که در برابر حرارت‌های خیلی بالا مقاوم است.
  • تکه‌های مرغ پخته را در ظرف مرتب بچین طوری که بین تکه‌ها فاصله باشد.
  • اگر در ماهی‌تابه مایعی باقی مانده روی مرغ‌ها بریز یا از کمی آب یا آب مرغ استفاده کن.
  • با فویل آلومینیومی روی بشقاب یا تابه را بپوشان تا از خشک شدن مرغ جلوگیری شود.
 4. 4
  از پیش فر را بین ۲۱۸ تا ۲۴۶ درجه سانتی‌گراد گرم کن. مدت زمان لازم برای گرم شدن هر فر فرق می‌‌کند، برای همین پیش از آن که مرغ را در فر بگذاری مطمئن شو که به دمای مورد نظر رسیده‌ است.
 5. 5
  مرغ را در دمای ۷۴ درجه سانتی‌گراد گرم کن. وقتی فر گرم شد، مرغ را در آن بگذار. اگر مرغ را از قبل به تکه‌های کوچک‌تر تقسیم کرده باشی ممکن است تنها چند دقیقه برای گرم کردن لازم باشد. اگر تکه‌ها بزرگ‌ باشند، مثلا سینه‌ی درسته، احتمالا باید بیشتر منتظر بمانی.
  • از دماسنج گوشت استفاده کن تا دمای داخل مرغ را اندازه بگیری و مطمئن شوی که داخل آن سرد نمانده است.[۶]
 6. 6
  مرغ را دربیاور و سرو کن. وقتی مرغ را از فر بیرون می‌آوری از دستکش فر استفاده کن تا دستت نسوزد همچنین برای محافظت از پیشخوان کابینت از زیرقابلمه‌ای استفاده کن.
  • اگر تکه‌های مرغ بزرگ هستند پیش از آن که آن‌ها را ببری بگذار چند دقیقه بمانند. این باعث می‌شود رطوبت در مرغ پخش شود و خشک و سفت نشود.
روش 4
روش 4 از 4:

گرم کردن مرغ درسته در فر

 1. 1
  از پیش فر را تا دمای ۱۷۷ درجه سانتی‌گراد گرم کن. فرهای مختلف به مدت زمان‌ مختلفی برای گرم شدن نیاز دارند. برای همین پیش از این که مرغ را در فر بگذاری مطمئن شو تا حد لازم گرم شده است.
 2. 2
  مرغ را روی سینی از پیش آماده شده بگذار و روی آن را بپوشان. مرغ از پیش پخته شده، به سینی با لبه‌های بلند نیاز نداری، چون آب مرغ آنقدر نیست که از ظرف سربرود. سینی کباب ظرف مناسبی برای گرم کردن مرغ است.
  • کره یا روغن را روی سینی بمال یا با اسپری نچسب آشپزی آن را اسپری کن تا از چسبیدن مرغ به سینی جلوگیری کنی.
  • مرغ درسته را روی سینی بگذار. بعد روی آن را با ورق آلومینیومی بپوشان.
 3. 3
  مرغ را تا ۷۴ درجه سانتی‌گراد گرم کن. سینی را در فر از قبل گرم شده بگذار و برای این که یکنواخت گرم شود آن را در طبقه‌ی وسط فر قرار بده. مدت زمان لازم برای گرم شدن مرغ به بزرگ و کوچکی آن بستگی دارد، اما حدودا ۲۵ دقیقه زمان نیاز است.[۷]
  • چند دقیقه زودتر چک کردن دما را شروع کن، بخصوص اگر ظرف مرغ کوچک است.
  • نگذار مرغ بیش از حد گرم شود، چون خشک و سفت می‌شود.
 4. 4
  بعد از این که مرغ حدود ۵ دقیقه ماند، آن را سرو کن. برای بیرون آوردن مرغ از دستگیره‌ی فر و زیر قابلمه‌ای استفاده کن تا دست و پیشخوان کابینت را نسوزانی. قبل از بریدن مرغ، بگذار حدود ۵ دقیقه در دمای اتاق بماند. این کار باعث می‌شود رطوبت در مرغ پخش شود و موقع سرو خشک نشود.

نکات

 • مایکروویو معمولا اول سطح غذا را گرم می‌کند، مخصوصا غذاهایی که "ضخامت" دارند، مثل مرغ کامل. سعی کن قبل از گذاشتن مرغ در مایکروویو آن را تکه تکه کنی.
 • مایکروویو سریع‌تر کار می‌کند، اما فر غذا را یک دست‌تر گرم می‌کند.

هشدارها

 • در مورد این که آیا بسته‌بندی پلاستیکی، حتی بسته‌بندی‌های مخصوص مایکروویو، به خاطر این که امکان دارد سموم ناشی از پلاستیک وارد غذا شود برای بدن مضر هستند، اختلاف نظر وجود دارد. همین موضوع درباره‌ی استفاده از ظروف پلاستیکی برای گرم کردن غذا در مایکروویو هم صادق است. اطلاعات مفیدی درباره‌ی روش‌های جایگزین می‌توانی در اینترنت پیدا کنی.
 • قبل از آن که به مرغ (یا سایر غذاها) دست بزنی، دستت را با آب و صابون خوب بشور. اگر آلرژی یا سرماخوردگی داری و احتمال دارد عطسه یا سرفه کنی، مراقب باش در صورت سرفه یا عطسه به غذا دست نزنی. باکتری‌ استافیلوکوک که به طور طبیعی در مجرای بینی و روی پوست بدن وجود دارد علت بسیاری از مسمومیت‌های غذایی است. [۸]
 • حتی غذاهای کاملا پخته ممکن است به باکتری‌های مضری مثل سالمونلا آلوده شوند. حتما موادی که برای مرینیت کردن مرغ استفاده کردی را دور بریز و برای غذاهای دیگر استفاده نکن.
 • احتمال این که باکتری‌ در سطح غذا رشد کند بیشتر است تا در داخل آن. قبل از گذاشتن غذا در یخچال مواظب باش آن را کاملا بپوشانی و هیچ سطحی را باز نگذاری. قبل از بسته‌بندی و گذاشتن غذا در یخچال بگذار کاملا خنک شود. غذای گرم یا داغ در ظرف در بسته محیط مناسبی برای رشد باکتری است.
 • هیچوقت فویل را در مایکروویو نگذار!

مقالات مرتبط ویکی‌هاو

در پلوپز برنج بپزیم
سینه‌ی مرغ را آب ‌پز کنیم
چگونه شپش ها (حشرات آرد) را از بین ببریمچگونه شپش ها (حشرات آرد) را از بین ببریم
بفهمیم یک تخم ‌مرغ فاسد شده استبفهمیم یک تخم ‌مرغ فاسد شده است
برای سگ مرغ آب پز درست کنیمبرای سگ مرغ آب پز درست کنیم
بفهمیم ماهی فاسد شده استبفهمیم ماهی فاسد شده است
تخم مرغ را بدون پوست آب پز کنیم
پاستای خشک را اندازه‌گیری کنیم
با شیر خامه درست کنیم
بفهمیم هندوانه خراب شده استبفهمیم هندوانه خراب شده است
تشخیص بدهیم مرغ فاسد شده استتشخیص بدهیم مرغ فاسد شده است
تشخیص بدهیم آناناس رسیده است
بدون پودر قند، آیسینگ درست کنیمبدون پودر قند، آیسینگ درست کنیم
بفهمیم ماهی سالمون فاسد شده استبفهمیم ماهی سالمون فاسد شده است

در مورد ویکی‌هاو

ویکی‌هاو مانند ویکی‌پدیا یک “ویکی” است. بنابراین بسیاری از مقالات ما با مشارکت افراد متعددی نوشته شده‌اند. برای خلق این مقاله، 21 نفر، بعضاً ناشناس، کار کردند تا ویرایشش کنند و به مرور زمان بهبودش دهند. این مقاله ۷٬۳۳۶بار مشاهده شده است.
از این صفحه ۷٬۳۳۶بار بازدید شده‌است.

آیا این مقاله کمکتان کرد؟