فایل PDF مورد‌نظرت صفحات اضافه‌ای دارد که به آن‌ها نیاز نداری؟ آیا حجم فایل PDF خیلی بزرگ است و نمی‌توانی آن را ضمیمه ایمیل کنی یا روی فلش مموری ذخیره کنی؟ در این صورت می‌توانی از ابزار‌های رایگانی که در کامپیوتر شخصی یا مک برای جدا‌‌کردن صفحات فایل PDF و ایجاد یک فایل جدید وجود دارد استفاده کنی. این ویکی‌هاو به تو یاد می‌دهد چگونه از ابزار‌های رایگان گوگل کروم، Preview مک و Smallpdf برای استخراج صفحات PDF و ایجاد یک فایل جدید استفاده کنی.

روش 1 از 4:
با استفاده از گوگل کروم

 1. 1
  مرورگر گوگل کروم را باز کن. اگر مرورگر کروم داخل کامپیوتر نصب شده باشد، می‌توانی با استفاده از آن صفحات مورد نظرت را از فایل PDF جدا کنی و یک سند PDF جدید ایجاد کنی. مرورگر کروم داخل منوی شروع (در ویندوز) یا پوشه ی برنامه‌ها (در مک) قرار دارد.
  • اگر مرورگر کروم نصب نشده است، می‌توانی آن را از آدرس https://www.google.com/chrome به‌صورت رایگان دانلود کنی.
 2. 2
  کلید‌های Ctrl+O (کامپیوتر شخصی) یا O+ Command (مک) را فشار بده. با انجام این کار یک پنجره‌ باز می‌شود و می‌توانی فایل مورد‌نظرت را از داخل آن انتخاب کنی.
 3. 3
  فایل PDF موردنظرت را انتخاب کن و روی Open (باز‌کردن) کلیک کن. با انجام این کار فایل انتخاب‌شده داخل کروم باز می‌شود.
  • اگر مرورگر کروم فایل را نمایش نداد و از تو خواست آن را دانلود یا ذخیره کنی،‌ روی Cancel (لغو) کلیک کن و مراحل زیر را دنبال کن:
   • روی علامت سه نقطه‌ی منوی کروم که در گوشه‌ی سمت راست و بالای مرورگر قرار دارد کلیک کن.
   • روی Settings (تنظیمات) کلیک کن.
   • روی Site Settings (تنظیمات سایت) که زیر سرفصل "حریم خصوصی و امنیت" قرار دارد کلیک کن.
   • به‌ پایین صفحه برو و روی Additional content settings (تنظیمات محتوا‌‌های بیشتر) کلیک کن.
   • روی PDF documents (اسناد PDF) کلیک کن.
   • روی دکمه‌ی کشویی کلیک کن تا به وضعیت خاموش (خاکستری)‌ تغییر کند.
   • فایل PDF را دوباره باز کن.
 4. 4
  روی منو کلیک کن. دکمه‌ی منو، همان سه‌ نقطه‌ای است که در گوشه‌ی سمت راست و بالای مرورگر کروم قرار دارد.
 5. 5
  روی گزینه‌ی Print (چاپ)‌ داخل منو کلیک کن.
 6. 6
  روی منوی کشویی کنار "Destination" (مقصد) ‌کلیک کن. این منو در گوشه‌ی سمت راست و بالای پنجره‌ی چاپ قرار دارد.
 7. 7
  روی Save as PDF (ذخیره‌ی PDF به‌عنوان) کلیک کن.
 8. 8
  روی منوی کشویی که کنار گزینه‌ی "Pages" (صفحه‌ها) قرار دارد ‌کلیک کن. این همان منویی است که گزینه‌ی پیش‌فرض آن "All" (همه) است.
 9. 9
  گزینه‌ی Custom (تنظیمات دستی) را انتخاب کن و شماره‌ی صفحه‌هایی را که می‌خواهی جدا کنی تایپ کن. می‌توانی شماره‌ی یک صفحه، بازه‌ای از صفحه‌ها (که با یک خط از هم جدا شده‌اند) یا چندین صفحه‌ی مختلف را که با ویرگول از هم جدا شده‌اند وارد کنی.
  • برای مثال اگر می‌‌خواهی یک PDF جدید از صفحه‌ی ۲ تا ۴ ایجاد کنی،‌ باید عبارت ۴-۲ را تایپ کنی.
  • برای ایجاد یک فایل PDF جدید از صفحه‌های ۱،۴،۶،۹ باید عبارت ۱،۴،۶،۹ را تایپ کنی.
 10. 10
  روی دکمه‌ی Save (ذخیره) کلیک کن. این دکمه در پایین پنجره قرار دارد.
 11. 11
  فایل PDF جدید را ذخیره کن. از تو خواسته می‌شود یک اسم برای فایل جدید وارد کنی، پوشه‌ای را برای ذخیره‌‌‌ انتخاب کن و روی Save (ذخیره)‌ کلیک کن. با انجام این کار یک فایل PDF جدید حاوی صفحه‌‌های استخراج‌شده در پوشه‌ای که انتخاب کرده‌ای ذخیره می شود.

روش 2 از 4:
با استفاده از برنامه‌ی Preview در مک

 1. 1
  فایل PDF را در برنامه‌ی Preview باز کن. Preview برنامه‌ی پیش‌فرض نمایش فایل‌های PDF در سیستم‌عامل مک است، بنابراین روی فایل موردنظر دو بار کلیک کن تا داخل این برنامه باز شود. همچنین می‌توانی روی آن کلیک راست کنی،‌ گزینه‌ی Open with (باز کردن به‌وسیله‌ی) و سپس Preview را انتخاب کنی.
 2. 2
  روی منوی View (نمایش)‌ کلیک کن و گزینه‌ی Thumbnails را انتخاب کن. منوی View (نمایش) همان نوار منویی است که در بالای صفحه‌ قرار دارد.[۱]
 3. 3
  صفحه‌هایی را که می‌خواهی استخراج کنی انتخاب کن. وقتی روی صفحه‌های موردنظر کلیک می‌کنی، کلید Command را فشار بده و نگه‌دار. با انجام این کار صفحه‌هایی که در PDF جدید استخراج می‌شوند مشخص خواهند شد.
 4. 4
  روی گزینه‌ی File داخل منو کلیک کن و Print (چاپ) را انتخاب کن. منوی فایل در گوشه‌ی سمت چپ و بالای صفحه‌ قرار دارد. حالا داخل پنجره‌ی باز‌شده‌ی چاپ، شماره‌ی صفحه‌هایی را که می‌خواهی چاپ شوند وارد کن.
 5. 5
  روی دکمه‌ی Show Details (نمایش جزئیات) کلیک کن. این دکمه در پایین صفحه قرار دارد.
  • اگر این دکمه نمایش داده نمی شود به این علت است که جزئیات بیشتر به‌صورت کامل نمایش داده شده است.
 6. 6
  گزینه‌ی Selected Pages in Sidebar (صفحه‌های انتخاب‌شده در نوار کناری) را انتخاب کن. این گزینه در قسمت "Pages" (صفحه‌ها) قرار دارد. با انتخاب این ویژگی از اضافه‌شدن صفحه های انتخابی مورد‌نظرت به فایل جدید اطمینان پیدا می کنی.
 7. 7
  گزینه‌ی Save as PDF (ذخیره به‌عنوان فایل PDF) را از منوی کشویی سمت چپ و پایین صفحه انتخاب کن. این همان منویی ‌است که گزینه‌ی پیش‌فرض آن "PDF" می‌باشد.
 8. 8
  برای فایل یک اسم وارد کن و روی Save (ذخیره)‌ کلیک کن. محل ذخیره‌ی فایل را انتخاب کن، برای آن یک اسم وارد کن و آن را ذخیره کن. تمام! فایل مورد نظرت ایجاد شد.

روش 3 از 4:
با استفاده از ابزار آنلاین Smallpdf

 1. 1
  در مرورگر وب به آدرس https://smallpdf.com/split-pdf برو. با انجام این کار ابزار "Split PDF" (جداسازی PDF) باز می‌شود و می‌توانی به کمک آن از صفحات انتخابی مورد‌نظرت یک فایل PDF جدید ایجاد کنی.
 2. 2
  فایل PDF را که می‌خواهی صفحه‌های آن استخراج شوند انتخاب کن. می‌توانی روی فایل PDF کلیک کنی و آن را داخل کادر بنفش رنگ "Choose Files" (انتخاب فایل ها) بکشی یا فایل PDF را انتخاب و روی Open (باز کردن) کلیک کنی.
 3. 3
  گزینه‌ی Extract pages (استخراج صفحه‌ها) را انتخاب کن. این ویژگی، اولین گزینه از دو گزینه‌ی موجود است.
 4. 4
  روی کلید بنفش رنگ Extract (استخراج) کلیک کن. با انجام این کار همه‌ی صفحه‌های PDF به‌صورت تصاویر کوچک نمایش داده می‌شوند.
 5. 5
  فایل‌هایی را که می‌خواهی استخراج شوند انتخاب کن. روی هر‌‌یک از صفحاتی که می‌خواهی در PDF جدید قرار بگیرند کلیک کن. با انجام این کار یک علامت تیک در گوشه‌ی سمت چپ و بالای صفحه‌های انتخاب‌شده ظاهر می‌شود.
  • برای انتخاب تعدادی از صفحات، روی زبانه‌ی Select ranges (انتخاب بازه) در بالای لیست صفحه‌ها کلیک کن و اعداد بازه‌ی موردنظر را (اعدادی که با یک خط تیره از هم جدا شده‌اند، مثلاً، "۷-۳") یا صفحه‌های جداگانه‌ای را که با ویرگول از هم جدا شده‌اند (برای مثال، "۷، ۴، ۳، ۱") وارد کن.
 6. 6
  روی دکمه‌ی بنفش رنگ Extract (استخراج) ‌کلیک کن. این دکمه در گوشه‌ی سمت راست و بالای صفحه قرار دارد. با انجام این کار صفحه‌های انتخاب‌شده به PDF جدید اضافه شده و فایل جدید برای دانلود آماده می‌شود.
 7. 7
  روی Download (بارگیری) کلیک کن. دکمه‌ی بنفش رنگ این گزینه در سمت راست فایل اصلی قرار دارد. با انجام این کار فایل جدید در کامپیوتر ذخیره می‌شود.
  • اگر از تو خواسته شد، پوشه‌ای را برای ذخیره‌ی فایل جدید انتخاب کن و برای آن یک اسم وارد کن.

روش 4 از 4:
با استفاده از برنامه‌ی PDFsam

 1. 1
  برنامه‌ی اصلی PDFsam را از آدرس https://pdfsam.org/download-pdfsam-basic دانلود کن. این نرم‌افزار متن‌باز رایگان برای هر دو سیستم‌عامل ویندوز و مک موجود است.[۲] برای دانلود فایل، روی لینک Apple disk image (اضافه کردن تصویر دیسک) در مک یا MSI Installer (نصب‌کننده‌ی MSI) در ویندوز کلیک کن و آن را در کامپیوترت ذخیره کن.
 2. 2
  برنامه‌ی PDFsam را نصب کن. روی فایل دانلود‌شده دو‌بار کلیک کن و دستور‌العمل ارائه‌شده برای نصب را دنبال کن.
 3. 3
  برنامه‌ی PDFsam را باز کن و ماژول Extract (استخراج)‌ را انتخاب کن. اگر برنامه‌ی PDFsam بعد از نصب به‌صورت خودکار باز نشد، می‌توانی آن را در منوی شروع ویندوز یا پوشه‌ی برنامه‌های‌ مک پیدا کنی. وقتی‌ برنامه باز شد، روی عنوان Extract (استخراج) که در لیست گزینه‌ها قابل‌مشاهده است کلیک کن.
 4. 4
  فایل PDF را که می‌خواهی صفحه‌های آن را استخراج کنی اضافه کن. می‌توانی فایل مورد‌نظرت را انتخاب کنی و داخل مستطیل "Drag and drop PDF files here" (فایل‌های PDF را بکش و در اینجا رها کن) بکشی یا روی Add (اضافه کردن)‌ کلیک کنی، فایل PDF را انتخاب و روی Open (باز‌کردن) کلیک کنی.
 5. 5
  شماره‌ی صفحه‌هایی را که می‌خواهی استخراج کنی وارد کن. شماره‌ی صفحه‌هایی را که می‌خواهی استخراج کنی در کادر خالی "Extract pages" (صفحه‌های استخراج‌شده) وارد کن. می‌توانی شماره‌ی یک صفحه، بازه‌ای از صفحه‌ها (که با خط‌تیره از هم جدا شده‌اند) یا صفحه‌های متفاوتی را که شماره‌ی آن‌ها با ویرگول از هم جدا شده‌اند وارد کنی.
  • برای مثال، اگر می‌خواهی یک PDF جدید از صفحه‌های ۶ تا ۱۰ درست کنی، باید عبارت ۶-۱۰ را تایپ کنی.
  • برای ایجاد یک PDF جدید که از صفحه‌های ۱۴، ۶، ۳، ۱ ایجاد شده است باید شماره‌ی صفحه‌ها را به‌صورت ۱۴، ۶، ۳، ۱ وارد کنی.
 6. 6
  پوشه‌ی را که می‌خواهی فایل در آن ذخیره شود انتخاب کن. برای انجام این کار روی دکمه‌ی Browse (جستجو) که در سمت راست کادر خالی "Output settings" (تنظیمات خروجی) قرار دارد کلیک کن و روی Select Folder (انتخاب پوشه)‌ کلیک کن.
 7. 7
  برای فایل PDF جدید یک اسم انتخاب کن. اسم فایل جدید را می‌توانی در قسمت خالی "File names settings" (تنظیمات اسم فایل) تایپ کنی. نگران قرار‌گرفتن کلمه‌ی "pdf." در کنار اسم نباش؛ این پسوند به‌‌طور خودکار اضافه می‌شود.
 8. 8
  روی دکمه‌ی Run (اجرا) کلیک کن. این دکمه در گوشه‌ی سمت چپ و پایین برنامه قرار دارد. وقتی‌ PDF جدید ایجاد شد،‌ می‌توانی عبارت "Completed" (تکمیل‌ شد) را در پایین برنامه و بالای نوار پیشرفت ببینی.

نکات

 • اگر ویژگی امنیتی استخراج صفحه‌ها فعال شده باشد، امکان استخراج صفحه‌ها را نخواهی داشت. در بهترین حالت فقط می توانی فایل PDF را چاپ کنی.

هشدارها

 • برنامه‌های Acrobat (Acrobat Reader و Acrobat Pro) امکان ایجاد یا چاپ سند به‌صورت PDF را نمی‌دهند. برنامه‌ی Acrobat Pro فقط ویژگی استخراج صفحه‌ها را پشتیبانی می‌کند و برنامه‌ی Acrobat Reader هیچ‌کدام از ویژگی‌های چاپ و استخراج را پشتیبانی نمی‌کند.

مقالات مرتبط ویکی‌هاو

مقدار شارژ باتری ایرپاد را بررسی کنیممقدار شارژ باتری ایرپاد را بررسی کنیم
به حافظه‌ی کلیپ‌بورد اندروید دسترسی پیدا کنیمبه حافظه‌ی کلیپ‌بورد اندروید دسترسی پیدا کنیم
با استفاده از عکس به‌راحتی شخصی را جستجو و پیدا کنیمبا استفاده از عکس به‌راحتی شخصی را جستجو و پیدا کنیم
لپ‌تاپ را به مانیتور وصل کنیملپ‌تاپ را به مانیتور وصل کنیم
به فایل‌های PDF عکس اضافه کنیمبه فایل‌های PDF عکس اضافه کنیم
در فایل‌های PDF تایپ کنیمدر فایل‌های PDF تایپ کنیم
AdBlock را غیرفعال کنیمAdBlock را غیرفعال کنیم
به حساب واتس‌اپ افراد وارد شویمبه حساب واتس‌اپ افراد وارد شویم
افراد را وادار کنیم به پیام ما جواب دهندافراد را وادار کنیم به پیام ما جواب دهند
فایل‌های EXE را باز کنیمفایل‌های EXE را باز کنیم
همه‌ی توییت‌ها را یک‌باره حذف کنیمهمه‌ی توییت‌ها را یک‌باره حذف کنیم
نرم‌افزار‌ها را در Ubuntu حذف کنیمنرم‌افزار‌ها را در Ubuntu حذف کنیم
گوگل کروم را دانلود و نصب کنیمگوگل کروم را دانلود و نصب کنیم
یک صفحه‌ی خالی را در Word حذف کنیمیک صفحه‌ی خالی را در Word حذف کنیم

در مورد ویکی‌هاو

ویکی‌هاو مانند ویکی‌پدیا یک “ویکی” است. بنابراین بسیاری از مقالات ما با مشارکت افراد متعددی نوشته شده‌اند. برای خلق این مقاله، 32 نفر، بعضاً ناشناس، کار کردند تا ویرایشش کنند و به مرور زمان بهبودش دهند.
به زبان‌های دیگر
از این صفحه ۴۵۹بار بازدید شده‌است.

آیا این مقاله کمکتان کرد؟