سرکه حاوی اسید استیک است و یک علف کش موثر و طبیعی می‌باشد. سرکه توسط بسیاری از باغبانان استفاده می‌شود زیرا اثرات مضر کمتری نسبت به علف‌ کش‌های دیگر دارد. می‌توانی از سمپاش پمپی برای اسپری‌کردن مستقیم سرکه روی علف‌های هرز استفاده کنی ولی باید مراقب باشی سرکه روی گیاهان دیگر پاشیده نشود. برای علف‌های هرز مقاوم می‌توانی سرکه قوی‌تری بخری و قبل از سمپاشی علف‌های هرز، مقداری مایع ظرف‌شویی یا نمک به آن اضافه کنی.

روش 1
روش 1 از 2:

استفاده از سرکه به‌عنوان علف‌کش

 1. 1
  سرکه سفید بخر. از مغازه خواروبارفروشی یک بطری سرکه ساده (با غلظت اسید استیک ۵٪) بخر. بهتر است یک گالن از این نوع سرکه را خریداری کنی، مگر اینکه مقدار علف‌های هرز کم باشد. اگر مقدار علف‌های هرز زیاد است‌، شاید به بیشتر از یک گالن سرکه نیاز باشد ولی یک گالن نیز قسمت بزرگی را پوشش می‌دهد. [۱]
  • اسید موجود در سرکه باعث از بین رفتن علف‌های هرز می‌شود. سرکه سفید برای انجام این کار بیشتر توصیه می‌شود و قیمت آن نیز نسبت به سرکه‌های دیگر کمتر است، اما از سرکه سیب نیز می‌توانی استفاده کنی.
 2. 2
  سرکه را با ۲ قاشق چای‌خوری (۹/۹ میلی‌لیتر) مایع ظرف‌شویی مخلوط کن. مایع ظرف‌شویی کمک می‌کند سرکه به علف‌های هرز بچسبد. به‌ازای هر یک گالن سرکه باید ۲ قاشق چای‌خوری (۹/۹ میلی‌لیتر) مایع ظرف‌شویی اضافه کنی. مخلوط را داخل یک ظرف یا سطل هم بزن.
 3. 3
  مخلوط را داخل یک سم‌پاش باغبانی بریز. در صورت استفاده از سم‌پاش پمپی که شلنگ نازل دارد، سم‌پاشی قسمت‌های وسیعی از علف‌های هرز آسان‌تر خواهد بود. سم‌پاش را با مخلوط سرکه و مایع ظرف‌شویی پر کن یا به اندازه‌ی کافی از مخلوط را داخل سم‌پاش بریز. [۲]
  • گزینه‌ی دیگر این است که مخلوط را در یک بطری اسپری خالی بریزی. می‌توانی یک بطری خالی بخری یا از بطری‌هایی که قبلاً حاوی شیشه‌پاک‌کن یا پاک‌کننده‌ی خانگی ملایم دیگری بوده‌اند، استفاده کنی. اگر از بطری استفاده می‌کنی که قبلاً داخل آن مایع دیگری بوده است، آن را خوب بشوی.
  • اگر مقدار علف‌های هرز کم است، می‌توانی چهار یا پنج سوراخ روی درب بطری سرکه ایجاد کنی و از خود بطری برای سم‌پاشی علف‌ها استفاده کنی.
  • اگر از سرکه قوی‌تری که مقدار اسید آن ۳۰٪ است، استفاده می‌کنی، آن را با آب رقیق کن. در صورت استفاده از سرکه سفید معمولی، نیازی به رقیق‌کردن آن نیست.
 4. 4
  یک روز آفتابی را برای سم‌پاشی علف‌های هرز انتخاب کن. اسید استیک موجود در سرکه، علف‌های هرز را خشک می‌کند، بنابراین استفاده از سرکه در روزی که علف‌های هرز حداقل چند ساعت در معرض نور مستقیم خورشید قرار می‌گیرند، قدرت خشک‌کنندگی سرکه را زیاد می‌دهد. سم‌پاشی را صبح انجام بده تا علف‌های هرز در معرض نور زیاد آفتاب قرار بگیرند. [۳]
  • اگر مدت کوتاهی بعد از سم‌پاشی، ناگهان هوا بارانی شد، به‌احتمال زیاد باید دوباره علف‌ها را با سرکه سم‌پاشی کنی.
  • در اینجا منظور از هوای آفتابی، هوای گرم نیز هست (در حالت ایده‌آل حدود ۲۱+ درجه سانتی‌گراد).
 5. 5
  محلول را مستقیماً روی علف‌های هرز اسپری کن. با استفاده از سم‌پاش پمپی، بطری اسپری یا بطری سرکه‌ای که سوراخ‌شده است، روی علف‌های هرزی که می‌خواهی از بین ببری، سرکه بپاش. برگ‌ها و همچنین اطراف ریشه‌ها را به طور کامل اسپری کن.
  • نیاز نیست علف‌ها را خیلی خیس کنی ولی محلول باید به‌صورت یکدست آن‌ها را بپوشاند.
  • حدود ۲۴ ساعت صبر کن و علف‌های هرز را بررسی کن. اگر از نتیجه‌ی کار راضی نیستی، می‌توانی یک بار دیگر سم‌پاشی کنی.
 6. 6
  سرکه را روی گیاهان دیگر نپاش. سرکه گل‌ها و گیاهان را نیز مثل علف‌های هرز از بین می‌برد، بنابراین موقع سم‌پاشی علف‌های هرزی که اطراف گیاهان دیگر قرار دارند، مراقب باش. اگر علف‌های هرزی که می‌خواهی سم‌پاشی کنی داخل باغچه، گلخانه یا حیاط قرار دارند، شاید استفاده از سرکه گزینه‌ی مناسبی نباشد. [۴]
  • اگر سرکه با گیاهان دیگر تماس مستقیم نداشته باشد، در خاک خیس نمی‌خورد و گیاهان دیگر را از بین نمی‌برد.
 7. 7
  سم‌پاش را بعد از اتمام کار تمیز کن. اگر سرکه برای مدت طولانی بماند، می‌تواند باعث ایجاد خوردگی در سم‌پاش شود. سم‌پاش را بعد از هر بار استفاده بادقت بشوی. سرکه اضافی را دور بریز و سم‌پاش را با آب پر کن. آب را پمپ یا اسپری کن تا شلنگ و نازل هم تمیز شوند.
روش 2
روش 2 از 2:

از بین بردن علف‌های هرز سرسخت

 1. 1
  سرکه غلیظ ۲۰٪ بخر. می‌توانی از فروشگاه‌های وسایل کشاورزی یا باغبانی بپرسی آیا سرکه غلیظ برای استفاده در باغبانی دارند یا خیر. توصیه می‌شود هنگام استفاده از سرکه قوی، بیشتر احتیاط بیشتر کنی و از عینک و دستکش استفاده کنی. [۵]
  • بیشتر علف‌های هرز با سرکه معمولی از بین می‌روند بنابراین ابتدا از سرکه معمولی استفاده کن و اگر سرکه معمولی عمل نکرد، از سرکه غلیظ‌تر استفاده کن.
  • مراقب باش سرکه با پوستت تماس پیدا نکند زیرا به دلیل غلظت بالای اسید استیک می‌تواند باعث سوختگی شود.
 2. 2
  مایع ظرف‌شویی را اضافه کن. مقداری مایع ظرف‌شویی داخل سم‌پاش یا بطری اسپری بریز. حدود یک قاشق چای‌خوری (۵ میلی‌لیتر) مایع به‌ازای هر یک‌ لیتر سرکه کافی است. مایع ظرف‌شویی کمک می‌کند سرکه به علف‌های هرز بچسبد و نریزد. [۶]
  • مایع ظرف‌شویی را به‌آرامی در سرکه هم بزن ولی بطری را خیلی تکان نده زیرا در غیر اینصورت مایع به‌جای مخلوط‌شدن با سرکه، کف می‌کند.
  • نیازی به اندازه‌گیری دقیق مقدار مایع ظرف‌شویی نیست. به‌ازای هر یک لیتر سرکه، مقداری معادل حدود یک قاشق چای‌خوری مایع بریز.
 3. 3
  ۲ فنجان (۴۷۳) میلی‌لیتر نمک آشپزخانه را به یک گالن (۳/۸ لیتر) سرکه اضافه کن. نمک ممکن است روی همه‌ی علف‌های هرز اثر نگذارد اما می‌تواند بعضی از علف‌های هرز را سریع‌تر از سرکه خشک کند. می‌توانی نمک را به مخلوطی که از قبل در آن مایع ظرف‌شویی ریخته‌ای، اضافه کنی. به‌جای استفاده از سنگ نمک، نمک اپسوم یا نمک دریایی از نمک خوراکی معمولی که ارزان‌تر نیز است، استفاده کن. [۷]
  • نمک برای مدتی در خاک باقی می‌ماند و می‌تواند اثرات طولانی‌مدت روی گیاهان دیگر داشته باشد. اگر علف‌ها را درخاکی که می‌خواهی بعداً در آن گیاه بکاری، سم‌پاشی می‌کنی، بهتر است از نمک استفاده نکنی.
  • از طرف دیگر، اگر علف‌های هرز را در خاکی که نمی‌خواهی در آن چیزی بروید، سم‌پاشی می‌کنی، نمک می‌تواند به این موضوع کمک کند.
  • تمیزکردن سم‌پاشی که در آن نمک ریخته‌ای، خیلی مهم است زیرا نمک باعث مسدودشدن قطعات و حتی خوردگی سم‌پاش می‌شود.

چیزهایی که نیاز داری

 • سرکه سفید مقطر
 • سم‌پاش پمپی/ بطری اسپری
 • مایع ظرف‌شویی (اختیاری)
 • نمک آشپزخانه (اختیاری)

مقالات مرتبط ویکی‌هاو

چگونه قفل در را باز کنیم
کاکتوس در حال مرگ را نجات دهیمکاکتوس در حال مرگ را نجات دهیم
برچسب را از سطوح پلاستیکی جدا کنیمبرچسب را از سطوح پلاستیکی جدا کنیم
لباس‌های سفید را دوباره سفید کنیملباس‌های سفید را دوباره سفید کنیم
اندازه ها را از روی خط کش بخوانیماندازه ها را از روی خط کش بخوانیم
زاویه را محاسبه کنیمزاویه را محاسبه کنیم
از جوش شیرین برای شستن لباس ها استفاده کنیماز جوش شیرین برای شستن لباس ها استفاده کنیم
پاور بانک را شارژ کنیمپاور بانک را شارژ کنیم
چسب قطره‌ای را از روی پوست پاک کنیم
خاک باغچه را آماده کنیمخاک باغچه را آماده کنیم
لکه چربی یا روغن را از روی لباس پاک کنیملکه چربی یا روغن را از روی لباس پاک کنیم
از شر بید کاغذ خلاص شویماز شر بید کاغذ خلاص شویم

در مورد ویکی‌هاو

Lauren Kurtz
به‌طور مشارکتی نوشته شده با همکاری:
باغبان
این مقاله با همکاری Lauren Kurtz به‌طور مشارکتی نوشته شده. لائورن کوترز یک دوستدار طبیعت و متخصص باغبانی است. لائورن در شهر آورورا ایالت کولورادو کار کرده است و مدیریت یک باغ کم‌نیاز به آب را در دپارتمان حفاظت از آب شهرداری آورورا در شهر آورورا در کلرادو بر عهده داشته است. او مدرک کارشناسی مطالعات زیست‌محیطی خود را از دانشگاه میشیگان غربی دریافت کرده است. این مقاله ۱٬۶۴۴بار مشاهده شده است.
رده‌ها: خانه و باغچه
از این صفحه ۱٬۶۴۴بار بازدید شده‌است.

آیا این مقاله کمکتان کرد؟