این ویکی‌هاو به تو یاد می‌دهد که چگونه فایل‌های تورنت را پیدا و دانلود کرده و در کامپیوترت باز کنی. تورنت یک فایل ساده است که اطلاعات موردنیاز برای دانلود و دسترسی به فایل‌های بزرگتر و پیچیده‌تر مانند ویدئوها و برنامه‌ها در آن ذخیره شده است. وقتی که یک فایل تورنت را دانلود کردی، می‌توانی از یک نرم‌افزار تورنت مانند qBitTorrent برای بازکردن آن استفاده کنی. این نرم‌افزار محتوای تورنت را روی کامپیوتر تو دانلود می‌کند.

بخش 1
بخش 1 از 4:

نصب نرم‌افزار تورنت

 1. 1
  نحوه‌ی عملکرد نرم‌افزارهای تورنت را بدان. نرم‌افزارهای تورنت برنامه‌هایی مانند qBitTorrent یا uTorrent هستند که می‌توانند تورنت را بخوانند، فایل‌های آن را جمع‌آوری کنند و آنها را روی کامپیوتر بریزند.
  • در این مقاله، ما نرم‌افزار qBitTorrent را انتخاب کرده‌ایم؛ چون این نرم‌افزار تبلیغات ندارد و هنگام دانلود فایل‌های تورنت با تبلیغات و آگهی‌های بی‌شمار تو را اذیت نخواهد کرد.
 2. 2
  سایت qBitTorrent را باز کن. آدرس https://www.qbittorrent.org/download.php را در مرورگر وارد کن.
 3. 3
  یکی از لینک‌های دانلود را انتخاب کن. بسته به سیستم عامل کامپیوترت، روی یکی از گزینه‌های زیر کلیک کن:
  • ویندوز — در قسمت ویندوز، روی گزینه‌ی 64bit installer (فایل نصب ۶۴بیتی) که در سمت راست «Mirror link» (لینک آینه) قرار دارد، کلیک کن. اگر سیستم عامل تو ۳۲بیتی است، روی لینک 32bit installer (فایل نصب ۳۲بیتی) کلیک کن. اگر بین انتخاب این دو گزینه شک داری، می‌توانی چک کنی که سیستمت ۶۴بیتی است یا ۳۲بیتی.
  • مک — در قسمت مک، روی گزینه‌ی DMG در سمت راست «Mirror link» کلیک کن.
 4. 4
  صبر کن تا فایل نصب (Setup) دانلود شود. بعد از این که صفحه‌ی دانلود باز شد، پنج ثانیه طول می‌کشد تا فایل نصب شروع به دانلود کند.
  • بسته به تنظیمات مرورگر ممکن است لازم باشد که قبل از دانلود فایل، روی Save File (ذخیره‌ی فایل) کلیک کنی یا محل دانلود را روی کامپیوترت انتخاب کنی.
 5. 5
  روی فایل نصب دانلودشده دو بار کلیک کن. با این کار، پنجره‌ی نصب و راه‌اندازی qBitTorrent باز می‌شود.
 6. 6
  برنامه‌ی qBitTorrent را نصب کن. بسته به سیستم عامل کامپیوترت، مراحل زیر را دنبال کن:
  • ویندوز — یک درخواست روی صفحه می‌آید. روی Yes کلیک کن و سپس دستورالعمل‌های روی صفحه را دنبال کن.
  • مک — آیکون برنامه‌ی qBitTorrent را به روی آیکون فولدر «Applications» (برنامه‌ها) بکش و سپس دستورالعمل‌های روی صفحه را دنبال کن. ممکن است لازم باشد که قبل از نصب qBitTorrent، اعتبار دانلود را تأیید کنی.
بخش 2
بخش 2 از 4:

تعیین qBitTorrent به‌عنوان نرم‌افزار اصلی برای فایل‌های تورنت

 1. 1
  برنامه‌ی qBitTorrent را باز کن. روی آیکون برنامه‌ی qBitTorrent (حروف «qb» با رنگ سفید روی پس‌زمینه‌ی آبی روشن) یک یا دو بار کلیک کن.
  • اگر qBitTorrent به‌صورت خودکار پس از اتمام مراحل نصب باز شده است، این مرحله را نادیده بگیر.
 2. 2
  در پنجره‌ی بازشده، روی گزینه‌ی I Agree (موافقم) کلیک کن. با این کار، این پنجره بسته شده و برنامه‌ی qBitTorrent باز می‌شود.
 3. 3
  روی Tools (ابزار) کلیک کن. این گزینه در بالای پنجره‌ی qBitTorrent قرار دارد و با کلیک‌کردن روی آن، یک منو باز می‌شود.
  • در مک، روی منوی qBitTorrent در گوشه‌ی بالا سمت چپ صفحه کلیک کن تا یک منو باز شود.
 4. 4
  روی …Options (تنظیمات) کلیک کن. این گزینه در منوی Tools قرار دارد و با کلیک‌کردن روی آن، پنجره‌ی تنظیمات باز می‌شود.
  • در مک، برای بازکردن پنجره‌ی تنظیمات باید در منوی qBitTorrent روی گزینه‌ی ...Preferences کلیک کنی.
 5. 5
  پایین‌تر برو تا به عنوان «File association» (تخصیص فایل‌ها) برسی. این گزینه حدوداً در وسط صفحه قرار دارد.
 6. 6
  تیک «Use qBittorrent for .torrent files» (استفاده از qBittorrent برای فایل‌های تورنت) را بزن. با این کار، هر تورنتی که دانلود کنی و دو بار روی آن کلیک کنی، با برنامه‌ی qBitTorrent باز خواهد شد.
  • اگر این گزینه از قبل تیک خورده است، می‌توانی به مرحله‌ی پیداکردن تورنت بروی.
 7. 7
  روی دکمه‌ی OK کلیک کن. این دکمه در پایین پنجره قرار دارد و با کلیک‌کردن روی آن، تنظیمات تو ذخیره شده و پنجره‌ی تنظیمات بسته می‌شود.
بخش 3
بخش 3 از 4:

پیداکردن تورنت

 1. 1
  در اینترنت جست‌وجو کن. پایگاه‌های اطلاعاتی تورنت مرتباً فیلتر یا بسته می‌شوند؛ درنتیجه خیلی قابل‌اعتماد نیستند. بهترین راه پیداکردن تورنت استفاده از یک موتور جست‌وجو است:
  • یک موتور جست‌وجو مانند گوگل (https://www.google.com/) را باز کن.
  • کلمه‌ی تورنت را تایپ کن و سپس نام فایل موردنظرت را بنویس (مثلاً تورنت دفترچه‌ راهنمای پرینتر hp).
  • برای جست‌وجوی عبارت تایپ‌شده، Enter را بزن.
 2. 2
  یکی از سایت‌ها را انتخاب کن. یکی از نتایج جست‌وجو را که بیشتر به فایل مورد نظرت شبیه است، باز کن.
 3. 3
  به مشخصات تورنت دقت کن. وقتی که صفحه‌ی تورنت را باز کردی، به قسمت‌ About (درباره‌ی فایل) و یا Details (جزئیات) دقت کن تا مطمئن شوی که فایل درست را انتخاب کرده‌ای.
  • در این قسمت‌ها معمولاً در مورد زبان و اندازه‌ی فایل و سایر ویژگی‌هایش اطلاعاتی وجود دارد.
 4. 4
  دقت کن که تعداد «سیدها» (Seed) از «لیچ‌ها» (Leech) بیشتر باشد. اگر تورنت سید نداشته باشد یا تعداد سیدهایش کم باشد و در عوض تعداد زیادی لیچ یا «پیر» (Peer) داشته باشد، نمی‌توانی آن را به طور کامل دانلود کنی.
  • حتی اگر تورنت یکی دو تا سید داشته باشد، سرعت دانلود فایل‌ها خیلی بالا نخواهد بود.
 5. 5
  نظرات و توضیحات کاربران را بخوان. معمولاً در کنار جزئیات تورنت، یک بخش «Reviews» (بررسی‌ها) یا «Comments» (نظرات) وجود دارد. در این بخش می‌توانی نظرات کاربران را بخوانی تا مطمئن شوی که فایل تورنت خراب یا ویروسی نیست.
 6. 6
  اگر لازم بود، بیشتر به دنبال تورنت دلخواهت بگرد. وقتی که تورنت موردنظرت را پیدا کردی، می‌توانی به مرحله‌ی دانلود و بازکردن تورنت بروی.
بخش 4
بخش 4 از 4:

دانلود و بازکردن تورنت

 1. 1
  بدان که «بازکردن» تورنت به چه معناست. وقتی که یک فایل تورنت را دانلود می‌کنی، می‌توانی آن را در qBitTorrent باز کنی تا محتویات آن دانلود شود؛ اما نمی‌توانی آن را مانند فایل‌های معمولی باز کنی و محتویات درون آن را ببینی.
  • می‌توانی از برنامه‌های پیشرفته‌ی ویرایش متن مانند ++Notepad برای دیدن کد تورنت استفاده کنی؛ اما بیشتر این کدها رمزگذاری شده یا غیر قابل خواندن هستند.
 2. 2
  دکمه‌ی «دانلود» تورنت را پیدا کن. دکمه‌های دانلود در سایت‌های مختلف با هم فرق دارند. به دنبال دکمه‌ای در پایین یا کنار تورنت بگرد که روی آن کلمه‌ی «Download» (دانلود) نوشته شده باشد یا یک فلش روبه‌پایین در سمت راست آن قرار داشته باشد. با کلیک‌کردن روی این دکمه، تورنت روی کامپیوترت دانلود می‌شود.
  • در برخی موارد فقط کافی است که روی نام تورنت یا لینک torrent file. (فایل تورنت) کلیک کنی.
  • دقت کن که فلش یا دکمه‌ی دانلود چشمک‌زن نباشد؛ چون این‌گونه دکمه‌ها اغلب مربوط به تبلیغاتی هستند که صرفاً برای فریب‌دادن مردم طراحی شده‌اند.
  • بسته به تنظیمات مرورگر ممکن است لازم باشد که قبل از دانلود تورنت، روی Save File (ذخیره‌ی فایل) کلیک کنی یا محل دانلود را روی کامپیوترت انتخاب کنی.
 3. 3
  فایل تورنت را در کامپیوتر پیدا کن. فولدری را که فایل تورنت در آن دانلود شده است، باز کن.
  • در بیشتر کامپیوترها، فایل‌های دانلودشده به صورت پیش‌فرض در فولدر Downloads (دانلودها) قرار می‌گیرند. این فولدر در سمت چپ File Explorer (برای ویندوز) و یا Finder (برای مک) دیده می‌شود.
 4. 4
  روی فایل تورنت دو بار کلیک کن. از آنجایی که قبلاً برنامه‌ی qBitTorrent را به عنوان نرم‌افزار اصلی برای فایل‌های torrent. انتخاب کرده‌ای، فایل تورنت تو در یک پنجره‌ی جدید در برنامه‌ی qBitTorrent باز خواهد شد.
 5. 5
  آدرس دانلود محتویات تورنت را انتخاب کن. اگر می‌خواهی فولدر دانلود محتویات تورنت را تغییر بدهی، مراحل زیر را در پنجره‌ی بازشده دنبال کن:
  • در سمت راست نوار آدرس «Save at» (محل ذخیره)، یک آیکون فولدر قرار دارد. روی آن کلیک کن.
  • روی Select Folder (انتخاب فولدر) یا Choose (انتخاب) بزن.
 6. 6
  دکمه‌ی OK را بزن. این دکمه در پایین صفحه قرار دارد و با کلیک‌کردن روی آن، تغییراتی که اعمال کرده‌ای ذخیره شده و دانلود محتویات تورنت آغاز می‌شود.
 7. 7
  صبر کن تا فایل‌های تورنت دانلود شوند. می‌توانی درصد پیشرفت دانلود را در سمت راست نام تورنت در وسط صفحه‌ی qBitTorrent ببینی.
  • اگر عدد نشان‌داده‌شده در ستون «Peers» از ستون «Seeds» بزرگتر باشد، دانلود تورنت بیشتر طول خواهد کشید.
 8. 8
  فایل‌های تورنت را بررسی کن. وقتی که دانلود تورنت تمام شد، می‌توانی به فولدر دانلود آن بروی و فایل‌های دانلودشده را ببینی:
  • بر روی نام تورنت در qBitTorrent راست‌کلیک کن (در مک باید روی آن کنترل‌کلیک کنی).
  • در منوی راست‌کلیک، گزینه‌ی Open destination folder (بازکردن فولدر دانلود) را انتخاب کن.

نکات

 • بازکردن محتویات برخی تورنت‌ها به برنامه‌های خاصی نیاز دارد. مثلاً اگر یک فایل ISO را از طریق یک تورنت دانلود کنی، به احتمال زیاد برای استفاده از آن باید آن را به اصطلاح ماونت (Mount) کنی.
 • یکی از آداب و رسوم استفاده‌ی مناسب از تورنت این است که حداقل همانقدر که دانلود تو طول کشیده است، تورنت را سید کنی (یعنی محتویات آن را برای دیگران آپلود کنی). اگر تورنت را بعد از اتمام دانلود در نرم‌افزار تورنت باز بگذاری، فرایند سیدکردن به‌طور خودکار انجام خواهد شد.
 • به افرادی که در آنِ واحد در حال دانلود محتویات یک تورنت هستند، «پیر» یا «لیچ» می‌گویند و به افرادی که محتویات تورنت را سید می‌کنند، «سید» گفته می‌شود.

هشدارها

 • دانلود و استفاده از تورنت به‌خودی‌خود غیرقانونی محسوب نمی‌شود؛ اما بیشتر تورنت‌ها برای دسترسی به نسخه‌های مجانی فیلم‌ها و نرم‌افزارها استفاده می‌شوند. بهتر است از دانلود محتوای غیرقانونی از طریق تورنت (یا از هر منبع دیگری) خودداری کنی.
 • تورنت‌ها توسط افراد دیگر آپلود می‌شوند؛ در نتیجه همیشه امکانی وجود دارد که فایل دانلودشده روی کامپیوتر تو کار نکند.
 • اگر از تورنت برای دانلود مجانی نرم‌افزارهای پروانه‌دار یا پولی و یا فیلم‌ها و آهنگ‌هایی استفاده کنی که مشمول قانون کپی‌رایت می‌شوند، ممکن است آدرس پروتکل اینترنت (آدرس IP) تو ذخیره شده و یک نامه‌ی اخطار برای شرکت ارائه‌دهنده‌ی خدمات اینترنتی (ISP) تو فرستاده شود. اگر این جرم به‌دفعات تکرار شود، ممکن است آن شرکت فراهم‌کننده‌ی اینترنت تو را از دریافت خدمات اینترنتی در آینده منع کند.

مقالات مرتبط ویکی‌هاو

با استفاده از عکس به‌راحتی شخصی را جستجو و پیدا کنیمبا استفاده از عکس به‌راحتی شخصی را جستجو و پیدا کنیم
در HTML یک فاصله ایجاد کنیم
اندازه‌ی یک فایل JPEG را تغییر بدهیمچگونه اندازه‌ی یک فایل JPEG را تغییر بدهیم
پروفایل اسنپ‌چت را ببینیمپروفایل اسنپ‌چت را ببینیم
در Command Prompt پوشه‌ی فعال را تغییر دهیمدر Command Prompt پوشه‌ی فعال را تغییر دهیم
افراد را وادار کنیم به پیام ما جواب دهندافراد را وادار کنیم به پیام ما جواب دهند
از اینستاگرام موزیک دانلود کنیمدانلود آهنگ از اینستاگرام
به فایل‌های PDF عکس اضافه کنیمبه فایل‌های PDF عکس اضافه کنیم
به صورت خصوصی تماس بگیریمبه صورت خصوصی تماس بگیریم
در فایل‌های PDF تایپ کنیمدر فایل‌های PDF تایپ کنیم
همه‌ی توییت‌ها را یک‌باره حذف کنیمهمه‌ی توییت‌ها را یک‌باره حذف کنیم
از اینستاگرام خارج شویماز اینستاگرام خارج شویم
صدای گوشی آیفون را زیاد کنیمصدای گوشی آیفون را زیاد کنیم
به حساب واتس‌اپ افراد وارد شویمبه حساب واتس‌اپ افراد وارد شویم

در مورد ویکی‌هاو

Gonzalo Martinez
به‌طور مشارکتی نوشته شده با همکاری:
متخصص تعمیرات کامپیوتر و تلفن
این مقاله با همکاری Gonzalo Martinez به‌طور مشارکتی نوشته شده. گونزالو مارتینز، رئیس CleverTech است. این شرکت تعمیراتی در سال 2014 در سن‌خوزه‌ی ایالت کالیفرنیا تاسیس شده است. شرکت با مسوولیست محدود CleverTech در زمینه‌ی تعمیرات محصولات اپل تخصص دارد. شرکت CleverTech با بازیابی آلومینیوم، اجزای صفحه‌نمایش و اجزای کوچک روی مادربرد‌ها و استفاده‌ی مجدد از آن‌ها در تعمیرات بعدی، به وظایف خود در قبال محیط‌زیست عمل می‌کند. آن‌ها روزانه یک تا یک‌و‌نیم کیلوگرم بیشتر از سایر فروشگاه‌های تعمیرات کامپیوتر، از تولید زباله‌ی الکترونیکی جلوگیری می‌کنند. این مقاله ۲٬۷۴۹بار مشاهده شده است.
از این صفحه ۲٬۷۴۹بار بازدید شده‌است.

آیا این مقاله کمکتان کرد؟