آن دسته از فایل‌های کامپیوتری که پسوند "exe." دارند، فایل‌های اجرایی یا EXE نامیده می‌شوند. این نوع فایل‌ها، یکی از رایج‌ترین فایل‌های مورد استفاده در سیستم‌عامل ویندوز هستند که از آن‌ها برای نصب یا اجرای نرم‌افزار‌ها استفاده می‌شود. فایل‌های EXE همچنین برای بسته‌بندی و توزیع اسکریپت‌های کوچک و ماکرو بسیار مناسب هستند، زیرا به کاربر اجازه می‌دهند ضمن فشرده‌سازی فایل، اسناد و فایل‌هایش را در یک پرونده جمع کند. اجرای فایل‌های EXE در ویندوز فرآیند نسبتاً ساده‌‌‌ای دارد ولی در مک کمی پیچیده است. همچنین استخراج پرونده‌ها و فایل‌ها از یک فایل EXE امکان‌پذیر است.

روش 1
روش 1 از 3:
اجرای فایل‌های EXE (در ویندوز)

 1. 1
  برای اجرای فایل EXE دو بار روی آن کلیک کن. فایل‌های EXE، فایل‌های اجرایی ویندوز هستند و طوری طراحی شده‌اند که مثل برنامه‌ها اجرا شوند. با دو بار کلیک روی یک فایل EXE، آن فایل اجرا خواهد شد.
  • اگر فایل EXE از اینترنت دانلود شده باشد، برای اجرا نیاز به تایید دارد. در‌صورت اجرای فایل‌های EXE از منبع‌های نامشخص و نا‌ معتبر مراقب باش، چراکه این ساده‌ترین راه آلوده شدن به ویروس کامپیوتری است. هرگز فایل EXE پیوست شده به یک ایمیل‌ را دانلود نکن، حتی اگر فرستنده‌ را می‌شناسی.
  • اگر فایل‌های EXE برای نسخه‌های منسوخ شده‌ی ویندوز طراحی شده باشند ممکن است درست اجرا نشوند. می‌توانی با راست کلیک روی فایل و انتخاب "Properties" (خصوصیات‌) و سپس انتخاب زبانه‌ی Compatibility (سازگاری)، تنظیمات سازگاری فایل‌ها را انجام بدهی. همچنین می‌توانی تنظیم کنی که فایل EXE با کدام نسخه‌ی ویندوز اجرا شود ولی ممکن است حتی با انجام این کار هم فایل مورد‌نظر اجرا نشود.
 2. 2
  اگر فایل EXE اجرا نمی‌شود، ویرایشگر رجیستری را باز کن. اگر هنگام باز کردن و اجرای فایل EXE پیغام خطایی دریافت کردی یا فایل اجرا نشد، ممکن است مشکلی در تنظیمات رجیستری ویندوزت وجود داشته باشد. اگر‌چه ممکن است ویرایش بخش رجیستری کمی خطرناک به‌نظر برسد اما چند دقیقه بیشتر طول نمی‌کشد.[۱]
  • برای بازکردن ویرایشگر رجیستری، کلید‌های Windows key + R را فشار بده و عبارت regedit را تایپ کن.
 3. 3
  به قسمت .HKEY_CLASSES_ROOT\.exe برو. برای باز کردن این دایرکتوری از منوی درختی سمت چپ پنجره استفاده کن.
 4. 4
  روی ورودی "(Default)" (پیش‌فرض) راست کلیک کن و گزینه‌ی "Modify" (اصلاح) را انتخاب کن. با انجام این کار یک پنجره‌ی جدید باز می‌شود.
 5. 5
  در کادر "Value data" (ارزش داده) عبارت .exefile را تایپ کن. روی OK (تایید) کلیک کن تا تغییرات ذخیره شوند.
 6. 6
  به شاخه‌ی .HKEY_CLASSES_ROOT\exefile برو. برای دسترسی به این دایرکتوری از منوی درختی سمت چپ استفاده کن.
 7. 7
  روی ورودی "(Default)" (پیش‌فرض) راست کلیک کن و گزینه‌ی "Modify" (اصلاح) را انتخاب کن. با انجام این کار یک پنجره‌ی جدید باز می‌شود.
 8. 8
  مقدار ."%1" %* را در کادر "Value data" (ارزش داده) وارد کن. روی OK (تایید) کلیک کن تا تغییرات ذخیره شوند.
 9. 9
  به شاخه‌ی .KEY_CLASSES_ROOT\exefile\shell\open برو. برای دسترسی به این دایرکتوری از منوی درختی سمت چپ استفاده کن.
 10. 10
  روی "(Default)" (پیش‌فرض) راست کلیک کن و گزینه‌ی "Modify" (اصلاح) را انتخاب کن. با انجام این کار یک پنجره‌ی جدید باز می‌شود.
 11. 11
  مقدار ."%1" %* را در کادر "Value data" (ارزش داده) وارد کن. روی OK (تایید) کلیک کن تا تغییرات ذخیره شوند.
 12. 12
  کامپیوتر را ری‌استارت کن. بعد از ویرایش هر سه مقدار ذکر شده در بالا، ویرایشگر رجیستری را ببند و کامپیوترت را ری‌استارت کن. حالا باید بتوانی فایل‌های EXE را اجرا کنی. اکیداً توصیه می‌شود که در وهله‌ی اول علت مشکل را بررسی کنی. ممکن است کامپیوترت به ویروس یا بدافزار آلوده شده باشد، در این صورت در آینده هم می‌تواند دوباره همین مشکل را ایجاد کند.

روش 2
روش 2 از 3:
اجرای فایل‌های EXE (در OS X)

 1. 1
  با روند انجام این کار آشنا شو. فایل‌های EXE برای سیستم‌عامل OS X طراحی نشده‌اند. بنابراین برای اجرای آن‌ها به یک نرم‌افزار خاص نیاز داری. برنامه‌ی متن‌باز "wine" را نصب کن. این برنامه یک "wrapper" ویندوز به فایل EXE اضافه می‌کند و به فایل EXE اجازه می‌دهد تا به فایل‌های ضروری ویندوز که برای اجرا لازم هستند دسترسی پیدا کند. برنامه‌ی wine روی همه‌ی فایل EXE ویندوز کار نمی‌کند و ممکن است برخی برنامه‌ها بهتر از برنامه‌های دیگر کار کنند. برای نصب wine نیازی به داشتن سی‌دی ویندوز نیست.
 2. 2
  برنامه‌ی Xcode را از فروشگاه برنامه‌های مک دانلود و نصب کن. Xcode یک ابزار توسعه‌ی رایگان برنامه است که از آن برای کامپایل کردن کد‌های نرم‌افزاری استفاده می‌شود. قرار نیست از این برنامه مستقیماً استفاده کنی اما ابزاری‌هایی که از آن‌ها برای باز کردن فایل‌های EXE استفاده خواهی کرد، به این برنامه متکی هستند.
  • بعد از دانلود Xcode آن را اجرا کن و روی منوی "Xcode" کلیک کن. "Preferences" (تنظیمات) را انتخاب کن و روی زبانه‌ی "Downloads" کلیک کن. روی دکمه‌ی Install (نصب) که در کنار "Command Line Tools" (ابزار خط فرمان) قرار دارد کلیک کن.
 3. 3
  نرم‌افزار MacPorts را دانلود و نصب کن. این نرم‌افزار یک ابزار رایگان برای ساده‌سازی روند کامپایل است که می‌توانی از آن برای ساخت نسخه‌ی wine مخصوص خودت استفاده کنی. ابزار MacPorts را می‌توانی از لینک macports.org/install.php دانلود کنی. متناسب با نسخه‌ی OS X کامپیوتر مک خودت، روی لینک مربوطه کلیک کن و سپس روی فایل pkg. که در کامپیوترت دانلود شده است دو بار کلیک کن.
 4. 4
  برنامه‌ی ترمینال را باز کن. برای انجام تنظیمات MacPorts به برنامه‌ی ترمینال نیاز خواهی داشت. برنامه‌ی ترمینال را می‌توانی از پوشه‌ی Utilities (ابزار‌ها) باز کنی.
 5. 5
  دستور زیر را کپی و وارد کن. دستور زیر را در پنجره‌ی ترمینال وارد کن و کلید Return (برگشت) را فشار بده:
  echo export PATH=/opt/local/bin:/opt/local/sbin:\$PATH$'\n'export MANPATH=/opt/local/man:\$MANPATH | sudo tee -a /etc/profile
  
 6. 6
  کلمه‌ی عبور مدیر سیستم را وارد کن. قبل از اجرای دستور از تو خواسته می‌شود که کلمه‌ی عبور مدیر سیستم را وارد کنی. هنگام تایپ کلمه‌ی عبور چیزی روی صفحه‌نمایش و ترمینال مشاهده نخواهی کرد. بعد از اینکه کلمه‌‌ی عبور را تایپ کردی، روی Return (برگشت) کلیک کن. اگر کلمه‌ی عبور مدیر سیستم را نداشته باشی، نمی‌توانی MacPort را نصب کنی.
 7. 7
  دستور زیر را کپی و وارد کن. این دستور به MacPort می‌گوید که آیا تو از سیستم ۶۴ بیتی استفاده می‌کنی یا خیر. دستور زیر را وارد کن و کلید Return (برگشت) را فشار بده.
  if [ `sysctl -n hw.cpu64bit_capable` -eq 1 ] ; then echo "+universal" | sudo tee -a /opt/local/etc/macports/variants.conf; else echo "n/a"; fi
  
 8. 8
  دستور زیر را تایپ کن تا تایید کنی که با توافق‌نامه‌ی مجوز یا همان لایسنس Xcode موافق هستی. این دستور سریع به Xcode نشان می‌دهد که تو با توافق‌نامه‌ی مجوز کاربر موافقت کرده‌ای و درنتیجه‌ی این تایید، برنامه اجازه‌ی کامپایل کردن را به تو می‌دهد. بعد از اجرای این دستور، پنجره‌ی ترمینال را ببند و دوباره باز کن:
  • sudo xcodebuild -license
 9. 9
  دستور نصب wine را وارد کن. بعد از اینکه دوباره پنجره‌ی ترمینال را باز کردی، می‌توانی نصب wine را شروع کنی. احتمالاً از تو خواسته می‌شود تا کلمه‌ی عبور مدیر سیستم را وارد کنی. روند نصب برنامه ممکن است مدتی طول بکشد. بعد از اینکه نصب برنامه تمام شد، به وضعیت وارد کردن دستور به ترمینال باز خواهی گشت:
  • sudo port install wine
 10. 10
  به محل فایل EXE برو. از دستور cd استفاده کن تا به محل ذخیره‌ی فایل EXE در کامپیوتر مک بروی. این کار را باید از طریق ترمینال انجام بدهی.
 11. 11
  از wine برای اجرای فایل EXE استفاده کن. برای اجرای فایل EXE که در دایرکتوری فعلی کامپیوترت قرار دارد از دستور زیر استفاده کن. قسمت fileName (نام فایل) این دستور را با اسم واقعی فایل خودت جایگزین کن:
  • wine fileName.exe
 12. 12
  طبق روال معمول از برنامه استفاده کن. اگر فایل EXE مورد‌نظر، یک برنامه‌ی مستقل باشد، می‌توانی به‌سرعت از آن استفاده کنی. اگر فایلت یک فایل نصب برنامه‌ باشد، می‌توانی همانطور که آن را در ویندوز نصب می‌کنی، اینجا هم روند نصب را انجام بدهی.
  • همه‌ی برنامه‌ها با wine کار نمی‌کنند. برای مشاهده لیست کامل برنامه‌هایی که با wine سازگار هستند به appdb.winehq.org برو.
 13. 13
  برنامه‌ای که نصب کرده‌ای را باز کن. اگر از فایل EXE برای نصب برنامه‌ای استفاده کرده‌ای، باید برای اجرای برنامه‌ی نصب شده از Wine استفاده کنی.
  • برای باز کردن دایرکتوری Program Files (فایل‌های برنامه) که برنامه‌های wine در آنجا نصب شده اند، از دستور cd ~/.wine/drive_c/Program\ Files/ استفاده کن.
  • برای مشاهده‌ی لیست برنامه‌های نصب شده، دستور ls را تایپ کن. برای باز کردن دایرکتوری یک برنامه، دستور cd programName را ‌تایپ کن. اگر در دایرکتوری برنامه‌ای یک فاصله وجود دارد، باید قبل از فاصله \ را تایپ کنی. به عنوان مثال، Microsoft Office باید به‌صورت cd Microsoft\ Office نوشته شود.
  • برای پیدا کردن فایل EXE، دستورls را دوباره در دایرکتوری برنامه تایپ کن.
  • برای اجرای برنامه، دستورwine fileName.exe را تایپ کن.
 14. 14
  برای برنامه‌هایی که به NET. نیاز دارند، کتابخانه‌ی Mono libraries را نصب کن. NET. یک کتابخانه‌ی نرم‌افزاری برای بسیاری از برنامه‌های ویندوز است و Mono یک برنامه‌ی جایگزین متن‌باز است که wine می‌تواند از آن استفاده کند. اگر برنامه‌ی تو به NET. احتیاج داشت، تنها کاری که باید انجام بدهی نصب آن است.[۲]
  • دستورsudo port install winetricks را تایپ کن و کلید Return (برگشت) را فشار بده.
  • دستور winetricks mono210 را تایپ کن و کلید Return (برگشت) را فشار بده تا برنامه‌ی Mono نصب شود.

روش 3
روش 3 از 3:
استخراج فایل‌های EXE

 1. 1
  برنامه‌ی Zip-7 را دانلود و نصب کن. 7-Zip یک برنامه‌ی رایگان متن‌باز فشرده‌سازی‌ است که می‌تواند فایل‌های EXE را مانند فایل‌های فشرده‌ی ZIP یا RAR، باز کند. این برنامه روی بسیاری از فایل‌های EXE کار می‌کند ولی نه روی همه‌ی آنها.
  • برنامه‌ی 7-Zip را می‌توانی از7-zip.org دانلود کنی.
 2. 2
  روی فایل EXE راست کلیک کن و سپس "Zip-7" ← "Open archive" (باز کردن آرشیو) را انتخاب کن . این کار باعث باز شدن فایل EXE در برنامه‌ی فشرده‌سازی 7-Zip می‌شود. اگر هنگام راست کلیک روی فایل، گزینه‌ی 7-Zip را پیدا نکردی، برنامه‌ی 7-Zip را از منوی Start (شروع) باز کن و سپس فایل EXE‌ مورد‌نظرت را جستجو کن.
  • برنامه‌ی 7-Zip نمی‌تواند همه‌ی فایل‌های EXE را باز کند. ممکن است موقع بازکردن یک فایل‌ EXE خاص، پیغام خطا دریافت کنی. می‌توانی از برنامه‌ی فشرده‌سازی دیگری مانند WinRAR استفاده کنی ولی ممکن است به‌خاطر روشی که فایل مورد‌نظر کامپایل شده است نتوانی آن را باز کنی.
 3. 3
  فایل یا فایل‌هایی را که می‌خواهی استخراج شوند، جستجو کن. وقتی‌که فایل EXE را در 7-Zip باز می‌کنی، لیستی از فایل‌ها و پوشه‌هایی که دارای فایل EXE هستند نمایش داده می‌شود. می‌توانی روی هر‌یک از پوشه‌ها دوبار کلیک کنی و فایل‌های ذخیره شده داخل آن را مشاهده کنی. می‌توانی با نگه‌داشتن کلید Ctrl و کلیک روی فایل‌های متعدد، همزمان فایل‌های مختلفی را انتخاب کنی.
 4. 4
  بعد از انتخاب فایل‌ها روی "Extract" (استخراج کردن) کلیک کن. با انجام این کار از تو خواسته می‌شود تا محلی را انتخاب کنی. این محل به‌صورت پیش‌فرض همان محل قرارگیری فایل EXE است.
  نکته از طرف متخصص
  Luigi Oppido

  Luigi Oppido

  تکنسین تعمیرات کامپیوتر
  لوئیجی اوپیدو، صاحب و گرداننده‌ی مجموعه‌ی Pleasure Point Computersدر شهر سانتا کروز ایالت کالیفرنیا است. لوئیجی در زمینه‌های تعمیرات عمومی کامپیوتر، بازیابی اطلاعات، حذف ویروس‌ها و ارتقا سیستم‌ها بیش از 25 سال تجربه دارد.
  Luigi Oppido
  Luigi Oppido
  تکنسین تعمیرات کامپیوتر

  تمام فایل‌های EXE را از نظر بدافزار، اسکن و بررسی کن. فایل‌های EXE می‌توانند خطرناک باشند، خصوصاً وقتی‌که فایل‌مورد‌نظر یک فایل ساده با فرمت EXE باشد یا اینکه مشخص نباشد محتوای آن‌ چیست. بنابراین داشتن یک برنامه‌ی آنتی‌ویروس خوب که بتوانی فایل‌ها را قبل از اجرا به‌وسیله‌‌ی آن اسکن کنی بسیار مهم است.

مقالات مرتبط ویکی‌هاو

با استفاده از عکس به‌راحتی شخصی را جستجو و پیدا کنیمبا استفاده از عکس به‌راحتی شخصی را جستجو و پیدا کنیم
در فایل‌های PDF تایپ کنیمدر فایل‌های PDF تایپ کنیم
افراد را وادار کنیم به پیام ما جواب دهندافراد را وادار کنیم به پیام ما جواب دهند
به صورت خصوصی تماس بگیریمبه صورت خصوصی تماس بگیریم
به فایل‌های PDF عکس اضافه کنیمبه فایل‌های PDF عکس اضافه کنیم
در Command Prompt پوشه‌ی فعال را تغییر دهیمدر Command Prompt پوشه‌ی فعال را تغییر دهیم
مقدار شارژ باتری ایرپاد را بررسی کنیممقدار شارژ باتری ایرپاد را بررسی کنیم
همه‌ی توییت‌ها را یک‌باره حذف کنیمهمه‌ی توییت‌ها را یک‌باره حذف کنیم
از اینستاگرام موزیک دانلود کنیمدانلود آهنگ از اینستاگرام
سرعت CPU را بررسی کنیمسرعت CPU را بررسی کنیم
لپ‌تاپ را به مانیتور وصل کنیملپ‌تاپ را به مانیتور وصل کنیم
ایمیل های قدیمی را در Gmail‌ پیدا کنیمایمیل های قدیمی را در Gmail‌ پیدا کنیم
صدای گوشی آیفون را زیاد کنیمصدای گوشی آیفون را زیاد کنیم
به حافظه‌ی کلیپ‌بورد اندروید دسترسی پیدا کنیمبه حافظه‌ی کلیپ‌بورد اندروید دسترسی پیدا کنیم

در مورد ویکی‌هاو

Luigi Oppido
به‌طور مشارکتی نوشته شده با همکاری:
تکنسین تعمیرات کامپیوتر
این مقاله با همکاری Luigi Oppido به‌طور مشارکتی نوشته شده. لوئیجی اوپیدو، صاحب و گرداننده‌ی مجموعه‌ی Pleasure Point Computersدر شهر سانتا کروز ایالت کالیفرنیا است. لوئیجی در زمینه‌های تعمیرات عمومی کامپیوتر، بازیابی اطلاعات، حذف ویروس‌ها و ارتقا سیستم‌ها بیش از 25 سال تجربه دارد. این مقاله ۳۳٬۱۶۳بار مشاهده شده است.
از این صفحه ۳۳٬۱۶۳بار بازدید شده‌است.

آیا این مقاله کمکتان کرد؟