این ویکی‌هاو به تو یاد می‌دهد که چگونه لپ تاپ ویندوز یا مک را به مانیتور وصل کنی. از آنجایی‌که اکثر لپ تاپ های جدید به‌محض وصل شدن به یک مانیتور، خودشان بهترین روش برقراری ارتباط را تشخیص می‌دهند، بخش بزرگی از این فرایند به انتخاب کابل صحیح برای برقراری ارتباط بین لپ تاپ و مانیتور مربوط می‌شود.

روش 1
روش 1 از 5:

وصل کردن مانیتور

 1. 1
  پورت‌‌های خروجی ویدئوی لپ تاپ را مشخص کن. در بیشتر لپ تاپ ها یک پورت تصویر در پشت دستگاه قرار دارد ولی در بعضی از آن‌ها ممکن است این پورت در سمت چپ یا راست دستگاه باشد. در لپ تاپ‌ معمولا چند‌ نوع پورت اصلی وجود دارد:
  • در لپ تاپ های ویندوز:
   • HDMI - یک پورت شش ضلعی با قطر حدودا ۲ سانتی‌متر است و در اکثر لپ تاپ ها وجود دارد.
   • DisplayPort - این پورت شبیه به پورت HDMI است ولی یک سمت انحنادار و سمت دیگر به شکل زاویه‌ی ۹۰ درجه است.
   • VGA یا DVI - پورت‌ VGA رنگی و دارای ۱۵ سوراخ است درحالی‌که پورت‌ DVI معمولاً به رنگ سیاه یا سفید و شامل ۲۴ سوراخ و یک فضای خالی در یک سمت است. این نوع پورت‌ را اغلب می‌توانی در کامپیوتر‌های قدیمی پیدا کنی.
  • در لپ تاپ های مک:
   • Thunderbolt 3 (که پورت USB-C نیز نامیده می‌شود) - یک پورت بیضی شکل است که در طرفین اکثر مک‌بوک‌های مدرن وجود دارد.
   • HDMI - یک پورت شش ضلعی و مخروطی شکل است که در بعضی از مک‌بوک‌های قدیمی دیده می‌شود.
   • Mini DisplayPort - یک پورت شش ضلعی است که می‌توانی آن را در محصولات مک تولید شده بین سال‌های ۲۰۰۸ و ۲۰۱۶ پیدا کنی.
 2. 2
  ورودی ویدئوی مانیتور را مشخص کن. مانیتورهای معمولی کامپیوتر معمولاً یک ورودی ویدئو دارند، در حالی‌که تلویزیون‌ها بیشتر از یک ورودی ویدئو دارند. معمولاً پورت‌های HDMI یا DisplayPort در قسمت پشت مانیتور‌‌ قرار دارند. کابل اتصال مانیتور‌ کامپیوتر‌های قدیمی‌تر ممکن است از نوع VGA یا DVI باشد.
 3. 3
  کابل مربوطه را به خروجی ویدئوی لپ تاپ وصل کن. دو سر کابل ویدئو را بررسی کن و طرفی را که با خروجی ویدئوی روی لپ تاپ مطابقت دارد به آن وصل کن.
 4. 4
  طرف دیگر کابل را به مانیتور وصل کن. طرف دیگر کابل ویدئو را با پورت روی مانیتور یا تلویزیون مطابقت بده و به آن وصل کن.
  • اگر پورت مانیتور با پورت لپ تاپ تفاوت داشته باشد باید برای ارتباط بین آن‌ها از مبدل استفاده کنی. بعضی از مبدل‌ها فقط نقش یک پل ارتباطی بین دو کابل متفاوت را دارند. برای مثال یک مبدل VGA به HDMI این امکان را می‌دهد که بتوانی یک کابل با یک سر VGA و یک کابل با سر HDMI را به ‌هم وصل کنی. مبدل‌های معمول مورد استفاده عبارت‌اند از:
   • HDMI به DisplayPort.
   • DisplayPort (یا Mini DisplayPort) به HDMI.
   • Mini DisplayPort به DisplayPort.
   • USB-C به HDMI (یا DisplayPort).
   • VGA به HDMI.
   • DVI به HDMI.
 5. 5
  مانیتور را به برق وصل و روشن کن. مانیتور را به یک منبع برق (مثل پریز برق) وصل کن و دکمه Power (روشن) آن را فشار بده.
  • در‌صورت نیاز به آداپتور باید آن را هم به برق وصل کنی.
 6. 6
  ورودی‌های ویدئوی مانیتور را مشخص کن. اگر از مانیتور یا تلویزیونی استفاده می‌کنی که پورت‌های متفاوتی برای ارتباط دارد، باید پورتی را انتخاب کنی که مشابه پورت لپ تاپ باشد. برای انتخاب ورودی ویدئو، روی مانیتور یا ریموت کنترل دکمه "Input" (ورودی)، "Source" (منبع) یا "Video Select" (انتخاب ویدئو) و یا هر دکمه‌ی مشابه دیگر را پیدا کن و فشار بده.
 7. 7
  منتظر بمان تا تصویر صفحه نمایش لپ تاپ روی مانیتور ظاهر شود. بعد از اینکه دسکتاپ و همه یا بعضی از آیکون‌های روی آن را در صفحه‌ی مانیتور دیدی، می‌توانی تنظیمات نمایش را در لپ تاپ انجام بدهی.
  • اگر این ارتباط را از طریق VGA که یک پورت آبی رنگ با سه ردیف سوراخ است برقرار کرده‌ای، شاید لازم باشد که حالت نمایش را تغییر بدهی. می‌توانی این کار را با فشار دادن یکی از کلید‌های عملیاتی روی صفحه کلید لپ تاپ انجام بدهی.
  • اگر صفحه‌ی لپ تاپ را در مانیتور ندیدی، برای شناسایی مانیتور در ویندوز از روش دوم و در مک از روش سوم این مقاله استفاده کن.
روش 2
روش 2 از 5:

شناسایی مانیتور در ویندوز

 1. 1
  در ویندوز روی آیکون Start (شروع) کلیک کن. این آیکون به‌شکل لوگوی ویندوز است و روی تسک‌بار ویندوز قرار دارد. با کلیک کردن روی آن، منوی Start (شروع) باز می‌شود.
 2. 2
  روی آیکون Settings (تنظیمات) کلیک کن. این آیکون به‌شکل چرخ‌دنده است و در سمت چپ منوی Start (شروع) قرار دارد. با کلیک کردن روی آن، پنجره‌ی تنظیمات باز می‌شود.
 3. 3
  روی System کلیک کن. این اولین گزینه در پنجره‌ی Settings (تنظیمات) است. آیکون این گزینه به شکل لپ تاپ است.
 4. 4
  روی Display (مانیتور) کلیک کن. این گزینه، اولین مورد در منوی سمت چپ است. با این کار منوی مانیتور باز می‌شود.
 5. 5
  به پایین صفحه برو و روی Detect (شناسایی) کلیک کن. این گزینه یک دکمه‌ی خاکستری رنگ در زیر "Multiple Displays" (مانیتور‌های متعدد) در پایین صفحه نمایش است. این کار باعث می‌شود ویندوز مانیتور تو را شناسایی کند.
روش 3
روش 3 از 5:

شناسایی مانیتور در مک

 1. 1
  روی آیکون اپل کلیک کن. این آیکون در سمت چپ و بالای صفحه‌ قراردارد و لوگوی اپل روی آن است. با کلیک کردن روی این آیکون، منوی اپل باز می‌شود.
 2. 2
  روی System Preferences (تنظیمات سیستم) کلیک کن. این گزینه دومین مورد در منوی اپل است. با این کار، پنجره‌ی System Preferences (تنظیمات سیستم) باز می‌شود.
 3. 3
  روی Displays (مانیتور‌ها) کلیک کن. آیکون این گزینه به‌شکل مانیتور کامپیوتر است و با کلیک روی آن پنجره‌ی Displays (مانیتور‌ها) باز می‌شود.
 4. 4
  کلید Options (گزینه‌ها) روی صفحه‌کلید را فشار بده و نگه دار. بعد از فشردن کلید "Options" (گزینه‌ها)، دکمه‌ی "Detect Displays" (شناسایی مانیتور‌ها) در پنجره‌ی Displays (مانیتور‌ها) ظاهر می‌شود.
 5. 5
  روی Detect Displays (شناسایی مانیتورها) کلیک کن. بعد از فشردن کلید "Options" (گزینه‌ها)، این دکمه در سمت راست و پایین پنجره‌ی Displays (مانیتور‌ها) ظاهر می‌شود.
روش 4
روش 4 از 5:

انجام تنظیمات مانیتور در ویندوز

 1. 1
  منوی Start (شروع) را باز کن. روی لوگوی ویندوز که سمت چپ و پایین صفحه‌ قراردارد کلیک کن. با این کار منوی Start (شروع) باز می‌شود.
 2. 2
 3. 3
  روی System کلیک کن. آیکون سیستم به‌شکل یک کامپیوتر است و در پنجره‌ی Settings (تنظیمات) قرار دارد.
 4. 4
  روی زبانه‌ی Display (مانیتور‌) کلیک کن. این گزینه در سمت چپ پنجره‌ی Display (مانیتور) قرار دارد.
 5. 5
  به پایین صفحه برو تا به بخش "Multiple displays" (مانیتور‌های متعدد) برسی. این بخش تقریباً در پایین صفحه قرار دارد.
 6. 6
  روی دکمه‌ی کشویی "Multiple displays" (مانیتور‌های متعدد) کلیک کن. با این کار یک منوی کشویی باز می‌شود.
 7. 7
  یکی از گزینه‌‌های نمایش را انتخاب کن. یکی از گزینه‌های زیر را در منوی کشویی انتخاب کن:
  • Duplicate these displays (این مانیتور‌ها را دوبل کن) - صفحه نمایش لپ تاپ تو را دقیقاً در مانیتور نمایش می‎دهد.
  • Extend these displays (این مانیتور‌ها را گسترش بده) - از مانیتور به عنوان ادامه‌ی صفحه نمایش دسکتاپ استفاده کن. وقتی این حالت انتخاب می‌شود، کشیدن نشانگر ماوس به انتهای سمت راست صفحه نمایش لپ تاپ، موجب ناپدید شدن آن از صفحه نمایش لپ تاپ و ظاهر شدن آن در صفحه‌ی مانیتور می‌شود.
  • Show only on 1 (فقط شماره‌ی ۱ را نمایش بده) - با انتخاب این گزینه صفحه نمایش مانیتور خاموش شده و فقط محتوا و صفحه نمایش لپ تاپ نشان داده می‌شود.
  • Show only on 2 (فقط شماره‌ی ۲ را نشان بده) - با انتخاب این گزینه صفحه نمایش لپ تاپ خاموش شده و فقط محتوای صفحه مانیتور نمایش داده می‌شود.
روش 5
روش 5 از 5:

انجام تنظیمات مانیتور در مک

 1. 1
  منوی اپل را باز کن. روی لوگوی اپل که در سمت چپ و بالای صفحه‌ قرار دارد کلیک کن. با این کار یک دکمه‌ی کشویی نمایش داده می‌شود.
 2. 2
  روی System Preferences… (تنظیمات سیستم) کلیک کن. این گزینه در قسمت بالای منوی کشویی قرار دارد و با کلیک روی آن، پنجره‌ی System Preferences (تنظیمات سیستم) باز می‎شود.
 3. 3
  روی Displays (مانیتور‌ها) کلیک کن. آیکون این گزینه‌ به شکل مانیتور است و در وسط پنجره‌ی System Preferences (تنظیمات سیستم) قرار دارد.
 4. 4
  روی زبانه‌ی Displays (مانیتور‌ها) کلیک کن. این زبانه در گوشه‌ی سمت چپ و بالای پنجره قرار دارد.
 5. 5
  رزولوشن یا وضوح تصویر مانیتور را تغییر بده. کادر "Scaled" (مقیاس) را بررسی کن و رزولوشن را انتخاب کن.
  • نمی‌توانی از رزولوشنی بیشتر از رزولوشن تعریف شده‌ برای مانیتورت استفاده کنی (مثلاً ۴K).
 6. 6
  مقیاس صفحه نمایش را تغییر بده. روی دکمه‌ی کشویی "Underscan" (تحت‌بررسی) که در پایین صفحه قرار دارد، کلیک کن و آن را به‌سمت چپ بکش تا قسمت بیشتری از صفحه نمایش مک در مانیتور نشان داده شود؛ کشیدن این دکمه به‌سمت راست صفحه باعث زوم یا همان بزرگ‌نمایی صفحه خواهد شد.
  • در‌صورتی‌که تصویر روی مانیتور خیلی بزرگ یا خیلی کوچک باشد، می‌توانی با کمک این ویژگی اندازه‌ی صفحه نمایش مک را با مانیتور تنظیم کنی.
 7. 7
  در‌صورت لزوم صفحه نمایش مک را عریض‌تر کن. اگر می‌خواهی از مانیتور برای گسترش و عریض‌تر کردن صفحه نمایش مک استفاده کنی (مثلاً به‌عنوان فضای بزرگ‌تر در سمت راست صفحه نمایش مک)، روی زبانه‌ی Arrangement (تنظیم) در قسمت بالای این پنجره کلیک کن و سپس در پایین صفحه، گزینه‌ی "Mirror Displays" (تصویر آیینه‌ای مانیتور) را از حالت انتخاب خارج کن.
  • همچنین می‌توانی در این قسمت با کلیک کردن و کشیدن مستطیل سفید رنگ بالای پنجره‌‌ی تنظیمات صفحه نمایش به‌سمت چپ یا راست موقعیت نوار منو را تنظیم کنی.

نکات

 • ارتباط برقرار شده از طریق DisplayPort یا HDMI و یا USB-C می‌تواند صدا را نیز منتقل کند، به این معنی که در‌صورت استفاده از یکی از این ارتباط‌ها، بلندگو‌های مانیتور باید بتوانند خروجی صدای لپ تاپ را پخش کنند.
 • در‌صورت استفاده از کابل ویدئوی قدیمی‌تر، امکان دریافت صدا از تلویزیون را نخواهی داشت. در این حالت می‌توانی صدا را با استفاده از پورت هدفون روی لپ تاپ و از طریق بلندگو‌های خارجی منتقل کنی. برای اتصال پورت هدفون از یک کابل ۳/۵ میلی‌متری استفاده کن. درصورت نیاز می‌توانی برای وصل شدن به بلندگو یا ورودی صدا از یک مبدل نیز استفاده کنی.
 • برای بهبود کیفیت ارتباط مانیتور و شناسایی آن می‌توانی کامپیوترت را به‌روز‌رسانی کنی.

هشدارها

 • اگر مانیتور صفحه نمایش لپ تاپ را نمایش ندهد ممکن است مشکل از کابل باشد. در‌صورت امکان از اتصال دیگری استفاده کن یا کابل را تعویض کن.

مقالات مرتبط ویکی‌هاو

با استفاده از عکس به‌راحتی شخصی را جستجو و پیدا کنیمبا استفاده از عکس به‌راحتی شخصی را جستجو و پیدا کنیم
از اینستاگرام موزیک دانلود کنیمدانلود آهنگ از اینستاگرام
افراد را وادار کنیم به پیام ما جواب دهندافراد را وادار کنیم به پیام ما جواب دهند
در فایل‌های PDF تایپ کنیمدر فایل‌های PDF تایپ کنیم
همه‌ی توییت‌ها را یک‌باره حذف کنیمهمه‌ی توییت‌ها را یک‌باره حذف کنیم
به فایل‌های PDF عکس اضافه کنیمبه فایل‌های PDF عکس اضافه کنیم
به حافظه‌ی کلیپ‌بورد اندروید دسترسی پیدا کنیمبه حافظه‌ی کلیپ‌بورد اندروید دسترسی پیدا کنیم
به صورت خصوصی تماس بگیریمبه صورت خصوصی تماس بگیریم
ایمیل های قدیمی را در Gmail‌ پیدا کنیمایمیل های قدیمی را در Gmail‌ پیدا کنیم
در اینستاگرام روی عکس‌ها آهنگ بگذاریمدر اینستاگرام روی عکس‌ها آهنگ بگذاریم
صدای گوشی آیفون را زیاد کنیمصدای گوشی آیفون را زیاد کنیم
پس‌زمینه‌ی تصاویر را با Paint حذف کنیمپس‌زمینه‌ی تصاویر را با Paint حذف کنیم
شماره‌ تلفن را در فیسبوک جستجو کنیمشماره‌ تلفن را در فیسبوک جستجو کنیم
فایل‌های EXE را باز کنیمفایل‌های EXE را باز کنیم

در مورد ویکی‌هاو

Luigi Oppido
به‌طور مشارکتی نوشته شده با همکاری:
تکنسین تعمیرات کامپیوتر
این مقاله با همکاری Luigi Oppido به‌طور مشارکتی نوشته شده. لوئیجی اوپیدو، صاحب و گرداننده‌ی مجموعه‌ی Pleasure Point Computersدر شهر سانتا کروز ایالت کالیفرنیا است. لوئیجی در زمینه‌های تعمیرات عمومی کامپیوتر، بازیابی اطلاعات، حذف ویروس‌ها و ارتقا سیستم‌ها بیش از 25 سال تجربه دارد. این مقاله ۵۲٬۷۴۸بار مشاهده شده است.
از این صفحه ۵۲٬۷۴۸بار بازدید شده‌است.

آیا این مقاله کمکتان کرد؟