اغلب کسانی که ماشین دارند، دیر یا زود با مشکل خالی‌شدن باتری مواجه می‌شوند؛ این مشکل می‌تواند به‌دلیل کارکرد زیاد باتری یا روشن‌ماندن چراغ‌ها پیش بیاید. این ویکی‌هاو به تو کمک می‌کند تا بتوانی در چنین شرایطی اقدام‌های لازم را انجام بدهی.

روش 1
روش 1 از 3:

بررسی باتری

 1. 1
  مطمئن شو مشکل از باتری است.
  • چراغ‌های جلو را بررسی کن. ببین چراغ‌ها کم‌نور هستند یا پر‌نور؟ (توجه داشته باش که در بعضی از ماشین‌ها،‌ سوییچ باید باز باشد تا بتوانی چراغ‌ها را امتحان کنی). اگر چراغ‌های جلو کم‌نورهستند، احتمالاً مشکل از باتری است. ولی اگر چراغ‌ها پر‌نورهستند، باتری ماشین خالی نشده و شارژ‌کردن کمکی نخواهد کرد.
  • مطمئن شو موقع فشار‌دادن دکمه‌ی روی کلید یا بازکردن درها از بیرون، در‌ها باز می‌شوند،‌ چراغ‌های داخل ماشین کار می‌کنند و ساعت یا سیستم GPS (در صورت مجهز‌بودن به این سیستم) حرکت می‌کند یا روشن می‌شود.
  • کلید را در مغزی سوییچ قرار بده و ببین چراغ‌های جلو‌ی داشبورد مثل همیشه روشن می‌شوند یا نه. ضبط ماشین را بررسی کن. در بیشتر مواقع، حتی وقتی باتری ماشین ضعیف است، کماکان می‌توانی روشن‌شدن بعضی از چراغ‌های جلو‌ی داشبورد را ببینی و صدای ضبط را بشنوی. اگر چراغ‌های جلو‌ی داشبورد هیچ نوری ندارند، احتمالاً مشکل از مغزی سوییچ است.
  • سعی کن ماشین را با استارت‌زدن روشن کنی. به ‌صدای موتور توجه کن و ببین چرخش آن تند است یا آرام؟‌ اگر صدای چرخش موتور آرام باشد یا موتور اصلاً نچرخد، باتری خراب است و شارژ‌کردن آن کمکی نخواهد کرد.
روش 2
روش 2 از 3:

باتری‌به‌باتری‌کردن

 1. 1
  کاپوت هر دو ماشین را باز کن و محل باتری‌ها را پیدا کن. در اکثر ماشین‌ها، باتری در قست جلو و در سمت چپ یا راست قرار دارد ولی در بعضی دیگر باتری نزدیک دیواره‌ی بین محفظه‌ی موتور و سرنشین‌ها قرار دارد. در بعضی از ماشین‌ها باتری در صندوق‌عقب ماشین قرار داده شده است. اگر از محل قرارگرفتن آن مطمئن نیستی، دفترچه راهنمای ماشین را برای پیدا‌کردن محل دقیق باتری بررسی کن. قطب‌های مثبت و منفی باتری را مشخص کن.
  • قطب مثبت باتری با علامت بعلاوه (+) مشخص شده است و معمولاً یک کابل قرمز به آن وصل است.
  • قطب منفی باتری با علامت مِنها (-) مشخص شده است و معمولاً یک کابل مشکی به آن وصل است.
 2. 2
  ماشینی را که باتری آن سالم است طوری کنار ماشین خراب پارک کن که با هم تماس نداشته باشند. ماشین سالم را با کم‌ترین فاصله‌ی ممکن کنار ماشین خراب پارک کن. ماشین را خاموش کن؛ رادیو،‌ چراغ‌ها، سیستم تهویه A/C، فن‌ها و سایر تجهیزات الکترونیکی را نیز خاموش کن. اطمینان پیدا کن همه‌ی این تجهیزات در ماشین خراب نیز غیر‌فعال و خاموش هستند. مراقب باش ماشین‌ها به‌هیچ‌وجه با‌ یکدیگر تماس نداشته باشند.
  • اگر ماشین‌ها با‌ هم تماس داشته باشند، موقع باتری‌به‌باتری‌کردن قوس الکتریکی خطرناکی بین دو ماشین ایجاد می‌شود.
 3. 3
  در‌ صورت امکان از تجهیزات ایمنی (مثل دستکش و عینک ایمنی) استفاده کن. ظاهر باتری را بررسی کن تا ترک، نشتی یا آثاری از خرابی نداشته باشد. اگر هرنوع مشکلی را دیدی از باتری‌به‌باتری‌کردن صرف‌نظر کن. به‌جای این‌ کار به امدادخودرو زنگ بزن یا باتری ماشین را تعویض کن.
  • شاید لازم باشد برای تمیز‌کردن سر‌‌باتری‌ها، کابل‌ها را از باتری جدا کنی. با یک برس سفت یا فرچه‌ی سیمی سولفات‌های ایجاد‌شده‌ی روی باتری را تمیز کن. کابل‌ها را به سرباتری‌ها وصل کن و باتری‌به‌باتری را انجام بده.
  • در صورت وجود محافظ قرمزرنگ روی قطب مثبت (+) باتری، آن را بردار.
 4. 4
  گره‌های کابل جامپر (کابل اتصال) را باز کن. کابل‌های اتصال باتری نیز مثل خود باتری به رنگ‌های قرمز و مشکی هستند و در هر دو سر انتهایی آن‌ها گیره‌هایی برای اتصال به قطب‌های باتری قرار داده شده است. باید مراقب باشی موقع اتصال سر‌ کابل‌ها به قطب‌های باتری، انتهای دیگر کابل‌های قرمز و مشکی با هم برخورد نکند زیرا در صورت برخورد، اتصال کوتاه بین آن‌ها ایجاد می‌شود و ممکن است به هر دو ماشین آسیب وارد شود.
 5. 5
  کابل‌های اتصال باتری را طبق دستور‌العمل زیر وصل کن:
  • یکی از گیره‌‌های قرمزرنگ کابل قرمز را به قطب مثبت (+) باتری خراب وصل کن.
  • گیره‌ی قرمزرنگ سمت دیگر کابل را به قطب مثبت (+) باتری سالم وصل کن.
  • یکی از گیره‌‌های مشکی کابل مشکی را به قطب منفی (-) باتری سالم وصل کن.
  • گیره‌ی سمت دیگر کابل مشکی را به یک فلز متصل به بدنه‌ی ماشین خراب و ترجیحاً به کابل ضخیمی که از باتری به شاسی ماشین متصل شده است،‌ وصل کن . اگر این کار ممکن نبود،‌ فلز براقی (روغنی یا رنگ‌شده نباشد) پیدا کن که به موتور ماشین وصل باشد. معمولاً مهره‌ها،‌ پیچ‌ها و هر فلز براق دیگری برای این کار مناسب هستند. اگر اتصال بدنه‌ی انتخاب‌شده مناسب باشد، ممکن است موقع اتصال کابل جرقه‌ای را مشاهده کنی. به‌عنوان گزینه‌ی آخر می‌توانی گیره‌ی کابل را به قطب منفی (-) باتری خراب وصل کنی ولی در نظر داشته باش که ممکن است موقع انجام این کار از باتری گاز هیدروژن خارج شود.
  • در بعضی از ماشین‌ها ممکن است باتری زیر تجهیزات الکترونیکی دیگری قرار داده شده باشد که در این صورت باید دنبال ترمینالی بگردی که علامت‌های "-" و "+" روی آن مشخص شده است.
  • اطیمنان پیدا کن هیچ‌کدام از کابل‌ها روی قسمت‌های متحرک موتور آویزان نشده باشند.
 6. 6
  ماشین سالم را روشن کن. اجازه بده ماشین چند دقیقه‌ به‌حالت عادی کار کند. پدال گاز را زیاد فشار نده ولی حدود ۳۰ تا ۶۰ ثانیه دور‌‌ موتور را کمی بالاتر از حد معمول نگه دار. انجام این کار برای شارژ باتری خراب لازم است زیرا استارتر ماشین خراب قسمت اصلی جریان برق مورد‌نیاز را (که بیشتر از ۱۰۰ آمپر است) از باتری می‌گیرد و نه از کابل‌ها. کابل‌های باتری‌به‌باتری معمولی برای عبور چنین جریانی ساخته نشده‌اند بنابراین باتری خالی باید شارژ شود. اگر باتری بعد از ۳۰ ثانیه شارژ نشد، دور موتور را به‌مدت ۶۰ ثانیه بالا نگه دار تا باتری شارژ شود. مهم است که اتصال بین باتری‌ها خوب و درست باشد.
 7. 7
  سعی کن ماشینی را که باتری آن خراب است روشن کنی. اگر ماشین روشن نشد، موتور را خاموش کن و ارتباط را موقتاً قطع کن؛ هر چهار گیره را کمی تکان بده و مطمئن شو اتصال برقرار‌شده درست است و گیره‌ها محکم هستند. قبل از استارت‌زدن ماشینی که باتری آن خراب است، اجازه بده باتری‌ به‌مدت ۵ دقیقه شارژ شود. اگر بعد از چند تلاش دیگر موفق نشدی، شاید بهتر باشد باتری را عوض کنی یا ماشین را بکسل کنی و به تعمیرگاه ببری.
 8. 8
  وقتی ماشین روشن شد، کابل‌ها را بردار. این کار را به‌ترتیب عکس مراحل اتصال انجام بده و مراقب باش هیچ‌‌کدام از کابل‌ها یا گیره‌ها به همدیگر (یا هر یک از اجزای موتور) برخورد نکنند.
  • گیره‌ی مشکی کابل را از اتصال بدنه‌ی ماشینی که باتری آن خراب است جدا کن.
  • گیره‌ی مشکی متصل به قطب منفی (-) باتری سالم را جدا کن.
  • گیره‌ی قرمز متصل به قطب مثبت (+) باتری سالم را جدا کن.
  • گیره متصل به قطب مثبت (+) باتری خراب را جدا کن.
  • در‌ صورتی که قطب مثبت (+) باتری درپوش دارد، آن را سر جای خودش قرار بده. این درپوش مانع برقراری اتصال کوتاه تصادفی می‌شود.
 9. 9
  بگذار ماشینی که باتری آن خراب بود کمی کار کند. قبل از اینکه ماشین را خاموش کنی، بگذار ۵ دقیقه با دور موتور نسبتاً بالا کار کند (با پایت پدال گاز را به‌آرامی فشار بده) و بعد برای مدت ۲۰ دقیقه با دور موتور معمولی یا کمی بیشتر روشن بماند. با انجام این کار شارژ کافی برای روشن‌شدن دوباره‌ی ماشین در باتری ذخیره می‌شود. اگر چنین نشد، احتمالاً دینام یا باتری ماشین خراب است.
روش 3
روش 3 از 3:

بدون استفاده از کابل (در خودرو‌های دارای گیربکس دنده‌ای)

 1. 1
  ماشین را در سراشیبی قرار بده یا از دیگران درخواست کن آن را هل بدهند.
 2. 2
  کلاچ ماشین را تا انتها پایین ببر.[۱]
 3. 3
  ماشین را در دنده‌ی دو بگذار.[۲]
 4. 4
  سوییچ را باز کن ولی استارت نزن.[۳] به این کار، قراردادن کلید در وضعیت دو نیز گفته می‌شود. چرخاندن بیشتر سوییچ باعث روشن‌‌شدن موتور می‌شود که در حال حاضر نمی‌خواهیم چنین اتفاقی بیفتد.
 5. 5
  ترمز دستی را آزاد و پدال ترمز را رها کن. با انجام این کار دیگران می‌توانند ماشین را هل بدهند یا اگر ماشین در سراشیبی قرار دارد شروع به حرکت می‌کند.[۴]
 6. 6
  وقتی‌ سرعت ماشین به ۸ کیلو‌متر بر ساعت رسید، پایت را به‌سرعت از روی کلاچ بردار.[۵] با انجام این کار موتور ماشین شروع‌ به چرخیدن می‌کند و ماشین روشن می‌شود. اگر این اتفاق نیفتاد، سعی کن یک بار دیگر پدال کلاچ را فشار بدهی و رها کنی.

نکات

 • از کابلی استفاده کن که کیفیت و دوامش بالا باشد. کیفیت کابل را می‌توانی با اندازه‌گیری ضخامت سیم مشخص کنی. هرچه عدد اندازه‌گیری‌شده کمتر باشد، رسانایی کابل بیشتر خواهد بود (سیمی که شماره‌اش ۱۰ است، کوچک‌تر یا باریک‌تر از سیمی است که شماره‌ی آن ۸ است). کابل را براساس ضخامت کلی آن نسنج، بسیاری از تولید‌کنندگان کابل‌های ارزان‌قیمت با قرار‌دادن یک لایه‌‌ی رسانای نازک در لایه‌هایی از عایق‌های پلاستیکی، کیفیت و ضخامت واقعی کابل را مخفی می‌کنند. همچنین یادت باشد هر‌قدر کابل بلند‌تر باشد، باید ضخامت سیم نیز بیشتر باشد.
 • موقع نزدیک‌شدن به باتری، سیگار یا هر شعله‌ای را خاموش کن. باتری‌ها گاز هیدروژن را به‌صورت یک فعل‌و‌انفعال شیمیایی برای تولید الکتریسیته ساطع می‌کنند. گاز هیدروژن به‌شدت اشتعال‌پذیر است.
 • هیچ‌وقت قطب‌های منفی را قبل از اتصال‌ قطب مثبت وصل نکن. اگر این کار را انجام بدهی و تصادفاً سمت آزاد کابل مثبت به بدنه‌ی ماشین برخورد کند،‌ باعث ایجاد اتصال کوتاه می‌شود و مثل قوس‌الکتریکی جوش‌کاری به بدنه‌ی ماشین جوش می‌خورد.
 • موقع باتری‌به‌باتری‌کردن اغلب ماشین‌ها و کامیون‌های سبک هیچ خطر برق‌گرفتگی وجود ندارد. ولتاژی که موقع باتری‌به‌باتری‌کردن تولید می‌شود، حدود ۱۲ ولت است. این ولتاژ تا حالا باعث کشته‌شدن کسی در اثر برق‌گرفتگی نشده است اما وجود حتی یک جرقه‌ی کوچک در نزدیکی باتری می‌تواند باعث انفجار، آسیب جدی یا آتش‌سوزی بشود. جرقه بر اثر شدت‌جریان یا آمپر ایجاد می‌شود و نه ولتاژ.
 • اگر برای مدت‌های طولانی از ماشین استفاده نمی‌کنی، خرید شارژر باتری هم مدنظرت باشد. این شارژر‌ها را می‌توانی از فروشگاه‌های لوازم و تجهیزات خودرو تهیه کنی و به برق شهری (AC) وصل کنی تا باتری را به‌اندازه‌ی کافی شارژ کند.
 • می‌توانی از روش هل‌دادن یا روشن‌کردن ماشین در حالت دنده‌عقب هم استفاده کنی. روش دنده‌عقب به‌دلیل موقعیت چرخ‌دنده‌های گیربکس آسان‌تر است و به‌ سرعت کمتری نیاز دارد. اگر ماشین‌ را در سربالایی و به‌سمت بالا پارک کرده‌ای و نمی‌توانی آن را هل بدهی، می‌توانی از این روش استفاده کنی. ماشینی را که گیربکس اتوماتیک دارد، نمی‌توانی با این روش روشن کنی مگر اینکه بتوانی آن را به سرعتی بالاتر از ۶۴ کیلومتر بر ساعت برسانی؛ البته انجام این روش توصیه نمی‌شود چون ترمز ماشین در این وضعیت، قدرت کافی ندارد و فرمان برقی نیز کار نمی‌کند.
 • بسیاری از کابل‌های باتری‌به‌باتری دستورالعمل تصویری برای وصل‌کردن کابل‌ها و گیره‌ها دارند.
 • ماشین را حداقل برای مدت ده دقیقه حرکت نده. باتری خالی‌شده باید مدتی شارژ شود و بعضی مواقع حتی ممکن است دوباره خالی شود. (مخصوصاً اگر موقع شارژ‌کردن دور موتور را بالا‌تر از حد نرمال نگه نداری).
 • یادت باشد باتری‌ها در همه‌ی ماشین‌ها در محل یکسانی قرار ندارند. باتری بعضی از ماشین‌ها زیر کاپوت، بعضی‌ها در عقب کابین و بعضی دیگر نیز در صندوق‌عقب قرار گرفته است.
 • برای احیای باتری ماشین نیازی به “شارژ‌کردن” آن با یک باتری سالم نیست. این یک تصور غلط رایج است. وقتی کابل‌های باتری‌به‌باتری وصل می‌شوند، تنها کاری که انجام می‌دهی این است که ماشین را به‌کمک باتری سالم روشن می‌کنی.

هشدارها

 • یادت باشد همیشه صورتت را تا جای ممکن از باتری‌ها دور نگه داری.
 • موقعی که کابل‌ها به باتری‌ ماشین وصل هستند، هرگز آنها را روی هم قرار نده.
 • باتری‌ها موقع شارژ‌ یا ‌خالی‌شدن، گاز هیدوژن تولید می‌کنند که تحت شرایط خاصی می‌تواند باعث انفجار باتری شود.[۶] به همین دلیل نباید باتری‌ها را به‌صورت مستقیم (هر چهار سرباتری را به‌طور مستقیم) به‌ همدیگر وصل کرد. از این روش به‌عنوان آخرین راه‌حل استفاده کن. فاصله‌ی مناسب را با ماشین رعایت کن. ممکن است جرقه‌هایی ایجاد شوند که منجر‌ به انفجار شوند.

در مورد ویکی‌هاو

Ed Beery
به‌طور مشارکتی نوشته شده با همکاری:
Ed Beery
این مقاله توسط تیم آموزش‌دیده‌ی ویراستاران و پژوهشگرانی که صحت و جامعیت آن را تأیید کرده‌اند، به‌طور مشارکتی نوشته شده است. این مقاله ۲٬۸۰۲بار مشاهده شده است.
از این صفحه ۲٬۸۰۲بار بازدید شده‌است.

آیا این مقاله کمکتان کرد؟