هیچ‌چیز بدتر از افتادن یک لکه‌ی بزرگ روی پیراهن سفید و شسته‌شده نیست. لکه‌ها معمولاً خودشان را روی لباس‌های سفید بیشتر نشان می‌دهند. اگرچه وقتی روی یک لباس سفید لکه می‌افتد، به‌هیج‌وجه نمی‌شود آن را مخفی کرد اما روش‌هایی وجود دارد که می‌توانی با استفاده از آن‌ها لکه‌ها را پاک کنی. روش‌های مختلفی برای پاک‌کردن لکه‌ از روی لباس سفید وجود دارد که بسته به نوع لکه متفاوت هستند. اگرچه هیچ تضمینی برای پاک‌شدن کامل لکه وجود ندارد ولی ممکن است بعضی از این روش‌ها مفید باشند.

روش 1
روش 1 از 5:
استفاده از لکه‌بر قبل از شستن لباس با ماشین لباس‌شویی

 1. 1
  نوع لکه را مشخص کن. اولین کاری که باید برای تصمیم‌گیری درباره‌ی روش پاک‌کردن لکه انجام بدهی این است که علت و نوع لکه را مشخص کنی. نکته‌ی اصلی مشخص‌کردن این است که لکه روغنی است یا خیر. دانستن این موضوع در انتخاب اولین قدم برای پاک‌کردن لکه مهم است.
  • بیشتر لکه‌بر‌های شیمایی برای پاک‌کردن انواع لکه‌ها مناسب هستند. دانستن اینکه لکه روغنی است یا نه عمدتاً برای تعیین اولین اقدام مهم است.
  • در قسمت سوم مقاله، نکته‌هایی در‌مورد اینکه کدام لکه‌بر خانگی برای پاک‌کردن چه نوع لکه‌هایی مناسب است آورده شده است.
 2. 2
  اگر لکه روغنی است، به آن آب نزن. اگر لکه روغنی است، آن را مستقیم زیر شیر آب سرد نگیر. روغن آب را دفع می‌کند و تماس آب با روغن حتی باعث می‌شود روغن بیشتر در پارچه فرو برود. [۱] در عوض لکه را با یک دستمال حوله‌ای خشک کن. لکه‌های روغنی ممکن است از چیز‌های مختلفی ناشی شده باشند ولی متداول‌ترین منشأ لکه‌های چرب عبارت‌اند از:
  • لکه‌های روغن.
  • ریمل.
  • رژ لب.
  • غذا‌های چرب.
 3. 3
  اگر لکه روغنی نیست، آن را با آب سرد بشوی. اگر لکه روغنی نیست، اولین کاری که باید انجام بدهی این است که تا جای ممکن آن را تمیز کنی و با آب سرد بشویی. نگه‌داشتن پارچه زیر آب طوری‌که آب به پشت لکه برخورد کند می‌تواند به ازبین‌بردن لکه کمک کند. .[۲] اگر پارچه را مستقیماً از سمتی که لکه شده است زیر آب نگه داری، ممکن است فشار آب باعث نفوذ بیشتر لکه در پارچه شود. معمولاً متداول‌ترین منشأ لکه‌های غیر‌چرب عبارت‌اند از:
  • لکه‌های شیرینی.
  • لوازم آرایش غیر‌چرب.
  • غذا‌های غیر‌چرب.
  • خون.
  • خمیر‌دندان.
  • گل‌ولای
 4. 4
  لکه‌بر را روی لکه بریز. می‌توانی اسپری، مایع یا پودر لکه‌بر را از فروشگاه لوازم‌ بهداشتی یا سوپر‌مارکت تهیه کنی. معمولاً محصولات لکه‌بر متنوعی در فروشگاه‌ها موجود هستند بنابراین در صورت امکان دنبال محصولی بگرد که برای لباس‌های سفید مناسب باشد. قدم بعدی این است که پودر یا مایع لکه‌بر را مطابق با دستورالعمل استفاده‌ی آن روی لکه بریزی.
  • در دستورالعمل بعضی از لکه‌بر‌ها پیشنهاد شده است، قبل از استفاده آن را روی گوشه‌ای از لباس که مشخص نیست امتحان کنی.
  • لازم نیست برای پاک‌کردن یک لکه‌ی کوچک از مقدار زیادی لکه‌بر استفاده کنی.
 5. 5
  لباس را در ماشین لباس‌شویی قرار بده. بعد از اینکه لکه‌بر را روی لباس ریختی، لباس را داخل ماشین لباس‌شویی قرار بده و با روش همیشگی بشوی. قبل از انجام این کار دستورالعمل‌های آن را کاملاً بخوان و ببین در خصوص درجه‌حرارت‌ شست‌و‌شو توصیه‌ای شده است یا خیر.

روش 2
روش 2 از 5:
ساخت محلول تمیز‌‌کننده‌ی پراکسید هیدروژن

 1. 1
  مقداری پراکسید هیدروژن و مایع ظرف‌شویی آماده کن. لکه‌بر‌های خانگی زیادی وجود دارند که می‌توانی از آن‌ها استفاده کنی ولی یکی از موثر‌ترین و ساده‌ترین لکه‌بر‌های خانگی با ترکیب پراکسید هیدروژن و مایع ظرف‌شویی ساخته می‌شود. [۳] روش تهیه خیلی آسان است؛ کافیست دو واحد پراکسید هیدروژن با درصد کم (۳/۴٪ ) و یک واحد مایع ظرف‌شویی را داخل یک سطل بریزی. با این اندازه‌ها، مقدار کمی پاک‌کننده به‌دست می‌آید ولی می‌توانی بسته به مقدار لکه‌بری که نیاز داری، اندازه‌ها را با نسبت‌های گفته‌شده زیاد کنی.
  • می‌توانی از این محصول برای پاک‌کردن لکه‌های روغنی و همچنین لکه‌های معمولی غذا یا گل‌ولای استفاده کنی.
  • از این لکه‌بر خانگی می‌توانی روی پارچه‌هایی مثل کتان، کرباس یا پارچه‌های دیگر استفاده کنی.
  • بهتر است از این محلول روی پارچه‌های حریر و ابریشم یا پارچه‌های پشمی استفاده نکنی.
 2. 2
  مایع را خوب مخلوط کن و داخل یک ظرف اسپری بریز. بعد از اینکه پراکسید هیدروژن و مایع ظرف‌شویی را با‌هم در یک ظرف مخلوط کردی، یک ظرف اسپری خالی را که تمیز کرده‌ای آماده کن. مایع را با احتیاط داخل ظرف اسپری بریز. بهتر است برای انجام این کار از قیف استفاده کنی،‌ مخصوصاً اگر محلول را داخل یک ظرف بزرگ درست کرده‌ای.
 3. 3
  ابتدا محلول را روی پارچه امتحان کن. بهتر است قبل از استفاده از تمام لکه‌بر‌ها و بخصوص لکه‌بر‌های خانگی، ابتدا آن‌ها را روی قسمت کوچکی از پارچه امتحان کنی. برای انجام این کار مقدار کمی از لکه‌بر را روی قسمت کوچکی از پارچه که خیلی مشخص نیست امتحان کن.
  • امتحان‌کردن لکه‌بر روی پارچه به این خاطر است که مطمئن شوی لکه‌بر رنگ پارچه را تغییر نمی‌دهد یا به بافت آن آسیبی نمی‌رساند.
  • این محصول برای استفاده روی پارچه‌های رنگی مناسب است ولی حتماً قبل از استفاده آن را روی قسمتی از پارچه امتحان کن.
 4. 4
  لکه‌بر را مستقیماً روی پارچه اسپری کن. درب ظرف اسپری را محکم ببند و با اسپری‌کردن داخل سینک آن را امتحان کن. سپس محلول را مستقیماً روی لکه یا لکه‌ها اسپری کن. محلول را به‌ مقدار لازم روی لکه اسپری کن و بسته به شرایط بگذار چند دقیقه یا بیشتر بماند.
  • پارچه را با آب سرد آبکشی کن.
  • در صورت نیاز این کار را برای ازبین‌بردن لکه‌های مقاوم‌تر تکرار کن.
 5. 5
  اگر لکه‌ها بزرگ یا مقاوم‌ هستند، لباس را داخل لکه‌بر بخیسان. اگر لکه‌ها بزرگ هستند و با اسپری‌کردن به‌خوبی پاک نمی‌شوند، می‌توانی از این روش برای پاک‌کردن لکه‌ها استفاده کنی. محلول‌رقیق‌شده‌ی این لکه‌بر برای خیساندن لباس‌های بزرگ‌تر مناسب است. همان مقدار گفته‌شده از پراکسید هیدروژن و مایع ظرف‌شویی را داخل یک ظرف با‌هم مخلوط کن.
  • لباس‌ را داخل محلول قرار بده و بگذار خیس بخورد.
  • آن را آبکشی کن و در صورت نیاز دوباره داخل محلول قرار بده.
  • ممکن است لازم باشد قسمتی را که لک شده است به‌آرامی بسایی تا لکه‌ها بهتر پاک شوند.

روش 3
روش 3 از 5:
پاک‌کردن لکه‌های لباس‌های سفید با استفاده از ترکیبات طبیعی

 1. 1
  از جوش‌شیرین استفاده کن. لکه‌بر‌های شیمیایی که در فروشگاه‌ها موجود هستند می‌توانند بسیار موثر باشند ولی باعث تحریک پوست می‌شوند؛ از طرف دیگر خیلی‌ها ترجیح می‌دهند به‌جای محصولات شیمیایی از جایگزین‌های طبیعی استفاده کنند. جوش‌شیرین یکی از پر‌کاربرد‌ترین لکه‌بر‌های طبیعی است و معمولاً به‌عنوان اولین چیزی که برای پاک‌کردن لکه‌های می‌توان استفاده کرد شناخته می‌شود. کافیست مقدار کمی از آن را با آب ترکیب کنی و خمیر به‌‌دست‌آمده را روی لکه بمالی و بگذاری کمی بماند. [۴]
  • همچنین می‌توانی آن را با مقداری سرکه‌ی سفید انگور ترکیب کنی.[۵]
 2. 2
  از آب‌لیمو استفاده کن. آب‌لیمو به‌عنوان یک روش مخصوص برای مقابله با لکه‌های ناخوشایند عرق روی پیراهن و تیشرت سفید، بخصوص در قسمت زیر بغل، شناخته می‌شود. مقدار مساوی از آب و آب‌لیمو را با‌هم مخلوط کن و محلول به‌دست‌آمده را روی قسمتی از لباس که لکه شده است بمال. [۶]
  • آب‌لیمو و آب می‌توانند به‌خوبی لکه‌های کپک‌ یا زنگ‌زدگی روی لباس‌ها را از بین ببرند. [۷]
  • اضافه‌کردن مقداری آب‌لیمو به لباس‌های سفید می‌تواند باعث شفاف‌تر شدن رنگ لباس‌ شود.
 3. 3
  از سرکه‌ی سفید (انگور) استفاده کن. یکی از بدترین اتفاق‌ها ریختن شربت یا آبمیوه روی لباس سفید است، برای پاک‌کردن این نوع لکه‌ها از سرکه‌ی سفید استفاده کن. کمی سرکه‌ی سفید (انگور)‌ را داخل یک لیوان بریز و با احتیاط روی لکه بریز تا لکه‌های رنگی را از بین ببرد. [۸] برای جلوگیری از پخش‌شدن آن روی لباس، با دستمال حوله‌ای مقدار اضافی را از اطراف لکه پاک کن. [۹]
  • با استفاده از این روش لکه کاملاً از بین نمی‌رود ولی کم‌رنگ می‌شود و با باقی‌مانده‌ی آن با شست‌و‌شوی معمولی پاک می‌شود.
 4. 4
  از گچ برای پاک‌کردن لکه‌های روغنی استفاده کن. ازبین‌بردن لکه‌های روغنی کمی سخت است چون آب می‌تواند مشکل را بدتر کند. یک روش طبیعی برای پاک‌کردن لکه‌های روغنی استفاده از گچ است. مقداری گچ را به‌آرامی روی لکه بمال. با انجام این کار به‌جای اینکه روغن جذب پارچه شود،‌ جذب گچ می‌شود. [۱۰]
  • قبل از شستن لباس، گچ اضافی را از روی لباس پاک کن.
  • لباس را با آب سرد بشوی و داخل خشک‌کن نینداز چون این کار باعث می‌شود روغن روی پارچه تثبیت شود. [۱۱]

روش 4
روش 4 از 5:
استفاده از مایع سفید‌کننده برای ازبین‌بردن لکه‌ها

 1. 1
  تفاوت بین سفید‌کننده‌های اکسید‌کننده و کلر‌دار را بدان. سفید‌کننده‌های اکسید‌کننده از سفید‌کننده‌های کلر‌دار ضعیف‌تر هستند و برای پارچه‌های ظریف‌تر مناسب هستند. پراکسید هیدروژن یک نمونه از سفید‌کننده‌های اکسید‌کننده است که معمولاً برای ازبین‌بردن لکه‌ها استفاده می‌شود. سفید‌کننده‌های کلر‌دار قوی‌تر و سمی هستند و باید با احتیاط استفاده شوند. [۱۲]
  • سفید‌کننده‌های حاوی کلر به رنگ پارچه آسیب می‌رسانند ولی معمولاً برای پارچه‌های سفید مشکلی ایجاد نمی‌کنند.
  • اگر در شست‌و‌شو با ماشین لباس‌شویی به‌طور مرتب از مایع سفید‌کننده استفاده می‌کنی، ممکن است لکه‌های زردرنگی را روی لباس‌های سفید مشاهده کنی.[۱۳]
 2. 2
  از مایع سفید‌کننده برای ازبین‌بردن لکه‌های مقاوم استفاده کن. اگر واقعاً برای ازبین‌بردن لکه‌های لباس‌های سفید مشکل داری، استفاده‌ی درست از سفید‌کننده می‌تواند به تو کمک کند. بعد از امتحان سفید‌کننده روی یک گوشه از پارچه، یک پنبه‌ی آغشته به سفیدکننده را به‌آرامی از پشت پارچه روی لکه قرار بده.[۱۴] بعد قسمت روی پارچه را روی دستمال حوله‌ای آشپزخانه قرار بده.[۱۵] پارچه را فشار نده یا روی آن چیزی نکش.
  • بعد از پاک‌کردن لکه با مایع سفید‌کننده، لباس را با روش همیشگی بشوی.
  • در صورت استفاده از مایع سفید‌کننده با این روش، حتماً از دستکش لاستیکی استفاده کن.
 3. 3
  هنگام شست‌و‌شوی لباس‌ها از مقداری مایع سفید‌کننده استفاده کن. یک روش کلی و سریع برای ازبین‌بردن لکه‌ها و شفاف‌تر‌شدن لباس‌های سفید این است که هنگام شست‌و‌شوی لباس‌ها از مقداری سفید‌کننده استفاده کنی. قبل از استفاده از مایع سفید‌کننده همیشه دستورالعمل مصرف را بخوان تا بدانی چه مقدار سفیدکننده باید اضافه کنی. همچنین برچسب شست‌و‌شوی لباس را بررسی کن تا ببینی آیا استفاده از سفید‌کننده مجاز است یا نه؛ برای مثال نباید برای شست‌و‌شوی لباس‌های پشمی یا ابریشمی از سفید‌کننده استفاده کرد. [۱۶]

روش 5
روش 5 از 5:
استفاده از آمونیاک برای مقابله با لکه‌ها

 1. 1
  از آمونیاک برای شست‌وشوی لباس‌ها استفاده کن. آمونیاک یک محلول قلیایی است که می‌تواند برای ازبین‌بردن لکه‌های چربی و گل‌ولای بسیار موثر باشد. می‌توانی مشابه روش استفاده از مایع سفید‌کننده، هنگام شست‌و‌شو از مقدار کمی آمونیاک استفاده کنی. آمونیاک یک ماده‌ی شیمیایی قوی است که غالباً به‌عنوان ماده‌ی تمیز‌کننده در محصولات پاک‌کننده استفاده می‌شود؛ البته آمونیاک به‌صورت جداگانه نیز قابل‌خریداری است. [۱۷]
  • هرگز نباید مایع سفید‌کننده را با آمونیاک مخلوط کنی چون ترکیب این دو ماده بسیار سمی است و می‌تواند کشنده باشد.[۱۸]
  • آمونیاک را در اتاقی با تهویه‌ی مناسب استفاده کن و دستکش لاستیکی بپوش.
 2. 2
  از محلول تربانتین آمونیاک استفاده کن. اگر می‌خواهی آمونیاک را مستقیماً روی لکه بزنی،‌ می‌توانی آن را با نسبت مساوی با تربانتین مخلوط کنی تا یک محلول پاک‌کننده‌ی قوی به دست آید. بعد از اینکه مقدار کمی از این مخلوط را آماده کردی، آن را روی لکه بریز و بگذار بماند. می‌توانی بگذاری محلول تا هشت ساعت روی پارچه بماند و بعد آن را بشویی. [۱۹]
  • در اولین شست‌و‌شوی لباس بعد از استفاده از این روش، آن را جدا از لباس‌های دیگر بشوی.
  • آمونیاک غلیظ می‌تواند به لباس‌هایت آسیب برساند و باعث لکه‌شدن لباس‌ها شود.[۲۰]
 3. 3
  لکه‌های مقاوم را با اسفنج آغشته به آمونیاک پاک کن. برای ازبین‌بردن لکه‌های مقاوم می‌توانی یک تکه اسفنج را به آمونیاک آغشته کنی و روی لکه بمالی. این روش مخصوصاً برای پاک‌کردن لکه‌هایی که با خون،‌ عرق یا ادرار ایجاد شده‌اند پیشنهاد می‌شود. [۲۱] بعد از کشیدن اسفنج روی لکه، لباس را با روش همیشگی بشوی.

نکات

 • برای پاک‌کردن لکه‌هایی که از گرده‌ی گل ایجاد شده‌اند، ابتدا باید ذرات را با یک نوار‌چسب از روی لباس برداری و بعد لکه‌ را با روش‌های گفته‌شده در بالا پاک کنی.

هشدارها

 • قبل از استفاده از هر‌یک از روش‌های بالا، ابتدا لکه‌بر را روی قسمت کوچکی از پارچه یا لباس مورد‌نظر امتحان کن.
 • هنگام استفاده از مواد شیمیایی قوی، حتماً فضایی را با تهویه‌ی مناسب برای این کار انتخاب کن.
 • در صورت استفاده از مایع سفید‌کننده یا آمونیاک حتماً از دستکش استفاده کن.

مقالات مرتبط ویکی‌هاو

چگونه قفل در را باز کنیم
اندازه ها را از روی خط کش بخوانیماندازه ها را از روی خط کش بخوانیم
برچسب را از سطوح پلاستیکی جدا کنیمبرچسب را از سطوح پلاستیکی جدا کنیم
زاویه را محاسبه کنیمزاویه را محاسبه کنیم
لباس‌های سفید را دوباره سفید کنیملباس‌های سفید را دوباره سفید کنیم
از جوش شیرین برای شستن لباس ها استفاده کنیماز جوش شیرین برای شستن لباس ها استفاده کنیم
پاور بانک را شارژ کنیمپاور بانک را شارژ کنیم
چسب قطره‌ای را از روی پوست پاک کنیم
لکه چربی یا روغن را از روی لباس پاک کنیملکه چربی یا روغن را از روی لباس پاک کنیم
از شر بید کاغذ خلاص شویماز شر بید کاغذ خلاص شویم
گوشی دزدیده شده را قفل کنیمگوشی دزدیده شده را قفل کنیم
آلوئه ورا را هرس کنیمآلوئه ورا را هرس کنیم

در مورد ویکی‌هاو

ویکی‌هاو مانند ویکی‌پدیا یک “ویکی” است. بنابراین بسیاری از مقالات ما با مشارکت افراد متعددی نوشته شده‌اند. برای خلق این مقاله، 19 نفر، بعضاً ناشناس، کار کردند تا ویرایشش کنند و به مرور زمان بهبودش دهند. این مقاله ۱٬۴۶۰بار مشاهده شده است.
رده‌ها: خانه و باغچه
از این صفحه ۱٬۴۶۰بار بازدید شده‌است.

آیا این مقاله کمکتان کرد؟