اگر روی لباست لکه چربی افتاده است، وحشت نکن. انواع مختلفی از محصولات خانگی وجود دارند که می‌توانی از آن‌ها برای پاک‌ کردن لکه های چربی از روی لباس استفاده کنی تا لباس‌‌هایت دوباره تمیز و نو به نظر برسند. لباس موردعلاقه‌ات در کوتاه‌ترین زمان دوباره مثل قبل خواهد شد!

روش 1
روش 1 از 4:

مایع ظرف‌شویی یا شامپو یا صابون

 1. 1
  لکه چربی را با مایع ظرف‌شویی بپوشان. شاید استفاده از شوینده‌های مخصوص پاک‌کننده‌ی چربی‌ موثرتر باشد، ولی انجام این کار ضروری نیست. می‌توانی از شامپو نیز استفاده کنی زیرا شامپو برای پاک کردن چربی از بدن ساخته شده است بنابراین برای پاک کردن لکه چربی هم موثر خواهد بود. صابون‌های دست و بدن نیز برای پاک‌ کردن چربی موثرند، فقط مطمئن شو صابون حاوی افزودنی‌هایی نباشد که قدرت پاک‌کنندگی آن را کم می‌کنند؛ برای مثال صابون Dove برای پاک کردن لکه روغن از لباس مناسب نیست. برای لکه‌های قوی‌تر می‌توانی از صابون‌های لباس‌شویی استفاده کنی. صابون را با آب (یا برای تاثیرگذاری بیشتر با آمونیاک) مرطوب کن. سپس آن را روی لکه بمال تا مقدار صابون کافی روی لکه قرار بگیرد و کف کند. همچنین می‌توانی کمی از صابون را رنده کنی و پودر یا تکه‌های آن را بعد از مرطوب‌کردن روی لکه بریزی.
  • اگر از شوینده‌های رنگی استفاده می‌کنی،‌ حتماً آن‌ها را با آب رقیق کن زیرا ممکن است روی لباس لکه بیندازند.
  • برای لکه‌های قوی‌تر از یک مسواک کهنه استفاده کن، زیرا مسواک بهتر از دست می‌تواند لکه‌ها را پاک کند. برس‌های پا قدیمی، برس‌ ناخن یا فرچه نیز گزینه‌های مناسبی برای پاک کردن لکه‌ها هستند.
 2. 2
  کف حاصل از صابون، مایع ظرف‌شویی یا شامپو را روی لکه بمال. ابتدا باید شویند را کاملاً در آب حل کنی. مایع ظرف‌شویی، صابون لباس‌شویی و شامپو حاوی ترکیبات مخصوصی هستند که با لکه‌های روغن مبارزه می‌کنند.
 3. 3
  لکه را ابتدا با آب و سپس اگر خواستی، با سرکه بشوی. سرکه یک پاک‌کننده‌ی طبیعی است و کاربردهای زیادی دارد. اما در نظر داشته باش که سرکه خاصیت قلیایی صابون و شوینده‌ها را کاهش می‌دهد و تاثیر آن‌ها را کم می‌کند، بنابراین به‌طور هم‌زمان از صابون یا شوینده‌ها و سرکه استفاده نکن. اگر می‌خوهی برای تمیزکردن لکه از سرکه استفاده کنی، ابتدا سرکه و آب را با نسبت یک به دو ترکیب کن و لباس را داخل محلول آب و سرکه بگذار. سپس سرکه را از روی لباس بشوی و لباس را با روش گفته‌شده در بالا با مایع ظرف‌شویی،‌ شامپو یا صابون بشوی.
 4. 4
  لباس را با پودر یا مایع لباس‌شویی بشوی. دستورالعمل‌های مربوط به شست‌وشوی لباس را که روی برچسب آن نوشته شده است، بادقت دنبال کن.
  • بگذار لباس در مجاورت هوا خشک شود. خشک کردن لباس‌ها داخل خشک‌کن‌ گرم ممکن است باعث نفوذ بیشتر لکه روغن یا چربی در لباس شود.
 5. 5
  برای لکه‌های چربی سرسخت‌تر، مراحل بالا را دوباره تکرار کن.
روش 2
روش 2 از 4:

لکه ‌بر و آب داغ

 1. 1
  برای پاک کردن لکه‌های روغن و چربی می‌توانی از لکه‌برهای موجود در بازار استفاده کنی. لکه‌بر را روی قسمت موردنظر اسپری کن و با یک مسواک کهنه بشوی.
 2. 2
  در این حین، یک ظرف بزرگ آب را بجوشان. بگذار تا زمانی که آب به جوش می‌آید، لکه‌بر روی لکه باقی بماند.
 3. 3
  آب جوش را از روی شعله بردار و آن را با‌دقت از بالا روی لکه بریز. در این مرحله به چند نکته توجه داشته باش:
  • لباست را داخل یک لگن،‌ تشت یا ظرف مناسب دیگر بگذار. پیشنهاد نمی‌شود لباس را روی زمین بگذاری و أب داغ را روی آن بریزی، زیرا ممکن است پایت را بسوزانی.
  • سعی کن آب را تا جایی که می‌توانی از ارتفاع بالاتری بریزی. این کار به دلایل زیر پیشنهاد می‌شود:
   • آب کاملاً داغ است و می‌تواند پیوند چربی یا روغن را بشکند.
   • آب بافشار به لکه چربی یا روغن برخورد می‌کند. هر چقدر آب را از ارتفاع بیشتری روی لکه بریزی، هنگام برخورد با لکه‌ها نیروی بیشتری وارد می‌کند.
  • هنگام استفاده از آب جوش مراقب باش. مطمئن شو آب را مستقیماً روی لباس می‌ریزی. سعی کن آب را طوری بریزی که به اطراف یا سمت خودت نپاشد و به تو آسیب نزند.
 4. 4
  مراحل گفته‌شده در بالا را روی هر دو طرف پارچه (لکه) انجام بده. اگر این روش برای بار اول عمل نکرد، لباس را پشت‌ورو کن و لکه را یک بار دیگر با لکه‌بر و آب جوش بشوی.
 5. 5
  لباس را با پودر یا مایع لباس‌شویی بشوی. دستورالعمل‌های مربوط به شست‌وشوی لباس را که روی برچسب آن نوشته شده است، رعایت کن.
  • بگذار لباس در مجاورت هوا خشک شود. خشک کردن لباس‌ها داخل خشک‌کن‌ گرم ممکن است باعث نفوذ بیشتر لکه روغن یا چربی در لباس شود.
روش 3
روش 3 از 4:

پودر بچه

 1. 1
  باقی‌مانده‌ی چربی یا روغن را با یک دستمال حوله کاغذی از روی لباس بردار. قبل از رفتن به مرحله‌ی بعد، سعی کن تا جایی که می‌توانی، روغن را از روی لباس تمیز کنی.
 2. 2
  لکه روغن یا چربی را به‌آرامی با پودر بچه بپوشان. اگر پودر بچه نداری، می‌توانی از مواد زیر استفاده کنی:
  • نشاسته ذرت
  • نمک
 3. 3
  پور بچه را با یک دستمال حوله کاغذی یا قاشق از روی لکه بردار. این کار را بادقت انجام بده و مراقب باش پودر روی قسمت‌های دیگر لباس نریزد.
 4. 4
  مقدار کمی مایع ظرف‌شویی و آب را با انگشت شست روی لکه بمال. وقتی مایع کف کرد، یک مسواک کهنه را با حرکات دایره‌وار روی لکه بکش.
  • لکه را از هر دو طرف پارچه تمیز کن (برای مثال از خارج و داخل پیراهن).
 5. 5
  لباس را فقط با پودر یا مایع لباس‌شویی بشوی. دستورالعمل‌های مربوط به شست‌وشوی لباس را که روی برچسب آن نوشته شده است، رعایت کن.
  • بگذار لباس در مجاورت هوا خشک شود. خشک کردن لباس‌ها داخل خشک‌کن‌ گرم ممکن است باعث نفوذ بیشتر لکه روغن یا چربی در لباس شود.
روش 4
روش 4 از 4:

اسپری ۴۰-WD یا مایع فندک

 1. 1
  به‌جای استفاده از شوینده‌، مقدار کمی اسپری ۴۰-WD یا مایع فندک را روی لباس اسپری کن. اسپری ۴۰-WD و مایع فندک گزینه‌های مناسبی برای پاک کردن چربی از سطوح هستند. [۱]
  • ابتدا اسپری ۴۰-WD یا مایع فندک را روی یک قسمت کوچک از لباس که دیده نمی‌شود، امتحان کن تا مطمئن شوی رنگ لباس را تغییر نمی‌دهد.
 2. 2
  بگذار اسپری ۴۰-WD یا مایع فندک به‌مدت ۲۰ دقیقه روی لباس بماند.
 3. 3
  لباس را در ظرف آب گرم بشوی و اسپری ۴۰-WD یا مایع فندک را از روی لباس پاک کن.
 4. 4
  لباس را فقط با پودر یا مایع لباس‌شویی بشوی. دستورالعمل‌های مربوط به شست‌وشوی لباس را که روی برچسب آن نوشته شده است، رعایت کن.
  • بگذار لباس در مجاورت هوا خشک شود. خشک کردن لباس‌ها داخل خشک‌کن‌ گرم ممکن است باعث نفوذ بیشتر لکه روغن یا چربی در لباس شود.
 5. 5
  تمام! لکه پاک شده است.

چیزهایی که نیاز داری

 • مایع ظرف‌شویی (ترجیحاً شفات و بدون رنگ)
 • سرکه سفید
 • مسواک قدیمی (اختیاری)

مقالات مرتبط ویکی‌هاو

چگونه قفل در را باز کنیم
برچسب را از سطوح پلاستیکی جدا کنیمبرچسب را از سطوح پلاستیکی جدا کنیم
از شر کلاغ ها خلاص شویماز شر کلاغ ها خلاص شویم
اندازه ها را از روی خط کش بخوانیماندازه ها را از روی خط کش بخوانیم
زاویه را محاسبه کنیمزاویه را محاسبه کنیم
پاور بانک را شارژ کنیمپاور بانک را شارژ کنیم
از جوش شیرین برای شستن لباس ها استفاده کنیماز جوش شیرین برای شستن لباس ها استفاده کنیم
لباس‌های سفید را دوباره سفید کنیملباس‌های سفید را دوباره سفید کنیم
از شر بید کاغذ خلاص شویماز شر بید کاغذ خلاص شویم
چسب قطره‌ای را از روی پوست پاک کنیم
گوشی دزدیده شده را قفل کنیمگوشی دزدیده شده را قفل کنیم
کاکتوس در حال مرگ را نجات دهیمکاکتوس در حال مرگ را نجات دهیم

در مورد ویکی‌هاو

ویکی‌هاو مانند ویکی‌پدیا یک “ویکی” است. بنابراین بسیاری از مقالات ما با مشارکت افراد متعددی نوشته شده‌اند. برای خلق این مقاله، 24 نفر، بعضاً ناشناس، کار کردند تا ویرایشش کنند و به مرور زمان بهبودش دهند. این مقاله ۶٬۸۹۱بار مشاهده شده است.
رده‌ها: خانه و باغچه
از این صفحه ۶٬۸۹۱بار بازدید شده‌است.

آیا این مقاله کمکتان کرد؟