چه بخواهی قفل یک صندوق اسرارآمیز را باز کنی یا از روی بدشانسی پشت در یک اتاق گیر کرده باشی، این جا می‌توانی راه حل را پیدا کنی. پس خونسرد باش و این مقاله را با دقت مطالعه کن.

روش 1
روش 1 از 2:

باز کردن قفل در بسته بدون کلید

 1. 1
  برای آزاد کردن زبانه دستگیره در از یک کارت اعتباری استفاده کن. در نظر داشته باش که این روش فقط برای آزاد کردن زبانه دستگیره در کاربرد دارد و با آن نمی‌توان درهای قفل شده با کلید را باز کرد. یکی از انواع کارت‌های ارزان و بی‌اهمیت را بردار تا اگر شکسته شد یا آسیب دید، ضرر نکنی. مثلا از انواع کارت‌های لمینیت که خم‌شونده هستند می‌توانی استفاده کنی.[۱]
  • کارت را بین چارچوب و زبانه در بگذار و فشار بده. سعی کن کارت را به سمت عقب خم کنی تا زبانه به داخل در برگردد و در باز شود.
  • اگر بین قفل و چارچوب فضایی نیست، می‌توانی کارت را از قسمت بالای قفل به داخل درز فشار بدهی و بعد همزمان با این که کارت را به طرف چارچوب خم می‌کنی به پایین بکشی. یک کارت نازک‌تر و محکم‌تر برای این کار خیلی مناسب‌تر است.
 2. 2
  برای درهای داخلی از یک پیچ‌گوشتی کوچک یا ابزار نازک استفاده کن. این روش برای باز کردن قفل درهایی است که دستگیره آن‌ها با فشاردادن یک دکمه باز و بسته می‌شوند. اگر در آن طرف در گیر کرده‌ای سعی کن دنبال یک سوراخ ریز روی دستگیره‌ بگردی. یک پیچ‌گوشتی ریز (از انواع موبایلی)، یک گیره‌ی سوزنی صاف‌شده یا یک چاقوی کره‌بُری را داخل آن فرو کن. آن را تا جای ممکن داخل شیار قفل فرو کن تا پین‌ها آزاد و قفل باز شود.[۲]
 3. 3
  قفل را بردار. برای شروع انتهای کوچک یک آچار آلن را داخل لبه‌ی باریک‌تر قفل قرار بده. مقدار کمی فشار به سمتی که قفل باز می‌شود وارد کن. این فشار را تا حد ممکن ثابت نگه دار. حالا با استفاده از یک گیره‌ی کاغذ صاف‌شده که نوک آن کمی خم است قفل را باز کن:
  • روش چرخشی پین و آچار: گیره‌ی کاغذِ صاف شده را از پایین شکاف قفل داخل کن و بعد آن را به طرف بالا و عقب بکش. با حرکت چرخشی فشار را بیشتر کن و همزمان آچار آلن را در هر بار تکرار این کار بیشتر فشار بده تا زمانی که حس کنی کلید کمی جابجا شده است. وقتی این اتفاق افتاد هم‌زمان که داری حرکت چرخشی را انجام می‌دهی فشار را ثابت نگه دار تا زمانی که در باز شود.
  • روش پین به پین: اگر با روش اول موفق به باز کردن قفل نشدی، هم‌زمان که داری با آچار آلن فشار ثابت و کمی را به قفل وارد می‌کنی آهسته آهسته گیره‌ی سوزنی‌شده را درون روزنه فرو کن. زمانی که گیره با اولین پین برخورد کرد، سعی کن با خم کردن گیره به طرف بالا پین را به جای خود برگردانی. بعد با یک گیره‌ی دیگر همین کار را با بقیه‌ی پین‌ها هم انجام بده تا قفل باز شود.
 4. 4
  در را از لولا جدا کن. نوک یک پیچ‌گوشتی دوسو را بین لولا و میله‌ی آن بگذار و بعد با چکش به طرف بالا به ته پیچ‌گوشتی ضربه بزن تا میله‌ی لولا از جای خود بیرون بیاید و بتوانی در را از جا در بیاوری.[۳]
  • این کار را با لولای دیگر هم انجام بده. اگر میله از لولا بیرون نیامد، بهتر است با نیروی بیشتری و با پیچ‌گوشتی چهارسو هم امتحان کنی.
 5. 5
  با چکش قفل را بشکن. در شرایط خیلی خاصی و وقتی سایر راه‌حل‌ها جواب نداد، این کار می‌تواند آخرین چاره باشد. البته در اغلب موارد به جای این کارها بهتر است با یک کلیدساز یا تأسیساتی تماس بگیری و از آن‌ها کمک بخواهی. اما اگر در وضعیت اضطراری گیر کردی و باید فوری آن محل را ترک کنی، با پیچ‌گوشتی یا چکش به مغزی قفل بکوب تا از جای خود در بیاید.
روش 2
روش 2 از 2:

باز کردن قفل گیرکرده

 1. 1
  هم‌زمان که داری کلید را می‌چرخانی سعی کن در را بکشی یا هُل بدهی. در خیلی از درهای قدیمی لازم است تا هم‌زمان با این که در را هُل می‌دهی کلید را هم در جای خود بازی بدهی تا در باز شود، چون درهای زواردررفته درست در چارچوب جا نگرفته‌اند و به سختی باز می‌شوند. سعی کن در همه‌ی جهات در را امتحان کنی: مثلا آن را بالا و پایین کنی، هُل بدهی یا به سمت خودت بکشی. هر چقدر می‌توانی از زورت استفاده کن، اما مراقب باش که در یک دفعه باز نشود و زمین نخوری.
  • اگر از کلید خانه دوستت استفاده می‌کنی حتما با او تماس بگیر و از او بپرس که در منزلشان چطور باز می‌شود. احتمالا او لِم در آن خانه را بهتر می‌داند.
 2. 2
  کلید را به هر دو جهت بچرخان. استاندارد یکسانی برای جهت باز شدن کلید وجود ندارد. حتی اگر جهت باز شدن قفل را می‌دانی، چرخاندن کلید به سمت جهتی که قفل می‌شود موجب برطرف شدن گیر می‌شود. اگر می‌شود کلید را نیم دور به عقب برگردانی یک بار این کار را بکن و بعد دوباره با یک حرکت سریع و نرم سعی کن از گیر کردن کلید خلاص شوی.
 3. 3
  قفل را نرم و روان کن. تا زمانی که تصمیم بگیری کلید را عوض کنی، از یک روان‌کننده‌ی بدون روغن برای روان کردن کلید و قفل استفاده کن چون خود روغن وقتی که خشک بشود می‌تواند عامل گیر کردن کلید در قفل بشود. یک بار اسپری‌کردن تمیزکننده به داخل شیار قفل کافی است و زیاده‌روی در اسپری‌کردن هم می‌تواند نتیجه‌ی عکس داشته باشد.[۴]
  • اگر در یک اتاق گیر افتادی از هر نوع روغنی که در دسترس هست استفاده کن یا با نوک مداد گرافیتی روی دندانه‌های کلید بکش.
 4. 4
  کلیدها را امتحان کن. ممکن است کلید خم شده باشد یا دندانه‌هایش ایراد داشته باشد. در این حالت می‌توانی کلید خم شده را به حالت اول برگردانی اما این کار یک راه‌حل کوتاه‌مدت است. پس بهتر است کلید آسیب دیده را پیش کلیدساز ببری و از روی آن یک کلید نو بسازی.
 5. 5
  شرایطی را که در آن باید از زور استفاده کنی تشخیص بده. وقتی که کلید را چرخاندی و صدای تق شنیدی احتمالا در باز شده اما گیر کرده است و می‌توانی با چند بار هل دادن در را باز کنی. اگر کلید گیر کرده باشد بعد از روان کردن می‌توانی آن را با تکان دادن آزاد کنی.
 6. 6
  روش‌های دیگر را هم امتحان کن. ممکن است نیاز شود کلید را کنار بگذاری و از روش‌های شکستن قفل یا باز کردن آن بدون کلید استفاده کنی. اما اگر هیچ کدام از این روش‌ها نتیجه نداشت، می‌توانی با یک کلیدساز تماس بگیری.

نکات

 • اگر بتوانی قفل در خانه ات را بدون کلید باز کنی پس دزدها هم می‌توانند. بنابراین از درهای ضدسرقت یا حفاظ فولادی استفاده کن یا حداقل کلیدهای معمولی را با کلیدهای ضدسرقت جایگزین کن.
 • اگر صدای باز شدن قفل را بشنوی یا آن را حس کنی اما در باز نشود، ممکن است در طرف دیگر آن حفاظ یا دستگیره قفل شده وجود داشته باشد.

هشدارها

 • رفتارت در هنگام تلاش برای باز کردن قفل در در مکانی ناشناس ممکن است برای همسایگان مشکوک به نظر بیاید، پس آمادگی این را داشته باش که از سمت آن‌ها مورد پرسش قرار بگیری. پس قبل از این که کلید دوستت را بگیری، از نگهبان ساختمان اجازه‌های لازم را بگیر یا هماهنگی‌های ضروری را هم انجام بده.
 • هرگز تحت هر شرایطی اگر اجازه‌ی ورود به یک ساختمان یا آپارتمان را نداری سعی نکن در آن جا را به زور باز کنی یا وارد آن بشوی. در چنین محیط‌هایی اگر وضعیت طوری باشد که نیاز به مداخله‌ی فوری باشد (مثلا برای دفاع از دیگران یا در شرایط گروگانگیری) یا زمانی که می‌خواهی خودت یا سایرین را از خطر نجات بدهی باید با پلیس تماس بگیری.
 • در شرایط اضطراری با گوشی موبایل یا تلفن ثابت با شماره تلفن 110 (بدون کد پیش‌شماره) تماس بگیر. پلیس به‌طور شبانه‌روزی و در سراسر کشور با این خط ارتباطی گزارش‌ها را دریافت می‌کند.

چیزهایی که نیاز داری

کلید گیردار

 • کلید
 • روان‌کننده‌ی غیرروغنی یا مداد گرافیتی

بدون کلید

 • پیچ‌گوشتی دوسو یا چاقوی کره‌خوری
 • کارت اعتباری، کارت لمینیت یا پلاستیکی
 • آچار آلن
 • گیره‌ی کاغذ سوزنی
 • چکش
 • پیچ‌گوشتی چهارسو

مقالات مرتبط ویکی‌هاو

برچسب را از سطوح پلاستیکی جدا کنیمبرچسب را از سطوح پلاستیکی جدا کنیم
از شر کلاغ ها خلاص شویماز شر کلاغ ها خلاص شویم
اندازه ها را از روی خط کش بخوانیماندازه ها را از روی خط کش بخوانیم
زاویه را محاسبه کنیمزاویه را محاسبه کنیم
پاور بانک را شارژ کنیمپاور بانک را شارژ کنیم
از جوش شیرین برای شستن لباس ها استفاده کنیماز جوش شیرین برای شستن لباس ها استفاده کنیم
لباس‌های سفید را دوباره سفید کنیملباس‌های سفید را دوباره سفید کنیم
لکه چربی یا روغن را از روی لباس پاک کنیملکه چربی یا روغن را از روی لباس پاک کنیم
از شر بید کاغذ خلاص شویماز شر بید کاغذ خلاص شویم
چسب قطره‌ای را از روی پوست پاک کنیم
گوشی دزدیده شده را قفل کنیمگوشی دزدیده شده را قفل کنیم
کاکتوس در حال مرگ را نجات دهیمکاکتوس در حال مرگ را نجات دهیم

در مورد ویکی‌هاو

Ryaan Tuttle
به‌طور مشارکتی نوشته شده با همکاری:
Ryaan Tuttle
این مقاله توسط تیم آموزش‌دیده‌ی ویراستاران و پژوهشگرانی که صحت و جامعیت آن را تأیید کرده‌اند، به‌طور مشارکتی نوشته شده است. این مقاله ۱۲۷٬۶۷۲بار مشاهده شده است.
رده‌ها: خانه و باغچه
از این صفحه ۱۲۷٬۶۷۲بار بازدید شده‌است.

آیا این مقاله کمکتان کرد؟