بچه‌گربه‌ها‌ی کوچک (از یک‌روزه تا حدود سه‌هفته) نیاز به پرستاری و توجه زیادی دارند. بچه‌گربه‌هایی که توسط مادرشان رها شده‌اند کاملاً درمانده‌اند و نمی‌توانند از خودشان مراقب کنند. آن‌ها حتی نمی‌توانند بدون کمک مادرشان ادرار یا مدفوع خود را دفع کنند. اگر بچه‌گربه‌ا‌ی را پیدا کردی که کمتر از سه هفته سن داشت باید به او یاد بدهی چگونه مدفوع خودش را دفع کند. بچه‌گربه‌هایی که زیر سه هفته سن دارند، بعد از هر وعده‌ی غذایی، برای دفع نیاز به تحریک دارند. برای آموختن نحوه‌ی آموزش دفع مدفوع به بچه‌گربه مطلب زیر را مطالعه کن.

بخش 1
بخش 1 از 2:

استفاده از ماساژ

 1. 1
  بچه‌گربه را آماده کن. بعد از اینکه به بچه‌گربه غذا دادی، او را طوری بگیر که یک دستت زیر شکمش قرار بگیرد و پشت گربه به سمت تو باشد. بچه‌گربه را باید محکم ولی با ملایمت نگه داری تا از دستت فرار نکند و حتماً او را در یک اتاق گرم ماساژ بدهی. اگر بچه‌گربه‌ها سردشان شود ممکن است به‌شدت مریض شوند و یا حتی بمیرند.
 2. 2
  یک دستمال گرم و مرطوب روی دست دیگرت بیانداز. از این دستمال برای ماساژ دادن شکم و ناحیه‌ی مقعد گربه استفاده کن تا بتواند مدفوعش را دفع کند. گربه‌های مادر بعد از هر بار غذا دادن به بچه‌هایشان از زبان برای تمیز کردن آن‌ها استفاده می‌کنند؛ دستمال گرم و مرطوب تو در واقع نقش زبان مادر را ایفا می‌کند. بهتر است از یک دستمال روشن رنگ استفاده کنی تا در‌ صورت ادرار کردن بچه‌گربه بتوانی آن را تشخیص بدهی.
  • از دستمال یا حوله‌‌ی مخصوص حیوانات خانگی استفاده کن. حوله یا دستمالی را که بعد از شستن دست و صورت و یا در آشپزخانه استفاده می‌کنی، بکار نبر.
  • می‌توانی از پنبه‌‌ یا گاز استریل خیس و گرم نیز برای این ‌کار استفاده کنی.[۱] [۲]
 3. 3
  با دستی که حوله روی آن است باسن بچه‌گربه‌ را بمال. با استفاده از شست یا انگشت‌ دیگرت به آرامی ناحیه‌ی مقعد بچه‌گربه را از روی حوله ماساژ بده. انگشت شست تو باید مثل زبان مادر بچه‌گربه در زمانی‌که پشت او را لیس می‌زند عمل کند. [۳]
 4. 4
  بررسی کن آیا بچه‌گربه مدفوع یا ادرار کرده است یا خیر. اگر این کار را نکرده بود به ماساژ ناحیه‌ی مقعد ادامه بده. وقتی‌ بچه‌گربه شروع به ادرار کند دستی که با آن ماساژ می‌دهی کمی گرم می‌شود. به ماساژ دادن ادامه بده تا ادرار بچه‌گربه قطع شود و بعد بررسی کن آیا مدفوع می‌کند یا خیر.
  • این کار نباید بیشتر از ۶۰ ثانیه طول بکشد. اگر بچه‌گربه‌ی تو بعد از خوردن غذا، ادرار و مدفوع نکرد، باید با یک دامپزشک تماس بگیری.
 5. 5
  حوله‌ی روی دستت را جابجا کن تا قسمت تمیز حوله روی انگشت شستت قرار بگیرد. به ماساژ دادن ادامه بده و در صورت نیاز حوله را جابجا کن. پارچه را مرتباً جابجا کن تا بچه‌گربه را با مدفوع خودش کثیف نکنی. اگر از پنبه یا گاز استریل استفاده می‌کنی، پنبه‌های کثیف را دور بیانداز و ماساژ دادن را با پنبه یا گاز استریل تمیز ادامه بده.
  • یادت باشد مدفوع بچه‌گربه تا زمانی‌که غذای آبکی می‌خورد نرم‌ است و زمانی سفت خواهد شد که غذای جامد بخورد.[۴]
بخش 2
بخش 2 از 2:

تمیز کردن

 1. 1
  پس از اتمام مدفوع، مقعد بچه‌گربه را تمیز و خشک کن. بعد از اینکه بچه‌گربه مدفوعش را کاملاً دفع کرد، او را خوب تمیز کن. بعد با یک حوله‌ی تمیز و خشک دیگر تا جایی که ممکن است مقعد بچه‌گربه را خشک کن. مطمئن شو که باسن گربه کاملاً تمیز و خشک شده باشد در غیر این صورت ممکن است دچار عفونت شود.
 2. 2
  بچه‌گربه را به جای خودش برگردان. بچه‌گربه را کنار خواهر و برادر‌هایش در جعبه یا قفسی که برای نگهداری آن‌ها در نظر گرفته‌ای برگردان. کار ماساژ مقعد را برای هرکدام از بچه‌گربه‌ها به‌صورت جداگانه انجام بده. برای هر‌کدام از آن‌ها از حوله‌ی تمیز جداگانه‌ای استفاده کن.
 3. 3
  حوله‌ها یا پارچه‌های استفاده شده را تمیز کن. اگر از پنبه یا گاز استریل استفاده کرده‌ای، می‌توانی آن‌ را به‌راحتی دور بیاندازی. اگر از حوله یا پارچه‌ی قابل‌شست‌وشو استفاده کرده‌ای، می‌توانی آن‌ را بعد از استفاده بشوری.
  • هرگز حوله‌ها را تا استفاده‌ی بعدی کثیف نگه ندار. استفاده‌ی مجدد از حوله‌ی کثیف ممکن است موجب انتقال عفونت به بچه‌گربه شده و برای سلامتی او خطر جدی ایجاد کند.
 4. 4
  بعد از هر بار ماساژ مقعد بچه‌گربه، دست‌هایت را کاملاً بشور. حتی اگر حوله‌ی تمیز مانع تماس دست‌هایت با مقعد بچه‌گربه شود، باز‌هم به معنی عدم آلودگی آن‌ها به ادرار یا مدفوع نخواهد بود. بعد از اتمام کار، حتماً دست‌هایت را با صابون آنتی‌باکتریال و آب گرم خوب بشور.

نکات

 • بعد از هر بار غذا دادن به بچه‌گربه باید او را ماساژ بدهی؛ این کار باید به‌مدت سه هفته، هر ۲ تا ۳ ساعت یک بار و در ۲۴ ساعت شبانه‌روز و هفت روز هفته انجام شود. بعضی از بچه‌گربه‌ها ممکن است در حین انجام این کار اعتراض کنند ولی توجهی نکن، این کار برای آن‌ها لازم و ضروری است.
 • پارچه‌های قابل شست‌و‌شوی سفید مایل به بژ و یا صورتی، مناسب‌ترین رنگ برای این کار هستند. پارچه‌ باید نسبتاً زبر (کمی برجسته) باشد نه صاف و لطیف تا هنگام تمیز کردن بچه‌گربه حس کند زبان مادرش است.
 • ظرف ۲۴ ساعت بعد از پیدا کردن بچه‌گربه با یک دامپزشک تماس بگیر و با او قرار ملاقات بگذار. بچه‌گربه باید در‌اسرع‌وقت توسط دامپزشک معاینه و از نظر سلامتی بررسی شود و درصورت نیاز واکسن‌ها و دارو‌های لازم برایش تجویز شود. همچنین دامپزشک می‌تواند به سوالات تو در‌مورد مراقبت از بچه‌گربه و نحوه‌ی تحریک او به دفع مدفوع پاسخ بدهد.[۵]
 • بچه‌گربه‌هایی که بیشتر از ۴ هفته سن دارند را می‌توانی داخل جعبه‌ی گربه قرار بدهی. قرار دادن بچه‌گربه بعد از غذا خوردن در جعبه به او می‌فهماند که باید ادرار و مدفوع کند.[۶]

هشدارها

 • با بچه‌گربه خشن و بد رفتار نکن. بچه‌گربه نوزاد است و باید با نرمی و لطافت با او برخورد شود. هرگونه برخورد تند و خشن یا ماساژ بیش‌از حد می‌تواند به استخوان‌‌هایش آسیب برساند.
 • بچه‌گربه را خیلی محکم نگیر چون ممکن است له شود، اندام‌های داخلی‌اش آسیب ببیند و یا حتی بمیرد. برای نگه‌ داشتن و بغل کردن بچه‌گربه او را با ملایمت و کمی محکم در دست بگیر.
 • هنگام ماساژ باید بچه‌گربه را کمی محکم‌تر نگه داری. اگر بچه‌گربه از دستت بیفتد ممکن است دچار صدمات جدی شود. بچه‌گربه را باید تا اندازه‌ای محکم نگه داری که نتواند از دستت فرار کند.

مقالات مرتبط ویکی‌هاو

‌‌محلول خانگی دور‌کننده‌ی گربه درست کنیم
بفهمیم که یک سگ باردار استبفهمیم که یک سگ باردار است
جنسیت سگ را تشخیص بدهیمجنسیت سگ را تشخیص بدهیم
سن خرگوش را تشخیص بدهیمسن خرگوش را تشخیص بدهیم
به حلزون غذا بدهیمبه حلزون غذا بدهیم
تشخیص بدهیم اردک نر است یا مادهتشخیص بدهیم اردک نر است یا ماده
برای سگ مرغ آب پز درست کنیمبرای سگ مرغ آب پز درست کنیم
تشخیص بدهیم لاک‌ پشت نر است یا مادهتشخیص بدهیم لاک‌ پشت نر است یا ماده
جنسیت توله سگ را تشخیص بدهیمجنسیت توله سگ را تشخیص بدهیم
تب گربه را پایین بیاوریمتب گربه را پایین بیاوریم
به بچه خرگوش‌ها غذا بدهیمبه بچه خرگوش‌ها غذا بدهیم
تشخیص بدهیم عروس هلندی نر است یا مادهتشخیص بدهیم عروس هلندی نر است یا ماده
برای سگ‌ها مرغ و برنج درست کنیم
بفهمیم گربه‌ها دعوا یا بازی می‌کنندبفهمیم گربه‌ها دعوا یا بازی می‌کنند

در مورد ویکی‌هاو

Natalie Punt, DVM
به‌طور مشارکتی نوشته شده با همکاری:
Natalie Punt, DVM
این مقاله توسط تیم آموزش‌دیده‌ی ویراستاران و پژوهشگرانی که صحت و جامعیت آن را تأیید کرده‌اند، به‌طور مشارکتی نوشته شده است. این مقاله ۲۹٬۷۵۶بار مشاهده شده است.
از این صفحه ۲۹٬۷۵۶بار بازدید شده‌است.

آیا این مقاله کمکتان کرد؟