حفظ شفافی و یک‌دستی رنگ لباس‌های سفید حتی با بهترین روش‌های شست‌وشو هم خیلی سخت است. خوشبختانه برای این کار روش‌های مختلفی وجود دارد. می‌توانی با خیساندن لباس‌های سفید در مواد مختلف قبل از شست‌وشو و استفاده از موادی مانند اسپری‌های ضدلک یا جوش‌شیرین، لکه‌‌ها را از بین ببری و شفافیت لباس‌ها را حفظ کنی. موقع شستن لباس‌ها همیشه لباس‌های سفید و رنگی را از هم جدا کن. برای شست‌وشوی بهتر به موادشوینده‌ی معمولی کمی سرکه اضافه کن.

روش 1
روش 1 از 2:

شست‌وشو با سرکه‌ی سفید

 1. 1
  لباس‌های سفید و رنگی را از هم جدا کن. هر بار که می‌خواهی لباس بشویی، ۵ دقیقه زمان بگذار و لباس‌های چرکت را مرتب کن. لباس‌های رنگی را در یک سبد و سفیدها را در سبد دیگر بریز. جوراب‌ها، لباس‌های زیر، حوله‌ها و عرق‌گیرها را فراموش نکن.
  • شستن لباس‌های راه‌راه ممکن است کمی دردسر داشته باشد چون این لباس‌ها اغلب تیره و روشن هستند. البته اگر چند نکته را رعایت کنی، این لباس‌ها را می‌توانی در هر دو سبد بیندازی: اگر از مواد سفید‌کننده استفاده می‌کنی، لباس‌های راه‌راه را با لباس‌های سفید نشوی؛ اگر بین لباس‌های رنگی‌، جین تیره، سویشرت سیاه یا لباس قرمز داری، لباس‌های راه‌راه و رنگی را با هم نشوی.
 2. 2
  نصف فنجان (۱۲۰ میلی‌لیتر) سرکه‌ی سفید را در محفظه‌ی نرم‌کننده بریز. اغلب ماشین‌های لباس‌شویی محفظه‌ی مخصوصی برای مواد نرم‌کننده دارند. از این محفظه می‌توانی برای ریختن سرکه‌ی سفید هم استفاده کنی. برای اینکه مطمئن شوی مقدار موادی که در ماشین می‌ریزی درست است، از پیمانه‌ی اندازه‌گیری استفاده کن.
  • نگران بوی سرکه نباش. سرکه باعث بد‌بو‌شدن لباس‌ها نمی‌شود.
  • موقع شستن لباس‌های سفید، یک‌راست سراغ سفید‌کننده نرو. استفاده‌ی بیش از حد از مواد سفید‌کننده باعث زردشدن رنگ سفید می‌شود. به‌علاوه، مواد سفید‌کننده فقط برای لباس‌های سفید نخی مناسبند.

  هشدار: هیچ‌وقت سفید‌کننده و سرکه‌ی سفید را با‌ هم در ماشین لباس‌شویی نریز. این دو ماده با هم واکنش می‌دهند و بخار خطرناکی تولید می‌کنند.

 3. 3
  مواد شوینده را داخل ماشین بریز. از همان شوینده‌ی همیشگی و به‌مقدار مناسب برای حجم لباسی که می‌شویی استفاده کن. بسته به نحوه‌ی شست‌وشو، می‌توانی قبل از ریختن لباس‌ها آب را باز کنی و مواد شوینده را اضافه کنی، یا اول لباس‌ها را داخل ماشین بریزی و بعد آب را باز کنی و مواد شوینده را اضافه کنی.[1]
  • برای نتیجه‌ی بهتر، از شوینده‌هایی استفاده کن که براق‌کننده دارند. این ترکیبات باعث می‌شوند لباس‌ها روشن‌تر و شفاف‌تر به‌نظر برسند.

  نکته: همیشه شوینده را به‌میزان مناسب و مقدار ذکرشده روی بسته‌بندی استفاده کن. استفاده از شوینده به‌مقدار خیلی زیاد یا خیلی کم به‌مرور زمان باعث کدر شدن لباس‌های سفید می‌شود. [2]

 4. 4
  از آب گرم استفاده کن و لباس‌ها را طبق معمول داخل ماشین بریز. وقتی لباس‌ها، سرکه‌ی سفید و موادشوینده را داخل ماشین ریختی، می‌توانی با همان روش همیشگی لباس‌ها را بشویی. آب گرم بهتر لکه‌های لباس را پاک می‌کند. [3]
  • برای لباس‌های رنگی بهتر است از آب سرد استفاده کنی چون آب داغ به‌مرور رنگ آنها را می‌برد. بنابراین معقول است که برای لباس‌های سفید از آب داغ استفاده کنی.
 5. 5
  قبل از ریختن لباس‌ها در خشک‌کن، دقت کن لکه‌ها از بین رفته باشد. اگر لکه‌های لباس باقی مانده باشد و به همان صورت آنها را در خشک‌کن بریزی، گرما لکه‌های پارچه را ثابت می‌کند و از بین بردن آنها سخت‌تر می‌شود. لکه‌های باقی‌مانده را بررسی کن و برای از بین بردن آنها روش مناسبی انتخاب کن. قبل از خشک کردن، لباس‌ها را دوباره بشوی و مجدداً کنترل کن.[4]
  • اگر لکه‌های لباس خیلی زیاد باشد، شاید لازم شود ۲ تا ۳ بار آن را بشویی و لکه‌زدایی کنی، مخصوصاً برای لکه‌های ناشی از سبزی، علف،‌چای یا قهوه.
 6. 6
  برای خشک کردن لباس‌های سفید از حرارت پایین استفاده کن یا آنها را روی بند آویزان کن تا کیفیت رنگ سفید آنها حفظ شود. اگر از خشک‌کن استفاده می‌کنی، پایین‌ترین دما را انتخاب کن. اگر می‌توانی، لباس‌ها را بیرون یا روی رخت‌آویز پهن کن. این کم‌ضررترین روش برای خشک کردن لباس است چون با این روش لباس‌ها آهسته خشک می‌شوند و الیاف آنها کمتر از زمانی که از خشک‌کن استفاده می‌‌کنی کش ‌می‌آید. [5]
  • شاید این کار بی‌فایده به نظر برسد، ولی اگر به آن عمل کنی، خیلی زود عادت می‌کنی که لباس‌های سفید را طور دیگری بشویی. با این کار لباس‌هایت برای مدت طولانی خیلی بهتر به‌نظر می‌رسند.
روش 2
روش 2 از 2:

خیساندن لباس‌ها برای حفظ شفافیت رنگ سفید

 1. 1
  برای سفید کردن و رفع بوی لباس‌ها، جوش‌شیرین را در آب گرم حل کن. یک پیمانه (۱۸۰ گرم) جوش‌شیرین را با ۴ لیتر آب گرم مخلوط کن. از یک لگن پلاستیکی، سینک دست‌شویی یا چیزی شبیه این استفاده کن که به‌اندازه‌ی کافی بزرگ باشد و برای لباس‌ها جا داشته باشد. قبل از شستن لباس‌های سفید، آنها را به‌مدت ۸ ساعت در محلول جوش‌شیرین خیس کن.[6]
  • زنگ تایمر تلفنت را تنظیم کن تا لباس‌ها را فراموش نکنی و زیاد در محلول نمانند. از یک مسواک کهنه یا چیزی شبیه آن استفاده کن و این خمیر را روی قسمت‌های زردشده بمال و بگذار حدود یک ساعت بماند.

  نکته: با جوش‌شیرین یک خمیر درست کن و آن را روی قسمت‌های زردشده‌ی لباس سفید مثل زیر بغل‌ها یا یقه‌ی پیراهن بمال تا زردی را پاک کند. ۴ قاشق غذاخوری (۱۸ گرم) جوش‌شیرین را با ۱/۴ پیمانه (۵۹ میلی‌لیتر) آب مخلوط کن.

 2. 2
  از آب‌لیمو به‌عنوان یک روش طبیعی برای سفید کردن لباس استفاده کن. ۲ عدد لیمو را خرد کن و آنها را در یک قابلمه‌ی بزرگ آب بینداز. لیموها را حدود ۵ دقیقه بجوشان و بعد قابلمه را از روی شعله بردار. لباس‌های سفید را داخل قابلمه‌ی آب بریز و بگذار یک ساعت خیس بخورند. [7]
  • لیمو هم لباس‌ها را سفیدتر می‌کند وهم بوی خوبی در آشپزخانه ایجاد می‌کند.
  • مواظب باش وقتی لباس‌ها را در قابلمه می‌اندازی خودت را نسوزانی. از یک قاشق چوبی یا چیزی شبیه آن استفاده کن و لباس‌ها را به کف قابلمه فشار بده تا کاملاً در آب فرو روند.
 3. 3
  برای خیساندن لباس‌ها از مواد شوینده استفاده کن. اگر به سایر مواد دسترسی نداری، خیلی ساده فقط ۱/۴ پیمانه (۵۹ میلی‌لیتر) مایع شوینده یا پودر لباس‌شویی را در یک لگن پر از آب گرم بریز. لباس‌های سفید را داخل آن بریز و بگذار حدود ۲ ساعت خیس بخورند.[8]
  • استفاده از مواد شوینده برای خیساندن لباس‌ها زمانی که مواد دیگری در دسترس نداری، گزینه‌ی خوبی است.
 4. 4
  لباس‌های نخی را در سفید‌کننده‌ای که با آب رقیق شده خیس کن تا شفاف‌تر شوند. همیشه موقع استفاده از سفیدکننده از دستکش لاستیکی استفاده کن و مواظب باش سفیدکننده با چشمت تماس پیدا نکند. ۱/۴ پیمانه (۵۹ میلی‌لیتر) مایع سفیدکننده را با حدود ۴ لیتر آب داخل لگن یا سینک دستشویی بریز. لباس‌ها را داخل این مایع بریز و بگذار ۵ تا ۱۰ دقیقه بماند. بعد از این مدت آب لگن را خالی کن و لباس‌ها را طبق معمول بشوی.
  • از تایمر استفاده کن تا لباس‌ها زیاد از حد در سفیدکننده نماند. در واقع سفیدکننده پارچه را می‌خورد و ممکن است لباست را خراب کند.
  • اگر از سفید‌کننده‌ی بدون کلر استفاده می‌کنی، نصف پیمانه (۱۲۰ میلی‌لیتر) سفیدکننده را با حدود ۴ لیتر آب مخلوط کن و لباس‌ها را به‌مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در آن خیس کن.
 5. 5
  لکه‌ها را با ترکیب بوراکس و مایع لباس‌شویی برطرف کن. به بوراکس، سدیم‌بورات هم می‌گویند. حدود ۴ قاشق غذاخوری (۱۸ گرم) بوراکس را با ۱/۴ پیمانه (۵۹ میلی‌لیتر) آب در یک کاسه‌ی کوچک مخلوط کن و آن را روی لکه‌ها بمال. قبل از شستن لباس‌ها با یک مسواک این خمیر را روی لکه‌ها بمال و بگذار حدود یک ساعت بماند. [9]
  • این روش برای لکه‌ی قهوه یا لکه‌هایی که بیشتر مایل به قهوه‌ای یا زرد هستند خیلی مناسب است.
 6. 6
  برای برطرف‌کردن سریع و راحت لکه‌‌های لباس از اسپری‌های آماده‌ی ضدلک استفاده کن. محصولات آماده عالی هستند چون لازم نیست چیزی را مخلوط یا اندازه‌گیری کنی. برای نتیجه‌ی بهتر، از اسپری مخصوص لباس‌های سفید استفاده کن و همیشه قبل از استفاده، دستورالعمل روی بسته را بخوان. معمولاً باید لکه را با اسپری خیس کنی و بگذاری ۱۵ تا ۲۰ دقیقه قبل از شست‌وشو خیس بخورد. [10]
  • بعضی از اسپری‌ها را نباید برای پارچه‌های خاصی استفاده کرد، پس دستورات روی بسته را بخوان تا ندانسته لباست را خراب نکنی.

نکات

 • برای جلوگیری از کدر ‌شدن لباس‌های سفید از شستن آنها با لباس‌های رنگی خودداری کن. [11]
 • اگر امکانش را داری لباس‌های سفید را در آفتاب خشک کن تا آفتاب رنگ آنها را دوباره سفید کند.[12]
 • اگر می‌خواهی از سفید‌کننده استفاده کنی، آن را فقط برای لباس‌های نخی به کار ببر. از سفیدکننده برای الیاف مصنوعی استفاده نکن. [13]

هشدارها

 • هیچ‌وقت سرکه و سفید‌کننده را با هم ترکیب نکن. این دو با هم واکنش می‌دهند و بخار خطرناکی تولید می‌کنند.

چیزهایی که نیاز داری

خیساندن لباس‌ها برای حفظ شفافیت رنگ سفید

 • انتخاب یکی از روش‌های خیساندن به میل خودت
 • لگن یا سینک دستشویی

شست‌وشو با سرکه‌ی سفید

 • سرکه‌ی سفید
 • پودر لباس‌شویی

مقالات مرتبط ویکی‌هاو

چگونه قفل در را باز کنیم
برچسب را از سطوح پلاستیکی جدا کنیمبرچسب را از سطوح پلاستیکی جدا کنیم
اندازه ها را از روی خط کش بخوانیماندازه ها را از روی خط کش بخوانیم
از شر کلاغ ها خلاص شویماز شر کلاغ ها خلاص شویم
زاویه را محاسبه کنیمزاویه را محاسبه کنیم
پاور بانک را شارژ کنیمپاور بانک را شارژ کنیم
از جوش شیرین برای شستن لباس ها استفاده کنیماز جوش شیرین برای شستن لباس ها استفاده کنیم
لکه چربی یا روغن را از روی لباس پاک کنیملکه چربی یا روغن را از روی لباس پاک کنیم
از شر بید کاغذ خلاص شویماز شر بید کاغذ خلاص شویم
چسب قطره‌ای را از روی پوست پاک کنیم
کاکتوس در حال مرگ را نجات دهیمکاکتوس در حال مرگ را نجات دهیم
گوشی دزدیده شده را قفل کنیمگوشی دزدیده شده را قفل کنیم

در مورد ویکی‌هاو

Susan Stocker
به‌طور مشارکتی نوشته شده با همکاری:
متخصص نظافت سبز (با روش و محصولات دوستدار محیط زیست)
این مقاله با همکاری Susan Stocker به‌طور مشارکتی نوشته شده. سوزان استاکر، مالک و مدیر شرکت Susan’s Green Cleaning است. این شرکت، دارنده‌ی رتبه‌ی اول شرکت‌های نظافتی دوستدار محیط‌زیست در شهر سیاتل است. او برای داشتن پروتکل‌های برجسته در حوزه‌ی خدمات مشتریان در منطقه — برنده‌ی جایزه‌ی Better Business Torch برای داشتن اخلاق و صداقت در سال 2017 — و حمایت جدی از دستمزد عادلانه، حقوق و مزایای کارمندان و همچنین ارائه‌ی راهکار‌های سبز در حوزه‌ی نظافت معروف است. این مقاله ۱۵٬۲۹۱بار مشاهده شده است.
رده‌ها: خانه و باغچه
از این صفحه ۱۵٬۲۹۱بار بازدید شده‌است.

آیا این مقاله کمکتان کرد؟