این ویکی‌هاو به تو یاد می‌دهد که چگونه حافظه‌ی کوتاه‌مدت (RAM) را که بخشی از حافظه‌ی اختصاص‌داده‌شده برای اجرای برنامه‌ها در کامپیوتر یا حافظه‌ی گوشی هوشمند است، آزاد کنی. تقریباً همیشه می‌توانی فضای RAM را با بستن برنامه‌های باز، و در صورت نیاز ریستارت‌کردن کامپیوتر یا گوشی، آزاد کنی. اگر از آیفون استفاده می‌کنی، ترفند‌هایی وجود دارد که می‌توانی با استفاده از آن‌ها حافظه‌ی RAM را پاک‌ کنی؛ اگر‌چه اغلب کاربران اندروید نیازی به تخلیه‌ی حافظه RAM خود ندارند ولی می‌توانند با بستن برنامه‌هایی که حافظه‌ی RAM زیادی را اشغال می‌کند، آن را تخلیه کنند. کاربرانی که سامسونگ گلکسی دارند نیز می‌توانند با استفاده از سرویس Device Maintenance (تعمیر و نگه‌داری دستگاه)، حافظه‌ی RAM گوشی خود را بهینه‌ کنند.

روش 1
روش 1 از 4:

در ویندوز

 1. 1
  برنامه‌هایی که نیاز نداری را ببند. معمولاً برای بستن برنامه‌ها می‌توانی روی علامت X که در گوشه‌ی سمت راست و بالای پنجره‌ی برنامه‌ها قرار دارد کلیک کنی. اگر می‌خواهی برنامه‌ای که در پس‌زمینه در‌حال اجرا است را ببندی، کافیست مراحل زیر را دنبال کنی:
 2. 2
  برنامه‌هایی که بسته نمی‌شوند را به‌صورت اجباری ببند. اگر نمی‌توانی برنامه‌ای را به‌صورت عادی ببندی، می‌توانی آن را با Force-close (بستن اجباری) ببندی:
  • کلید‌های Ctrl+ Shift+Esc را هم‌زمان فشار بده (یا روی نوار وظیفه راست کلیک کن و سپس روی Task Manager (مدیریت وظایف) کلیک کن).
  • در زبانه‌ی "Processes" (فرآیند‌ها)، روی اسم برنامه‌ای که می‌خواهی ببندی، کلیک کن.
  • روی دکمه‌ی End task (پایان کار) در گوشه‌ی سمت راست و پایین پنجره کلیک کن.
 3. 3
  برنامه‌های راه‌اندازی غیرضروری را غیرفعال کن. برنامه‌های Start-up (راه‌اندازی)، برنامه‌هایی هستند که هنگام بالاآمدن و بوت‌شدن کامپیوتر اجرا می‌شوند. فعال‌بودن این برنامه‌ها می‌تواند موجب کندشدن روند راه‌اندازی سیستم و هم‌چنین اشغال RAM کامپیوترشود. برای غیرفعال‌کردن این برنامه‌ها، کار‌های زیر را انجام بده:
  • کلید‌های Ctrl+ Shift+Esc را فشار بده (یا روی نوار وظیفه راست کلیک کن و Task Manager (مدیریت وظایف) را انتخاب کن).
  • در بالای پنجره روی زبانه‌ی Startup (راه‌اندازی) کلیک کن.
  • روی اسم برنامه‌ای که نمی‌خواهی هنگام روشن‌کردن کامپیوتر اجرا شود کلیک کن.
  • روی Disable (غیرفعال) در گوشه‌ی سمت راست و پایین پنجره کلیک کن.
 4. 4
  درصورت نیاز از مرورگر وب کارآمدتری استفاده کن. اگر کماکان از مرورگر Internet Explorer یا حتی Microsoft Edge استفاده می‌کنی، می‌توانی با استفاده از مرورگر‌های Google Chrome یا Firefox، فضای حافظه‌ی بیشتری را ذخیره کنی.
  • مایکروسافت استفاده از Microsoft Edge را به دلیل کارایی بهتر پیشنهاد می‌کند ولی اگر احساس کردی که استفاده از Edge باعث کندشدن کامپیوترت می‌شود، می‌توانی مرورگر دیگری را امتحان کنی.
 5. 5
روش 2
روش 2 از 4:

در مک

 1. 1
  برنامه‌هایی که به آ‌ن‌ها نیاز نداری را ببند. می‌توانی با کلیک روی دایره‌ی قرمز رنگی که در گوشه‌ی سمت چپ و بالای پنجره قرار دارد، برنامه‌ها را ببندی، ولی برای بستن کامل برنامه‌ها باید کار‌های زیر را انجام بدهی:
  • کلید Control را نگه‌دار و در داک مک، روی آیکون برنامه کلیک کن.
  • داخل منوی نمایش داده‌ شو و روی Quit (خارج‌شدن) کلیک کن.
 2. 2
  برنامه‌ها را به‌صورت اجباری ببند. اگر برنامه‌ای بسته نشد، می‌توانی با انجام مراحل زیر آن را به‌صورت اجباری ببندی:
 3. 3
  برنامه‌های راه‌اندازی غیرضروری را غیرفعال کن. برنامه‌های Start-up (راه‌اندازی)، برنامه‌هایی هستند که هنگام بالاآمدن و بوت‌شدن کامپیوتر اجرا می‌شوند. فعال‌بودن این برنامه‌ها می‌تواند موجب کندشدن روند راه‌اندازی سیستم و هم‌چنین اشغال RAM کامپیوترشود. برای غیرفعال‌کردن این برنامه‌ها، کار‌های زیر را انجام بده:
 4. 4
  درصورت نیاز از مرورگر وب کارآمدتری استفاده کن. باوجود اینکه مرورگر Safari به‌عنوان بهترین انتخاب برای مک درنظر گرفته شده است، ولی ممکن است مرورگر‌های Google Chrome یا Firefox حافظه‌ی RAM کمتری را اشغال کنند.
 5. 5
  با استفاده از برنامه‌ی ترمینال حافظه‌ی فعلی RAM را پاک‌ کن. این روش، ترفندی است که می‌تواند مقداری از فضای RAM را خالی کند:
 6. 6
  کامپیوتر را ریستارت کن. تاوقتی‌ برنامه‌هایی را که نمی‌خواهی هنگام راه‌اندازی اولیه اجرا شوند، غیرفعال نکنی، مک موقع ریستارت‌ از حافظه‌ی RAM ایجادشده استفاده نخواهد کرد.
روش 3
روش 3 از 4:

در آیفون

 1. 1
  روی دکمه‌ی Home (خانه) دوبار کلیک کن. با انجام این کار لیست برنامه‌های درحال‌اجرا، نمایش داده می‌شود.
  • در iPhone X، با انگشت از پایین به سمت وسط صفحه بکش و انگشتت را تا زمان ظاهر‌شدن برنامه‌های باز گوشی، روی صفحه نگه دار.
  • اگر با دو بار فشاردادن دکمه‌ی Home (خانه) چیزی نمایش داده نشد، به این معنی است که هیچ برنامه‌ی درحال‌اجرایی در آیفون نداری.
 2. 2
  در لیست برنامه‌های درحال‌اجرا به‌سمت چپ یا راست برو تا برنامه‌هایی را که می‌خواهی ببندی، پیدا کنی.
 3. 3
  برنامه‌های غیرضروری را ببند. برنامه‌هایی را که می‌خواهی ببندی با انگشت به‌سمت بالا بکش.
  • برنامه‌هایی که حافظه‌ی زیادی مصرف می‌کنند مثل برنامه‌های ویرایش یا نمایش ویدئویی، نسبت‌به برنامه‌های معمولی بیشترروی حافظه‌ی RAM آیفون تاثیر می‌گذارند.
 4. 4
  حافظه‌ی RAM آیفون را پاک کن. بعضی مواقع ممکن است حافظه‌ی کوتاه‌مدت RAM آیفون پر شود و باعث شود تا آیفون از حد معمول کندتر کار کند. برای حل این مسئله دکمه‌ی قفل گوشی را نگه دار تا کلید کشویی slide to power off (بکش تا خاموش شود) نمایش داده شود، سپس به مدت ۵ ثانیه کلید Home (خانه) را فشار داده و نگه دار تا دوباره Home Screen (صفحه‌ی اصلی) نمایش داده شود.
  • شاید لازم باشد قبل از انجام این کار Siri را غیرفعال کنی.
  • اگر از iPhone X استفاده می‌کنی باید ویژگی AssistiveTouch (دستیارلمسی) را روشن کنی و مراحل زیر را دنبال کنی: Settings (تنظیمات) را باز کن، روی General (عمومی) بزن، به پایین صفحه برو و روی Shut Down (خاموش‌کردن) بزن، روی آیکون AssistiveTouch (دستیار لمسی) بزن و سپس روی دکمه‌ی Home (خانه) بزن تا Home Screen (صفحه‌ی خانه) نمایش داده شود.
 5. 5
  آیفون را ریستارت کن. اگر آیفون کماکان کند است، ممکن است مشکل با ریستارت اجباری برطرف شود:
  • آیفون ‌6S و پایین‌تر — دکمه‌های خانه و قفل را فشار بده و نگه‌دار تا لوگوی اپل روی صفحه‌نمایش ظاهر شود و بعد دکمه‌ها را رها کن و اجازه بده آیفون ریستارت شود.
  • در آیفون ۷ و ۷ پلاس — دکمه‌های قفل و کم‌کردن صدا را فشار بده و نگه‌دار تا لوگوی اپل روی صفحه‌نمایش ظاهر شود، سپس آن‌ها را رها کن و اجازه بده آیفون ریستارت شود.
  • در آیفون ۸, ۸ پلاس و X — دکمه‌ی افزایش صدا را فشار بده و رها کن، بعد دکمه‌ی کاهش صدا را فشار بده و رها کن و دکمه‌ی قفل‌کردن را فشار بده و نگه‌دار تا لوگوی اپل روی صفحه ظاهر شود.
روش 4
روش 4 از 4:

در اندروید

 1. 1
  برنامه را در اندروید به‌صورت اجباری ببند. برخلاف آیفون، با بستن برنامه در اندروید، حافظه‌ی RAM خالی نمی‌شود. می‌توانی با بستن اجباری یک برنامه از طریق مراحل زیر، آن را از RAM پاک کنی:
  • Settings (تنظیمات) را باز کن.
  • روی Apps (برنامه‌ها) بزن.
  • برنامه‌ای که می‌خواهی ببندی را انتخاب کن.
  • روی گزینه‌ی FORCE STOP (توقف اجباری) در بالای این صفحه بزن.
  • وقتی از تو خواسته شد، روی FORCE STOP (توقف اجباری) یا OK (تایید) بزن.
 2. 2
  صفحه‌ی تنظیمات سامسونگ گلکسی را باز کن. انگشتت را از بالای صفحه به سمت پایین بکش و روی آیکون چرخ‌دنده‌ای شکل Settings (تنظیمات) در گوشه‌ی راست و بالای منوی کشویی بزن.
  • اگر سامسونگ گلکسی نداری، مراحل این روش برایت نتیجه‌ای نخواهد داشت.
 3. 3
  روی Device maintenance (تعمیر و نگه‌داری دستگاه) بزن. این گزینه تقریباً در پایین صفحه‌ قرار دارد. با انجام این کار، برنامه‌ی Device Maintenance (تعمیر و نگه‌داری دستگاه) باز می‌شود.
 4. 4
  روی Memory (حافظه) بزن. این زبانه در قسمت پایین صفحه‌ قرار دارد.
 5. 5
  روی CLEAN NOW (الان پاک کن) بزن. این گزینه در وسط صفحه قرار دارد. با انجام این کار حافظه‌ی RAM دستگاه شروع به پاک‌شدن می‌کند.
 6. 6
  منتظر بمان تا حافظه‌ی RAM پاک شود. وقتی‌ تصویر وسط صفحه‌نمایش ناپدید شد، به این معنی است که حافظه‌ی RAM دستگاه سامسونگ تا حد امکان پاک شده است.
 7. 7
  در صورت نیاز دستگاه سامسونگ گلکسی را ریستارت کن. اگر دستگاه سامسونگ گلکسی کماکان کند‌تر از حد انتظار است، می‌توانی با ریستارت‌کردن، مقداری از فضای حافظه‌ی RAM را آزاد کنی: دکمه‌ی Power را فشار بده و نگه‌دار و وقتی از تو خواسته شد، روی Restart (راه‌اندازی مجدد) بزن.

نکات

 • در بسیاری از مواقع با بستن برنامه‌های غیر‌ضروری و چند دقیقه‌ صبر‌کردن، حافظه‌ی RAM کامپیوتر یا موبایل پاک‌ می‌شود.

هشدارها

 • به‌دلیل نحوه‌ی ذخیره‌سازی باطری بسیاری از دستگاه‌های اندروید، حافظه‌ی RAM آن‌ها نباید ریست شود. چرا‌که با خالی‌کردن و اجرای دوباره‌ی برنامه‌ها در دستگاه‌، برنامه‌ها به‌جای ذخیره و بازیابی از نقطه‌ی قبلی، مجدداً از اول اجرا می‌شوند و این امر باعث کاهش طول‌ عمر دستگاه می‌شود.

مقالات مرتبط ویکی‌هاو

با استفاده از عکس به‌راحتی شخصی را جستجو و پیدا کنیمبا استفاده از عکس به‌راحتی شخصی را جستجو و پیدا کنیم
به فایل‌های PDF عکس اضافه کنیمبه فایل‌های PDF عکس اضافه کنیم
از اینستاگرام موزیک دانلود کنیمدانلود آهنگ از اینستاگرام
همه‌ی توییت‌ها را یک‌باره حذف کنیمهمه‌ی توییت‌ها را یک‌باره حذف کنیم
افراد را وادار کنیم به پیام ما جواب دهندافراد را وادار کنیم به پیام ما جواب دهند
در فایل‌های PDF تایپ کنیمدر فایل‌های PDF تایپ کنیم
به صورت خصوصی تماس بگیریمبه صورت خصوصی تماس بگیریم
فایل‌های EXE را باز کنیمفایل‌های EXE را باز کنیم
ایمیل های قدیمی را در Gmail‌ پیدا کنیمایمیل های قدیمی را در Gmail‌ پیدا کنیم
به حافظه‌ی کلیپ‌بورد اندروید دسترسی پیدا کنیمبه حافظه‌ی کلیپ‌بورد اندروید دسترسی پیدا کنیم
مین‌روب بازی کنیممین‌روب بازی کنیم
به حساب واتس‌اپ افراد وارد شویمبه حساب واتس‌اپ افراد وارد شویم
صدای گوشی آیفون را زیاد کنیمصدای گوشی آیفون را زیاد کنیم
در اینستاگرام روی عکس‌ها آهنگ بگذاریمدر اینستاگرام روی عکس‌ها آهنگ بگذاریم

در مورد ویکی‌هاو

کادر فنی ویکی‌هاو
به‌طور مشارکتی نوشته شده با همکاری:
نویسنده‌ی عضو ویکی‌هاو
این مقاله توسط تیم آموزش‌دیده‌ی ویراستاران و پژوهشگرانی که صحت و جامعیت آن را تأیید کرده‌اند، به‌طور مشارکتی نوشته شده است. تیم مدیریت محتوای ویکی‌هاو با دقت کار ویراستاران را زیر نظر دارد تا اطمینان حاصل شود که تمامی مقالات طبق پژوهش‌های معتبر صحیح هستند و استانداردهای بالای کیفی ما را دارند. این مقاله ۳٬۹۶۸بار مشاهده شده است.
از این صفحه ۳٬۹۶۸بار بازدید شده‌است.

آیا این مقاله کمکتان کرد؟