این ویکی‌هاو به تو یاد می‌دهد که چگونه فضای خالی موجود در رایانه یا موبایل خود را مشاهده کنی. این کار، با بررسی حافظه‌ی مصرف شده که در رایانه به آن RAM (رم) یا حافظه‌ی تصادفی موقت گفته می‌شود، فرق دارد.

روش 1
روش 1 از 4:

در سیستم عامل ویندوز

 1. 1
  منوی Start (استارت) را باز کن. روی لوگوی ویندوز در گوشه‌ی سمت چپ پایین صفحه‌ی نمایش کلیک کن.
  • این منو را می‌توانی با فشار دادن کلید Win روی صفحه کلید هم باز کنی.
 2. 2
  پنجره‌ی Settings (تنظیمات) را باز کن. روی آیکون چرخ‌دنده که در گوشه‌ی سمت چپ پایین منوی Start (استارت) قرار دارد، کلیک کن.
 3. 3
  روی گزینه‌ی System (سیستم) کلیک کن. این گزینه، آیکونی رایانه‌ای شکل در صفحه‌ی تنظیمات است.
  • اگر صفحه‌ی تنظیمات در بخشی به غیر از صفحه‌ی اصلی تنظیمات باز شد، روی دکمه‌ی "Back" (بازگشت) که در گوشه‌ی سمت چپ بالای پنجره قرار دارد، کلیک کن. این کار را تا زمانی که دکمه‌ی "Back" (بازگشت) غیرفعال شود، ادامه بده.
 4. 4
  روی گزینه‌ی Storage (فضای ذخیره‌سازی) کلیک کن. این گزینه در سمت چپ بالای صفحه‌ی نمایش قرار دارد.
 5. 5
  فضای استفاده شده‌ی hard drive (درایو دیسک سخت) رایانه را بررسی کن. در زیر سرفصل "Local storage" (ذخیره ساز محلی) که در بالای تصویر نمایش داده شده است، تصویر‌ی از فضا‌های تفکیک شده‌ی دیسک سخت قابل مشاهده است. زیرا هر یک از آن‌ها، اعدادی که نشان‌دهنده‌ی "مقدار فضای استفاده شده" و "مقدار فضا‌ی خالی" می باشند، به صورت مجزا نمایش داده شده است. قسمت "مقدار فضای استفاده شده" نشان می‌دهد که چه مقدار از کل فضای موجود را استفاده کرده‌ای و قسمت "مقدار فضای خالی" نمایانگر مقدار فضای خالی قابل استفاده است.
 6. 6
  روی hard disk (دیسک سخت) کلیک کن. روی آیکون hard disk (دیسک سخت) زیر سرفصل "Local storage" (ذخیره ساز محلی) کلیک کن. این کار لیست کاملی از فضای اشغال شده توسط برنامه‌ها و فایل‌های مختلف تو در رایانه‌، را نمایش می دهد. بدین ترتیب می‌توانی این اعداد را بررسی کرده و در صورت نیاز به فراهم کردن فضای خالی بیشتر، فایل‌ها و یا برنامه‌هایی که می خواهی حذف شوند را مشخص کنی.
روش 2
روش 2 از 4:

در مک

 1. 1
  پاسخ کارشناس
  پرسش

  در پاسخ به این سوال که “چگونه باید فضای Hard Disk (دیسک سخت) را در رایانه‎ی مک بررسی کنیم؟”

  Gonzalo Martinez

  Gonzalo Martinez

  متخصص تعمیرات کامپیوتر و تلفن
  گونزالو مارتینز، رئیس CleverTech است. این شرکت تعمیراتی در سال 2014 در سن‌خوزه‌ی ایالت کالیفرنیا تاسیس شده است. شرکت با مسوولیست محدود CleverTech در زمینه‌ی تعمیرات محصولات اپل تخصص دارد. شرکت CleverTech با بازیابی آلومینیوم، اجزای صفحه‌نمایش و اجزای کوچک روی مادربرد‌ها و استفاده‌ی مجدد از آن‌ها در تعمیرات بعدی، به وظایف خود در قبال محیط‌زیست عمل می‌کند. آن‌ها روزانه یک تا یک‌و‌نیم کیلوگرم بیشتر از سایر فروشگاه‌های تعمیرات کامپیوتر، از تولید زباله‌ی الکترونیکی جلوگیری می‌کنند.
  Gonzalo Martinez
  توصیه‌ی کارشناس
  پاسخ از Gonzalo Martinez:

  گونزالو مارتینز، یک متخصص تعمیرات اپل، اینگونه پاسخ می‌دهد: “در گوشه‌ی سمت راست بالای صفحه‌ی نمایش، یک لوگوی اپل وجود دارد. روی آن کلیک کرده و صفحه را به سمت پایین و روی گزینه‌ی “About This Mac.” (درباره‌ی این مک)، کلیک کن. شش عدد نمایه نمایان می‌شود. روی نمایه‌ی "Storage" (فضای ذخیره‌سازی) کلیک کن. با این کار، اسم درایو دیسک سخت، مقدار فضای موجود و همچنین کل فضای دیسک سخت رایانه‌ات را خواهی دید.”

 2. 2
  روی About This Mac (درباره‌ی این مک) کلیک کن. این گزینه، اولین آیتم منوی کشویی باز شده است. کلیک روی این گزینه باعث باز شدن یک پنجره‌ی جدید می‌شود.
 3. 3
  روی Storage (فضای ذخیره‌سازی) کلیک کن. این گزینه، در قسمت بالای پنجره‌ی "About This Mac" (درباره‌ی این مک) قرار دارد.
 4. 4
  فضای استفاده شده‌ی hard drive (درایو دیسک سخت) مک خود را بررسی کن. می‌توانی در گوشه‌ی سمت راست بالای پنجره‌ی نمایش داده شده، مقدار فضای باقیمانده‌ از کل فضای موجود hard drive (درایو دیسک سخت) مک خودت را ببینی.( به عنوان مثال " 15 گیگابایت " فضای خالی، از مجموع " 249 گیگابایت " فضای ذخیره سازی کل).
  • همچنین می‌توانی روی نواری که روی آن برنامه‌ها و فایل‌ها با رنگ‌های مختلف تفکیک شده‌اند، برنامه‌هایت را به‌ ترتیب بیشترین فضای اشغال شده، ببینی.
  • Iاگر نشانه‌گر ماوس را روی رنگ‌ها حرکت بدهی، اطلاعات دقیق‌تری از مقدار فضای اشغال شده توسط هر فایل یا برنامه، بدست می‌آوری.
روش 3
روش 3 از 4:

در آیفون

 1. 1
  صفحه‌ی تنظیمات آیفون خود را باز کن. آیکون این برنامه به رنگ خاکستری با یک شکل چرخ‌دنده روی آن است و در Home Screen (صفحه‌ی اصلی) قرار دارد.
 2. 2
 3. 3
  روی گزینه‌ی iPhone Storage (فضای ذخیره‌سازی) بزن. این گزینه تقریباً در پایین صفحه قرار دارد.
 4. 4
  فضای استفاده شده و خالی آیفون خود را بررسی کن. درقسمت سمت راست و بالای تصویر، عبارتی با مضمون "مقدار گیگابایتی که از کل گیگابایت موجود استفاده شده است" را خواهی دید (به عنوان مثال، "45 GB of 128 GB Used"). اولین عدد نوشته شده از سمت چپ بیانگر مقدار فضای استفاده شده و دومین عدد بیانگر مقدار کل فضای موجود ( مجموع فضای استفاده شده و خالی) است.
  • با کسر کردن مقدار فضای " استفاده شده " از کل فضا، مقدار فضای باقیمانده‌ی قابل استفاده، بدست می‌آید.
  • با کشیدن صفحه به سمت پایین، می‌توانی مقدار فضای استفاده شده به‌وسیله‌ی هر یک از برنامه‌ها و فایل‌های موجود در موبایلت را ببینی.
روش 4
روش 4 از 4:

در اندروید

 1. 1
  صفحه‌ی تنظیمات موبایل اندروید خود را باز کن. آیکون چرخ‌دنده‌ای شکل این برنامه معمولاً درقسمتی که تمام برنامه‌های موبایل‌ در آنجا قرار دارند، قابل مشاهده است.
  • همچنین می‌توانی با کشیدن انگشت خود از بالای صفحه‌ی نمایش به سمت پایین و انتخاب آیکون چرخ‌دنده از منو‌ی باز شده، صفحه‌ی تنظیمات را باز کنی.
 2. 2
  روی گزینه‌ی Storage & USB (فضای ذخیره‌سازی و USB) بزن. این گزینه در قسمت "Device" (دستگاه) در منوی تنظیمات قرار دارد.
  • در موبایل‌های سامسونگ، به جای انجام مراحل بالا، مستقیماً گزینه‌ی Apps (برنامه‌ها) را انتخاب کن.
 3. 3
  فضای ذخیره‌‌سازی موبایل اندروید خود را بررسی کن. در بالای صفحه‌ی نمایش عبارتی با مضمون "X مقدار گیگابایت از Y مقدار گیگابایت" را خواهی دید (به عنوان مثال، "8.50 GB Used of 32 GB"). همچنین می‌توانی در این صفحه جزئیات بیشتری از مقدار فضای استفاده شده به‌وسیله‌ی هر برنامه یا فایل را ببینی.
  • در موبایل‌های سامسونگ، باید تصویر را به سمت راست بکشی تا اطلاعات SD card (حافظه‌ی SD) در پنجره نمایش داده شود.

نکات

 • مقدار فضای ذخیره سازی قابل استفاده در دیسک سخت کمتر از آن چیزی است که نمایش داده می شود. این موضوع به این دلیل است که بخشی از این فضا، به‌وسیله‌ی سیستم عامل و فایل‌های مرتبط آن، اشغال شده است.
 • باید بدانی که برای آزاد سازی فضای دیسک سخت، با کشیدن و انداختن فایل‌های غیر ضروری در سطل آشغال رایانه نمی‌توانی فضایی را آزاد کنی، بلکه باید پس از انجام این کار، آن‌ها را از سطل آشغال هم حذف کنی.

هشدارها

 • اگر hard drive (درایو دیسک سخت) رایانه‌ات پر است، باید قبل از ذخیره کردن چیزی روی آن، ابتدا فایل‌ها و برنامه‌ها را از روی آن پاک کنی.
 • در hard driveهای (درایو دیسک سخت) قدیمی، اگر فضای اشغال شده بیشتر از نصف کل فضای موجود باشد، سرعت مطلوب خواندن و نوشتن اطلاعات کند می‌شود، در حالی که در ‌Hard Disk‌های (دیسک سخت)‌ جدید Solid State Drives (درایو‌های SSD) این مشکل وجود ندارد.

مقالات مرتبط ویکی‌هاو

با استفاده از عکس به‌راحتی شخصی را جستجو و پیدا کنیمبا استفاده از عکس به‌راحتی شخصی را جستجو و پیدا کنیم
به فایل‌های PDF عکس اضافه کنیمبه فایل‌های PDF عکس اضافه کنیم
از اینستاگرام موزیک دانلود کنیمدانلود آهنگ از اینستاگرام
همه‌ی توییت‌ها را یک‌باره حذف کنیمهمه‌ی توییت‌ها را یک‌باره حذف کنیم
افراد را وادار کنیم به پیام ما جواب دهندافراد را وادار کنیم به پیام ما جواب دهند
در فایل‌های PDF تایپ کنیمدر فایل‌های PDF تایپ کنیم
به صورت خصوصی تماس بگیریمبه صورت خصوصی تماس بگیریم
فایل‌های EXE را باز کنیمفایل‌های EXE را باز کنیم
ایمیل های قدیمی را در Gmail‌ پیدا کنیمایمیل های قدیمی را در Gmail‌ پیدا کنیم
به حافظه‌ی کلیپ‌بورد اندروید دسترسی پیدا کنیمبه حافظه‌ی کلیپ‌بورد اندروید دسترسی پیدا کنیم
مین‌روب بازی کنیممین‌روب بازی کنیم
به حساب واتس‌اپ افراد وارد شویمبه حساب واتس‌اپ افراد وارد شویم
صدای گوشی آیفون را زیاد کنیمصدای گوشی آیفون را زیاد کنیم
در اینستاگرام روی عکس‌ها آهنگ بگذاریمدر اینستاگرام روی عکس‌ها آهنگ بگذاریم

در مورد ویکی‌هاو

Gonzalo Martinez
به‌طور مشارکتی نوشته شده با همکاری:
متخصص تعمیرات کامپیوتر و تلفن
این مقاله با همکاری Gonzalo Martinez به‌طور مشارکتی نوشته شده. گونزالو مارتینز، رئیس CleverTech است. این شرکت تعمیراتی در سال 2014 در سن‌خوزه‌ی ایالت کالیفرنیا تاسیس شده است. شرکت با مسوولیست محدود CleverTech در زمینه‌ی تعمیرات محصولات اپل تخصص دارد. شرکت CleverTech با بازیابی آلومینیوم، اجزای صفحه‌نمایش و اجزای کوچک روی مادربرد‌ها و استفاده‌ی مجدد از آن‌ها در تعمیرات بعدی، به وظایف خود در قبال محیط‌زیست عمل می‌کند. آن‌ها روزانه یک تا یک‌و‌نیم کیلوگرم بیشتر از سایر فروشگاه‌های تعمیرات کامپیوتر، از تولید زباله‌ی الکترونیکی جلوگیری می‌کنند. این مقاله ۲٬۳۱۲بار مشاهده شده است.
از این صفحه ۲٬۳۱۲بار بازدید شده‌است.

آیا این مقاله کمکتان کرد؟