فشرده‌سازی فایل‌ها در سیستم‌عامل‌های جدید معمولاً کار راحتی است ولی اگر حجم فایل‌ها زیاد باشد، انجام این کار کمی پیچیده خواهد شد. اگر فایل‌ها بزرگ و حجیم باشند دیگر نمی‌توانی از نرم‌افزارفشرده‌سازی داخلی سیستم‌عامل خودت برای انجام این کار استفاده کنی. خوشبختانه برنامه‌های زیادی هستند که می‌توانی به کمک آن‌ها هر نوع فایل با هر اندازه‌ای را فشرده‌سازی کنی و حتی حجم آن‌ها را هم با انجام تنظیمات مناسب تا‌اندازه‌ای کاهش بدهی. اگر می‌خواهی اندازه‌ی فایل‌های صوتی و تصویری‌ات را کنترل کنی، می‌توانی از قالب‌های مختلف فشرده‌سازی فایل‌های صوتی، عکس و ویدئو استفاده کنی که امکان انجام فشرده‌سازی فایل بدون از دست دادن کیفیت را فراهم می‌کنند. این ویکی‌هاو به تو یاد می‌دهد که چگونه فایل‌های بزرگ را فشرده کنی.

روش 1
روش 1 از 6:

با استفاده از برنامه‌ی 7-Zip در ویندوز

 1. 1
  برنامه‌ی 7-Zip را دانلود و نصب کن. برنامه‌ی 7-Zip یک نرم‌افزار رایگان فشرده‌سازی فایل است که می‌توانی به کمک آن فایل‌های بزرگ و پوشه‌ها را فشرده کنی. برای دانلود 7-Zip مراحل زیر را انجام بده:
  • در مرورگر وب، به وب‌سایت https://www.7-zip.org/.html برو.
  • روی گزینه‌ی Download آخرین نسخه‌ی برنامه‌ی 7-Zip کلیک کن.
  • روی فایل اجرایی exe. که در مرورگر وب یا پوشه‌ی دانلود‌ها قرار دارد کلیک کن.
  • روی Install (نصب کردن) کلیک کن.

  آیا می‌دانی؟ فشرده‌سازی فایل زمانی کار‌آمد است که بخواهی فایل را کوچک‌تر کنی یا چند فایل را به یک پوشه تبدیل کنی. به عنوان مثال، اگر بخواهی با استفاده از ایمیل یک فایل ۱۲ مگابایتی را ارسال کنی ولی محدودیت حجم فایل ارسالی ۱۰ مگابایت تعریف شده باشد، می‌توانی با استفاده از عمل فشرده‌سازی حجم آن فایل را به ۷ مگابایت کاهش بدهی. در‌نهایت کسی که ایمیل را دریافت می‌کند می‌تواند برای باز کردن فایل آن را از حالت فشرده خارج کند.

 2. 2
  روی فایل یا پوشه‌‌ای که می‌خواهی آن را فشرده کنی راست کلیک کن. با این کار یک منو در کنار آن فایل یا پوشه نمایش داده می‌شود.
  • تقریباً همه‌ی فایل‌ها امکان فشرده‌سازی را دارند ولی بعضی از فایل‌ها را نمی‌توان خیلی فشرده کرد.
 3. 3
  روی 7-Zip کلیک کن. این گزینه در همان منویی قرار دارد که با راست کلیک روی فایل نمایش داده شد. برای‌اینکه بتوانی این گزینه را در این منو ببینی، باید برنامه‌ی 7-Zip را نصب کرده باشی.
 4. 4
  روی Add to Archive (به آرشیو اضافه کن) کلیک کن. با این کار یک منو برای فشرده‌سازی فایل باز می‌شود.
 5. 5
  گزینه‌ی Ultra (بالاترین حد) را از بین گزینه‌های "Compression Level" (سطح فشرده‌سازی) انتخاب کن. از منوی کشویی که کنار گزینه‌ی "Compression Level" (سطح فشرده‌سازی) قرار دارد بالاترین سطح فشرده‌سازی (Ultra) را انتخاب کن.
 6. 6
  مقدار عددی "Dictionary Size" (مقدار فشرده‌سازی) را معادل یک دهم اندازه‌ی حافظه‌‌ات تنظیم کن. هرچه‌قدر این عدد بیشتر باشد فشرده‌سازی بهتر انجام می‌شود ولی مقدار حافظه‌ی مورد‌نیاز ۱۰ برابر dictionary size (مقدار فشرده‌سازی) است. اگر رایانه‌ات ۸ گیگابایت RAM داشته باشد، مقدار عددی "Dictionary Size" (مقدار فشرده‌سازی) را باید حدوداً ۸۰۰ مگابایت انتخاب کنی.
  • حتی اگر RAM رایانه‎‌ی تو زیاد باشد ممکن است رایانه‌های دیگر نتوانند فایل را از حالت فشرده خارج کنند. اگر می‌خواهی فایل در رایانه‌های دیگر هم قابل دسترس باشد، مقداری عددی dictionary size (مقدار فشرده‌سازی) را کمتر در ‌نظر بگیر.
 7. 7
  گزینه‌ی Solid (فشرده) را از بین گزینه‌های "Solid Block Size" (اندازه‌ی بلوک فشرده‌) انتخاب کن. با انتخاب این گزینه، فایل مثل یک بلوک داده‌ای محکم فشرده می‌شود. معمولاً این انتخاب باعث افزایش نسبت فشرده‌سازی می‌شود.
 8. 8
  گزینه‌ی option (ویژگی) را انتخاب کن تا فایل‌ها را به فایل‌های کوچک‌تر تقسیم کنی (اختیاری). اگر فایلی خیلی بزرگ بود می‌توانی آن را به فایل‌های کوچک‌تر تقسیم کنی. برای مثال می‌توانی یک پوشه‌ی ۱۲ گیگابایتی را به سه فایل فشرده‌ی کوچک‌تر تقسیم کنی تا بشود هر‌کدام از آن‌ها را در یک DVD جا داد. برای تقسیم‌بندی اندازه‌ی فایل‌ها از منوی کشویی که زیر "Split to volumes bytes" (تقسیم به بایت حجم‌) قرار دارد استفاده کن.
  • برای خارج کردن فایل‌ها از حالت فشرده به تمام قسمت‌های تقسیم شده نیاز خواهی داشت. بنابراین مراقب باش که هیچ‌کدام از بخش‌های تقسیم شده را حذف یا گم نکنی.
 9. 9
  روی Ok (تایید) کلیک کن. این دکمه در قسمت پایین برنامه‌ی 7-Zip قرار دارد. با این کار، برنامه مطابق ‌با تنظیماتی که انجام داده‌ای شروع به فشرده‌سازی فایل‌ها می‌کند.
روش 2
روش 2 از 6:

با استفاده از WinRAR در ویندوز

 1. 1
  برنامه‌ی WinRAR را دانلود و نصب کن. برای دانلود و نصب برنامه‌ی WinRAR مراحل زیر را انجام بده:
  • در مرورگر وب به آدرس https://www.win-rar.com/download.html برو.
  • روی Download WinRAR کلیک کن.
  • فایل اجرایی WinRAR که پسوند "exe." را دارد باز کن.
  • روی Install (نصب کردن) کلیک کن.
  • روی Ok (تایید) کلیک کن.
  • روی Done (انجام شده) کلیک کن.
 2. 2
  روی فایل یا پوشه‎‌ای که می‌خواهی آن را فشرده کنی راست کلیک کن. با این کار یک پنجره کنار آن فایل یا پوشه نمایش داده می‌شود.
  • تقریباً همه‌ی فایل‌ها امکان فشرده‌سازی را دارند ولی بعضی از فایل‌ها را نمی‌توان خیلی فشرده کرد.
 3. 3
  روی Add to archive (به آرشیو اضافه کن) که در کنار آیکون WinRAR قرار دارد کلیک کن. این گزینه داخل منوی نمایش داده شده قرار دارد. آیکون برنامه‌ی WinRAR شبیه به تعدادی کتاب است.
 4. 4
  گزینه‌ی Best (عالی) را در زیر قسمت "Compression Method" (روش‌ فشرده‌سازی) انتخاب کن. این منوی کشویی زیر "Compression Method" (روش‌ فشرده‌سازی) قرار دارد. این گزینه بالاترین نسبت فشرده‌سازی است.
 5. 5
  مقدار عددی "Dictionary Size" (مقدار فشرده‌سازی) را یک دهم اندازه‌ی حافظه‌ی رایانه‌ات تنظیم کن. هرچه‌قدر این عدد بیشتر باشد فشرده‌سازی بهتر انجام می‌شود ولی در‌نظر داشته باش که مقدار حافظه‌ی مورد‌نیاز ۱۰ برابر dictionary size (مقدار فشرده‌سازی) است. اگر رایانه‌ات ۸ گیگابایت RAM داشته باشد، مقدار عددی "Dictionary Size" (مقدار فشرده‌سازی) را باید حدوداً ۸۰۰ مگابایت انتخاب کنی.
  • حتی اگر RAM رایانه‎‌ی تو زیاد باشد ممکن است رایانه‌های دیگر نتوانند فایل را از حالت فشرده خارج کنند. اگر می‌خواهی فایل در رایانه‌های دیگر هم قابل دسترس باشد، مقداری عددی dictionary size (مقدار فشرده‌سازی) را کمتر در ‌نظر بگیر.
 6. 6
  گزینه‌ی option (ویژگی) را انتخاب کن تا فایل‌ها را به فایل‌های کوچک‌تر تقسیم کنی (اختیاری). اگر فایلی خیلی بزرگ بود می‌توانی آن را به فایل‌های کوچک‌تر تقسیم کنی. برای مثال می‌توانی یک پوشه‌ی ۱۲ گیگابایتی را به سه فایل فشرده‌ی کوچک‌تر تقسیم کنی تا بشود هر‌کدام از آن‌ها را در یک DVD جا داد. برای تقسیم‌بندی اندازه‌ی فایل‌ها از منوی کشویی که زیر "Split to volumes bytes" (تقسیم به بایت حجم) قرار دارد استفاده کن.
  • برای خارج کردن فایل‌ها از حالت فشرده به تمام قسمت‌های تقسیم شده نیاز خواهی داشت. بنابراین مراقب باش که هیچ‌کدام از بخش‌های تقسیم شده را حذف یا گم نکنی.
 7. 7
  روی Ok (تایید) کلیک کن. این دکمه در گوشه‌ی سمت راست و پایین پنجره قرار دارد. با این کار فایل مورد‌نظرت فشرده می‌شود.
روش 3
روش 3 از 6:

با استفاده از برنامه‌ی Archive Utility در مک

 1. 1
 2. 2
  عبارت Archive Utility.app را در نوار جستجو تایپ کن و کلید Return (بازگشت) را فشار بده. با این کار برنامه‌ی Archive Utility که یک برنامه‎‌ی از پیش‌نصب شده‌ی بایگانی در سیستم‌عامل مک است باز می‌شود. این برنامه همه‌ی گزینه‌ها و امکانات برنامه‌های مشابه ویندوزی را ندارد ولی می‌توان از آن برای فشرده‌سازی فایل‌های بزرگ و حجیم استفاده کرد.
 3. 3
  روی File کلیک کن. این گزینه بالای صفحه‌نمایش و داخل نوار منو قرار دارد.
 4. 4
  روی Create Archive (ایجاد آرشیو) کلیک کن. این گزینه اولین آیتم در منوی "File" است.
 5. 5
  فایل(ها) یا یک پوشه‌ را انتخاب کن و روی دکمه‌ی Archive (بایگانی کردن) کلیک کن. این کار باعث فشرده‌سازی فایل با قالب gzip (.cpgz) می‌شود. این قالب فایل، میزان فشرده‌سازی بالاتری نسبت به حالت استاندارد فشرده‌سازی فایل zip دارد ولی سیستم‌عامل ویندوز قابلیت باز کردن آن را ندارد.
  • اگر می‌خواهی قالب فشرده‌سازی با حالت استاندارد zip انجام شود، در مرورگر Finder روی فایل موردنظر راست کلیک کن و گزینه‌ی Compress (فشرده‌سازی) را انتخاب کن.
روش 4
روش 4 از 6:

فشرده‌سازی فایل‌های ویدئویی بزرگ

 1. 1
  برنامه‌ی Avidemux را دانلود کن. این برنامه‌ یک ویرایشگر رایگان و متن-باز است که امکان فشرده‌سازی و تبدیل فایل‌های ویدئویی را می‌دهد. این برنامه برای سیستم‌عامل‌های ویندوز، مک و لینوکس موجود است. برای دانلود نرم‌افزار Avidemux مراحل زیر را انجام بده:
  • در مرورگر وب به آدرس http://fixounet.free.fr/avidemux/download.html برو.
  • روی عبارت FOSSHUB که در کنار نوع سیستم‌عاملت قرار دارد کلیک کن.
  • روی لینک دانلود مربوط به سیستم‌عاملت کلیک کن.
  • فایل دانلود شده را در مرورگر وب یا پوشه‌ی دانلود‌ها باز کن.
  • دستورالعمل‌های نصب برنامه را دنبال کن.
 2. 2
  برنامه‌ی Avidemux را اجرا کن. آیکون این برنامه به شکل کلاکت یا تخته‌‌ی کارگردان‌هاست. روی آیکون این برنامه در منوی Start (شروع) ویندوز یا پوشه‌ی برنامه‌های مک کلیک کن تا باز شود.
  • فایل‌های ویدئویی داده‌های بزرگی هستند که با روش‌ فشرده‌سازی بالا به‌خوبی فشرده نمی‌شوند. در‌عوض با استفاده از برنامه‌ی Avidemux می‌توانی با تغییر نوع رمزنگاری و قالب فایل، به قیمت کم شدن کیفیت ویدئو، حجم فایل را به میزان قابل توجهی کم کنی.
  • احتمالاً فایل‌های ویدئویی که از منابع آنلاین دانلود می‌کنی از قبل فشرده ‌شده‌اند. بنابراین با فشرده‌سازی دوباره‌ی آن ممکن است حجم فایل تغییر قابل توجهی نکند و یا فایل قابلیت مشاهده شدن را از دست بدهد.
  • برگرداندن یک ویدئوی فشرده‌ شده به حالت قبل از فشرده‌‌سازی آن امکان‌پذیر نیست. بنابراین باید همیشه نسخه‌ی فشرده را به‌صورت یک فایل جداگانه ذخیره کنی تا نسخه‌ی اصلی آن از بین نرود.
 3. 3
  یک فایل ویدئویی را داخل برنامه‌ی Avidemux باز کن. مراحل زیر را برای باز کردن فایل ویدئویی در برنامه‌ی Avidemux انجام بده. ممکن است باز شدن فایل ویدئویی چند دقیقه‌ای طول بکشد.
  • روی File کلیک کن.
  • روی Open (باز کردن) کلیک کن.
  • یک فایل ویدئویی را در رایانه‌ات انتخاب کن و روی Open (باز کردن) کلیک کن.
 4. 4
  گزینه‌ی Mpeg4 AVC (x264) را از منوی کشویی "Video Output" (خروجی ویدئو) انتخاب کن. این فرمت سازگارترین قالب برای ویدئو‌های تبدیل شده است.
 5. 5
  از منوی کشویی "Audio Output" (خروجی صدا) گزینه‌ی AAC FDK را انتخاب کن. این کار فایل صوتی ویدئو را فشرده می‌کند تا اندازه‌ی فایل را پایین نگه دارد.
 6. 6
  از منوی کشویی "Output Format" (قالب خروجی) گزینه‌ی MP4 Mixer را انتخاب کن. با انتخاب این گزینه اطمینان پیدا می‌کنی که فایل ویدئویی مورد‌نظرت در بیشتر دستگاه‌ها قابل نمایش خواهد بود.
 7. 7
  در قسمت "Video Output" (خروجی ویدئو) روی دکمه‌ی Configure (پیکربندی) کلیک کن. این دکمه اولین گزینه در زیر "Video Output" است.
 8. 8
  از منوی کشویی دکمه‌ی Video Size (Two Pass)) (اندازه‌ی ویدئو(Two Pass)) را انتخاب کن. این گزینه در پایین بخش "Rate Control" (کنترل نرخ بیت متغییر) قرار دارد.
 9. 9
  اندازه‌ی نهایی فایل تبدیل شده را انتخاب کن. برنامه‌ی Avidemux تنظیمات را طوری انجام خواهد داد تا اندازه‌ی نهایی فایل به اندازه‌ای که مشخص کرده‌ای نزدیک باشد، با این وجود ممکن است نتیحه‌ی نهایی کمی بیشتر با کمتر از اندازه‌ای که مشخص کرده‌ای باشد.
  • توجه داشته باش که تنظیم اندازه‌ی نهایی فایل به میزانی کمتر از اندازه‌ی اصلی آن منجر به کاهش چشمگیر کیفیت فایل می‌شود.
 10. 10
  روی دکمه‌ی "Save Video" (ذخیره‌ی ویدئو) کلیک کن. این آیکون به شکل یک هارد دیسک است و در گوشه‌ی بالا و سمت چپ قرار دارد. اول از تو خواسته می‌شود که برای فایل ویدئویی اسمی انتخاب کنی و بعد عملیات تبدیل و فشرده‌سازی شروع می‌شود. این عملیات ممکن است بسته به مدت‌ ویدئو و تنظیمات کیفیت فایل مدتی طول بکشد.[۱]
روش 5
روش 5 از 6:

فشرده‌سازی عکس‌های بزرگ

 1. 1
  توجه کن چه فایل‌هایی را می‌شود فشرده کرد. بیشتر عکس‌هایی که به صورت آنلاین دانلود می‌کنی از قبل فشرده شده‌اند. فایل‌های jpg. و gif. و png. فایل‌های فشرده‌ای هستند که فشرده‌سازی دوباره‌ باعث افت کیفیت شدید آن‌ها می‌شود. فشرده‌سازی، بیشتر برای عکس‌هایی مفید است که قالب آن‌ها bmp. باشد و یا مستقیماً از دوربین عکاسی گرفته شده باشند.
  • برگرداندن یک ویدئوی فشرده شده به حالت قبل از فشرده‌سازی امکان‌پذیر نیست. بنابراین باید همیشه نسخه‌ی فشرده را به‌صورت یک فایل جداگانه ذخیره کنی تا نسخه‌ی اصلی آن از بین نرود.
 2. 2
  به تفاوت بین فشرده‌سازی "lossless" (بدون اتلاف داده) و "lossy" (با اتلاف داده) دقت کن. در واقع دو نوع فشرده‌سازی "lossless" (بدون اتلاف داده) و "lossy" (با اتلاف داده) برای تصاویر وجود دارد. فشرده‌سازی Lossless (بدون اتلاف داده) برای مواقعی است که می‌خواهی نسخه‌ی اصلی فایل را حفظ کنی و معمولاً برای نقشه‌ها، نمودار‌ها و تصاویر پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. حالت Lossy (با اتلاف داده) برای مواقعی مناسب است که افت کیفیت تصویر خیلی قابل تشخیص نبوده و به‌نظر نمی‌آید. بیشتر عکاس‌ها از این حالت استفاده می‌کنند.
  • قالب‌های gif. و tiff. و png. قالب‌های مختلف lossless (بدون اتلاف داده) هستند.
  • قالب jpg. رایج‌ترین قالب lossy (با اتلاف داده) برای تصاویر است.
 3. 3
  یکی از ویرایشگر‌های عکس را به انتخاب خودت باز کن. تقریباً همه‌ی برنامه‌های ویرایش تصاویر از امکان فشرده‌سازی تصاویر و انواع قالب‌ها برای ذخیره‌ی تصاویر پشتیبانی می‌کنند. وقتی قالبی را برای فشرده‌سازی انتخاب می‌کنی، این امکان به تو داده می‌شود که بتوانی مقدار فشرده‌سازی را تعیین کنی.
  • برنامه‌هایی مثل Photoshop ، GIMP و حتی Paint امکان ذخیره‌ی تصاویر به حالت فشرده را می‌دهند. تقریباً همه‌ی برنامه‌های ویرایش تصویر برای فشرده‌سازی مناسب هستند ولی بعضی از آن‌ها نسبت به برنامه‌های دیگر، برای تنظیم کیفیت تصویر امکانات بیشتری در اختیارت قرار می‌دهند.
  • برنامه‌ی Photoshop محبوب‌ترین برنامه‌ی ویرایش عکس است ولی اگر اشتراک این برنامه را نداری می‌توانی برنامه‌ی رایگان GIMP را دانلود و نصب کنی. این برنامه‌ بسیاری از امکانات و ویژگی‌های برنامه‌ی Photoshop دارد.
 4. 4
  در برنامه‌ی ویرایشگر مورد‌نظرت عکسی را باز کن. برنامه‌های ویرایشگر تصویر کمی با یکدیگر متفاوت هستند ولی معمولاً روش بازکردن فایل در آن‌ها شبیه به هم است. برای بازکردن یک تصویر داخل برنامه‌ی ویرایشگر مراحل زیر را انجام بده.
  • روی File در نوار منو کلیک کن.
  • روی Open (باز کردن) کلیک کن.
  • عکسی را انتخب کن.
  • روی open (باز کردن) کلیک کن.
 5. 5
  منوی Export (خروجی گرفتن) را باز کن. با این کار می‌توانی از نسخه‌ی اصلی فایل یک کپی با قالب جدید ذخیره کنی. برای باز کردن منوی Export (خروجی گرفتن) مراحل زیر را انجام بده:
  • روی File کلیک کن.
  • روی Save As (در Photoshop یا Paint) یا Export As (در GIMP) کلیک کن.
 6. 6
  قالب موردنظرت را انتخاب کن. در برنامه‌ی Paint روی قالب موردنظرت کلیک کن. در Photoshop قالب موردنظرت را از داخل منوی کشویی که در کنار "Format" (قالب) قرار دارد انتخاب کن. در GIMP، روی منویی که عبارت Select File by Type (انتخاب فایل بر اساس نوع) نوشته شده است کلیک کن و قالب موردنظرت برای ذخیره‌ی عکس را انتخاب کن. این قالب باید بر اساس ماهیت فایل تصویری انتخاب شود.[۲]
  • اگر می‌خواهی عکسی که به‌وسیله‌ی دوربین عکاسی گرفته شده را فشرده کنی از قالب jpg. استفاده کن.
  • اگر می‌خواهی تصویری را با کمتر از ۲۵۶ رنگ فشرده‌سازی کنی قالب gif. را انتخاب کن.
  • اگر می‌خواهی یک تصویر گرفته شده از صفحه‌نمایش، نقشه، کمیک یا هر تصویر غیر‌واقعی دیگری را فشرده کنی از قالب png. استفاده کن.
  • اگر می‌خواهی تصویری که دارای لایه‌های مختلف است را فشرده کنی از قالب tiff. استفاده کن ( یادت باشد که این قالب الزاماً یک قالب فشرده‌سازی نیست).[۳]
 7. 7
  روی Save (ذخیره کردن) در Photoshop و Export (خروجی گرفتن) در GIMP کلیک کن. با این کار عکس مورد‌نظرت با قالب جدید ذخیره می‌شود.
 8. 8
  کیفیت فشرده‌سازی را (در صورت امکان) تنظیم کن و روی Ok (تایید) کلیک کن. در برنامه‌های ویرایشگر تصویر مثل Photoshop و GIMP، بعد از فشار دادن دکمه‌ی "Export/Save" (ذخیره/خروجی) از تو خواسته می‌شود تا کیفیت تصویر خروجی و تنظیمات فشرده‌سازی را انتخاب کنی. معمولاً باید این کار را با استفاده از یک دکمه کشویی انجام بدهی.
  • با افزایش مقدار فشرده‌سازی (کاهش کیفیت)، حجم فایل خیلی کم می‌شود ولی روی تصویر نویز ایجاد شده و رنگ‌‌ها هم تغییر می‌کنند. باید گزینه‌های اندازه و کیفیت تصویر را آنقدر تنظیم کنی تا بتوانی هم‌زمان به حد متعادل و مناسبی از کیفیت و اندازه برسی.
روش 6
روش 6 از 6:

فشرده‌سازی فایل‌های صوتی بزرگ

 1. 1
  توجه کن چه فایل‌هایی را می‌شود فشرده کرد. بیشتر فایل‌هایی که از اینترنت دانلود می‌کنی مثل قالب‌های mp3. یا aac. از قبل فشرده شده‌اند. فشرده‌سازی دوباره‌ی این فایل‌ها معمولاً باعث پایین آمدن کیفیت صدای آن‌ها می‌شود. فشرده‌سازی برای قالب‌هایی از فایل‌های صوتی مثل wav. یا aiff. که از قبل فشرده نشده‌اند مناسب‌تر است.
 2. 2
  برنامه‌ی Audacity را دانلود کن. این یک برنامه‌ی متن-باز و رایگان برای ویرایش فایل‌های صوتی بوده و در سیستم‌عامل‌های ویندوز، مک و لینوکس قابل استفاده است. برای دانلود برنامه‌ی Audacity مراحل زیر را انجام بده.
  • در مرورگر وب خودت به آدرس https://www.audacityteam.org/download/ برو.
  • لینک دانلود مخصوص سیستم‌عامل خودت را انتخاب کن.
  • روی لینک دانلود فایل نصب برنامه‌ی Audacity کلیک کن.
  • روی لینک دانلود مربوط به سیستم‌عاملت کلیک کن.
  • فایل دانلود شده را در مرورگر وب یا پوشه‌ی دانلود باز کن و دستور‌العمل نصب برنامه را دنبال کن.
 3. 3
  برنامه‌ی Audacity را باز کن. آیکون این برنامه به شکل یک موج نارنجی با یک هدفون آبی رنگ است. روی آیکون برنامه در منوی Start (شروع) ویندوز یا پوشه‌ی برنامه‌ها در مک کلیک کن تا برنامه‌ی Audacity باز شود.
 4. 4
  فایل صوتی که می‌خواهی فشرده کنی را انتخاب کن. مراحل زیر را برای فشرده‌سازی فایل صوتی انجام بده:
  • روی File کلیک کن.
  • روی Open (باز کردن) کلیک کن.
  • یک فایل صوتی انتخاب کن
  • روی Open (باز کردن) کلیک کن.
 5. 5
  فایل را به حالت mono (تک صدا) تبدیل کن (اختیاری). این نوع تغییرحالت برای فایل‌های موسیقی و فایل‌های صوتی که جلوه‌های استریو دارند توصیه نمی‌شود ولی تغییر به حالت مونو (تک صدا) در فایل‌هایی که نیازی به کیفیت بالایی ندارند یا صدای ضبط شده هستند باعث کاهش چشم‌گیر حجم فایل می‌شود. مراحل زیر را برای تغییر فایل استریو به حالت مونو(تک صدا) انجام بده:
  • در قسمت project روی ▼ که در کنار اسم فایل قرار دارد کلیک کن.
  • از منوی نمایش داده شده گزینه‌ی "Split to Mono" (تقسیم به تک صدا) را انتخاب کن.
 6. 6
  پنجره‌ی "Export Audio" (استخراج فایل صوتی) را باز کن. با این کار پنجره‌ای باز می‌شود که می‌توانی علاوه بر انتخاب قالب فایل، محل ذخیره‌ی آن را نیز مشخص کنی.
  • روی File کلیک کن.
  • روی Export (خروجی گرفتن) کلیک کن.
  • روی Export Audio (استخراج فایل صوتی) کلیک کن.
 7. 7
  قالب ذخیره‌سازی مورد‌نظرت را انتخاب کن. همه‌ی قالب‌های لیست شده در منوی "Save as type" (ذخیره با عنوان) به‌غیر‌از قالب‌های wav. و aiff. نوعی از قالب‌های فشرده سازی هستند. قالبی که انتخاب می‌کنی باید بر اساس استفاده و نیازت باشد. بهترین قالب‌های فشرده‌سازی عبارتند از:
  • "mp3." رایج‌ترین قالب برای فایل‌های موسیقی است. این قالب با اینکه امکان فشرده‌سازی خوبی را فراهم می‌کند کیفیت را هم خیلی پایین نمی‌آورد و تقریباً با همه‌ی دستگاه‌های پخش هم سازگار است.
  • "flac." یک قالب فشرده‌سازی lossless (بدون اتلاف) است. این نوع فشرده‌سازی برای اجرای فایل‌های صوتی در دستگاه‌های صوتی با کیفیت بالا مناسب است ولی با بسیاری از دستگاه‌ها سازگار نیست. همچنین قالب flac. اندازه‌ی حجم فایل را خیلی کاهش نمی‌دهد.
  • "ogg." در مقایسه با MP3 کیفیت صوتی بهتری را با همان اندازه‌ی حجم فایل ایجاد می‌کند ولی با بیشتر دستگاه‌ها سازگار نیست.[۴]
 8. 8
  کیفیت صدای مورد‌نظرت را انتخاب کن. کیفیت صدایی که انتخاب می‌کنی به نوع فایلی که انتخاب می‌کنی بستگی دارد. کیفیت‌ پایین‌تر باعث فشرده‌سازی بیشتری می‌شود اما کیفیت صدا نیز پایین می‌آید.
  • MP3: از گزینه‌های منوی کشویی که در کنار "Quality" (کیفیت) قرار دارد برای انتخاب کیفیت صدا استفاده کن. "Medium" (متوسط) و "Standard" (معمولی) گزینه‌های مناسبی برای انتخاب فشرده‌سازی با کیفیت صدای متوسط هستند. "Extreme" (شدید) و "Insane" (بسیار شدید) فشرده‌سازی کمتر با کیفت صدای بالاتری را فراهم می‌کنند.
  • OGG/M4A(ACC): برای بیشتر کردن اندازه‌ی فشرده‌سازی، نوار کشویی را به‌سمت چپ بکش. البته این کار باعث کاهش کیفیت صدا می‌شود. کشیدن آن به سمت راست باعث کاهش اندازه‌ی فشرده‌سازی و افزایش کیفیت صدا می‌شود.
  • انواع دیگر فایل‌ها: از منوی کشویی که زیر "Bit Rate" یا "Bit Depth" قرار دارد برای انتخاب نسبت کیفیت به اندازه‌ی فشرده‌سازی استفاده کن. کاهش نسبت bit rate/bit depth موجب افزایش اندازه‌‎ی فشرده‌سازی به قیمت از دست دادن کیفیت صدا می‌شود.
 9. 9
  تغییر اسم فایل (این گزینه انتخابی است ولی پیشنهاد می‌شود). برای اینکه تصادفاً تغییرات را روی فایل اصلی ذخیره نکنی، اسم فایل را از کنار ":File name" (اسم فایل) تغییر بده.
 10. 10
  ابتدا روی Save (ذخیره کردن) و بعد روی Ok (تایید) کلیک کن. با این کار، فایل صوتی با قالب جدید و به صورت فشرده ذخیره می‌شود.

مقالات مرتبط ویکی‌هاو

با استفاده از عکس به‌راحتی شخصی را جستجو و پیدا کنیمبا استفاده از عکس به‌راحتی شخصی را جستجو و پیدا کنیم
در HTML یک فاصله ایجاد کنیم
اندازه‌ی یک فایل JPEG را تغییر بدهیمچگونه اندازه‌ی یک فایل JPEG را تغییر بدهیم
پروفایل اسنپ‌چت را ببینیمپروفایل اسنپ‌چت را ببینیم
در Command Prompt پوشه‌ی فعال را تغییر دهیمدر Command Prompt پوشه‌ی فعال را تغییر دهیم
افراد را وادار کنیم به پیام ما جواب دهندافراد را وادار کنیم به پیام ما جواب دهند
از اینستاگرام موزیک دانلود کنیمدانلود آهنگ از اینستاگرام
به فایل‌های PDF عکس اضافه کنیمبه فایل‌های PDF عکس اضافه کنیم
به صورت خصوصی تماس بگیریمبه صورت خصوصی تماس بگیریم
در فایل‌های PDF تایپ کنیمدر فایل‌های PDF تایپ کنیم
همه‌ی توییت‌ها را یک‌باره حذف کنیمهمه‌ی توییت‌ها را یک‌باره حذف کنیم
از اینستاگرام خارج شویماز اینستاگرام خارج شویم
صدای گوشی آیفون را زیاد کنیمصدای گوشی آیفون را زیاد کنیم
به حساب واتس‌اپ افراد وارد شویمبه حساب واتس‌اپ افراد وارد شویم

در مورد ویکی‌هاو

Luigi Oppido
به‌طور مشارکتی نوشته شده با همکاری:
تکنسین تعمیرات کامپیوتر
این مقاله با همکاری Luigi Oppido به‌طور مشارکتی نوشته شده. لوئیجی اوپیدو، صاحب و گرداننده‌ی مجموعه‌ی Pleasure Point Computersدر شهر سانتا کروز ایالت کالیفرنیا است. لوئیجی در زمینه‌های تعمیرات عمومی کامپیوتر، بازیابی اطلاعات، حذف ویروس‌ها و ارتقا سیستم‌ها بیش از 25 سال تجربه دارد. این مقاله ۴٬۶۷۵بار مشاهده شده است.
از این صفحه ۴٬۶۷۵بار بازدید شده‌است.

آیا این مقاله کمکتان کرد؟